ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 22 Maart 1910. Tweede Blad. (Z5 ierik.zeescb© Oour an t). Ingezonden Mededeelingen. EET GULZIG ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6ANB No. 8903. Uiige ver-Hoof <1 redacteur t A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. NIEUWSTIJDI$@EGi. JAPAN. Tokio, 19 Maart. Gedurende een buiten gewoon hevigen stoim zijn op de Oostkust van Japan meer dan vijftig schepen vergaan. Achthonderd personen zouden bij deze gelegenheid den dood hebben gevonden. AMERIKA. De slaking te Philadelphia houdt nog steeds aan. De organisatie der vakbonden te Philadelphia heeft nu aan de melkboe ren, bakkersbedienden en kruideniersbe dienden in die slad aanzegging gedaan dat zij moeten staken en wel zoodanig als noodig zal zijn om de tramweg-mannen hun staking te doen winnen. Nog tot het toepassen van een ander middel van pressie wordt door de leiders der staking aangespoord. Ztj wekken n 1. alle vakbonders op, hun deposito's uit de banken terug te nemen. Men verwacht, dat de brouwersgezellen te Philadelphia zich bij de staking zullen aansluiten. Dezer dagen, zoo wordt uit San Francisco gemeldwilde de bekende multi-miliionnair Andrew Carnegie, die op het oogenblik In de Californische bad plaats Pasadena vertoeft, een bezoek brengen aan de weduwe van den.mi!lionnair Russel Sage, die in de buurt woonde. Aan de deur werd hij ontvangen door den zwarten „maitre d'hotel" van de oude dame, die hem van top tot teen monsterde en vervolgens hoogmoedig decreteerde: „Colporteurs en marskramers worden hier niet binnengelaten I" Carnegie veroorloofde zich op te merken, dat hij een oud vriend der familie Sage was, waarop de nikker hem eenvoudig de deur voor den neus dlchtwlerp. Eerst door bemiddeling van een In de buurt wonenden gemeenschappelijken be kende gelukte het Carnegie, die, naar men weet, al heel weinig om zijn uiterlijk geeft, toegang te krijgen in het prachtige huls van de weduwe Sage. ZWITSERLAND. Te Rorschach bij Brunnen, In Zwitser land, heeft een vijf-en-twintlgjarig Italiaan eerst zijn geliefde, een meisje van achttien jaar, vermoord en daarna uit een hinderlaag aan den grooten weg op twee kameraads van hem gevuurd. De één zakte zwaar gewond in elkaar, de ander kwam er met schampschoten af. Onder de Zwitsers In het dorp heerschte groote verbittering tegen de Italianen. Met moeite heeft men den dader uit de handen kunnen houden van het volk, dat hem wou lynchen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat een jachtopziener in een bosch bij Vlls het geraamte van een adelaar heeft gevonden en daarnaast het skelet van een kind. Daar in die buurt onlangs een kind spoorloos is verdwenen, denkt men dat het kind des tijds door den adelaar is weggevoerd. ENGELAND. Londen krijgt een vrouwelijke wethouder, de eerste in Engeland. De dame zal heeten alderman lady St. Heller. BELGIË. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had In het hotel Rubens te Antwerpen een bloedig liefdesdrama plaats. Dinsdag was een jong paar van Luik te Antwerpen aangekomen. Het bestond uit een onderwijzer, Jan de Ceuninck, 23 jaar oud, wonende rue des Meuniers, en Melanle van de Velde, 21 jaar oud wonende rue Gretry, kassierster. Rond 8 uur 's avonds was het jonge paar in hooger gemeld hotel afgestapt en vroeg naar de beste kamer, gelegen op de eerste verdieping, waarvoor ze nog zes franken betaalden. Zij vroegen nog twee fleschjes Stout en betrokken toen hun kamer. Beiden waren het leven moede en hadden besloten er een einde aan te stellen. Zij legden toen zich te bed, na vooreerst de kraan van het gasvuur te hebben opengedraaid. Doch de gewenschte dood kwam niet. Er moet ergens in de kamer een opening geweest zijn, die groote verluchting bracht. De toestand was zóó, dat te 5 uur 's morgens geen van beiden dood was. Toen stelde de jongeling het meisje voor op een andere manier te sterven, waarin zij volkomen toestemde. De Ceuninck nam alsdan zijn revolver, kaliber 8 en loste een schot op zijn vriendin, in de richting van het hart. Daarna richtte hij het wapen op