Ingezonden Mededeelingen. Moeder en Kind door de Pink Pillen. Openbare Raadsvergadering gemote Tholen. dan ook meer en meer een factor, waar mede rekening wordt gehouden en de steeds hoogere elschen, die men zoowel aan hengsten als aan veulenmerries stelt, bewijzen dat men er het groote belang dui delijk van begrijpt. Poortvliet. Bij de gehouden hengsten- keurlng te St.-Maartensdijk werden de hengsten „Noirot d'or" van de Qebrs. Uijl en .Hanssan" van den heer C. A. H. Wagtho bekroond, met toekenning van een gratifi catie van 200 gulden. St.-Filipsland, 24 Febr. De aandeel houders der weegbrug In den Oudenweg ontvingen over 1909 ten dividend van pl. m. 10 pCt. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Februari 1910. Zlerlkzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: Geen dienst. Evangelisatie Jerull U. '8 Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 'sNam. twee ure: ds. Pols. (Doopsbediening). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Collecte voor het orgel). Renesse. Herv. Kerk. Geen dienst. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. fapchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorim half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brulnsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meyer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdiaik. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. Geen opgaaf ont vangen. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Slr]ansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelof sen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Boone. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Prins. (Collecte voor het Ziekenfonds). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenlsae. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Steenbeek. (Voorbereiding H. Avondmaal); 's nam. twee ureIdem- Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Basoski van Moerdijk Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Goote van Oud-BeQerland. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Woensdag 2 Maart (Biddag), 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: de heer Franje van Goes. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Pol. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Bruljn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg; 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. VanPadden- burgh. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. kerknieuws. Beroepen bij de Oeref. Q'm. te Breda ds. J. B. Netelenbos te Oostkapelle; te Helnkenszand F. W. H. Braber, cand. te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Qem. te Tholen, door ds. J. E. Klomp te Hoog-Blokland. Aan den heer A. S. J. Dekker, fabrikant van pijporgels te Ooes, Is een groot pijporgel besteld voor de Ned. Herv. Gem. te Zevenbergen, hetwelk rein pneu matisch wordt vervaardigd, terwijl daarop de nieuwste vindingen worden toegepast. Dit orgel zal twee klavieren bevatten en vrij pedaal. Bovendien crescendokast drukknoppen verschillende koppelingen en combinatiën, terwijl de rijke kast met zijn topstukken ongeveer 8 M. hoog wordt. Hoezeer het fabrikaat van den heer A. S. J. Dekker wordt gezocht, moge wel daaruit blijken, dat aan deze fabriek thans behalve restauratiewerk en ver grootingen niet minder dan zeven nieuwe pijporgels in bestelling zijn, een hoeveelheid werk, die* In Nederland wel tot de zeldzaamheden gerekend mag worden. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Zonnemalre is een subsidie van 75 gld. verleend aan het gesticht voor „regeerlngs-klnderen", op te richten door de Synode. Eikerzee, 22 Febr. De Nederl. Herv. Kerk alhier was tot In de uiterste hoeken gevuld om de godsdienstoefening met llchibvelden bij te wonen, 't Is dan ook Iets ongewoons om op het doek zoo aan schouwelijk te zien wat men anders zoo vele malen in 't gesproken of geschreven woord voorstelt. Vooral de talrijk opge komen jeugd van Zondagschool enz. genoot op telkens hoorbare wijze. Als daar een fraai gekleurde plaat kwam, maar vooral toen ze bewegende figuren en het beeld van onze kleine Juliana zagen, steeg er een gejubel op uit de kinderschaar. Op een uitvoerige en duidelijke wijs vertolkte Ds. Reus wat er viel op te merken. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 -5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. genezen Te Beverwijk hebben de Pink Pillen pas meerdere merkwaardige genezingen tot stand gebracht, onder welken moet vermeld worden de dubbele genezing van mevrouw B. Boumans, geb. De Best, en haar zoon, van wie wij hier de portretten geven. Mevrouw Boumans, wonende no. 27, Alkmaar8che weg, schrijft ons: Mevr. B. Boumans en haar zoon. (Cl. Beltermann, Beverwijk .Ik verklaar zeer gaarne dat de Pink Pillen mijn gezondheid, die gedurende eenigen tijd veel te wenschen overliet, hersteld hebben. Ik was tot erge bloedarmoede vervallen en had mij voortdurend te beklagen over allerlei ongemakken pijnen in den rug en in de borst, groote zwakte, volhardende hoofdpijn, veelvuldige duizelingen, slechte spijsvertering. Mijn zwakte was zeer groot geworden en van mijne krachten was zeer weinig overgebleven. Na vele geneesmiddelen te hebben beproefd en te hebben waargenomen dat mijn toestand niet verbeterd was, heb Ik de Pink Pillen willen gebruiken, die te Beverwijk reeds talrijke genezingen hadden tot stand ge bracht. Deze pillen hebben mij allerbest ge holpen, ze hebben mij onmiddellijk een groot gevoel van welzijn en kracht bezorgd. Mijne kwalen zijn verminderd en spoedig daarna ver dwenen, en eindelijk ben ik volkomen genezen. Mijn zoontje, die aan een onrustbarende zwakte leed, die niet vorderde, niet groeide, Is ook aan het gebruik der Pink Pillen gezet en heeft zich daarbij wonderbaar wel bevonden". Er Is geen geval van algemeene zwakte dat door de Pink Pillen niet tot staan gebracht en genezen kan worden. De ondervonden verschijn selen: gebrek aan eetlust, bleekheid, hoofdpijnen, moeilijke slaap, pijnen in den rug, zwakte in de beenen, zijn even zoovele waarschuwingen van het bloed dat herstel en versterking noodig heeft. Geef het dan de Pink Pillen die onovertroffen zijn als hersteller van het bloed en als versterker der zenuwen. De Pink Pillen genezenbloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, neuras thenie, plaatselijke pijnen. Verkrijgbaar h f 1,75 per doos en f 9 de zes doozen, bi] het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; voor Zlerlkzee en Omstreken bij de firma F. P. J. Bal, Dam; joh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterij Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaalstraat, Steenbergen; J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bjj verschillende apothekers en goede drogisten. ONDBRW1J S. De gemeenteraad van Naarden besloot, de oproeping van een onderwijzer ver gezeld te doen gaan van vragen aangaande de politieke richting, den eerbied en de liefde voor de Koningin enz. Dit besluit werd, na langdurige discussie, aangenomen met 6 stemmen vóór en 5 tegen. De Minister van Oorlog heeft o. a. benoemd tot lid In de Commissie, door welke in de maanden Juli en Augustus e.k. het examen voor toelating van jonge lieden als cadet bij de cadettenschool te Alkmaar zal worden afgenomen, de heer C. A. de Looze, directeur der H. B. S. te Brieile. St.-Filipsland, 24 Febr. Voor de vacante betrekking van onderwijzer (es) aan de school In de kom der gemeente, hebben zich 2 vrouwelijke en I mannelijke candldaat aangemeld. Stavenisse. Mej. W. C. Stuurke, thans hoofd van de bewaarschool der ambachts heerlijkheid alhier, is benoemd als onder wijzeres aan de voorbereidingsklasse der chr. school voor M. U. L. onderwijs te Bloemendaal. Visscher ij - Berichten. Visscherij-inspectie. Den nieuwbe- noemden Inspecteur voor de visscherij, den heer J. M. Bottemanne, is als stand plaats aangewezen de gemeente 's-Hage. Het adres, waar genoemde inspecteur voor belanghebbenden zal zijn te spreken, Is: Bazarstraat No. 44, aldaar; telephoon No. 1387. In de Woensdagnamiddag te 2 ure gehouden