ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 Maart 1910. Tweede Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDIN6EN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATËRDAO verschijnt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8897. Uitgever-Hoofdredacteur t A. FRANKEL. Redaoteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurt A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. Rockefeller, de 77-jarige petroleum- konlng, die de rijkste man der wereld moet zijn, en die al meer dan 100 mlllioen gulden voor liefdadige doeleinden bestemd heelt, wil voor zijn dood de rest van zijn onmetelijk vermogen (naar men zegt duizend millloen gulden) ter beschikking stellen voor werken in het belang van beschaving en menschelljkheld. Roosevelt, de ex-president der Ver- eenlgde Staten, is thans op reis naar Khartoem; zijn jachtreis is afgeloopen. Hij heeft 300 stuks groot wild, waaronder 17 leeuwen, 11 olifanten, 10 rhinocerossen, 8 hippopotamussen enz. geschoten. Philadelphia, 3 Maart. De groote jury heeft Murphy, president van den centralen arbeidersbond en Prath, die den spoorweg- arbeidersbond organiseerden, gedagvaard. Belden zijn beschuldigd van muiterij en van ophitsing tot muiterij. 5 Maart. De algemeene staking, uitgeschreven door de Centrale Werk liedenvereniging, begon te middernacht. Er staken 75.000 aangeslotenen bij de vereenlging en een groot aantal niet- aangeslotenen. Everett, 3 Maart. Het staat thans vast, dat bij het spoorwegongeluk, waarbij een trein onder een lawine werd bedolven, 84 personen gedood of vermist zijn. Er bestaat slechts weinig kans, dat er nog personen levend gered worden. Te New-York zijn berichten ontvan gen van hevige overstroomingen in Ohio. Tengevolge van het zachte weder smelt de sneeuw op de bergen heel snel, de rivieren kunnen den grooten toevoer van water niet verzwelgen en zijn bulten de oevers ge- ïi) treden. Zware regens maken den toestand nog bedenkelijker. Op vele fabrieken moest het werk gestaakt worden, honderden menschen zijn dakloos. Ook moeten velen zijn verdronken. Het noorden van den staat New-York heeft evenzeer van overstrooming te lijden. De ramp In den Staat Washington, waar een Ingesneeuwde trein door een lawine bedolven werd, heeft aan 60 men schen het leven gekost. Het moet de laatste dagen in het noordwesten van de Vereenigde Staten wel bar hebben gesneeuwd. Tal van transcontinentale lijnen zfln dlchtgesneeuwd en het verkeer staat er stil. Over de ramp in Washington vindt men nog het vol gende In de buitenlandsche bladen. Een lawine, die langs een westelijke helling In het Cascaden-gebergte naar be neden kwam, bedolf twee treinen van de Oreat Northern en vier eleclrlsche loco motieven, die waren ingesneeuwd. De plaats, waar de ramp voorviel, ligt bij den westelijken ingang van den Cascaden- tunnel, op ongeveer 160 K.M. van Everett verwijderd. Tot op 15 E. M. afstands van de storting zijn naar alle richtingen de telegraaflijnen gebroken. Het duurde dan ook nogal eenlgen tijd, vóór de tijding van het gebeurde Everett bereikt had. Maar bijna onmiddellijk vertrok toen ook vandaar een trein met dokters en verpleeg sters met allerlei hulpmiddelen naar de plaats der storting, onmiddellijk gevolgd door een trein met wegpersoneel. Daar de lijn over een aanzienlijke lengte was weg geslagen, kon men de plek des onheils met den trein niet dichter naderen dan tot op 15 Eng. mijl. De rest van den weg moest te voet door de dik-liggende sneeuw worden afgelegd. Dicht bij de plaats des onheils staat een hotel van de spoorwegmaatschappij. In dat gebouw konden de reizigers van de ingesneeuwde treinen natuurlijk vóór de lawine neerkwam gaan eten. Ein delijk sliepen zij In den trein. En daar de lawine 's nachts neerkwam, en de treinen vernielde en begroef, moest de ramp een grooten omvang aannemen. Op enkele plaatsen zitten de wagens 10 meter dik onder sneeuw, aarde, boomstammen enz die van de helling waren afgekomen. Blijkens een telegram van Woensdag