Zaterdag 19 Maart 1910. (Z ierils.zeesob.e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHEHé nieuwsbode. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8902 Ultgever-Hoofdredaotaur: A. FRANKEL. Redactaur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directour: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Te Chicago Is thans een verordening uitgevaardigd, waarbij het dragen van te groote hoedenspelden wordt verboden. Er waren, toen de nieuwe, door Alderman Bauler voorgestelde verordening in den Raad werd behandeld, een groot aantal dames opgekomen, die met verontwaar diging tegen het voorste! protesteerden en die, om aan haar woorden kracht bij te zetten, zich van extra-groote hoedenpennen hadden voorzien, maar de meerderheid zwichtte niet voor deze betooging, en sloot zich manmoedig by den Alderman aan. Laat de dames op het hoofd dragen wat zij willen, zoo betoogde deze, al willen zij ook een geheele kip opzetten, maar als ze degens in het haar gaan steken, hebben we het recht ons te verdedigen. De dames gaan nu wel wat al te ver. Er is iemand by my gekomen, die zich beklaagde, dat hem dezer dagen byna het hoofd was afgesneden door een jonge dame, die zulk een gevaarlijk wapen in haar hoed droeg, en in de trams ver- keeren dageiyks de passagiers In gevaar hun oogen te verliezen, alleen omdat zy als buur een dame krijgen, die de nieuwe gevaariyke mode volgt. Daaraan moet een einde komen. Zooals gezegd, de meerderheid was het met den Alderman eens en voortaan zullen de dames te Chicago wat meer bescheidenheid moeten betrachten bij het vastzetten van hare hoeden. De Canadian Pacific Railway Company heeft besloten nog een bedrag van twaalf millloen dollars te besleden voor de irri gatie van een groote uilgestrektheid land In Alberta en voor den bouw van huizen en de Inrichting van hofsteden ten behoeve van Brltsche emigranten. SPANJE. De heer Ciprlano Castro draagt het juk der ballingschap met eere en weet ook in den tyd van rampspoed het zich zoo aan genaam mogeiyk te maken. Hy bracht den winter door te Malaga, onder den altyd blauwen hemel van Zuid-Spanje. Vandaar is hy kort geleden een uitstapje gaan maken naar de Canarlsche eilanden. Te Las Palmas vierde de balling came val; hy verscheen 's avonds op een gemaskerd bal en scheen zich weer te vermaken als in den goeden tyd te Caracas. Den volgen den morgen reisde hy verder naar Santa Cruz de Tenerlffe, waar hy met zyn gemalin en 2 bedienden een paar dagen bleef. Op het oogenblik vertoeven de Venezolanen in het oude Laguna, de vroegere hoofdstad van de eilandengroep, waar men eenigen tyd schynt te zullen blijven. Castro woont te Laguna in het hotel Aquere. Hij maakt vandaar uit allerlei tochtjes. De ex-president is bizonder ge zien by alle mogelijke herbergiers, omdat hy gewoon is belangrijke hoeveelheden dure wynen en sterke dranken te gebruiken. De kelners vereeren hem als een soort halfgod, vanwege de groote fooien. Indien de groote balling dan ook koers zet naar de een of andere drinkgelegenheld, maakt men zich gereed hem als een vorst te ontvangen. De gevallen potentaat schynt evenwel de hoop op terugkeer naar zyn Venezolaansch Dorado niet te hebben opgegeven. Men i verzekert dat hy daarom het liefst op Teneriffe Is, omdat hij vandaar 't gemak- keiykst naar Caracas kan komen. Te Laguna verwekte het groot opzien dat de Spaansche gouverneur zoo vaak een bezoek bracht bij den ex-president. Men meende daaruit te mogen opmaken, dat de Spaan sche regeering de plannen van Castro begunstigt. Veel grond voor dit vermoeden bestaat evenwel niet. Het is Immers best mogeiyk dat de gouverneur voor den balling met zyn dure wijnen en sterke dranken een zuiver persoonlijke genegenheid koestert. De ouden achtten het een kenmerk van uitnemendheid, wanneer iemand ook in rampspoed zijn karakter en geest ongedeerd wist te behouden „in rebus arduis servare mentem" en loofden den man van zooveel levenskunst. En dan