Maandag 4 April 1910. Tweede Blad. BEKENDMAKING. (SS ieri Is. zeeache C o u r a n t). Plaatsing van Kinderen op School B (I Mei 1910). KIEZERSLIJSTEN. Verkiezing voor een lid van de Provinciale Slaten jan_ Zeeland. NIEUWSTIJDINGEN. ZIEIUKZEESdlE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschynt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8908 Ultgevar-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urt. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Verlofgangers der Landweer, die dit jaar voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen en verzoeken wenschen In te dienen voor geldelijke vergoeding, behooren die verzoeken uiterlijk vier weken vóór den dag hunner opkomst ter Secretarie in te dienen. Zitting van COMMISSARISSEN dier School In het schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. van der Have), op Zaterdag den 16 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar bereiken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter kennis, dat van heden tót en met 21 April a.s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zQn nedergelegd: a. de IQst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad; b. alfabetische lijsten van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn gebracht; alsmede, dat die lijsten tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 23 Maart 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Aangifte voor het bevol kingsregister. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zQn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Z\ ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2°. ZQ, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zq andere personen in hun hulsgezin opnemen. Verzuim van .één der hierboven onder 1°, 2" of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluitgestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter Gemeente-Secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 2 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethl.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelpk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industriëele onder nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blQkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, Maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het ge raden is, alvorens op zulke berichten en voor spiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf of door tu88Chenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de voor uitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijs der woningen aldaar. Gedaan te Zierikzee, den 2 April 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 24 Maart J.I., no. Ill (Prov. blad no. 35), in verband met artikel 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gewij zigd bij het Koninklijk Besluit van 9 Januari 1901 (Staatsblad no. 25); MAAKT BEKEND: dat de verkiezing van een lid der Staten van Zeeland in het kiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben op Vrijdag den 15 April e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namid dags 4 uur bij hem, als Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het Kiesdistrict, de bij artikel 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Gemeente secretarie verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 2 April 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. AMERIKA. De vleeschboycot, de in Cleveland ont worpen belooging tegen de beweerde opdrijving van de vleeschpryzen door de trusts, is geëindigd, maar heeft, naar de Times mededeelt, niet beantwoord aan de gekoesterde verwachtingen. De prijzen van de levensmiddelen zijn niet gedaald, maar Integendeel gestegen. Toen de be weging begon kostte het vleesch te Cleveland aan den groothandel 6 dollar cent per pond, thans doet het 7 tot 7j cent. De prijs van varkensvleesch is per pond opgeloopen van 9 tot 11 dollarcenten. Ook elders zijn de prijzen gestegen. In hoever die stijging kunstmatig Is, zal een onderzoek moeten uitmaken; de Times neemt echter aan dat ze grootendeels natuurlijk is en moet worden toegeschreven aan werkelijke schaarschte van levens middelen. Er wordt minder aangevoerd dan vorige jaren; zoo daalde de aanvoer van varkens op de zeven voornaamste binnenlandsche markten sedert Januari 1909 met 31 percent, en was het toen reeds 48 percent lager dan in Januari 1908. Aanvoeren van vee, varkens en schapen In de vier voornaamste Atlantische havens waren, In vergelijking met dezelfde jaren, 17 en 37 percent lager. De geheele voorraad vleesch op de vijf voornaamste markten was aan het eind