Vrijdag 8 April 1910. Tweede Blad. (SS i e r i Is. z e e s c h. Cour an t). Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, Gebruik der Waag. NIEUWSTIJDINGEN. io bel voorjaar. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8910. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlQk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. op Zaterdag 9 April e.k., 's namiddags IJ uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, slaande in de Sint- Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden Is afge kondigd het besluit van den Raad dier gemeente van den 1 April 1910, tot wijziging der Veror dening op het gebruik der Waag. Zierikzee, den 6 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Welhl.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. amerika. Te Boston Is een vrouw en moeder, mrs. Maiy Helliker, die vijftien maanden geleden gevangen werd genomen onder beschuldiging van moord op haren man, hare drie kinderen, een zuster en een schoonzuster, onschuldig gebleken. De arme vrouw betuigde aanhoudend, dat zij onschuldig was, maar men hield haar algemeen voor schuldig aan de zes moorden, die zij gepleegd zou hebben ter wille van levensverzekeringsgelden. Toen haar dochter Kathleen stierf, nadat in een tijdsverloop van drie jaren nog vijf andere leden van haar familie op geheimzinnige wijze waren overleden, werd het lichaam der doode onderzocht en men vond er arsenicum in. De lichamen der 5 vroeger overledenen werden opgegraven en ook daarin vond men hetzelfde vergif. Toen werd mrs. Helliker In hechtenis genomen. De Instructie duurde lang; zij zou nu worden gesloten en men achtte de schuld bewezen. Maar daar kwam het gerecht op den Inval de slaapkamer, waar al de slacht offers gestorven waren, nog eens grondig te onderzoeken, en nu bevond men dat de sterfgevallen te wijten waren aan de matras, waarop de overledenen hadden geslapen. Het haar, waarmede die matras was opgevuld, bleek bij onderzoek veel arsenicum te bevatten zooveel, dat naar het oordeel der gehoorde deskundigen de menschen die er op sliepenvergiftigd moeten zijn door het inademen ervan. Mrs. Helliker is nu vrijgesproken. Maar zij is oud geworden en gebroken door bare verliezen, de gevangenschap en het verdriet en zij verkeert In behoeftige om standigheden. Waarschijnlijk zal zij een betrekking zoeken als dienstbode. italic. Dr. Brengues, die te Nice terecht staat onder beschuldiging van moord op zijn zwager, den sterrenkundige Charlois, blijft - zijn onschuld volhouden en als hij door de schijnbaar onwederlegbare bewijzen tegen hem In 't nauw is gebracht, betuigt hij het slachtoffer van een noodlottige samenloop van omstandigheden te zijn. Volgens de getuigenverklaringen is Bren gues in den nacht van 26 op 27 Maart den nacht van den moord niet thuis geweest. Hij vertrok uit Nimes op een uur, waarop hij per spoor naar Nice kon gaan, en keerde terug op een uur, dat er een trein van daar kwam. Charlois is gedood door een kogel van een Browningrevolver en Brengues had een revolver van die soort In zijn bezit. Ook heefi de beschut dlgde booze brieven aan zijn zwager geschreven; maar de rechter moest erken nen, dat die niet bepaald als bedreigingen met moord opgevat konden worden. Het dienstmeisje van dr. Brengues heeft haar vroeger getuigenis, dat gunstig was voor den beschuldigde, herroepen en ver klaard, dat hij In den nacht van 26 op 27 l Maart niet thuis Is geweest. Toen dr. Brengues het meisje daarop verweet, dat zij hem te gronde richtte, antwoordde zij snikkend: „U is altijd heel goed voor mij geweest, maar hier moet ik de waarheid zeggen en niets dan de waarheid". Toen de beschuldigde na afloop van het verhoor, In de gang zijn vrouw ontmoette, die met hem betuigt, dat hij onschuldig Is, viel zij hem schreiend om den hals. Maar dr. Brengues duwde haar weg. „Qa heen, arme lieveling", zeide hij. „Ik smeek het je. Doe geen moeite meer