II Ingezonden Mededeelingen. BE.ECHAM'5 PILLEN De Kloosterbalsem voor Rheumatiek. Telegrafisch Weerbericht, ADVERTENTIEN. by is, er nooit meer zooveel van terecht komt als anders. Dus moet gij het met mij eens zyn, dat in een geval als boven (zooals wt| zeer goed In dit voorjaar van 1910 kunnen beleven) de verschillende wintergranen en andere planten na den winter met dadelijk opneembare stikstof moeten bemest worden. De eenlge vorm waarin al de stikstof direct opneembaar Is, Is salpeter en de meststof, die dus voor de voorjaarsbemesting als van zelf is aan gewezen, Is chllisalpeter. De bodem Is dit jaar door de ongewone lange regens ultgezeefd, dat Is een reden, om de hoe veelheid chllisalpeter te vehoogen. Daaren boven Is deze meststof ongewoon goedkoop. Dat Is een tweede reden om dit jaar niet karig te zijn met dit zout. In de Woensdagavond te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werden tot leden benoemd: a. te Middelburgmr. W. Dtjckmeester, advocaat-procureur; dr. H. Relllngh, arts; E. Scheps, arts; mr. O. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenhansberg, rechter In de arrondlssements-rechtbank, J. Terpstra, directeur der registratie en domeinen; J. D. Wlelenga, predikant by de Gerei. Kerk A; dr. J. Wolff, leeraar In de wis kunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool E. P. Zandljk, leeraar aan de Rijkskweek school, met akte Middelbaar Onderwijs voor Dultsch en Fransch; b. In Zeeland (bulten Middelburg): L. G. James, arrondissements-schoolop- zlener te Sluis; H. F. Oberman, predikant bij de Engelsche Gemeente te Middelburg en Vlissingen, te Vlisslngen; J. F. A. M. van Waesberge, lid van de Prov. Staten, te Hulst; c. in Nederland (Bulten Zeeland): dr. C. Brakman, leeraar aan het gymnasium te 's-Oravenhagemr. dr. K. J. Frederiks, commies by de directie van de landbouw te 's-Oravenhage; prof. dr. J. Hulzlnga, hoogteeraar in de geschiedenis te Groningen prof. dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraar In de sterrenkunde te Groningenprof. dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar In de geschiedenis Ie Utrecht; prof. dr. P. Keunen, hoogleeraar In de natuurkunde te Lelden; C. W. Lun- slngh Scheurleer te 's-Gravenhagedr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia te 's-Oravenhage; F. M. Wlbaut, lid van den gemeenteraad ie Amsterdam; d. bulten Nederland: dr. R. Hapke te Bremen; Miss Seller te Bournemouth. Tot voorzitter van het Genootschap, In plaats van den heer mr. R. Fruln, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer dr. H. Japlkse; tot secretaris werd herkozen de heer mr. W. Polman Kruseman en gekozen tot leden van het bestuur de heeren dr. A. H. Kan en dr. L. H. Wagenaar. Aan het jaarverslag van het Zeeuwsch Oenootschap der Wetenschappen, dat door den secretaris In de vergadering van Woensdagavond werd uitgebracht, ont- leenen wij het volgende: ln het afgeloopen jaar had het genoot schap weder het verlies te betreuren van verscheidene directeuren en leden, echter was hun aantal gelukkig ditmaal minder dan het gewone mlddencijfer aangeeft. Het aantal directeuren en directrices bedraagt thans 38, en het aantal leden 413 (tegen 405 ten vorlgen jare), waarvan 78 (tegen 79) te Middelburg gevestigd zyn. Het aantal bezoekers van de verzame lingen bedroeg In het afgeloopen