Woensdag 6 April 1910. BENSD0RP's ONTBUT- CACAO (25 i r i k. zeescke Cour an t). Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINQEN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8909. In 10 Uitgever-Hoofdredaoteurs A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris der Koningin In deze Provincie, van den 30 Maart j.U, A no. 185, le af deeling, Noodlgen de Ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het RQk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1909, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten, teneinde te voorkomen dat hunne vorderingen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 5 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethl.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De bekende minister Asqulth heeft In het Engelsche Lagerhuis de Hoogerhuis- kwestle behandeld. Hij besprak de be perking der bevoegdheid van het Hoogerhuls en de verkorting van den zittingsduur van het Parlement. Men herinnert zich wellicht nog, dat eenlge jaren geleden het Lagerhuis be sloten had tot een wettelijke beperking van het recht der Lords om wetsontwerpen, die door het Lagerhuis waren aangenomen, te wijzigen of te verwerpen. Het Hooger- huis heelt dat besluit beantwoord met zich de bevoegdheid aan te matigen om de door het Lagerhuis aangenomen be grooting te verwerpen, waardoor de regeering met betrekking tot de financiën In groote ongelegenheid geraakte. Besloten werd het Lagerhuis te ontbinden. De nieuwe verkiezingen bezorgden aan de regeering wel geen schitterende, maar toch een voldoende meerderheid, zoodat zij haar plannen, om een einde te maken aan het aanmatigend optreden van het Hooger huls, dat het recht miste, financleele door het Lagerhuis aangenomen wetsontwerpen af te stemmen. De regeering heeft thans een wetsontwerp In dien geest bij het Lagerhuis Ingediend. Minister Asqulth zelde tot verdediging van het regeerings- ontwerp, dat hij het Hoogerhuls niet afschaffen, maar wel hervormen wilde, In dien zin, dat het kan raadgeven, opschorten of wijzigen. Het Lagerhuis moest In financleele zaken en In zaken van wetgeving de oppermacht blijven behouden. Het Hooger huls zou op zuiver democratischen grond slag worden Ingericht. Met het beginsel van erfelijkheid, dat In strijd Is met de rechts-ldee, zou worden gebroken. Tot nu toe stonden bij een botsing tusschen belde Huizen twee wegen open, teneinde een vreedzame oplossing te ver krijgen. De ééne weg was deze, dat het Lagerhuis ontbonden werd, met andere woorden, dat een beroep op de kiezers werd gedaan. Stelden deze het Lagerhuis in het gelijk, dan diende het Hoogerhuls zich te houden aan de uitspraak van het volk. Deed het dit niet, maar bleef het den weg van verzet bewandelen, dan schoot aan de Kroon nog een anderen weg over, en wel deze, dat de Koning zoovele liberale personen tot den adelstand verhief (den palrstitel schonk) en zitting gaf in het Hoogerhuls, dat daardoor de oppositie van dit ultra-conservatieve staatslichaam gebroken was. De Minister zelde nog, dat ook het veto-recht van den Koning ver dwenen Is, zonder dat dit eenlge schade aan de Instelling van het Koningschap be rokkend heeft, en dat de tijd nu gekomen Is om ook het veto-recht van het Hooger huls af te schaffen. Door de oppositie werd 't volgend amende ment op de regeerings-voorstellen tot her vorming van 't Hoogerhuis Ingediend. Het Lagerhuis verklare zich bereid deze in behandeling te nemen, maar welgere voor stellen te behandelen, die de wettigheid van het Hoogerhuls zouden vernietigen. Dit amendement werd door de meerder heid van het Lagerhuis verworpen. Finland zal bij Rusland worden ingelijfd. Aan het Finsche volk hing reeds lang deze onweerswolk boven het hoofd. De Minister Stolypln heeft namelijk bij de Rljksdoema