Maandag II April 1910. BENSDOUPs 0NTBUTCACA0 Eerste Blad. (Z ierikzeescbe Cour an t). Plaatsing van Kinderen op School B (I Mei 1910). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ió eene fieöparing in elk fiufoficniden. Algemeens Vergadering ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO 'en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8911. Ultgaver-Hoofdredaoteup i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs, Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zitting van COMMISSARISSEN dier School In het schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. van der Have), op Zaterdag den 16 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School b Ie worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van .es jaren hebben bereikt, of dien vóór hel einde van hel kalenderjaar bereiken. NEDERLAND. Leeuwarden, 9 April. De aanvoer van kievitseieren bedroeg Vrijdag alhier onge veer 3000 stuks. De inkoopsprijzen varieerden van 17 tot 19 cent. Schiedam, 8 April. Hedennacht ruim 2 uur werden de inwoners van deze stad opgeschrikt door het luiden van de brand klok. Iets wat in geen 3 1 4 jaar was geschied, daar het voortaan alleen maar bij hevigen brand geschied. En dat het nu een hevige brand was, kon men dadelijk bespeuren, daar de geheele stad hel ver licht was. Het bleek al spoedig, dat de pakhuizen aan de Lange Haven, „Norfolk" en „Archangel", In lichtelaaie stonden. In het eerste was beneden distilleerderij en boven den kelder kistenmakerlj van de N. V. „Nederlandsche Distilleerderij, Branderij en Olstfabrlek, voorheen de firma H. J. Jansen, H. Jansen en Co. en Herman Jansen", wiens eigendom ze waren, terwijl in het andere pand de firma A. Burkers Co. een flesschenmagaztjn had, terwijl op de zolders een groote hoeveelheid dop geborgen was. Met alle kracht werd door de brandweer opgetreden. De stoomspuit, de stoomboot van den havendienst „De Mentor", alsmede verschillende stralen der waterleiding wier pen hun water In de vlammenzee. Men moest zich echter beperken tot het beveiligen van de daarnaast en er achter gelegen woonhuizen, die door een zee van vonken gevaar liepen. Om 3 uur brandde dan ook nog maar alleen het binnen gedeelte der panden, daar van dak, zolders en binten geen sprake meer was. Om streeks half vier stortte met donderend geraas een gedeelte van een voorgevel in, en helaas, dit kostte aan één der brand weerlieden, die zoo Ijverig en onver schrokken hun plicht deden, het leven, terwijl twee anderen ernstig door het neervallende puin werden gewond. De brandweerman S. werd levenloos onder het puin vandaan gehaald, terwijl B. en v. Bde eerste met een verbrijzeld been, per rijtuig huiswaarts werden ge bracht. Men zou beginnen, of was reeds bezig, met de kistenmakerlj en distilleerderij over te brengen naar een nieuwe Inrichting aan den Noordvestsingel. Hoe de brand ontstaan is, weet men niet; een politle-agent, survellleerende In de Oranjestraat, zag rook en een oogen- blik daarna sloegen reeds de vlammen uit het dak. De brandweer was spoedig met veel materiaal aanwezig, zoowel aan de voor- als achterzijde. Door dezen brand komen nu plotseling weder een 70-tal personen werkloos. Alles was op beurspolls verzekerd. Zierikzee, II April. Vrijdagavond kwamen mei de tram van zevenen een zeventigtal Delftsche studenten met eenige professoren hier aan. De muzenzonen zullen bij hun aankomst te dezer stede wel vreemd hebben opgezien over de groote menigte volks, die aan weerskanten van den weg geschaard stond, teneinde hen in oogenschouw te nemen. Wellicht ge voelden zij zich door zooveel onverwachte belangstelling ten zeerste gevleid. ioLrriaaki