Vrijdag 15 April 1910. (Z ierik.zeescbLO C o vi r a 11 "t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. DRANKWET. Suppletoir-Kohier der belasting op de honden, 1909. dan hoogsle slailml. Uit Stad en Provincie. ZIËBIKZEESËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat tederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8913 Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ura. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 7ipr1v7pp Qelet op artikel 21 der Drankwet; Brengen ter kennis van de vergunninghouders, dat zQ, die zich met hunnen aanslag in het ver gunningsrecht bezwaard gevoelen, zich binnen veertien dagen, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht, tot den Gemeenteraad kunnen wenden, doch niettemin op straffe van vervallen der vergunning, verplicht zijn den aanslag vóór 1 Mei in zijn geheel ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te voldoen, zullende zoo noodig later teruggave van het te veel betaalde plaats vinden. r~- Zierikzee, den 13 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir- kohier der belasting op de honden dezer ge meente, over het dienstjaar 1909, op den 8sten dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden n& die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder ver plicht is zQn aanslag op den b| de Verordening op de invordering van genoemde belasting be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 April 1910. r De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., JAN SNELLEN, Secretaris. in. Wy zouden van Hoofdstuk I onzer Orondwet kunnen afstappen, ware het niet, dat daarin nog een aangelegenheid behandeld wordt, die voor ons staats burgers van het hoogste belang is. In artikel 6 namelijk wordt bepaald, dat de wet zal verklaren, wie rechtens Neder landers zyn, en wie wettelijk Nederlanders kunnen worden. Die wet is In 1850 tot stand gekomen, maar in 1892 door een nieuwe wet vervangen, die de gevallen opsomt, waarin men rechtens Nederlander Is, en waarin men wetteiyk dit worden kan. Wie nameiyk Nederlander Is en zyn Nederlanderschap op de een of andere wyze verbeurd heeft, kan dit terugbekomen. En hy, die nooit Nederlander geweest Is, dus vreemdeling Is, kan, wanneer hy dit verzoekt, het Nederlanderschap be komen. Volgens genoemde wet is b.v. rechtens Nederlander een leder, die ge boren Is uit een Nederlandschen vader. Gesteld dus, dat een kind in Duitschland geboren wordt, waarvan de vader Neder lander is, dan is, al is de vader ook met een Dultsche of Fransche vrouw gehuwd, het kind toch Nederlander, zelfs al zou de Nederlandsche vader vóór de geboorte van het kind overleden zyn. Voorts noemt diezelfde wet de gevallen, waarin men het Nederlanderschap verliest. Zoo zal o. a. een Nederlander zyn Neder landerschap verliezen, wanneer hij zonder goedkeuring van onze koningin zich in vreemden krygsdlenst begeeft, of een staats betrekking in een ander land aanneemt. Maar wie het Nederlanderschap verloren heeft, kan, gelijk reeds gezegd Is, dit terug bekomen, en wel door een wet, die hem naturaliseert, en die hiertoe expresseiyk wordt uitgevaardigd. Ook een vreemdeling, een Turk b.v., kan op dezelfde wyze door naturalisatie het Nederlanderschap erlangen. Maar deze moet tenminste vyf jaar In ons land gewoond hebben. Een ieder, die ge naturaliseerd wil worden, hetzij hy, die zyn Nederlanderschap verloren heeft, hetzy hy die vreemdeling Is, moet echter aan twee voorwaarden voldoen, te weten, hy moet meerderjarig zyn, en hy moet by den ontvanger der registratie een som van honderd gulden gestort hebben. En hiermede kunnen wij van Hoofdstuk I overstappen op Hoofdstuk II, dat tot op schrift heeft: „Van den Koning". De Koning, thans de Koningin, regeert dus over ons volk krachtens de Grondwet. Zy ontleent haar bevoegdheid om te