een wetsontwerp Ingediend, waarbij tal van bevoegdheden, die aan den Flnschen Landdag behooren, aan dit regeerings- llchaam worden ontnomen. Zoo zullen, wan neer hel wetsontwerp door de Rljksdoema mocht aangenomen worden, aan Finland De beste der goedkoope merken. r. 1,50 per KILO. onttrokken worden het toestaan der bij dragen voor de rijksuitgaven, het bepalen van het contingent, voor den militairen dienst, de regeling er van, en tal van zaken, die van belangrijken wetgevenden aard zijn. Finland zal het recht verkrijgen één lid naar den rijksraad, en vijf leden naar de rijksdoema af te vaardigen. Deze zullen echter de Russische taal machtig moeten zijn. Het ontwerp Is In handen van een commissie gesteld, bestaande uit 21 leden. De Finnen raken, wanneer, waarop groote kans bestaat, het ontwerp wet wordt, hun zelfstandigheid kwijt, maar zullen allicht een invloed ten goede uitoefenen, wanneer hun vertegenwoordigers In rijksraad en rljksdoema hun stem laten hooren. AMERIKA. De Vereenlgde Staten zullen binnenkort een pafels van justitie van een gansch nieuwe soort bezitten, en wel een drijvend, waarbinnen de rechters zich genoodzaakt zullen zien, gedurende verscheidene maan den apart wel te verslaan met de schuldigen, die zij veroordeelden, te hulzen. Aanstaanden zomer zal het bondsgerechts- hof van den staat Alaska zich op een douanekotler Inschepen, om het zwaard der gerechtigheid te gaan voeren langs de 3000 kilometer lange kust van Alaska. Overal, waar het noodlg Is, zal het vaar tuig stil houden, opdat hét hof uitspraak zal kunnen doen In alle gevallen van wetsverkrachting, die het worden voorge legd, en alle veroordeelde schuldigen zullen In het ruim worden opgesloten tot het einde van den kruistocht. SPANJE. Prinses Henry Van Baltenberg, de 'moeder van de Spaansche koningin, Is uit Londen vertrokken in verband met de blijde gebeurtenis, die In de eerstvolgende veertien dagen in het gezin van ko'nlng Alfons te wachten Is. RUSLAND. St.-Petersburg. De Tsaar is voor de eerste maal In acht jaar In een schouwburg geweest. Het was bij een jaarlljksch concert van militaire corpsen. Het gebouw van de opera was tot den nok gevuld, meest met officieren, hoogwaardigheidsbekleders en hunne dames. De Tsaar kwam tegen negen uur bijna ongemerkt aan het gebouw, want niemand wist dat hij komen zou. Toen hij met zijn gevolg In de Keizerlijke loge verscheen, begonnen de duizend muzi kanten het volkslied te blazen. Er brak een gejuich van belang uit en het volkslied werd nog verscheidene malen gespeeld. De bladen mogen geen melding maken van fiet gebeurde. De zuivering van bedrog in de Peters- burgsche legerbeambtenwereld is begonnen met het onderzoek in het Ismallow'sche proviandmagazijn. Dertig jaar lang stond dit magazijn onder leiding van een overste, die doodarm was, toen hij In betrekking kwam, en die den dienst als meervoudig milllonnalr verliet. In den oorlog met Japan maakte deze overste o. a. naam door honderdduizenden pud volkomen onbruik baar* vet voor het leger In Mandsjoerije naar Charbin te zenden. Toen dit bedrog op groote schaal ontdekt werd, werd de overste uit den dienst ontslagen, maar tot generaal bevorderd. Deze overste had nog voor het bestuur van het magazijn een officier in dienst, die op zijn tafel een soort spaarpot had, waarin ieder leverancier, vóór hij hem te woord stond, op zijn minst 25 roebel moest storten. Het wordt als vaststaande be schouwd, dat de luitenant-generaal Ros- kowski bekend was met die verduisteringen en omkooplngen, doch er niets tegen deed. Te Petrlkau is Woensdag een andere bedrieger op groote schaal, de door de politie gezochte vroegere gouverneur van Nlshnl Nowgorod, baron Fredericks, In hechtenis genomen en naar de gevangenis gebracht. ENGELAND. Het onderzoek betreffende