uil Everett, waren toen reeds 20 omge komen reizigers uitgegraven, voor het meerendeel personen uit Spokane en Seattle. Van de bewoners van het hotel en van het personeel eener nabij gelegen electrlsche centrale en van een watertoren zijn ook verscheidenen omgekomen. Dan worden er tientallen vermist. Onder de personen ter plaatse, die aan den dood zijn ontsnapt, bevindt zich de hoofdinspecteur van de westelflke sectie van de Oreat Northern, die In persoon de leiding had bij 't vrijmaken van den weg voor de ingesneeuwde treinen. Sommige reizigers hadden, al den dag tevoren, den hoofdinspecteur gevraagd, den trein, die h. i. te zeer aan het gevaar van een sneeuwstorting blootstond, in den tunnel te brengen. Maar de hoofdinspecteur had dat niet goedgevonden. Zijn secretaris Is onder de dooden, vreest men. Over de sneeuwstortlngen In het zuiden van den slaat Idaho, wordt nader het volgende gemeld: Mate, een mljndorp in Idaho, Is in den nacht van Zondag op Maandag door een lawine bedolven, waarbij 120 tot 200 mijnwerkers zijn omgekomen. Volgens de berichten welke overigens nog tegen strijdig en verward zijn Is de stad bedolven in den nacht, toen iedereen sliep. Duizenden tonnen sneeuw en ijs kwamen de berghelling af en tal van huizen werden onder de massa begraven. Op een rangeer terrein stonden verschelden goederenwagens, die vernield werden. Erger was, dat in die wagens vijftig mannen sliepen, van wie er niet een aan den dood ontsnapt is. Onmiddellijk werd door de Inwoners tan naburige dorpen een begin gemaakt met het reddingswerkmaar daar alle wegen door sneeuw bedekt en dientengevolge moeilijk begaanbaar waren, was dat een uiterst moeilijk werk. Blijkens telegrammen, die dezen Maandag te New-York zijn ont vangen, hadden de redders op den middag van dien dag reeds 25 levenden (allen met min of meer ernstige kwetsuren) en 12 dooden uitgegraven. De levenden werden onmiddellijk getransporteerd naar dorpen in de buurt, als Wallace (Idaho) en Walla- Walla (Washington). Mata, het geteisterde mijndorp, ligt aan den voet van een hoogen heuvelkam. De sneeuw lag, toen de lawine was neerge komen, op sommige plaatsen tot 25 M. diep. Waar enkele dagen geleden nog een bloeiend dorp stond, is nu enkel een veld van sneeuw en ijs te zien' Het reddlngs-, misschien enkel nog maar het bergingswerk, wordt met koortsachtigen ijver verricht. Zeshonderd man houden zich er mee bezig, In de hoop althans nog enkele menschen levend uit te graven. Ook een dorpje In de buurt, Burke, is door een lawine getroffen. Daar zijn voor zoover men op het oogenbllk weet 25 huizen vernield en ook reeds 16 lijken uit de sneeuw gedolven. Het dient echter gezegd, dat omtrent den omvang der ramp, zoo te Mate als te Burke, geen absoluut betrouwbare berich ten zijn ingekomen, en dat het zeer wel mogelijk is, dat het gebeurde veel minder ernstig zal blijken te zijn, dan uit de eerste berichten valt op te maken. rusland. Senator Qarin, de man die den Augias stal der intendantuur moet reinigen, heeft bij zijn onderzoek te Moskou ontdekt, dat de geheime politie in 1905 groote hoeveel heden wapens In wapenwinkels in beslag genomen heeft om ze later bij andere wapenhandelaars voor weinig geld te ver- koopen. Bovendien Is uitgekomen, dat de politie een groot aantal arrestanten tegen losgeld op vrije voelen stelde. Men meldt aan de Lokal Anzeiger, dat men den heer Moratew, voorzitter van den raad van beheer der Wolga—Bugulmlnsk spoorweglijn en zijn broeder heeft aan gehouden, beschuldigd ten nadeele der onderneming 5 mlllioen verduisterd te hebben. De twee gearresteerden zijn broeders van een ambtenaar bij het ministerie van buitenl. zaken. Van de praalgraven der keizers ln De Peter- en Paul-kerk te St.