Vrijdag 1 April 1910. Onf/?//Y-cacao Eerste Blad. (Z ierikzeesche Couran "t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Onzi btopli slntsiil ZUIVER £1.50 FERKILO Uit Stad en Provincie. n n n n n n n VEBGiDEBING VIN DEN GEMEENTEHliD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8907. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiteriqk 8 ups. Blad. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wij hebben besloten om de Orondwet, onze hoogste en voornaamste staatswet, in een bevatlelijken vorm zoodanig uit te leggen, dat haar beteekenis, haar doel en inhoud ook aan hen duldeiqk worden, die wel eens van een Orondwet gehoord hebben, maar niet recht weten, wat zij Is, wat zij bevat, en wat nut zij heeft. Uitgaande nameiqk van het standpunt, dat alle lagen der bevolking het recht moesten hebben deel te nemen aan de behartiging der publieke zaak, achtten wij voor alle burgers van den slaat de kennis van onze staatsinstellingen dringend noodlg. Velen uit het volk ontvangen, wanneer zij de lagere school verlaten hebben, in den regel geen onderwijs meer, en daar ons staatswezen geen leervak in de hoogste klasse der lagere school vormt, en moeilijk ook vormen kan, zoo dient op andere wijze in deze leemte aan kennis te worden voorzien. WIJ zullen trachten haar aan te vullen. Wat Is een Orondwet? Wij zouden kunnen antwoorden, zij is het fundament, waarop ons staatsgebouw steunt, zij Is de wet, waaruit al de andere wetten voortspruiten, maar wij gevoelen het, het antwoord moge juist zijn, het Is voor allen niet duidelijk. Om een antwoord te geven, dat door een leder begrepen wordt, zijn wij ver plicht een terugblik op lang vervlogen tijden te werpen. In de grijze oudheid werden de alge- meene belangen door het geheele volk behartigd, dat onder den blooten hemel te zamen kwam. Over de gewichtigste aangelegenheden, over oorlog en vrede, werd In een dergelijke volksvergadering beslist, en was daarin tot den oorlog be sloten, dan werd tevens de man gekozen, die het gewapende volk in den krijg zou aanvoeren. Gewoonlijk werd hij daartoe uitverkoren, die door zijn lichaamskracht en dapper heid boven anderen uitmuntte. Was zoo iemand gelukkig in den strQd geweest, keerde hij als overwinnaar, met buit beladen, uit den krijg terug, dan koos het volk, erkentelijk voor zijn daden, hem tot zijn leider, tot zijn regeerder. Een dergelijke gebieder bezat een onbe perkte macht. Zijn wil was wet voor het volk, waarover hij heerschte. Aldus ontstond het koningschapdat aanvankelijk niet erfelijk was, maar allengs dit werd, wat eenigszlns verklaarbaar is, daar 's konings verdienste als kr^gsheld zóó gewaardeerd werd, zijn in de oogen der menigte roemvolle oorlogsdaden zóó op prijs werden gesteld, dat men zijn wil, die bepaalde dat zijn zoon hem na zijn dood als regeerder zou opvolgen, eer biedigde. Een uitdrukkelijke wllsbepallng was echter niet eens meer van noode. Het was de natuurlijkste zaak ter wereld, dat de zoon, als zijn koninklijke vader In den strijd gevallen was of een natuurlijke dood was gestorven, aan de regeering kwam. De troonopvolging van vader op zoon werd gaandeweg als een heilig, onvervreemdbaar recht opgeval. De koning had macht, kon verheffen en vernederen. Zij, die zich In den strijd .buitengewoon hadden onderscheiden, ver hief hij tot eer en aanzien. Zij werden door hem bevoorrecht, en noemden zich edellieden. Aldus ontstond de adel, die een bizonderen stand vormde. Naast den adelstandjhad men van oudsher den geestelijken stand, die om zijn Invloed op de menigte van de vorsten groote voor rechten verkreeg. Zoo waren onder de