NIEUWSTIJDINGEN. KORPSEN. 1905 regiment genietroepen 1906 1907 ONDERDEELK N. Datum van Datum van opkomst. vertrek onder de !met groot wapenen. verlof. OPMERKINGEN. 19o8 u Het pionierbataljon en de technische spoonvegcomp. i Detelegraaf-compagnieën, met j uitzondering van de mili ciens-telegrafisten De miliciens-telegrafisten, die geschikt worden geacht om als oudste telegrafist op te treden De overige miliciens-tele grafisten Het pionierbataljon en de technische spoorwegeomp. De telegraaf-compagnieën, met uitzondering van de_ mili ciens-telegrafisten De miliciens-telegrafisten, met uitzondering van hen, die in 1909 voor herhalings oefeningen onder de wape nen zijn geweest De miliciens-telegrafisten 21 J uni 10i J \i li 11 Juli 5 Aug. 3 Oct. 8 Oct. 10 Aug. 3* Sept. 11 Juli 1 Aug. 8 Aug. 2 Sept. 11 Juli 30 Juli 5. Sept. 24 Sept. Opliomst van Verlofgan sers. De verlofgangers van de lichtingen en de korpsen, in den hier bovenstaanden staat vermeld, zullen onder de wapenen moeten komen en met groot-verlof worden gezonden op de data, daarvoor in dien staat aangegeven; Voor de Israëlietische miliciens van de lichting van 1907. behoorende tot het 1ste en het 3de regiment huzaren, wordt die datum van opkomst bepaald op 8 Augustus en die van vertrek met groot-verlof op 27 Augustus. Voor die der lichting van 1905, behoorende tot de lste batterij van het 2de regiment veld-artillerie, datum van opkomst 20 Juni en van vertrek met groot-verlof 15 Juli; die der lichting van 1907, behoorende tot de lste compagnie van het korps pontonniers, datum van opkomst 5 September en van vertrek met groot-verlof 1' October;. die der lichting van 1903 en behoorende tot de lste, de 2de, de 3de, de 4de, de 5de, de 6de, de 7de en de 8ste compagnie van het lste regiment vesting-artillerie, datum van opkomst 7 November en van vertrek met groot verlof 19 November, voor de miliciens van de 9de en de 10de compagnie van dat korps, en behoorende tot de lichtingen van 1903 en van 1907, datum van opkomst 4 Juli en van vertrek met groot-verlof 16 en 29 Juli; die der lichting van 1907 en behoorende tot de lste en de 3de compagnie van het 2de regiment vesting-artillerie, datum van opkomst 8 Augustus en van vertrek met groot-verlof 2 September; die der lichting van 1007, behoorende tot de 5de, de 8ste en de 9de compagnie van het 2de regiment vesting-artillerie, datum van opkomst 15 Juni en van vertrek met groot-verlof 8 Juli; die der 3de compagnie van het korps pantserfort-artillerie' van de lichtingen 1903, 1905 en 1907, datum van opkomst 8 Augustus en van vertrek met groot-verlof onder scheidenlijk op 20 Augustus, 26 Augustus en 2 September. De miliciens der lichting 1908, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën hospitaal-soldaten en de compagnieën wielrijders, die krachtens de 2de zinsnede vau art. 99 der Militiewet 1901 in 1909 werden ingelijfd, behooren voor eerste herhalingsoefening met de lichting van 1909 op te komen. De verlofgangers, die in het genot zijn geweest van uitstel van eerste-oefening, moeten voor herhalingsoefeningen opkomen met de lichting van het jaar, waarin zij hunne eerste-oefening hebben aangevangen: zijn /.ij echter ingelijfd in hét jaar volgende.op dat hunner lichting, eb komen zij op met de lichting van het jaar te voren. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven daj in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verl medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden en wel 1°. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2". zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag; 3". de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op zoodanig tijdstip, dat zij ziel op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkend openbaai- middel van versneld vervoer va hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en, voor-zooveel zij bnite het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddag.