ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 Maart 1910. Eerste Blad. mEuwsTummEn. Cet^ét^r- (Z i o r i It zeesche Cour an t). BR ANDSCHOUWING. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8894. Uitgever-Hoofdredacteur» i A. FRANKEL. Redacteur t J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden;naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ur«. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Februari 1910: Daames de Jong, Haag. J. Gouden? Monster? 2 blanco briefkaarten. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen (er kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 7 Maart eerstkomende en volgende dagen eene Algameene Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 28 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. SEOERLAHD. Beverwijk, 25 Febr. Terwijl de heer Rink, zoon van den aannemer van dien naam, alhier dezer dagen op een pad in den omtrek van de Breesaap fietste, be merkte hij op een stuk grond een groote bonte kraal, die met forsche, woedende slagen op iels pikte. Bij nadeting had de vogel r.og niet veel lust, trots het gesis van dien heer, om weg te vliegen en deed pogingen om het voorwerp mede te nemen, hetgeen mislukte. Bij onderzoek bleek, dat het een groole diamanten broche was. Na de autoriteiten kennis van het ge beurde te hebben gegeven, heelt de heer R. de broche te Amsterdam laten waar- deeren en Is tot de conclusie gekomen, dat deze van zeer hooge waarde is. Amsterdam, 26 Febr. Zooals wij ver meld hebben, is door Gedep. Staten de jaarwedde van den burgemeester dezer stad vastgesteld op f 20,000 öf f 15,000, benevens een ambtswoning. Het ge meentebestuur heeft reeds pogingen ge daan een geschikte woning voor den burgemeester te vinden, doch is daarin niet geslaagd. De plaatsen of huizen, welke men op het oog had, hadden de een dit en de ander dat bezwaar. Ten laatste was er een perceel beschikbaar, dat aan alle elschen voldaan zou hebben, had het niet de raming der kosten, door den gemeenteraad gemaakt, aanmerkelijk overschreden. Dat was het groote dubbele huis op de Heerengracht 520, bij de Reguliersgracht, thans bewoond door den heer J. A. L. van den Bosch, dat de gemeente voor de som van f 110,000 In koop Is aangeboden. Aangezien bij dit bedrag nog de kosten van inrichting en meubileering zouden zijn gekomen, heeft de gemeenteraad be sloten van het denkbeeld om den burgemeester een ambtswoning te ver strekken, af te zien en Is dus thans de jaarwedde definitief bepaald op f 20,000. Een effectenfirma hier ter stede had onlangs aan Iemand eenlge effecten ge leverd, die dusdanig de laagte ingingen, dat de eigenaar er f 1000 op verloor. De man trok zich de zaak zóó aan, dat hij Vrijdagavond tegen een uur of zeven, met een bijl gewapend, naar de particuliere woning van één der firmanten frok, die hem de effecten geleverd hadden. Toen op zijn bellen de deur van hel bovenhuis geopend werd, stormde hg luid schreeuwend en tierend de trap op, en dreigde den heer des huizes Ie zullen vermoorden. Deze greep, om zich te beveiligen, een geweer, waarop de ander uitriep: .Schiet me maar dood, dan ben Ik meteen van alle misère bevrgd". Intusschen werd noch van de bijl, noch van het ander moorddadig wapen gebruik gemaakt. Wel geraakte de bezoeker met den heer des huizes handgemeen, en deze ln zgn Ijver om den ongewenschten gast kwijt te raken, weerde zich dusdanig, dat het tweetal ten slotte broederlijk de trap afrolde. Beneden op de stoep begon de cliënt opnieuw te dreigen en te lamen- teeren, tot eindelijk de politie er in slaagde de rust te herstellen. Een gruweigk drama heeft zich heden in den