De wet bepaalt toch, dat de onderwijzer zich moet onthouden van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenkenden. Het grondbeginsel der openbare school Is de eerbiediging van een andermans overtuiging. Tweemaal is het slechts voor gekomen, dat daarop inbreuk werd ge maakt. En er Is toen recht geschied. De eerste maal was het, toen een onderwijzer zich oneerbiedig over de Koningin had uitgelaten. Maar hij werd terstond ont slagen. En wat gebeurde nu later. De ontslagen onderwijzer liep over tot de christelijke school, waar hij liefdevol werd aangenomen. En later onder het bewind van dr. Kuyper werd hij benoemd tot burgemeester van Woudrichem. Van de openbare school wordt vaak veel kwaad gesproken. Maar het zijn cle slechtste vruchten niet, waaraah de wespen knagen. Zeker, het komt voor, dat onder wijzers wel eens Iets doen, wat allen afkeuren. Maar is daarom de instelling niet goed? Vóór een betrekkelijk korten tijd werd een onderwijzer aan een blzondere school ontslagen wegens het plegen van ontucht met één zijner leerlingen. Heeft men nu wegens dit feit het recht de blzondere school aan te vallen? Twee onderwijzers te Amsterdam werden ontslagen wegens niet genoegzame erken ning van het gezag van het hoofd van de school. Mag men nu daarom de openbare school veroordeelen Spreker hoopt, dat art. 192 der Grondwet, luidend, dat het openbaar onderwijs het voorwerp is van de aanhoudende zorg der regeering, van wege deze regeering meer toepassing moge vinden. Hij keurt het af de ontwikkeling van het kind vooruit te snellen door een schljn- ontwikkeUng. Onze volksschool In Neder land mag zich niet begeven op het gebied van het sectarische. Waardeering moet men bfl het kind aankweeken, en niet leeren onderscheid te maken tusschen de belijders van verschillenden godsdienst. De school Is voor de kleine menschen, de kinderen, en niet voor de groote menschen. Er is gepoogd In ons volk neêr te leggen de antithese, en ons volk te splitsen in geloovlgen en paganisten. Hij komt er tegen op, dat de kiem hiervan gelegd wordt in de kinderen. Thorbecke zelde, dat in de openbare school de onderbouw ligt tot alle geloofsbelijdenis. Na de pauze hield spreker nog een causerie, daar van de gelegenheid tot debat niemand gebruik had gemaakt. In verband daarmede maakte hij de opmerking, dat de tegenstanders van de openbare school óf uit den weg gaan óf wegblijven. Hij doet uitkomen, dat Volksonderwijs nooit tegen subsidleerlng van de bizondere school geweest is. leder ouder zende de kinderen naar de school, die naar zijn overtuiging noodlg Is voor hen. Maar er zal éénmaal een tijd komen, dat men met de gemaakte split singen verlegen is. Een lid van de anti revolutionaire partij heeft reeds in de Eerste Kamer gezegd, dat het hem te machtig werd. Men begint zelf een beetje nattigheid te gevoelen. Met een krachtige peroratie eindigde de gevierde spreker zijn niet het minst om de mooie taal bewonderde voordracht. De heer Swartbol dankte onder luid applaus den heer KI. de Vries voor de duidelijke wijze, waarop hij zijn standpunt uifeen had gezet en voor de bezielende wijze, waarop hij zijn onderwerp behan deld had. Op verzoek Is met 1 Mei a.s. eervol ontslagen de rijks-veldwachter A. Smalle- gange te Vllsslngen. Verplaatst van Retranchement naar Brouwershaven de brigadier-titulair j. A. de Smidt. Bij kon. besl. zijn benoemd tot ont vanger der dir. bel. en accijnzen te Lopper- sum, H. L. Beukenhorst, thans ontv. te Oude-Tonge; tot ont. der dir. bel. en accijnzen te Coüjnsplaat, C. Halff, sum. uit de directie Amsterdam. Bij kon. besl. zijn benoemdtot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Anna-polder, de heer J. de Korte, te Cortgene; tot dijkgraaf van den Spieringpolder, de heer J. W. van Nleuwenhuljzen, te Wlssekerke; tot gezwo rene van den Oud-Noord-Beveland polder, de heer J. P. van der Weele, te Coüjns plaat tot dijkgraaf van den Nieuwe- of Jongepolder van Dtelschor, de heer J. C. van