koningen, die tot 1789 In Frankrijk geregeerd hebben, adel en geestelijkheid vrijgesteld van het betalen van belasting. De derde stand, waartoe destijds de burgerij en de arbeiders be hoorden, moesten het geld opbrengen, dat de koning noodlg had, en dat hij vaak op schandelijke wijze verspilde. Het ipreekt van zelf, dat die toestand niet deugde. Meerendeels verkeerden de vorsten met 'S SMAKËLLIK VOEDZAAM. den adel en de geestelijkheid op vreedzamen en vriendschappeltjken voet. Zij waren dan ook het bolwerk der kroon. Maar vaak was ook wel het tegenovergestelde het geval. Zoo leefde er in het jaar 1215 in Engeland een koning, die heette jan zonder Land. Hij stond een tqdlang met den adel en de geestelijkheid op voet van oorlog. Deze dwongen hem ten slotte een staatsstuk, een grondwet af, die in hel Engelsch genoemd werd the great charter, en in het Latijn de Magna charta iiber- tatum (de groote oorkonde der vrijheden). In deze door den koning bezworen grond wet, die, gewijzigd en uitgebreid, In Engeland nog thans van kracht is, werden de rechten van de kroon afgebakend en de vrijheden des volks gewaarborgd. Ten gevolge van deze Magna charta is het Engelsche volk voor een gewelddadigen staatkundigen ommekeer behoed geworden In gunstige tegenstelling met Frankrtyk, dat in 1789 door middel van een revo lutie een einde maakte aan de onbeperkte koningsmacht. De koning zou niet meer alleen heerschen, maar zijn macht deelen met het volk, dat door zijn kiezers afge vaardigden naar de Kamer zond om wetten te maken. In een Orondwet, die de koning bezweren moest, werd dit vastgesteld. Ook ons volk heeft zijn revolutie gehad. Het kwam tegen koning Philips II van Spanje, die zich als een onbeperkt en daarbij wreedaardig gebieder over deze gewesten gedroeg, In opstand, en zegde hem de gehoorzaamheid op. Na een tachtig- jarigen strijd voor onze vrijheid werden wij vrij, maar een Orondwet kregen wij toen niet. Die ontvingen wij eerst, nadat de denkbeelden der Fransche revolutie ook ln ons land hadden ingang gevonden. Zlethier in het kort den geschiedkundigen oorsprong der Orondwet, die In het alge meen de hoofdregels bevat, volgens welke een land bestuurd moet worden. Van die regels, die den staatsburger behoeden voor een onbegrensde koningsmacht en hem waarborgen het bezit der vrijheden, waarop ieder mensch aanspraak heeft, mag, zoolang de Orondwet niet gewijzigd is, door Koning en Kamer niet worden afgeweken. Zij zijn het richtsnoer voor den wetgever bij het maken van wetten. Zierikzee, 1 April Vrijdag 8 April a s. komen een tachtigtal studenten van de Technische Hoogeschool te Delft naar Zierikzee, onder leiding van eenige profes soren, om de werken volgens systeem- De Muralt te bezoeken. De ingenieur De Muralt zal dan 's avonds 8 uur (8 April), in het .Huis van Nassau' een voordracht houden. Deze voordracht zal ook toegankeiqk worden gesteld voor ingezetenen van Zierikzee, mits vooraf voorzien van een toegangskaart, welke aan het Technlsch-Bureau „Zeeland" Is te bekomen. De excursie door Schouwen heeft plaats Zaterdag 9 April. In Café Bom te Haamstede wordt ge luncht na afloop van het zinken te Burgh sluis. Volgens bericht uit Veere Is van het schip van den beurtschipper De Haas van Bergen-op-Zoom tegenover de hofstede. .Wulpenburg" de mast overboord gezeild Het schip Is te Veere binnengesleept door een kanonneerboot. Bij koninklijk besluit van 24 Maart 1910, no. 24, Is de konlnkiqke bewilliging verleend op de statuten van de naamlooze vennootschap .Waterleiding-Maatschappij Zuld-Beveland". Binnen enkele weken kan nu de In diening verwacht worden van het