vroegen ochtend afgespeeld in hef bovenhuis van perceel Nicolaas Witsen- kade 6. Daar woont zekere mevrouw Wynia, een dame van niet geheel ongerepte reputatie. Alleen haar dienstbode, een twintigjarig meisje, B. genaamd, woont bij haar in. Dit meisje heeft verkeering met den 25-jarlgen kruier R., wonende in de Regullerdwarsslraat. Gisterenavond nu had de dienstbode per briefje haar v-ijer bg zich ontboden, naar zij voorgeeft, omdat hij haar een rok moest brengen, welke zij vandaag beslist noodig had. De jonge man kwam 's avonds, en naar zij beweert, heeft zij hem na ontvangst van den rok onmiddellijk uitgelaten. R. beweert echter met de dienstbode den nacht in de woning van mevrouw W. te hebben doorgebracht en wel in een apart kamertje. Toen zij daar warrn, heeft zij hem overgehaald mevrouw W. van het leven te berooven, teneinde haar daarna te bestelen. Eerst stelde zg hem voor de keus mevrouw W. óf met een louw Ie worgen, öf met een mes dood te steken. Maar daarvoor deinsde hg terug. Toen haalde zg hem over, de dame met kokend water van het leven te benemen. Te zamen zetten zg een groeten ketel met water op het vuur en toen het water goed kookte, gingen zg er van ochtend omstreeks half zeven mee naar de slaapkamer van mevrouw Wynia, waar deze nog rustig in haar bed lag te slapen, en goten het kokende vocht over de ongelukkige uit. Door de helsche pijn gewekt, vloog deze overeind, waarop de plegers van de afschuweiyke daad ijlings op de vlucht gingen. Mevrouw W. had nog de kracht het bed uit te springen, naar het balkonraam te vliegen, dit open te rukken en luidkeels te roepen: „Moord, hulp, politie!" Een paar glazenwasschers, een lantaarn opsteker en een conducteur van de tram, die In de nabyheld warenkwamen onmiddeliyk toegeschoten. Toen zij vóór de deur stonden, vloog deze plotseling open en R. snelde de straat op, naar de meening der omstanders uitgelaten door de meld. Zy wilden den man aanhouden, maar deze had zulk een dreigend voorkomen, dat zij er zich toe bepaalden hem na te toopen. De vlucht was echter van korten duur, want de man liep juist een agent in de armen en toen deze zijn sabel trok, gaf hy zich gewillig over, waarop hij naar het politle-bureau Ferdinand Bolstraat werd geleid. Inmiddels was men de woning van mevrouw Wynia binnengedrongen, waar men deze in deerniswekkenden toestand vond. Hoofd, hals, borst, rug en zitvlak, alles was deerlijk verbrand; alleen de armen en beenen hadden niets geleden. Onmiddeliyk werd zy met de auto- brancard naar het Wllheiminagasthuls ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Haar toestand bleek hoogst ernstig, zoo niet levensgevaarlijk te zyn. De politie arresteerde ook de dienst bode, die echter halsstarrig blijft ontken nen. Zij zegt, zooals wij reeds mededeelen, dat zij R. des avonds heelt uitgelaten en toen naar bed is gegaan, 's Ochtends werd zy gewekt door de noodkreten van haar mevrouw en snelde toen naar be neden, om mevrouw W., In deerniswek kenden toesland, te vinden. Mevrouw W. zelf kon nog niet verhoord worden. Zij verklaarde alleen op het oogenblik van de daad twee menschen te hebben zien vluchten, doch dezen niet herkend te hebben. De dienstbode B. en de kruier R. zijn belden recidivisten, de eerste heelt twee en de andere één vonnis wegens diefstal achter den rug. De beide gearresteerden, wegens de poging tot moord, die gisterenmorgen In het perceel Nicolaas Witsenkade 6, op mevrouw W., zou gepleegd zijn, blijven alle schuld ontkennen. De politie-commissaris van hel bureau Ferdinand Bolstraat, de heer A. Kummer, heeft de 20-jarige dienstbode en den 25-jarlgen kruier aan een scherp verhoor