ZIEKIKZEESUHE NIEUWSBODE. Maandag 4 April 1910. Eerste Blad. BERICHT. (25 ierikzeesche Couran t). 230,500,1000,3000 oi 5000 regels, Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bl] vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8908. Ultgever-Hoofdradaoteup A. FRANKEL. Redacteurs I WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Maart 1910: Van der Oaven, St.-Oedenrode. S. Spanjaard, Zwolle. A. Jorlsse, Stekene. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Oevonden op den openbaren weg: Een vrouwenmuts. doosje met centen. dames-haarkam. gedeelte van een horlogeketting. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Zierikzee, 4 April. Vrijdagavond ver gaderde In het „Huis van Nassau" de liberale klesvereeniging. De voorzitter, jhr. R. de Muralt, opende met een kort woord de vergadering, en stelde, nadat de notulen door den waarnemenden secretaris, den heer L. Doeleman, waren voorgelezen, aan de orde het stellen van een candldaat voor de Provinciale Staten, ter voorziening In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. C. Moolenburgh. Mr. A. J. F. Fokker noemde als candidaat mr. D. van der Vliet. Oeen andere werd gesteld. Nadat mr. Fokker, onder instemming der vergadering, deze candldatuur verdedigd had, werd met algemeene stemmen mr. D. van der Vliet, waarnemend burgemeester dezer gemeente, en ontvanger-grllfier van het Waterschap Schouwen, candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Naar de Centrale werden afgevaardigd de heeren jhr. J. F. Schuurbeque Boeije, L. Doeleman, A. Anker, J. A. Biermasz, dr. J. A. Spruyt, A. G. Kljn, P. C. H. Huvers, A. Verdoorn, M. C. van der Vliet, H. J. van Nouhuys, A. C. van der Vliet en A. Frankel. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. WIJ verkeerden in den waan, dat Vrijdag de geheime raadszitting was opge heven en de openbare heropend en terstond gesloten. Dit blijkt evenwel niet het geval te zijn geweest. De geheime zitting werd Vrijdag slechts geschorst en Zaterdag voortgezet. En nadat Zaterdag de geheime beraadslaging was afgeloopen, heropende de voorzitter de openbare raadsvergadering. Bij de omvraag sprak de heer Van Os als volgt: Eenlge dagen geleden werd door middel van ingezonden stukken en ook In een hoofdartikel van de Zierlkzeesche Nieuws bode gewezen op toestanden, die bij het bedrijf der gasfabriek zouden bestaan, die, zoo zfl juist zijn, een schril licht werpen op het beheer dier gemeente-instelling. Zijn ze niet juist weergegeven, dan wordt een klad geworpen op de directie, en tevens op de commissie uit en door den Raad gekozen om de directie in haar beheer der fabriek te controleeren. Waar de ge meente als werkgeefster tot plicht heeft door een menschelljke behandeling harer werklieden een goed voorbeeld te geven, wensch ik van den voorzitter der gascom- missle te vernemen, wat van bovengenoemd schrijven waarheid Is, en zoo het juist Is gebleken, welke slappen tot verbetering reeds zijn gedaan, of welke voorstellen de Raad dienaangaande van haar zijn te wachten om zoo spoedig mogelijk aan die misstanden een einde te maken. De voorzitter, die tevens voorzitter van de gascommlssle Is, geeft ten antwoord, dat te dezer zake reeds dadeiyk een enquêle Is Ingesteld, dat die echter door het plotseling overlijden van den burgemeester Is onderbroken, maar a s. Dinsdag weer zal worden voortgezet. Spreker kan echter nu reeds mededeelen, dat de zaak naar het oordeel der commissie niet zoo urgent Is. Oisterenavond trad in de Concertzaal de heer Albert Vogel op. Het publiek was niet talrp