-Petersburg zijn 20 zilveren kransen gestolen. frankrijk. Wederom komen uit verschillende streken van Frankrijk berichten van dreigende overstroomingen en wassende rivieren. De Doubs stijgt snel, Zondagmiddag stond het water buiten Bensangon reeds 60 c.M. hoog op het jaagpad. Ook de Sdone wast voortdurend. De Loire heeft opnieuw de lage wijk van Angers blank gezet, te Nantes zijn verschillende straten in kanalen veranderd. Op de kust van Bretagne woedt de storm onafgebroken. Ook van de Mid- dellandsche Zeekusten wordt ruw weer gemeld. Te Toulon is het telegraphische verkeer gestoord, tengevolge van het omverwaaien van talrijke telegraafpalen. Boven Tarbes heeft een buitengewoon hevig onweer gewoed. Te Parijs stijgt het Seine-water. Te Parijs bestaat er een ambt dat slechts bij weinig personen bekend is, en dat met 150 fr. in de maand betaald wordt. Er zijn geen diploma's noodig om het te bekomen. Het eenige wat men kennen moet is: blaffen als een hond. Met wat oefening en talent slaagt men daar spoedig in. De „hondenontdekker", zooals men dien man noemt, heeft niets anders te doen dan 's nachts langs de eenzame straten der voorsteden te wandelen. Nu en dan heft hij een hevig geblaf aan, waarop dan uit elk huis, waar een hond Is, een antwoord weerklinkt. Dan teekent hij zorgvuldig het adres dier hulzen aan, waar dan spoedig een inspecteur verschijnt, om te zien of de hondenbelasting betaald wordt. belsiE. Brussel, 4 Maart. Bij de in de Kamer voortgezette behandeling der Interpellaties over de koninklijke stichtingen verklaarde de minister-president, dat alle activa van de Kroonstlchting aan den Staat behooren te komen, maar dat deze gehouden is de betaling van alle schulden te waarborgen. Er Is echter geen enkel bewijs, dat alle waarden oorspronkelijk aan de Kroon stlchting hebben behoord. De minister voegde er bijIk heb den Koning gedurende de laatste dagen van zijn leven zien werken, liggende op een rustbed, zich dus, terwijl hij den dood verwachtte, nog wadend aan den Staat. Men mag niet onrechtvaardig zijn jegens de nagedachtenis van een man, dien men dikwijls niet begreep, maar die nooit iets anders beoogde dan den roem en de welvaart van het land. De minister van justitie verklaarde, dat de regeering van oordeel is, dat de meubels in de koninklijke palelzen particulier eigen dom van den Koning waren. De minister ging voort: „Het geld uit de Kroonstich- tlngen moet besteed worden voor her vormingen ten bate der negers. Daardoor zullen wij bewijzen, dat wij er ernstig naar streven In den Congo een werk van beschaving en menschllevendheld tot stand te brengen". Met zitten en opstaan nam de Kamer een motie aan, waarin akte wordt genomen van de verklaring der regeering, dat de rechten van den Staat krachtig zullen worden gehandhaafd. De zitting werd daarna opgeheven. Tot nu toe heeft het Belgisch spoor- wegbestuur reeds 2,504,873,90 fr. ver goedingen betaald aan de slachtoffers der verschrikkelijke spoorwegramp, welke den 21en Mei 1908 te Contlch plaats had. Omtrent de overstrooming In België, wordt door het Handelsbl. van Antwerpen het volgende gemeld: De provincie Luik is tegenwoordig de rampzaligste streek van geheel het land. Men krijgt er tooneelen te zien, die hier tot nu toe ongekend waren. En, ondanks het droge weer, zakte het water wanhopig langzaam. Te Jemeppe Is de kerk nog altijd on bereikbaar voor de geloovigen, want er staat nog een meter water op den kerkvloer. Te Seralng is de toestand allerdroevigst. Duizenden werklieden zijn naar huis ge zonden, daar de werken stil liggen. Een rij spoorwegwaggonsdoor den stroom voortgedreven, reed de helling af, en zakte de vorige week tot In de Maas. In al de straten varen bootjes en vele Luikenaars doen een uitslapje tot hier, om van het zonderlinge schouwspel getuige te zijn. Een dépéche, Dinsdagavond om 9 uren uit Seralng verzonden, meldt, dat de toestand In de overstroomde Cockerlll- fabrieken niet verbeterd is. De mijnen wo-den uitgepompt. Ook de stad is zeer beproefd. In den loop van den dag Is een detachement pontonniers uit Antwerpen aan gekomen, voorzien van vier Ijzeren booten. Daar de electrlsche stroom afgesneden Is, heeft men noch licht nog beweegkracht. In het gesticht der Aalmoezeniers van den Arbeid komen de huisgezinnen in