heeft de groote Ciprlano nog slechts één nier en 'n pak oninbare wissels. Hij schynt echter nog wel een en ander uit den desolaten boedel gered te hebben, want aan contan ten ontbreekt het hem niet. ITALIË. In het proces Tarnofska te Venetië heeft Zaterdag j.l. eindelijk de hoofdbeklaagde, de gravin Tarnofska, gesproken. Zij zei ongeveer het volgende Tegen de politie In Weenen heb ik de waarheid gesproken, maar te Venetië had ik een brief van Prlloekof ontvangen, die my raadde te liegendaarom loog ik. Nu zal Ik alles naar waarheid vertellen op dit afschuweiyke uur. Op mijn zestiende jaar kwam ik van de kostschool thuis. Weldra huwde ik graaf Tarnofski, hoewel myn vader er tegen was. Myn man begon spoedig een schandeiyk leven. Hij had een maitresse en by haar een dochter. Ik betrapte hem eens op heeterdaad met een kamermeisje van mijn moeder. Myn man werd tot gouverneur van Poltawa benoemd. Daar beviel Ik van een zoon; myn man had een dochter gewenscht. Hy zette zyn slechte leven voort, ik wachtte nachten en nachten op hem. Wij reisden, naar Italië, ik werd ziek en moest In het hospitaalmyn man amuseerde zich en zocht my nooit op. Toen ik beter werd, vernam Ik, dat myn schoonbroer zich van kant gemaakt had. Men zegt dat het mqn schuld was, maar dat is niet waar. In Moskou, waar wij in 1899 heen gingen, leerde ik het echtpaar Prlloekof kennen. Na den dood van myn schoon moeder gingen wij In Kiëf wonen. Maar het schandeiyk leven van mijn man dwong my naar Moskou te gaan by myn ver wanten. Wy verzoenden ons weer. Ik beviel van een meisje, werd ziek en wy gingen op medischen raad naar Nice. Daar leerde ik het echtpaar Kamerofskl kennen. Daarna in Klëf terug, maakte ik kennis met Borgeneky. (Dit is de eenige man, dien de gravin volgens haar zeggen ooit heeft liefgehad). Hy zeide dat hij my liefhad en op zekeren dag, toen wij aar, het schijfschieten waren, zeide hy„Ik zal u bewyzen hoe lief Ik u heb". Hy hield zyn hand voor den loop van een geweer en schoot er doorheen. Toen be zweek ik. Hy was zoo knap, zoo mooi, zoo ridderlijk, en ik had toch wel het recht my te wreken I Myn man kwam er achter, er zou geduelleerd worden, maar er kwam een verzoening tot stand. Borgensky werd bq ons ten eten gevraagd. Op een o ogenblik dat Ik beide mannen alleen had gelaten, klonk een schot. Ik yide naar binnen en daar lag Borgensky badende in zijn bloed. Myn echtgenoot lachte duivelachtig en zei: „„Zoo gaat het beter"". Borgensky stierf In myn armen". Hier begon gravin Tarnofska zóó hart stochtelijk te weenen, dat men de zitting tot heden verdaagde. Engelsche bladen vernemen uit Rome, dat de Paus zeer Ingenomen is met het nobele besluit van John Rockefeller om zijn reusachtig fortuin voor het grootste deel te besteden aan werken van lief dadigheid en onderwys. Dadelijk na het feit seinde de Paus den Amerlkaanschen millionnair, dat hij zijn besluit hoogeiyk prees, daar het een daad was, waardoor hy zich uiterst verdienstelijk maakte ten opzichte van de menschheld, op wier dank baarheid hy staat zou kunnen maken. in een particulier gesprek met enkele kardinalen en bisschoppen, zeide de Paus voorts, naar aanleiding van Rockefeller's stichting en de andere filantropische schen kingen van Amerlkaansche geldmannen: „Die Amerlkaansche millionnalrs zijn Pro testanten. Maar toch zegen Ik ze, omdat alle menschen, die wél doen, den zegen van God verdienen". ENGELAND. Het departement van oorlog heeft een nieuwen maatregel ontworpen, teneinde in geval van mobilisatie over een voldoend aantal paarden te kunnen beschikken. Er zullen bij een algemeene mobilisatie zeker meer dan 200 000 paarden noodig zyn het onderhoud van de dieren zou beiang- rijke sommen kosten en nu Is het departement van oorlog op het denkbeeld gekomen rljkspaarden gratis, maar onder zekere voorwaarden, aan het publiek aan te bieden. Het ryk blijft eigenaar van de dieren en geeft deze In bruikleen, onder voorwaarde, dat zij goed zullen worden