ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 Maart 1910. (25 i e r i It zeescb.e Cour an t). BRANDSCHOUWING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66sts JAARGANG. No. 8895. Uitgever-HoofdredacieurA. FRANKEL. Redacteur i 1. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Qevonden op den openbaren weg: Twee portemonnaie's met geld. Een zakmesje. oorbelletje (goud, met rood steentje). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 7 Maart eerstkomende en volgende dagen eene Algemeens Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 28 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. New-York, 28 Febr. Uit Wallawalla in den staat Washington wordt geseind: Door een grondverschuiving zijn 15 ge zinnen bedolven. Zeven menschen werden dood onder de aarde vandaan gehaald en 25 levend. Men vreest, dat er nog een honderd lijken onder de puinhoopen liggen. Een later bericht meldt: De grondverschuiving veegde als 't ware het stadje Mace, waar ongeveer 300 In de ,Standard"-mijnen te werk zijnde mijn werkers woonden, van den aardbodem. Twaalf lijken zijn thans gevonden. Heden morgen kwamen bewoners der naastbij- gelegen sleden huip bieden, maar de massa's sneeuw en Ijs bemoeilijken hun pogingen ten zeerste. Heden had te Burke (Idaho) een nieuwe sneeuw- en aardlawine plaats. Het bericht van de ramp te Mace veroorzaakte te Burke in den vroegen morgen een paniek en de meeste bewoners hadden het plaatsje verlaten vóór de aardschulving begon. Een gematigde raming stelt het verlies aan menschenlevens In beide plaatsen vast op 50 tot 60 personen. BULGARIJE. Sofia, 27 Febr. De Turksche gezant bij het Bulgaarsche hof, Azlm-bey, liet minis ter Llapt-chew weten, dat Turkije in het voortbestaan van het gewapend conflict aan de Turksche grens een casus-belli zou zien. Hij drong er met kracht op aan, dat generaals ter plaatse zouden gezonden worden om de troepen te kalmeeren. De ontstemming te Konstantinopel Is nog verhoogd door de reis van tsaar Ferdinand naar St.-Petersburg en door de overtuiging, dat Bulgarije de gebeurtenissen M- wil forceeren, voordat de reorganisatie der Turksche land- en zeemacht geheel ten einde is. OOSTENRIJK. Eenige spelende schoolkinderen zijn de vorige week te Weenen het slachtoffer geworden van een viertal knapen, niet ouder dan een jaar of dertien, die optraden op de manier van volwassen roovers. „Je geld of je leven" werd den schoolkinderen toegeroepen. De verschrikte kinderen lieten gewillig hun zakken doorzoeken. Het weinige dat ze bij zich hadden, als pot- looden, pennen en dergel^ke, werd hun ontnomen. Toen één der aangevallen kinderen zich wilde verweren, kreeg de jongen zulk een slag op 't hoofd, dat hij er nog den volgenden dag de gevolgen van ondervond. Onder de les verloor hij plotseling het bewustzijn. De politie Is ijverig zoekende naar de jeugdige boos doeners. NOORWEGEN. Kopenhagen, 27 Febr. Heden werden In de citadel ongeveer 12.000 kronen uit de bataljonskas gestolen, welke som bestemd was tot het uitbetalen van soldij. De politie moet den dief op het spoor zijn. FRANKRIJK. In November van het afgeloopen jaar werd te Verdun een onderofficier van de huzaren In hechtenis genomen, omdat hij getracht had zijn geheele compagnie te vergiftigen. Hij had daartoe cyaankali In de soep gedaan, alleen zooveel te veel, dat de soep stonk toen ze op tafel kwam, zoodat niemand er een mond aanzette. De onderolficler, Faraco geheeten, had een soldaat, van wien hij 300 frank ge leend had en die hem om afdoen van zijn schuld gemaand had, uit den weg willen ruimen. De krijgsraad te Chalons-sur-Marne heeft Faraco tot twintig jaar dwangarbeid en degradatie veroordeeld. Frankrijk heeft zijn tweede „zaak Parat". Te St. Denis Catus werd de vorige week 