menigte een onderkomen zoeken. De vrouwen en kinderen, ongekamd, ongewasschen, half gekleed, verdringen zich bibberend rondom de verwarmingstoestellen, terwijl de aal moezeniers en de bedienden van het huis beddegoed aanbrengen, om ,ten minste vrouwen en kinderen eenige rust te be zorgen. Dan moest men hun'drank enjvoedsel geven. En stapels boterhammen en dam pende koffie werden nu rondgedragen. Vrijdag was de toestand nog overal omtrent dezelfde; doch het schoone weder heeft hem in alle geval niet doen verergeren. Te Loth Is de overslroomlng ook mer kelijk verminderd, doch te Ruysbroeck bleef de toestand dezelfde. De papierfabriek en de hoedenmakerij zijn nog altijd door het water overrompeld. Te Anderlecht is de toestand eerder verslechterd. Op het eiland St.-Helena stond het water 1 M. 60 boven het normaal peil. Boven Brussel, van Vilvoorde af neer waarts, staan de gemeenten Heffen, Leest, Hombeek, Sempst, Weerde en Eppeghem gedeeltelijk onder water. Te Eppeghem, met name, stroomde de rivier in het volle veld, alsof er geen dijken meer bestonden. Van Vilvoorde naar Mechelen gelijken de weiden op uitgestrekte meren. nederland. Amsterdam, 5 Maart. Alhier zal binnen kort de volgende Interessante zaak voor de rechtbank worden behandeld. Er woonde in de hoofdstad een echt paar, waarvan de man het zijn betere wederhelft kwalijk scheen te nemen, dat hij nog altijd niet papa kon worden ge noemd. Meermalen had hij daarom vrouwlief de verzekering gegeven, dat zij, wanneer hij stierf, geen cent zou erven. En de man stierf. En de vrouw wist, dat zij niet In 't testament stond. Maar zij had hare maatregelen genomen. Pas was de man gestorven, of de kruier om den hoek werd gehaald, die, naar beweerd wordt, voor f 1000 zich bereid had ver klaard voor stervende echtgenoot te spelen. Het lijk van den waren echtvriend werd naar een andere kamer gebracht, de kruier kroop in 't bed, de notaris werd gehaald, een testament werd gemaakt, alles in den vorm, en ook de verdere formaliteiten, betreffende de aangifte van overlijden enz., liepen goed van stapel. Een groote ver rassing wachtte echter de weduwe bij de opening van het testament. Toen bleek n.l. dat de pseudo overleden man tot erf genamen had benoemd: zijn liefhebbende echtgenoote en en den kruier om den hoek, dien hij steeds als een eerlijk man had gekend. De weduwe vond dit wat al te kras. Qiftig geworden wist z( haar tong niet In bedwang te houden en het gevolg is, dat thans de rechtbank deze zaak ter berechting zal krijgen. Een notabele Ingezetene wilde huwen met de dochter van een ander notabel ingezetene. Hij moest echter omstreeks dienzelfden tijd onder de wapens komen voor herhalingsoefeningen. Daarom vroeg hij vrijstelling, op grond, dat hij in het buitenland een betrekking wilde aanvaarden. De vrijstelling werd hem verleend, hij huwde en ging met zijn vrouwtje het gebruikelijke reisje maken. Aan het departement van oorlog had men echter ongelukkiger wijze de huwelijks aankondiging gelezen en toen het jong gehuwde paartje nu dezer dagen den vaderlandschen bodem weer betrad, wachtte het een onaangename verrassing. De jonge man kreeg n.l. de kennis geving, dat hij onmiddellijk In dienst moest treden; gedegradeerd werd van sergeant tot soldaat, en een maand moest straf dienen. De misdaad op de Nicolaas Wltsenkade. Hedenmorgen is het lijk van mej. Rameau Winia, het slachtoffer van de gruwelijke misdaad op de Nicolaas Wltsenkade te Amsterdam, van het Wilhelmina-Oasthuls uit op de Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. De ongelukkige is, zooals men weet, gestorven zonder dat 't der justitie is mogelijk geweest uit haar mond iets om trent de toedracht van de vreeselljke ge beurtenis te vernemen. Buiten de verklaringen van de twee verdachten, de 24-jarige dienstbode lmkje Beetsma, en haar vrijer, den 20-jarigen kruiersknecht Jacques Ronne, heeft zij dus geen gegevens dan de spaarzame en on samenhangende mededeelingen van het slachtoffer, gedaan aan de menschen die