regeeren aan de Grondwet, die in Afdeeling I van dit Hoofdstuk de troonopvolging geregeld heeft. Vandaar dat door Haar niet een- zydig verandering In de troonopvolging mag gemaakt worden. Vroeger bezaten In andere landen wy hadden oudtyds geen Koningen de regeerende vorsten die bevoegdheid wel. Zy beschouwden de kroon als hun private bezitting. Land en volk behoorden hun toe. Met die antieke opvatting, die In landen als Rusland nog opgeld doet, is in onzen tyd gelukkig gebroken. Het is derhalve niet dan zeer natuuriyk, dat de erfopvolging op den troon door de Grondwet geregeld wordt. Een voorstel echter tot verandering In of tot eenlge voorziening omtrent de orde van erfopvolging kan alleen en uitsluitend de Koningin doen. Geen lid dus der Tweede Kamer heeft het recht ten opzichte van deze aangelegenheid een voorstel in te dienen. Met het oog op de omstandigheid, dat het huweiyk van den koning of de koningin, een prins of prinses van het regeerer.d stamhuis voor den staat van groot gewicht kan zyn, zoo heeft de Orondwetgever voorgeschreven, dat als een koning of koningin een huwelijk sluit buiten gemeen overleg met de Tweede en Eerste Kamer (Staten-Generaal) of een prins of prinses buiten de by de wet verleende toestem ming, dat dan de nakomelingen uit een dergeiyke echtverbintenis voortgesproten, van de erfopvolging zyn uitgesloten. Bestaat by eventueel overiyden van den koning of de koningin geen bevoegde opvol ger, dan geschiedt de benoeming van den koning rechtstreeks door de Staten-Generaal in een vereenlgde zitting. Zy worden daartoe In dubbelen getale binnen een maand na het overiyden byeengeroepen. Derhalve komen in plaats van honderd leden van de Tweede Kamer tweehonderd, en in plaats van vyftlg leden der Eerste Kamer honderd leden in de residentie byeen. In de tweede afdeeling van dit Hoofd stuk wordt het Inkomen der kroon be handeld. In vroegere tyden was in landen, waarin een koning regeerde, het Inkomen van den vorst niet bepaald, omdat men toen nog geen grondwettige Instellingen had. Deze nam dan ook maar uit de schatkist, wat hy tot bevrediging van zyn persooniyke behoeften noodig had. Menig heerscher beschouwde zelfs 's landsgeld als een deel van zijn vermogen, waarover hy naar goedvinden kon beschikken. Hy, noch zyn ministers, waren van hetgeen er mede gebeurde aan iemand ter wereld rekenschap verschuldigd. Menige vorst maakte dan ook van dien treurigen toestand een schromelijk misbruik en verspilde de door de burgery opgebrachte belasting penningen aan maitressen en gunstelingen, en aan roekelooze oorlogen. Het zich bewust geworden volk maakte aan dien toestand schier alleiwege een einde. Het inkomen der vorsten zou voortaan door de wetgevende macht worden vastgesteld. En daar wy de grondwettige Instellingen van Frankryk hebben over genomen, zoo kwam ook In onze Grond wet een regeling betreffende het Inkomen der kroon tot stand. Het spreekt van zeiven, dat de persoon, die de drager is van de hoogste waardigheid In den staat, die ons land tegenover het buitenland vertegen woordigen moet, een inkomen moet ge nieten, waardoor hy de eer en den luister van den staat kan ophouden. Hiermede rekening houdende heeft men het inkomen der kroon geregeld. De Orondwet bepaalt In artikel 24, dat de Koning heeft het vruchtgebruik der kroondomeinen en een jaariyksch Inkomen uit 's lands kas, waarvan het bedrag bij elke Iroonsbestyging door de wet wordt vastgesteld. By de wet van 19 Februari 1891 werd aan de Koningin toegekend een jaariyksch Inkomen van f 600,000. Behalve dit Inkomen heeft de Koningin nog het vruchtgebruik der kroon domeinen, waarvan de opbrengst, Indien wy niet dwalen, de zes ton overschrydt. Bovendien geniet de Koningin vrydom van alle personeele lasten en worden tot Haar gebruik zomer- en winterverblijven ver