'n man gearresteerd, die zijn vrouw vier jaar lang op dezelfde wijze als de Parljsche apotheker Parat, geketend en gruwzaam behandeld had. In een donker, vunzig kamertje had de ongelukkige vrouw de laatste vier jammerlijke jaren doorge bracht. Toen men haar bevrijdde, was zij overdekt met een dikke laag vuil. Haar lichaam vertoonde wonden, afkomstig van de mishandelingen van haar man, en het schrijnen der zware ijzeren ketenen. DUITSCHLAND. Te Charlottenburg heeft zich een school jongen van 17 jaar door middel van sublimaat vergeven, omdat een meisje van de dansles hem een blauwtje had laten loopen. In een nagelaten brief schreef hij. dat het leven voor hem geen doel meer had en dat hij er een einde aan maakte, omdat hij de teleurstelling niet te boven kon komen. De jongen was één van de beste leer lingen van zijn klas. Zoowel de leeraren als zijn kameraden mochten hem graag lijden. BELGIË. Luik, 26 Febr. De Maas Is plotseling 2.50 meter gewassen en heeft Tllleur en Jemeppes overstroomd.Het tramverkeer tusschen Luik en Seralng is verstoord. Een 100-tal hulzen Is onder water gezet. Alle rivieren in de streek zijn sterk gewassen. 27 Febr. De Maas heeft de geheele vallei overstroomd. Te Tilleur staan de straten onder water. Te Jemeppe zijn de straten en de hulzen overstroomd, te Flamelle Grande staan meer dan 200 huizen In het water. Men voorziet morgen een was van 60 c.M. Brussel, 28 Febr. De laatste berichten, uit het Maasdal afkomstig, melden een stijging van het water. Talrijke fabrieken hebben het bedrijf gestaakt. Het water overstroomt de laaggelegen wijken van Luik. In het Land van Luik staan duizenden hulzen onder water. De schade Is aanzienlijk. Te Chatelienau werd een lijk bespeurd, dat op de golven der Sambre dreef. NEDERLAND. Deventer, 28 Febr. De sneltrein van Almelo, die ruim 6 uur nabij de Bannlnk, onder Colmschale, den straatweg kruist, heeft daar het rijtuig van jhr. v. d. B., dat juist passeerde, gegrepen. Jhr. v. d. B. werd op slag gedood, diens echtgenoote werd licht gewond overgebracht naar haar woning „huize de Rinkelaar", onder Dijker- hoek, terwijl de koetsier zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deventer is vervoerd. Jhr. v. d. B. was reserve-luitenant bij de cavalerie. Omtrent de oorzaak van dit ernstig ongeluk ontbreekt nog de juiste toedracht. Tiel, 28 Febr. Kon vóór 8 dagen van de Maaszijde bericht worden, dat op de Maas val was ingetreden, aan de ver wachting spoedig van den wateroverlast verlost te zijn, slaat nieuwe, sterke was der Maas den bodem in. In de laatste drie dagen wees deze te Maastricht onge veer 60 c.M. Daarbij komt de massa water, die de Roer in de laatste week aan de Maas toevoerde. Grave, Ravestein en omgeving zijn dan ook weder vol komen geïsoleerd. Voor eerstgenoemde plaats zou een verhooging van den Veer- weg met één meter dat ongerief weg nemen. Overal wordt met moed tegen den vijand gevochten, om grooter onheilen te voorkomen. Groot Is de schade al. Het winterkoren Is weg, de voedende sappen aan allen grond onttrokken, het bouwland verzuurd en verkild en op het oogenbllk, dat bearbeiding noodlg is, is het in modderpoelen herschapen. Is het wonder, dat men zich hier en daar niet langer zijns naasten hoeder acht, maar vóór afles zelf het water wil kwijt zijn? Zoo werd door de wacht op den Waardschen dam onder Wychen Donder dag ontdekt, dat een ploeg van 30 man bezig was dien dam over een lengte van 50 meter door te steken. Na uren hard werk had men de gaten weder gedicht. De voornaamste kweldaden In de Maas en Waal zijn of worde':, zooals de Zijvert tusschen Wame! en Leeuwen, van stevige kistingen voorzien. Van Mook wordt voor de tramlijn voortdurend zand toegevoerd om de lijn in bruikbaren toestand te houden. In het