wets ontwerp betreffende den door het Rijk aan deze maatschappij te verleenen financléelen steun. Aan mr. E. C. v. d. Spelt Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris Ie Steenbergen. Scherpenisse, 31 .Vaart. Deze week hield de Melsjesvereenlglng alhier haar laatste bijeenkomst, met het voornemen den volgenden winter haar werkzaamheden te kunnen hervatten en alsdan andermaal een beroep te doen op de liefdadigheid der burgerij, in het afgeloopen seizoen werden klaargemaakt en uitgedeeld 82 verschillende kleedlngstukken aan 22 huls gezinnen, t. w.15 lakers, 19 vrouwen hemden, 13 vrouwenbroeken, 17 schorten, 2 mutsen, 6 boezeroens, 7 mansbroeken, 2 paar kousen en 1 borstrok. Als conducteur bij de Electrische Tramwegmaatschappij te 's-Oravenhage zal wederom dit jaar werkzaam zijn M. D. de Fouw van Scherpenisse. Scherpenisse, 31 Maart. Door de peilingen, die dezer dagen kort aan den zeedijk plaats hadden, kwam men tot de ontdekking, dat er een val Is ontstaan van niet minder dan H H.A. Derhalve zal het zinken van stukken weer noodzakelijk zijn. St -Maarteosdijk. Den 2en Paaschdag reed J. K. van hier per fiets naar Tholen, met zich voerende het zoontje van den herbergier C., die op de verblndingsstang zat. Tusschen de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet liep een schaap tegen de fiets aan, waardoor de jongen zóódanig schrok, dat hij van de fiets op den straatweg viel en bewusteloos bleef liggen. De heer Sneepels, arts te Scherpenisse, verleende de eerste geneeskundige hulp. Een daar passeerend rijtuig nam den knaap op en bracht hem naar de ouderlijke woning, waar bij nadere waarneming van den heer Taze- laar, arts, bleek, dat hersenschudding had plaats gehad. De jongen is herstellende. St.-Maartensdljk. De loten voor de verloting bij gelegenheid der Paardenmarkt alhier ztyn thans In omloop. De eerste prijs vertegenwoordigt eene waarde van f 1000, zijnde een met paard bespannen dogcart. Het rijtuig en het paardentuig worden geleverd door den heer J A. van Sas, rljtulghandelaar en zadelmaker alhier. Het pleit zeker voor een goed vertrouwen In den heer van Sas als vakman, dat hem de vervaardiging van dien eersten prijs door het verlotlngscomiié opgedragen werd. Kortgene, 30 Maart. Hedenmorgen te 9 ure werd de verdachte van den gepleeg- den moord, M. P. alhier, geboeid en om geven door 5 polltie-dlenaren, omstuwd door een bitter gestemde van machtelooze woede telkens blijk gevende menigte naar den steiger geleld, om overgezet te worden en vandaar naar de gevangenis te Middel burg te worden overgebracht. Schorre woedekreten stegen uit de massa spontaan op, waarbij „boef", „smeerlap", „moorde naar" telkens weerklonken. Toch keek de weggebrachte nog in de roeiboot met een koud, onbewogen gelaat de verwoede menschen aan. 31 Maart. Wq vernemen met zekerheid dat de verdachte van den gepleegden moordaanslag, de 23-jarige M. C. Plat- schorre, heelt bekend, de dader te zijn. 31 Maart. Naar wq van zeer ver trouwbare zqde vernemen, zal geen gevolg worden gegeven aan het voornemen om op het a s. Pinksterfeest alhier een festival te houden. Zulks tengevolge van de mee ning der burgerij, dat men hier in verband met den gepleegden moord niet feestelijk gestemd is. Colfjasplaat. Door de afdeeling alhier van de vrijzinnige klesvereenlglng .Alge meen Belang", werd In het café „Juliana" de gewone jaarvergadering gehouden. Slechts 11 vau de ongeveer 60 leden waren present. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, die werden goedgekeurd, deed de penningmeester rekening en verant woording van zijn gehouden beheer over het vorige jaar. Ontvangen werd f 56,56s, uitgegeven f 25,45, alzoo een goed slot van f 31,11'. Verder werd als afgevaardigde naar de vergaderingen der Centrale Vrijzinnige Klesvereenlglng te Qoes aangewezen de heer J. Hulsson. Sluis, 29 Maart. Dinsdagmiddag hoorde men door de straten van deze gemeente: „Houdt den dief"; en waariqk, na verloop van eenige minuten werd de hardlooper achter een varkenshok gegrepen. Daar de brigade der maréchaussée op dienst was, nam de agent van politie drie personen mede naar het gemeentehuis; het gevolg van het verhoor was, dat één hunner opgesloten werd. „Ik heb het geld niet gestolen; ik heb het maar gehouden" waren de woorden van hem, Iemand uit België, die 365 franc verduisterd schijnt te hebben. Die som moet hij ontvangen hebben voor eene koe, welke hij voor zqn baas weggebracht had. Een deel van 't geld had hq besteed om zich een nieuw costuum, een paar laarzen, een hoed en een zilveren horloge te verschaffen. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. mej. De J. de dupe van deze laaghartige daad, want no. 2 is nu eenmaal benoemd en op wetteiqke wijze. Of ze een actie tot schadevergoeding kan instellen wanneer de valscharls mocht worden opgespoord? Billijk zou het zeer zeker zqn. RECHTSZAKEN. Bruinisse. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van gemeentewerken, waren de minste inschrijvers: 3erceel M. v. Oeveren -ƒ 13,-. 2 A. J. Schipper 39,99. 3 L. v. d Velde n 504,-. 4 J. Deurloo 328,-. 5 J. Deurloo n 548,-. 6 niet gegund. 7 J. Deurloo n 103,-. 8 H. Deurloo n 110,-. 9 C. v. Wouwe 37,75. 10 J. Deurloo n 44,-. 11 H. Deurloo 80,-. P 12 H. Deurloo 20,-. n 13 L. v. d. Velde n 140,—. Perceelen 3, 4 en 5 zqn slechts voor- looplg gegund. St.-Annaland, 1 April. Op de Donder dag door notaris Timmerman, ten ver zoeke van de wed. P. v. d. Welle, gehouden verkooplng van 12 stuks hoornvee, werden flinke prqzen besteed. Zoo werd voor de beste melkkoe bulten de onkosten f 240 gegeven. De beesten zagen er dan ook best uit. Landbouw en Veeteelt. Volgens bekendmaking van den direc teur-generaal van den Landbouw, hebben zich o. a. de volgende handelaren In zaaigranen onder openbare contröie van hel rijks-proefstation voor zaad-cont; 61e gesteld: D. J. van der Have te Kapelle bij Goes; Van den Bosch Co. te Ooes; Wed. P. de Jongh te Ooes, en Hansen Verhulst te Middelburg. Oud-Vossemeer. De werkzaamheden op de landerqen zqn weder druk aange vangen; van bevoegde zqde werd ons medegedeeld, dat bq de bewerking van de zware kleigronden In de „verdronken" polders nog maar steeds de nadeellge gevolgen van de werking van het zilte nat zqn te constateeren, dat zelfs een proef op grond met lucerne bezet geweest, niet meevalt. Toch wordt door de meeste landbouwers heil verwacht van de goede werking van bezetting der landerqen met lucerne-klaver. ONDERWIJS. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Dinsdag zekeren K. wegens diefstal tot 1 jaar hechtenis. Zich onschuldig voordoende, had be klaagde vanuit de gevangenis den president der rechtbank een brief geschreven, waarin hq had meegedeeld, dat hq hem wel vinden zou, Indien zqn veroordeeling volgde. Bq het vernemen van het vonnis trok hq zqn jas uit, doch vijf veldwachters wisten, na een langdurige worsteling, hem te overmannen en weg te voeren. Twaalf dagen voor een cent. De N. Arnh. Ct. schrijft het volgende: Voor het gerechtshof te Arnhem werd bevestiging geéischt van het vonnis der Zulphensche rechtbank, waarbij de 67- jarige arbeider M. B. te Apeldoorn, wegens diefstal van een derde H.L. anthraciet, tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. (Een H.L. anthraciet kost f 1,80; één derde dus zestig cent; een jaar telt 365 dagen, dat wordt dus over 2 jaar, 12 dagen gevangenisstraf voor iedere gestolen cent). En mr. Pllester? Tot den nieuwen cursus der Rqkskweek- school voor onderwqzers te Middelburg zijn o. a. toegelatenM. Meeuse te Ierseke A. Paape te St.