ZIERIKZEESCHE NIEIIWSBÖDE. Dinsdag 22 Maart 1910. Eerste Blad. (SS ierikzeesche Courant). BERICHT. H.H. Correspondenten Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8903. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur) A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. 1. DE LOOZE. die ons opgave verstrekken der predik beurten, worden beleefd verzocht die voor den Qoeden Vrijdag en het Paaschfeest in te zenden vóór a.s. Woensdagnamiddag 2 uur. De Redactie. Gevonden op den openbaren weg: Een potlood. broche. kinderschort. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. HIEUWSTIJDSWeEW. BEDERLARO. Amsterdam. Begeleid door recher cheurs, Is per rijtuig naar het bovenhuis Nicolaas Wltsenkade 6, waar de vreeselijke misdaad, het dooden van mevr. W. met kokend water, Is gepleegd, overgebracht de verdachte R., minnaar van Ymkje B. Daar waren aanwezig de subst.-officier van justitie, mr. Luljken Olashorst, de rechter-commlssarls, mr. Quinlus, met zijn griffier, benevens de commissaris van het bureau Ferdinand Bolstraat, de heer Kummer. De verdachte jongeman moest den rechter commissaris aanwijzen, langs welken weg in het bovenhuis hij dien bewusten Zaterdag morgen bij Ymkje Is gekomen. Hij had immers den nacht van Vrijdag op Zaterdag op een matras In het waterleidlngshok doorgebracht, terwijl Ymkje sliep in de nabijheid van het slachtoffer. Tot in de kleinste blzonderheden moest hij den Instructie-ambtenaren meedeelen, waar hl] dien morgen In het huls gestaan had, wat Ymkje deed, of hg ook gezien heeft, wat mevrouw Wynla deed en welke houding Ymkje had aangenomen. Hij bleef er bij, dat de meld de groote pan met kokend water in twee tempo's over haar slachtoffer heeft uitgestort, nadat hij ge weigerd had, de snoode daad te volvoeren dat mevrouw Wynla, wild van pijn, uit het bed was gesneld naar het raam, welke gelegenheid Ymkje haar heeft getracht tegen te houden, en hij, Pleter R., zoodra mevr. W. om hulp riep en hg tumult van buiten hoorde, Is gevlucht. De hulssleutel stak In het slot, aan de binnenzijde van de deur. Vermoed wordt, dat de meld als voorzorgsmaatregel den sleutel in het slot had laten zitten. De aanwgzingen van den jongen klopten met de verklaring, door hem herhaaldeigk voor de Instructie afgelegd. Na het geven van de noodlge aan wijzingen Is de verdachte weer naar het huls van bewaring overgebracht. Gouda, 18 Maart. Dezer dagen speelden op een middag, eenige jeugdige kinderen waaronder de 6-jarlge Elisabeth S., in het Houtmansplantsoen, toen een hun onbe kende man zich bij hen voegde en een praatje met de kleintjes maakte. Door het beloven van enkele centen als ze met hem mee ging wandelen, gelukte het hem de kleine Elisabeth mee te troonen naar den Ooejanverwellendgk, waar hg, ter hoogte van de gstent, het meisje heeft aan gegrepen om onzedelijke handelingen uit te voeren. Daarna is hg met het kind weer naar de stad terug gewandeld, waar eenige jongens, die het meisje kenden, het kind hebben meegenomen naar haar ouderigk huls. De politie, die spoedig met het geval in kennis werd gesteld, trok dadeiyk op onderzoek uit en het mocht haar gelukken de verdachte aan te houden, die door het bewuste meisje en de jongens, die haar mee terug namen," onmlddeligk werd her kend als de persoon door wie de kleine Elisabeth was meegetroond. Intusschen zgn de onderkleederen van het kind In beslag genomen en Is het kind zelf dooreen paar doctoren onderzocht, waarbg deze consta teerden, dat de man wel degeigk onzede lijke handelingen bg het kind moet hebben gepleegd. De verdachtede ongeveer 48-jarige pgpenmaker Van Z is heden naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. Met de gevangenneming van dezen ver dachte heeft de politie te dezer stede een goeden slag geslagen, daar reeds meermalen klachten In geigken zin tegen hem waren uitgebracht; maar steeds waren de be schuldigingen zóó vaag, dat de politie geen termen vond om den man deswege te arresteeren of zelfs proces-verbaal legen hem op te maken. Thans Is dat anders en zal hg waarschgnlijk zgn gerechte straf niet ontgaan. 