zlchzelve en lostte een paar schoten in het hoofd; de dood was oogenblikkelijk. Deze schoten werden nog door den hotelhouder gehoord, doch deze dacht, dat de meld het een of ander liet vallen en sliep voort. Het meisje, zéér erg gekwetst, kon zich niet bewegen en was gedwongen nevens het lijk van den zelfmoordenaar te blijven liggen. "Daarbij was de wonde van den jongeling vreeseiljk en waaruit veel bloed was gesprongen, dat gedeeltelijk terecht is gekomen op het gelaat van het meisje. In dezen toestand werd het paar gevonden door den hotelhouder. Rond 1 uur had deze aan zijn vrouw opgemerkt, dat de logeergasten van den vorlgen avond nog niet naar beneden waren gekomen. Men ging zien en werd aan hun kamer een felle gasreuk gewaar. Toen men op de deur klopte, hoorde men het meisje al kermende zeggen: de deur open te breken. De hotelhouder deinsde terug bij het zien van het vreeseiljk schouwspel en verwittigde dadelijk den adjunct M. Blavier, op dienst op de bestendige wacht, Groote Markt. Dokter Hodelge bestadlgde de dood van den jongeling en gaf de eerste zorgen aan het meisje, waarna beiden met de wieg naar het St.-Elizabethgasthuls werden overgebracht. Het meisje verklaarde aan M. Blavier, dat ze sinds zeven jaren met elkaar kennis hadden, maar dat het een ongelukkige liefde was, daar ze wisten, dat ze nooit met elkaar konden in 't huwelijk treden. Zij voegde er nogmaals bij, dat haar vriend met haar volle toestemming op haar heeft geschoten. Zij betreurt het nog, niet dood te zijn, zooals haar vriend Deze verklaring wordt bewezen door een drietal brieven, die door het wanhopige paar waren geschreven en op de tafel werden weergevonden. De jongen had een brief geschreven aan zijnen voogd M. Smeets, van Dearne, die ter plaatse is geweest en verders de ouders van het meisje en van den jongeling per telegraaf verwittigde. 's Namiddags te 4 uur heeft men den kogel uit het lichaam van het meisje kunnen verwijderen. De long Is doorboord, doch haar toestand is goed en zoo er geen verwikkelingen zich voordoen, zal zij er gemakkelijk van door komen. Ter gelegenheid van de troonsbe stijging van koning Albert Is in België een wet afgekondigd, waarbij algemeene kwijt schelding wordt verleend aan wederspan- nigen, achterblijvers en deserteurs van het leger. De kwijtschelding wordt verleend, van rechtswege en zonder dat eenige vooraf gaande formaliteiten te vervullen zijn aan vrijwilligers van beroep, die den ouderdom van 30 jaar hebben bereikt of vóór 1 October 1901 deserteurs zijn verklaard, aan de wederspannigen en achterblijvers die den leeftijd van 33 jaren hebben be reikt en aan de militairen deel uitmakende van de contingenten van 1879 of vroeger. Al de militairen, die in staat van desertie zijn en de andere wederspannigen en achterblijvers moeten zich In persoon aan melden bij de diplomatieke of consulaire ambtenaren van België binnen een termijn van drie maanden. NEDERLAND. Amsterdam, 18 Maart. Donderdag morgen halfnegen had in de Bloemstraat een droevig ongeval plaats: In perceel 12 op de tweede verdieping woont het echtpaar Vlieger, waarvan de man glazenwasscher is, terwijl de vrouw met uit werken gaan de inkomsten van het huisgezin tracht te vermeerderen. De kinderen zijn dan thuis, zoo ook gisterenmorgen. Het ruim 7-jarlg dochtertje Annelje was aan het spelen met haar broertje en zusje, toen haar kleertjes in brand ge raakten, hetzij door spelen met vuur, hetzij doordat het meisje In aanraking kwam met een brandend petroleumtoestd. Door het geschreeuw van het kind werd één der buurvrouwen op hei ongeval opmerkzaam gemaakt, die terstond naar boven ijlde en het ongelukkige meisje schier geheel brandend aantrof. Onmiddellijk werden brandweer en politie gealarmeerd en het meisje over gebracht naar de Volksapotheek op de Rozengracht, waar aan het kind de eerste geneeskundige hulp werd verstrekt. Onderweg werden nog brandende kleedlngstukken van hgar lichaam getrokken. Het arme meisje we.