ZIERIKZEESGHG IfH NIEUWSBODE. Zaterdag 26 Februari 1910. Tweede Blad. (25 ierikzeesohe C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8893. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur t J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. CHINA. De Chlneesche wellen zijn voor de vrouw allesbehalve gunstig. In China is dc vrouw steeds een slavin, vóór het huwelijk, van haar vader, na het huwelijk van haar echtgenoot, en indien deze vóór haar mocht komen te overlijden, van haar zoon. Onder de jonge dochteren uit voorname Chlneesche famillën Is nu een beweging gaande, om aan dien voor de vrouw ver nederenden toestand een einde te maken. Zij hebben daartoe een „Vereenlging der zusters" opgericht. Wijl openlijke ongehoorzaamheid en verzet tegen de ouders in China een mis daad Is, waarop zelfs de doodstraf bestaat, onderwerpen meisjes zich schijnbaar ge willig aan den wil der ouders. Verloving, huwelijk, alles heeft plaats zonder dat ze eenlg teeken van verzet geven. Doch nauweiyks in het huls van den echtgenoot, weigeren ze spijs en drank en gedragen zich zóó woest, dat de ongelukkige gemaal het niet waagt haar aan te raken, uit vrees voor kennismaking met de nageltjes der schoonen. Nadat drie dagen van de wittebroods weken aldus op allesbehalve aangename wijze zijn doorgebracht, Is volgens Chl- neesch gebruik het tijdstip gekomen, waarop de jonge vrouw haar ouders een bezoek moet brengen. In het ouderlijke huis gekomen, weigeren ze dan dit te verlaten en daar dit toevluchtsoord volgens de wet heilig en onschendbaar Is, kan de gemaal naar zijn vrouwtje fluiten. Hebben de tot de .Vereenlging der zusters" behoorende jonge dames zich aldus aan het echtelijke juk weten te onttrekken, dan trachten ze door handwerken of anderen vrouwelijken arbeid op fatsoenlijke wijze haar brood te verdienen. Sommigen zijn daarbij zelfs zóó edelmoedig, dat ze een deel van hare spaarspennlngen aan den verlaten echtgenoot doen toekomen, opdat deze zich een meer meegaand vrouwtje kan koopen. AMERIKA. Carnegie Is Woensdag te Chicago geweest; en natuurlijk staan de Ameri- kaansche couranten daar vol van. De dag bladmannen kwamen in drommen opzetten om den staal-magnaat te Interviewen. En deze was wel zoo vriendelijk op verzoek te vertellen, hoe hij zijn eerste geld had oververdlend, en aldus den eersten stap had gezet op den weg, die zou voeren naar het onmetelijke fortuin, |dat Carnegie heeft weten te verwerven. Wij geven hier het verhaal in Carnegie's eigen woorden: „Lange jaren geleden was ik In dienst bij de Pennsylvania Railroad, toen eens zekere Woodruff bij ons kwam met kleine modellen van slaapwagens, In doek ge- wikkeld. „Wèl", zeide ik, toen Ik ze zag, „die zullen wij te gelegener lijd ook wel moeten hebben, bij de spoorwegen". Het resultaat was, dat de Pennsylvania Railroad er een paar bestelde; en toen ik Woodruff later weer ontmoette, zeide hij tot mij„je lijkt mij een schrander jongmensch, Carnegie, wil je aandeel in de zaak hebben?" „Best" antwoorddeTk „Ik wil wel". „Ik zal je voor in de winst laten deelen". En hij noemde de som, die ik zou moeten fourneeren: een paar honderd dollar. Ik had het geld niet; maar ik ging naar mijn chef en vroeg hem, my een paar honderd dollar voor te schieten. „Ooed, Andy; je bent een flinke jongen" zeide hy „Ik denk wel dat je het kunt krijgen". „Ik zal u 5 dollars per maand terug betalen", antwoordde ik. Want ik wist, dat ik dat zou kunnen, myn salaris was juist verhoogd tot 40 dollars in de maand. Ik kreeg het geld; en dat was voor my het begin. Met de slaapwagens verdiende ik 25,000 gulden; en Ik kwam er door aan de Pullman Cy." ZWITSERLAND. Sneeuwstortlngen en zware sneeuwbuien hebben In Zwitserland allerwegen de tele grafische en telefonische gemeenschap ontredderd. Met Italië en Oostenrijk was er Donderdag geen verbinding te krygen. Vrydag Is te ZUrich een familie- i