's-Qraveohage, 19 Maart. Te Tweede Kamer, die gisteren op re ges is gegaan, komt vermoedelijk begin Mei a s. weder bgeen en zal dan waarschgnigk tot half Juni haar werkzaamheden hervatten. De uitreis van het pantserschip Heemskerck" voor den oefeningstocht In de Noorsche wateren Is bepaald op 7 Mei. Prins Hendrik zal de reis medemaken naar Scandinavië, met het plan om de havens van Stockholm, Chrlstlanla en Kopenhagen te bezoeken. Schiedam. Alhier is tot lid van den gemeenteraad gekozen Evers (r.-k.) met 574 tegen 573 op dr. J. v. Leeuwen (s.-d Rotterdam. De gemeenteraad heeft met 25 stemmen aangenomen het voorstel van dr. van Staveren (a.-r.) tot het straf baar stellen van het houden en bezoeken van bordeelen. Tegen stemden 14 libe ralen; overigen, voor zoover aanwezig, met de socialisten en de rechlerzgde voor zoover aanwezig, stemden vóór. 's-Hertogenboscb, 19 Maart. Uit goede bron verneemt men, dat het aantal valsche bankbiljetten, dat thans reeds bij de recht bank alhier gedeponeerd Is, ongeveer een honderdtal bedraagt, en dat naar 't schijnt, de voorraad der In omloop zijnde nog niet is uitgeput. De valsche biljetten zijn van verschillende soort van f 10, f 25, f 60 en ook van f 100. Men heeft het noodlg gevonden, de biljetten te reglstreeren, terwijl men zich toelegt om zooveel mo- geigk den loop van elk biljet vast te stellen en de geschiedenis ervan na te gaan; een arbeid, die uit den aard der zaak even belangrgk als tljdroovend en veelal vruch teloos is. De namaak der biljetten is wel geschikt, om op het eerste gezicht te bedriegenbij nader toezien echter bemerkt men, dat het watermerk ontbreekt en dat zij aan de vier kanten glad afgesneden randen vertoonen, wat bg de echte bankbiljetten van f 25, I 40, f 60 en f 100 niet het geval Is. Ook ontbreekt op de valsche van f 40 en f 60 de smalle, witte, gebogen lijn, die op de echte boven aan de biljetten gezien wordt. Zierikzee, 21 Maart. Onze gemeente telde bigkens de tlenjaarigksche volks telling op 1 Januari 1910, 3224 mannen en 3581 vrouwen, totaal 6805 inwoners. Volgens de jaarigksche opgave van den burgerlijken stand bestond de bevolking op dat tgdstlp uit 3233 mannen en 3571 vrouwen, totaal 6804. Er wordt veel, zeer veel gedaan, op allerlei gebied om In onzen gejaagden zenuwachtigen tijd de menschen ontspan ning en genot te bereiden. Niet het minst Is In den laatsten tijd de Bloscope of Cine- matograaf gebruikt voor dit doel. Het Leger des Heils heeft ook reeds ge durende eenige jaren met een eerste klas Bloscope, voorstellingen gehouden en heeft met zgn Bloscope-avonden groot succes gehad. De naam van hel Leger des Heils Is een waarborg, dat niets vertoond wordt, dat niet streng zedeiyk is, ofschoon natuur- iyk ook komische dingen worden vertoond. Iets geheel eenlgs is het vertoonen van stille beelden, waarbg liederen op muziek zgn gemaakt, die als solo worden gezongen en de beteekenls der platen verklaren. Wy vernemen, dat hier ter plaatse van wege het Leger des Hells Bioscope-voor- 8teilingen zullen worden gehouden op Don derdag 24 Maart, in r.e Concertzaal, des namiddags 5 uur voor kinderen en 's avonds 8 uur voor volwassenen. Wy voldoen gaarne aan het tot ons ge richte verzoek, om de aandacht onzer lezers te vestigen op deze voorstellingen en hun aan te bevelen dezen bij te wonen. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Februari 1910. In deze maand viel alhier in 14 regen dagen 55.3 m.M. regenwater, tegen 7 regen dagen met 20 3 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. Verder werd opgeteekend: 6 maal nevel en mist, 4 maal sneeuw, I keer hagel, 3 keeren vorst en 2 maal onweder. De luchtgesteldheid was: (verschillende korte tyden tot dagen samengetrokken) 1 dag helder helder, 4 dagen licht bewolkt, 4 dagen half bewolkt, 11 dagen zwaar bewolkt en 8 dagen betrokken. De windrichting was: 2 dagen N., 1 dag N.O., 3 dagen Z., 12 dagen Z.W 8 dagen W. en 2 dagen N.W. Het stormseln stond 6 maal bij. By kon. besluit is aan den heer J. de Vlieger te Zonnemaire eervol ontslag verleend als gezworene van den Zonne- malrepolder. De aangehouden brievengaarder uit Oudelande moet fraude gepleegd hebben ten opzichte van de rijkspostspaarbank Het verduisterde moet een belangryk be drag vertegenwoordigen. De heer C. de bruin, kommies 2e klasse te Oude-Tonge, is benoemd tot deurwaarder der directe belastingen voor Oude-Tonge, Nleuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgens- plaat. Stavenisse. Door een 5-tal heeren alhier is In beginsel besloten tot de oprichting van een Bouwvereeniglng, met het uit sluitend doel, om werkzaam te zijn in het belang der volkshuisvesting. St-Filipsland19 Maart. Geslaagd met no. I voor 't examen van sergeant majoor-admir.lstrateur de sergeant-fourier der 3e compagnie wielrijders te Breda M. P. Bijl van hier. Vlissingen. Het stoomschip „Prinses Juliana", het eerste der drie nieuwe mail booten van de Maatschappij „Zeeland heeft de kompassen reeds gesteld en is naar de buitenhaven gebracht. Het schip wordt nu verder In gereedheid gebracht, om den 2 April In den geregeiden dienst te worden opgenomen. Hulst. In de vacature voor lid der Prov. Stalen in dit district, ontstaan door het overiyden van den heer P. Moes (antl- rev wordt door de kath. Zelandia met aandrang weder de verkiezing van een antl-revolutlonair aanbevolen. Het eveneens katholieke Hulsterblad Is het hiermede volstrekt niet eens. Het blad zegt, dat Hulst het eenige Zeeuwsch district Is waar de katholieke party de absolute meerderheid heeft; het eenige district ook waar een katholiek candldaat slagen kan, terwyi ln andere Zeeuwsche districten de antl-revolutlon- nalren ontrouw zyn. Derhalve behoort Hulst niet één zetel af te staan aan de antl-rev. party; integendeel rust op deze de plicht de verkiezing van een katholiek te helpen bevorderen. RECHTSZAKEN. Het Hof heeft thans dat vonnis vernietigd, den beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Visscher ij- Berichten. Valsche aanklacht. Het Qerechts- hof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jan L., oud 35 jaar, barbier en verlofhouder te Flnsterwolde, die 15 November j.l. bij den ryksveldwachler aldaar zich heeft beklaagd, dat den dag te voren zyn vrouw door den gemeente veldwachter J. Duts in den kelder was geduwd en hij haar daar heeft aangepakt, welk verhaal by onderzoek Is gebleken door hem verzonnen te zyn, met het doel zich op den veldwachter te wreken, die hem vroeger f 180 boete had bezorgd. Beschuldigd van het aangeven van een strafbaar feit, wetende, dat het niet gepleegd was, werd hy op 28 Januari j.l. door de Rechtbank te Winschoten vrijgesproken. Zoowel de garnalenvlsschers op de Wester-Schelde, als die van Brouwershaven en van Stellendam hebben het bedrijf reeds aangevangen. Er wordt buitengaats goed gevangen. De prijzen zyn daardoor reeds eenlgszins gedaald. Er wordt zeer veel schar gevangen, die ook niet hoog in p'ljs Is. Deze wordt aan particulieren uitgele verd, opmerkeiyk is het, dat in geen jaren zooveel schar gevangen is als In het vorige seizoen, terwijl bij den aanvang van het nieuwe bedryfsjaar deze vlsch nog niet verdwenen Is. O N D E R W IJ S. Na afgelegd examen is tot candidaat In de theologie aan de Vrije Universiteit bevorderd de heer C. J. de Kruljler van Middelburg. De Minister van Blnnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat van Rykswege dertig toelagen van f 100 beschikbaar worden gesteld voor onderwyzers en onderwijzeressen, die in het jaar 1910 In het buitenland één der vacantie-cursussen In de Fransche en Duilsche of de Engelsche taal wenschen by te wonen, om meer bedrevenheid te verkrygen In het practisch gebruik van de taal. Voor nadere blzonderheden zie men de St.