jaar 2895, waarvan 778 tot den werkenden stand behoorden, tegen onderscheldeniyk 2810 en 710 In 1908. Medegedeeld wordt, dat van den heer William Elliot Griffes te Ilhace (U. S.) een aanbod Is Ingekomen, om te Middelburg een gedenkplaat te plaatsen ter eere van Robert Browne, een Engelsch prediker, die In het begin van de 17e eeuw van Engeland naar Middelburg en van daar naar Amerika Is uitgeweken en de godsdienstige secte der Brownlsten gesticht heeft. Met den heer Griffier is van gedachten gewisseld of de oprichting van de gedenkplaat in het gebouw van het Genootschap, dan wel In de Engelsche Kerk zal plaats hebben; vermoedelijk zal het laatste het geval zyn. In het verslag wordt melding gemaakt van de boeken, munten, prenten en oud heden, waarmede de verzamelingen van het Genootschap wederom verrykt zijn, terwyi aan het einde hulde gebracht wordt aan den scheidenden voorzitter, den heer mr. R. Fruln, voor heigeen hy in de vijf jaar van zyn voorzitterschap voor het Ge nootschap heeft gedaan. Landbouw co Veeteelt. Noordgouwe. By Kon. Besluit van 19 Maart 1910, No. 11, is de „Vereenlglng voor Land-, Tuinbouw en Veeteelt", ge vestigd alhier, als rechtspersoon erkend. Post en Telegrafie. Naar wij vernemen Is de heer A. P. T. C. Hollingerus Pijpers, directeur van het postkantoor te Vlisslngen, met Ingang van 1 Mei in geiyke betrekking te Tilburg benoemd. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—6 regels TB Cts.elke regel meer IS Cfcs. Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Onder de noodlottige gevolgen van het veronachtzamen van eenvoudige gevallen van aambeien noemen wy bloedende aam beien, die uw levensbloed afvoeren en de oorzaak zyn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien, een der meest pyniyke kwalen, die het mensch- dom kent, verzworen aambeien, de hard nekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstopping van het afvoerkanaal der ingewanden, hetgeen gewoonlijk In eenlge uren noodlottig eindigt. Vele mannen en vrouwen, die aan aam beien lyden, verdragen deze zoo goed als zy kunnen, omdat zy van nature teergevoelig zyn en er tegen op zien om een behande ling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zy hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pyn letterlijk ondragelijk wordt en een operatle,het eenige redmiddel Is ter voorkoming van verdere ontwikkeling, die alleszins gevaariyk zou zyn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige gevallen van aambeien en zonder dat gy er eenigen last van zult hebben by uw dageiyksche bezigheden. Zy is wonderiyk verzachtend en heelend; reeds de eerste aanwending geeft een ongekend gevoel van opluchting en rust aan de aangedane deelen. Een geduldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door een volkomen genezing. Let erop, dat gy de echte Foster's Zalf krygt. Zy is te Zierlkzee verkrijgbaar by den heer M. S. Polak en te Tholen by den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel 4 f 1,75 voor één - of f 10 voor zes doozen. IHet is een merkwaardig feit, dat het gestel zich wonderbaar herstelt door de werking van IDat komt van hun heilzame werking op I het bloed. Dal de KLOOSTERBALSEM voor rheu matiek een uitstekend middel is, bewyst wel onderstaande verklaring, die wij kort geleden ontvingen. Mej. de