ZIER1KZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 Maart 1910. Tweede Blad. (Z ierilizeesolie Cour an t). NIEUWST1JDIN6EN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8905. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redaoteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AFRIKA. Dal de barbaarsche godsdienst-ceremonie, liet menscheni ffer, ook heden ten dage nog wordt toegepast, bewijst een artikel In het maandschrift La Belgique maritime el coloniale. In een plaatsje aan den Boven-Congo was een jonge hoofdman gestorven. Nauwelijks dood, werden zijn vrouwen aan de gifproef onderworpen en drie van haar op vreeselljke wijze geslacht. Een nog wreedere dood wachtte de vrouw, die uitgekozen was om de schim van den dood te verzoenen. Toen het slachtoffer aan een paal was gebonden, stormde de opper-prlester, een mes In de hand, op haar los, sneed het hart uit het lichaam en dronk, onder woest geluld der om standers, het bloed. Daarna begonnen dansen om het lijk der vrouw. Eindelijk trad een danser naar voren en sloeg met één houw het lijk het hoofd af. Qelukt dit niet in één slag, dan moet de vreeselijke ceremonie aan een andere slavin worden herhaald. AMERIKA. New-York, 23 Maart. In een rede aan een feestmaal van den Bond voor arbitrage verklaarde president Taft dat hij er voor was om den vrede door arbitrage te ver zekeren, maar de Vereenigde Staten zullen daarom niet afzien van hun bewapeningen. Er worden Ie New-York groote toe bereidselen gemaakt om aan Roosevelt bij diens terugkeer in de V. St. een grootsche ontvangst te bereiden. Roosevelt heeft nu doen weten, dat hij niet gesteld is op een politieke demonstratie, maar dat hg zich gaarne een eenlgszlns feestelijke ontvangst zal laten welgevallen, mits deze geen partij-karakter drage. Washington, 23 Maart. In de nabijheid van Fort Mljer Is de vrouw van majoor Herbert Hoccum tengevolge van een auto mobiel-ongeluk gedood. De generaal-majoor J. Franklin Bell, chef van den generalen staf, werd zwaar gewond. Zijn toestand is hopeloos. ITALIË. Indertijd is Ie Rome een Rus vermoord, terwijl zijn Ityk in een koffer werd ge sloten. Alles was technisch zóó volkomen goed uitgevoerd, dat hier, volgens velen, .vaklieden" aan 't werk waren geweest. Itallaansche politie-beambten moeten thans de moordenaars ontdekt hebben, die te Warschau by de politie dienden! Zy hadden den Rus vermoord, omdat hij den dienst der geheime politie verlaten had en met onthullingen gedreigd had. De Itallaansche politie heeft vergeefs de uit levering der moordenaars gevraagd. Cataola, 23 Maarl. Het observatorium meldt, dat In den nacht op 23 Maart lichte aardschokken zyn waargenomen. De Etna begon om 8.13 In werking te komen. De op 2300 meter hoogte geopende krater braakte rook, lava en steenen uit. Qedurende den nacht werden nog twee zeer hevige schokken te Messina waar genomen. De uitbarsting van de Etna duurt voort. Er zyn vier kraters geopend; de lava vloeit over de omliggende akkers. ZWITSERLAND. In Thurlngen heeft het sedert Zaterdag zóó zwaar gesneeuwd, dat het verkeer alleen door middel van sleden kan geschieden. In de bergen is de wintersport weer In vollen gang. FRANKRIJK. Te Rysel Is Maandag, op het oogenbllk dat hy den trein naar Brussel wilde nemen, een Belg aangehouden, die van splonnage verdacht wordt. De Belg, een man van 28 jaar, Tony geheeten, afkomstig uit T Molenbeek St.