om mij te zien. Ca heen en houd je aan den raad van onzen advocaat". rusland. De chef van het station Klkerlno, tusschen St. Petersburg en Oatschlna, is gearresteerd wegens berooving van passagiers. In den laatsten tijd had een groot aantal treln- dlefstallen plaats, waaronder een, ten nadeele van baron Olrard, tot een aanzienlijk bedrag. Het treinpersoneel zag scherp toe, maar vermocht niet de dieven te snappen. De stationchef, die Bergmann heet, was gewoon 's avonds de biljetten te controleeren. Toen hij dat weer gedaan had, maakte een dame In een coupé 2e klasse alarm. Haar hand- taschje was weggenomen en zij beschuldigde den chef. Deze werd gefouilleerd en men vond het taschje bij hem. Bij een huls- zoeking vond men In zijn woning nog een groot aantal voorwerpen, die aan reizigers toebehoorden. frankrijk. De Fransche pers Is zeer slecht te spreken over het drukke bezoek van bulten- landsche, vooral Duitsche luchtschippers aan het vliegveld te Chdlons sur Marne. Vandaar misschien dat reeds door de Fransche regeering, zooals een officieus bericht meldt, besloten Is, dat dit bezoek nauwkeurig gecontroleerd zal worden. Verbieden kan men de bezoekers niet, wijl een circulaire van den minister van Oorlog uit het jaar 1908 de vliegmaat schappijen uitdrukkelijk heeft gemachtigd, haar vliegmachines naar de omgeving van het vliegveld te brengen om de eventueele koopers zich op de machines te laten oefenen. Voortaan zullen echter alleen personen toegelaten worden, die in 't bezit zijn van door de autoriteiten onderteekende Identiteitskaarten met portret. Het gerucht gaat, dat de Fransche minister van Oorlog, generaal Brun, die kort geleden in den Senaat zoo hevig aangevallen werd, omdat hij zich zoo weinig om de militaire luchtscheepvaart bekommer de, voornemens is zijn ontslag In te dienen. Een contrast met de ontstemming van een deel der Fransche pers, wegens de deelname van Duitsche officieren aan de vllegoefenlngen, in het militaire kamp te CM lons, vormt een verklaring van de Aéroclub de France, over de behandeling van Duitsche luchtschippers in Frankrijk. De club wijst op de ontstemming, die de de onvriendelijke behandeling van Duit sche luchtschippers bij hun landing In Frankrijk, In de Duitsche pers wekte en legt er daarbij den nadruk op, dat de Fransche luchtschippers In Duitsch- land nooit lastig gevallen worden. Om de gevolgen te voorkomen, die verdere uittarting van de openbare meening In Dultschland kan hebben, besloot de Aéro club, zich met de burgemeesters der de partementen aan de Fransche oostgrens In verbinding te stellen. belciE. Te St.-Amandsberg bij Oent is in den zeldzaam hoogen ouderdom van bijna 106 jaar overleden mejuffrouw Sophie Lacompte, geboren te Melden den 12en Mei 1804. Tot betrekkelijk kort vóór haren dood was de vrouw, die in het Liefdehuls ver pleegd werd, nog In het bezit van hare geestvermogens. nederland. Harderwijk. De gemeenteraad heeft een som van f 10.000 beschikbaar ge steld voor het bouwen van een stal, cantlne, loodsen, enz. in een kamp, dat door militairen zal worden betrokken. De Minister van Oorlog heeft zich bereid verklaard dit kamp voor 10 jaren te huren. Tevens besloot de raad lot aan koop van een terrein voor den bouw van woningen, ten behoeve van officieren en minderen van het garnizoen, dat staat uitgebreid te worden. Amsterdam. De Coöperatieve Onder- wlJzers-Vereenlging alhier heeft nu 12 huizen met 48 woningen gebouwd, waar voor de Vereenlging uit 's Rijks kas een subsidie van f 175,000 heeft ontvangen. Gouda, 7 April. In tegenwoordigheid van de leden van den gemeenteraad en tal van andere autoriteiten, had gisteren de officleele opening plaats van het Van Iterson-Ziekenhuis alhier, door de ge meente gebouwd krachtens uiterste wils beschikking van nu wijlen de dames Van Iterson, In 1908 te Brussel overleden, die haar vermogen aan de gemeente ver maakten voor de oprichting van een naar de eischen des tljds ingericht ziekenhuis. De burgemeester hield een openingsrede, waarin hij de geheele totstandkoming der Inrichting schetste. Het gebouw, dat aan de Kriigerlaan Is gesticht, omgeven door een fraaien tuin, maakt een goeden indruk en Is zoowel in- als uitwendig op de moderne wijze uitgevoerd. Het is gebouwd onder toe zicht van den architect L. Koole. 