Wed. H. Kuik, Noteboomstraat te Meppel, verklaart ons: .Eenigen tijd geleden kreeg Ik op eens een hevige pyn In mijn been. Mijn been zwol op en werd hoe langer hoe dikker. Ik schreeuwde het uit van de hevige pyn, zoodat mijn huisgenooten niet wisten wat zy moesten doen. Op aanraden van een buurvrouw ging Ik er toe over den KLOOSTERBALSEM te gebruiken. Reeds den volgenden morgen was Ik tot myne groote vreugde weer geheel hersteld en een leder was dan ook verbaasd over de spoedige geneeskracht van den KLOOS TERBALSEM". De Kloosterbaisem, Klooster Sancta Paulo, Is een onovertroffen middel tegen Rheumatiek. Bovendien Is het een uit muntend middel tegen oude en nieuwe wonden, zweren, ring-, baard- en dauw worm, alle ziekten der hoofdhuid en aam beien (zoowel bloedende als andere). Prys per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeellger dusl Verkrijgbaar by Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Burgh, 8 April. Heden werd alhier aanbesteed het herstelde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1911, van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den calamlteusen polder „Burgh en Westland". Begrooting f 7921,73. Het minst is inge schreven door den heer H. J. Romeyn te Burgh, voor f 7737. KERKNIEUWS. Te Vlissingen zal binnenkort worden overgegaan tot den bouw van een tweede Katholieke kerk. O N D E R W IJ S. Tot leden der Commissie, belast met het afnemen van het examen voor onder- wyzer(es) te Middelburg, zyn benoemd voor: Ned. taal en lezen: A. R. Breetveld, Goes; W. H. Hasselbach, Middelburg; P. Landman, VlissingenM. L. de Keyser, Grauw. Rekenen: J. J. J. de Lange, Scherpenlsse en R. van der Welle, Grljpskerke. Teekenen en schrijven: G. den Toom, Aardenburg en J. Vreeken, Middelburg. Aardrijkskunde: J. de Hoogh, Goes en H. Koelmans, Neuzen. GeschiedenisH. W. van Milaan, Middel burg en Kok, Zaamslag. Kennis der natuur: S. de Graaf, Zie rlkzee; F. Mays, Wllhelminadorp; J. de Meyer, Schoondijke en A. de Smidt, Middelburg. Onderwijs en opvoeding P. van der Have, Zierlkzee en J. E. v. d. Sllkke, Vlissingen. Zang: A. Lysen, Middelburg en A. F. Wisse, Breskens. Vrije- en orde-oefningen der gymnastiek mej. A. S. Beugel, Middelburg en M. A. A. Steyns, Zlerikzee. Nuttige handwerkenmej. M. J. de Haan, Middelburg en mej. W. P. Bal, Tholen. By kon. besluit Is aan den heer J. W. Slager, eervol ontslagen hoofd der o. I. school te St.-Annaland, met Ingang van I Januari 1910 een pensioen verleend van f 950 's jaars. Verkiezing Provinciale Staten. Hulst. Tot definitief candldaat der centrale liberale kiesvereenlglng voor de Staten-verklezlng In dit district is gesteld de heer Ph. J. van Dlxhoorn te Axel. De afdeeling van de Centrale Kath. Kiesvereenlglng heeft met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan hel besluit van het bestuur der Centr. Kath. Klesvereeniging, om voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in de vacature, ontstaan door het overiyden van den heer P. Moes, de candldatuur van den heer mr. P. Dleleman (antl-rev.) te steunen. Hulst. By den heden (Donderdag) alhier gehouden verkiezing van de Provinciale Staten van Zeeland zyn candldaat gesteld, de heeren mr. P. Dleleman (a.-r.), R. W, H. Kramer (r.-k.), P. J. van Dlxhoorn (lib.) en D. J. Dees (chr.