ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 8 April 1910. Derde Blad. (Z ieri li. zseesohe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt. Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling 66ste JAARGANG. - No. 8910. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. SPANJE. Uit Spanje komen opnieuw berichten van zwaren sneeuwval. Men vreest dat de boomgaarden sterk geleden zullen hebben, daar vele vruchtboomen reeds In vollen bloei staan. Te Busdongo werd een huisje, bewoond door een selnwachter, diens vrouw en zes kinderen, door een lawine verwoest. Man en vrouw zijn zwaar gewond onder het puin vandaan gehaald, de kinderen zijn allen omgekomen. ITALIË. De uitbarsting van den Etna houdt aan. De lava-stroom beweegt zich met een gemiddelde snelheid van 6 Meter per uur In de richting van den berg Nlcllla. De bevolking moet nog al rustig zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag la de Etna weder heviger gaan werken. De lava is genaderd tot op 250 M. afstands van Cisterna Regina. Te Nlcolay en Borrello heeft de lava de velden vernield, maar die plaatsen zelf, evenals Bei-Paso, zijn gespaard ge bleven, doordat de lavastroom daar zij waarts afvloeide en zich In een vruchtbaar dal stortte, rijk aan vruchten en wijngaarden, waar een groote vernieling is aangericht. De villa van den hertog Castellaneta, in dat dal gelegen, was binnen enkele minuten verwoest. De bevolking van de op de berghellingen gebouwde plaatsen Is zeer ongerust. Tal van processiën worden gehouden, ook in plaatsen, die geen gevaar loopen. De geologen zeggen dat de vorm van den berg door deze uitbarsting geheel veranderd is en dat In het gansche Etna- gebied groote wijzigingen gekomen zijn. HONGARIJE. In Oekoerito, het Hongaarsche dorp, waar een verschrikkelijke brand in een danszaal zooveel slachtoffers heeft gemaakt, zijn Zaterdag weer vijf personen aan hun brandwonden overleden. Onder de zwaar gewonden bevond zich ook een bruidspaar. Hun huwelijk is nog op hun sterfbed vol trokken. Er zijn in een bron nog twee lijken gevonden. De gemeenteraad heelt de regeering verzocht militairen beschikbaar te stellen voor den arbeid op het land, daar anders, bij gebrek aan arbeidskrachten, de oogst van dit jaar dreigt te mislukken. Uit Dultschland en Zwitserland zijn ver scheidene aanbiedingen gekomen om kin deren, die hulpeloos achtergebleven zijn, op te nemen. RUSLAND. Te Warschau Is een nieuw schandaal ontdekt In verband met de leveranties voor het leger. De politie heeft een onderzoek Ingesteld In de woningen en de kantoren van meer dan honderd leveranciers van het leger. Tal van brieven en boeken zijn In beslag genomen. FRANKRIJK. Het zuiden van Frankrijk Is de laatste dagen door zwaren sneeuwval geteisterd. Naar uit Bézlers gemeld wordt, zijn In de omgeving van Agde de telegraaf- en tele foonlijnen onder den sneeuwlast bezweken. Het Is er ruw weer geweest, de zee stond hol en velden en wegen waren met sneeuw bedekt. Het treinenverkeer In de richting van Narbonne ondervond veel vertraging; treinen uit Toulouse naar Cette konden niet verder komen dan Narbonne. Vier-en- twintig uur heelt de sneeuwstorm geduurd. Ook te Perplgnan en Montpelller is groote schade aangericht. DUITSCHLAND. Een reusachtige uitsluiting In de bouw vakken, door 22.000 werkgeversafgekondigd, waardoor anderhalf mlllloen werklieden werkloos zullen worden, wordt in Dultsch land verwacht, en zal op 14 April beginnen, wanneer niet vóór dien tijd een uitweg gevonden wordt. Het geschil betreft voornamelijk de rege ling van het loon en den arbeidstijd. De werkgevers hebben hunne voor' waarden gesteld en men verwacht algemeen te rekenen althans naar verschillende uitlatingen dat de bond van werklieden daarmee niet accoord zal gaan. Dan worden 400 000 bouwvakarbeiders In verschillende steden van Dultschland direct op straat gezet, en