tragedie besloten met een vonnis, dat, door zyn strengheid, in geheel Zwitserland groot opzien heeft verwekt. Op den 15den September van het afgeloopen jaar werd te Zürlch een zekere vrouw Karll met strychnine vergiftigd: zy stierf binnen een uur onder ontzettende pynen. Slechts weinige dagen tater werd door een spiritistisch medium, die kennis had aan een kaartlegster te ZUrich, Bucher genaamd, de politie op het spoor van de daders geleid, en werden dientengevolge de kaartlegster, een schoonmaakster, vrouw Koeng, de echtgenoot der vermoorde en als vierde In het complot een zekere weduwe Wldmer, moeder van zestien kinderen, van wie er reeds twee getrouwd zyn, gearresteerd. Na een langdurige Instructie diende de officier van justitie een aanklacht In wegens moord tegen de schoonmaakster en de kaartlegster, en wegens aansioklng tot moord tegen den echtgenoot Karli en de weduwe Wldmer. Het openbaar ministerie nam aan, dat de kaartlegster en vrouw Koeng wegens de belofte van 100 francs belooning, en de weduwe en Karli om na den dood van mevrouw Karll, met elkaar te kunnen trouwen, de misdaad hebben gepleegd. Na een behandeling van vier dagen verklaarden de gezworenen alle beklaagden schuldig. Volgens de Zürlcher wet, wordt aanstoking tot moord In geiyke mate gestraft als de daad zelve. Daar echter de doodstraf in het kanton Ziirlch is afge schaft, werden alle vier beklaagden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Mevrouw Parat, de apothekersvrouw uit de rue Vauglrard in Parijs, heeft aan den rechter van Instructie haar lijdens geschiedenis verteld. Eerst was zy bang geweest voor het schandaal en voor den goeden naam van den man, dien zij eens had liefgehad; maar toen zy tegenover den rechter zat, heeft ze atles verteld onder een stortvloed van tranen. In 1897, zoo vertelde mevrouw Parat, was zij kamermeisje in Neullly. Op een wandeling ontmoette zij Parat, destijds student In de pharmacle, die haar aansprak. De jongelui bevielen elkander en spoedig daarop was zij zyn maltresse en leefden zy samen in het Quartler Latin. In 1899 studeerde Parat af. Hij kon een som gelds ter leen krijgen en kocht de apotheek in de rue Vauglrard. „Moedig gingen wij aan het werk", zoo vertelt mevrouw Parat. „Het was een tijd van hard werken. Ik trachtte zoo goed mogeiyk mijn man te helpen en het gelukte mij aldus een dienstbode uit te sparen. Om vyf uur 's morgens stond ik al In de apotheek schoon te maken. In de eerste jaren hadden wy niettemin een heel gelukkig leven. Maar na drie jaar veranderde mijn echtgenoot. Hy werd prikkelbaar en verweet my allerlei dingen, die onwaar waren". In November 1908 steeg Parat's jaloersch- heid ten top. Hy verweet zyn vrouw voortdurend, dat haar kinderen niet de zijnen waren en hy kwam er toe haar het kleedingstuk aan te doen, waarover wij reeds schreven. Hy van zyn kant nam het in het geheel niet nauw met de huwelijks trouw en hij kwam er rond voor uit. Eindelijk, In Juli 1909, ging hij er toe over zyn echtgenoote bepaald te mis handelen en haar vast te ketenen. Hy wilde haar plagen, totdat zij zichzelf van het leven beroofde en toen dat mislukte, trachtte hy zyn vrouw gek te maken. Zoo had hij haar al meermalen gedreigd één der kinderen, wier wettigheid hy ontkende, te vermoorden. Op zekeren dag riep hij de moeder en zei: „Ik heb het gedaan, ze Is elndeiyk dood". Mevrouw Parat liep naar het bed van het kind en vond het bewusteloos met doeken om het hoofd en naast haar bebloede Instrumenten. Ze viel flauw. Het was echter maar een grap geweest I De apotheker had het kind bulten bewustzyn gebracht, om zyn vrouw te laten schrikken. Hy dwong haar ook, een soort van testament te maken, waarin zy moest schryven: „Laat men niemand voor myn dood veranwoordelljk stellen. Ik heb my zelf van het leven beroofd". EIndeiyk lukte het mevrouw Parat een brief aan haar zuster te schryven en deze waarschuwde de