Donderdag 31 Maart 1910. (Z i e r i li. z e e s c h. Cour an t). DKANKWET. DRANKWET. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66«te JAARGANG. No. 8906. Ultflever-Hoofdredaoteur A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van '.ierik7.ee maken bekend, dat bij hen een ver- .oekschrlft is Ingekomen van CORNELIS VAN )E ZANDE Pz., wonende te Noordgouwe, om ergunnlng tot verkoop van sterken drank in het lein, krachtens artikel 1, 2e lid a der Drankwet, oor gebruik ter plaatse van verkoop, in de >enedenkaraer van het perceel, staande op den Dam, plaatselijk gemerkt wijk B no. 357, kadastraal bekend sectie A no. 406, welke localitelt eene oppervlakte heeft van 29,13 M-., en zulks onder overlegging van schriftelijke verklaringen van P. VAN DEN ENDE. wed. J.J. van den Houten, en M. E. LOKKER, wed. J. L. van der Velde, waarbij deze van de te haren name verleende vergunningen, respectievelijk van het perceel wflk D no. 3, en dat wijk C no. 531 alhier, afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verieenen van die vergunning schriftelijk bezwaren bQ Burge meester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 26 Maart 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is Ingekomen van CORNELIA DE HOOGE, weduwe van Anthony Beije Mz, wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot verkoop van sterken drank In het klein, krachtens artikel 1, 2e lid a der Drankwet, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden zaal van het perceel, staande in Beddeweeg, plaatselijk gemerkt wijk B no. 210, kadastraal bekend sectie A no. 2162, welke localitelt eene oppervlakte heeft van ongeveer 100 M"., en zulks onder overlegging van schriftelijke verklaringen van HENDRIKUS KOEVOETS en JACOB KORT, waarbij deze van de te hunnen name verleende vergunningen, respectievelijk van het perceel wijk B no. 113 en dat wijk B no. 357 alhier, afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verieenen van die vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 29 Maart 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, k- D. VAN DER VLIET, Wethl."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 1 April e k., des namiddags te één uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Resumtie notulen; Twee brieven van Gedep. Staten, houdende: goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van boomen, en terugzending van de door hen vastgestelde gemeenterekening over 1908; Mededceling van de opneming der kas en boeken bij den gemeente-ontvanger, en van de opbrengst van verschillende middelen der gemeente Brief van den waagmeester J. J. van den Bout, houdende bericht, dat hij zijn verzoek om ontslag als zoodanig intrekt; Brieven van de heeren J. van BallegooQen, A. Geluk Mz. en H. G- de Boer, houdende bericht, dat zij hunne benoeming tot leeraren aan de Avondschool voor Vakonderwijs voor den loopen den cursus aannemen; Brief van mej. A. C. Vooren, houdende bericht dat zij hare benoeming tot onderwijzeres met acte Fransch aan school C aanneemt; Brief van den heer J. L. van Roon, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school C aanneemt; Brief van mej. H. M. van Malland, houdende bericht dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school B aanneemt; Verslag van Burgem. en Weth. betreffende de volkshuisvesting in de gemeente over 1909; Verslag van den toestand van het lager onder wijs over 1S09; Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1909; Verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, over 1909; Adres van de Vereenlging van Nederlandsche Loodwltfabrlkanten, gevestigd te Rotterdam, in zake het gebruik van loodwit en zinkwit; Adres van de Naamlooze Vennootschap: .Olso"- Spaarlicht-Maatschappijhoudende verzoek tot proefneming voor het aanschaffen van .Olso" Spaarbranders; Rekeningen over 1909 van: den Straatweg Zierikzee—Brouwershaven, en het Burgerlijk Armbestuur; Adres van den heer P. J- Buyze, houdende verzoek om ontslag uit zijne betrekking van regent van het Burgerlijk Armbestuur, met voor stel van Burgem. en Weth.; Voorstellen van Burgem. en Weth.; tot af- en overschrijving van begrotings posten, dienst 1939; om een gedeelte van het Havenplein gedurende de te houden kermis in de jaren 1910, 1911 en 1912 aan den openbaren dienst te onttrekken, en tot onderhandsche verpachting van dat gedeelte gemeentegrond, om daarop een luchtschommel te stellen; om een gedeelte gemeentegrond aan de West zijde van de houtloods aan den openbaren dienst te onttrekken, en tot uitgifte van dat gedeelte grond in erfpacht aan C. de Broekert; tot wijziging der Verordening op het gebruik der Waag; en in zake het aanstellen van een leeraar in het vakteekenen voor smeden aan de Avondschool voor Vakonderwijs; Herstemming over het amendement van het Raadslid, den heer J. de Vrieze, in zake de water leiding; Behandeling van: het suppletoir-kohier der belasting op de honden over 1909, en het primitief kohier dier belasting over 1910; Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende aanbeveling van een dubbePal, ter benoeming van een lid in die Commissie; Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter be noeming van een regent van het Burgerlijk Armbestuur; Benoeming der Commissie tot onderzoek der in te komen bezwaarschriften tegen aanslagen op de kohieren van den hoofdelQken omslag en de hondenbelasting over 1910. Enz. Zierikzee, den ?j Maart 1910. De Burgemeèster voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.--B. ITALIË. Woensdag werd te Rome een betooging in de open lucht gehouden, bijgewoond door 15,000 personen. Ten gevolge van het schuw worden van een paard ontstond een hevige paniek. De verschrikte menigte trachtte voor het dier uit te wijken, drong In één richting op en zoo geraakten een aantal personen onder den voet. Twee honderd menschen werden gewond. Catania, 25 Maart. Een lavastroom, die op sommige plaatsen een breedte heeft van 1000 meter, bewoog zich heden voort met een snelheid van 4 M. 50 c.M. in zeven minuten. Het aantal kraters be draagt op het oogenbllk meer dan veertien. De prefect heeft bevolen, wagens te zenden om het vervoer der landlieden te vergemakkelijken. De regeering stelde 10,000 francs ter beschikking van den prefect, om in de meest dringende be hoeften der door de ramp getroffen land lieden te voorzien. OOSTENRIJ K-HONGARIJE. Mate-Szalka, 28 Maart. In de gemeente Oekoerlt is brand uitgebroken In een tot danszaal Ingericht koetshuis. Honderden menschen, wier kleeren In brand geraakten, zijn In het gedrang verpletterd. Het plafond is ingestort, waardoor dansers en danse ressen onder het puin bedolven werden. Er zijn tweehonderd-en-vijftlg doodenvele gekwetsten verkeeren In levensgevaar. De brand op het bal te Oekoerlt is ontstaan tengevolge van het vlam vatten van dennetakken, waaraan lampions hingen. Volgens officleele Inlichtingen zQn er 280 slachtoffers. Er wordt ook van 400 dooden en 100 gewonden gesproken. RUSLAND. In Rusland heeft weer een brutale aan slag op een trein plaats gehad. Bij Nigotti In den Kaukasus lieten roovers een trein ontsporen, waarin geld vervoerd werd, dat moest dienen om de loonen uit te betalen van het spoorwegpersoneel. De roovers trachtten den trein in brand te steken. In het gevecht met de politie, die In den trein was, werden drie agenten gewond en één gedood. De roovers hebben hun voornemen niet kunnen volvoeren en zijn gevlucht. ENGELAND. De vorige week merkte men te Mlllbay bij Plymouth In een dok een school vlsschen, harders. Nadat er een contract was aangegaan met vischkoopers, werd het dok leeggepompt. De vangst woog 4j ton. Er waren een tienduizend visschen, die gemiddeld een Engelsch pond (0,45 K.O het stuk wogen. Met de Paaschdagcn heeft men op het Kanaal een zeer dichten mist gehad, die de scheepvaart belemmerde. Alleen de paketbooten deden als gewoonlijk dienst, maar zij voeren buitengewoon langzaam niet sneller dan ongeveer 6 mijlen per uur. Met den overtocht van Dover naar Calais, anders In één uur tljds volbracht, gingen nu uren en uren heen, en het was eer, vreemd spookachtig gezicht, de schimmen der varende schepen te zien, als schaduwen op een donkerder achter grond. FRANKRIJK. De weduwe van Emlle Zola heeft de maatschappij voor gezonde woningen te Parijs om 10000 francs schadevergoeding aangesproken wegens het vernielen van een bronzen beeld, dat aan haar overleden echtgenoot was gewijd. Het was een bron zen beeld van 2 meter hoog, voorstellend een aan een rots geketende veroordeelde; een Italiaansch comité had het aan Zola gegeven voor zijn bemoeiingen In de Dreyfuszaak. Eenlgen tijd na des schrijvers dood schonk mevr. Zola het aan boven genoemde maatschappij om het ergens in den voorgevel van een huls aan te brengen. Daarvoor bleek het evenwel te zwaar en daarom werd het ergens op een rommel zolder geborgen, waar het in tweeën Is gebroken. De stukken zijn voor 350 frs. verkocht. Vandaar het proces. Het Parljsche hof van appèl heeft het vonnis tegen den zoogenaamden diamantmaker Lemolne, die in eerste in stantie tot 3 jaren gevangenisstraf, 3000 francs boete en betaling van een schade loosstelling aan den directeur der De Beersmaatschappij, Julius Wernher, werd veroordeeld, op alle punten bekrachtigd. Het hof van appèl te Amiens heeft den llquidateur Desreumeaud veroordeeld tot terugbetaling van een deel der door hem te hoog berekende salarissen en on kosten, ten bedrage van 450,000 francs. DUITSCHLAND. Voor een grooten, helverlichten mode winkel te Berlin stond Zaterdagavond een dame met een modieusen grooten hoed, naar al het fraais dat vóór de ramen was uitgestald, te kijken, toen een vonk van een electrlsche lamp op haar hoed viel, die terstond begon te branden, met de valsche krulletjes er onder. De dame rukte zich terstond haar weidschen tooi van het hoofd, trapte de vlammende lint- en bloemenmassa uit en snelde, onder het gelach van een menigte toeschouwers, den winkel in, om vergoeding Ie vragen voor de schade, die de defecte lamp veroorzaakt had. Maar zij ontving die niet en zij reed daarop, blootshoofds, In een auto die zij aanriep heen, om een advocaat te raadplegen. Schandaal te Munchen. Verscheidene leden der hooge aristocratie onderhielden sinds gerulmen tijd betrekkingen van niet nader te noemen aard met jeugdige tele grafisten, betrekkingen, die onder het in den laatsten tijd meermalen genoemde artikel 175 van het Pruisische strafrecht vielen. De zaak kwam uit door een poging tot afpersing, pepleegd door één der slachtoffers. Er wordt een onderzoek In gesteld, en één der telegrafisten Is in verzekerde bewaring gebracht. NEDERLAND. Leeuwarden, 27 Maart. Gisteren waren 2 300 klevits-eleren aan de markt. De Inkoopsprijzen liepen tusschen 50 en 60 ct. per stuk. Stadskanaal, 26 Maart. De koopman H. de Vries alhier, die verdacht werd van vervoer van bedorven vleesch, en deswege door de politie werd aangehouden, maakte zich daarover zóó boos, dat hij In elkander zakte en onmlddeliyk een lijk was. Kampen, 25 Maart. In de Burgwalkerk der Gereformeerde Oemeente alhier werd Iemand, die deelnam aan het Avondmaal, plotseling ernstig ongesteld, en voordat hij het gebouw kon verlaten, zakte hij Ineen. In de consistoriekamer gedragen was hij binnen weinige oogenblikken gestorven. De overledene werd per brancard naar zijn woning gebracht. Veenendaal, 26 Maart. De landbouwer R. D. alhier, die voor eenlge maanden een landlooper van zijn erf verwijderde, werd daarbij door den man In den duim gebeten, aan de gevolgen waarvan hij thans Is overleden. Baarn, 28 Maart. Zondagmorgen is hier op de lijn Amersfoort—Baarn (Holl. Spoor) het lijk gevonden van een net gekleed heer. Het linkerbeen was geheel verbrijzeld. Uit papieren bleek, dat 'I lijk was van A. A. Kgeboren te Lubeck In 1851. Het Is naar de algemeene begraafplaats over gebracht. 