onderworpen. Tot bekentenis waren ze niet te brengenwél beschuldigden ze elkaar over en weer. Wanneer er zich geen buitengewoon Incident opdoet zullen de belde verdachten Maandag ter beschikking van de justitie worden gesteld. De in het Wilhelminagasthuls opgenomen mevrouw Wynia kon nog niet door den heer Kummer worden gehoord. Haar toestand ie evenwel niet levensgevaarlijk. De Bijbel, welke het Vorstelijk Echt paar voor Prinses Juliana vanwege de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers in Nederland wordt aangeboden, zal spoedig gereed zyn. Dit prachtwerk, voorzien van kostbare kunstplaten, wordt thans gebonden by de fi-ma Brandt Ie 'Sczcr stede. De „Prins Willem V", van de Kon. West-Indische mail, is den 21 dezer te Paramaribo aangekomen, zonder eenlge tijding van de vermiste „Prins Willem II" mede Ie brengen. Assen, 25 Febr. De echtgenoole van den heer Koehoorn Ie Nieuw-üordrecht was bezig het middagmaal Ie bereiden. Daartoe nam zy een pan met kokende soep van de kachel en zette deze naast zich op den vloer. Vóór zij het verhoeden kon, viel het tweejarig meisje daarin en bekwam zulke deeriyke brandwonden, dat het, ondanks de terstond ingeroepen genees kundige hulp, gisterennacht daaraan over leed. Utrecht, 25 Febr. Hedennacht wilde een agent twee van Inbraak verdachte individuen arresteeren. Zij brachten hem een ernstige hoofdwonde toe, en ont vluchtten, zonder dat een voldoend sig nalement kon vastgesteld worden. Rotterdam, 26 Febr. In verband met de vele diefstallen in het havenbedrijf heeft de rechtbank gemeend een afschrik wekkend voorbeeld te moeten stellen. Zooals gemeld, heeft de vorige week aan boord van het s.s. „Javorlna" der Rotterd. Transport Compagnie, liggende Maashaven, een belangrijke houtdiefstal plaats gehad. Er werden ontvreemd van de deklading 550 planken, 120 bteede latten en 4 binten, die In beslag werden genomen in een pakhuis aan de Walstraat. Krachtens be velschrift van de rechtbank zijn in verband daarmede hedennacht van hun bed gelicht een kastelein van Feijenoord, verdacht van heling van de parlij hout, zoomede de kras en 3 bijkrassen eener stuwadoors firma, een voorman-controleur, 2 controleurs en 1 „beëedlgd" voorman-controleur in dienst van één der veemen. Hedenmorgen zyn alle 9 geboeid overgebracht naar het Huis van Bewaring. Bergen-op-Zoom, 25 Febr. Op het bekende exercitieterrein Kyk in den Pot alhier is, waarschijniyk tengevolge van de vele regens, een verzakking ontstaan, waar door een oude gang tot de vroegere vesting behoorer.d voor den dag gekomen is. Men zal, door het gewelf daarvan met eeri muur te 3tulten, verdere verzakking trachten te voorkomen. Alhier is gisterenmorgen het lijk ge vonden van den sergeant Sas van de 3e comp. 3e bat. 3e reg. int. Dadeiyk gaf de lantaarnopsteker, die het lijk vond, daarvan kennis aan de politie. Uit brieven bij hem gevonden, Is ge bleken, dat hy afscheid nam van zyn familie, en dal wanneer men dien brief op hem zou bevinden, hij wel niet meer zou leven, zoodat het hoogstwaarschyntyk is, dat hij de hand aan zich zelf heeft geslagen. De geruchten die men hoort omtrent de oorzaak, loopen zeer uiteen. Zierikzee, 28 Febr. Vrydagavond werd in de Concertzaal alhier door het Neder- lardsch Operette-Ensemble voor een stamp volle zaal „'t Lustige Weeuwtje" opgevoerd. Te verwonderen valt het niet, dat alle rangen dicht bezet waren, want de schitterende opvoering van de Dollarprlnses lag nog zoo versch in het geheugen van een ieder, die haar bywoonde, dat van de gelegenheid gretig gebruik werd gemaakt, genoemd gezelschap, dat op zulke uit nemende krachten kan bogen, wederom te hooren. Het was