* De verlofgangers, die alleen 'per spoor- of' tramweg móeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is eei op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, behoeven zich slechts ter Gemeente-Secretari aan te melden tot afteekening van hun zakboekje, zij begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek ei stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. D« verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strooi1 j van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet diepen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het trajeci moeten afleggen per stoomboot, of die niet. in het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht om daarop van hel station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddag- tusschen 10 en 12 uur ter Gemeente-Secretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld vanl de vereischte vervoerbewijzen. i Hei is noodigzich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of de tram aan het station te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont! in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van 0,25. liet is niet noodig dit daggeld ter Gemeente-Secretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ij Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodrai doenlijk ter Gemeente-Secretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke pp 1 on^ezegeld papier kan worden1 gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij. die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping;, wordt, na daartoe verstrekten last v^n den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. I Het niet-ontvangen van eene afzonderlijke kenuisgeving ontheft een verlofganger, zoo deze I althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijke» I dienst, daar de openbare kennisgeving ÉEN1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeeuen in de termen te verkeere» tot het erlangen van out helling van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan DE KONINGIN te doen. Dat verzoek kan op ougezégeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan HARE MAJESTEIT worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komendan kan deze bjj ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den MINISTER VAN OORLOG worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzouderlijke publicatie betrekkelijk „KOSTWINNERS'', en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeente-Secretarie eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Zierikzee, den 29 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1." Burgem AMERIKA. De commissie voor pensioenen in den Senaat der Vereenigde Staten heeft ge weigerd het wetsontwerp aan te nemen, waarbij oud-president Roosevelt als hoofd van leger en vloot op de lijst der gepen- stonneerden wordt geplaatst met een jaarltjltsch pensioen van 10.000 dollars. Te Bluchlll (Vereenigde Staten) woont een dame, miss Guilford genaamd, die In ruim 50 jaar geen woord heeft gesproken. ZIJ legde als 19-jarlg meisje, toen haar ouders haar verboden te trouwen met den man harer keuze, de plechtige gelofte af, dat er, als zij haren William niet tot man kreeg, een halve eeuw lang geen woord meer over haar lippen zou komen, en zij deed haar gelofte gestand, zonder ooit eenlg blijk van spijt daarover te geven. Eentgen lijd geleden nu waren de 50 jaren voorbij en zou zij weer gaan spreken. Er kwamen veel vrienden en bloedverwanten om het oogenbllk bij te wonen, waarop miss Oullford de eerste woorden zeggen zou. De oude dame trok voor die gelegenheid de kleeren aan, waarin zij haar gelofte had afgelegd en welke zij zorgvuldig had bewaard. Maar toen zij de kamer, die vol gasten was, binnentrad en glimlachend den mond opende om te spreken, kon zij geen geluid geven. Haar spreekorganen waren gedurende de lange werkloosheid geheel bedorven en weigerden hun dienst. Men haalde een dokter. Deze onderzocht de stomme en kon geen hoop geven op genezing. Hij ried haar echter aan, naar een ziekenhuis te Boston te gaan. Miss Oullford volgde dien raad, maar ook te Boston kon men haar niet helpen, en nu moet zij er zich in schikken ook gedurende haar verdere levensjaren te zwegen. In 1861 zijn te