-i vervolgens in zeer zorgwekkenden toestand per rijwielbrancard naar het Binnengasthuis overgebracht. Volgens later bericht is het arme kind onder smartelijke pijnen overleden. Rotterdam, 19 Maart. Een ernstig en zeer tragisch ongeval bracht hedenochtend de Sophiakade en omgeving In opschud ding, een ongeval, weer veroorzaakt door de gevaarlijke petroleum. In de woning van den meubelmaker A H. Verkroost, geraakte hedenochtend halflien in een kamer op de 2e verdieping achter een petroleuintoestel in brand, waarop de 34-jarige vrouw des huizes Christina Rosina de Kolf het brandend kooktoestel opnam om het aan de achter zijde van haar woning naar bulten te werpen. Bij het naar buiten dragen naar het achterbalcon geraakte de kleeding der vrouw In brand en werden haar belde onderarmen zóó deerlijk gebrand, dat ze het brandende toestel bij de keukendeur uit de handen liet vallen. Tot ontzetting der buren, die ooggetuigen waren van het geval, sprong de ongelukkige vrouw in haar angst over de leuning van het balcon pardoes omlaag, terechtkomend in het tuintje. De vlam was door den val nog meer aangewakkerd, doch spoedig waren de buren er bij en doofden de brandende kleeding. De arme vrouw had, behalve ernstige brandwonden aan onderarmen en handen, door den sprong kwetsuren be komen aan hoofd en beide beenen en het bloed stroomde haar 'uit neus en ooren. Op het hulpgeroep waren spuiten 7 en 8 alsmede de brigade uitgereden, doch de buren hadden na het intrappen van een deur het vuur reeds gebluscht. Met de verbandmiddelen van de brigade werd door dr. Helderman de eerste hulp ver leend, waarna de vrouw per brancard werd overgebracht naar het St.-Franclscus- Gasthuls, aan de Schiekade O Z. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 7*5 €ts.elke regel meer 15 Cte. 0 en wordt dan gestraft met benauwde q 0 indigestie, 't zuur in de maag, de hik en 0 0 winderigheid. Neem dan het besluit om 0 0 nooit meer zonder een doos BKCGHAM5 PHU6N 0 te blijven. Zij zijn het onschatbaar middel 9 9 om een slechte spijsvertering snel en 9 9 zeker te verhelpen. 9 RECHTSZAKEN. De zitting der rechtbank te Breda is Donderdag geheel In beslag genomen door een vervalschingskwestie, welke zich te Halsteren heeft afgespeeld. De landbouwer A. C. v. d. B. had van zijn eenigszins onnoozelen knecht A. Jas pers f 500 geleend tegen 3 pCten op 10 Febr. van verleden jaar tegen kwitantie de rente ad'f 15 betaald. Toen eenlgen tijd later de knecht zich In een klooster wilde inkoopen en daarom zijn geld terugvroeg, verklaarde de boer, dat die som reeds lang was afbetaald aan diens zwager Perdaems, en toen deze dit ontkende, werd de bovengenoemde kwitantie voor den dag gehaald. Deze was thans echter vervalschl. Ir: plaats van f 15.00", stond er nu „f 500", in plaats van „vijfden gulden", „vijfhonderd gulden". Bovendien lagen er op de kwi tantie groote inktvlekken, die de vervalschlng moesten verbergen. Kapitein J. E. H. van Waegeningh was er in geslaagd door chemische be werkingen de kwitantie zoodanig te doen veranderen, dat èn het schrift van de oorspronkelijke kwitantie èn dat van de vervalschlngen duidelijk zichtbaar werden De rechter-commissaris, mr. R. Formijne, had de beide verdachten, v. d. B. en zijn vrouw M. v. G rchrijfproeven later, afleggen en door nauwkeurige vergelijking van deze met de kwitantie trad aan het licht, dat de vrouw de vervalschlngen had gepleegd. Het O. M., waargenomen door mr. J. W. E. «an Harencarspel, achtte het ten laste ge- l.gde wettig en overtuigend bewezen en elrchte één jaar gevangenisstraf. Als verdediger had voor beklaagde op mr. Ven der Meulen te Bergen-op-Zoom. De directeur van het Huis van Be waring te Rotterdam heeft gelast de executie van strafvonnissen tot nader order te staken, omdat geen enkele plaats meer beschikbaar Is. Alles is stampvol. De rechtbank te Rotterdam heeft den kleermaker M. W. de Vos, wegens de inbraak op 7 November 1909, gepleegd In den winkel van de firma Schreuder en Baksteen, waar voor ruim f 16,000 aan gouden en zilveren sieraden gestolen werd, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Voor den Hoogen Raad werd Donder dag 1.1. gepleit In een eenvoudige, doch voor de toepassing