's-Gravenhage, 29 Maart. Terwijl alhier een Inspecteur van politie op bezoek was by een collega in de Kepplerstraat, werd zyn rywlel uit de gang gestolen. 30 Maart. In de Twentstraat alhier leefde een man met eens anders vrouw in concubinaat. De echtgenoot van de vrouw drong den eersten Paaschdag de woning binnen, waar zyn vrouw zich bevond, en werd by die gelegenheid met revolver schoten door den minnaar van de vrouw ontvangen. Een paar schoten troffen hem In hoofd en borst, zoodat hij naar het gemeente-ziekenhuis moest worden over gebracht. Zijn toestand is echter niet gevaariyk. De dader werd naar 't commis sariaat van politie aan de Riviervlschmarkt overgebracht, doch na verhoor weer op vrye voeten gelalen. Rotterdam, 25 Maart. In verband met de oproeping overal gedaan, dat een be looning van f 5003 wordt uitgeloofd voor de ontdekking van de daders van den diefstal van f 200.000 aan effecten, in September 1909 ten kantore van de firma H. Kikkert te Vlaardlngen gepleegd, melden wij nog In het kort de toedracht der bedoelde zaak. Den llden September vermiste men ten kantore der firma een kistje effecten, ter waarde van een bedrag van pl.m. f 200.000, dat door de weduwe van één der fi manten aldaar In bewaring was gegeven. Twee dagen later werd de bewuste trommel in één der kelders onder het kantoor terug gevonden. By opening bleek, dat zy slechts een gedeelte van de oorspronkelijke papieren meer bevatte, verschillende stukken, een bedrag van ongeveer f 140.000 ver tegenwoordigende, werden vermist. Het stoomschip .Campania" van de Cunard-line kwam hedennacht uit New- York alhier aan. Na gehouden conferenties werd besloten, de passagiers, die het schip nog aan boord had voor Hamburg, per spoor de reis te doen voortzetten. Daar door komt het schip vry en zullen heden 1800 van de alhier vertoevende landver huizers ingescheept worden. Het vertrek is bepaald op Dinsdag a s. Kort voor aankomst in de haven werd van het schip de quarantalnevlag geheschen, daar zich aan boord een geval van typhus had voorgedaan bij een kind. Dit kind, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd, over leed spoedig na aankomst. Door de zorgen van den ontsmettings- dlenst Is het schip ontsmet. Tot dusverre Is de gezagvoerder van het in de Rynhaven alhier liggende stoom schip „Campanla" blijven weigeren, land verhuizers aan boord van zyn schip toe te laten. Vóór daartoe over te gaan, wacht hy orders van zyn reedery af. Inlusschen zyn een kleine duizend land verhuizers aan boord van de „Uranium", mede In de Rynhaven liggende, onder dak gebracht. Deze menschen zy'n de Paasch- dagen aan boord gebleven en hebben de logementen in de stad van hun over bevolking ontlast. Het plan was, dat de .Uranium" a.s. Donderdag van hier naar Hamburg zou vertrekken, en hierin is tot nog toe geen verandering gekomen. Op welke wijze de landverhuizers nu het einddoel van hun reis, Amerika, zullen bereiken, Is nog niet uitgemaakt. Velen hunner hebben hier nu al byna vier weken doelloos rondgeloopen. Op de stoep van perceel 47 aan de Leuvehaven W.