In het gevolg zullen nog een aantal anderen ook werkloos worden, In totaal wel anderhalf millioen. De Minister van handel heeft zijn bemiddeling aangeboden, doch belde par tijen verklaren geen vergelijk te willen aanvaarden, doch ditmaal den strijd Ie zullen uitvechten. De uitsluiting te Gronau is Woensdag Ingetreden te Glanerbrug. Hedennacht zijn bij een werver van werklieden de ruilen Ingeworpen. Woensdagmiddag hadden groote volks- oploopen plaats te Glanerbrug De politie chargeerde met de blanke sabel. Mevrouw Toselli, die als kroonprin ses van Saksen met den onderwijzer van haar kinderen wegliep, en later met den pianist Toselli trouwde, wenscht weer echtscheiding. Dat het huwelijk niet gelukkig Is, was bekend, en nu komt het bericht dat mevrouw Toselli met haar zoon en een paar gouvernanten de echtelijke woning ontvloden Is en te Montreux In een hotel haar Intrek heeft genomen. In Zwitserland zal zij trachten echtscheiding te verkregen. Men zal zich herinneren, dat haar huwelijk met Toselli te Londen gesloten Is. BELGIË. Te Eecke Nazareth (Oost-Vlaanderen) zat een gezin na de begrafenis van een twintigjarigen zoon rustig In een kamer bijeen, toen plotseling een oudere broer, In een aanval van krankzinnigheid, het vertrek binnenstormde met een hakmes en daarmee zijn oom, die voor de begrafenis overgekomen was, een zware hoofdwond toebracht. De vader was zóó getroffen door het tooneel, dat hij bewusteloos ineenzakte. De dader, die vroeger ook al een lijd in een krankzinnigengesticht heeft vertoeft, kon slechts met moeite overmeesterd worden. De gewonde oom verkeert In zeer ernstigen toestand, maar de dokters hopen hem nog te redden. Spoorwegongeluk bij Miihlheim. Omtrent dit ontzettend ongeluk kunnen wij nog de volgende blzonderheden mede- deelen; Van den extra milllalren-treln, die uit Wanne was vertrokken en de verlofgangers van Wanne, Bochum, Dordtmund, Witten, Duisburg, Düsseldorf naar de garnizoens plaatsen In den Elzas vervoerde, werden vier wagens totaal versplinterd. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp snelden van alle kanten arbei ders, brandweer, troepen, geestelijken en dokters toe. Om half vijf kwam de gouver neur van Keulen, generaal Von Sperling, ter plaatse. De aanblik van de uit de pulnen gehaalde personen was verschrikkelijk. De gewonden werden naar de ziekenhuizen van Miihlheim en Keulen vervoerd. Bizon der flink gedroegen zich de arbeiders van de naburige fabriek der firma Feiten, die ook brandweer en verplegers zond. De daken van de wagens werden, voor zoover ze niet versplinterd waren, stuk geslagen en ter zijde getrokken. Het gekraak van het houtwerk werd overstemd door het ontzettend gesteun der gewonden, van wie degenen, die in de twee laatste wagens zaten, er het ergst aan toe waren. Dedooden, die men uit die wagens haalde, waren meest tot een vormelooze vleeschmassa samengedrukt. De verongelukte soldaten behoorden meest tot de 98e, 130e, 144e en 145e regimenten infanterie. Hoewel de D.-treln met zeer verminderde snelheid op den militairen trein reed, was de schok buiten gewoon hevig en is er dan ook niets van den trein onbeschadigd gebleven. Van den D.-treln ontspoorde de locomo tief en werd deze licht beschadigd. In den spljswagen werd veel glaswerk gebroken. In dezen trein kwamen de reizigers er met lichte kwetsuren af. Een Infanterist, did in den militairen trein voor één der vensters stond, werd bij de botsing met de deur van den wagen op den dijk geslingerd en kwam er met een lichte hoofdwonde af, terwijl al zijn kameraden in denzelfden wagen werden doodgedrukt. Het terrein der ramp bood een gruwe- lljken aanblik. Uniformstukken lagen overal in 'I rond, helmen waren als kaartenhuisjes Ingedrukt, sabels en geweren verbrijzeld. De doorde soldaten medegenomen voedings middelen lagen in den ronde verspreid. Langen lijd zweefde een tamboer, tusschen