-hls!.). Dr. Kuyper. Dr. Kuyper, van een kort verblijf in het buitenland teruggekeerd, nam door de bladen kennis van het vriendeiyk voor nemen van den Gereformeerden Jonge- Ilngsbond, om hem een bewys van sympathie aan te bieden. Hy heeft terstond daarop aan den voorzitter van den Bond bericht, dat hij, onder alle waardeering voor de goede bedoeling, zulk een bewys van sympathie op dit oogenbllk niet zou kunnen aanvaarden. Dit zou in stryd zyn met de achting en eerbied, verschuldigd aan de heeren, die bereidwillig bleken om als commissie van beoordeeling over de tegen hem opgeworpen beschuldiging hun oordeel uit te spreken. Gemengd Nieuws. Spelen en amusementen op den weg. De Kampioen meldt, dat te Luik by polltie-verordening Is verboden, op slraat, op pleinen en openbare wandelplaatsen spelen of amusementen te beoefenen, die voor de voorbygangers lastig kunnen zyn, het verkeer kunnen belemmeren of onge lukken kunnen veroorzaken. Met name Is verboden: 1°. Gebruik te maken van vuurwapenen, welke ook; vuurwerk, vuurpyien, voetzoe kers, enz. af te stekenvuurtjes, van welken aard ook, te stoken; boog te schieten of zich In het sllngerwerpen te oefenen; 2°. te hoepeten, pinken of wippen, vliegers op te laten, te tollen met de zweep, te kolven, te kegelen, te voetballen, bal te spelen of andere dergeiyke spelen te doen; 3°. giybaantjes op de sneeuw of het ys te maken, schaatsen te ryden, sneeuwballen te gooien, enz. Burgem. en Weth. zullen echter bepaalde plaatsen, boulevards, parken en tuinen aanwyzen, waar kinderen en jongelieden door hen aangewezen spelen en amuse menten van hun leeftyd kunnen uitvoeren, en de uren, waarop dit kan geschieden. By feesten of publieke vermakelijkheden kunnen de verbodsbepalingen door Burgem. en Weth. onder de noodlge voorzorgen worden opgeheven. Om ongelukken en brandgevaar te voorkomen, is het tevens verboden, In particuliere tuinen en op andere by hulzen behoorende plaatsen, vuurwerk af te steken en met vuurwapenen te schieten. - De Engelsche siaatspensionneering. Een jaar lang Is thans de wet op het staatspensioen voor arbeiders In Engeland van kracht. Het aantal pensloentrekkenden bedraagt thans bijna 700.000 Er zyn nl. 42143 pensioentrekkenden In Engeland, het pensioenbedrag Is hier 3 672 747 pond sterling; 186 202 in Ierland met een pen sioenbedrag van 1.723.904 pond; 75134 in Schotland met 667.007 pond. In hel geheel tellen dus Groot-Brittannlë en Ierland 682.768 pensloentrekkenden, voor wie een bedrag van 6.063.658 pond sterling of byna 73 mlllioen gulden. F. B. Karthaus. In 1829 Ie Delden geboren, die op 17-jarlgen leeftyd naar Oost-Indlë vertrok, Is daar etleiyke malen mltllonalr geworden. Thans is hy over leden, en al dat geld valt nu ten deel aan familieleden hij zelf was ongehuwd die In Delden, Amsterdam, Den Haag, Nymegen en Brussel wonen. MARK TBER1CHTEN. Zierlkzee, 7 April. De aanvoer bestond hoofdzakeiyk uit mindere qualltelt tarwe, die moeliyk verkoopbaar was; de puike partyen konden hooge prijzen bedingen en gingen vlug van de hand. Overigens onveranderd. Tarwe f5519; chevaliergersl f 4,50 4 f 5,30; wintergerst f 4,50 4 f 4,75; zomergerst f 4,20 4 f 4,70; rogge f 5,50 5 f 5,75; haver f 3,50 4 f4; erwten (kleine) f 9 4 f 10; kroonerwten f 9 4 f 10; bruine boonen f 7 4 f 12. Aardappelen f 1,25 4 f 1,40. Uien onverkoopbaar. De voor de zaal geschikte partyen gingen boven de