strekt, voor het onderhoud waarvan jaar- tyks niet meer dan f 50,000 ten laste van den lande mogen gebracht worden. De Orondwet bepaalt In deze afdeeling tevens, dat het jaariyksch Inkomen eener Koningin-Weduwe gedurende Haar wedu- wenstaat, uit 's lands kas f 150,000 be draagt. Hertrouwt zy, dan verliest zy dit inkomen. In artikel 30 wordt bepaald, dat de Prins van. Oranje als zondanig uit 's lands kas een jaarlijks Inkomen heelt van f 100.0C3 wanneer hy den leeftijd van negentien jaar bereikt heeft. Dit Inkomen wordt tot f 200,000 verhoogd, wanneer hij een huwelijk aangaat, waartoe by de wet toestemming is verleend. Naar analogie mogen wy besluiten, dat ditzelfde artike, ook toepasseiyk Is op Prinses julianal Prinses van Oranje. Zierikzee, 13 April. Hedennamiddag vergaderde de centrale anti-revolutlonnaire kiesvereenlging, afd. „Schouwen en Duive- land". Na gebruikeiyke opening door den voorzitter, deelde deze het doel van dit samenzyn mcê. Namens het moderamen gaf hl] 't advies om In dit geval, onder deze omstandigheden, geen candidaat te stellen. Dit advies lokte breedvoerige discussie uit, waarby niet ten onrech e werd opgemerkt, dat de liberale partij onvoorzichtig handelde met het candideeren van een persoon, wiens benoeming tot burgemeester hangende Is. Nadat de voorzitter het advies van 't moderamen nog nader met redenen om kleed en verdedigd had, werd met alle stemmen op 2 na besloten conform dit advies te handelen en daardoor de ver kiezing van den heer Van der Vliet bij eenvoudige candidaatstelllng te helpen bevorderen. Onder nadrukkelijke verklaring echter, dat men door deze taktlek zich in geenerlel opzicht gebonden achtte omtrent ae gedragslijn, die men bij de aanstaande periodieke verkiezing wenschte te volgen. In de koffiekamer van de Concertzaal vergaderde Donderdagnamiddag de Centrale Liberale Kiesvereenlging. Mr. A. J. F. Fokker opende als voor zitter de goed bezochte vergadering, die met algemeene stemmen mr. D. van der Vliet candideerde voor de Provinciale Staren. Hierop herdacht de voorzitter het pas overleden lid van de Provinciale Staten, mr. H. C. Moolenburgh, wiens heengaan met het grootst mogelijke leedwezen door alten vernomen Is. Hy is slechts kort lid van de Staten geweest. Zoo hy In leven ware gebleven, hij zou nog veel hebben kunnen praesteeren, want men kon nog veel van hem verwachten. De liberale party In dit district heeft door zyn dood een gevoelig verlies geleden. Tot zijn opvolger In de Staten heeft de stemming thans aangewezen mr. D. van der Vliet, een man, reeds vroeger genoemd. Hy acht de gedane keuze een gelukkige, want mr. Van der Vliet is van polderzaken goed op de hoogte, en kent uitnemend de gemeente-administratie. Hy zal daardoor zijn een goed en bekwaam afgevaardigde in de Provinciale Staten. (Applaus). Met een opwekkend woord sluit hierop de voorzitter de vergadering. Heden Is bij enkele candidaatstelllng mr. D. van der Vliet tot lid der Provinciale Staten gekozen. By Kon. besluit zyn benoemd tot rechter In de arrond.-rechtbank alhier, mr. j. C. H. Prikken, thans subst-grllfi .-r by de rechtbank te 's-Hage; tot kanton rechter te Meppel mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoonheien, thans subst.- griffier by de rechtbank te Middelburg. De heer W. van der Ploeg, volontair ter gemeente-secretarie alhier, Is by het gisteren te 's-Qravenhage gehouden ex rmen voor candldaat-gemeente-secretaris geslaagd voor het eerste (mondeling) gedeelte. Op de bloemententoonstelling, ge houden te Pasadena (California U. S. A.) op den 31en Maart j Iwerden de door den heer J. H. Teekamp gekweekte hyacinthen, afkomstig van de bulbfarm Flora, behoorende aan de firma Mulock Houwer cS Co., bekroond met een certificat of Merit. De Commissaris der Koningin In Zeeland maakt bekend, dat op 18 November 