-Jan, die tot dusver zyn brood had verdiend door les te geven ln het boksen, had allerlei foto's van forten rond Rljsel ln zyn zak en bekende, naar thans uit Parys gemeld wordt, dat hij zich sedert veertien dagen aan spionnage had schuldig gemaakt. Hij was reeds lang In de misère geweest, daar het boks-onder- wljs geen droog brood gaf en zoo had hy het aanbod aangenomen van twee personen, die hem de mogeiykheld openden veel geld Ie verdienen als hy Duitschland ter wille wilde zyn. Ze namen Tony mee naar Brussel, waar ze hem In kennis brachten met iemand, die Quslaaf heette; onder dezen naam zou zich een Duitsch hoofdofficier schuil houden. Gustaaf had Tory o.m. gevraagd hem fotografieën te bezorgen van de ver sterkingen en forten In de buurt van Rljsel. Het zou er om te doen geweest zyn in Noord-Frankryk een splonnendlenst te organiseeren, ook met behulp van jonge vrouwen, die zich In verbinding moesten stellen met Fransche militairen. Tony deed zyn eerste reis naar Brussel sinds hy spion geworden was. Zijn aanhouding te Rljsel was te danken aan zyn mede plichtige, die in dronkenschap hetsplonnage- geheim uitgebracht had. Duez Is geconfronteerd met zyn mede plichtige Martin. Daarbij deed zich een verrassing voor: belde heeren vergaten by de vreugde van het wederzien dat ze tegen den rechter hadden volgehouden, dat zij gebrouilleerd waren: zy liepen op elkaar toe en drukten elkander de hand. Maar dat was nog niet genoeg: Duez was zóó biy over het wederzien, dat hy zyn be schuldiging Introk als zou Martin zyn akten hebben gestolen. De heer Martin was daartegenover zoo vrlendeiyk, tal van louche zaken, die Duez had gedaan, voor zijn rekening te nemen. Martin zei dat hy altijd de besprekingen met de ordebroeders gevoerd had, om geld te verdienen. Dat was zyn recht, zei hy; want Staat en Kerk voeren er belde wèl bij. In het paleis van justitie te Parys heeft een veroordeelde, een jonge vrouw, Oilberte Quetln genaamd, eene poging tot zelfmoord gedaan. Zy had in een winkel een bonten mof gestolen en werd deswege veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en 100 fr. boete. Zy riep met tranen van berouw de clementie van de rechters In. Maar daar zij een valschen naam had opgegeven, werd haar de opschorting van straf by eerste veroordeeling niet verleend. Wanhopig over haar veroordeeling, haalde zy, toen men haar wegleidde, een kleine revolver te voorschyn en schoot zich daarmee een kogel In de borst, dicht bij het hart. In bedenkeiyken toestand werd zy naar het ziekenhuis gebracht. BELGIË. Op de wyk Kalverhage, tusschen de baan Oosterzeele en Melle-Kwatrecht aldus schrijt het H. v. A. Is men bezig aan de vladuc Nr. 18, voor de lyn van Brussel— Oostende. Die werken worden dag en nacht voortgezet. Zaterdagavond, om 9 uur, waren ver schillende kleine waggons geladen met kelen, door een locomobiel op de hoogte getrokken en men begon ze om te kantelen. Van één der waggons ging dit kantelen zoo gemakkeiyk niet. Met een hefboom duwden verscheidene mannen uit al hun kracht, doch vruchteloos. Het gewicht was te ongeiyk verdeeld en hunne gezellen, die langs den anderen kant stonden, hadden den tyd niet meer de kettingen vast te leggen en de waggon- bak sloeg om. Hulpkreten werden geslaakt. Driemannen, René van de Vyver, Sergeant en Tondeleire, waren getroffen; de anderen hadden den tyd gehad te ontkomen. De eerste was byna geheel onder de keien bedolven, en alle drie lagen op de hoopen bouwsteenen, die nevens de rails gesmeten waren. Sergeant en Tondeleire werden het eerst verlost. De laatste kroop In een naby- staande schuur en kermde van pyn aan de beenen. Één dezer was op twee plaatsen gebroken; bovendien was Tondeleire ge kwetst aan het gezicht. Sergeant klaagde over inwendige pijnen en was ook aan de beenen gekwetst. Met Van de Vyver was het 't ergst gesteld. De jongen gaf byna geen teeken van leven meer. Intusschen had men het slachtoffer op wal stroo gelegd. Hy reutelde nog eenige onverstaanbare woorden. De jongen gaf om Il£ uur den geest. Sergeant en Tondeleire werden naar hunne woning te Kwatrecht overgebracht. Een zonderling ongeluk gebeurde op