van Januari 50 percent minder dan een jaar geleden. Tevens daalden de uitvoeren van levens middelen uit de Vereenigde Staten. In hoeverre er tusschen deze verschijn selen en de hooge prijzen van levens middelen een natuurlijk dan wel kunstmatig verband bestaal, zal misschien blijken uit de enquête's, die gelast zyn en onder meer worden Ingesteld door een commissie uit den Senaat. Dit heilzame gevolg heefl althans de vleeschboycot gehad. ITALIË. Een correspondent, die een tocht naar de spuwende kraters van den Etna deed, vertelt het volgende: Het was bitter koud; nu en dan dwar relde een sneeuwbui neder. De berg bood een grootsch en, ondanks al hel vreeselljke, verrukkelijk schoon schouwspel. Over een afstand van bijna twee Dultsche mijlen (ruim 2) uren) golfden gloeiende massa's den berg af, hier en daar over een breedte van een kilometer. Haar flikkerende gloed overstraalde haast het licht van de maan. Kokendheele dampen nevelden boven den gloed. Nu en dan flikkeren vlammen omhoog. Daarbij een dof, rollend gedonder als een onweder In de verte en dan weder een hard, scherp geknetter een helsche muziek. Oelukkig dreef de wind de aschwolken in snelie vlucht naar de zee toe. Langs een moeilijk begaanbaar pad kwam ik op de plaats, waar het einde van den zuide lijken lavastroom de akkers en wijngaarden bereikt. De eigenaars van die ten verderf gedoemde landerijen stonden daar met hun gezinnen bijeen. Sprakeloos en als ver suft zagen zij toe, hoe de meedoogenlooze natuurkracht de vruchten hunner vlijt ver nietigt. Hier vallen wijnstokken, met zoo groote zorg en toewijding gekweekt, aan het vernielend element ten prooi, daar worden vruchtboomen, prijkend In heerlijke lentedos, door de gloeiende massa's over stroomd en vernield. Staande voor dezen 25 M. hoogen muur van roodgloeiende brokken slakken, wier hitte het gelaat verzengt en wier zieden en razen iemand verwart, geraakt ook hij, die anders voor geen klein gerucht ver vaard Is, In verzoeking, om hals over kop op de vlucht te gaan. Maar weldra ge went men zich aan dien aanblik. Men bemerkt, dat ook aan deze plompe oerkracht grenzen gesteld zljnj dat ook zij aan bepaalde natuurwetten gebonden Is. Zij kan slechts langzaam vooruit, ongeveer 20 M. in het uur. tg rukken, met de juistheid van een uurwerk, schiet het eerste gedeelte vooruit. Dreunend volgen de eerste blokken en nemen hun plaats In. De oogen steken, de tong wordt hard als een stuk leder, en toch kan men zich haasl niet losrukken van den aanblik van dien vloed, die zich dag en nacht voortbeweegt, soms weken en maanden lang. Vroeger heeft hy immers reeds half Sicilië overstroomd; geheele steden, o. a. Catania, staan op ouden lavabodem. Ik trachtte ter zgde van den stroom den berg op te klauteren en den nieuwen krater van Monte Leo te bereiken, maar moest naeenige oogenblikken, half bezwijmd door de verstikkende dampen, half ver zengd door de hllte, mijn pogen opgeven en ging naar beneden naar de bedreigde plaatsjes Berello en Belpasso, waar de geheele bevolking, in gebed verzonken, om hulp In den nood smeekte. Daarna keerde Ik terug naar Nicolol De Etna werpt voortdurend onder donderend gerommel groote massa's gloeiende lava uit, vergezeld van een regen van asch en steenen, die te Catania vaak zóó dicht is, dat de menschen ln de hulzen vluchten. De lava vloeit op het oogenblik dagelijks meer dan een kilometer ver. De Etna-streek Is voor een deel ge heel verwoest. De met oigvengaarden, wgnbergen en honderden boerenhuizen bezaaide berghelling van San Leo Is ge heel met lava bedekt. Gedurende den nacht stggen uit de kraters groote stoom wolken met vurlgen weerschyn op. De bevolking, die wat rustiger geworden was, Is opnieuw zeer ongerust; de opwinding wordt nog vergroot door het onophoude- lijk rommelen en dreunen van den grond. Professor Benet meent, dat de oorzaak van de eruptie daarin te zoeken Is, dat het binnenste der vulkaan in kokenden toestand verkeert en dat de dampen en de lava een uitweg zoeken In een ver stopten krater. Wellicht zullen binnen een week de gloeiende massa's een uitweg gevonden hebben, wat wellicht gepaard zal gaan met aardbevingen. De duur der uitbarsting zal in geen geval kort zijn. De geologen van het Etna-observatorium verzekeren, dat de snelheid van den lava stroom voortdurend toeneemt. Er is bovendien geconstateerd, dat de neven kraters van den Etna opengaan en groote massa's lava beginnen uit te werpen. Deskundigen verklaren, dat de tegen woordige toestand van den vulkaan ge- vaariyker Is dan In 1886. Messina, 1 April. De lavastroom van den Etna heeft zich tusschen den Monte Rocllla