benedendeel van Maas en Waal gaat dit wel, voor het baanvak onder Winssen vreest men. Haarlem, 28 Febr. Op één der laatst gehouden afbraakveilingen aan den Ringdijk bij Llsse, enkele weken geleden, kocht de voerman De Ridder, aan den Ringdijk, o.a. een eikenhouten deur, die naar het uiterlijk te oordeelen, zooals het ijzeren rooster- paneel, brievenbus, enz. afkomstig was van een royale behuizing uit vroeger dagen. Tegen den binnenkant van de deur was op het onderste paneel een ijzeren plaat bevestigd, die De Ridder, om het doel waarvoor hij die deur wilde gebruiken, er heeft afgesloopt. Teen hij deze plaat had weggenomen kwamen er te voorschijn een achttal brief kaarten en een postwissel, welke allen geadresseerd waren aan den heer H. Frank fort, Prins Hendrikkade te Amsterdam. Deze postwissel, groot f 12, was reeds op 11 Augustus 1897 uit's-Hertogenbosch verzonden en is daar dus ruim 12 jaren verscholen geweeel. De briefkaarten dateerden uit verschil lende jaren en waren respectievelijk 5, 4, 3 en 2 jaren geleden verzonden en be helsden alle bestellingen van grutterswaren, waaruit blijkt, dat de hec. Frankfort hoogst waarschijnlijk een groothandelaar was in grutterswaren en aanverwante artikelen. Toen deze vonds was gedaan, bleek, dat de bovengenoemde ijzeren plaat ter plaatse van de gleuf van de brievenbus eenigszins afweek, waardoor deze stukken in plaats van in de bus tusschen deze plaat en de deur zijn geraakt. Deze poststukken zijn opgezonden naar het postkantoor te Amsterdam. Amsterdam, 28 Febr. Het slachtoffer van den moordaanslag met kokend water, mevrouw W., waarvan wij In ons vorig nummer melding maakten, is in het Wllhelmlna-Gasthuls overleden. Zij was pas 30 jaar oud Het dienstmeisje en haar vrijer zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een jeugdig echtpaar alhier ver huisde van de Van Ostadestraat naar één der straten in het Indisch: kwartier. Toen de meubelen in de nieuwe woning afgeladen waren, miste de jonge moeder haar kind, een meisje van 6 maanden. Onmiddellijk werd een rijtuig genomen en naar de oude woning gereden, waar men de kleine in het leege huis in den kinderstoel slapende vond I Er Is weer heel wat animo voor de Staatsloterij in de laatste dagen en de collectanten hebben de handen vol om de menschen, die In rijen uren lang vóór de kantoren hebben staan te wachten, te helpen. In de Warmoesstraat ging dit wachten vanmorgen niet zoo heel geduldig, enkele liefhebbers van een twintigje wenschten niet zóó te staan, als de politie dit met het oog op het drukke verkeer, noodlg, aan duidde. Eerst ging het met woorden, doch later werd verzet gepleegd, waarvan het gevolg was, dat een tweetal personen werd gearresteerd en naar het bureau werden overgebracht. Leiden, 1 Maart. De dienstweigeraar D. K., milicien bij het 2e reg. veldartillerie alhier, heeft bij zijn terugkomst dezer dagen bij zijn korps, na wegens dienstweigering een gevangenisstraf van vier maanden te hebben ondergaan, dienzelfden dag wederom beslist geweigerd eenlg militair kleedlngstuk aan te nemen, zoodat hij in het huis van bewaring is overgebracht, om opnieuw voor den krijgsraad terecht te staan. Rotterdam, 28 Febr. De portier van het israëlletisch Oudelieden- en Zlekenge- sticht aan de Ciaes de Vrleselaan no. 70, J. C. F. R. genaamd, had gisteren zijn vrijen Zondag en had toestemming van den vader, den heer S. v. Ronkel, om hedenochtend halfzes terug te keeren. Toen de man hedenmorgen niet boven water kwam, kreeg men achterdocht en spoedig bleek, dat verdwenen waren f 700 aan bankpapier en specie, 2 gouden horloges, 5 zilveren horloges, 2 bloed koralen armbanden met gouden slot, 1 zilveren armband, 1 gouden collier, 7 gouden damesringen, I gouden broche en 1 zilveren broche. 