1879, op den Banjaard onder de gemeente Haamstede, een stoomschip is gezonken, genaamd „Alverton", dat op 16 April a.s. van Rykswege zal worden opgeruimd. Naar wy vernemen zal het „Middel- burgsch Mannenkoor" op een Zondag In Juni alhier weer een matinée geven. Verschenen is het eerste nummer van de Crediet-GIds voor Nederland, een tydschrlft dat tweemaal in de maand ver schijnt en gewyd is aan de belangen van den handel. De Crediet-GIds zal o. a. be vatten een zoo volledig mogeiyke opgaaf van minder credletwaardige personen In binnen- en buitenland, op elk gebied, en worden samengesteld uit de gegevens, verkregen door onderlinge samenwerking van allen, die door crediet-mlsbruik worden benadeeld, en het noodig oordeelen elkander wederkeerig te waarschuwen. Dulvendijke, 13 April. In de heden alhier gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd door den voor zitter, den EdelAchtbaren heer T. Gast. medegedeeld, dat hy aan Hare Majesteit de Koningin tegen 1 Juli a.s. zyn eervol ontslag had aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. Dreiscbor. De heer jhr. R. R. L. de Muralt zal morgen (Zaterdag) avond, ten half acht ure, In het „Café Verjaal", voor de Afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneerlng spreker optreden. Wy hopen, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om den redenaar over dit zoo actueel onderwerp te hooren, vooral ook met het oog op de openlucht meeting op 16 Mei. Stavenisse. Alhier heeft zich een commissie gevormd met het doel om den 30 April, den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, eenigsztns feestelijk te herdenken. Scberpenisse. Deze week had een kind van M. de F. het ongeluk zóódanig door een hond gebeten te worden, dat geneeskundige hulp verleend moest worden. Bij de laatst gehouden peilingen, die alhier gehouden zyn, zagen de werklieden, toen ze voorby een zandplaat voeren, Iels er boven uitsteken. By nader onder zoek bleek, dat het de kop van een boot was. Toen men aan het uitgraven ging, zag men, dat de boot geheel uit een boomstam vervaardigdSwas. Jammer, dat ze, toen ze er mede naar den wal voerden, sluk ging. Hare herkomst kan men niei bepalen. De Zondag gehouden collecte in de Kerk voor de stichting van een gebouw voor verwaarloosde kinderen te Nijmegen, heeft f 10,63 opgebracht. St.-Maartensdl]k. Bij het laatst ge houden exrmen voor kommies bij 's-ryks- belastingen en accynzen Is geslaagd de heer J de Fouw alhier. Poortvliet, 14 April. Terwijl Dinsdag namiddag de hulsvrouw van W. d. G op een trap staande, bezig was een zolder af te nemen by den smid M W. K. alhier, had zy het ongeluk één der balken mis te grypen, met dit gevolg, dat zij van de trap viel, en een oogenblik bewusteloos lag. Door dr. J. Tazelaar van St.-Maartensdijk werd de eerste hulp verleend. De toestand der vrouw Is thans be vredigend. Benoemd, legen 20 Mei 1910, tot agent van politie 4e klasse te Rotterdam, de heer M. de Oroen, thans hulppostbode alhier. Gisterenavond hield ds. O. v. d. Hooft van Domburg, voor een lameiyk opgekomen publiek, in de Ned. Herv. Kerk, naar aanleiding van Lucas 4, vers 40, eene rede, omtrent de stichting en verpleging van - en In het krankzinnigengesticht „Vrederust" Ie Bergen-op-Zoom. Door Zijn Eerw. werd poging aangewend, om hier ook eene afdeeling op te richten. Na de godsdienstoefening werd een leder gelegenheid gegeven, zich In de consistoriekamer daarvoor aan te melden. Middelburg, 14 April. Sedert Dinsdag wordt alhier vermist het veertienjarig zoontje van den heer W. Het Is bekend ■dat het ln den nacht van Dinsdag op Woensdag by een boer te Rltthem logies gevraagd en verkregen heeft. Den volgenden morgen Is hy van daar vertrokken om, zooals hy zelde, weer naar Middelburg terug te gaan. Hij is echter niet meer thuis gekomen en tot nu toe zyn alle nasporingen te vergeefs. 