haar 't eerst aantroffen ln den deernis waarden toestand, waarin zij toen verkeerde, gefolterd door vreeselljke pijnen, welke geregelde gedachtenuitlng niet wel mogelijk maakten. Aanvankelijk scheen 't dat de waarheid over het geheimzinnige van dit drama wel nimmer tot voldoende klaarheid zou ztjn te brengen. Sedert de laatste dagen echter wanhoopt de justitie niet dat haar dit te eeniger tijd nog wel gelukken zal. De indruk, die zich al spoedig vestigde, dat de hoofdschuldige, de dienstbode is, en dat de zoogenaamde vrijer bij het mis drijf slechts een meer lijdelijke rol heeft vervuld, wordt hoe langer hoe meer versterkt. Aannemende, dat de „vrijer" de waarheid spreekt en behoudens het feit, dat de uiterlijke omstandigheden hem wel als medeplichtige moesten aanwijzen, vindt reeds veel van wat hij mededeelde, be vestiging, zou de toedracht de volgende zijn: lmkje was over haar meesteres slecht te spreken en wetende dat de jongen een dlefachtlgen aard heeft zij zelf is trouwens ook reeds vroeger wegens dief stal veroordeeld had zij al meermalen het plan geopperd juffrouw W. te bestelen, maar In die gesprekken zinspeelde zij er altijd op, dat 't niet zou gelukken, ais het slachtoffer leven bleef. Zoo kreeg hij ook in den avond van Vrijdag 25 Februari de boodschap dadelijk bij haar te komen. Daaraan voldoende juffrouw W. was dien avond uit begon zij weer over de zaak, maar R., die ruiter lijk aan politie en justitie heeft verklaard, dat hij wel stelen, maar niet dooden wou, weigerde het laatste pertinent. Hij zou dan maar dien nacht in huls blijven en werd door lmkje verstopt, op den zolder, in een ruime opening in den muur, twee meter boven den beganen grond, welke opening, van een klein deurtje voorzien, waar hij In moest kruipen, vroeger gediend had als reservoir van de duinwaterleiding, doch thans, als zoodanig niet meer ge bruikt, diende voor bergplaats. Hij kreeg wat beddegoed en een paar beschuiten mede als hij honger mocht krijgen. Zonder hulp van lmkje was 't hem niet mogelijk geweest In of uit dat gat te komen. Zij moest het deurtje achter hem op de knip doen en 't ook weer ontsluiten als hij er uit zou komen. Aldus heeft hij den nacht doorgebracht. Hij had voorgesteld, dat lmkje des nachts de voorwerpen van waarde en een geld kistje, beide In de slaapkamer aanwezig, (de overige vertrekken In het huls waren altijd gesloten en de sleutels onder berus ting van mej. W.) zou wegnemen, opdat hij onopgemerkt daarmede het huis zou kunnen verlaten, maar dat wilde het meisje beslist niet. „Zij", dat was mej. W., moest van kant gemaakt worden. Des morgens heeft lmkje, die, zooals men weet, bij haar meesteresse in de kamer sliep, hem uit het gat gelaten en hem nogmaals aangespoord het moordplan ten uitvoer te brengen. Toen hij bleef weigeren, heeft zij stilzwijgend, ln de keuken, die op de eerste étage ls gelegen, de pan met water op het gaskomfoor gezet en gezegd: „Als jij dan niet durft, ik wel"! Toen het water kookte heeft zij de pan opgenomen en Is er mede naar de slaap kamer op de tweede verdieping gegaan. R., wel begrijpende wat zij doen ging, is haar tot voor de deur der slaapkamer gevolgd, om, zooals hij verklaarde, op het oogenbllk dat de daad verricht zou zijn, ook binnen te treden en de aangewezen voorwerpen bult te maken en er zich dan ijlings mede te verwijderen. Hij hoorde bijna onmiddellijk het slacht offer hevig gillen en „moord" I roepen. Toen Is hij naar binnen gegaan, regelrecht naar het hoofdeinde van het bed loopende en juist op dat oogenbllk wiep lmkje voor de tweede maal de nog In de pan zijnde scheut kokend water op het gezicht. Daar de mishandelde vrouw maar door bleef gillen en alle krachten Inspande om op te staan, hebben belden de kamer ver laten, lmkje, met de geheel geledigde pan In de hand, ging naar boven naar de derde étage, waar haar eigen slaapkamer Is en hij, beangst geworden, stormde naar om laag en het huis uit. De tweede worp was

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5