's-Hertogenbosch, 28 Febr. Hedenna- middag zijn de watertoegangen tot de stad weer gesloten, nadat eerst de schipperij uit de binnenhaven naar de buitenhaven was verlegd. Aanstonds is daarop het stoomgemaal in werking gesteld, waardoor per minuut ongeveer 5000 kub. M. water de stad wordt ultgehoosd, zoodat mag worden verwacht, dat vele kelders, die nu geheel of gedeeltelijk met water staan, weer droog zullen komen. De Pettelaarsche weg is weer op drie plaatsen onderge- loopen; de bewoners van Sint-Michiels gestel, Schfjndel, Gemonde, den Dungen, en verderop gelegen dorpen moeten dus weer langs een grooten omweg met Den Bosch gemeenschap zoeken. Zierikzee, I Maart. Ter openbare civiele terechtzitting van de arrondissements rechtbank van heden, is door den heer mr. Th. L. Prins de eed afgelegd als griffier bij het kantongerecht alhier. Vóór de terechtzitting in burgerlijke zaken te sluiten, sprak de president, de heer mr. J. P. Cau, den heer mr. W. Ridder van Rappard toe, die heden voor 't laatst" zitting r.am, wegens zijn vertrek naar Zutphen. Hij herdacht de vriendschappe lijke verhouding, die tusschen den ver trekkende en de overige leden der rechtbank steeds had bestaan, en wenscht hem in zijn nieuwe woonplaats alles goeds toe. Mr. De Vries van Doesburgh sluit zich, als officier van justitie, bij deze woorden geheel aan, het betreurende, dat hij slechts korten tijd met den heer Van Rappard heelt kunnen samenwerken. De heer Van Rappard betuigde voor deze hartelijke afscheidswoorden zijn dank. Ofschoon aan de ééne zijde zijn verplaatsing hem aangenaam was, betreurde hij die overigens In menig opzicht, daar hij steeds hier met veel genoegen geweest was, dank zij de aangename samenwerking, die hij steeds van allen had mogen ondervinden, in de eerste plaats van den president en zijn ambtgenooten, voorts van het openbaar ministerie en de griffie, waarbij hij een speciaal woord van lof richtte tut den beëedigden klerk, den heer Van der Kreke, met wien hij als rechter-commlssaris in strafzaken zoo dikwflls te maken heeft gehad, en die steeds en op alle tijden voor hem gereed stond. Ten slotte sprak namens de balie de heer mr. A. J. F. Fokker den scheidenden rechter toe, en verzekerde hem, dat ook deze met leedwezen hem zag heengaan, en dat spreker door zijn collega's, die in faillissementen optraden, en daardoor meer in aanraking kwamen met mr. Van Rappard dan spreker zelf, mr. Van Rappard steeds had hooren prijzen. Hij wenscht hem toe, dat het hem in zijn nieuwe standplaats wél moge gaan. De president sluit hierna de zitting. Nabij de Zoutkeet alhier geraakten gisterenavond de vrouw en de knecht van een aldaar iiggenden schipper door het uitglijden der plank te water. Beiden werden gered, doch men vraagtzou óaa', waar zoovele schepen laden en lossen, niet een trap kunnen aangebracht worden Hedennamiddag had hier een treurig ongeluk plaats. Het 3-jarig dochtertje van den fietshandelaar H. J. Landman In de Korte Nobelstraat, aldaar spelende, geraakte onder het paard van den landbouwer Bolljn, dat verschrikte van een paar karren. Het kind werd op de borst getrapt en overleed weldra. Met Ingang van 1 Maart 1910 is de rijksklerk 2e klasse bij 's rijks belastingen, A. van der Bel te Neuzen, bevorderd tot de eerste klasse. Tot lid van den gemeenteraad van Sas-van-Oent is gekozen de heer E. Bluysse met 140 stemmen, tegen 73 op den heer D. van den Berg. De heer Bluysse was In Juli j.l. ook reeds gekozen, doch zijn verkiezing was bij kon. besl. vernietigd, omdat hij door het verstrekken van bierbons pressie op kiezers zou hebben uitgeoefend. Sirjansland. Op den 24sten en 25sten Febr. j.l., aanvang 's avonds halfacht, gaven eenige leden van de afdeellng „Volksweerbaarheid" alhier een gezelllgen avond. Opgevoerd