de splinters bekneld; aan een wagendak. De ongelukkige verdroeg zijn pijnen met heldenmoed, totdat het gelukte hem te bevrijden. Een soldaat moest een been worden afgezaagd om hem te bevrijden. De lijken vertoonen afzichtelijke wonden. De uit den trein rgesprongen soldaten werden door de bevolking van Miihlheim liefderijk opgenomen. Het schijnt vast te staan, dat de militaire trein, die langen tijd had stilgestaan, zich juist In beweging had gezet toen de botsing plaats had. Eenlge soldaten verklaarden, dat deze botsing maar betrekkelijk zwak was en weinig geweld maakte. '1 Leek hun of er enkele wagens werden aangehangen. De omvang van de ramp bleek hun eerst, toen zij 't gekreun uit de pulnen en het gegil uit de naburige woningen hoorden. Het reddingswerk ging uiterst moellflk, daar meest alle soldaten tusschen de pulnen lagen bekneld. Men moest derhalve voort durend met bijl en zaag werken. De arme soldaten, dooden en zwaarge wonden. hingen door elkaar. Hier zag men er een met zijn enkels tusschen de balken bekneld, daar hing er weer een aan het dak en ginds lag weer een doode, wiens blauwe gelaatskleur op verstikking wijst. Daar ontmoette men weer een arme jongen, die krankzinnig was geworden en voort durend ln schaterend gelach uitbarstte. Hoe ontzettend moet dat lachen hebben geklonken op deze plaats, waar de dood zoo'n vruchtbaren oogst had gehouden. In Miihlheim was de opwinding groot. Overal zag men draagbaren met gewonden. De politie kon op de plaats des onheils de menigte niet tegenhouden, zoodat de troepen de plaats moesten afzetten. Het geschrei der gewonden en het gerochel der stervenden was hartverscheurend. 2J uur na het ongeluk werd de laatste ge wonde bevrijd; 't was een man, die tusschen gebogen staven lag bekneld en na zijne bevrijding bijna ongedeerd kon vertrekken. In Keulen verdrongen de menschen zich vóór de redactlebureaux, wie weg kon ging naar Miihlheim. Op het station, waar telkens gewonden arriveerden, was 't ont zettend druk. De gewonden op de draag baren verroerden zich niet. Zl) schenen door den schrik verlamd. Sprakeloos en vol deelneming week de menigte telkens uiteen om de gewonden te doen passeeren. Menigeen kreeg bij dezen treurlgen aanblik de tranen In de oogen en telkens hoorde men de uitdrukking „arme jongens". Voor zoover tot heden vaststaat, zijn 19 soldalen gedood en 39 soldaten en 2 spoorwegbeambten zwaar gewond. Het getal lichtgewonden bedraagt meer dan 100. Op de plaats der ramp zelve werden 12 lijken gevonden en naar het nieuwe kerkhof te Miihlheim gebracht. In het stedelijk ziekenhuis stierven binnen twee uren 7 gewonden. In dit hospitaal liggen 31 zwaar gewonden, in het Driekoningen-hospitaal 5 en te Keulen 10. De toestand van de meesten Is bedenkelijk. ZIJ hebben meestal schedelbreuken en beenfracturen. De minister van openbare werken bevond zich spoedig op de plaats des onheils en leidde zelf het onderzoek. Het staat reeds vast, dat de machinist van den militairen trein ergens naar had staan kijken en eerst te laat de onvermijdelijkheid van een botsing bemerkte. Hem zou voor een groot deel de schuld treffen. De vroegere Boerengeneraals. De Boeren, wordt uit Johannesburg aan de Kö!n. Zeltung geschreven, of beter de Afrikaanders zoaats zij zich nu liefst noemen, bevinden zich thans, evenals vóór den oorlog, In het bezit, niet alleen van de parlementsmeerderheden, maar ook van de regeerende macht in Zuid-Afrlka. Het eenlg verschil is, dat op de olficleele gebouwen de Brltsche vlag wappert en dat in de hoofdsteden der vroegere repu bliek Brltsche commissarissen stadhouders des konlngs zijn. Te Bloemfontein, Pretoria en Potchef- stroom liggen onbeduidende Brltsche garni zoenen: voor gansch Zuid-Afrlka, met Inbegrip van Natal en de Kaapkolonie, niet meer dan 6000 man. En zulks nauwelijks 6 jaar na het einde van den Boerenkrijg. Bevrediging der