de doodsoor zaak van een Londensch chauffeur, Hewton genaamd, werpt een hel licht op de gevaren van het automoblelverkeer in de bovenmatig drukke straten van Londen. Eenlge dagen geleden raasde, midden door de zeer drukke Elllotstraat een auto- taxameter, welks bestuurder dronken of Ingeslapen scheen. Hit leunde met zijn borst tegen het stuurwiel, en zQn hoed was hem over de oogen gezakt. Een voor bijganger, die zag, dat een aantal kinderen ernslig gevaar liep, door de schots en scheef voortijlende auto te worden overreden, slaagde er In op den wagen te springen en het voertuig, dat al met twee wleleu op het trottoir reed, tot staan te brengen. De chauffeur was dood. Hij was, zooals het dezer dagen Ingestelde onderzoek uitwees, aan een beroerte ge storven. Binnen In de auto zat een doodsbeangst passagier, die vergeefs had getracht, den chauffeur, dien hl) dronken waande, tot stoppen te bewegen. Het Is niet onmogelijk, dat dit voorval tengevolge zal hebben, dat eigenaart van auto-taxameters gedwongen worden aan hun voertuigen een toestel aan te brengen, dat de passagiers In staat stelt, den wagen ten allen tijde, onafhankelijk van den chauffeur, te dben stilstaan. Voor het hof van den lijkschouwer te Letchworth zijn dezer dagen bizonder- heden aan den dag gekomen van een vreemde ge.chledenls. Een spoorwegklerk, met name Beeton, een man en vader, had omgang gehad met een ongetrouwde vrouw. Er werd uit dezen omgang een kind geboren. Beeton beloofde voor het kind een goed onderkomen te zoeken en haalde het van de moeder weg. Deze verlangde het na eenlgen lijd terug te zien. Op haar aandringen kwam Beeton ten slotte met een kind, dat, naar zij dadelijk zag, het hare niet was. Beeton had het op straat uit eeii kinder wagen geroofd. Voor dezen roof werd hij gestraft met eenlge maanden gevangenis straf, die hij op het oogenbllk ondergaat. In de gevangenis bekende hij aan een lotgenoot, dat hij zijn eigen kind ver dronken en In den moestuin bfl zijn woning In een koolveld begraven had. De man, wlen Beeton het verteld had, bracht het aan bij de politie. Deze ging In het kool veld graven en vond het lijk van het kind. Huls der Lords. De Earl of Denbgh vestigde de aandacht der regeering op het feit, dat vertegenwoordigers van Nederland- sche beetwortelsuikerfabrieken contracten afsluiten met boeren In het oosten van Engeland, voor de verbouwing van beet wortels, die dan naar de Nederlandsche fabrieken verscheept zullen worden. Naar aanleiding hiervan verzocht hij de regeering dringend de Engelsche suikerbietenteelt te bevorderen door den accijns op inlandsche suiker op te heffen. Lord Denman antwoordde, dat de regee ring gaarne alles zou doen, wat in haar vermogen Is, om de Industrie te steunen, maar dat het opheffen van den accijns onmogelijk was. Volgens hem zou een systeem van subsidleerlng de voorkeur verdienen, maar hij kon niet beloven, dat de regeering zulk een systeem zou willen aanvaarden. Hij gaf den raad, met de leden der commissie, benoemd bij de In de laatste zitting aangenomen wet, te onderhandelen met het oog op het verleenen van steun aan de Industrie. Te Nottingham Is een jongen van vijf jaar, die op een steiger aan een rivier speelde, plotseling door een zwaan aan gevallen en In het water getrokken. Hij verdronk, vóór er hulp kwam opdagen De vader van het kind dook later her haaldelijk in de rivier, maar kon het kind niet vinden en moest ten laatste zelf een verwoeden strijd met den zwaan voeren. Londen, 4 April. Een telegram uit Falmouth meldt, dat het viermastschlp „Kate Thomas", afkomstig van Antwerpen, en gesleept door een Belgische sleepboot, door een onbekend gebleven stoomboot werd aangevaren en binnen 10 minuten zonk. Achttien of negentien personen kwamen om het leven. Slechts één der opvarenden