dan ook bij de plaats bespreking zulk een volte, dat men, evenals in de groole steden, queue moest maken om plaatsen machtig te worden. En hoe was nu de opvoering van deze operette in drie bedrijven, die, wat den Inhoud betreft, met de Dollarprlnses hierin overeenkomt, dat ook In dit stuk een dame, die over millloenen beschikt, en daarom dan ook door een drom aanbidders gevolgd en omringd wordt, meende, dat een ieder, Ier wille van haar reusachtig vermogen, haar als echtgenoote begeerde. In dit opzicht bleek echter de schatrijke dame, die een jong weeuwtje was, te dwalen, want de man, die haar werke lijk liet had, hield zich achteraf, veinsde, welke middelen zij ook aanwendde om hem lot uiting van zijn gevoelens te brengen, onverschillig voor haar Ie zijn, en verklaarde eerst zijn liefde op het oogenblik, waarop zij zelde, dat zij krachtens dc uiterste wilsbeschikking van haar overleden echlgenoot, bij hertrouwen de beschikking over haar vermogen zou verliezen. Dit was slechts een list van haar, teneinde den mart, die haar lief had, tot een vet klaring te nopen. De list ge lukte, en belden werden natuurlijk een paar. Ook deze opvoering viel bizonder In den smaak van het talrijke publiek, dat vol aandacht naar de mooie, fraai gezongene melodiën luisterde. De heer Van Beem, die speelde voor graai Danllo Danilowitscb, den man, die het schatrijk weeuwtje lief had, niet om haar vermogen, maar wegens haar persoonlijk heid, vervulde zijn rol en speelde zyn party op wegsleepende wyze. Voor Hanna Olawari trad op mej Corry Plnksen, die met haar prachtig stemgeluid, en door haar bekoorlijk spel, een ieder boeide, dezelfde, die ook in de Dollarprlnses één der arilsten was, die uitblonk, maar die door ons, tengevolge van een onwillekeurig verzuim, in ons verslag'niet vermeld was, maar toch verdiende niet slechts genoemd, maar ook geroemd te worden. Niet minder loffeiyk kweet zich van haar taak mevr. Samelhlni, die over een hoogst sympathieke stem beschikt. De Pontevidrinlsche gezant werd op onberispelijke wijze voorgesteld door den heer Grootveld, terwijl de heer Van Dqk, die de rol van geheimschryver van het gezantschap te vervullen had, door zijn komische uitvallen en zijn grappige mimiek het auditorium vaak deed schudden van het lachen. In het algemeen is door deze opvoering de goede dunk, dien men reeds van dit gezelschap had, niet weinig geslegen. Waren de costumes fraai en kostbaar, ook het tooneel der handeling had een behaaglijk aanzien. De requislten er voor waren geleverd door de firma Zevenboom Zoon, die deze ook had geleverd voor „De Oester" en „De Dollarprinses". Zaterdagavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de Afdeellng Zierikzee van „Volksondexwys". De voorzitter, jhr. R. R. L. de Muralt, opende de vergadering, de secretaris, de heer A. Geluk las de notulen, en de penningmeester, 'de heer Beelaerts van Emmichoven, deed rekening en verant woording van het door hem gehouden beheer. Nadat de rekeningen en bescheiden door een commissie waren nagezien en in orde bevonden, werd de rekening goed gekeurd in ontvangst tot een bedrag van f 167.30 en in uitgaaf tot een som van f 163,13, sluitend alzoo met een batig slot van f 4,17. Herkozen werden als bestuursleden de heelen Swartbol, Beelaerts van Emmichoven en A. Oeluk, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Van der Kloot. De voorzitter deelde mede, dat de heer Klaas de Vries, de bekende secretaris van „Volksonderwijs", den I2den Maart alhier zal sprekerf over: „De openbare school, de school voor onze kinderen". Nadat r.og eenlge zaken van huishoude- lyken aard besproken