-Z. alhier, zat gisteren- ochtend omstreeks 6 uur te slapen de zwerveling O. Kasteleyns, een man, die de vorige week Vrydag uit de rykswerk- inrlchting Veenhuizen werd ontslagen en zich met zyn uitgaanskas naar deze gemeente had begeven. In den voornacht had hy zitten slapen op een stoep op de Coolvest, was daar evenwel lastig gevallen door hem on bekende personen, die, naar hij vermoedt, het voornemen hadden hem te berooven. Terwyi hij op de Leuvehaven zat, kwam daar langs een gezelschap van vier per sonen. Men maakte Kasteleljns wakker, die, korzelig door het gebeurde op de Coolvest en denkende aan een nieuwen aanslag op het restant van zyn uitgaanskas, hierover niet goed te spreken was. Het gezelschap liep door. Één er van keerde op zyn schreden terug, meenende, dat Kasteleyns Iets riep. De terugkeerende was de 28-jarige loodgieter L. Swaab, een ongehuwd man, uit de Zwynenstraat no. 15, brandspuitmeester van spuit 25. By den op de stoep zittenden man gekomen, trok deze zijn knipmes en gaf daarmede In het wilde een steek naar den heer Swaab, dien hy aan de llnkerzyde van den hals zóó duchtig raakte, dat hem de slagader werd doorgesneden en een wonde werd toegebracht van ongeveer 15 centi meter lengte. De heer Swaab zakte Ineen, en zóó hevig was het bloedverlies, dat hij op de straat aan de Leuvehaven nagenoeg dood bloedde. Hy werd zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis gebracht, daar men er niet In slaagde het bloed te stelpen, maar by aankomst aldaar was hy reeds over leden. De zwerveling G. Kasteleyns is na het toebrengen van de verwonding door- geloopen, maar op den Schiedamschendyk, waar hij stond te praten, door den Inspec teur van politie, den heer J. Jongman, gearresteerd en naar het polltie-bureau In de Paauwensteeg gebracht. De man bekende volmondig en was zeer onder den indruk van het gebeurde, volgens hem een nood lottige samenloop van omstandigheden; het had geenszins in zijn bedoeling gelegen, Iemand van het leven te berooven. Het mes, waarmede de verwonding ge schiedde, is In beslag genomen. Het iyk van den heer Swaab Is voor de gerechtelijke schouwing in het ziekenhuis gebleven. In de Adamshoflaan heeft Zondag middag 1 uur een moordaanslag plaats gehad. Op dat tijdstip had In deze dicht bevolkte buurt een ontmoeting plaats tus schen den 18-jarlgen varensgezel J. Bou- lande, wonende Adamshoflaan 18/5 en den 19-jarigen glasblazer te Capelle a/d. IJsel, A. Andernack, wonende Lange Franken- straat. Er ontstond een woordenwisseling tusschen belden, daar Andernack het meisje van Boulandc Zaterdagavond een duw zou hebben gegeven. De twist liep zóó hoog, dat Andernack met een broodmes Boulande te lijf ging en hem dit in den linker schouder stak, zoodat Boulande het bloed uit den mond gutste, vermoedeiyk doordat de llnkerlong geraakt was. De heer Adrlaan Gips, Amerikaansch generaal-agent van de Holland—Amerlka- lijn te New-York, Is door het Omgaand Gerechtshof schuldig verklaard in twee gevallen verlaging der vrachttarieven van spoorwegmaatschappyen verkregen te hebben en veroordeeld tot 2000 dollar boete voor elk geval. Op het Noordplein werd gisteren- namiddag halfzes het meeiyden van de voorbijgangers opgewekt door een „toe vallijder". Toen echter een helm van een agent zichtbaar werd, kwam de „epilepticus" Ineens tot zyn positieven en sprong op een voorbygaande tram. Hij werd nog juist herkend als een bekende bedelaar, J. N. R., verbiyf houdende In een loge ment aan de 2e Lombardstraat. Op aanwijzing van een Amster- damschen kantoorbediende, Is de vorige week op de Hoogstraat alhier aangehouden de koopman H. J. H., wonende In de Oudebrugsteeg te Amsterdam. Twee per sonen, die in gezelschap van dezen koopman waren, zetten het op een loopen en ontkwamen. Volgens mededeellng van den kantoor bediende heeft dit drietal kwartjesvinders hem In den trein tusschen Amsterdam en hier met harten-azen een bedrag van f 45 en een gouden horloge met ketting afge nomen. De op zijn aanwijzing aangehouden man was In het bezit van al hetgeen hy verloor. Prinsenhage, 28 Maart. Sedert een tiental dagen is alhier verdwenen de 16-jarige zoon van zekeren v. d. L. uit de Zuilenstraat. Tot heden heeft men nog niet het minste spoor van hem gevonden. Wouw (N.-B.), 28 Maart. By den land-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1