ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 April 1910. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe C o u r a n t). rimitief-kohier der belasting op de honden, 1910. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschat, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8913 Uttgever-Hoofdredactauri A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief-kohier ier belasting op de honden dezer gemeente, over iet dienstjaar 1910, op den 8en dezer maand loor de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nè die uitreiking de aangesiagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen Inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeid papier; alsmede dat leder verplicht "s zijn aanslag op den bi] de Verordening op de Invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. De Amerlkaansche mllllonnalr Thomas F. Walsh, bekend als .compagnon" van koning Leopold met wlen hij goud mijnen In Colorado bezat Is te Wash ington overleden. Hij laat een vermogen na, dat geschat wordt op 1 120,000,000, waarvan zijn dochter, Mrs. Mc. Lean, en haar zoontje erfgenaam zijn. Walsh had een merkwaardige loopbaan achter zich, waarbij hij allerlei wisselingen der fortuin had gekend. Hij werd In Ierland geboren en ging in 1870, op 19-jarlgen leeftijd, als tusschendekpassagler naar Amerika. Hij begon als daglooner te Boston. Later werd hij timmerman en aannemer in Colorado en daar won hij, door aandeelen in mijnen, welke door gelukkige omstandig heden ontzaglijk in waarde stegen, een groot vermogen. Hij wilde als millionair van zijn renten leven, toen hij opeens door een laatste speculatie, welke ongelukkig afliep, al zijn geld verloor. Nu moest hij van voren afaan beginnen. Maar door zijn kennis van het minwezen werkte hij er zich spoedig weer bovenop. Een goudmijn, waarop hij zijn vertrouwen stelde hoewel zij door deskundigen voor waardeloos werd verklaard, bracht hem na verloop van een paar jaar schatten op, zaodat hij het aanbod van een syndicaat, dat hem er 84 mlllioen gulden voor wilde geven, van de hand wees. Zijn betrekking met koning Leopold van België dagteekende uit het jaar 1900, toen h« op de Parijsche tentoonstelling kennis met den koning maakte. Walsh was bekend om zijne mildheid ea goedheid tegenover zijn schuldenaren, die h|j nooit maande om zijn geld en wlen hij vrijheid liet, hem te betalen als het hun schikte. Belangwekkend is een mededeeling In het consulair verslag van den Brltschen consul In New-York, waarin wordt gezegd dat de Engelsche werkman Amerika waar- lljk niet als een paradijs mag beschouwen. De loonen zijn hooger, maar het leven In New-York is zoo ontzaglijk duur, dat een werkman, om behoorlijk met zijn vrouw en twee kinderen te leven, een inkomen behoeft van2400 gulden per jaar. De staging der prijzen van levensmiddelen is het gevolg vanhet beschermende tarief van invoerrechten, den acht-uur-werkdag, het stijgend aantal menschen noodig voor leger, vloot en administratie, die werk krachten onttrekken aan de productieve bedrijven. Op een feest van vrouwelijke studenten te Philadelphia is een treurig y ongeluk gebeurd. Daar werd door een aantal meisjes een zoogenaamde „geestendans" uitgevoerd, waarbij de meisjes in witte lakens ge huld dansen bij het phantastisch schijnsel van brandenden alcohol met zout. De jonge Susan Lustgarten was belast met de zorg voor het vuur en toen de vlammen verflauwden, goot zij weder alcohol op het zout. Daarty vatten haar kleederen vlam en In een oogwenk stond zij in lichtelaaie. Er ontstond een paniek. Allen waren het hoofd kwflt en onder de zestig aan wezige meisjes hadden slechts twee de tegenwoordigheid van geest te beproeven het arme meisje de brandende kleederen van het lijf te rukken. ZH beiden en nog verscheidene anderen bekwamen ernstige brandwonden en de ongelukkige Susan stierf In het ziekenhuis. Verscheidene mannelijke studenten, die boven een feest vierden, hielpen bij het blusschen van de kleederen der meisjes, die In brand geraakt waren. In de Vereenlgde Staten is groot opzien gewekt door beschuldigingen van de Amerlkaansche Antl-vlvlseclle-vereeni- ging te Philadelphia tegen een aantal jonge physiologen van de universiteit aldaar. Die jonge mannen der wetenschap, zoo beweert de vereeniglng, op grond van een voorlooplg onderzoek, zouden op 160 weeskinderen in het openbaar ziekenhuis te Philadelphia en het St.