Langeraad, te Dreischor. Uit Wemeldinge wordt gemeld, dat Vrtydagmlddag het gezonken aakschip van schipper Balnikken, met behulp van drie bokken gelicht en op de slikken in de buitenhaven van het kanaal gezet Is. Kerkwerve. De rijksveldwachter M. P. Bijl is van hier verplaatst naar Retranche ment in Zeeuwsch-Vlaanderen. Serooskerke. Het bestuur der aid. Serooskerke (sterk 27 leden) van den Bond voor Staatspensionneering bestaat thans uit de heeren: O. J. Barentsen, voorzllter; M. C. H. v. d. Berg, vlce- voorzltter; J. J. de Koster, secretaris; M. Moelker, 2e secretaris; C. Stoel Tz., pen ningmeester. Wegens zijn benoeming tot boek houder der diaconie, welke betrekking onvereenigbaar is met het lidmaatschap van jlen kerkeraad, heeft de hier J. J. de Koster ontslag genomen als diaken, zoo dat voor deze betrekking een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Zaterdagmiddag gaf de heer jean Klein In de school een kindervoorstelling, die uitstekend in den smaak der kleintjes viel. Een woord van dank aan den Edel- Achtbaren heer burgemeester en aan den heer Klein voor het genot, aan de jeugd verschaft I Dreischor. Zaterdagavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling van den Bond van Slaats- penslonneering. Ruim 60 leden waren tegenwoordig. Rekening en verantwoor ding werd gedaan van het gehouden beheer, welke rekening werd nagezien en daarop goedgekeurd. Besloten werd f 10 uit de kas af te staan voor aankoop van een vaandel, terwijl mede met groote meerder heid van stemmen besloten werd met Pascbcn een uitvoering te doen geven door de Vereenlging „Kunst na den Arbeid", die dan zal opvoeren het tooneelspel ,'t Genadebrood". Ouwerkerk, 12 Maart. Tegen heden avond was door het bestuur van de afdeeling Ouwerkerk van den Bond voor Staatspensionneering een buitengewone vergadering belegd voor leden en belang stellenden. De zaal van den heer Van Oost was tot op het laatste plaatsje bezet en geen wonder, want de rondgedeelde programma's beloofden voor dien avond heel wat. De rederljkersvereenlging „Concordia" van Zierikzee toch had aan de vraag van het bestuur gehoor gegeven, om hier op te voeren het bekende tooneelstuk ,'t Ge nadebrood", en toen ook nog vaststond, dat door jhr. De Muralt een propaganda- rede gehouden zou worden, was om zoo te zeggen 't succes voor dien avond ver zekerd. Wat wel meer ingeslagen heeft: de boeiende, zaakrijke en goed gedocumen teerde rede var den heer De Muralt, of het keurige spel van de rederijkers, wij wagen het niet zulks te beslissen. Het applaus der aanwezigen was telkens bewijs genoeg, dat de vergadering mee leefde, zoowel met de rede van den ge- achten spreker, als met de aangrijpende passages van „'t Genadebrood". Ongetwijfeld sprak de voorzitter, de heer C. J. Bakker, ook in den geest van de aanwezigen, toen hij met een hartelijk woord van welgemeenden dank afscheid nam van inleider en rederijkers, die be langeloos zich zoo verdienstelijk hadden gemaakt en wenschte hij hun op hunne verdere tournée door dit eiland veel succes voor de goede zaak. Na nog een blijspel In één bedrijf en een paar voordrachten ten beste te hebben gegeven, wat niet minder in den smaak der aanwezigen viel, bleven rederijkers en het bestuur van de afdeeling nog eenlgen tijd gezellig bijeen, tot eindelijk het uur van scheiden geslagen was en deze vruchtbare en aangename avond weer tot het verleden behoorde. De heer Job J. Romeljn had voor dezen avond zijn gramophone ter leen afgestaan ter afwisseling gedurende de pauzen. Sirjansland, 14 Maart. A s. Dinsdag avond zal de heer A, Frankel alhier spreken over Staatspensionneering. De collecte voor het Christelijk Op voedingsgesticht te Maarsbergen heeft f 5,95 opgebracht. Naar wij vernemen, zal er op den Tweeden Paaschdag alhier een carrousel worden geplaatst; zeer zeker een onge woon verschijnsel op ons dorpje. St.