en den Monte San Leo vereenigd en beweegt zich met een snelheid van ongeveer 40 meter per uur. Een processie, die den lavastroom tot op 100 meter naderde, geraakte in gevaar en kon zich slechts met moeite redden. Uit Napels wordt gemeld, dat ook de Vesuvius weer teekenen van leven begint te geven. Uit den krater stggen vijf rookzuilen op. De geleerden ver zekeren echter, dat dit niet In verband slaat met de uitbarsting van den Etna. Men seint uit Rome aan het Paris- journal, dat de Paus plan zou hebben aan de mogendheden voorstellen te doen, betreffende belangryke wyzlglngen in de Gregoriaansche tydrekenlng. Ging men op die voorstellen in, dan zou het jaar in precies twee-en-vljftlg weken worden afgedeeld, de Nieuwjaarsdag zou als een dag apart worden beschouwd. Daarmede zou dan te bereiken zijn dat de eerste Paaschdag steeds op denzelfden datum en tevens op een Zondag viel. De Paus zou den zevenden April daarvoor willen aan- w ijzen. OOSTENRIJK. Woensdagavond Is de stad Weenen plotseling en onverwachts, na een paar weken van voorjaarsweder, door een sneeuw storm overvallen. Tegen 10 uur 's avonds daalde de thermometer, die den geheelen dag hoog had gestaan, tot op het vriespunt en het begon zóó zwaar te sneeuwen als in jaren niet was gebeurd. Na verloop van een uur lag de sneeuw drie voet hoog in de straten. Het rytuig- en tramverkeer werd onmogeiyk en de treinen konden niet vertrekken of de stations binnenkomen. Er waren geen arbeidskrachten om de straten schoon te maken en er woel een geweldige storm. Zoo zyn vele menschen gedwongen geweest den geheelen nacht In restaurants en koffiehuizen te biyven, tot den volgenden morgen, toen de storm bedaarde en het begon te dooien. RUSLAND. Twintig kilometers van het stadje Luga ligt het monniksklooster van den Heiligen Johannes aan het Tschemenmeer. Daar is Dinsdagnacht een ontzettende ramp voor gevallen, waardoor vyftlg menschen den dood vonden. Over het bevroren meer reden zeven sleden, waarin ruim vijftig zigeuners zich naar de paardenmarkt In Luga begaven. Hoewel zij wisten dat het Ijs slecht was, en dat in het meer warme bronnen ontsprongen, kozen zij toch den koristen weg, dwars over het meer. Met het gevolg, dat in den donkeren nacht de sleden door het Ijs zyn gezakt en de vijf ig zigeuners den dood vonden In de golven. Slechts enkelen zyn er In geslaagd door zwemmen het vaster ys te bereiken; zij kwamen het bericht van de ramp te Luga meedeelen. De troep, bestond uit ruim vyitig mannen, vrouwen en kinderen en vyflig paardentwee manr.en zijn slechts gered. ENGELAND. De prins en de prinses van Wales zul len een bezoek van 45 dagen brengen aan Zuid-Afrlka. Een speciale trein, gebouwd van tien rytuigen, waarvan drie voor het persoonlijk gebruik der vorsteiyke personen, die voor net grootste gedeelte van hun bezoek daarin zullen wonen, word: In verband met deze reis in gereedheid gebracht. De aankomst te Durban is bepaald op 17 September. De landing en de officieele ontvangst heeft plaats op 19 d a.v. Den dag daarop vertrek naar Pietermarltsburg en den volgenden dag naar Colenso, tot het bezichtigen der slagvelden. Generaal Botha en Lord Methuen zullen de bezoeken tot Ladysmlth tegemoet gaan en hen in de omstreken rondleiden. Zaterdag 24 Sept. komen de prins en de prinses te Pretoria aan, waar Maandag een groote wapenschouwing wordt ge houden over alle in Zuid-Afrlka In garni zoen liggende Britsche troepen. Dan volgen bezoeken aan Johannesburg en den Rand, en Donderdag het vertrek naar de Victorla- watervallen en voor een tiendaagschen jachttocht in de Rhodesia. Boeloewayo en het graf van Rhodes worden met een be zoek vereerd, ook op de terugreis de slagvelden van Mafeklng en de diamant velden van Klmberley. Na een bezoek aan Paardeberg, waar Cronjé zich moest over geven, volgen Bloemfontein en Sanna's Post onder geleide van generaal De Wet, die daar de verrassing van Koornspruit kan uitleggen. Te Maseroe wonen de prins en de prinses een groote Basoeto-indaba by en dan wordt de reis voortgezet naar Kaapstad, waar zy 29 October zullen aankomen voor de plechtige opening van het eerste Unie-parlement. Een Engelsch blad geeft een afbeelding van het tehuis, dat er te Londen op den hoek van Oxfordstreet en Tottenham- Courtroad wordt gebouwd voor de Chrlste- ïyke Jongellngsvereenlging en dat f 1,200.000 zal kosten en nog eens f 900.000 voor de Inrichting, samen ruim twee mlllloen gulden I Er komt In het gebouw een groote gehoor zaal met 800 zitplaatsen en nog een kleine met 250; op de eerste verdieping er zijn er vier komt een groote restauratie, een ontvangstzaal, een