politie. De schade, door de overstrooming In Parys en omstreken teweeggebracht, wordt begroot op 10 millloen francs. DUITSCHLAND. De onlangs overleden geheime Kom- merzienrat Gustav Selve te Altena, die aan het hoofd van verschillende fabrieken stond, heeft by uitersten wil bepaald, dat allen, die op zyn sterfdag in één van zyn bedryveo werkzaam waren, voor elk werkelijk dienstjaar de volgende sommen uitbetaald krijgen: elk beambte 200 m.k., elk meesterknecht 100 m.k., elk werkman of arbeidster 50 m.k. Deze be dragen moeten van I Maart af, binnen acht dagen na het daartoe gedane verzoek, uitbetaald worden. Het geheele personeel telt 3500 man en men berekent, dat alles te zamen 1.300.000 m.k. betaald zal worden. In de fabrieken van Selve zyn zeer vele beambten en arbeiders met een langen diensttijd. Zoo moeten er onder de arbeiders alleen ongeveer 150 met 25 tot 50 dienst jaren zijn. De erflater heeft altijd getoond, dat hy een warm hart voor zyn personeel en voor sociale nooden had. Het West- faalsche sanatorium voor longlijders te Hellersen, het eerste In Pruisen, dankt aan hem zyn ontstaan. Hij was ook één van de eerste fabrikanten, die goedkoope woningen ter beschikking van zyn beambten en werklieden stelde. Kommerzlenrat Selve had de zaak van zyn vader overgenomen, toen er nog maar zes arbeiders in werkten. BELBlC. De secretaris van de Londensche ver eenlging van dierenbescherming was te Antwerpen gekomen, om bewysstukken te halen voor den opnieuw zich uitbreidenden handel in oude paarden. Er was net een treffend gevat: Maandag kwamen er drie schepen aan met 254 paarden aan boord, die door het zware weer vreeselijk hadden geleden; 31 daarvan stierven onderweg, één werd overboord geworpen en 12 werden afgemaakt aar. de kade en ver volgens naar het slachthuis vervoerd, en ongeveer 80 paarden waren zóó gehavend met gebroken pooten en lappen vleesch van het lichaam, dat ze op een wagen moesten vervoerd worden. De secretaris nam van die afschwelljke tooneelen foto's. Dat dit met geen goed oog werd aangezien door de Engelsche en Belgische paardenkooplleden kon men wel denken. Ze loofden 20 frank uit voor dengene, die hem het toestel ontnam. En eindelijk sprong ook een dokwerker op hem af, ontrukte hem het toestel en liep er mee weg. De politie is er van in kennis gesteld. De 20-jarlge dochter van den brouwer Verhcyen te Rillaar, was Zondag na het Lof met haar hondje gaan wandelen. Daar zij niet thuis kwam, gingen de hulsgenooten op zoek, en In een bosch, tien minuten van het dorp, zag men het hondje aan den rand eener sloot, wakend by het lijk van het meisje. Het slachtoffer, dat, alvorens vermoord te zyn, het voorwerp was geweest van een eerloozen aanslag, had een diepe wonde aan de keel. Men kon goed zien, dat de ongelukkige een twintigtal meters ver gesleept was tot aan het water. De vermoorde was Iemand van een onberlspeiyk gedrag. NEDERLAND. Groningen, 22 Febr. Zondagmorgen in de vroegte ontwaakte de banketbakker Huisman alhier plotseling door het om vallen van een stoel in de keuken en gegil en gekreun. Op zyn geroep kreeg hij geen antwoord, waarom hy opstond en zich naar de keuken begaf. Vóór de deur reeds werd hy een sterke gaslucht gewaar, en gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest, om onmiddellijk de kaars te dooven en den kandelaar weg te werpen. Toen ging hy de keuken binnen en zyn eerste werk was, het raam open te schuiven. De dienstbode lag bewusteloos op den grond. Zy werd door het te hulp geroepen personeel weggedragen en bleek gelukkig nog te leven. Een geneesheer bracht haar weder by. Het meisje had des avonds vergeten de gaskraan te sluiten. De vogels in de keuken vond men door gasverstlkking gestorven. 23 Febr. 