onzer zegelwet hoogst belangrijke quaestie Men weet het: voor een qultantle boven f 10 betaalt de debiteur 5 cenl zegel; nu is de vraag als de quitantie wordt onderteekend niet met den naam van dengeen die quiteert, maar met de aanvangsletters van diens naam, moet er dan ook een plakzegel op? Deze quaestie deed zich te Maastricht voor. Een assuradeur aldaar heet C. Schr... en dan volgen nog 10 letters. Als hij nu qultanties boven f 10 voor z'n maatschappij af gaf, teekende hi] C. Schr. zonder plak zegel, doch wenschte men een plakzegel dan teekende hij zijn vollen naam. Het bestuur der registratie achtte ook op de eerste soort een plakzegel vereischt en beboette onzen man met f 25. doch de rechtbank te Maastricht was het met den heer Schr. eens, dat hier niet was een „onderteekenlng" als noodig om een quitantie te vormen, omdat, volgens hel spraakgebruik als onderteekening alleen is aan te merken het plaatsen van den naam dien de onderteekenaar voert of draagt, met of zonder bijvoeging van den voor naam onder een geschrift. Thans werd In cassatie tusschen partijen, voor het bestuur der registratie door mr. J R. Thorbecke, voor den heer Schr. door mr. jhr. E. Alting von Geusau advocaat te Maastricht, gestreden over de vraag, of de teekening C. Schr moet beschouwd worden als een onderteekening, opleverend de completeering eener quitantie Proc -gen. Noyon zal over 14 dagen concludeeren. KERKNIEUWS. Dinsdag had te Rotterdam de installatie plaats van dr. A. M. Brouwer (vroeger pred. te Haamstede) als rector der „Neder- landsche Zendingsschool". De samenkomst, die bijgewoond werd door vele belang stellenden en afgevaardigden van verschil lende Zendingscorporaties, werd geopend door den voorzitter, prof. dr. Valeton met een rede. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren prof. Van Veldhuizen, ds. Gunning, de nieuwe rector en verschillende afgevaardigden van tot de Zendingschool in betrekking slaande vereenigingen. Over den Dinsdag als rector van de Nederlandsche Zendingsschool te Rotter dam als opvolger van dr. A. van Veld huizen geïnstalleerden dr. A. M. Brouwer, laatst predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Meppel, schrijft men aan de Ned. Dr. A. M. Brouwer, zoon van den hulpprediker M, Brouwer te Langowan in de Mlnahasse, werd 16 Dec. 1875 aldaar geboren. Zijn vader was In December 1869 door het Nederlandsche Zendeling genootschap als zendeling uitgezonden, en hem was Langowan als standplaats aan gewezen, alwaar hij in December van het vorige jaar zi|n 40-jarig verblijf herdacht (sinfis 1875 dient hij de Indische Kerk als hulpprediker). Zijn zoon, de tegenwoordige rector, werd, na het gymnasium te Leeu warden doorloopen te hebben, student te Utiecht. In 1901 werd hij door het Prov. Kerkbestuur van Groningen tot de Evan geliebediening toegelaten en op 24 Augustus 1902 te Haamstede als predikant m de Ned. Herv. Kerk bevestigd. Nog predikant daar zijnde, promoveerde hij te Utrecht in 1905 cum laude tot doctor in de theolo.je op eet proe'schrlft over Daniël Chanteple de la Saussaye. 6 Mei 1906 predikte hij afscheid te Haamstede en verbond zich den 13den MrI van dat jaar aan de gemeente te Meppel, van welke hij 1.1. Zondagmiddag afscheid nam. Dr. Brouwer is medewerker aan de nieuwe encyclopaedie „Die Religion In Geschichte und Gegenwart". Voorts schreef hij in verschillende bladen en tijdschriften, a. in de Klaroen en de Overdenkingen en handelde in de Stemmen voor Waarheid en Vrede over Gustav Frenssen, Groen van Prinsterer en Ph. W. van Heusde. Dat deze zendelingszoon der zending een warm hart bleef toedragen, spreekt van zelf en zoowel In zijn tweetal gemeenten als op zendingsfeesten heeft hij meermalen gelegenheid gehad daarvan te doen blijken. In de Lichtstralen, het bij Bredée te Rotterdam verschijnend zendingstijdschrift, gaf hij een beschouwing over „Onze ver houding tot Indië". Den nieuwen rector zij een hartelijk welkom in Rotterdam toegeroepen, waar men ook zijn beide voorgangers in eere houdt. \l Maart i I. Ie Wissenkerke. In de heden gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig, behalve de heer Nleuwdorp, weeens ongesteldheid. Na opening heeft de installatie plaats van de nieuwe raadsleden, de heeren A. van Hee en W. de Jonge, die. na In handen van den voorzitter den gebruikelljken eed te hebben afgelegd en door den voorzitter met hun benoeming te zijn gelukgewenscht, in hunne nieuwe functie zitting nemen. Daarna komt aan de orde de benoeming van een wethouder in de vacature van den heer J. W. van Nieuwenhuijzen. Bij de daarvoor gehouden stemming werden uitgebracht: op den heer J. C. Schippers 8, den heer S. J. de Regt 1 en l blanco. Op de vraag van den voorzitter, of hij zijn be noeming aanneemt, antwoordt het lid Schippers, dat hij met schroomvalligheid zijn betrekking aanvaardt, zulks met het oog op zijn drukke werk zaamheden, doch dat hij, gelet op de vele stem men, daarvan niet zal aMen. De voorzitter wenscht hem geluk met zijn benoeming, waarna hij onder dankzegging aan de leden voor het vertrouwen, op uitnodiging van den voorzitter de 2e wethoudersplaats Inneemt. Daarop worden de notulen der vorige verga dering voorgelezen, waarbij door h«-t lid Schippers de opmerking gemaakt wordt, dat het niet, zoo als de notulen aangeven, zijn bedoeling was om schepen van 125 ton in den drukken tijd uit de haven te weren, maar schepen van 150 ton. Van deze opmerking zal nota worden genomen Vervolgens wordt door den voorzitier mee gedeeld, dat alle leden der Commissie tot we-ing van schoolverzuim hunne benoemingen hebben aangenomen; dat is in ekomen een missive van de Qedep Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit der vorige vergadering, t<«t wijziging der hegrootlng 1909; dat de Rijksbijdrage voor 't onderwijs voor 1910 is vastgesteld op f 6750, en dat de verslagen van de Plaatselljkr School commissie en de rekening en het jaarverslag van de Ambachtsschool voor Noord-Bevrland bij de raadsleden z 'Hen worden rondgezonden. Daarna wordt de openbare vergadering ge schorst tot behandeling van het kohier van den Ho- fdelQken Omslag voor 1910. Na heropening vraagt het lid De Regt. bij de gewone rondvraag, of het niet wenschelijk zou zijn, dat de gemeente-verordening, waarbij bet mennen van paarden door jongens beneden 14 jaren verboden is, te wijzigen tot 13 jaar, zulks in verband met de schaarschte aan werkvolk tegenwoordig De voorzitter zegt, dat daartoe een officieel voorstel moet wordrn Ingediend. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Zuidnr-Hypotheekbank te Breda. Aan het door den Raad van Toezicht der Zuider-Hypotheekbank te Breda, ter algemeene vergadering van aandeelhouders van 17 dezer uitgebracht verslag over het elfde boekjaar (1909), ontleenen wij het volgende: In 1909 werden 60 leeningen gesloten tot een gezamenlijk bedrag van f 885.285. terwijl werd afgelost tot een bedrag van f 758.876.85. Het saldo der hypothecaire leeningen op 31 December 1909 bedroeg f 6,554,693.44. Op 31 December 1909 is aan 3'/2 0 en 4 pandbrieven totaal in omloop tot een bedrag van f 6,513,500, gewaarborgd, behalve door de over waarde der hypotheken, door de gezamenlijke activa, bedragende na aftrek der vorderingen op de Bank f 7,597,774,307a. Het verslag bevat de specificatie, met vermel ding van series en nummers zoowel van de pandbrieven op 31 December 1909 in omloop, a's van de toen in portefeuille zijnde pandbrieven. Het afgeloopen jaar bracht voorde Bank geene verliezen mee. Het winstsaldo bedraagt f 30,986,59. gevende na aftrek van f 4026,69 voor afschrijvingen, waar onder f 20C0 op onroerende goederen en algeheele afschrijving op Koersrekming, pandbrieven, eene netto-winst van f 26,959.90. Het dividend over 1909 is vastgesteld op 7 (v. j. 67a waardoor, na de afschrijvingen voormeld, een bedrag van f 11,798,81 beschikbaar kwam voor het reservefonds, dat nu met inbegrip van de gekweekte rente ad f 2,294,46 bedraagt f 84.274,3073 (tegen f 70,074,06'/. op ulto December 1908). Dit reservefonds is en wordt t.-legJ in effecten, die in open bewaargeving bij de Neder landsche Bank berusten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 3