llissiopHÉirs ta Man. Tweede Voordracht Polder teltf- to Sir-JanM üdeeling Hoes Landhoowmaalscliappij. Telegrafisch Weerbericht, ADVERTEKTIEN. Mej, de Wed. J. W. van Braband-De Oode, CREDIETEN. Effecten- en Com missie-Bank, Prof. Dr. EERDINANS, Melk-Gontroleur. De eigenaar was vergezeld van een klerk, met wlen hij vervolgens naar Middel burg vertrok, om den rechter-commissarls Inlichtingen te verschaffen aangaande de verduistering van postal-orders. De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang verleend met last tot instructie van de zaak en bevel tot gevangenhouding tegen L. 'A. S., 32 jaar, assuradeur, ge boren en wonende alhier. De Vllssingsche Oranjebond zal Maandag 7 Maart een algemeene vergade ring houden. Daarin zal behandeld worden een voorstel van het bestuur, betreffende een feestelijke viering van den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Voor de bouwvakken alhier staat eerlang nog al wat werk voor de deur. Ten eerste moet minstens een nieuwe openbare school worden gebouwd, mis schien wel twee. Voorts krijgen wij een nieuw post- en telegraafkantoor. Verder zal „De Schelde" een paar honderd woningen laten bouwen en voorts bestaan er plannen voor den bouw van een nieuwe Kath. Kerkterwijl de Oereformeerde Gemeente eveneens een nieuwe kerk zal laten bouwen. Van de „De Ruyterschool" te Vlis- singen zijn geslaagd voor eersten stuurman groote stoomvaart de heer B. Vermaas en voor derden stuurman dlerzelfde vaart de heer L. W. J. de Waardt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Scherpenisse, 1 Maart. Deze week had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor den heer C. v. d. Weiff Jz. Voor het timmerwerk werd ingeschreven door C. Geluk voor f 288; J. Suurland voor f 265 en D. Brand voor f 240. Het metselwerk door M. Andrlesse voor f 241 en Jb. Muller voor f 239,75. Het schilderwerk werd zonder aanbe steding gegund aan W. F. v. d. Graaft voor f 40. Timmer- en metselwerk werd aan de laagste Inschrijvers gegund. Of er ook thee gedronken wordt. Dezer dagen is te Arnhem de theeschenkerij op Sonsbeek verpacht. Zij werd gegund aan de Naamlooze Vennootschap „Huize ter Aa", die had Ingeschreven voor f 2100. Landbouw en Veeteelt. In verband mei de benoeming van dr. J. J. L. van Rijn tot Rljkslandbouwconsu- lent te Londen, wordt belanghebbenden aangeraden om ln het vervolg aanvragen, voor zooveel Groot-Brlttannië en Ierland betreft, betreffende landbouwzaken, veeteelt, zuivelbereiding, bijenteelt en alles wat verband houdt met pluimvee en konflnen, In te zenden aan dr. J. J. L. van Rijn, voornoemd, wiens adres Is: 50 Mount Park Road, Ealing, London. Maandag vierde de Dorpsvereeniging „Eendracht Bindt" te Nleuwerkerk In de „Meebaal" in een expresselijk daartoe bijeengeroepen vergadering haar vijf-en- twintigjarig bestaan. De zaal was feestelijk versierd met toepasselijke decoratie en planten en levende bloemen. Er heerschte, naar wij vernamen, een opgewekte stemming, schoone toespraken (o. a. van den heer D. Koopman, secretaris der vereeniging, een zeer bloemrijke) drukten die feestelijke stemming en dankbare gevoelens uit. De vereeniging heeft dan ook In die kwart eeuw altijd goed gewerkt. Bij kon. besl. Is benoemd tot Inspec teur van het landbouwonderwijs dr. K. H. M. van der Zande, thans directeur van het Rtjkslandbouwproefstatlon te Hoorn. St.-Filipsland, 1 Maart. Voor rekening van Gebr. Speler te Amsterdam, zal dit jaar alhier weer 60 gemeten zllverajuin worden uitgezaaid. St.-Maartensdljk, 1 Maart. Voor een tamelijk druk bezochte vergadering trad hedennamlddag alhier op de heer Zwager man, zuivel-consulent te Middelburg, tot het houden eener lezing over verbetering van het rundvee, controle- en stlerenver- eenlglngen. Op duidelijke en voor ieder bevattelijke wijze stelde de heer Zwagerman zijn hoorders op de hoogte van de beste middelen om het rundvee te verbeteren en schetste de voordeelen, die contrBle- en stlerenvereenlgingen voor den veehouder opleveren. Staande de vergadering werd dan ook tot de oprichting eener contröle- vereenlglng tot melkonderzoek besloten. 