-Fiiipsland, 11 Maart. Door den gemeenteraad is 't kohier van den hoofde- lljken omslag definitief vastgesteld tot een bedrag van f 3992,475. Er zijn 360 contribuabelen. De laagste aanslag bedraagt f 1,06\ de hoogste f444,06 Blijkens de laatste 10-jarige volks telling was 't aanial inwoners op 1 Jan. 1910 2060 personen, 1057 m. en 1003 vr. Hiervan behoorden tot de Herv. Kerk 691, tot de Chr. Afgesch. 1122, tot de Chr. Gexef. 236, tot de Evang.-Luth. 7 en tot de Roomsch-Kath. Kerk 2 personen, terwijl er 2 waren, die tot geen kerkge nootschap behoorden. Goes, 12 Maart. Een geacht Ingezetene, de 70-jarige C. M., tuinman bij den heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge, was gister avond, in strijd met zijn gewoonte, niet van zijn werk in zijn woning teruggekeerd. Zijn verontruste kinderen deden navraag te Kloetinge en vernamen daar, dat hun vader op 't gewone uur huiswaarts gegaan was. Hem moest derhalve een ongeluk overkomen zijn. Van Kloetinge gingen enkele personen, ook de heer Lenshoek zelf, met lantaarns uit, en weldra werd op de zoogenaamde weitjes de oude man in zittende houding, de elleboog onder het hoofd, aan den kant eener droge sloot gevonden. Blijkbaar door een benauwdheid overvallen de man had een hartkwaal heeft hij zich nedergezet, en is hij In de benauwdheid gebleven. Het lijk werd naar de woning overgebracht. Woensdagavond werd alhier wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld J. J. van Reuse], Bij het nazien van het Polietleblad bleek, dat de man daarin ge signaleerd stond tot het ondergaan van een hechtenisstraf bij vonnis van 't Kan- Iongerecht te 's Hertogenbosch Den volgenden morgen werd hij naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Middelburg. Zaterdagavond tusschen acht uur en elf uur is alhier Ingebroken ten huize van De K. aan den Seiswcg. De bewoners waren te acht uur uitgegaan en kwamen te elf uur thuis en ontdekten toen dat in één der vertrekken een secre taire was opengebroken en uit één der laden daarvan een bankbiljet van I 60 was weggenomen, terwijl ook een stukje boter vermist wordt. Een in hetzelfde vertrek staand kabinet, waarin voor een paar honderd gulden aan gouden sieraden is opgeborgen, was ongeschonden. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het uitlichten van een raam, waardoor zij in de voorkamer kwamen van waaruit zij zonder hindernissen hun verderen tocht door het huis konden Voort zetten. Om ongeveer negen uur heeft één der omwonenden eenig geraas gehoord en vermoedt men, dat toen de Inbraak ge schied is. De politie is met het geval in kennis gesteld en het onderzoek is direct begonnen. Het beBtUur van de afdeeling Mid delburg van den Nederlandschen Schl'ders- gezellenbond heeft zich weder tot de patroons gewend met een herhaald verzoek om Invoering van een collectief arbeids contract, waarin een loon bepaald wordt van 19 cent per uur met een werkdag In den zomer van 's morgens 7 tot des avonds 6 uur, dus een 10-urigen arbeidstijd, en des winters van 7J tot 4$ uur, dus een 8-urlgen arbeidsdag. Zij vragen de invoering van die regeling met 1 Mei 1910. Blijkens het verslag over 1909 van de afdeeling Middelburg der S. D. A. P. bleef het ledental stationair, het bedroeg 101 tegen 100 het voorafgaande jaar. Hulst. Blijkens het verslag der gezond heidscommissie, zijn de walerleldings- plannen In Zuid-Beveland met belangstelling gadegeslagen. De commissie meent dat ook hier een drinkwaterleiding kan bestaan en hoopt weldra met voorstellen tot de verschillende gemeentebesturen te kunnen komen. Zij wacht slechts op de resultaten, die de proefdlepborlngen onder Cllnge zullen geven. Aan de regeering is een subsidie van f 2000 verzocht en een bijdrage van f 2000 In de kosten van boren en vooronderzoek. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Aan den heer L Geluk te Tholen is voor f 24500 gegund het verhoogen en verzwaren van den Gabrlëldinapolder onder de gemeente Mellssant, eiland Flakkee. Serooskerke, 12 Maart. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier In het openbaar verkocht een woonhuis, schuur en erf alhier, behoorende tot de nalatenschap van wijlen de echtelieden T. Verboom en J. j. Bal, voor f 625. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Vrijdagavond is alhier opgericht een vereenlging tot aankoop van varkensvoeder. Tevens is aan die vereenl ging een verzekering verbonden. Tot de eerste traden aanvankelijk 48, tot de tweede 36 leden toe. De vele knoeierijen, die volgens de voeder-enquêtes, gehouden door de Rijks- landbouwproefstations, In veevoeder plaats hebben, noopten den arbeider en den kleinen boerenstand zich te vereenigen om onder garantie hun varkensvoeder aan te koopen. Tot bestuursleden werden gekozen Ant. van der Cingel, Johs. de Keijzer, Jak. van Leeuwen, Job Folmer en P. van de Zande. Dreischor. In tegenwoordigheid van den heer Kakebeeke, Rljkslandbouwleeraar, de leden der Commissie van Toezicht, de Burgemeester en eenlgc belangstellenden, werd alhier Zaterdagnamiddag een openbare les gegeven, de laatste van den tweejarigen cursus in landbouw. Bij het einde sprak de heer Kakebeeke zijn tevredenheid uit voor het gehoorde, en spoorde de leer lingen aan zich aan te sluiten bij de alhier bestaande vèreéhFglng van oud-ieerlingen, teneinde het geleerde te onderhouden en uit te breiden. Eén der leerlingen dankte den heer Van Staalen voor het gegeven onderricht. Aan de acht leerlingen, zijnde P. de Waal, C. A. v. d. Linde, A. Llnd- hout, P. J. Qoemans, C. B. v. d. Linde, M. Smits, C. de Bil en H. de Waalj, werd het diploma uitgereikt. Zaterdagavond vergaderde de Ver. van oudl. v. d. Landb. Cursus te Nleuwer- kerk aldaar In de „Mcebaal". In deze vergadering werd de rekening over 1909 gedaan; eenlge proeven werden op touw gezet (bemestings- en varlêteitsproeven) in den a.s. zomer te nemen; met algemeene stemmen werd besloten het eere-lidmaat- schap der Vereenlging aan te bieden aan de heeren leden van de commissie van toezicht op den wintercursus. Verder deed de bibliothecaris eenlge mededeelingen betreffende de boekerij, die den voorzitter aanleiding gaven op te wekken tot ijverig gebruik maken daarvan. Na de pauze hield de heer Waale, Iand- bouwonderwijzer, een lezing over bemesting van hooiland en blijvende weidelanden, die met groo'e belangstelling werd aan gehoord en aanleiding gaf lot een geani meerde gedachtenwlssellng. Op een verkooping van shorthorns te Birmingham is Vrfldag 'n stier van dertien maanden, toebehoorende aan Leopold de Rotschild, voor f 10 800 ver kocht; een andere, van den hertog van Barrington, bracht f 9600 op. Dinteloord. De heer Ant. J. Bom, landbouwer onder deze gemeente, is door Gedep. Stalen benoemd tot plaatsvervan gend lid van de keurlngs-commissle voor springstieren in het district Zevenbergen. RECHTSZAKEN. Tegen den predikant T., van de Evan' gclisatle te Hansweert, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtoiling van art. 136 van het Burgerl. Wetboek, dat kerke lijke huwelijksvoltrekking, voordat het huwelijk burgerlijk Is gesloten, verbiedt. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Ones ds. j. de Vries te Ovezande. Woensdagavond zeven uur zal In de Geref. Gemeente te Brulnisse gods dienstoefening gehouden worden door ds. J R. van Oordt, van Middelburg. O N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzer met midd. akle Fransch aan de school voor M. U. L O. te Baarn, de heer C. M. Belhe, geboren te Zierikzee, wonende te Haarlem. Het eind-examen der H. B. Scholen in Zeeland zal dit jaar worden afgenomen te Goes. Met Ingang van 16 dezer is benoemd tot Conservator bij de Gezondheidsleer aan de Rljks-Unlversitelt te Utrecht, de heer R. G. van Pijl, arts te Oost- en West-Souburg, Tot leeraar in boekhouden aan den Handelsavondcursus te Nijmegen is benoemd de heer A. O. L. W. van Kregten te Middelburg. Middelbaar en Hooger Landbouw onderwijs. Reeds lang waren de plannen In bewerking tot splitsing en uitbreiding van de Inrichtingen van Middelbaar en Hooger