verzorgd en onderhouden en In geval van mobilisatie dadeiyk ter beschikking zyn. De gebruiker mag het paard als ry- of trekdier In dienst stellen, maar mag het geen zwaren arbeid zwaar vrachtvervoer, ploegen enz. doen verrichten. In geval van verwaar- loozlng Is de gebruiker verplicht een schadeloosstelling van ten hoogste 40 p. st. te betalen. Londen, 16 Maart. Een groote menigte^ toeschouwers stond jjlsteren om 12 uur met den blik naar het luchtruim gewend, te wachten op het bestuurbare luchtschip, dat In verband met de luchtscheepvaart- tentoonstelllng te Olympla, een tocht boven de stad zou maken. Men wachtte echter tevergeefs, daar het schip, dat opsteeg, begunstigd door het prachtigste weer, weinig minuten later, hulpeloos In het luchtruim ronddreef en door den wind ver uit den koers werd gedreven. Het toonde weinig overeenkomst met een bestuurbaar luchtschip, toen de machine, die uitstekend werkte, zoolang het schip nog niet was opgestegen, plot seling defect raakte om 12 uur. Toen de menigte zich In de buurt van de St. Paul's kathedraal had verzameld, omdat het schip op dat uur daar was geannonceerd, dreef het gevaarte boven Tottenham. Nadat het byna 3 uur had gedreven, landde het zonder ongelukken. FRANKRIJK. Een heel typisch staaltje van de wyze, waarop de gearresteerde boedelberedderaar Duez te werk ging, laten wy hier nog volgen. Duez verhuurde aan een zekeren mijnheer al de onroerende goederen van de paters Redemptoristen, gelegen aan den boulevard de Ménllmontant, nos. 51 tot 57, te Parys, tegen een huurprys van 10.000 francs per jaar. Dit cyfer komt overeen met een prijs van 40 francs voor den vlerkanten meter, terwyi de bouw van de kapel alleen reeds een millioen francs gekost had. Maar In het rapport, dat een architect, die tot expert aangesteld was, overlegde, stond eenvoudig zwart op wit, dat de kapel in het geheel geen waarde had; en de kapel werd dan ook in de begrooting, die Duez indiende, getaxeerd op1 franc! Het looden dak alleen had een waarde van 70.000 francs, terwyi de kapel, die op 1 franc geschat werd, voor 10.000 francs aan een fabrikant onderverhuurd werd. Duez was eertyds beambte in één der grootste manufacturenmagazynen van Parys. Vandaar kwam hij als klerk bij een zaak waarnemer, Imbert geheeten. Deze verkreeg van Boudouin, destijds president van de civiele kamer der Selne-rechtbank, dat zyn klerk op de lijst der zaakwaarnemers werd ingeschreven. In 1901 volgde Duezjmbert op. Acht maanden lang vervulde hij deze betrekking. Toen kwamen de liquidaties der kerkelijke goederen. Hij werd gekozen tot liquida tes, ofschoon hy de jongste van de zaakwaarnemers was; maar hy was een ijverig aanhanger van het bloc. De verklaringen van Duez voor den rechter van Instructie afgelegd, zyn die van een cynischen dief. Vóór hij liquidateur was had hy reeds van zyn vroegeren patroon een half millioen gestolen. Toen hy daarna gerechtelijk liquidateur geworden was, was men zoo onvoorzichtig en dwaas geweest, zoo zeide Duez, heelemaal geen controle op hem te oefenen; dus stal hij vry. Hy zeide voor persooniyke genoegens er op zyn minst een millioen doorgebracht te hebben. De geruchten uit de couloirs van den Senaat biyken dus juist te zijnde getrouwde heer Duez onderhield op ryken voet maltressen. DUITSCHLANO. De inbrekers, die eenigen lijd geleden In de toga van rechters in verschillende rechtsgebouwen waren binnengedrongen en daar stukken hadden gestolen, met behulp waarvan zy boeten inden, hebben te Beriyn terechtgestaan. De rechtbank heeft Vrijdag den hoofdschuldige, den koffiehuisbedlende Lückert, tot 3.j jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overige beklaagden kregen straffen van een half jaar tot twee maanden. Voor den krijgsraad te Mainz heeft deze week de sergeant Hermann Schulz van het 21ste bataljon van de genie te Castell terechtgestaan, wlen 25 gevallen van soldatenmishandeling door vuistslagen, oorvijgen en schoppen ten laste