xutver. vopoLxaarrz Nadat de jongelui in het „Hölel Van Oppen" den Inwendlgen mensch behoorlijk versterkt hadden, begaven zij zich naar de Concertzaal, teneinde van den heer De Muralt het geestelijk voedsel te ont vangen. Spreker maakte In een heldere en aangename voordracht zijn systeem zinkwerken van gewapend beton voor zee weringen toe te passen, duidelijk en stelde zijn systeem tevens op aanschouwelijke wijze voor. In het tweede gedeelte van zijn toegejuichte voordracht behandelde spreker de spijkerglooiing. Van een en ander hebben wty vroeger reeds meermalen uitvoerig verslag gegeven, zoodat wfl heden met het bovenvermelde meenen te kunnen volstaan. Op lietsen togen den volgenden ochtend vroeg de ingenieurs In spé naar Burghsluis en Brouwershaven, teneinde de werken in oogenschouw te nemen. Qlsterenavond gaf de redertjkers- vereeniglng „Concordia" een uitvoering in de nieuwe Concertzaal. Opgevoerd werd door haar „Oroote Stadslucht", een blijspel in vier bedrijven van O. Bloementhal en O. Kadelberg. Vreesden wq aanvankelijk, dat het niet gemakkelijke stuk boven de krachten van deze Ijverig werkende rederljkersvereeniglng zou gaan, onze vrees bleek gelukkig ongegrond te zijn geweest, want het stuk, dat een paar jaren geleden op de Balie alhier werd opgevoerd, is uitstekend gespeeld geworden, zoodat wij ons gedrongen gevoelen een pluimpje te geven aan de werkende leden van Concordia", die opnieuw getoond hebben, dat z|j door hun mooi spel welen te boelen. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, gaf dan ook door een krachtig applaus levendig blijk, dat het zich ge amuseerd heeft. Wij zouden een onver- geefelljk verzuim plegen, wanneer wij niet tevens vermeldden, dat de muziek van den heer R. Chr. Wallace te Rotterdam tot opluistering van den avond veel heeft bijgedragen. Zoowel pianist als violist werden dan ook door het publiek harteltjk toegejuicht. Met een geanimeerd bal werd de goed geslaagde uitvoering besloten. Afgekoelde liefde! J.l. Zaterdag avond had een knecht van een aan de Zoutkeet alhier In lossing liggend schip zich geamuseerd met één der Zierikzeesche schoonen Omstreeks half 12 ure zou hij zich naar boord begeven, doch zij, bezorgd over zijn behouden thuiskomst, zou hem begeleiden tot aan boord. Helaas I het schijnt, dat zij op de loopplank niet goed hun stuur konden houden, althans zij vielen belden te water. Op hun geroep, dat In het nachtelijk uur op verren afstand gehoord werd, ook door de nachtwacht, was spoedig hulp gereed en mocht men er In slagen beide geliefden van een wissen dood te redden. Druipnat namen zij voorloopig afscheid van elkaflr, waarna de dame door twee poll le-agenten naar huis werd gebracht. De Rotterdamsche Tramwegmaatschap pij keert over 1909 een dividend van 7.j pCt. uit. Bij Kon. besluit zijn aan O. Hulsman, hoofd der openbare lagere school te Brouwershaven, A. v. de Linde, hoofd der openbare lagere school te Oostkerke, gemeente Wolphaartsdljk, en aan H. C. Sauer, hoofd der openbare lagere school te Wemeldlngepensioenen van f 1060, f 934 en f 800 verleend. De Minister van Financiën maakt bekend dat worden opgeheven de bussen, bestemd voor de ontvangst van aangiften voor de vermogensbelasting, in de secretarie der gemeente Kortgene. De heer W. A. de Ridder, notaris te Terneuzen, heeft eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Nabij het Fransche plaatsje Elables, heeft In den nacht van Maandag op Dinsdag het schip „Dankbaarheid", be mand door den Ncuzenschen schipper Eekman, zijn zoon en knecht, schipbreuk geleden. Het schip werd op hel strand geworpen en de equipage moest in den mast vluchten. Na 7 uren daarin te hebben