werd gered. Op de Odessawerf In Rotherhlte (Londen) heeft een brand gewoed, de felste, dien men in de laatste jaren in de Londensche dokken heeft bijgewoond. Een opslagplaats van graan der firma John Dudin Zonen, reusachtig gebouw met 4 verdiepingen, waar 20.000 tons graan geborgen was, geraakte In brand. Van 's nachts 2 tot Zondagmorgen 6 uur streed de geheele brandweer der dokken met 40 stoomspuiten tegen den brand, die dreigde het geheele dok aan te tasten. Van de opslagplaats zijn slechts de 4 muren blijven staan, maar door het krachtig optreden der brandweer werd verdere uitbreiding voorkomen. De schade wordt op f 750.000 geschat. DUITSCHLAND. Sassnltz, 3 April. Hedenmiddag lj uur Is de ballon „Pommern", die In de vroegte In Stettin was opgestegen, in de Oostzee gevallen. In den gondel bevonden zich vier personen, waaronder den Rljks- afgevaardlgde Delbriick van Stettin. Tot dusver zijn twee geredéén van hen had den voet gebroken, terwijl de andere een ernstige hoofdwonde had en bulten kennis was. Naar de twee vermisten wordt gezocht. Één der gevonden passagiers Is over leden. Één van de twee nog vermisten is de Rijksafgevaardigde Delbriick. De voorliefde van vele dweepzieke Dultsche meisjes voor negers is bekend, ook dat menigeen een zwarten vriend in Afrika heeft. Onlangs weer, bij een vertrek van een troep Senegaleesche negers uit een theater te Berlin, verdrongen zich de blondgevlechte Gretchens om een laatsten groet aan hun zwarten vriend te zenden. Het afscheid was bijwijlen roerend en de politie moest er bij komen om stuitende tooneelen te voorkomen. Wilhelm Volgt, de kapitein van Köpe- nlck, heeft op zijn tocht door het buitenland zooveel geld verdiend, dat hij een restauratie gaat vestigen in Berlijn. Hf heeft voor 10.000 gulden een restaurant gekocht en zal zelf zijn klanten bedienen. Te Miilhausen, In den Elzas, contro leerde Maandag een monteur de gemeen telijke electrlsche sterkstroomleiding. Bij zijn rondgang zag hij op één der opstljg- masten een sergeant van het Infanterle- reglment van Miilhausen, die zich den paal als observatiepost had gekozen. De monteur verzocht den sergeant naar omlaag te komen. Toen deze weigerde, klom de monteur zelf In den Qzeren mast, om den tegenstrevende met geweld naar beneden te halen. Bij den strijd, die nu op het kleine platvorm boven In den mast ont stond, werd de monteur tegen de electrlsche draden, met 6000 volt spanning gedrukt, en zoodoende op slag gedood. De sergeant bevindt zich In arrest. Potsdam, 4 April. In het park van het Koninklijk paleis Sanssoud zijn heden nacht van de adelaars op de marmeren banken bij de groote fontein de snavels afgeslagen. De daders ztjn onbekend. BELGIS. De pogingen om aan het geschil tusschen den Belgischen Staat en de erfgenamen van koning Leopold In der minne een einde te maken door een transactie, zijn mislukt. De transactie zou daarin bestaan, dat aan den Belgischen staat de 23 mlllloen van de Koburgsche stichting, die volgens eigen bekentenis van den koning niet zijn eigendom waren, aan den Belgischen staat zouden worden toegewezen en dat de fondsen van de andere stichtingen, de Société des Sites en de Soclété du Midi de la France, aan de prinsessen zouden worden toegekend. De kwestie zal nu door een proces uit gemaakt moeten worden. De Rycke, looper der Bank van Antwerpen, die ln September 1908 op de vlucht ging met een som van 145 000 fr. en toen eerst naar Engeland en daarna naar Amerika vluchtte, heeft zich Zondag, als zijnde zonder middelen van bestaan, In het Belgisch consulaat te Marseille ge vangen gegeven. Op de stoep van het justitiepaleis te Charleroi staat een bronzen leeuw, die In den laatsten tijd zeer bewonderd werd door twee verdachte kerels, want zij slenterden er dikwijls rond. Donderdagnacht