Zaterdag 19 Maart 1910. Eerste Blad. (ZS ierikzeesohe Courant). Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHEÜI NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAQ verschQnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste 1AARGAN6. No. 8902. Uitgever-Hoofdredaoteun A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BERICHT. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE L00ZE. Zierikzee, 18 Maart. Met Ingang van 1 April is P. Burgers, llchtwachter op den vuurtoren onder de gemeente Breskens, als zoodanig aan gesteld bij het lleht, genaamd „De Ver klikker" onder de gemeente Oroede en Is In zijn plaats benoemd I. Kesleloo van Zlerikzee. Ouwerkerk, 17 Maart. Na de opvoering van „'t Genadebrood" door de rederijkers- vereenlging .Concordia" van Zlerikzee en de propaganda-rede van jhr. De Muralt op 12 Maart 1.1., traden 18 nieuwe leden toe tot de Aid. van den Bond voor Staats- pensionne'ering alhier. Het ledental steeg hierdoor tot 108, zeer zeker een getal, dat wel genoemd mag worden in een gemeente van nog geen 800 zielen. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat de heeren Bastlaanse en Van Poperlng hunne benoeming respect, tot gemeente-bode en klokkenist onder dankbetuiging hadden aangenomen. Van den Commissaris der Koningin was bericht ingekomen, dat deze kennis had genomen van de benoeming van den gemeente-veldwachter tot gemeente-bode en daaraan zijn goedkeuring verleende. Op verzoek van J. Okkerse Hz. werd aan dezen afschrijving van havengeld verleend. Aangaande het proces met den oud- gemeente-ontvanger, werd na ingewonnen rechtskundig advies besloten niet in appèl te gaan en in het vonnis te berusten. In verband met de kosten door dien uitslag veroorzaakt en de hoogere uitgaven voor nieuwe straten, werd besloten een geldleening met recht van conversie aan te gaan tot een bedrag van f 2500 Bij de rondvraag vraagt de heer Hooger- helde of de brandspullslangen wel vol doende lengte hebben om alle punten der gemeente te bereiken. Na bespreking wordt overeengekomen daarnaar een onderzoek In te stellen. Evenzoo wordt door den heer Hooger- heide gewezen op de gevaarlijke ligging van het zlnkputje op den hoek van Post en Molenstraat. Ook dit zal nader onder zocht worden. St.-Maartensdljk, 17 Maart. Gisteren had alhier een ongeval plaats, wat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer J. L. Groenewege keerde met zijn twee-persoonstllbury, waarin ook zijn moeder zat, van deze gemeente huiswaarts. Even buiten de kom was hij verplicht uit te wijken voor een geladen wagen, die hg voorbij wenschte te rijden. Nu deed zich het toeval voor, dat de be stuurder van den wagen, de heer P. Groenewege, en ook de heer J. L. Groenewege, belden vergezeld werden door hun hond. Juist op het punt, waar de voertuigen elkander voorbij zouden rijden, bevonden zich beide honden voor het tilbury-paard van den heer Groene wege. Deze, zijn hond willende sparen, week wat ver uit, waardoor hij juist met het wiel zijner tilbury op een hoop grintslib kwam, tengevolge waarvan het rijtuig omsloeg. De heer Oroenewege kwam ongedeerd op den grond terecht, terwijl zijn moeder bty den val In het rijtuig bleef. Beiden kwamen er gelukkig goed af en ook aan het rtytulg was ongeveer niets beschadigd. Één der honden, n.l. die van den heer J. L. Oroenewege, werd door een trap of schop van het paard een poot gebroken. Onze Burgervader Is niet meer. Toen de treurmare hiervan In onze gemeente bekend werd, heerschte In al de kringen zichtbare verslagenheid. Want wlen men ook ontmoette, met wlen men ook sprak, men bemerkte terstond, dat een ieder diep onder den indruk verkeerde van de droeve ge beurtenis, en van het groote verlies, dit inzonderheid Zlerikzee, en Schouwen— Dulveland in het algemeen geleden heeft. Mr. H. C. MOOLENBUROH toch was een man, bemind bij rijk en arm, by jong en oud, een man, bekend om zyn onkreukbare eeriykheld en rechtschapen heid, een man, in wien een leder een volledig vertrouwen