noteering. Middelburg, 7 April. Ter graanmarkt van heden was weinig aanvoer. Tarwe 25, kroonerwten 50 cent hoogër. De prijzen waren als volgt: nieuwe larwe f 6,25 4 f 7; rogge f 6 4 f 6,50; zomergerst f 4,50 4 5; haver f3414; paardeboonen f7 4 f 8; kroonerwten f 7,50 5 f 10,50; witte boonen f 10 4 f 13; ronde bruine boonen f 11 4 f 14, alles per H.L. Ingezonden Stukken. Geachte Heer Redacteur! By de ontvangst van het verslag omtrent de Ambachtsschool alhier over het jaar 1909 bleek my, dat de redactie van het onderdeel „Van 't gebouw" (blz. 8), naar aanleiding van mijn protest ter vergadering eenigszins werd gewyzlgd, doch In zooverre zeer onvoldoende, dat zij alle ruimte laat tot misverstand. Ik acht het daarom wenscheiyk en noodlg, ter kennlsse van belanghebbenden en be langstellenden te brengen, dat Ik steeds de verbreeding der fundeeringen als „noodlge hoofdzaak", de verankering als „nuttige byzaak" heb beschouwd en genoemd, en dat ik my met het alleen aanbrengen van de verankering, zooals thans In strijd met het verslag der Commissie Is geschied met de bedoeling de voorzieningen hierby voorloopig te laten biyven, geenszins vereenig. U dank zeggende voor de opneming, Uw dw. dn., C. SWARTBOL. Zierikzee, 7 April 1910. St.-Maartensdijk. Mijnheer de Redacteur! Zoudt u zoo welwillend zyn my nog maals een plaatsje in uw geachte Courant te willen afstaan ter beantwoording van het stukje van Collega Ingelande. Ik had dit wel eerder verzocht, doch door omstandigheden heb Ik bedoeld nummer uwer Courant niet ontvangen. Volgens schryven van myn geachten Collega toch is er lang geen overeen stemming In mqn beide vorige stukjes, ja, Is het zelfs In stryd met de feiten in de vergadering voorgevallen. Schynt er ook al eenig verschil In myn gesprokene en het geen ik schreef te bestaan, zoo verzoek Ik myn geachten Collega toch wel myn onbedrevenheid In het juist weergeven van hetgeen Ik hoorde in aanmerking te nemen voor een niet wetenschappeiyk ontwikkelde is dit niet zoo gemakkeiyk, en hoop toch, dat hy geen boos opzet vermoedt. Maar nu de hoofdzaak, n.L, dat ik in het be doelde stukje door Collega beticht wordt als was hel mijne meening, dat de gas- boven de petroleum-machlne te verkiezen was. Mag Ik dan voor den laatsten keer nog eens duideiyk hier zeggendat al hetgeen Ik ter aanbeveling van de gas-machine sprak, slechts voortvloeide uit de gegevens die in myn bezit waren en niet uit de kennis of ondervinding die Ik van beide machines bezat. Ook zóó, en niet anders heb ik my op de vergadering uitgelaten. Al het andere geschryf van den geachten Collega zyn slechts byzaken en kan wel buiten bespreking biyven. Voor den lof aan myn knapheid my toegebracht betuig ik mijn oprechten dank; het Is een talent, waarvan ik my onbewust was; dat my die lof toekomt, zal toch wel de zuivere waarheid zyn, daar Ik van myn geachten Collega niet durf veronder stellen, dat hy Iets neder schrijft, wat in stryd is met zijne meening. Intusschen, Mijnheer de Redacteur, myn dank voor de opname, verbiyf ik COLLEOA INGELANDE. Hiermede sluiten wy het debat. De Redactie. naar waarnemingen verricht In den morgen van 8 April 1910, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.1 te Storno- way; laagste barometerstand 747,1 te Horta. Verwachting (van den avond van 8 April 1910 tol den avond van 9 April): Matigen Noord-OostelijkentotNoord-Weste- 1 ijken wind zwaar bewolkt of betrokken waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Zeetijdingen. Zierikzee. INOEKLAARD: 7 April. De barge „Coronation", kapt. P. Erlksen, met kiel van Poole naar Wezel. 393ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 2e klasse van 4, 5, 6 en 7 April 1910. Prijs van f 2000: no. 3874. Pr$8 van 1 100 no. 3991. Prijzen van 30: 2639 3097 3888 3930 6663 6690 3054 3851 3902 3956 6672 12061 3069 3854 3916 3966 6684 12073 3091 3864 3920 3968 6687 12092 3093 3886 3928 3989 6688 12093 Burgerlijke Stand van Zierikzee. Qeboren: 3 April. Een dochter van J K. van Dongen e A. Bloem. 6 N. de Vin en K. va; der Maas. 6 zoon F. de Rijke en W. C Verloo. Qehuwd: Geene Overleden: 2 April. M. de Vos, 72 j.( weduwe van P. var der Have. 4 L. van der Maas, 68 j„ weduwe van W. A. Ochtman. 4 W. BIJ kerke, 82 j., ongeh. z. van Q. Btj- kerke. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. Ie kwartaal 1910. Geboren: 12 Febr. Kornelia, dochter van M. van der Werf en M. de Wit. 25 Jan Johannes, zoon van J. Manni en W. M. de KeQzer. 28 Willemlna Kornelia, dochter van A. Fllkweert en K. Kort. 2 Maart. Korneüs Pleter, zoon van C. Malepaard en J. W. Hanse. Gehuwd: 21 Jan. A. Fllkweert, 22 jaar en Kaatje Kort, 24 jaar. 21 I. L. van As, 24 jaar en Doortje v. d. Cingel, 23 jaar. Overleden: 12 jan. Maria van der Wielen, 56 jaar, vrouw van W. Dorst (van Stavenlsse). 18 Febr. Cornelia de Jonge, 96 jaar, wed. van L. Stoel (van Dulvendijke). 2 Maart. Maatje van Es, 88 jaar, wed. van M. Viergever. Burgerlijke Stand van Oud-Vossemeer. Maart 1910. Geboorten: Maria Lourlna, dochter van M. A. Heflboer en M. L. Krieger. Gerard, zoon van G. Mlnheere en A. van den Houte. Maria Pieternella, dochter van C. Llndhout en A. M. Meerman. Cornells, zoon van J. J. Ridderhof en M. C. van der Gouwe. Jeannette Hendrina Jacoba, dochter van J. J. v. d. Pol en C. van Llenden. Dlngena Johanna, dochter van A. C. Verhees en L. v. d. Zande. Gehuwd: Marinus Droogers, 35 jaar en Pieternella Lucretia van der Klooster, 43 jaar. Overlijden: Jan Geuze, 79 jaar, wedn. van C. Pollie. Cornells Wilhelmus Hermus, 5 jaar, zoon van Cornells Willem en C. C. T. de Wit. Johanna Jozlna Hertogs, 70 jaar, dochter van A. Hertogs en M. C. v. d. Moer. Ondertrouwd: PETER WILHELM KORZILIUS en GERARDINA JOHANNA OUDDE. Nuland, 6 April 1910. Zierikzee, Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: J. O. DE JONOH, Ev. Luth. Predikant, en E. P. STARK. Zierikzee, Haarlem, 7 April 1910. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Mevrouw Wed. W. A. OCHTMAN— v. d. Maas, In den ouderdom van 68 jaar. Zierikzee, 4 April 1910. (Transifa'aO, j J' H' OCHTMAN. Zierikzee, D. J. OCHTMAN. Utrecht, A. A. OCHTMAN. Heden overleed, na een smarteiyk ziekbed, In den gezegenden ouderdom van 80 jaar en 5 maanden, myn geliefde Behuwdmoeder en derkinderen Grootmoeder MARIA SIMMERS. Bruinisse, 6 April 1910. Uit aller naam, J. A. KLEIJNENBERG. V Voor de vele biyken van deelneming en belangstelling, gedurende de ziekte en by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den heer W. N1EUW- DORP. betuigen wy bij deze onzen hartelijken dank. Wissekerke, 6 April 1910. Wed. W. NIEUWDORP-Meliest* en Kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6