New-Orleans aan de Munt, toen deze den troepen der Qecon- federeerden was In handen gevallen, vier maar ook niet meer dan vier halve dollars van de Oeconfedereerden geslagen. Die muntstukken doen natuurlijk opgeld bij de verzamelaars. Nu onlangs Is zoo'n halve dollar van eigenaar.verwisseld voor 3750 dollars. Een driedubbele tragedie onder op zienbarende omstandigheden had plaats op een expres-trein tusschen Baltimore en Wilmington. Yohn Bethea, een jong koopman uit Zuld-Caroltna, gek geworden door drinken, doodde twee treinconducteurs en vocht daarna met de politie tot hij zelf werd doodgeschoten. Het treurspel begon loen de negerbe diende in den Pullmanwagen een lompe vraag van den Zuldeiyke beantwoordde op niet bepaalde beleefde wijze. Bethea trok zijn revolver en schoot den portier zonder omslag neer. De waggon, die vol mannen, vrouwen en kinderen was, liep in enkele seconden leeg, en de conducteurs kwamen aanloopen om te zien wat er gebeurde. Een tweede schot en een tweede ongelukkige stortte, doodeltjk door een kogel uit Bethea's revolver getroffen, terneer. Toen vluchtte de moordenaar, naar het W. C., waar hij zich opsloot, terwijl de sneltrein station bij station voorbijraasde; een tweede conducteur wierp aan één der stations een bericht uit den trein, waarin om de politie werd verzocht, die dadelijk voor het naaste stopstation werd opgebeld. Toen Wilmington dan ook werd bereikt, stonden een 20-tal polltle-agenten op het perron gereed. Maar Belhea had het W. C. in een soort Fort Chabrol veranderd, en begon, toen de trein stilstond, een hevig vuur door de kier van het raampje af te geven. Eenlge polltle-agenten klommen op den waggon en trachtten zoo den gek te be reiken, terwijl anderen zich verdekt opstelden en een salvo op het abordvenster losten. De strijd duurde zoo ongeveer 70 mi nuten tot de politie-kapitein op 't Idee kwam, de brandweer Ie halen. Er werd een dikke waterstraal op 't vensier gericht en In minder dan twee minuten moest Bethea, die bang was te verdrinken, de deur openen. Nu vlogen de kogels In alle richtingen. De gek schoot nog 48 patronen teeg, en wondde drie agenten. Toen trof een kogel hem midden ln het hart. Te New-York is een vrceaelijke misdaad gepleegd door een Dultscher, Albert Walter genaamd. Het slachtoffer is een jong meisje, Ruth Wheeler, een aan komende typiste. Donderdag l.l. ging het meisje op een betrekking uit, die door middel van een advertentie was aangeboden. Later bleek, dat het in die advertentie genoemde adres dat van Walter was, die daar met een vrouw samenwoonde. Het meisje kwam niet terug, zoodat haar bezorgde zusters naar de politie gingen, die bij Walter huiszoeking deed, maar geen spoor van Ruth kon ontdekken. Zaterdagavond echter bemerkten Walter's buren, dat er een pakje hing aan de brand ladder, Ier hoogte van de verdieping, waar Walter woonde. Met een bezem werd het er af geslagen. Toen het van vier ver diepingen hoog op de binnenplaats gevallen was, bleek, dat het stukken van het lichaam van de verdwenen Ruth Wheeler bevatte. Door een armband en een stuk zijden onderrok kon men de identiteit vaststellen. Verder vond men een stuk touw, dat diep In den hals van het meisje was gedrongen. De politie stelde loen opnieuw een onder zoek In en vond de rest van de over blijfselen der ongelukkige onder den haard. Klaarblijkelijk had Walter het meisje eerst gewurgd en het daarna de armen, beenen en het hoofd afgesneden, om het lijk beter onder den haard Ie kunnen stoppen. Walter werd terstond gearresteerd, maar kon tot heden nog niet tot bekentenis gebracht worden. De moordenaar Is een zeer slecht befaamd Individu, die wegens verregaand wangedrag door zijn ouders het huls uitgejaagd was. Sedert dien tijd leefde hij met een vrouw, terwijl uit het reeds plaats gehad hebbend onderzoek bleek, dat hij In connectie stond met handelaars In blanke slavinnen. Bovendien is bewezen, dat 2 van de 15 In den laatsten lijd verdwenen meisjes uit New-York met hem In verbinding hadden geslaan. Op den eersten Paaschdag heeft hel publiek in de Baptlstenkerk, aan de 5e Avenue