-Vincentiusge- sticht proeven hebben genomen met Inspuitingen van Koch's tubercullne, tengevolge waarvan 95 percent der kinderen stierven. Het denkbeeld, dat er zoo Iets gebeurd zou zijn, heeft, naar te begrepen Is, alge meen groote verontwaardiging gewekt en er Is een commissie van voorname burgers gevormd, die er op aandringt dat er onverwijld een grondig officieel onderzoek wordt ingesteld omtrent de waarheid der zware beschuldigingen. ENGELAND. Engeland heeft een luchtschip in de maak, dat al de thans beslaande ballons zal overtreffen. Het zal 500 voet lang zijn, of 54 voet meer dan de grootste Zeppelin. De karkas is vervaardigd van een metaal dat wat zwaarder Is dan aluminium, doch veel sterker zal zijn. De compositie van dit metaal wordt geheim gehouden. In Juni zal dit reuzen-luchtschip boven de zee zijn proeftochten houden. De bemanning van het Russische zeilschip „Pollolunic" Is dezer dagen uit grooten nood gered door den Engelschen treller „Klngfischer" uit Huil. Het schip dobberde in storm en sneeuw zonder fokkemast en boegspriet, hulpeloos rond op de wilde golven, die het naar de rotsen dreven. Het was levensgevaarlijk, een boot uit te zetten in dit noodweer, maar de Engel sche zeelui deden het toch en vier van hen voeren daarmee naar het Russische schip. Het scheelde weinig of de boot was al bij het uitzetten vernield en de kapitein werd aan een hand gewond. Maar de mannen namen een groote hoeveelheid olie mede om die op de onstuimige golven te gieten en ten slotte bereikte de boot het ontredderde schip. Zoodra zij aanlegde, sprongen de Russen, vijf in getal, met opgewonden haast er In en het was een wonder dat geen van hen verdronk; maar zij werden ten slotte door hunne redders behouden aan boord van den treiler ge bracht. Mej. Burk en haar zuster de weduwe Evans te Claiborough bij Reifort, hebben geprocedeerd en haar proces verloren. Dies werden zij veroordeeld een zeker bedrag te betalen. En toen zij die betaling wei gerden verscheen de sherif met zijn beambten om beslag te leggen in hun woning. Maar, was het alleen uit stijfhoofdigheid of waren de bejaarde dames, onbekend met wet en recht, op het zien van de consta- bels bevreesd voor de gevangenis toen zij den sherif zagen naderen, sloten zij het huis, barricadeerden zij vensters en deuren en weigerden zij den justltieelen ambtenaar den toegang. Tevergeefs beproefde men een volgenden dag de woning binnen te komen en zoo werden eenige beambten van den sherif In een nabijgelegen schuur Ingekwartierd om te wachten, tot zich eindelijk eens de gelegenheid zou voor doen, de versterkte woning binnen te gaan. Intusschen echter riepen de belegerde dames door middel van een brief, dien zij uit het raam wierpen en die door een welwillend buurman werd bezorgd, de hulp in van een rechtsgeleerde. De advocaat meldde zich daarop aan de woning van de dames aan, maar ook hij werd niet binnengelaten. Eerst toen de beambten van den sherif zich tijdelQk terugtrokken en de belegerden door een kier van de blinden het terrein veilig zagen, werd een venster geopend en kon de advocaat zijn onderhoud met de dames beginnen. Na eenlg overleg werd hem toegestaan binnen te komen. De deur werd echter niet ge opend, met behulp van een ladder werd den rechtsgeleerde gelegenheid gegeven een slaapkamer op de bovenverdieping binnen te gaan en werój het