-Ct. no. 64. St.-Filipsland19 Maart. De heer P. M. A Verhage van hier is geplaatst als no. t op de voordracht van onder- wyzer aan de school voor gewoon lager onderwys 3: klas no. 41 te Rotterdam. Stavenisse. L I. Vrydagmiddag hield de afdeeling Tholen van het „N. O. O." te Scherpenisse hare voorjaarsvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat In 1909 de Inkomsten hadden bedragen f 143,39 en de uitgaven f 86,175, zoodat ze sloot met een saldo van f 57,215. Besloten werd de contributie met J té verminderen. Aan het herstellingsoord en de afdeeling Tholen van de vacanlie-kolonles werd ieder f 2,50 toegestaan. Na afdoening en bespreking van vele ingekomen stukken, werd als afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Arnhem gekozen de heer J W, Slager en al3 diens plaatsvervangster mej J. H. de Groot. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De afdeeling Tholen van het „N. O. G." spreekt als haar wensch uit, dat het openbaar lager onderwys dienstbaar ge maakt biyve aan de bevordering van alle christelijke en maatschappeiyke deugden en van den algemeenen natlonallteitszin. Tholen! Toegelaten tot de Rijksnor maallessen alhier: 1. J. StoutjesdijkL. Blaas, A P. van Damme, C. M. Ista, C. N Krijger, N van Nleuwenhuljzen, L. J van Nleuwenhuljzen, R. Sooor, J. M. van Wen- tenbrugge, I. A. de Wilde en A. Paape3 afgewezen. Tot de voorbereidende klasseC. O. Haeck, C. van Houdt, M. de Jonge, A. Llndhout, R. P. Notenboom, E. C. van Ryssel, K. M. Schot en M. C. Uyt de Willigen; 2 afgewezen. Dinteloord, 19 Maart. In de heden gehouden vergadering van directeur en onderwyzers aan de rijks-normaallessen alhier werd, naar aanleiding van net op 12 Maart j I. gehouden toelatings- en over gangsexamen, besloten In de 4a klasse te plaatsenA. Nyhoff, A. Kennlphaas en W. Oostdyck; in de 3e klasse: C. van Bezooijen, M. Scheepmakers, C. Kennlp haas, Chr. Niessen, J. Sloekers, A. van Daalen, A. van Dis, C. van Aken en H. van NieuwenhuyzenIn de 2e klasse: B. de Lange, P. Boer, A. de Hoon, P. Llnders en A. van Ginniken en In de le klasse: P. de RooiJ, G. Burgers, H. van Bers, G. de Jong, C. van Nlmwegen, A. Groene- veldt, J. van Drunnen, J. Jannissen, A. Wiegant, L Ruijs, Chr. Hertogh, T. van den Hout, B. Hezemans, A. van Zlmmeren, J. van den Hoef, A. van Tooren. K G. chlli-salpeter aan de landbouwsocieteit alhier is aangenomen door den heer C. van Bloois te D'elschor, voor f 11,05 de 100 K.G., vry vóór den wal. Colljnsplaat, 19 Maan Heden had de opening plaats van de Inscr yvlnger voor een te koop aangeboden woonhu, met schuur en erf, laatst bewoond d r nu wijlen J. P. Wagenaar alhier c waarin sedert 40 jaren een schilders-, behangers- en glazenmakersaffaire Is gevestigd geweest, groot 1 are 85 centiaren. Aan deze inschrijving werd door 7 personen deelgenomen, waarvan de hoogste bedroeg f 825, ingeschreven door den heer J. P. Haringman alhier Daar dit bod niet hoog ger.oeg geacht werd by den ver- kooper, werd de Inschrijving met f 25 verhoogd door den heer P. Janse Mz. alhier, wlen het perceel is toegewezen. Landbouw co Veeteelt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. De levering van 39200 Zierikzee, 21 Maart. Zaterdag vergaderde In het .Huls van Nassau" de afdeeling Zienkzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt ln Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, opende, zichtbaar bewogen, de talrijk bezochte vergadering. In zijn openingswoord toch maakte hl] gewag van het smartelijk verlies, dat de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw In het algemeen en de afdeeling Zierikzee ln het bizonder door het onverwacht overlijden van mr. H. C. Moolenburgh getroffen heeft. HIJ zal niet schetsen, wat re thans ontslapene voor de Maatschappij en de aidreling Zienkzee gedaan heeft, omdat dit een leder hier bekend is, maar wel wil hQ wijzen op twee eigenschappen, die mr. Moolenburgh tot sieraad