's-Gravenhage, 6 April. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gilt doen toekomen aan het Haagsche comité, dat zich gevormd heeft ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de omge komenen bij het vergaan van het stoomschip „Prins Willem II". Een geldlncasseerder alhier had bij 'de politie aangifte gedaan, dat hij op weg naar de Nederl. Bank een portefeuille, o. a. inhoudende circa f 4000 aan bankpapier, had verloren. Deze portefeuille, echter zonder het gelds waardig papier, Is in den loop van den dag ten huize van den verliezer terugbezorgd geworden, door Iemand die beweerde haar te hebben gevonden aan de Vaillantlaan, waarlangs de incasseerder inderdaad ook had geloopen. De vinder, wiens naam niet bekend is, moet het adres van den verliezer te weten zijn gekomen door een pensioenacte, welke zich In de portefeuille bevond. De zaak is nog In onderzoek bij de politie. Met zekerheid kan worden medege deeld, dat 't niet in het voornemen ligt den verjaardag van Prinses Juliana te maken tot een gelegenheid voor het ver- leenen van een reeks Koninklijke onder- scheldingen, zooals verleden jaar naar aanleiding van de blijde gebeurtenis is geschied. Woensdagmiddag bij het groote hek op den Hoogen Wal alhier, naast de Koninklijke stallen. Een vrij talrijke groep menschen, meest dames, wachtend op het uitrijden van het Koninklijk rijtuig. Te 2 uur vaart er een goedmoedige dienstijver In de wachthebbende agenten. De menschen worden op twee rijen gezet. „Terug daar 'n beetje asjeblieft I Niet dringen menschen 1 Alló jongen, achter uit! Nee juffrouw, hier mag u niet staan!" Het hek gaat open. Het rijtuig verschijnt, met de vóótkap op, zoodat men nog niet zien kan, wie er Inzitten. En In de paar oogenbllkken, die het behoeft om voorbij te rijden, ziet men van het hek tot de straal, op de tij af de gelaatstrekken zich ontspannen, en de nieuwsgierigheid plaats maken voor een glimlach, zoo'n echt zonnlgen glimlach, zooals men alleen lacht als men Iets heel liefs ziet. Dat lieve is het kleine, mollige Kindje, het Prinsesje met de rozige blosjes op de dikke wangen, dat tusschen de twee ver pleegsters onder de beschutting van de kap zit en met schrandere oogen, par mantig rechtop, Harer Moeders onder danen vrijmoedig In de oogen kijkt. Het rijtuig is al voorbij, het was maar een oogenblik. Maar als teedere herinneringen aan een liefelijk visioen, gaan onder de menschen liefkoozende woordjes rond: „Zoo'n dotje! Wat 'n schat! Wat ziet ze er lekker uit! Wat 'n dtkke wangenZag je die heldere oogen Het rijtuig zwenkte links af de brug op naar de Zeestraat. Het rozenwanglge Prin sesje met de heldere kijkers zit nog recht op en kijkt nieuwsgierig de wereld In. Schiedam, 6 April. Qisterenavond Is bij Poortershaven, onder Maassluis, een zeven jarig jongetje door een goederentrein van Hoek van ffolland naar hier, overreden en gedood. Het hoofd was verpletterd en de beenen afgereden. Rotterdam, 6 April. Volledigheidshalve vermelden we de juiste toedracht der zaak van de beslaglegging op drie Amerika- vaarders alhier. Bedoelde Amerlka-vaarders waren de „Vollurno", „Uranium" en „Campanla", van de North West Shipping Co. De maatschappij Kearley and Tonge Lt., te Londen, had steenkolen en andere scheepsbehoeflen te Rotterdam geleverd voor die drie schepen en daarvoor wissels ontvangen, geteekend door de resp. kapi teins der schepen, en geaccepteerd door de North West Shipping Line Co. Deze wissels werden niet gehonoreerd, en dientengevolge werd mr. Alfred Levy opgedragen de