Landbouwonderwijs, die thans te Wageningen zijn gevestigd. Thans zijn de regeeringsvoorstellen afgekomen. Men wil dan stichten een Middelbare Nederlandsche landbouwschooldie te Groningen zal worden gevestigd. Daarnaast een Middelb Koloniale landbouwschool, die te Deventer zal worden opgericht. En Wageningen zal dan krijgen een Hoogere land-, tuin- en boschbouwschool. De bedoeling is, de verplaatsing en splitsing met Ingang van 1 Sept. 1911 te doen geschieden. De meerdere jaarlljksche koslen zullen dan bedragen f 48,086, en daarbij moeten voor inrichting en voorbe reiding nog wordrn gerekend bedragen van f 59,080 en f 90,000. St.-Filipsland, 10 Maart. Benoemd tot onderwijzeres aan de school In de kom der gemeente mej. M. E. Zannemans, tijdelijk aan die school werkzaam. St.-Annaland, II Maart. In zijn ver gadering van verleden Donderdag benoemde de gemeenteraad met algemeene stemmen den heer L. J. Soeters Pz. opnieuw tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Verleden Zaterdag hield de afd. Tholen en St.-Phlllpsland van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers haar tweede vergadering In dit jaar In 't café „Havenzicht Hoewel instemmende met den Inhoud van het manifest aan het Nederlandsche volk van het hoofdbestuur, besloot men dat niet te verspreiden. Ook zal er wegens de kosten geen afgevaar digde gezonden worden naar de meeting, welke den 20en Maart In het „Palels voor Volksvlijt" te Amsterdam gehouden wordt. Dinteloord, 12 Maart. Heden had In tegenwoordigheid van den Distrlcts-School- opziener het tozlatings-examen plaats voor de rijksnormaallessen alhier, waarvoor zich 20 adspiranten hadden aangemeld en wel 6 voor de voorbereidende -, 12 voor de eerste -, 1 voor de tweede - en 1 voor de derde klasse. V isscher Ij- Berichten. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt 1n de St.-Crt. ter kennis van belanghebbenden, dat den heer J. M. Bottemanne, Inspecteur voor de vlsscherlj, als slandplaats Is aangewezer de gemeente 's-Gravenhage en dat het adres, waar genoemde inspecteur voor belanghebbenden zal zijn te spreken, is Bazarstraat no. 44, tetephoon no. 1387. T E L E R A M M B N. 's-Gravenhage, 14 Maart. Alphabetische aanbevelingslijst voor raadsheer In het Gerechtshof Leeuwarden mr. F. J. Camphuis, rechter te Assen; jhr. W. A. Hoeufft, rechter te Middelburg; J. Wolff, advocaat en procureur te Leeuwarden. Rotterdam, 14 Maart. ORANEN. Buitenlandsche vaster* Mai\ f 200. Meel, f 13.50, kalm. Blnnenlandsche Tarwe, f 7,50 k f 9 75. Haver, f 6,50 a f 7,25. Bruine Boonen, f 9 a f 13 Erwten, f 8 f 11. Mais, onveranderd. Koolzaad, I 10,75 k f 11. Karwijzaad, f 15,75. Lijnzaad, f 12 k f 14. Handel flauw. Vlas Op het land In goede soorten een flinke handel. Marktaanvoer 11171 steen blauw, 38 53 stuivers; 700 steen Groninger, 45 ét 48 stuivers; 1000 steen geel, 48 5 51 stuivers; 1992 steen wit, 37 k 50 stuivers; kwaliteit afwijkend, grootendeels verkocht. Ajuin. Aanvoer 5000 balen, groote f 1,25 k f 1,75, kleine f 2,40, stroogele f 1,25 k f 1,40, puike kwaliteit, de 60 kilogram. Aardappelen. Tamelijke aanvoer, goede vraag. Prijzen onveranderd. Eieren. Zeeuwsche, f 4 5 f 4,20; Over- maassche f 4,20 a f 4,50. VEE. Aanvoer 400 Runderen, 30 k 35 ct., kalm. 173 Kalveren, 47A ft 60 ctvlug. 225 Sdiapen of Lammeren, 21 k 29 ct. Lammeren, niet genoteerd, kalm. 719 Varkens, 25.5 k 265 ct., lichte 24.1 a 25J ct„ zeer trage handel. Ingezonden Stukken. Kct 11 m eel. Naar aanleiding van het ingezonden stuk der Kalimaatschappij verzoek ik plaatsing van het onderstaande. In De Veldbode van 4 Dec. j.l. komt een artikel voor van den hoofdredacteur, den heer A. A. ter Haar, waarin onder meer de proeven, door prof. Wein met bovengenoemde meststof genomen, aan den tand worden gevoeld en deze als zeer onbetrouwbaar worden beschouwd. Als antwoord daarop is door de Kalimeelmaatschappi] een vrijwel persoonlijke verdediging gevoerd; zonder eenige verdediging van de door den heer Ter Haar