opgekomen. Het eerst droeg de heer Albert Vogel „Selderavond" van Carry van Bruggen voor. Op den naam afgaande, meenden wij te zullen hooren de wijze, waarop de Joden gewoon zijn den Seideravond te vieren. Onder Selderavonden verstaan de Joden de twee eerste avonden van hun Paaschfeest, het jaarlijks terugkeerend feest, dat acht dagen duurt, en dat tot herdenking van de bevrijding uit de Egyptische slavernij werd ingesteld. Op die avonden wordt krachtens een vast- gestelden regel (Selder) de wonderbaarlijke uittocht uit Egypte verhaald, herdacht, gevierd. Nu verkeerden wl|, lettend op den naam van het stuk, in de meening, dat die avonden aanschouwelijk zouden voorgesteld worden. W( keurden dat wel niet goed, omdat wij het als een profanle beschouwen om datgene, wat anderen uit een religieus oogpunt heilig is, ten tooneele op te voeren, maar met het oog op den reallstischen geest In onze hedendaagsche letterkunde, die onder de zoogenaamde vlag der naakte waarheid niet zelden het heiligste op de planken, en vaak het vuilste en llederlljkste voor het voetlicht brengt, achten wij het raadzamer hierover te zwijgen, te meer, omdat, indien de voorstelling overeenkomstig de werkelijk heid mocht zijn, de toehoorders en toe hoorderessen niet anders dan met eerbied zouden vervuld worden voor hen, die eeuwenlang van geslacht tot geslacht In beteekenisvolte symboliek en melodieuse lofgezangen voor den Schepper jaarlijks de bevrijding uit Egypte plechtig en feestelijk herdenken. En kregen wij dat nu te hooren Niets daarvan. Wij kregen te zien een door ouderdom en verdriet terneergebogen ouden Jood, die raast en tiert, scheldt en vloekt, die, zinneloos van smart en woede, zich zeiven geen rekenschap geeft van zijn woorden en handelingen. Welk verstandig man toch zal, wanneer zijn vrouw op het bed zwaar ziek ter nederligt, den rampspoed, dien hij met zijn kinderen gehad heeft, oprakelen? Wie zoo Iets doet, kan niet anders dan krankzinnig wezen? En daarom deugt dan ook niet de titel van het stuk. Het moest niet heeten „Selderavond" maar (wil men bepaald het uithangbord „Jood") „De krankzinnige Jood". WIJ zouden hiermede in onze kritiek op het stuk zelf kunnen volstaan, maar wij achten het nog tot onzen plicht er op te wijzen, dat naar onze opvatting stukken van dergelijk gehalte de verdraag zaamheid tusschen de belijders der verschil lende godsdiensten kwalijk bevorderen. En dat had ook de heer Albert Vogel moeten begrijpen. De zelfstandige tooneelspeler moet zich niet leenen tot de voordracht van elk stuk, waarin hij weet, dat zijn talent scherp uitkomt, neen, hij mag, Indien hij een nobele opvatting van zijn beroep heeft, alleen dat kiezen, waardoor het volk niet slechts geestelijk, maar ook zedelijk ver hoogd wordt. Bovendien raden wij den heer Vogel aan om, wil hij een juiste voorstelling van den Selderavond ver krijgen, dezen bij orthodoxe Joden eens mede te maken. HIJ zal dan hiervan zijn wfl overtuigd een geheel anderen Indruk van den Seideravond ontvangen, dan Carry van Bruggen hem blijkbaar gegeven heeft. Wat de voordracht van het stuk zelf betreft, deze was meesterlijk. Dit gold ook van de andere stukken, inzonderheid van de Meacenas, waar juist door de ver tolking de monoloog een hoogere waarde verkreeg dan zij feitelijk bezit. Naar wij vernemen zullen de 80 Deutsche studentendie met hunne professoren a.s. Vrijdag hier komen teneinde Zaterdag de zinkwerken te be zichtigen, hier in het „Hötel van Oppen" dineeren. In druk is verschenen het verslag der vereenlglng tot oprichting en instand houding van de Ambachtsschool te Zie rikzee over het vereenlglngsjaar 1909. Bij den hevlgen Noord-Oosten-wind had Donderdag schipper A. Otte van Brulnlsse het ongeluk, dat zijn hoogaars „Brulnlsse 15", met mosselen geladen, bestemd naar Antwerpen, op de Wester- Schetde lek werd. Óm zinken te voor komen moest het vaartuig op de schorren bij Saeftinge omhoog gezet worden. De opvarenden werden door een voorbij komend Belgisch plelzlervaartulg gered. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot gezworene van den Nleuwlandpolder B. Nleuwenhuyse te Krulnlngenlot gezworene van het waterschap Poortvliet C. T. de Rijke te Poortvliet. Naar we In het Hand. v. Antw. lezen, heeft de heer Verstraete, loods-overste le kl., verschillende peilingen gedaan op de Schelde en Is zeer voldaan weergekeerd. De vaargeul der Schelde heeft geenszins haar loop gewijzigd en Is op zekere gevaar lijke plaatsen merkelijk verbeterd. Zoo werd bij laag water In de pas van Bath, op de hoogste vlakte, een diepte gevonden van 8 m. 30. De minister van blnnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der koningin In de onderscheidene provinciën verzocht hem, kan het zijn, eenlgszins spoedig, mede te deelen of tengevolge van den hoogen waterstand In hun gewest overstroomingen hebben plaats gehad van landerijen, woningen, stallen, kerkhoven of regenbakken, waardoor gevaar geloopen wordt van het ontstaan van besmettelijke ziekten bij mensch en dier. Zoo ja, dan zal de minister gaarne vernemen welke maatregelen zijn beraamd om bovenbedoeld gevaar te trachten te ondervangen. Burgh. In een Zaterdagavond druk bezochte vergadering van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" bleek uit het verslag van den Penningmeester, dat over het af geloopen boekjaar aan zieke leden werd uitbetaald de som van f 420 50. Het ledental Is steeds stijgende; het aantal leden bedraagt ruim 100. Tot secretaris van de Vereenlging werd herkozen de heer W. G. BootIn de plaats van de heer L. J. Fondse, die de gemeente gaat verlaten, werd tot commissaris van Westen-Schouwen benoemd de heer M. Kommer. Bruinisse. De heer J. Okkerse Jz. alhier Is benoemd tot tijdeiqk opzichter bij den Rijkswaterstaat, ter standplaats IJmulden. St.-Filipsland, 3 April. Tot nu toe was er In onze gemeente voor de ver kiezingen voor de 2e Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad slechts één stem bureau; In 't vervolg zullen er 2 zijn en wel één In de kom der gemeente en één In den Anna-Jacoba-Polder. Bij laatstge noemd bureau zal als voorzitter fungeeren een lid van den gemeenteraad. Stavenisse. Dr. M. W. de Visser (van geboorte alhier), thans conservator aan 's-RIjks Ethnografisch Museum te Lelden, Is begiftigd met de orde van het Heilige Hart, 5e klasse, van Japan. St.-Maartensdijk. J.l. Vrijdag trof een oud-Ingezetene dezer gemeente, schipper W. Vermeulen, een treurig ongeval. Liggende met zijn vaartuig te Vreeswijk a/d. Lek, bemerkten de bewoners aan den walkant, dat een jongen kwam aandrijven, die bl) nader onderzoek bleek te zijn de 14-jarige zoon van schipper Vermeulen. Alle aangewende pogingen om de levens geesten weder op te wekken, waren te vergeefs. Men verkeert nog in 't onzekere op hoedanige wijze de ongelukkige te water is geraakt. Korten tijd te voren was hij nog op 't vaartuig. Het laat zich be grijpen, dat de droefheid der ouders en familie overstelpend was bij de ontdekking van het ongeval. Poortvliet. De Jongelingsvereenlging „Soil Deo Gloria" alhier, hield verloopen week, In de Consistoriekamer der Geref. Kerk, een buitengewone