vergadering waren tegenwoordig 8 leden. De de oudste wethouder, de heer Hollestelle, opent de vergadering en deelt mede, dat van de heeren M. G. van Stapele, Berman en Van Vre- denburgh bericht is ingekomen, dat zi] verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Onder de Ingekomen stukken behooren een brief van den voorzitter, den heer M. G. van Stapele, meldende dat op 12 Febr. Is overleden zijne echtgenoote. De voorzitter zegt, dat namens den Raad door Burgem. en Weth. dit schrijven met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een missive van Gedep. Staten, waarin zij hun goedkeuring hechten aan het hun ter goedkeuring aangeboden kohier van den Hoof- delijken Omslag over het jaar 1909. Wordt gelezen een request van A. du Burck, W. Gebraad en 98 anderen, waarin de Raad ver zocht wordt om de subsidie-aanvraag en het ont- elgenlngsplan der Thoolsche Bouwvereeniging niet goed te keuren. De voorzitter zegt, dat voor zoover hem bekend is, nooit sprake geweest is van een verzoek der Bouwvereeniging om subsidie van de gemeente. Allerminst ligt in de bedoeling der Bouwveree niging dit te doen in haar eigen of persoonlijk belang. Hij stelt voor de behandeling van het request te verdagen tot ook de andere stukken betrekkelijk de Bouwvereeniging aan de orde komen. De heer Moelker het woord verkrijgende, zegt dat het hem voorkomt, dat requestranten zich ver keerd hebben uitgedrukt, om reden dat van een subsidie-aanvraag niets bekend is. HQ gelooft wel, dat het ziet op het voorschot, en stelt voor óf het aan requestanten terug te zenden, óf op te nemen bQ de andere stukken der Bouwver eeniging De heer Quist zegt, dat hij het woord vraagt, niet om obstructie te voeren, maar enkel en alleen om te wijzen op het feit, dat de Thoolsche Courant wel degelijk van een subsidie-aanvraag gesproken heeft, en dat daardoor die burgers misleid zijn geworden. (Zie raadsverslag 26 Januari, I. en Th. Courant corresp.) De voorzitter brengt zijn voorstel om het request te voegen bQ de andere stukken der Bouwver eeniging en dus de behandeling er van te ver dagen, in stemming. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wordt gelezen een schrijven van de Vereenlglng de .Automaat1' te Rotterdam, waarin zQ verklaart met de plannen van den Gemeenteraad te kunnen medegaan. Hierop laat de voorzitter de plannen In concept besluit saamgevat, voorlezen, en wordt dit met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de Ver- eeniging de .Automaat" een opslagplaats zal bouwen ter berging van benzine enz., vlak neven de tegenwoordige mestvaalt. Wordt gelezen een missive van Gedep. Staten, dato 18 Febr., waarin zQ hun goedkeuring hechten aan de begrooting der Inkomsten en uitgaven over het jaar 1908. Wordt gelezen een verzoekschrift van Joh. Jansen Sr., waarin hQ vraagt om van de gemeente te mogen koopen of In opstal te mogen ont vangen ongeveer 9 M. grond, grenzende aan het eif zQner woning. De heer Quist zegt, dat hem ter oore Is ge komen dat Burgem. en Weth. het voornemen hebben om daar ter plaatse al die onsierlQke hoeken te laten vervallen, en de roollQn aldaar recht op de straat te doen bepalen. Indien dit zoo Is, zoo zal requestrant wel meer dan 9 M'. grond kunnen bekomen. Het zou daar een veel beteren en netteren toestand worden als it voor stel werd aangenomen. De voorzitter zegt, dat het een zeer juiste ge dachte is van den heer Quist en dat het ook werkelQk bQ Burgem. en Weth. voorzit, om daar den toestand op den duur zoo te krijgen. Hij stelt daarop voor het verzoek aan te houden tot een volgende vergadering, dan kan ieder der leden zich plaatselijk overjulg^n. „9rj 3j- Wordt met algemcène stemmen aangenomen. Alsnu volgt de bespreking eener benoeming van een onderwQzer. De voorzitter houdt vooraf een kleine toelich ting, daar de zaak nog al van persoonlQken aard is. HQ zegt, dat hebben gesolliciteerd de heeren Houtkamp en Schiër. Naar aanleiding van de rapporten van het hoofd der school en den Arr. Schoolopziener, kwam het aan Burgem. en Weth. voor om No. te