gelegd waren. Het meest had de rekruut Rock- taschel van hem te lijden gehad. De sergeant had hem gedreigd, hem by de volgende oefening in het water te zullen gooien, zoodat Rockiaschel, die niet kon zwemmen, bang was, dat hy zou verdrinken. De man maakte zich zóó angstig, dat hy als onguneesiyk krankzinnig in het hospitaal moest opgenomen worden. Een militair dokter diende daarop een aanklacht tegen Schulz in. Uit het verhoor bleek, dat de ongeluk kige rekruut één van de beste manschappen geweest was, maar het meest door den sergeant getergd werd. De deskundigen verklaarden, dat er In zyn familie nog nooit een geval van krankzinnigheid was voorgekomen, en dat de beklaagde er ten deele schuldig aan was, dat de rekruut zielsziek was geworden. De krygsraad nam nochtans verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde den sergeant tot zes weken arrest. Voor de rechtbank voor jeugdige misdadigers te Munchen heeft de zaak van den 18-jarigen monteur Kellner gediend, die in October een helsch werktuig op het raadhuis had laten springen en een ander bij het paleis van justitie had neer gelegd. Kellner werd tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld; 3 medeplich tigen, die hem hadden helpen vluchten, kregen straffen van één tot vier weken. Zeeland zonder overstrooming? Nu de overstroomlngsberlchten herinne ren aan de geweldige overstroomingen van 12 Maart 1906, zullen veie niet-Zeeuwen zich afvragen, hoe Zeeland, dat toen zoo veel van het water had te lyden, meer dan eenige andere streek in ons land, thans, uitgezonderd een paar plaatsen, er geheel vrij van Is. Een korte verklaring hierom trent geeft ons één onzer Zeeuwsche correspondenten. Zeeland wordt In den regel beschouwd als omspoeld door de rivier de Schelde en door velen op één lijn gesteld met streken aan Ryn, Maas, Waal, enz. gelegen, maar die opvatting is niet juist. In de eerste plaats wordt Zeeland niet door de Schelde, maar door de Schelde-armen bespoeld, en In de tweede plaats is hier door de nabyheid der Noordzee het karakter van rivier bijna geheel verloren gegaan.. Terwijl de rivieren tengevolge van de vele regens en het smelten der sneeuw op de gebergten, waarop zy ontspringen, over matig zijn gevoed en het water over lage dijken en uiterwaarden stroomt, gelijk men uit de overstroomlngsberlchten heeft kunnen lezen, dat ook de Schelde in België doet, is In haren benedenloop daarvan geen sprake meer. Het overtollige water is reeds hooger-op afgevoerd, en hier vloeit de stroom kalm voort. Hooge, sterke waterkeerende dijken, waaraan jaariyks schatten worden ten koste gelegd, houden het water der Schelde-armen buiten onze, meerendeels beneden zeepeil gelegen lan den, en alleen dan, wanneer een spring vloed bij nieuwe maan met een storm uit het noorden of noordwesten gaat gepaard, rijst de vloed we! eens zóó hoog, dat het water over de zeedyken onzer polders binnenstroomt, geiyk 12 Maart 1906 op verschillende plaatsen het geval was. Van het hemelwater hebben slechts enkele streken last. De suatle- of uitwa teringssluizen, by ebbe opengezet, zijn zoo uitnemend ingericht, dat zy het polder water in ongeloofiyk korten tyd naar zee doen ultstroomen. Men ziet hier over het geheel dan ook weinig gevolgen van de regens; alleen die landeryen, wier eige naars of pachters weinig draineeren en welke dus moeiiyk het water kunnen afvoeren, zyn In dezen tyd drassig, maar op de overige landeryen hebben de werk zaamheden reeds een aanvang genomen. HAVE Tl. „Hoe moet Ik mijn haver bemesten?" vroeg me onlangs myn buurman, die overal het fyne van wil weten, „zou Ik ze bemesten of niet. Ik heb meer dan eens beste haver gehad op een land, waar ik nuchter had gezaaid. En de meeste boeren hier in den omtrek hebben al jaren de gewoonte, de haver, hetzy nuchter, hetzij met een weinig stalmest te verbouwen. Hoe zal Ik dit jaar doen". Hoe ge moet doen, hangt geheel af van de gesteldheid van den bodem, waarin ge de haver