strekten, namelijk vooreerst op zfln kalme bezadigdheid, en ten tweede op zijn vérstrekkende welwillendheid. Moge. aldus zeide spreker, het streven van mr. Moolenburgh, de onderlinge wel willendheid tusschen de leden en de bestuursleden tc bevorderen, voor ons allen ren aansporing wezen, zijn voetsporen ln deze le drukken. Hij hoopte, dat zijn echtgenoote en zijn zoontje de kracht mogen vinden net veilles te dragen, en dat wq allen gespaard mogen biQven voor dergelijke rampen. Moolenburgh ruste in vrede I Hierop werden door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, de notulen vnn een viertal vergaderingen voorgelezen. Ingekomen was een schrijven van het afdeellngs- bestuur Noord-Beveland, meldend, dat In de vergadering een voorstel was aangenomen, om den Minister van Waterstaat te verzoeken, dat op de dorpen een tweede postbestelling werd Inge voerd ten behoeve van hen, die bulten de kom der gemeente wonen. Verzocht werd nu datzelfde voorstel aan deze afdeeling te doen, en bfj aan neming er van hiervan het hoofdbestuur in kennis te stellen. Het bestuur stelt voor, aan dat adres adhaesie te betuigen. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. Besloten werd aan de Geltenfokvereenlglng jaarlijks een bijdrage van f 5 te verleenen. De begrooting werd In ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 2048,51'. Op deze begrooting verd een post van f 75 uitge trokken voor reiskosten in verband met de be planting der duinen In Westelijk Schouwen, die men aan de Heidemaatschappij had overgelaten. Naar aanleiding van het gtspr,.kene van mr. Palijn In de Tweede Kamer, over hei verstuiven van de duinen, had deze het afdeelingsbestuur geraden, de duinen te laten beplanten. En daar men met dulnbeplanting hier niet bekend was, had men zich met de Heidemaatschappij in contact gesteld. In het afdeellngshestuur had zich daaromtrent verschil van gevoelen geopenbaaro n-n waren van gevoelen, dat het op den w.g van de af deeling ligt een dergelQke zaak tv bevorderen, enkelen waren van oordeel, dat het niet tot de laak van de afdeeling behoorde. Spreker was er voor. Ook de vergadering was er voor. De heer Krvpel heeft h.-zwaren tegen d.- markt prijzen, nie door de commissie voor d- alhier ter markt verhandelde grar.vn word n pge- maakt. De noteering van juin, zeg rij, lijkt nergens op. De heer J. W. van Oev :n verd 'gt de commissie. De voorzitter zal de geopperde be .klngen aan de commissie mededeclen. De penningmeester, de heer r. Hocke, doet rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. Tot het nazien van die rekening en de betrekkelijke bescheiden wijst de voorzitter aan de heeren mr. Potvliet en M. Vis. Conform .ut advies ven die commissie, die de rekening ln orde bevond, wordt deze goedgekeurd In ontvang tot een bedrag van f 1926,02 en In uit gaaf tot een som van f 748.50', sluitend alzoo met een batig saldo van 1177,51', dat op de Nutsspaarbank van Zierikzee geplaatst is. De door den marklopnemer, den heer J. J. van den Bout, opgemaakte staat van aangevoerde boter en eieren op de wekelljksche markt te Zierikzee, wordt door den heer J. W. van Oeveren voorgelezen. Het Is een gedétailleerde en tevens gemotiveerde slaat. Er blijkt uit, dat ln het ver streken jaar alhier op de markt zijn aangevoerd 1I09O ponden boter, 89379 kipeleren en 671 eendeneieren. Hulde werd gebracht aan de goede trouw en flinkheid van den marklopnemer, die noch een kunstmatige verhooging noch een kunstmatige verlaging noteerde. Herkozen werden de periodiek aftredende be stuursleden, de heeren Job van der Have Cz. en C. van Westen Pz., terwijl In de plaats van het periodiek aftredend bestuurslid, den heer L. Koop man Czdie van de 77 uitgebrachte stemmen 31 stemmen op zich vereenlgde, gekozen werd de heer W. Vis, die 40 stemmen verkreeg Als stemopnemers fungeerden de heeren mr. H. Polvllet, M. Vis en J. C. Verstraale.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1