hoorde een politle-agent, die In de nabij heid dienst deed, een klop, alsof iemand op het brons van den leeuw sloeg. De agent ging er heen, klom op den stoep, maar merkte niets verdachtshij wilde zich echter nog rekenschap geven over het gehoorde gerucht en hij sloeg eentge malen op het brons met het gevest van den sabel. Tot zijn groote verbazing liet eensklaps een bronzen plaat van ongeveer 40 vlerkante centimeters, aan de zijde van den leeuw los, en viel met groot gedruisch op de steenen. In den buik van den leeuw was een waar goederenmagazijn Ingericht. Men vond er een koupon zijde ln, een stuk dik cheviot, zes pond boter, een revolver geladen met zes kogels, een gouden uurwerk en een aantal andere voorwerpen. De politie zoekt nu de twee bewonde raars van den leeuw op, die zeker en vast ook wel de herkomst zullen kennen van alles wat In den bulk van hun bronzen lieveling ontdekt werd. NEDERLAND. Leeuwarden. Alhier werden Woensdag bij één eierhandelaar door elerzoekers niet minder dan 2700 stuks kievitseieren aan gebracht. Zij werden verhandeld voor 22 tot 25 cent per stuk. ln Friesland zijn in zeer vele jaren In Maart niet zooveel kievitseieren ge vonden als thans. Haarlem, 4 April. Zaterdagavond om streeks 11 uur kwam Indendéllcatessenwinkel van den heer Pander, in de Leeghwaterstraat een man binnen, die met groote stappen achter de toonbank ging, waar de cassa staar. In de kamer achter den winkel bevonden zich de heer Pander en de boekhouder. Toen de heer Pander naar den winkel wilde gaan om te zien wat de man deed, keerde deze zich om en loste een revolver schot op den heer Pander, zonder dezen echter te treffen. De kogel vloog In den muur boven de deur. De man wist onmiddellijk te vluchten, daar de heer Pander en diens boekhouder zoodanig door den schrik bevangen waren, dat geen van belden de tegenwoordigheid van geest hadden om den dief achterna te snellen, niettegenstaande de man nog op straat vóór den winkel struikelde. Later evenwel werd een man aangehouden, die verdacht wordt de dader te zfln. De aangehoudene Is 10 jaar geleden bij den heer Pander in betrekking geweest en heeft zich toen aan diefstal van f 300 schuldig gemaakt. Hf Is Maandag 1.1. uit de gevangenis ontslagen. De aangehoudene is reeds met eenlge personen geconfronteerd. Verschillende dienstmeisjes herkennen den aangehoudene als de persoon, die Zaterdagavond vóór den winkel In de Leeghwaterstraat heen en weer slenterde. De boekhouder meent, dat de man, toen hij binnenkwam, gemaskerd was. Utrecht, 4 April. Er heeft zich Zondag wederom een geval van gasverstikklng voorgedaan. De bewoonster van een perceel in de oude stad stak een gascomfoor aan, dat op tafel stond en met een gummi slang was verbonden met de lamp. Zij zette zich daarna neder In een stoel, om te wachten totdat het water op het comfoor zou gaan koken; Intusschen viel zij In slaap. Het schijnt, dat de slang niet vol doende stevig aan de lamp was bevestigd, want tijdens den slaap van de juffrouw Is de slang van de lamp geschoten en heelt zich het vertrek met gas gevuld. Toen de andere hulsbewoners het onraad be merkten, was het reeds te laat. De juffrouw bleek reeds overleden. Oeneeskundlge hulp kon niet meer baten. Wageningen, 4 April. Tijdens de vossen jacht der Kon. Veluwsche Jachtvereenlglng heeft op de helde tusschen Herlkhulzen en de Roskam, (gemeente Rheden), een noodlottig ongeluk plaats gehad. Één der deelnemers, de eerste luitenant der rijdende artillerie, jhr. J. G. C. Cal- koen, Is van zijn paard gestort en het paard boven op hem gevallen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Velp gebracht. Zijn toe stand is hoogst ernstig. Men meldt nader uit Arnhem, dat de toestand van den len lult. der rijdende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1