te New-York, den petroleum-koning John D. Rockefeller een geestdriftige ovatie gebracht', tot dank voor de mllliarden, die deze onlangs aan verschillende Instellingen geschonken heeft. Nadat de voorganger den zegen had uitgesproken, verdrongen zich een groot aantal personen om Rockefeller's bank en drukten hem de hand. Een vrouw riep: „God zegene u!" Een andere noemde hem den weldoener der menschheld. Een man riep uit: „Qlj zijl de blzondere gezant Qods~op?aarde I" Uit Oxford, in den staat Pennsylvanlë, komt het verhaal van een voorval, dal een nieuw bewijs levert voor de vaak be streden edelmoedigheid van den koning der dieren. In genoemde stad had een dierentemmer, die als .kapitein Snlder" optreedt, met zijn reizend circus winterkwartier betrokken. Onder zijn dieren bevond zich een zeer boosaardige hyena, dien Snlder, wegens gebrek aan ruimte, In een inderhaast uit hout getimmerde kooi had ondergebracht. Deze kooi stond dicht naast het verblijf van een grooten, getemden leeuw, in wiens blzondere genegenheid Snlder zich, door hem vriendelijk Ie behandelen, mocht verheugen. Zondag nu was de circus-eigenaar bezig, vóór de kooi van den hyena Iets op te meten, loen het wilde dier er In slaagde, uit zijn gevangenis te breken, en zich vas achteren op den dierentemmer te werpen. Tusschen den hyena en Snlder ontstond nu een gevecht op leven en dood. Reeds bloedde de temmer uit ver scheidene wonden, toen de leeuw hem op onverwachte wijze te hulp kwam. Niet b|j machte de yzeren staven van zyn kool Ie verbreken, bedacht koning Nobel er iets anders op, en wel zich met kooi en al op de hyena te werpen. De slimme leeuw dook zoover mogelijk in den tegenoverliggenden hoek van zyn los op den vloer staande kool en sprong met al zyn kracht tegen de tralies aan den anderen kant, zoodat de kool omviel boven op den hyena, die, verbluft over zooveel „savolr faire" en leeuwlge groot moedigheid, niets anders wist te doen, dan zich door de zware kooi, mitsgaders het gewicht van den leeuw, tot het tor- maat van een flensje te laten platdrukken. ITALIË. Terwyi Zondag de uitbarsting van de Etna In kracht verminderde en de angstige bevolking dacht, dat het ergste reeds geleden was, komen thans wederom minder gunstige berichten uit Catania. Drie nieuwe lavaslroomen bewegen zich met vry groote snelheid bergafwaarts, alles op hun weg vernielend. De voornaamste krater is berg Castellazzo, vijf kilometer verwijderd van den hoofdkrater; in het geheel werken meer dan veertien kraters. In deze vier dagen Is reeds meer dan een vierde van'de schade aangericht, welke de uitbarsting van 1892, die ongeveer vijl maanden duurde, veroorzaakt heeft. Het onderaardsch gerommel doet denken aan de losbrandingen van een aantal zware stukken geschut; sterke atmosphe- rlsche storingen gaan ermede gepaard. Geweldige sneeuw- en regenbuien en ruk winden geeselen de vele vreemdelingen, die toestroomen, om het Indrukwekkende schouwspel van naby gade te slaan, toch op een eerbiedigen afstand gehouden van den lavastroom, door de buitengewone hitte, welke de gloeiende massa afgeeft. Vooral des nachts moet de aanblik overweldigend zijn, wanneer de rood gloeiende massa haar schynsel werpt op de donkere wolken. De uitbarsting van den Etna gaat langzaam voort. Volgens de laatste berichten dreigt er echter geen onmiddeliyk gevaar voor de dorpen Nlcolosi, Borello en Belpasso. De vulkaan had tot Dinsdag toe naar schatting 70 mlllioen kub. meter lava en andere stoffen uitgeworpen. Markies San Oiullano, ltallaansch gezant te Londen, de vulcanotoog Perett en twee journalisten ztjn Maandagavond den berg opgegaan, tot dicht bij den middelsten krater en zij hebben daar den nacht door gebracht, schuilende In een klein hol. Toen zy den volgenden morgen terug kwamen te Catania, zagen zij er vervaariyk uit. Hun oogen waren opgezwollen en ontstoken; hunne kleederen waren met asch overdekt en op vele plaatsen ver brand. Zij verhalen dat hun tocht indruk wekkend maar vol gevaar en verschrikkingen Is geweesl. zy waren als In een hel en honderdmalen verkeerden zij In doods gevaar. RUSLAMD. In de voorname kringen te St.