openbare ver gadering; deze werd goed bezocht. Door den voorzitter werd in zijn openingsrede eenlge opwekkende woorden gesproken, aangevuld door eenige bijdragen van enkele leden. Het mag gezegd worden, dat de opgekomene menigte een echt gezelligen avond daar doorbrachten. Kortgene, 1 April. Heden werd het slachtoffer van den gruwelljken moord, Adrlaan Marcusse, naar zijn laatste rust plaats geleld. Een schoone krans van zijn kameraden dekte de baar. In den volgstoet merkten wij ook op de belde politie dienaren als genoodigden, wat anders nimmer 't geval Is. Ook de 3 kameraden van den verslagene, die bij den moord hem vergezelden, volgden de baar. Een droef, hoog ernstig gestemde schare mannen en vrouwen volgde den treurigen stoet naar het graf. Daar voerde ds. Bolkesteljn het woord, die ons met ernst wees op de opstanding na dit leven, vooral In verband met het pas gevierde opstandlngsfeest. Overstelpt door ontroering verliet de schare den doodenakker. Wemeldinge. Vrijdag 1 April Is met den harden Oostenwind het Ijzeren West- landsche scheepje, genaamd „Ebenhaezer", schipper P. de Visser van Willemstad, komende met een lading verschillend hout, waaronder battingsvloerdelen en planken, van Van der Made van Klundert, met bestemming naar Breskens en Cam- perland, in het Brabandsch vaarwater vol water gegaan en gezonken. De schipper en knecht zijn behouden te Colijnsplaal aan den wal gekomen. Door verschillende vaar tuigen Is het hout gevlscht. Het scheepje zat zóó ondiep, dat het met laag water even boven kwam, en is des nachts door menschen van Wemeldinge leeg- geschept en leeggepompt, en door een Belgische sleepboot, „de Infactlecable" van Gerling van Antwerpen, te Wemeldinge binnengebracht, en aan den oostkant In de buitenhaven aan den grond gezet. Scheepje en lading zijn verzekerd. Middelburg, 2 April. Gedep. Staten van Zeeland en Noord-Brabant hebben af wijzend beschikt op de verzoeken tot het maken van een rijweg over den spoorweg- dam over de Ooster-Schelde en wel op grond hiervan, dat aan de zuidzijde van den spoorwegdam Inpolderingen zijn te wachten, en er dan vanzelf rijwegen worden gemaakt. Voor het gedenkteeken te Domburg, op te richten ter herinnering aan dr. j. G. Mezger, is ongeveer f 2400 bijeen. Onder de giften zijn er van I 100 van den koning van Zweden en van de prinses Von Wied. Vlissingen. „Vlisslng's Gemengde Zang- vereeniglng", directeur de heer Otto Lies te Goes, zal Vrijdag a s. opvoeren het oratorium „Elias", van Mendelssohn. Als solisten treden o. a. op de dames Van den Houten—Sino te Rotterdam, sopraan; Driessen—Verroen te Rotterdam, alt en de heer Jos. E. Schilderman te Utrecht, tenor. Hulst. Voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer P. Moes, staat een warme strijd te wachten. De groote meerderheid der kiezers in dit district Is katholiek. Aangezien evenwel de vacature Is ontstaan door het overlijden van het eenlge anti-rev. lid voor dit district, besloot de centrale kath. klesvereeniging den zetel voor de anti-rev. open te laten. Meerdere katholieken kunnen zich daar evenwel niet mede vereenigen en stelden den heer H. W. R. Kramer te Terneuzen, wiens candldatuur wordt aanbevolen door Het Hulsterblad en door De Volkswil. Van anti-rev. zijde is gesteld de heer mr. P. Dleleman te Middelburg, oud-lid van Gedep. Staten, die in 1907 te Middel burg niet werd herkozen. De chrlst.-histo- rlschen hebben ook een eigen candidaat gesteld, n.l. den heer D. J. Dees, wethouder te Terneuzen, en ook van liberale zijde zal een candidaat worden gesteld, waaruit dus voldoende blijkt, dat in dit overwegend rechtsche district de verkiezing niet zonder strijd zal afloopen. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Drukte allerwegen met het zaaien van koren en het zetten van aard appelen voor den winter. De bewerking van het bouwland gaat met de droogte zeer moelelljk. Het land, dat bovenop hard en stug is en van onderen door het vele vocht taai, verelscht bovenmatige krachts inspanning om het voor den zaai In goede conditie te krijgen. Gelukkig dat door het malsche regen buitje van hedenmorgen de grond wat weekcr geworden is. Bepaald was dat 1 April de werk zaamheden voor den bouw der ccöperatieve suikerfabriek te Sluis zouden worden aan gevangen. Nu Is dat uitgesteld tot na het rooven van den oogst. St.-Filipsland, 3 April. Een 25-tal 1- S 2-jarige paarden zijn hier deze week vla Roozendaal naar Dultschland vervoerd. De kooper had er belang bij ze vóór 1 April over de Duitsche grenzen te hebben, omdat de Invoerrechten met dien datum verhoogd werden van 30 mark (18 gulden) tot 55 mark (33 gulden). Aanbestedingen. Verkoopingen, enz. Zierikzee, 4 April. Heden werd alhier, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: het huis en erf aan het Lange Groenendaal te Zierikzee, groot 80 c.A., voor f 475. RECHTSZAKEN. Onlangs was tusschen ds. H. Snel, pred. der Herv. Gem. te Polsbroek, en zijn kerke- raad een conflict ontstaan over het al of niet laten zingen van gezangen. De predi kant liet ze zingen, doch de kerkeraad wilde daar niets van weten, de predikant werd geschorst en hem ook zfln salaris niet meer uitbetaald. Deze kwestie werd behandeld voor de Rotterdamsche rechtbank, waarbij de voor zitter gelastte, dat belde partijen voor hem zouden verschijnen, teneinde eene ver zoening tot stand te brengen. Dit is hem gelukt, zoodat thans de zaak van de rol Is geroyeerd. Ds. Snel heeft Intusschen een beroep naar de Herv. Gem. te Urk ontvangen en aangenomen, zoodat thans aan alle kwesties een einde is gemaakt. De rechtbank te Winschoten heeft den 39-jarigen blikslager H. B. te Mussel- kanaal, wegens mishandeling van den heer E. Rugge, lid van den raad der gemeente Groningen, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. De heer Rugge, soc.-dem,, hield een rede te Musselkanaal en Banarchist, kwam In debat, dat zóó heftig werd, dat B. ten slotte gebruik maakte van het recht van den sterkste en Rugge mishandelde. K E R~K NIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Ierseke door ds. O. W. Akkerhuls te Ruhrort (Dultschland). ONDERWIJS. Zierikzee, 2 April. Door 't Bestuur der Ambachtsschool alhier werd heden benoemd tot onderwijzer in 't smeden en vakteekenen de heer S. Jansma te Vlissingen, uit de volgende alphabetlsche voordracht S. Jansma te Vlissingen; P. Langenberg te Alkmaar en J. W. Rompa te 's-Hertogen- bosch. De benoeming gaat In 1 Mei e.k. Benoemd tot hoofd der school te Kats de heer P. Luteljn, onderwijzer te Biervliet, vroeger te Oosterland. Tot directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg Is benoemd de heer J. G. Nflk te Amsterdam. Post en Telegrafie. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Yerseke de heer I. Wuijster, commies der tweede klasse. INFLUENZA. Na vete proefnemingen sch^nt het thans aan den Britschen bacterioloog Sir Wright, directeur van een hospitaal te Londen, gelukt te zijn een inentingsmiddel tegen de influenza te ontdekken. Hij heeft zijn vinding, met de resultaten, openbaar ge maakt. In de meeste gevallen volgde een snelle genezing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1