doorgebracht, werden zij door Fransche vlsschers gered. Het schip en al wat er op en In was is verloren; het was niet verzekerd. Een landbouwer, die zich slechts enkele weken geleden te Helnkenszand op een klein boerenbedrijfje had gevestigd, overkwam deze week verschillende rampen Maandag stierf een kalf; een paar dagen later wierp een zeug achttien biggen, die allen echter hetzelfde lot ondergingen, terwijl nog bovendien j.l. Donderdagnacht een kindje van dertien maanden door den dood hem werd ontnomen. Te Hontenlsse deed zekere P. v. H. Donderdagmiddag aangifte van zijn vierden tweeling. Noordgou we. De liberale klesvereeniging „Noordgouwe en Kerkwerve" heeft met algemeene stemmen (19) tot candldaat voor de Provinciale Stalen gekozen den heer Mr. D. van der Vliet. Tot afgevaardigden naar de Centrale vergadering werden benoemd de heeren L. Vis, C. Schlkker, S. M. Hanse en N. Hendrikse. Ëlkerzee, 11 April. In een bestuurs vergadering der Afdeellng van het „Oroene Kruis" alhier, voorzitter ds. Reus, werd door den penningmeester C. Hanse reke ning en verantwoording gedaan der ont vangen gelden. Een som van ruim honderd gulden is bijeen tot het aanschaffen van verplegingsmaterleel. Op advies van dr. itlman zal aangekocht worden: drie ledikanten, croupketels, steek- pannen, windkussens, ruststoel, hospitaal doek, enz. Zeer jammer is het, dal de vereenlging over niet meer geld kan beschikken, ten einde meer artikelen aan te koopen, want reeds nu blijkt, dat er behoefte bestaat aan ledikanten en ruststoelen. Noordwelle. Benoemd lot kommies der dir. belastingen, invoerrechten en accflnzen de heer Jobs. van der Maas Klz. alhier. Bruioisse. Door het bestuur van de Vereenlging „Algemeen Schippers- en Vlsschersbelang" Is een uilnoodiglng ont vangen van den Nationalen Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij onge lukken „Het Oranje-Kruis" (voorzitter Z. K H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg), om een afgevaardigde te benoemen voor de vergadering, die op 28 April om half twee in het Koninklijk Paleis te Amsterdam zal worden gehouden Aan die ultnoodlglng werd gaarne vol daan en de heer Joh. de Waal Rz., voor zitter der Vereenlging, als afgevaardigde aangewezen. De heer Bastlaanse, sedert enkele weken gemeente-veldwachter alhier, heeft tegen I Mei als zoodanig ontslag gevraagd wegens zijne benoeming tot rijksveldwachter ter standplaats Kerkwerve. De vorige week Is de cursus, van wege het „Groene Kruis" door dr. De Vrleze van Zierikzee alhier gehouden, ge ëindigd. Als erkentelijkheid voor de wijze, waarop door genoemden arts de lessen werden gegeven, werd hem door den oudsten deelnemer, uit naam van allen, met eenige welgekozen woorden, een fraai rookstel aangeboden. De heer De Vrleze betuigde zijn hartelljken dank voor dit bewijs van waardeering van z|jn werk. St.-Fillpsland, 9 April. Na 't gebruik van scholletjes (zoogenaamde plaatjes) zijn In verschillende hulsgezinnen verscheidene personen ongesteld geworden. Men zij dus op zijn hoede bij 't koopen van versche visch van onbekende kooplui. Wissenkerke. In de j.l. Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering van de Schletvereenlging „Koningin Wllhelmlna" alhier werd besloten gevolg Ie geven aan de uitvoering van de opdracht van het bestuur van den Zeeuwschen Schletbond, om in de maand Juli van dit jaar een Provincialen Bondskorps-schlelwedstrfld te houden. Aan dezen wedstrijd zal ook nog een afzonderlijke worden verbonden voor alle wel of niet bij den Bond aangesloten Zeeuwsche Schietverenigingen. Middelburg, 9 April. De gemeenteraad heeft besloten aan de Tweede Kamer een adres te richten betreffende