leeskamer, een speel kamer enz. Op de derde verdieping kunnen 200 leden slaapgelegenheid vinden; daar Is ook een laboratorium, een bibliotheek, een fotografeer-lnrichtlng, en veel meer. Beneden zullen er o. a. een gymnastiek lokaal en een zwembad, benevens een gelegenheid voor stortbaden komen. Leden kunnen In het gebouw een bed vinden voor f 2.10 In de week met bewassching; het eten zal er ook zeer goedkoop zyn. DUITSCHLAND. Te Miihlheim a/d. Ryn heeft Woensdag een ontzettend spoorweg-ongeluk plaats gehad. Het heele industrie-gebied is vol van de ramp. De ongelukkige slachtoffers zyn allen jonge soldaten uit Essen, Ober- hausen, enz., die de Paaschdagen thuis hadden doorgebracht en 's ochtends wel gemoed van ouders, meisjes, broers en zusters afscheid hadden genomen, om naar hun garnizoen te Metz terug te keeren. 's Middags waren er van den vrooiyken troep 19 dood, een kleine 40 ernstig gewond en zeker 100 licht ge kwetst. En toch waren er nauweli ks drie rytuigen van ien stilstaanden trein met soldaten, waarop de luxe-trein van Ham burg naar Genua In was gereden, ln elkaar gedrukt. Van bulten was er aan de rytuigen weinig van vernieling te zien, maar daarbinnen was het alles ellende en narigheid tusschen de saamgeschoven banken, verwrongen stangen enz. Kame raads van de slachtoffers hebben een paar uren moeten werken, voor zij alle dooden en gewonden bevryd hadden, meest door hel dak van de wagens heen. Het was zulk een afschuwelijk gezicht, dat vele redders en kykers van ontroering flauw vielen. Boven het gereutel van stervenden en het gesteun van anderen klonken hart verscheurende kreten van vreeseiyk ge wonden. De laatste man, die bevryd werd, lag tusschen yzeren stangen beklemd. Men ontdekte hem pas toen men meende, dat de in elkaar gedrukte rytuigen leeg waren. Hij was er, wonderiyk genoeg, met een schram aan het hoofd afgekomen. De luxe-trein heeft maar zeer weinig geleden. Een paar beambten zyn tegen de wanden geslingerd, de chef-kok heeft een zenuwschok gekregen en moet genees kundig behandeld worden, maar van de reizigers werd niemand gedeerd. Zulke groote sterk gebouwde wagens komen er gewooniyk by aanrijdingen goed af. Wlen de schuld voor het ongeluk treft, is nog altijd niet uitgemaakt. De eerste lezing beschuldigde den machinist van den luxe-trein, die door het stopsein ge reden zou zyn. Maar volgens andere berichten, had hy het sein tot doorryden ontvangen en gaat hy vrij uit. Van de soldaten, die bij het spoor weg-ongeluk te Mühlhelm werden gewond, ls nog één overleden, zoodat het aantal dooden nu 20 bedraagt. Van de overige gewonden verkeeren nog ongeveer vyi In levensgevaar. De machinist van den luxetreln is In hechtenis genomen. Hy wordt beschuldigd van onachtzaam doorryden In weerwil van een halt-signaal. Het sein heeft, naar hy beweert, op veilig gestaan, maar dit wordt door de baanwachters tegengesproken. De militaire trein was, gelijk reeds be richt Is, vol soldaten, die van hun Paasch- verlof terugkwamen. Zij waren allen vrooiyk gestemd en zongen het hoogste lied uit, toen de luxetreln, by een bocht van den weg, op de achterste wagens van den trein reed. Het was, zoo schryft een passagier van een electrischen trein, die een elndweegs evenwydlg met den spoorweg reed, een ontzettend schouwspel, toen de treinen, onder geweldig geraas, in botsing kwamen. De locomotief van den luxetreln drong in de achterste wagens van den militairen trein, die geheel verbrijzeld werden en een oogenblik later zagen wij een puinhoop, waaruit bloedige lichamen te zien kwamen, velen zonder hoofd, armen of beenen. Op het eerste noodsein kwamen honderd arbeiders van de firma Gullleaume toe snellen, die terstond, met byien gewapend, aan 't werk gingen om de nog levenden te bevrijden uit de verbryzelde wagens. Weldra kwam er ook een trein met dokters en hulppersoneel, alsook brandweermannen en vrywillige helpers. Met grooten ijver werkten die allen op de plaats des onheils, die wel een slagveld geleek, om de levenden uit de vernielde waggons te voorschyn te halen. Men hakte de zoldering van de wagens door, om by hen te komen; maar dat ging, ondanks allen yver, betrekkelijk langzaam en vele gewonden zijn uren lang tusschen stukken van den verbrijzelden waggon of lichamen van dooden bekneld geweest vóór zy bevryd konden worden. Van degenen, die In den achtersten, geheel verbryzelden wagen zaten, Is nie mand In leven gebleven. De tweede waggon van achter af Is niet zwaar beschadigd; maar de derde en de vierde van achteren, die in elkander schoven, zijn geheel ver nield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5