15 April. Op de algemeene begraaf plaats alhier werd hedenmiddag aan de familie overgedragen een gedenksteen, ter nagedachtenis van wyien ds. A. Littooy, In leven predikant der Gereformeerde Kerk A alhier, welk ambt meer dan 40 jaar door den overledene werd vervuld. De overdracht geschiedde met een toe spraak van den voorzitter der commissie, ds. J. D. WIelenga. Het monument bedekt het geheete graf. Aan het hoofdeinde staat de opstaande steen, ruim twee en een halve meter hoog, met de inscriptie: „Ter nagedachtenis aan „onzen leeraar en vriend, ds. A. Littooy, „geboren 27 November 1834, overleden „26 Juni 1909. De gedachtenis des recht vaardigen zal tot zegening zyn. Spr. „10 7". Deze steen wordt gekroond met een geprofileerd topstuk, waarin een opgaande zon gegraveerd Is. Het graf zelf wordt gedekt door een steen, welke rust op hardsteenen binden en ledig Is gelaten voor de opschriften der familie. Namens de familie dankte de heer P. Oranje, hoofd eener chrlsteiyke school te Amsterdam, voor de aanbieding van dezen gedenksteen. By aankomst te Amsterdam ontdekte een reiziger uit Middelburg, dat hy 4 bankbiljetten van f 10 uit zijn portefeuille vermiste. De reiziger, de heer B., ver moedt dat het geld hem ontstolen is, toen hy zich te Roosendaal even uit de coupé verwijderde, terwijl hij zyn jas, waarin de portefeuille zat, in de coupé liet liggen. Vlissingen, 14 April. Ten nadeele 4an den oberkellner uit het „HÓtel Albion" werden Woensdag f 100 ontvreemd. Twee Dultschers, die daar een paar dagen logeerden, zyn als verdacht de daders te zyn, heden geboeid naar Middelburg ge bracht. De hoofd-opzlchler der fortificatiën P. F. van de Wetering de Rooy alhier heeft tegen I Juli pensioen aangevraagd. Wij vernemen, dat de electrlsche tram Middelburg—Vlissingen vóór 1 Juni In exploitatie zal komen. Landbouw en Veeteelt, Schouwen, 14 April. Met de gevallen regenbuitjes Is aan den wensch van hen, die het land bebouwden, voldaan. De grond toch was zóó hard en onhandelbaar, dat hy ongeveer niet meer te bewerken viel. Ondanks dat alles heeft men In de laatste tyden veel gezaaid en gepoot. En het gras der welden vertoonde zich In die mate, dat men overat de koeien, die weelde van Schouwens boerderyen, In de welden liet grazen, Iets, dat by de schaarschte aan - en de duurte van hooi, den veehouder nu zoo vroeg hoogst wel kom is. ONDERWIJS. Stavenisse. Op de voordracht voor onderwijzeres alhier zyn geplaatst de dames: 1. C. P. Hekker—van Rijseel Ie Tholen; 2 P. H. Plansoen te ierseke en 3. C. J. v. Bakergem te Fynaart. RECHTSZAKEN. De 34-jarige sigarenhandelaar Hein S. te Oroningen werd door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf, wegens overtreding van art. 329 Wetb. v. Strafrecht. De koopman had, om een goeden afzet te Mgen, zyn afne mers kistjes sigaren verkocht, die 100 moesten, doch byv. slechts 60, 70 of 80 bleken te bevatten, doordat beklaagde in het onderste gedeelte van het kistje een ledige ruimte liet, bedekt door een plankje over de lengte en breedte van het kistje. Het O. M. by het gerechtshof te Leeuwar den vorderde bevestiging; het Hof heeft Donderdag het vonnis bevestigd. Verduistering van postalorders, De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrydag) uitspraak In de bekende zaak tegen L. A. S., 33 jaar, assuradeur te Vlissingen, beklaagd van diefstal of ver duistering van postalorders, tegen wlen op 8 April j I. door het O. M. zes maauden gevangenisstraf werd geëlscht. De rechtbank sprak beklaagde vrij en gelastte zyn onmlddeliyke invrijheidstelling. Maandag zal voor de rechtbank te Groningen terechtstaan Henderikus Dieters, 52 jaar, landeigenaar Ie Groningen, oud- ild van Gedep. Staten, verdacht ongeveer I 140000 verduisterd te hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1