gewraakte cijfers. De Veldbode (nog veel te weinig door de landbouwers gelezen) neemt dan ook geen advertenties op ter aanbeveling van kalimeel, alvorens het bewezen is, dat deze meststof haar geld waard is. Ook de heer Directeur van 's Rijksproefstation te Goes raadt aan zeer voorzichtig te zijn met den aankoop van kalimeel; daar van de gegaran deerde 10 pCt. kali slechts plm. 3 pCt. in zout zuur, en in water bijna niets oplosbaar is. Het kalimeel kan dan ook ten onderzoek op totaal kali niet onder openbare controle gesteld worden. De door de Kallmeelmaatschappij aangehaalde bemesting van den heer J. Willems te Katwijk a/d. Maas zegt niets. Welke was hier de gewone bemes ting? Ook hier is door een landbouwer een proef genomen boven de gewone bemesting op suiker bleten een perceel stalmest, tegenover stalmest met 2000 K.G. kalimeel per H.A.; hier was geen verschil. Ook werd opgeloste peru-guano ver geleken met guano en 2000 K.G. kalimeel; hier was enkel guano beter. Belde perceelen kregen in begin Juni een toevoeging van chill-salpeter. Er worden echter geen cijfers genoemd, zoodat ik deze proef niet beslissend acht. Wanneer de Kallmeelmaatschappij over tal van gunstige rapporten beschikt, waarom brengt zij deze dan niet ter kennis van de landbouwers? Ook in Dultschland beschouwt men deze nieuwe meststof nog niet van eenige bepaalde waarde voor den landbouw. Dit blijkt uit de weigering der Staatsspoorweg-maatschappij In dat rijk om ook kalimeel tegen het verlaagde tarief te ver voeren, hetwelk de kalizouten genieten. Het is dus geraden voorzichtig te zijn met het kalimeel, dat wat in water oplosbaar kali betreft, nog niet der waarde van kaïniet heeft en als men het In zoutzuur oplosbaar kali met In water oplosbaar kali gelijk stelt, hoogstens '/a der waarde van kaïniet bezit. In eene annonce, voorkomende in het Neder- landsch Landbouwblad, lees ik: .Kalimeel kan voor alle planten ten allen tijde .gebruikt worden; eene schadelijke werking is .uitgesloten, ook als overbemesting kan kalimeel .gegeven worden". Dit lijkt mij een aanbeveling om zooveel mogelijk kwijt te raken terwijl in een ingezonden stuk in dat blad, de Kallmeelmaatschappij haar bestrijders als belanghebbende bij het kalt - syndicaat worden genoemd. Wij krflgen echter volgens dat ingezonden stuk binnenkort een brochure van de Maatschappij; mogelijk worden wij daardoor wijzer en wordt het kalimeel nog de meststof der toekomst, wat Ik echter betwijfel. Bovenstaande zoude zeker in de pen zijn ge bleven, ware het niet, dat een invloedrijke land bouwer uit het eiland Tholen ons eiland heeft bezocht, teneinde het kalimeel aan den man te brengen. Handelaars In meststoffen weest ook gij voorzichtig en koopt geen kalimeel, alvorens u het uit vaste overtuiging den landbouwers kunt aanbieden. Toch dunkt mij moet genoemde landbouwer wel eenigszins overtuigd zijn van de goede werking van het kalimeel. Vergis ik mij niet, dan zijn door hem 400 balen betrokken en vernemen wij vóór einde 1910 de goede resultaten nog wel. Waar nu echter de Kallmeelmaatschappij in eiken bestrijder van het kalimeel een belang hebbende bij het kalisyndicaat ziet, reist hier van zelf de vraag: zou deze Thoolsche landbouwer zich geheel belangloos als propagandist van het kalimeel opwerpen Onze groote Zeeuwsche dichter heeft gezegd .Om der wille van de smeer, Likt de kat de kandeleer". Dankend voor de opname, J« w. Telegrafisch Weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Maart 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.5 te Horta- laagste barometerstand 749,8 te Seydisfjord' Verwachting (van den avond van 14 Maart 1910 tot den avond van 15 Maart)- zwakken tot maligen Zuidelijken tot Zuid- westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk droog weer; zelfde tempe ratuur. ftPVERTEglTlEü. Voorspoedig bevallen van een flioken Zoon, W. J. OASTv. Feuus. Zierikzee, 14 Maait 1910.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9