onderhoud voortgezet. De advocaat wist de dames te overtuigen van de noodzakelijkheid, de schuld te betalen en weldra verliet hij dan ook, weer langs den ladder, het huis, met de opdracht het verschuldigde bedrag aan de tegenpartij uit te betalen. Daar echter belde dames van de betaling getuige wil den zijn, verschenen den volgenden dag haar advocaat en die van de tegenpartij vóór de woning; het venster der slaap kamer werd weder geopend, de ladder werd weer geplaatst en op deren ladder, boven de advocaat der dames Burk, eenige sporten lager die van de tegenpartij, had de betaling van schuld en kosten plaats, onder de toejuichingen van een groote belangstellende menigte, toegestroomd om deze zotte vertooning te zien. FRANKRIJK. De Matin deelt weder eenige opzien barende feiten mede, waaruit blijkt, dat de Apachen steeds driester optreden, niet tegenstaande den veldtocht, welke justitie en politie, onder den druk der openbare meening, tegen hen begonnen is. Tegenwoordig „opereeren" vier benden in de beruchte wijk Pantin en omgeving; de leden hebben elkaar houw en trouw gezworen, en straffen onverbiddelljkdengene hunner, die het waagt één der broeders te verraden. Zoo Is hoogstwaarschijnlijk Ellza Van- damme, wier hoofd eenlgen lijd geleden In de rue Botzarls gevonden Is, een slachtoffer van het veemgericht. Zij zou half januari door de Apachenrechtbank veroordeeld zijn, wegens medeplichtigheid aan de arrestatie van één bulten Parijs verbannen lid der bende. Volgens den Matin boden zich eenige liefhebbers aan om het doodvonnis te voltrekkenten slotte besliste het lot. Groot opzien heeft de mededeeling van het vol gende verhaal verwekt. Onlangs werd een apache, verdacht van eenige strafbare handelingen, ontboden op het bureau van de Sureté générale. Men moest hem laten loopen, doch nu een paar dagen geleden, ontving de heer Hamard een anoniem schrijven, waarin hem de plaats werd aangewezen, waar hij den ring van den vermoorde kon vinden. Het betrof een schuur in de onmiddel lijke nabijheid der fortificaties. Gedurende den nacht begaven zich eenige rechercheurs naar de aangewezen plek. Toen zij de vestingwerken naderden, ont dekten zij, verborgen achter muurtjes en steenen, een twintigtal Apachen, gewapend met messen en revolvers, en gereed zich op hen te werpen. De politiemannen, die te gering in aantal waren om den ongelljken strijd te aan vaarden, maakten rechtsomkeert, verheugd bijtijds de hinderlaag ontdekt te hebben. De gezworenen te Parijs hebben dezer dagen een vrouw vrijgesproken, die haar man, een beul van een kerel, met achttien revolverschoten gedood had. De vrouw had de revolver, nadat ze de eerste zes schoten gelost had, tweemaal opnieuw ge laden. De gezworenen namen aan, dat de vrouw uit zelfverdediging gehandeld heeft en hielden, omdat het schepsel in bittere armoede verkeert, onder elkaar nog een inzameling, die vljf-en-twintlg frank op bracht. DUITSCHLAND. Het Berlljnsche Orunewald werd Dinsdag in rep en roep gebracht door een moord aanslag. waaraan het 18-jarlge dienstmeisje Frieda Ooetze ten offer is gevallen. Haar minnaar, de 26-jarlge slagersgezel Paul Michler, van wien het meisje niets meer wilde weten, begaf zich, gewapend met een vlijmscherp slagersmes, dat hij in de schacht van zijn hooge kaplaarzen had verborgen, in den laten avond naar de villa, waar het meisje diende en waar zij zich om dien tijd alleen bevond, en bracht haar, na een korte woordenwisseling, met het mes verscheidene steken In het boven lijf toe, waardoor het meisje levensgevaarlijk gewond werd. Daarop nam de moordenaar overhaast de vlucht. Frieda Ooetze, zoo melden de Berlljnsche bladen, onderhield met Michler een liefdesbetrekking, die echter eenige weken geleden van de zijde van het meisje merkbaar bekoelde, wegens den Ileder!