overwonnenen door de erkenning, dat de nieuwe staat van zaken voor hun belangen de gunstige Is, dit was het doel van de Brltsche staatkunde sedert de overwinning der liberalen in Engeland. De correspondent voegt er bij, dat die gunstige toestand ook grootendeels ver wekt Is door de staatkunde en de regee ring der Boerengeneraals. Het Boerenvolk wordt heden niet meer, zooals men nog veel In Europa gelooft, door Engelsche beambten bestuurd, maar wel door zijn eigen aanvoerders In krtjg en vrede. In de Oranjekolonie bestaat het ministerie uitsluitend uit Afrikaanders, terwijl In Transvaal de Boerengeneraals, In hun kabinet, eenlge Afrikaanders van Britschen bloede opgenomen hebben. De arme, oude, koppige, doch met de beste inzichten bezielde, In ballingschap gestorven Paul Kriiger, die als leider van een modernen staat onmogelijk was, slui mert op het kerkhof van Pretoria, waarheen zQn gebeente overgebracht werd. Jacobus Steijn, de laatste president van Oranje-Vrijstaat, heeft in zijn gezondheid door de vermoeienissen van den oorlog en een zonnesteek zooveel geleden, dat hij maar een klein aandeel meer neemt aan de openbare zaken, hoewel de stichting van „De Zuld-Afrikaansche Bond" veel aan hem te danken heefl. Hij leeft tamelijk eenzaam op zijn hoeve bij Bloemfontein. De beroemde Christlaan De Wet, de held van zoovele fabelachtige en ook werkeltyk koene daden, Is minister van landbouw In Oranje. Merkwaardig genoeg: hij ls maar weinig geliefd onder de Boeren zelf. Hij was Immers één der weinige Boerengeneraals, die van het begin van den krijg af klaar gezien hadden, dat de ongehoorzaamheid of tuchtloosheid, die onder de Boeren heerschte, een veel ge vaarlijker vijand was dan de vijandelijke kanonnen. Hij was daarom uiterst streng en daar door heeft hg vele en bittere vijanden gemaakt, die hem heden nog de straffen, die hij hun oplegde, niet kunnen vergeven. Vóór den oorlog was De Wet een arme Boer. Thans Is hij welgesteld. De oude generaal Delarey, één der achtbaarste figuren onder deBoerenhoofden, heeft zich op zijn hoeve bij Lichtenberg teruggetrokken, die hij moest heropbouwen, daar zij door de Engelsche troepen ver woest was. Als vóór den oorlog bouwt hij zijn maïs. Slechts gedurende den zittijd van het parlement vertoont hij zich te Pretoria. Hij Is volksvertegenwoordiger van Lichtenberg. Piet Cronjé, de eigenzinnige en verbit terde Boer, die, dank zij de Brltsche onbekwaamheid, den slag bfl Magersfonteln won, maar door zijn eigen koppigheid de ramp van Paardekraal verwekte, de eerste groote nederlaag der Boeren, die over den afloop van den krijg besliste, heeft zijn medeburgers en de gansche wereld een kleingeestig en vernederend schouwspel gegeven, door na zijn terugkeer uit de gevangenschap, In dienst van een Ameri- kaanschen Barnum te treden, die In zijn circus In Amerika vertooningen van ge vechten tusschen Boeren en Engelschen gaf. De van St.-Helena, Ceylon en lndlë uit de gevangenis teruggekomen krijgsgevangen Boeren bevonden zich grootendeels in een zeer lastlgen toestand. Hun hoeven en hun gereedschap waren verbrand. Hun vee was vernietigd. Nochtans heeft niemand onder hen zich willen vernederen. Ben Vlljoen, een andere aanvoerder van mindere soort, is, hoewel zeer dapper In den krijg, na een schandaalzaak met een Fransche tingeltangelzangeres in Johannes burg, naar Amerika verhuisd. Hg Is thans farmer in Texas. In het ministerie van Transvaal zitten twee Boerengeneraals, die men mag be schouwen als de besten en meest begaaf den. Het zijn Louis Botha en Jan Smuts. Belden hebben indertijd den Engelschen zeer gevoelige slagen toegebracht, doch zij zijn thans volkomen met den nieuwen toestand verzoend. Belden zullen In de toekomst nog een groote rol In Zuld-Afrika spelen, want zij zijn de eenlge werkelijk beduidende staatsmannen, die Zuid-Afrlka sedert Jan Hofmryr's dood nog bezit. Louis Botha zal de eerste premier minister der Unie worden en Smuts, die nog geen veertig jaar telt, zal in de toekomst voorzeker nog veel en roemvol genoemd worden. Minister Nelissen. Naar De Tijd verneemt, zal het verlof van minister Nelissen, dat de volgende week eindigt, waarschijnlp nog met een maand verlengd worden, wij! zijn ge zondheidstoestand, hoewel gelukkig wel beter, nog niet van dien aard Is, dat hg zich weder volop aan zgn mlnisterleete functie:, zou mogen wijden. 