schepen, zoodra zij alhier kwamen, te doen In beslag nemen. Zulks geschiedde h^| eerst met de „Volturno" op 31 Maart, met het gevolg, dat de cargadoors Van Es Coalhier, tot een bedrag van f 4000 borgtocht stelden voor dit schip. Op 30 Maart werd op de „Uranium" beslag gelegd voor 575 pond en op 2 April op de „Campanla" voor ruim 391 pond. Door deze beslagen konden de schepen deze haven niet verlaten, waardoor de Atlantic Express Co, die verantwoordelijk was voor het vervoer der landverhuizers, In de grootste moeilijkheid kwam. Men kent In hoofdzaak het verder verloop, hetwelk daarmee eindigde, dat bij den hoofd-commlssars van politie alhier voldoende gelden werden gedepo neerd, om daaruit de vorderingen op de „Campanla" aan mr. Levy voor Kearley and Tonge te betalen, zoodat voor deze firma thans alleen nog hangende is de vordering tegen de „Volturno". Er Is In het geheel tot nog toe betaald bijna f 12,000 en een borgtocht van f 4000. 7 April. Nadat de verordening, ver biedende het houden en bezoeken van hulzen van ontucht, 4 April was afge kondigd, ontvingen de bordeelhouders .van gemeentewege aanzegging, om heden nacht te 12 uur te sluiten. Die plotselinge aanzegging verwekte groote beweging, daar velen nog door contracten met huiseigenaren en personeel gebonden zijn. Bultenlandsche vrouwen moeten binnen 10 dagen het land verlaten. Het roekeloos spelen van kinderen voor en om wagens heeft deze week weer een slachtoffer gcëlscht. Een wagen van de gemeente reed de Zomerhofstraat In en een troepje kinderen uit die straat had er genoegen in telkens voor den kop van het paard heen de straat over te steken. In weerwil van de waarschuwende stem van den voerman, den 46-jarlgen T. v. Z wonende Aijehstraat, lieten de kinderen het gevaarlijke spel niet, totdat één hunner, de 4-jarlge A. J. M. B., kwam te vallen, vlak vóór het paard. De wielen van den zwaren wagen gingen het kind over het hoofdje, dat verpletterd werd. Dr. Bavlnk constateerde den dood. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning gebracht. In de spoorweghaven alhier is heden nacht plotseling gezonken de motorboot „Eendracht I", geladen met 230 kisten sinaasappelen en een partij ajuin. De schipper G. v. d. Oordt en de knecht konden zich nog in nachtgewaad redden, en moesten door de politie van kleederen worden voorzien. Sommelsdijk. Tot brigade-commandant alhier Is met ingang van 1 Mei benoemd de rijksveldwachter-brigadier titulair alhier H. van Boekhout. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam deed Dinsdag In hooger beroep uitspraak in een zaak tegen den bierhuishouder, die niet had voldaan aan de vordering van een polltle-agent om een kruik uit te leveren, omdat hij in detreurdagen was en zich van zaken onthield. De man werd vrijgesproken. De rechtbank had hem veertien dagen gevangenisstraf opgelegd en de advocaat generaal had een maand tegen hem geëlscht. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Dinsdag I I. terecht de melkverkooper J. Stolwijk te Waddingsveen, beschuldigd van het verkoopen van vervalschte melk, Hij bekende op ongeveer 25 liter melk 3J liter water gedaan te hebben. Dit deed hij reeds gerulmen tijd, tot hij In Februari LI. door den keurmeester werd verballseerd. Elsch: 1 maand gevangenisstraf. Verduistering van Engelsche Postal orders Voor de rechtbank te Middelburg werden heden (Vrijdag) behandeld de bekende zaak tegen L. A. S 33 jaar, assuradeur, geboren en wonende te Vlls singen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van postalorders. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 21 Februari te Vlissingen een groot aantal postaloiders, tot een gezamenlijk bedrag van f 51, welke postal orders toebehoorden aan de firma W. E. Beks te Londen, uit aan genoemde firma gerichte brieven heeft weggenomen, althans, dat hij, als belast met het doen afhalen en verzenden van brieven voor genoemde firma, opzettelijk bovengenoemde postal orders, die hij als lasthebber van genoemde firma, en dus anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heelt toegeëigend door die postalorders te behouden en te eigen bate te wisselen. Als getuigen waren gedagvaard boven genoemde bookmaker, de klerk van be klaagde, de kassier, bij wien de postalorders gewisseld werden en diens klerk, terwijl als verdediger optrad mr. J. Adrlaanse te Middelburg. Oeëlscht werd zes maanden gevangenis straf, na aftrek van de preventieve hech tenis. De verdediger vroeg vrijspraak. Persdelicten. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechts ingang verleend tegen H. A. v. Dnotaris en uitgever van het weekblad De Volkswil te Hulst, beklaagd van smaadschrift. Zooals bekend, is door den pastoor te St.-Jansteen een aanklacht tegen den heer Van Dalsum ingediend. Dezelfde rechtbank verwees naar de openbare terechtzitting de zaak tegen P. v. d. S., 36 jaar, H. D. W., 26 jaar en J. I. S., 18 jaar, allen drukkers van het vrlj-soclalistlsch orgaan De Toekomst te Middelburg, eveneens beklaagd van smaad schrift. Een ontrouw ambtenaar. B8 be schikking van de rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting ver wezen met last tot gevangenhouding van den beklaagde de zaak tegen J. L., 49 jaar, brievengaarder en gemeente-ontvanger, ge boren en wonende te Oudelande, thans gedetineerd te Goes, beklaagd van ver duistering en valschheid in geschrifte In laatstgenoemde betrekking. De gratie, gevraagd door den heer Sylhof, uitgever van het Rotterdamsdi Nieuwsblad, die veroordeeld was tot drie dagen gevangenisstraf wegens smaad, ten opzichte van mr. Slob, vroeger advocaat te Rotterdam, is geweigerd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, opnieuw rechtdoende, veroordeelde heden den particulieren detective B. te Rotter dam, wegens de bekende beleedlging van dr. Bredlus, tot 3 maanden gevangenisstraf. Onder welken vorm de stikstof ook In den grond komt, hetzij uit het regenwater, uit stalmest, uit kunstmeststoffen, uit de stoppels of de ondergeploegde groene be mesting In den bodem treedt, wanneer de stikstof nog geen salpeterzuur of salpe terzuur zout Is, dan moet zij dat in elk geval nog worden, eer zij in staat is tot voedsel te dienen voor de planten. De salpetervorming In den bodem Is een zeer ingewikkeld proces, dat echfer niet moet opgevat worden als een gewone scheikundige omzetting, doch waarvan het bewezen is, dat het alleen kan plaats hebben bij aan wezigheid van kleine organismen. Het Is dus een soort van glstlngsverschljnsel. Vooral door een zekeren Waringion Is deze gisting in bizonderheden bestudeerd en gevonden, dat zij bij een temperatuur van 37" het snelst plaats heeft, onder 5" nog slechts zeer gering is en bij 55" C. geheel ophoudt. Deze uitspraak komt geheel over een met onze waarnemingen. Wanneer in het voorjaar de temperatuur laag blijft, heneden 5 A 10 graden C. (40 5 50 graden Fahrenheit) heeft er geen of weinig salpe tervorming In den bodem plaats. Wij zien dan ook dat de gewassen, bijv. de winter granen, die anders in het voorjaar hunne volle ontwikkeling krijgen, vrij slecht groeien. Ze kwijnen van de kou, zegt de landman. De zaak Is deze. ZIJ kwijnen bty gebrek aan stikstof. Van 't oogenblik, dat de winter Is ingetreden, heeft de salpeter- vorming In den bodem opgehouden. De salpeterzure zouten, die misschien In den aanvang van den winter nog in den bodem waren, zijn door de vele regens in het najaar en den winter naar den ondergrond gespoeld, zoodat er In den grond gebrek is aan dadelijk opneembare stikstof. En daarin moet voorzien worden, opdat uwe granen op tijd tijpen en vruchten vormen. Ik zeg „op tijd", en gij zoudt kunnen op merken „welnu, dan maar een maandje later." Doch gij weet, dat elk gewas zijn eigen tijd heeft om Ie groeien en rijp te worden en wanneer die lijd eenmaal voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5