-Annaland en J. C. Snqders te Oud-Vosmeer. De heer Hessel Jongsma, die het hem gedane verzoek om der Koedljksche schooljeugd vaderlandsche liederente leeren geweigerd heeft en dientengevolge onmld deliqk door den raad dier gemeente Is ontslagen, zal aan Gedep. Staten vernieti ging van het raadsbesluit vragen. Een valsch schrijven en de gevolgen. De or.derwqzeres, mej. M. de J. te Drachten solliciteerde naar een vacante plaats aan een school te Surhulslerveen. Ze werd no. 1 op de voordracht, doch kreeg de benoeming niet, omdat bij den raad een schrijven was Ingekomen, waarin mej. De J. verklaarde, dat ze zich terug trok. De raad benoemde toen met alge- meene stemmen no. 2 der voordracht. Mej. De J. was, toen ze dien uitslag vernam, ten zeerste verrast, want.... ze had er geen oogenblik aan gedacht hare sollicitatie in te trekken. Die brief was valscheiqk door een ander op haar naam geschreven en tot nu toe Is te vergeefs naar den schrijver gezocht. Intusschen is te Zierikzee, gehouden op Vrqdag 1 April 1910. De waarnemende burgemeester, mr. D. van der Vliet, opende de vergadering. Afwezig waren de heeren De Muralt en Ribbens. Voorgelezen wordt een schrqven van mevr. de weduwe mr. H. C. Moolenburgh, waarin zq mede namens haar familie haar dank betuigt voor den namens de gemeente neergelegden krans op het graf van haar echtgenoot. Medegedeeld wordt, dat Burg. en Weth. bij den gemeente-ontvanger de kas over de dienstjaren 1909 en 1910 hebben op genomen en In orde bevonden. Ontvan gen f 129.959.56 en uitgegeven was f 122 899 79, zoodat meer ontvangen dan uitgegeven was f 7059 77s, hetgeen over eenkomt met de vertoonde gelden en geldswaarden. Voor kennisgeving werden nog aange nomen: I. een brief van den waagmeester, J. j. van den Bout, houdende bericht, dat hq zqn verzoek om ontslag als zoodanig Intrekt II. brieven van de heeren J. van Balle- gooljen, A. Geluk Mz. en M. G. de Boer, houdende bericht, dat zq hun benoeming tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs voor den loopenden cursus aannemen III. een brief van den heer J. L. van Roon, houdende bericht, dat hij zqn be noeming tot onderwqzer aan school C aanneemt; IV. een brief van mej. H. M. van Mal- land, houdende bericht, dat zq haar be noeming tot onderwijzeres aan school B aanneemt. De verschillende verslagen van Burg. en Weth. betreffende de Volkshuisvesting In de gemeente over 1909, van den toestand van het lager onderwqs over 1909, van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1909, van de bevindingen en hande lingen der Gezondheidscommissie, zetelend te Zierikzee over 1909 zullen gedrukt en bq het gemeenteverslag gevoegd worden. Het adres van de vereenlglng van Neder- landsche loodwltfabrikanten, gevestigd Ie Rotterdam, In zake het gebruik van loodwit en zinkwit, zal ter visie van de leden gelegd worden. Eveneens zal dit geschieden uiet het adres van de Naamlooze Vennootschap „Olso'-Spaarllchtmaatschappqhoudende verzoek tot proefneming voor het aan schaffen van „01so"-spaarbranders. De rekening van het Burgeriqk Arm bestuur over 1909 werd In handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Fokker, Koopman en De Muralt. Aan den heer P. J. Buyze werd op zqn verzoek eervol ontslag uit zqn betrekking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1