-Peters- burg is groot opzien gewekt door de Inhechtenisneming van prins Wolkonskl, een man van 52 jaar. Hij heeft de kas van twee door hem zelf opgerichte llefdadlg- heldsgenootschappen bestolen. Hy leefde op zeer grooten voet. Het Russische ministerie van oorlog heeft besloten 180,000 roebels beschikbaar te stellen voor den koop van luchtschepen, systeem-Parseval, In Dultschland. DUITSCHLAND. Breslau, 30 Maart. In een huis In de Elnbaumstrasse had hedenavond acht uur een hevige gasontploffing plaats. De voor deur werd uit het huls geslagen en trof een juist passeerend heer, wlen het hootd werd verbryzeld. Het huls stortte In. De brandweer is met koortsachtigen Ijver aan hel werk, om de onder hel puin bedolven menschen Ie redden. Tot tien uur heden avond waren acht dooden ol zwaar gewonden te voorschyn gehaald. Te Hamburg is een koopman, Leo Salau, in hechtenis genomen, ter zake van verschillende door hem gepleegde op lichterijen, die samen eenlge mlllioenen beloopen. De sigarenfabriek André te Blinde in Westfalen moet -alleen mlllioen mark tekort komen; een mevrouw Schwartlng te Hamburg moet 25.000 mark, een mevrouw Ciittger te Wansbeck 200.000 mark ver loren hebben. Salau wist zijn bedriegeryen op groote schaal Ie plegen, doordat hy stukken toon de, volgens welke hij met de liquidatie van de erfenis van koning Leopold van België belast was, in het bizonder van de goederen, welke aan prinses Louise ten deel vielen. Inderdaad heeft een gevol machtigde van de prinses indertyd van Parijs uit zich met Salau in betrekking gesteld. Salau elschte evenwel een pro visie van ruim 400.000 mark en daarop zijn de onderhandelingen afgesprongen. Toch wist Salau, gewapend met oude onderhandellngsschrlfturen, eenlge millloe- nen van goedgeloovigen los te krygen. Sotlede en practische spaargelegenheid. Door dezen vestigen w( de aandacht onzer lezers op de In dit nummer voorkomende adver tentie der Obllgatle-Maatschappl)Het Witte Krult" te 's-Oravenhage, welke zooals uit de advertentie blflkt, de eenlge Maatschappij is, die 3 pCL rente gevende Obligation op termijnbetaling uitgeeft en door welke geldbelegging men eveneens den kans heef! een bedrag van 15000 Gulden aan premlën uitgekeerd te kragen, omdat de premICn dezer Obligation door de trekkingen der Staats loterij worden aangewezen en de ObligatlSn van Iedere serie, evenals de loten der Staatsloterij het nummer dragen van 1—21000, terwijl de Obligatie-Maatschappij .Het Witte Kruis" eveneens het voordeel biedt dat de rente der Obligation onmiddellijk na de eerste termijnbetaling ingaat. WIJ raden onzen lezers aan eens Inlichtingen te vragen en inzage te nemen van het prospectus, dat op aanvrage door het hoofdkantoor der Maatschappij franco wordt toegezonden. Lcvensverz.-Maatschappij „Haarlem". Uit de door den Directeur der Levensverzekering- Maatschappij .Haarlem" opgemaakte en door Commissarissen goedgekeurde rekening en ver antwoording over 1909, Is weder gebleken dat die Maatschappij steeds In bloei toeneemt. In dat jaar werd ontvangen aan fermtjnpremlën I 103214,27 en aan renten van belegde gelden en huishuren t 24884,07. De ultkeerlngen wegens overlijden, afkoop, afloop en iqirenlen bedroegen t 57010,27. Het getal verzekerden ls vermeerderd met 1381 en bedroeg alzoo op 31 December i 1 46700 met een verzekerd kapitaal van 13 847316,211 terw|I het kapitaal der Maatschappij Is toege nomen mei t 29067,49' en alzoo geklommen Is lol t 616082.86. De wiskundige balans loont aan een actlet van f 616082,86, tegenover een passief van f 435233,85 en eene extra-reserve van f 18084901 De coalitie-partijen. In een Ie IJselstein gehouden vergadering van de Roomsch-Katholleke kiesvereni ging Is, met 32 legen 12 stemmen, de volgende motie aangenomen: „De algem. vergadering der R-K Centrale Kiesvereniging In hel kiesdistrict Wyk-blj-Duurstede; van oordeel, dat ver houdingen als tusschen de partyen ter rechterzyde In de districten Breukelen e t Wyk-by-Duurstede bestaan hebben, In den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6