18 veehouders traden als lid toe, be schikkende over ruim 100 koelen. Het doel dezer vereeniging is om te weten te komen, welke koelen de beste en voordeeligste melk voor den veehouder opleveren. De melk wordt tot dat doel te Middelburg scheikundig onderzocht. Een persoon wordt door de vereeniging In dienst gesteld, welke dagelijks bij een lid, des morgens en 's avonds, een monster der melk tijdens het melken ophaalt, en dit opzendt naar Middelburg. Er bestaat uitzicht, dat weldra ook een stlerenvereeniging zal worden opgericht. Kortgene, 28 Febr. Heden vergaderde In de zaal van den heer C. J. van Damme alhier, onder presidium van den heer S. J. de Regt te Wlssenkerke, de afdeeling Noord-Beveland der Zeeuwsche Landbouw- Maatschapplj. Er waren slechts 21 leden tegenwoordig. Bij de opening van de vergadering gaf de voorzitter een resumé over het afge- loopen jaar. Ten eerste over den landbouw in het algemeen, waaruit bleek, volgens spreker, dat 1909 een slecht landbouwjaar is te noemen, waarmede allen het volkomen eens zullen zijn. Ten tweede over de Maatschappij. Spreker schetste in korte bewoordingen het met leede oogen zien heengaan van den zoozeer geachten voorzitter, den heer mr. P. C. J. Hennequln, en den penning meester, den heer J. J. van Weel. Hunne plaatsen zijn echter vervangen geworden door twee eveneens achtenswaardige per sonen, de heeren mr. H. C. Moolenburgh, als voorzitter, en W. Kakebeeke. Als een groot nut noemde spreker de medewerking van de Maatschappij, tot de oprichting der Centrale Onderlinge Ver zekering, waarna hij voorstelde over te gaan tot afwerking van de agenda. O. m. bleek uit de rekening over het afgeloopen dienstjaar, overgelegd door den penningmeester, den heer Van Arenthals, dat de rekening sloot in ontvangst met f 601,98 en in uitgaaf met f 457,88, zijnde een batig saldo van f 144,10. Als afgevaardigden naar de hoofd- bestuurs-vergaderlng werden benoemd de heeren S. J. de Regt en L. J. Dorst, en als plaatsvervanger-afgevaardigden de heeren J. J. van Arenthals en Th.. Maat. Wegens het bedanken als bestuurslid door den heer M. F. Zuljdweg, secretaris der afdeeling, werd in diens plaats benoemd de heer J. G. van der Linde te Kolljnsplaat. Het bestuur zal uit zfln midden ten spoedigste een secretaris benoemen. Bij monde van den voorzitter werd medegedeeld, dat van de gelden, welke disponibel zijn gesteld om uit te keeren voor verschillende landbouwbelangen, f 15 is uitgetrokken voor de vereeniging van oud-leerlingen in landbouwkunde, de vereeniging „Vooruitgang", terwijl het resteerende zal worden gebezigd ter be kostiging der eventuëel Ie houden wed strijden In het voorbrengen van paarden. Óp voorstel van de heeren I. P. van der Weele en Jac. de Looff, belden te Kolijns- plaat, zal aan de gemeente Kortgene worden verzocht tot beter onderhoud der grintwegen tusschen Kortgene en Kolljns plaat. Zooals de toestand thans is, zijn de wegen volgens voorstellers bijna onbegaan baar en onberijdbaar. Verder werd nog een woord van dank gezegd door den voorzitter aan den afgetreden secretaris, den heer Zuijdweg. Het speet hem, dat de heer Zuijdweg dit besluit heeft genomen, daar men met hem, hoewel kort, vriendschappelijk en goed heeft samengewerkt. Mocht zijn plaats door een even accuraat persoon worden vervangen In de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde Dinsdag genoemde afdeeling, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer C. Zuydweg van Wolfaartsdljk. Een verzoek van een pas opgerichte varkensvereeniglng te Nieuwdorp om sub sidie werd nog niet behandeld. Aangezien bij loting was uitgemaakt, dat de cursus In hoefbeslag in de afdeeling Middelburg moet plaats hebben, moet de afdeeling Goes het dit jaar zonder cursus stellen. De