1908-1909-1910. Van deze drie jaren slaat 1910, wat het vroege voorjaar betreft, verre het record. De amateur-fotograaf, de heer E. Pad berg, te Amsterdam, heeft zulks heel aardig veraanschouweigkt door een drietal fraaie foto's, door hem onderscheldenigk genomen In de Paaschdagen van genoemde jaren. Paschen 1908 (19 April). Alles onder de sneeuw. Paschen 1909 (II April). Tengevolge van het vele drgtgs op zee, konden de schippers het IJ nog niet verlaten. De foto geeft een bosch van masten te zien, van schepen, die nog steeds tot winterrust gedwongen waren. Maar Paschen 1910! Opmerkeigk vroeg nog wel, n.l. 27 Maart. Toen was de zomersport op den Amstel reeds In vollen gang. Men ziet op de foto de Amstelbrug vol toeschouwers, die met belangstelling een In luchtig costuum gehouden roel- wedstrgd volgen. De drie foto's naast elkaar bieden een opmerkeigk contrast. Gemengd Nieuws. Een boterfabriek zoek. Een aardig staaltje van een zoogenaamde boter-agent geeft het officieel orgaan van den Alge meen Nederlandschen Zulvelbond (F. N. Z). „Een Inwoner van Haarlem ontving een prgscourant van boter, afkomstig uit „de grootste roomboterfabriek in Nederland, waaraan verbonden 60 boerdergen en 1860 stuks melkvee". Deze fabriek behoort aan de Onderlinge Veehouders-Vereeniglng te Delft maar toen een journalist, die er eens wat meer van wilde weten, op kondschap uittrok, kon hg wel vinden het huis van den agent te Haarlem, maar omtrent de fabriek werden nadere In lichtingen botweg geweigerd! Dan maar eens in Delft zelf geïnformeerd Daar wisten ze niets van een dergeigke fabriek af zelfs ten stadhulze was ze onbekendZe zal ook wel alleen bestaan in de fantasie van den agent. Deze man met dat vruchtbare voorstellingsvermogen, woont te Haarlem, Jan Frederlk Helmer straat 13, de naam van den braven burger is mg niet bekend. Terecht vraagt men, hoe lang het toch nog zou duren eer dergeigke praktgken verdwgnen, doordat geen enkele hulsvrouw boter koopt, dan die voorzien Is van het rgksmerk? Wel schijnt de nieuwe boterwet reeds goed te werken en enkele zoogenaamde botcrfabrleken In de engte gedreven te worden. Het steenkolen-conflict. Als ant woord op den boycott van de Limburgsche steenkolen, door het Rheinlsch-West- lalische Kohlensyndikat, zal te Amsterdam een Nederlandsch kolenkantoor worden opgericht, waar gegadigden de Hollandsche kolen betrekken kunnen. Met 1 Mei zal dit kantoor zgn werkkring beginnen. Voorloopig kan men zich om Inlichtingen wenden tot de firma Honing Zoon, Singel 19—21 te Amsterdam. Een Jeugdig" echtpaar! De amb tenaar van den burgerlijken stand In Het Bildt had Vrgdag een huweigk te voltrekken, dat, zoo niet eenlg, dan toch zeker tot de groote zeldzaamheden in ons land zal behooren. Van het paar, dat hg In den echt ver bond, Is de bruid den 21 April 1829 en de bruidegom den 18 October 1830 geboren, zoodat zij samen ruim 160 jaar oud zgn. Plotseling rijk. Een achttienjarig meisje, dat bg een predikant te Dessau dient, heeft uit de Vereenigde Staten bericht gekregen, dat een oom van haar In den staat New-York met natatlng van een ver mogen van ongeveer 10 mllloen mk., is gestorven. Van deze som komt haar de helft toe. Het meisje, dat zich moeligk een voorstelling van haren tegenwoordlgen rijkdom kan maken, heeft gezegd, dat zg geen zin heeft uit hare betrekking te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9