het gehucht „Broek" te Tongeren. Twee kleine jongens vermaakten zich met langs de trapleuning naar beneden te slieren. De oudste droeg een sjerp rond den hals. Deze raakte met het einde vast aan de styien van de leuning en de jongen bleef hulpeloos hangen. Zyn broertje riep om hulp, doch eer deze opdaagde was de knaap reeds verworgd. Zondag hetfl men In het veld te Wlnbomont (Luik) het lijk gevonden van een jongeling, die geheel met messteken doorkerfd was. Uit het underzoek is ge bleken dat de ongelukkige nog levend naar de spooriyn gedragen was, om hem door een trein te doen overrijden, en alzoo aan een ongeval te doen gelooven. De jonge ling was echter tot het bewustzijn gekomen en had zich naar het veld kunnen slepen om er te gaan sterven; van de spooriyn af tot aan het veld vond men een bloedig spoor. Men denkt aan een wraakneming. NEDERLAND. Heerlen (Limburg), 23 Maart, ln ons stadje, dat steeds meer het centrum der Llmburgsche steenkolen-industrie wordt, is het aantal Protestanten der kerkelijke gemeente, welke zes burgeriyke gemeenten omvat, binnen zeven jaar verzesvoudigd Men treft daar arbeiders aan uit alle provinciën des lands, die aldaar goede loonen verdienen, met een betrekkeiyk korten arbeidsdag. Herhaalde verhuizing binnen het mijndistrlct is echter oorzaak, dat de predikant groote moeiiykheid onder vindt by het houden van eenlg geestelijk toezicht, zoodat velen van deze arbeiders allengs van alle kerkeiyke teven vervreemd geraken, en hunne verbeterde toestand op stoffelijk gebied geen geiyken tred houdt met hunne geestelijke ontwikkeling. Om daaraan eenigszins tegemoet te komen, heeft zich te Heerlen een comllé gevormd, beslaande uit leden van het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Hervormde Oemeente aldaar, en dat ten doel heeft de oprichting van een „Christeiyk Tehuis". De kosten van den grond en het gebouw worden geraamd op f 15,000. De te Heerlen wonende Protestanten hebben zich reeds offervaardig betoond; doch het comllé, van oordeel, dat het hier eenlgszlns een algemeen nationaal belang geldt, hoopt nu ook op den steun van belangstellenden elders In Nederland, die Iets gevoelen voor de geestelijke belangen der Protestantsche mijnwerkers In Zuideiyk Limburg. Het door dit comité te stichten „Tehuis" zal bevatten: een conversatiezaal, een leeszaal, een vergaderzaal (voor jonge mannen-, voor meisjesvereenlging, voor Zondagsschool), een catechisatiekamer, alsmede een portierswoning. 's-Qravenhage, 24 Maart. Prins Hendiik zal den 7en Mei a.s. te Nleuwediep aan boord gaan van het pantserschip „Jacob van Heemskerck", voor zijn reis naar Scandinavië, van waar de Prins den 25en Mei hier te lande hoopt terug te keeren. De luitenant-ter-zee Bijl de Vroe maakt als tijdelijk adjudant de reis met den Prins mede. Heden bracht de Prins een bezoek aan den minister van oorlog In diens depar tement. Zierikzee, 26 Maart. Naar wy vernemen is door minister Talma, In overleg met den heer Van IJsel- stein, directeur van Arbeid, mevrouw Van Herwerden te Rotterdam opgedragen een enquête in te stellen naar de verhoudingen waarin zich hier te lande het vrouweiyfc personeel, werkzaam In winkels en maga- zljnen, bevindt. De enquête geschiedt door mevr. Van Herwerden persooniyk en wel door de verschillende winkels te bezoeken en daar van het vrouweiyk personeel inlichtingen te vragen. Dit onderzoek werd door mevr. Her werden In het begin van het volrg jaar te Rotterdam gehouden, voordat zy nog officieel opdracht hiervoor had. Daarna werd het onderzoek gehouden te Lelden, Haarlem en andere plaatsen. Thans worden door haar de Amster- damsche winkels bezocht. Door de maréchaussées Van 't Hof en Balten Is dezer dagen te Beek in Llm burg gearresteerd zekere J. H„ afkomstig uit