't Is Dinsdag gebeurd op de weekmarkt alhier. De koopman I. van Dam had de vorige week een Inboedel gekocht. Er behoorden o. a. twee vaasjes toe, waarvan één gescheurd was. Voor dit stelletje werd den koopman vandaag 20 cent op de markt geboden. Hy wilde een kwartje hebben. De koop ging niet door. Maar by het opladen der goederen tegen het eind der markt brak één der vaasjes enin het zand van het vaasje lag een muntbiljet van f 40. Groote vreugde bij den koopman. Groote teleurstelling by de drie weezen, ook marktmenschen, die de vorige week met den inboedel deze vaasjes hadden verkocht. Leeuwarden, 22 Febr. De Commissaris der Koningin begaf zich heden, vergezeld door den burgemeester van Idaarderadeel en meerdere autoriteiten, per motorboot naar de door waterschade geteisterde streken in den omtrek van Warga, Wartena en Grouw. Wij vernemen, dat eenige landeigenaren, vergezeld door deskundigen, deze week met de stoomboot van Orouw zich van Sneek naar Grouw begeven hebben, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van den hoogen waterstand. Dat de over strooming zulk een uitbreiding verkregen had en de schade zóó belangryk was, hadden ze zich van te voren niet kunnen voorstellen. Steenwijk, 21 Febr. Een zekere juffrouw, die uit den aard harer betrekking zich in alle kringen bewoog en aller achting en vertrouwen genoot, voor nauwelijke een jaar tot die betrekking der dienende Hefde benoemd, heeft op schandeiyke wijze de haar toegedragen achting en het In haar zoo ruimschoots gestelde vertrouwen zich onwaardig getoond. Zoo goed als al onze voornaamste neringdoenden, zeker 25 of meer, heeft zij er In doen vliegen. En dat niet voor een beetje. Sommigen voor tientallen, anderen voor honderden guldens. Wist zij bij den één met mooie woorden en schoone beloften aanzienlijke bedragen ter leen te ontvangen, bij 'n ander weer wist zij voor groote sommen aan winkelgoederen of kunst producten los te krygen. Over de aan schaffing van sommige er van moet men zich eenvoudig verbazen. Manufacturiers, meubelmakers, galanterie zaken, goudsmeden, schoenmakers, boek handelaren, rywielhandelaren, allen en alles, tot zelfs fotografen en wijnhandelaren, ontvingen van de geachte dame bezoeken, kregen voor en na flinke bestellingen en lieten zich beetnemen. En geen wonder, men was toch in de vaste overtuiging, te doen te hebben met iemand, die het volste vertrouwen waar dig was. Men verdiept zich In gissingen over de vraag, waar jzij al die goederen heeft gelaten en wat zij er mee wilde doen. Wij vernemen nog, dat zij by enkelen, waar zy geld leende, moet gezegd hebben een erfenis wachtende te zijn. De gewone truc dus. J I. Donderdag Is zy des nachts of den volgenden morgen zeer vroeg, naar Meppel vertrokken, om van daar de reis per trein naar Utrecht te vervolgen. Voegen wij hier nog aan toe, dat haar betrekking uitstekend gesalarieerd werd, zoodat geldnood In geen geval de dryfveer kan geweest zqn. Amsterdam, 23 Febr. Een merkwaardige onthulling heeft de directeur van den Ge meentelijken Gezondheidsdienst alhier, dr. H. O. Ringeling, op de vergadering van de Gezondheidscommissie gedaan: Een bekend Ingezetene van Baarn, die in Amsterdam zijn zaken heeft, vertoonde reeds sedert een aantal maanden ver schillende verschynselen van storing van het zenuwstelsel. Langen tijd werd naar de oorzaak ge zocht, totdat een 10-tal dagen geleden uit een scheikundig onderzoek bleek, dat men hier met een ernstige arsenikvergiftiging te doen had. Het kwam er nu op aan te weten, waar door deze vergiftiging ontstaan was. Bij nadere Informatie bij de echtgenoote van den patiënt, bi] wie, evenals haar kinderen, zich eenige verdachte ver schynselen voordeden, vertelde deze, dat er door een zuiveringsfirma uit Amsterdam indertyd een groote hoeveelheid van een roodbruin „muizenpoeder" achter het be hang In haar woning was gebracht. Deze hoeveelheid was zóó groot, dat de wand, na verwijdering van het behang, geheel roodbruin gekleurd bleek te zijn. Hoe kwistig men met dit poeder was omgegaan, bleek uit het feit, dat het