rekening over 1909 werd goedgekeurd In ontvangst op 1 1618,03 s, waaronder f 986 03s goed slot vorige jaar, In uitgaaf op f 652,12s, alzoo met een batig saldo van f 965,91. Ingekomen was een verzoek ont adhaesie aan een door de afdeeling Noord-Beveland ontworpen verzoek aan den minister, om op de dorpen ook voor de niet ln de kom der gemeenten wonenden een tweede postbestelling In te voeren. Na eenlge discussie werd bij acclamatie besloten adhaesie te betuigen. Tot afgevaardigde naar de hoofd- bestuurs-vergadering werden herkozen de heeren C. Zuydweg en M. Boogerd. Door den heer Q Trlmpe, marktzelter, werd daarna uitgebracht het jaarverslag over de boter- en eierenmarkt. Slechts weinig verandering is In de botermarkt gekomen. In tegenstelling met de botermarkt gaat de eierenmarkt steeds vooruit. Bij de bespreking van den markt- toestand deelde de marktzetter mede, dat door Burgem. en Weth. verboden Is, voorlaan, te beginnen met Dinsdag a s., op de beurs, waar de eierenmarkt plaats heeft, eieren In te pakken of te verpakken. Deze maatregel staat gelijk met vernietiging der markt. Na discussie werd het bestuur gemachtigd, zoo noodig, tijdelijk een lokaal te huren voor den elerenverkoop. Namens de ver gadering zal aan Burgem. en Weth. een request worden aangeboden om Intrekking van den maatregel te verkrijgen. Den voorzitter der afdeeling Goes der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij werd opgedragen zich met den marktzetter te wenden tot Burgem. en Weth om bij dezen de zaak te bespreken. Op voorstel van den heer M. v. Llere, Nisse, werd besloten, evenals het vorige jaar, f 22,50 beschikbaar te stellen voor premiën aan 2- en 3-jarige paarden, die op de paardenmarkt zullen worden aan gevoerd. Wenschelijk werd geacht, dan ook een keurmeester te benoemen. Deze benoeming werd aan het bestuur overgelaten. Af. Cf O N D E R W IJ S. Kerkwerve. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, ter voorziening in de vaca ture onstaan door de benoeming van mej. H. M. van Malland te Zlerikzee, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Als no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te Heteren komt voor mej. W. F. H. Odlnk, onderwijzeres te Stavenisse. Post en Telegrafie. Dinteloord, 1 Maart. Ter voorziening ln de alhier bestaande vacature van brievenbesteller ls benoemd onze dorps genoot A. de Jong. Visscberi] - Berichten. De spieringvangst op het Hollandsch Diep begint weer iets beter te gaan. De slechte vangst schrijft men toe aan het zoogenaamde opperWater. De prijs Is te Willemstad f 0 60 per 100 stuks. DE „PRINS WILLEM II". Omtrent het schip ls nog geen bericht ontvangen. Naar men uit Rotterdam meldt, wordt In assurantiekringen het s.s. „Prins Willem II" reeds sedert acht dagen als verloren beschouwd. Men vermoedt, dat tengevolge van een ketelontploffing tijdens stormweder het schip te gronde is gegaan. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting ant woordde Minister Regout op de interpellatie van den heer Marchant over de pensioens bijdrage van het personeel bij de H. IJ. S. M. Hij verklaarde de houding der directie af te keuren, den genomen maatregel onwettig en Ingrijpen van de regeering noodig te achten. De Minister verklaarde voornemens te zijn een voorstel tot wijziging van art. 53 der spoorwegovereenkomsten bij de Kamer aanhangig te maken. TBLHQRAMMBN. 's-Gravenhage, 2 Maart. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der regeling van het Militair Onderwijs bij de landmacht, zijn verworpen met 38 tegen 31 stemmen de amende menten der commissie van rapporteurs, om niet slechts de bezitters van eind diploma H. B. S. met 5-jarlgen cursus en van gymnaslaal-diploma B zonder examen tot de Kon. Mil. Academie toe te laten, maar ook de bezitters van gymna- slaal-dlploma A. Wel is nader bepaald, dat laatstbedoelden slechts een aanvullend examen zullen hebben te doen in vakken, die wel in getuigschrift B, doch niet in A voorkomen. De eind-stemming voor het ontwerp volgt later. Daarna is aangevangen de behandeling der suppletolre justitle-begrootlng, be treffende maatregelen In het belang van ontslagen gevangenen. De heer Duys achtte het ontwerp een stap In de goede richting, maar keurde af, dat het wel subsidie geeft, maar het eigenlijke reelas- seeringswerk niet tot zijn recht doet komen. De heer Van Hamel wenschte kleine palronage-comlté's, waarin zitting hebben gevangenis-directeuren en gedele geerden van vereenlglngen. Zoodoende krijgt men samenwerking tusschen staats organen en particulier Initiatief. De heer Van Asch van Wijk oordeelde, dat het reelasseerlngswerk behoort tot de laak van het particulier initiatief, gesteund door de overheid. Benoemd tot 2de klerk aan het departement van justitie, de heer P. Ver flage te Krulnlngeju_ Ingezonden Stukken. Geachte Heer Redacteur t Sta mij toe even terug te komen op het Inge zonden stuk van de vereeniging van groothan delaren enz. In uw nummer van Zaterdag 1.1. een stuk dat wegens zijn aiarmeerenden inhoud op ons eiland groote belangstelling zal hebben gewekt. Ik voor mij kan mij niet voorstellen, dat ln den tegenwoordlgen tijd, waarin aan het verkeer zulke hooge elschen worden gesteld, zóó licht vaardig en tegen het algemeen belang in, gehan deld zou worden. De geachte inzender heeft zich In contact gesteld met het bestuur der R. T.-M., maar met alle respect gesproken, zou men dit kunnen noemen .bij den duivel te biecht gaanwant als de Posterij geen gebruik meer wil maken van de diensten der R. T.-M., dan zal daarvoor wel gegronde reden bestaan. Ik geef den geachten Inzender daarom ln over weging, zich ook eers in verbinding te stellen met den Hoofddirecteur der Posterij; misschien hoort hQ dan, behalve de reden waarom men de nachtposttram wit laten vervallen, ook wat er voor in de plaats zal komen. Het welzijn van ons eiland gaat ook mg ter harte, doch de bliigkheid clscht m.l. belde par tgen te hooren en aldus de zaak van twee kanten te bezien. U, mgnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte EEN EILANDBEWONER. BALANS-PRIJZEN. Volgens de annonce, voorkomende op de 4e pagina van ons blad, kondigen de welbekende Boekhandelaren Cohen te Amsterdam weer veel waar aan voor weinig geld. Boeken, die het vierdubbele en meer waard zijn, gaan nu tegen ongeloof lijke prijzen. Aangezien dit het laatste aanbod Is talme men niet met bestellen. MARKTBERICHTEN. Tholen, 1 Maart. Jarige Zeeuwsche tarwe f h f nieuwe I 6,50 f 8; haver f 3,50 f 4,50; rogge f 5,50 a f 6; wlntergerst f 5,30 h f 5,50; aardappelen, blauwe t 2,30 A f 2,70; wille f2 A f2.50; peren f 5,— A f 6,— appelen f 4,80 A f 5,60 per H.L.uien f 1,30 a f 1,50 per 50 K.G.; hooi f 40 a f 45 per 1000 K.G.; stroo f 7 a f 11 per 100 bossen; zomer- gerst f 4 A f 4,50 per H.L. Rotterdam, 1 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 58 paarden, 1217 magere en 948 vette runderen, 217 vette en 1177 nuchtere kalveren, 4 schapen of lammeren, 716 varkens en 171 biggen. Koelen en ossen 25 tot 35 ct.stieren 24 tot 31 ct., kalveren 50 A 60 ct., varkens 24 A 26J ct., alles per kilo. Melkkoeien f 130 A I 245, kaltkoeien f 155 A f 260, vaarzen f 60 A f 120, alles mager vee; biggen f 9 A f 16, slacht- paarden f 30 A f 155, handelspaarden I 55 A f 240, hitten f 40 A f 225. Nuchtere kalveren: fok- f 16 A f 24, slacht- f 7 A f 12. Biggen f 1,40 A f 1,80 per week. Vette koelen en ossen ruim aangevoerd, er was veel z.g. buitenvee ter markt. De handel had een traag verloop, alles zal met moeite verkocht kunnen worden, de allerbeste spoellngkoeien konden nauwelijks 2 cent boven noteering halen. Stieren werden behoorlijk verkocht. Vette kalveren flink aangevoerd. Voor alles was goede vraag; omzet vlug. Mager vee was ruim ter markt. Voor alles was veel animo. Melk- en kalfkoeien voor België gezocht, ook naar ossen en jong vee was behoorlijk vraag. Toch was het aanbod grooter dan de vraag. Nuchtere fok- en slachtkalveren zeer ruim aange voerd. De handel in fokkalveren was lusteloos, men schrijft dit toe aan het natte weer. Slachtkalveren graag gekocht voor Engeland; omzet vlugger dan vorige week. ln paarden was behoorlijk handel en in biggen vlug tot hoogere prijzen. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotlerdamsche Eierenveillng besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3,35 A f 4,80, eendeneieren f 4,60 A f 4,90 per 100 stuks. Aanvoer 58,925 stuks. Zeeuwsche Uien. Aanvoer circa 5000 balen van alle soorten. Wegens kleinen aanvoer was vraag iets levendiger en werd er besteed voor groote bruine van f 1,65 tot f 1,80, naar gelang van kwaliteit, stroogele f 1,60 A f 1,65, kleine bruine f 2,25, alles per 60 kilo. naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.4 te Arlau; laagste barometerstand 747.7 te Thorshavn. Verwachting (van den avond van 2 Maart 1910 tot den avond van 3 Maart): Zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind nevelig tot licht be wolkt droog weer. Zelfde temperatuur. Z I E R I K Z E E. T|d van Hoogwater en van Laagwater. Maart. Maaas- ondordom. H. W. L. W. u. m. u. m. 2. 21 voorm. 6.18 nam. 6.38 0. 5 3. 22 voorm. 6.47 0.19 nam. 7 11 0.43 4. V. voorm. 7.26 1. 5 nam. 7.56 1.30 5. 24 voorm. 8.22 2. 1 nam. 8.58 2.28 6. Zo. 25 voorm. 9.41 3. 8 nam. 10.28 3.49 7. 26 voorm. 11.14 4.37 nam. 11.55 5.12 8. 27 voorm. 5.56 nam. 0.37 6.25 9. 23 voorm. 1. 3 6 53 nam. 1.39 7.14 t|d van H. w. te Dordrecht 3.15 uur later. l. w. 5.30 STOOMBOOTD1ENST MAART. Donderd. 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Van VHssingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. 's m. 6,20 6^20 6^20 'sm. 8- 8]- si- 'sm. 8,— i- CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet ons Algemeen Overzicht tot het volgend nummer blijven ''?Ken- De Redactie. 6 Maart hopen onze gie belde Ouders: JOHANNES GEUZE en CORNELIA A. NOORDIJK hun' 25-jarige Echtvereeniging te Poortvliet te herdenken. Nieuwerkerk, Maart 1910. A. VOSHOL, Echtgenoote en Kinderen. Getrouwd: C. M. MOOLENBURGH, A. J. BENT, die, ook namens wederzijdsche Familie, daök betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder- vanden. Wolvega, I Maart 1910. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, NICOLAAS FOKKER, in den ouderdom van ruim vier-en- zeventig jaar. Haamstede, 28 Februari 1910. K. FOKKER. M. FOKKER—Groenleer. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden van 10 maanden, onze Inniggellefde Moeder en Groot moeder, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Brouwershaven, 2 Maart 1910. W. J. VAN BRABAND. C W. VAN BRABAND— janse. C. VAN BEVEREN— Van Braband. W. VAN BEVEREN. A. HATENBOER- Van Braband. A. HATENBOER. Hartelijk dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op 27 Februari. Oosterland (Zeeland). Wed. VERSTRAATE. Voor de vele bewijzen, van belang stelling op 28 Februari 1.1., zoowel van hier als van elders ontvangen, betuigen wij onzen oprechten dank. Poortvliet, 2 Maart 1910. WILLEM MARTINUS ISTA. ADRIANA ISTAVan Tiggelen. Boulevard 139, Arnhem, heeft kapitaal beschikbaar voor credieten en 2e hypotheek, tegen 6 pCt. rente 'sjaars. Vrijdag 4 Maart, 's avonds 8 uur, in de Concertzaal. De Centrale Premie keuring van voljarige en driejarige Hengsten wordt gehouden te Goes op Vrij- dag 4 Waart. GESCHOTPLICHTIOEN zij bericht, dat de derde of laatste zitting in het jaar 1909'10 zal gehouden worden te Oosterland ten Dorpshuize, op Zaterdag den 5 Maart aanst., van 's voormtddags 11,50 tot 's nam. 1,30. De Ontvanger-Griffier, VAN DER VLIET Cz. Door de Controle-Vereenlging te St.-Maartensdijk wordt een persoon gevraagd om dienst te doen als Sollicitanten kunnen zich tot 15 Maarl a s. aanmelden bij hel voorloopig Bestuur. St.-Maartensdijk. C. W. HAGE. G. HOEK Mz. C. DE WILDE Dz

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2