het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de ge meentewet. Aan het ontwerp van Burgem. en Wet|i. wordt nog toegevoegd dat een groot deel der vergadering zich verklaard heeft vófSr het Invoeren van een Inkomsten-belasting met gelijk percentage en gelijke progressie voor alle gemeenten. Het voorstel van het raadslid mr. De Veer, tot invoer van progressie bij de gemeentelijke Inkomsten-belasting (en wel een progressie van 4 tot 6 pCt.), werp, nadat Burgem. en Weth. zich wederom daartegen hadden verklaard, met 10 legen 6 stemmen verworpen. Aan het einde der zitting deelde de voorzitter nog mede, dat het beeld van H. M. de Koningin, met Prinses Juliana, dat in den topgevel van het raadhuis zpl worden geplaatst, den 30en April, op Prinsesjesverjaardag zal worden onthuld, nadat het eerst een paar dagen ter be zichtiging van het publick zal gesteld zijn. - Gisteren (Zondag) Is alhier, na een ernstige ziekte, op 39-jarlgen leeftijd over leden de heer F. Keulemans, onlangs ge kozen tot lid van de Kamer van Koophandel. De overledene nam een ijverig aandeel aan de middenstandsbeweging en was voorzitter van de Vereeniglng „Handels belang" alhier. Ook was hij lid van het hoofdbestuur van den handeldtijvenden en industrleelen middenstand en op de congressen van dezen bond bleek herhaaldelijk welk een warm pleitbezorger de bond voor hetgeen hij zich ten doel stelt, In den heer Keule mans vond. Zijn overlijden zal dan ook In breeden kring met groot leedwezen worden vernomen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bij de op 8 April 1910 gehouden aan besteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1911, van de aarde-, kram-, rijs- en steengloollng- werken aan de waterkeerlng van den calamiteuzen polder Burgh- en Westland, werd het werk gegund, terwijl de hoogste inschrijver was voor f 8000, aan H. J. Romeljn te Burgh voor f 7737. O N D E R W IJ S. De heer A. C. Sonneveldl, hoofd der christelijke school te Brouwershaven, is benoemd als hoofd der christelijke school en voorganger der Oeref. Kerk te Buenos- Aires (Argentinië). Einde Juli of Augustus hoopt hij de reis naar Zuld-Amerlka te aanvaarden. Voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen In Zeeland hebben zich aangegeven 49 candldaten, n.l. 27 uit Middelburg, 13 uit Goes en 9 uit Zierikzee. Op de voordracht voor directeur der Ambachlsschool te Oouda komt voor: de heer P. H. Pomes, dir. der Ambachlsschool te Zierikzee. De Minister van Blnnenlandsche Zaken brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de mondelinge examens voor onder wijzer te Middelburg zullen afgenomen worden In een lokaal der sociëteit „St -Joris" (aan de Balans), op 18, 19, 21, 25, 26, 28 April, 2, 3, 6 en 9 Mei, telkens van des morgens 9.30 uur af. Voor de betrekking van leeraar in 't timmeren aan de Ambachlsschool te Oud-Beierland, hebben zich 77 sollicitanten aangemeld. We hebben eenige dagen geleden melding gemaakt van een valschen brief, Ingekomen bij den gemeenteraad van Acht- karspelen. De brief hield In, dat mej. De Jong, te Drachten, no. 1 van de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres of een onderwijzer aan de school te Sur- hulsterveen, zich als sollicitante terugtrok. De raad heeft toen benoemd no. 2 der voordracht, den heer J. Wljbenga, te Middenvaart. Deze heefl evenwel voor de benoeming bedankt, nu gebleken is, dat mej. De J. zelve van den bij den gemeen teraad Ingekomen brief niets afwist. St.-Filipsland, 9 April. Geslaagd voor 't toelatlngs-examen voor de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem L. S. v. Eldlk van hier. van het Waterschapsbestuur van Schouwen, In 's Landskamer te Zierikzee, op Maandag den llden April 1910, des morgens ten tien ure. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent de openbare vergadering, die door alle heemraden, hoofdingelanden, (met uitzonde ring van den hoofdingeland Lopse Hocke), den ontvanger-griffier, mr. D. van der Vliet en den ingenieur, jhr. R. de Muralt, wordt bijgewoond. In zijn openingswoord herdenkt de voor zitter, onder instemming der geheele ver gadering, den overleden hoofdingeland, mr. H. C. Moolenburgh. Wie had In de jongste September-vergaderlng kunnen be vroeden, dat de plaats van mr. Moolenburgh thans ledig zou zQn, dat deze zoo krachtige man reeds nu door den dood zou worden weggerukt? Maar het onverbiddelijke is gebeurd, en daarin moeten wij berusten. Spreker schetst het ernstig verlies, dat het waterschap Schouwen door het overlijden van mr. Moolenburgh geleden heeft, die van 1894 hoofdingeland was, en van 1901 als voorzitter van hoofdingelanden mr. Bolle opvolgde. Veel had Schouwen nog van hem kunnen verwachten. Maar het mocht niet zoo zijn. Overtuigd Is hl] namens allen te spreken, wanneer hij zegt, dat wij hem noode missen. Hierop werden de notulen door den ontvanger-griffier voorgelezen, en door de vergadering goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen I. de volgende missives van Oedep. Staten a. behelzend het goedgekeurd besluit der algemeene vergadering tot opname van lijdelijk kasgeld in 1910, en tot heffing van dijkgeschot In 1910; b. berichtend de herbenoeming van heemraad Oast; II. missive van den heer H. C. Bolle, dat hij zijn benoeming tot vertegenwoor diger van het waterschap in den dljkraad van Burgh en Westland aanneemt; lil. missive van de Maalschappq voor Oemefnte-Credlet, berichtend het dividend over 1909; IV. de begrooting der grindwegen over 1910. Medegedeeld worden: I. het overlijden van den oud-kantonnler F. Hanse op 18 Januari 1910, en dat van de wateropneemsler, wed. L. Stoel; II. dal van de gemeente Zierikzee ten geschenke Is ontvangen een veldboek van het Oostervierendeel van 1718; lil. [dat op zijn verzoek aan P. M. van de Broecke wegens zijn benoeming tot waterbouwkundig ambtenaar van den calamjteusen Oost-Beveland- en Wllhel- mlnapolder, met 1 December 1909 eervol ontslag als dijkt aas is verleend, en dat In zijn plaats als dljkbaas in het district Langendijk—Brouwershaven Is benoemd M Leendertse te Middelburg; IV. dat aan den wegwerker J. Berre- voets met 1 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig vetleend is. Het Dagelflksch Bestuur stelt voor, om hem jaarlijks een gratifiatle van f 100 toe te kennen, een voorstel, dat steunt op een dergelijk besluit ten opzichte van den wegwerker Job Kloet genomen. Hoofdingeland Boogerd merkt op, dat Job Kloet alleen voor zich zeiven te zorgen heefl, terwijl Berrevoets gehuwd Is en daarbij een ongelukkig jongentje heeft. Hij stelt daarom als amendement voor, aan Berrevoets jaarlijks een gratificatie van f 150 te verleenen. Heemraad Van den Bout zou zich daarmede wel kunnen vereenigen, maar hij vreest, dat als wij meer geven, het Armbestuur niets zal geven. De voorzitter vindt het onbillijk een wegwerker f 150 Ie geven, terwijl een kantonnier slechts de helft krflgt. Dit verschil is zijns Inziens te groot. Het Is onbillijk tegenover Kloet en tegenover de kantonnlers. Heemraad Th. Gast Is ook van gevoelen, dat wanneer Schouwen meer geeft, het Armbestuur minder zal geven. En nu Is het Armbestuur van Kerkwerve zeer tijk. Schouwen, zegt spreker, moet geen lief dadigheidsinstelling worden. Hoofdingeland Boogerd merkt op, dat het niet juist Is te zeggen, dat het Arm bestuur van Kerkwerve zeer rijk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1