|jken levenswandel van den slagersgezel, die het meisje toen eerst ter oore kwam. Zq verbrak de liaison, hoewel Michler alles deed wat hij kon, om haar tot andere gedachten te brengen. Maar Frieda lachte haar voormallgen minnaar uit en ontzegde hem eens en vooral den toegang tot haar woning, toen h|) haar bedreigde met den dood. Dinsdagavond, kort na 10 uur, werd er aan het huis, waar Frieda Goetze dient, gescheld. In de meening, dat haar meesters van een wandeltocht terugkeerden, ging het meisje opendoen en nu drong Michler door de deur naar binnen. Nogmaals trachtte hij haar te overreden, den ver- hroken liefdesband weder aan te knoopen. Toen nu zijn gewezen minnares bij haar weigering bleef, haalde de slager bliksem snel het mes uit zijn kaplaars en bracht het meisje snel een aantal steken In hoofd, hals en borst toe. Luid om hulp roepend, zakte de ongelukkige Ineen. Paul Michler kon zich juist bijtijds nog ongehinderd uit de voeten maken, met achterlating van het moordwapen. De toestand van het slachtoffer Is nog zóó ernstig, dat een verhoor onmogelijk is. Men is dus, daar zij zelve geen aan wijzingen kan geven, genoodzaakt, bij het zoeken naar den moordenaar, af te gaan op een foto van Michler, die terstond In menigte werd gereproduceerd. Omtrent de verblijfplaats van den voort- vluchtlgcn moordenaar Is thans nog niets bekend. In het Spreewald bij Berlijn is onlangs een lijk gevonden van iemand, die vermoord en daarna vermoedelijk beroofd was. De zaak bleef duister, tot In Frankfort a/d. Main een pakket In beslaggenomen werd, waarin zich kleedingstukken van de moor denares en den vermoorde en beider papleren bevonden Daaruit bleek, dat het slachtoffer een krankzinnige man van 42 jaar uit Fii'Stenwalde was en de vermoedelijke moordenares een 19-jarige landloopster, Johanna' Brellgoff uit Brolch bij Mii heim a/d. Roer. Men vermoedt, dat zij eerst naar Dusseldorf is gegaan en later over de Nederlandsche grens de wijk heeft genomen. Prins Eltel Frled'ich van Pruisen Is nog druk aan 't feestvieren te Jeruzalem Gisteren werd daar door de stad te zljr.er eere een dfjeuner gegeven, waar de gouverneur een dronk instelde op den Keizer, de Keizerin en op Prins en Prinses Eitel Frledrich, wier bezoek dot r het volk als een nieuw bewijs van Duitschlands vriendschap voor Turkije wordt beschouwd. De Prins antwoordde met een dronk op den Sultan. Gisterenmiddag werd met plechtigheid de eerste steen gelegd voor het Johanniter Hospitium en gisterenavond was er een feestmaal van 150 couverts in het hospitium op den Olijfberg. BELGIË. Te Antwerpen kwam Zaterdagnamiddag het bericht toe, dat de genaamde August de Rycke, die In 1908 ten nadeele van de .Barque de Commerce" in de Gasthuis straat aldaar, een som van 145 000 fr. gestolen had, zich te Marseille bij de politie gevangen gegeven had. De Rycke, die geldophaler was van de .Basque de Com merce", werd op Woensdag 9 September 1908 gelast een som van 150 000 fr. te gaan ontvangen in de Nationale Bank. Daar het reglement voorschrijft, dat een zoo belangrijke som moet ontvangen wor den door twee personen, was De Rycke vergezeld door een ouden bediende van de „Barque de Commerce". De 150.000 fr. werden In de Nationale Bank uitbe taald De Rycke gaf 5000 fr. aan zijnen gezel, met het verzoek daarvoor briefjes van 100 fr. te halen en dan op hem te wachten in de gang. De oude bediende deed wat hem verzocht werd; hij wachtte en bleef wachten en daar de geldophaler in het geheel niet meer te zien was, ging de man naar de „Banque de Commerce" en vertelde er zijn wedervaren. De politie werd verwittigd en aanstonds gingen tal rijke agenten In burgerkleeding op zoek; het signalement van den dief werd in alle richtingen gestuurd, doch het was al boter aan de galg, want De Rycke bleef onvindbaar. Ziehier hoe August De Rycke, geboortig van Reckheim (Limburg) In dienst gekomen was van de Bank, welke hij later zou be stelen. Over een zestal jaren had hf) in