in hoopjes op kasten en boeken gevonden werd en by het openen van een tusschen- deur wolken ervan werden opgejaagd. Dit roodbruine muizenpoeder bleek by onderzoek te bestaan hoofdzakelijk uit ijzeroxyde en verder uit een beetje peper en voor ongeveer 30 pCt. uit rattekrutt. Op onverantwoordelijke wijze waren derhalve groote hoeveelheden eener zwaar vergiftige stof in een woning gebracht. Het doel de verdrijving der muizen ls waarschy'niyk bereikt, maar daar staat tegenover, afgezien nog van het llchameiyk lijden, dat duizenden guldens betaald moeten worden voor geneeskundige behandeling en verpleging en aan kosten, om het huls radicaal te doen zuiveren van het zuive ringsmiddel en weer in bewoonbaren staat te brengen. Gisterenavond te zes uur ongeveer, waren twee dochtertjes van den heer Engel, conducteur van Brack's Doelen-Hotel, voor het open raam van de achterkamer aan 't spelen op beddegoed, dat daar hing te drogen, met het ongelukkig gevolg, dat beiden van twee hoog uit het raam op straat vielen. De arme kleinen werden onmiddellijk naar het Binnengasthuis ver voerd, waar het 3-jarig kindje spoedig overleed. Het andere meisje ligt thans ernstig verwond thuis. Men begrypt, dat het ongeluk groote ontsteltenis teweeg bracht in de buurt en het medeiyden met de ouders algemeen Is. 24 Febr. Bij de gehouden stemming voor een lid der Prov. Staten van Noord- Holland, In plaats van wijlen den heer mr. Mouthaan, is gekozen de heer mr. Th. Stuart (vrij-Ilb) met 1224 stemmen; de heer B. C. E. Zwart (a.-rverkreeg 865 stemmen. Hoek-van-Holland, 23 Febr. By het uitgaan der school werd gisterenmiddag het U-jarlg dochterlje -van den heer A. van Asperen alhier, opgewacht door een haar onbekenden man, die haar aansprak en vroeg met hem mede te gaan. Zij zou dan zuurtjes van hem krijgen, die hy In een zakje had. Door de vrlendetykheid van den man aangetrokken, liep 't meisje mee en de man die volgens een zeker plan scheen te werken, bracht haar binnendoor naar den Maasdyk. Daar gekomen, toonde hy, welk een ellendeling hij was: Het meisje werd op een laaghartige wyze aangerand, niet nader te omschryven. Op het hulpgeroep van het kind en haar verweer, nam de kerel de vlucht. De heer C. Vreugdenhil was op het hulpgeroep toegesneld en hy trof het hevig verschrikte meisje aan. Hy gaf het kind eten en drinken, zoodat het eenlgszins op verhaal kwam en bracht het vervolgens naar het gemeentehuis te 's-Gravenzande, waar het kind door de politie werd onder vraagd. Maar het meisje wist niets anders te zeggen, dan dat de kerel gekleed was met een zwarte jas en zijn pet diep over de oogen had getrokken. 't Kind werd daarna naar huls gebracht. Een woord van hulde mag den heer Vreugdenhil niet onthouden worden. Zoo hy riet was toegesneld, zouden er hoogst- waarschyntyk ernstige dingen gebeurd zyn. Een later bericht meldt: De aanranding was verzonnen! Het 11-jarlg meisje, dat op den Maasdijk onder 's-Gravenzande om hulp roepend werd aangetroffen en door één der inge zetenen, den heer Vreugdenhil naar het gemeentehuis Is gevoerd, nadat het kind verteld had, dat ze door een man van de school was afgehaald en op den dijk was aangerand met slechte bedoelingen, biykt een zéér ondeugend kind te zyn. Na herhaaldeiyk door de politie te Hoek-van-Holland te zyn ondervraagd, gelukte het den Ryksveldwachter Neyse haar voor de waarheid te doen uitkomen. Ze bekende het geheele verhaal van den man met de zuurtjes en het plegen van slechte handelingen verzonnen te hebbent Ze had met haar broertje gevochten en was bang geworden naar huls te gaan, waar ze door haar ouders zou gestraft worden Hoe komt zoo'n kind er aan zulke slechte dingen te verzinnen? Rotterdam, 23 Febr. Aan de meeste loterykantoren alhier werd Dinsdag polltie- hulp ingeroepen om de orde te handhaven. Het aantal liefhebbers om in de Staats-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 4