stelde. Ongeveinsd was dan ook de vreugde der burgery, toen zy een paar jaar ge leden, den 25en Mei 1908, vernam, dat het Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, behaagd had, met den schier algemeenen wensch der bevolking reke ning Ie houden, en onzen toenmallgen Wethouder, Mr. H. C. MOOLENBUROH, tot Burgemeester van Zlerikzee te benoemen. Uit tal van woningen wapperde des- tyds de driekleur. Kort helaas! heeft die vreugde geduurd. Hg Is van ons heengegaan, nog in de kracht van zyn teven' Zoon van den bekenden Notaris, aan schouwde hy alhier den 29en April 1860 het levenslicht. Hy bezocht de Latijnsche school, waar hy onder leiding van haar rector, Dr. H. M de Bruyn de Neve Moll, voor de Universiteit werd opgeleid. Na de Latynsche school met vrucht te hebben doorloopen, ging hy naar Leiden, teneinde in de rechten te studeeren. Toen zyn studie voltooid was, vestigde hy zich, kort na zyn promotie, metterwoon te dezer stedezyn geboorteplaats. Door het vertrouwen zyner mede burgers werd hy tot de vervulling van verschillende betrekkingen geroepen. Dit vertrouwen heeft hij nimmer be schaamd, want hij heeft de algemeene zaak steeds met stipte onpartydigheid en onverdroten qver gediend. Zoo was hy jaren lang Raadslid en Wethouder. En toen hy, tengevolge van zyn benoeming tot Burgemeester, meende zyn mandaat ter beschikking van de kiezers te moeten stellen, hebben deze geen oogenblik geaarzeld dat te hernieuwen. By enkele candldaatstelling werd hy herkozen. Zoo was hy Hoofdingeland van het Waterschap Schouwen, en leidde hij de huishoudeiyke vergaderingen der Hoofdingelanden. Zoo werd hy In 1905, ter vervanging van mr. J. C. van der Lek de Clercq met groote meerderheid van stemmen, tot Lid van de Provinciale Staten ge kozen. Zoo was hy ten tydlang Voorzitter van de Afdeeiing Zierikzee der Maat- schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, welke betrekking hy neerlegde, toen hem de hooge onderscheiding te beurt viel gekozen te worden tot Voorzitter van genoemde Maattchappy. Zoo was hij voorzitter van den Voogdyraad. In al die betrekkingen heeft hy voor de openbare zaak zijn beste krachten gegeven, zoodat zyn overlyden een gemis teweegbrengt, dat zwaar gevoeld en nog lang zal betreurd worden. Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, beloonde zyn verdiensten ten opzichte van de gemeenschap, door hem tot Ridder der Orde van Oranje- Nassau te benoemen. De herinnering aan deze humane, verdraagzame figuur zal niet ligt uit ons geheugen gewlscht worden. Zy moge de krans zijn, waarmede wy zyn graf tooien. Zonnemaire. De rekening van het diaconie-armbestuur sluit bij een ontvangst van f 1585,27 met een batig slot van f 567,55. St.-Filipsland, 18 Maart. Blijkens het vastgestelde kohier van den hoofdeiyken omslag is 't elndcyfer pl.m. f 500 meer dan in 't afgeloopen jaar. Scherpenisse. Was er de vorige week reeds sprake van, dat de Zangvereenlglng reeds ontbonden was, thans is dit niet meer 't geval. Een request Is bij het gemeente bestuur ingediend, teneinde een gemeente lokaal te verkrygen om repetities te houden. Oud-Vossemeer. Op de slikken ten Oosten en Noorden van den Hollarepolder en op die van de Eendracht wordt door jongelui al heel druk weder geraapt de bekende „kreukel", de gewilde lekkerny voor de Zeeuwen. Over het algemeen is vooral In den beginne dat goedje erg klein en zyn die, langs de steenbezetlingen elders gevangen, meer gewild; het zoeken langs de steenglooiingen is natuuriyk ver boden, omdat daaraan door het omwentelen der steenen schade berokkend wordt. Colljosplaat. Op 30 Maart a.s. zal de heer F. K. C. Timmerhans van Abcoude, sedert het laatst van November 1909 Rijks- Ontvanger alhier, en die als zoodanig naar Oramsbergen vertrekt, het kantoor alhier overgeven aan den heer A. van Dicamen, surnumerair uit de directie Mid delburg, die dan met de waarneming van dit kantoor belast wordt. Door het Fanfarengezelschap „Wil- helmlna" alhier Is besloten op den Tweeden Pinksterdag deel te nemen aan het festival te Kortgene. Middelburg. Oedeputeerde Staten van Zeeland hebben als datums voor de ver kiezing, stemming en eventuëele herstem ming voor één lid van de Provinciale Staten In het district Hulst, noodlg ge worden door het overlyden van den heer P. Moes, respectleveiyk aangewezen 8, 19 en 29 April. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdljk, 17 Maart. By de heden gehouden aanbesteding door het Waterschap St.-Maartensdyk van de leve ring van 1700 M3. Pruisische grint en 90 M3. Waaibrlkken, werd Ingeschreven als volgt: Voor de grint per M3. vry op den wal, door G. M. Larooy, Dordrecht, voor f 2 09; C. P. Vermeulen, Dordrecht, voor f 2.02s J. Greys, St.-Maarlensdijk, voor f 1,99 Laatstgenoemde als minste inschrijver de levering gegund. Voor de Waalbrikken per M3., door P. Verhey, Werkendam, voor f 1,73; G. M. Larooy, Dordrecht, voor f 1,70. Laatstgenoemde de levering gegund. Post en Telegra6e. Scherpenisse. Waren er oorspronkelijk aan het intercommunale telephoonnet alhier twee aausluitlngen, thans is er weer één bygekomen, en zyn aldus aangesloten: C. Rystenbil, J. van As en J. van Houdt. O N D E R W IJ S. De voordracht voor hoofd der openbare school te Kats bestaat uit de heeren: No. 1, Houtekamer, onderwyzer te Mid delburg; no. 2, Luteljn, onderwyzer te Biervliet; no. 3. Tazelaar, hoofd der school te Werkendam. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim In de gemeente Zonne maire Is benoemd de heer L. Bunschoten, hoofd der christelijke school. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werden eenige kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. De heer Schaper vroeg by het eerste ontwerp stemming en bij het tweede ont werp volgde hy dezelfde tactiek. De heer Drucker, opmerkende dat ook hij ten zeerste betreurd en afgekeurd had dat de rechterzyde Woensdag de heropening van het debat over sociale verzekeringen had belet, verzocht aan den heer Schaper echter zyn tactiek te laten varen, nu de rechterzyde wel gezien zal hebben dat het reglement van orde nog krasser middelen toelaat dan redevoeringen om den arbeid van de Kamer op te houden. De heer Schaper wilde van zyn gema tigde obstructie afzien als van de rechter zyde een verontschuldiging kwam, anders zou hy nog 20 stemmingen vragen, om zoodoende een paar uren te verspillen, welke tyd z. I. met de replieken over sociale verzekeringen zou zyn gemoeid geweest. Te midden van het rumoer en verschil lende Interrupties critiseerde de heer Lohman de houding der sociaal-democraten. De heer Schaper nam, teeenover de tactiek van de rechterzyde, om het oebai te smoren, de verantwoordeiykheid voor zijn gematigde obstructie op zich. Daarna werden 20 stemmingen gehouden. Aan het slot maakte de heer Schaper aan de llnkerzqde zijne verontschuldiging voor de moeite, haar veroorzaakt. Na de pauze werd aangenomen het wetsontwerp, regelende de klassen en de samenstelling der gerechten en de jaar wedden der rechteriyke ambtenaren. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 17 Maart. Ruime aanvoer van tarwe, die In puike kwaliteit vlug te plaatsen was, terwyi de mindere soorten moeilijk verkoopbaar waren. Peulvruchten lager. Tarwe f 6 5 f 8 75. chevaliergerst f 4.75 4 f 5,30, wintergerst f 4 50 4 f 4 90. zomer- gerst f 4 50 4 I 4 70, rogge f 5.25 A f 5 75 haver f 3 25 4 f 4, erwten (kleine) f 9 4 f 10 50, kroonerwten 19 4 f 11, bruine boonen f 10 4 f 13. Enkele voor de zaai geschikte pariyen gingen boven de noteering. Aardappelen f 2 30 4 f 2,40 Ajuin met zeer weinig handel. Middelburg, 17 Maart. Ter graanmarkt van heden was de handel traag. Witte boonen 50 ct., kroonerwten en bruine boonen f 1 lager De pryzen waren als volgt: nieuwe tarwe I 6 4 f 6.75; rogge f 6 4 f 6,50; zomergerst f 4,50 4 1 5; haver f 3 4 f 4; paardeboonen f7418; kroonerwten f 7 4 f 10; witte boonen f II 4 f 14; ronde bruine boonen f 12 4 f 15; lange dito f 12 50 4 f 14,50. alles per H L. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Oeborent 12 Maart Een zoon van J Catshoek en P. KiQger. 12 dochter H. Q. van den Doel en J. Schuitman. 13 Twee zoons C. Lemson en A. van Burg. 13 Een zoon A. F. van der Male en èvan der Ploeg. Gast en W. J. van Felius. dochter A. Leidekkers en Q. M. van 't Veer. PREDIKBEURTEN. 14 Zondag 20 Maart 19IO. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure en 's avonds half zes ureds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorin, half tien ure, 'a nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. '8 Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. RvanpeliMttr Jrruêi II. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure: Gewone dienst Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. (Bedieding H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Doopsbediening). Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. (Voorbereiding H. Avondmaal). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Bevestlng nieuwe lidmaten); 'snam. twee ure: Idem. (Voorbereiding H. Avond maal)* Renesse. Herv. Kerk. 'sNara. twee ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds Japdien. Geref. Kerk. '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Boone van St.-Filipsland. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Bevestiging nieuwe lidmaten en collecte voor het opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk); 's avonds zeven ure: Idem. (Biduur voor het gewas en collecte als voren). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. (Bevestiging nieuwe lidmaten). Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Noordgouwe. Herv. Kérk. 's Voorm half tien ure: ds. Schouten. Dreischor. Herv. Kerk 's Voorm half tien ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. s Nam. twee ure: dr. Weeda van Oosterland. Nleuwerkcrk. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: ds. Van der Linden. (Bediening H. Avond maal); 'snam. twee ure: Idem (Dankzegging). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 8 nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Baay. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 'savonds 5.15 utc. Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda. (Bevestiging nieuwe lidmaten); 's nam. twee ure Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Slrjansfand. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Elenbaas. (Voorbereiding H. Avondmaal); s nam. twee ure: Idem. Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: dsRoelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, s nam. twee ure en 'savonds half zes ure: ds. De Jong van 's-Hage. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Geen dienst Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure Leeskerk. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskeik. St.-Maartensdljk. Herv. Kerk. 's Voorm half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure ds. Prins. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Steenbeek. Geref. Kerk. '8 Voorm. hall tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure ds. Van Vliet. Geref. Kerk, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal van Oosterland. (Doops bediening); '8 avonds zes ure. Idem. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Pol; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Bruin. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem; 'b avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg. (Bevestiging nieuwe lidmaten); 's nam. twee ure: Idem. (Voorbereiding H. Avond maal) Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureLeeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk 's Voorm. half tien ure: ds. Van Paddenburgh. (Bevestiging nieuwe lidmaten; 'snam. twee ure: Idem. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure:ds. Bal. (Bevestiging nieuwe lidmaten); 'snam. twee ure: Idem. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'a avonds vflf ure: Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1