het gasthuis te Antwerpen verbleven; torn hij dat gesticht verliet, vond hty aan de Beurs een brleventasch gevuld met geld waarden. De Rycke kon zich dat geld ge makkelijk toeëigenen, doch hij deed het niet, hij had in de brleventasch den naam gevonden van den eigenaar, den bestuurder van de „Banque de Commerce", en hij verhaastte zien hem het gevondene te sturen. Het huishouden De Rycke verkeerde toen in nood; als belooning voor zijn eerlijke daad kreeg De Rycke een som geld en hij mocht den lenen den !5envoor de Bank geldophallngen doen. Kort nadien kreeg hij een vaste plaats als bediende van de Bank; hij was echter niet meer belast met de geldophalingrn en, als hij den 8 September 1908 de 145 000 fr. op streek, dan was zulks omdat hij den ge wonen geldophaler, die in verlof was wegens het afsterven van zijn zoon, verving. De eerste dagen der verdwijning van De Rycke, meende het gerecht, dat hfl medeplichtigen had, en twee personen werden eenlgen tijd verdacht; het bleek tchter, dat zij voor niets In de zaak be trokken waren. Één hunner verklaarde, dat hij De Rycke gezien had te Charleroi, en dat hij hem gezegd had In het bezit te zijn van 145 000 fr. Toen de politie op zoekingen deed, was de vogel echter reeds gaan vliegen. Daags na zijn vlucht zond hij van uit Parijs een brief aan een Ant- werpsch dagblad, waarin hij zelde, dat hl] er genoeg van had „droog brood en paardenvleesch" t> e "n, en dat hfl ook eens rijk wilde - ij voegde er bij, dat het een slimme u mogen zijn, die him zou kunner uden. De bestolen Bank had een premie van 20 000 fr. uitgeloofd voor dengene, die De Rycke zou aanhouden. Zulks belette even wel niet, dat de oneerlijke bediende bijna twee jaar lang aan alle opzoekingen ont snapte, en dat men hem nog niet zou hebben, Indien hij zich niet vrijwillig ge vangen gegeven had. Intusschen waren zijn vrouw en zijn kinderen tot de armoede vervallen, en zij moesten door liefdadige personen voortgeholpen worden Nu en dan werd er nog eens In de dagbladen over De Rycke gesprokenen werd beweerd, dat hij In Amerika verbleef, doch zulks kon niet bewezen worden. Zaterdag nu ging de vluchteling zich te Marseille in het Belgisch consulaat aangeven en hij werd aan de politie overgeleverd. Hij had niets meer van het eerstolen geld en hij ver klaarde dat, nu alles op is, hij wil boeten voor zijn misdrijf. Na de vervulling van de noodlge vormen zal De Rycke aan het Belgisch gerecht uitgeleverd worden. NEDERLAND. Leeuwarden, 13 April. Het be roek van Z. K. H Prins Hendrik aan de Friesche eilanden, zal volgens onderstaand plan geschieden: Den 20.n April vertrek per auto van Het Loo naar Leeuwarden, alwaar Z. K. H. zal overnachten ten huize van den Com missaris der Koningin in Friesland. Z. K. H. gaat 21 April vroegtl|dlg per auto van Leewarden naar Oostmahorn, om vandaar per motorboot naar Schiermon nikoog over te steken. Aldaar wordt gelogeerd. Den 22en gaat de Prins per boot van Schiermonnikoog naar Ameland. Aankomst aldaar ongeveer 10J uur. Z. K. H. blijft tot 6J uur 's namiddags. Op Ameland worden 3 dorpen bezocht en bovendien de stations der Reddlngmaalschappij. 's Avonds 6} uur terugkeer van Ameland naar Schiermonnikoog, alwaar overnacht wordt. Den 23en vroegtijdig verbek van Schier- monniki og per boot naar Rottummeroog, welk eiland bezocht wordt. 's Middags 5 uur vertrek uit Rottummer oog per boot rechtstreeks naar Noord- potderzljl (prov. Groningen) Daar staan auto's gereed om het reisgezelschap te brengen naar Leeuwarden. Daar blijft Z. K. H. van Zaterdag op Zondag over nachten ten huize van den Commissaris der Koningin. Zondagmorgen, 24 April, terugkeer per auto van Leeuwarden naar Het Loo. Rotterdam, 13 April. Op de rivier voor deze stad heeft hedenmorgen een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Lizette" en de kolen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5