werden een paar blijspelen en voorgedragen eenige zang nummers en voordrachten. Vooral Vrijdags was de zaal goed bezet. De leden speelden hunne rollen zeer goed, enkelen zelfs uitmuntend, en de heer K. Oudshoorn, hoofdonderwflzer alhier, die de uitvoering bijwoonde, oogstte dan ook een daverend applaus, toen hij den wensch had uitgespr n, dat de leden van „Vulksweerwaarheld" ons e. volgend jaar een nog gezelliger avond hoopten te bereiden. De voorzitter, de heer M. K. de Ronde, nam hierna het woord en zei, dat hij zich volkomen aansloot bij de woorden van den heer Oudshoorn. Hij schetste in het kort het doel van de Vereenlglng „Volks weerbaarheid". Des voorzitters woorden sloegen In, want dadelijk sloten zich 15 nieuwe leden aan, waaronder 9 dames. Met een bal werd de avond besloten, die een goede reclame was geweest voor de afdeeling alhier. Bruinisse. Dinsdagavond gaf de Christe lijke Zangvereeniging „Soll Deo Olorla" haar derde uitvoering. De vele aanwezigen genoten van de verschillende liederen, die ten gehoore werden gebracht. Deze werden over 'I geheel goed gezongen. Inzonderheid de dames, die een solo zongen, werden met de grootste aandacht aangehoorddaar haar gezang grooten indruk maakte. De Vereeniglng heeft dan ook blijkbaar in den heer H. Q. van den Doel van Zierikzee een bekwaam leider gevonden. De zang nummers werden afgewisseld door een samenspraak tusschen 5 personen, getiteld: „Studentengrappen", die zeer in den smaak vielen. Door de Gymnastiekvereniging „Olympla" alhier zijn de heeren Steyns en Bolt, beiden te Zierikzee, tot eere leden benoemd. St.-Filipsland, 1 Maart. Hoewel er hier in enkele jaren een 30-tal woningen bij gebouwd zijn, doet zich de behoefte aan geschikte arbeidershuisjes hoe langer hoe meer gevoelen. Kans, dat daar spoedig verbetering in zal komen, is er heel weinig, omdat er geen enkel stukje bouwgrond beschikbaar is. St.-Maartensdijk, 1 Maart. J.L Zater dagavond In het late uur hadden zij reeds in batalje gestaan, de familie H. en de schoenmaker C. Wederzijds waren er slagen gevallen en lichte verwondingen toegebracht. Het middernachtelijk uur had al geslagen, toen de strijdende partijen zich voor dien avond In hun tenten terugtrokken, om Zondagavond den strijd weder te hervatten. Een poos na 9 uur des avonds, werden de bewoners uit de bewuste buurt en den naasten onttrek naar bulten gelokt, door den knal van een schot. De gewapende macht verscheen op het gevechtsterrein, fouilleering werd verricht, doch zonder resultaat. Tech hadden velen een schot gehoord en beweerde vrouw H. dat er op haar gevuurd was. Ambitie om handgemeen te worden scheen o en avond overigens niet te bestaan. De strijd had een kalm verloop. Ongeveer 10 ure waren de strij dende partijen van de baan. Toch rustte op de politie de taak dat geheimzinnige schot uit te vorschen. De brigadier der rijksveldwacht, De Vos, mocht Maandag in den voormiddag reeds de voldoening smaken, den schoenmaker C. tot bekentenis te brengen en in het bezit gesteld te worden van het wapen, wat na degelijk onderznek bleek 'e zijn een revolver, als verkjcht wordt door de firma Haaljer te Thoien en bekend z||n onder den naam „Knalfix", waarbij als projectiel gebruikt wordt een kurkenstop, gevuld met een ontplofbaar po der. C. heeft Zondagavond werkelijk reciame voor die firma gemaakt, want allen verkeerden diep onder den Indruk, dat er pogingen aangewend waren een mensch dood te schieten. Thans zijn de gemoederen weer gekalmeerd en ook de drift der strijdende partijen schijnt geluwd. Vlissingen, 28 Febr. Zaterdagmorgen is met de mailboot alhier aangekomen de eigenaar van het bookmakerskantoor, waarvan de verleden Woensdag gearres teerde S. agent was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1