waren, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Nu weldra, n.l. op Donderdag 3 Maart a.s., de voorjaarsvergadering der sociëteit „Tot Nut en Genoegen" zal gehouden worden, wenschen wij er op te wyzen, dat, naar wij vernamen, het leden-aantal dier vereeniging van lieverlede zeer alneemt. Zoo hierin geen verandering komt, zal daarvan het gevolg zyn, dat het bestuur ten slotte niet meer zal kunnen geven het jaarlijksche feest. Zeer zou het betreurd worden, Indien de nu ruim 55 jaat. bestaande vereenlgli g door gebrek aan belangstelling Ier ziele moet gaan. Immers zy heeft zich steeds beyverd een goed muziekcorps telken jare te doen overkomen, teneinde den leden met hunne dames een genotvollen dag te kunnen bezorgen. Velen, waarvoor de contributie van f 1,50 toch werketyk niet te bezwarend zoude zyn, schynen geen neiging te ge voelen lid dezer vereeniging te worden. Ieder concert, wanneer men dit met een dame bijwoont, kost dan slechts t 0.37J per persoon, voorwaar dus een luttel be drag om iets goeds en degetyks te genieten. Het bestuur is no genoodzaakt te be palen, dat dames van n/ef-leden by de matinée f 0,50 en by de soirée f 0,75 moeten betalen. Zonder riemen kan niet geroeid worden. Dat men dit bedenke en dat velen alsnog zullen besluiten voor het a.s. zomerfeest lid te worden der vereeniging, die door alle tijden heen steeds op muzikaal gebied iels goeds ten gehoore heeft trachten te brengen, en gewoon was op het bij uitstek gunstig gelegen terrein In de Wandeling een prachtige Illuminatie en een schitterend vuurwerk te ontsteken. Onze voormalige stadgenoot, de heer W. A. E. van der Pluym, thans architect te Utrecht, is by kon. bes', benoemd tot leeraar bij de Ryksnormaallessen voor leekenonderwyzers, en by de Rijksschool voor Kunstnijverheid. De juffrouw, die te Steenwijk zooveel oplichterijen pleegde en spoorloos ver dween, heeft waarschijnlijk al meer op haar kerfstok. Vermoedelijk is zy dezelfde persoon, die te Velp indertijd tal van pensionhouders en villabewoners bestal, onder allerlei schoone voorwendsels het vertrouwen winnend. Toen daar de maat was volgemeten, vertrok zij naar Zierikzee, kwam daar als verpleegster by een advocaat, doch bestal ook dezen. Toen haar wandaad ontdekt werd, week zij sneltijk uit naar Rotterdam, waar ze ln de groote masSa te ioor ging, en aan 't speurend oog der politie ontkwam. Maar nu schijnt ze te zijn opgedoken. Door den Commissaris der Koningin Is benoemd tot gemeente-veldwachter te Brulnlsse J. F. Bastiaanse, vroeger agent van politie Ie Breda, thans gemeente veldwachter te Fynaart. Voor de oudheidskamer Ie Goes Is ten geschenke ontvangen een zilveren muntje, geslagen tijdens de regeering van Trajanus. Deze Romelnsche keizer heeft geregeerd van 98—117. Donderdag had hel ijzeren tjakschlp „Hoop op Zegen" van Terneuzen, toe- behoorend aan de gebroeders Lauret, het ongeluk bij Saaftingen door een feilen wind Ie worden overvallen, met het gevolg, dat de mast brak, en het schip hulpeloos was. De schipper wierp hierop het anker uit, en verliet toen In zijn roeiboot zyn vaartuig, dat door de Belgische sleepboot „Juno" werd opgepikt en naar Bath ge sleept. De minister van buitenlandsche zaken brengt in de Staats- Courant te: kenn s aan belanghebbenden, dat ter kantore van den ontvanger der registratie te 's-Gravenhaee Is geconsigneerd een som van f 27,90, uitmakende het saldo der nalatenschap van den op 3 April 1904 te Matolla (Lourengo Maiques) overleden Hendrik Willem Klos, geboren te Scherpenlsse 26 Januari 1853. Duivendtjke, 26 Febr. Op 31 Dec. 1908 was de bevolking alhier 292 manneiyke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1