zaait en.... van wat ge verwacht van uw oogst. Haver en haver is twee. Ge zoudt zeker Iets goeds willen oogsten: blanke haver, zware korrel, met dunnen bast, geel stroo, zonder reuk, zonder stof, zonder schimmel. Oe zoudt waarschljniyk van zulke haver een voldoend aantal mudden van het ge- met willen haien met lang, sterk en styf stroo. Ge zoudt misschien ook wel eenige jaren zaalzaad willen gebruiken van je eigen haver en dus niet gaarne zien, dat het zaad achteruit gaat In gehalte? Welnu, als ge dat alles wilt en de haver nuchter In den grond wil doen, dan zou Ik er maar naar fluiten, want zulke haver krygt ge niet zonder bemesting. Het is waar, haver is een gemakkelijk gewas, zij haalt met weinig moeite de voedingsstoffen, o. a. ook de kali uit den grond en het zou dan ook wel eens kunnen gebeuren, dat ge zonder mest eens voor een keer goede haver zoudt krygen, maar dan kunt ge er ook verzekerd van zyn dat je grond na den oogst uitgeput is. Het is èn voor je haver èn voor je grond beter, dat ge ook de haver bemest, anders moet je het na de haver zooveel te meer doen. Haver Is in de eerste plaats een voedermiddel voor paarden, en moet dus de noodlge eiwitstoffen, zetmeelachtlge stoffen en met het oog op de jonge paarden ook de vereischte minerale stoffen bevatten. Gij bemest uw haver dus met half stalmest en half kunstmest. Deze laatste zij 200 K.G. patentkall, evenzooveel super en halfzooveel chlli-salpeter per gemet. Dan krygt ge de haver die ge wenscht, geel en zwaar van korrel, lang en styf van stroo, gevuld van pluim. ivo; untgas. Er wordt, als de muntgasprys periodiek ter sprake komt, gemeeniyk althans door de verbruikers ongeloovig gesproken over de meerdere administratiekosten, die de muntgasleverlng noodig maakt. De volgende gegevens uit Amsterdam zullen daarvan, dunkt ons, althans in één opzicht, een juister denkbeeld geven. In Januari j.l. werden daar uit de munt meters 9.947.000 halve stuivers opgehaald, waarvan slechts 'n zéér klein gedeelte door de verbruikers tegen zilvergeld weer wordt teruggenomen. Met het ledigen van de muntmeters zyn eiken dag 30 opnemers bezig, die vergezeld worden van helpers om den zak met geld te dragen. Des middags worden de geldstukken op het hoofdkantoor geteld en verantwoord; daar gaan de muntstukken In zakken van f 25 en van f 10 en worden met vernuftige telmachines afgepast In rolletjes van f 1. Langs allerlei wegen worden ze weer onder het publiek gebracht; o.a. betaalt men er een gedeelte der arbeidsloonen mede uit (de arbeiders dlstrlbueeren ze weer onder hun buren). In 't geheel moesten in 1909 by 60.000 verbruikers byna 93 millioen stuks worden opgehaald, wegende 371.500 kilo. Voor 't ophalen alléén van de ongeveer f 2 300.000 muntgasgeld zyn een 60 be ambten noodig, die een f 45,000 's jaars aan loon moeten hebben. Jaarwedden Rijksveldwacht. De jaarwedden by de Rijksveldwacht zyn, van 1 Jan. j.l. af gerekend, nader vastgesteld ais volgt: distrlcts-commaridanten, tevens Inspec teurs der Ryksveldwacht, f 1400—f 2000; Rijksveldw.-rechercheurs f 900—f 1200; Brigadiers-majoor f 875—f 900; Brigadiers f 825—f 850; Rijksveldwachters f 700—f 750. Visscher IJ- Berichten. De eerste aanvoer van mosselzaad uit de Zuiderzee voor de Zeeuwsche mossel- banken in 1910 heeft plaats gehad: zeer vroeg voor den tyd van het jaar. De prys liep tot f 0,90 per ton. Reeds werd ge meld, dat verpachting zou plaats hebben van het zaad aan de rykswerken, zoowel te IJmulden als te Petten. Een visscher uit Philippine heeft het recht gekregen het zaad te steken aan de werken te IJmulden voor f 927,25, terwyi een bod van f 202 voor dat te Petten niet geaccepteerd werd. De handel in mosselzaad Is In Zeeland overigens thans zeer stil. SPORT. De handboogschuttery „Het Vergenoegen" te Helmond heeft ter herdenking van haar 60-jarig bestaan, een groot concours uit geschreven, dat gehouden zal worden op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 3