Tholen, verdacht van rywieldlefstal. Woensdagmiddag werd met goed gevolg gezonken het eerste der zeven zlnkstukken aan den polder „Oud-Noord- beveland, een stuk van 67 bij 10 M. Wissenkerke. Naar uit goede bron wordt vernomen, zullen dit jaar van de verloting der Vereenlging „Landbouw belang in Noord-Beveland" alle 10.000 loten worden geplaatst. Oud-Vossemeer. In de laatste ver gadering van het gezelschap „Eendracht", dal zijn 40-jarig beslaan mocht herdenken, werd |rekenlng en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaarde ontvangsten be droegen f 132,24'' en de uilgaven I 92,32, alzoo een goed slot van f 39,925. Na behandeling van verschillende huis houdelijke zaken, hield de heer Wlskerke een lezing over: „Vogelbescherming", die met zeer groote belangstelling werd gevolgd. Vlissingen. In een gehouden zitting van den gemeenteraad hebben B. en W. over gelegd een concept-verordening, regelende de ondersteuning door de gemeente, ter bevordering van de verzekering tegen de geldeiyke gevolgen van werkloosheid. Voorgesteld wordt dat de gemeente ten behoeve van de stichting van het gemeente fonds een grondkapitaal van f 100 zal verstrekken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kortgene, 24 Maart. Heden werd door de Vereenlging „Landbouwbelang" ln Noord-Beveland aanbesteed: de levering van pl. m. 105 000 K O. ChlII-salpeter. Hoogste Inschiljver A. Kole, Kolljnsplaat, voor f 11,22. Oegund aan den laagsten Inschryver firma Wed. A. Schipper te Kamperland voor f 10,87'5. Te Oud-Vossemeer Is aanbesteed: het bouwen van eene woning en land- bouwschuur, ten behoeve van den heer C. v. d. Riet, in den Qankelweg. Ingeschreven werd dqor: C. Westmaas, f 18400. J. van Hlele, f 18041, P. Hage, f 18040, A. Gunter, f 17000, Commissaris te Dinteloord, f 16975, De Rooy, ld., f 16969, M. C. Sonke, f 15818, Joppe te Steenbergen, f 15810, Basseller, ld., f 15395, J. L. Llndhoul f 15787, J. Beaufort f15542 en M. C. van Driel f 15314 Waarby de woonplaats niet Is vermeld, zyn woonachtig te Oud-Vossemeer. Aan den laagsten Inschryver is het werk gegund. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 23 Maart. Door den heer kantonrechter zyn heden de volgende personen veroordeeld, wegens: 1°. Overtreding Ongevallenwet: A. P. te Burghsluls, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; A. D. te Oosterland, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis, en A. D. te Oosterland, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; 2°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor liem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: J. C. van der W. te Haamstede, tot 3 boeten, elk van f 3, subs. 3 dagen hech tenis voor elke boeteJ. S. te Haamstede, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis, en J. de O. te Burgh, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 3°. /achtwetovertreding J. C. van der W. Ie Haamstede, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, en tot 3 boeten, elk van f 3, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van een konyn of te betalen f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. I. van den B. te Dreischor, tot 2 boeten van f 3, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete; 4". Overtreding Wapenwet: C. van B. te Scharendyke, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 5". In het openbaar voor de eerbaarheid aanstootetijke toespraken houden: H. J. te Dreischor, tot f 8 boete, subs. 3 dagen hechtenis, en L. C. K. te Dreischor, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 6°. Straatschenderij A. L. K. L. te Dreischor, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 7°. Het maken van rumoer of buren gerucht, waardoor de nachtrust kan worden verstoord: C. J. H. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 8°. Als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: J. de Z. Ie Middelburg, en A. R. te Nymegen, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 9°. Overtreding l/kwet: J. O. te Dreischor, tot 2 boelen van f 1, subs. I dag hechtenis; B. O. te Nleuwer- kerk, tot I 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van de In beslag genomen liters; 10°. Overtreding Motor- en Rijwielwet: J. L. O. Ie Dreischor en C. O. te Burgh, ieder lot f 5 boete, subs. 10 dagen hech tenis; N. R. te Zierikzee en N. van den H. te Brouwershaven, leder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 11". Het zich in kent ijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: O. L. te Dordrecht, bij herhaling, tot 1 dag hechtenis; C. B. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Het vonnis bij verstek gewezen tegen C. van der M. te Zierikzee, werd na ge daan verzet bekrachtigd. Door het gerechtshof te 's-Oraven- hage Is vrygesproken van diefstal van oesters C. Bschippersknecht te Ierseke. De tfficler van justitie te Rotterdam looft f 5000 uit aan hem of hen, die ter beoordeeling van den officier van justilie zoodanige inlichtingen aan de justitie zal of zullen geven, als zullen lelden tot de ontdekking van den dader of de daders van den diefstal van een trommel met effecten, in September 1909 gepleegd ten kantore van de firma H. Kikkert te Vlaar- dlngen, ten nadeele van mevrouw de wed. Kikkert, geboren Enslng, en kinderen. Ontvreemd werd by die gelegenheid ver boven de f 100 000 aan effecten. ONDERWIJS. Op voordracht van den schoolopziener ontsloeg de raad van Koedijk met alge- meene stemmen den onderwijzer Jongsma, die paedagoglsche bezwaren had tegen de opdracht van het schoolhoofd om op een schoolfeest het Wien Neerlands Bloed en het Wilhelmus door de kinderen te laten zingen. In de Maart-vergadering dezer commissie werd o. a. meegedeeld, dat de gemeente raad van St.-Philipsland geen gevolg had gegeven aan het advies der commissie lot onbewoonbaarverklaring van eene woning aldaar; de thans Ie volgen gedragslijn maakt nog een punt van overweging uit. Tevens werd mededeellng gedaan van een schrijven van den Hoofd-lnspecteur der Volksgezondheid, waaruit bleek, dat deze naar aanleiding van ons advies tot afkeuring der school te Serooskerke, met het gemeentebestuur in correspondentie was getreden, waarby door dat bestuur was meegedeeld, dat het stichten van eene nieuwe school voorbereid werd. Dan werd verslag uitgebracht omtrent een onderhoud tusschen het gemeente bestuur van Bruinisse en enkele leden der commissie, betreffende den afvoer van rioolvocht aldaar, indien gevolg wordt gegeven aan het voornemen tot stuiting der tegenwoordige suatlesluis. Uit dit onderhoud bleek, dat maatregelen worden overwogen, om ook na die sluiting eene behooriyke rloleerlng te verzekeren, zoodat eene afwachtende houding moet worden aangenomen. Besloten werd de onbewoonbaarver klaring voor te stellen van eene woning In de gemeente Ouwerkerk, welke geheel ongeschikt ter bewoning en niet vatbaar voor verbetering geacht werd. Sedert de vorige vergadering der com missie 17 Februari werd geen bericht van besmettelyke ziekten ontvangen. QRONDWETSHERZ1ENINQ. Bij kon. besluit van 28 Maart Is Inge steld de commissie tot onderzoek der vraag, welke wyzlglngen in de Qrondwet behooren te worden aangebracht. Aan de commissie Is opgedragen aan de Koningin voorstellen te doen, welke zij dienaan gaande noodlg acht. Bepaald is dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, by meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat afzonderiyke adviezen mogen worden uitgebracht. Voorzitter der commissie Is de Minister

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1