plaatsen Houtkamp en No. 2 den heer Schriër. Nadat het hoofd der school even wel een les van eerstgenoemde had bijgewoond, kwam hQ tot een ander inzicht, en adviseerde de voordracht te verplaatsen met welk advies de Arr. Schoolopziener zich ook vereenigen kon. Zoodat nu No. 1 stond de heer Schriër en No. 2 de heer Houtkamp, terwQl de heer Houtkamp nader zQn sollicitatie heeft ingetrokken. De heer Quist zegt, dat een hoofd der school wel eens wat te zelfstandig kan optreden, dat hQ wel eens persoonlQke voorliefde voor den een of ander hebben kan, en de Raad toch altQd vrQ moet blijven In het kiezen van een onderwijzer. De heer Kegge vraagt naar den Inhoud van het rapport van het Hoofd der school, dat daarop wordt voorgelezen. De heer Kegge Is van ge voelen, dat het rapport wel wat sterk gekleurd is, en dat bQ de opgesomde zaken, toch zeker het Hoofd der school, waar voornoemde onder wijzer werkzaam Is, niet van nalatigheid is vrQ te pleiten, daar het zulke in het oog loopende zaken zQn, dat ieder Hoofd het zien moest. De voorzitter stelt nu voor, daar er slechts één sollicitant is overgebleven, een vernieuwde op roeping te doen, wat met a'gemeene stemmen wordt aangenomen. Alsnu wordt voorgelezen de herziening van de Bouwverordening. Na een kleine toelichting door den voorzitter wordt de Herziening met algemeene stemmen aangenomen. De heer Quist houdt zfch buiten stemming. De voorzitter opende daarop de bespreking over het verharden van eenlge gedeelten van wegen en oprillen In de kom der gemeente. HQ ontvouwt daarbQ het plan van Burgem. en Weth., die In dezen voorstellen, om aan te koopen 85 M'. grind tegen f 1,65, met lossing geschat op f 1,95 en verdere kosten van vervoer en verwerken op een totaal van f 180. De heer Kegge, de voorsteller ter vorige ver gadering, acht het zeer nuttig en beveelt de zaak ernstig aan. De heer Noske vraagt of het onderhoud ook per jaar nog veel zou kosten, waarop de voor zitter antwoordt dat het bepaald gering zal wezen. De heeren Chrlstiaanse cn Quist betoogen, dat met een kleine laag grind op sommige plaatsen kan worden volstaan, daar op vele plaatsen een pulnachtige bodem aanwezig Is. De heer Wagtho zou gaarne nog hooger gaan dan 85 M3. ZQns inziens kan men best 100 M'. gebruiken. Er zQn nog plaatsen genoeg waar men met de grind den toestand verbeteren kan. In stemming gebracht wordt het voorstel van Burgem. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. Hierop stelt de voorzitter voor, om te behan delen de voorstellen betreffende het Ziekenhuisje. De heer Christiaanse zou gaarne zien, dat men deze besprekingen voorloopig nog deed ln een geheime zitting, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. BQ de rondvraag vraagt de heer Kegge of het de aandacht van Burgem. en Weth. ai eens ge trokken heeft, dat de grindweg van af den boom gaard van C. van den Berge tot aan de brug over de Vest zoo verbazend hoog en rond begint te liggen. Het komt hem voor, dat men daar niet zonder gevaar elkander passeeren kan. Is er niets aan te doen, vraagt spreker, tot verbete ring en ter voorkoming van ongelukken De voorzitter antwoordt, dat Burgem. cn Weth. zich ter plaatse zullen overtuigen en indien mogelQk den weg zien te verbreeden, of de lage gedeelten op sommige plaatsen wat aan te vullen, hetzQ met grond of onderhoudsgrlnd. Dat een weg rond ligt, zegt spreker, Is goed, want ligt ze plat, zoo is de beste grindpad een modder poel- Alles heeft zijn grenzen, te ronde ligging is ook niet goed. Verder vraagt de heer Kegge, of het niet mo gelQk is om de lantaarn op het hoofd aan de rivierzQde te voorzien van rood glas. Met het inkomen in de haven zou het voor de scheep vaart een geheele verbetering zQn, die al de varensgezellen van nut zal wezen. Na eenlge discussie tusschen den voorzitter en den voor steller, wordt algemeen goedgevonden de lantaarn van een rood glas aan de rivierzQde te voorzien. De heer Wagemaker vestigt de aandacht van Burgem. en Weth- op een lantaarn aan het huis van den heer M. van Noort, op de markt. Daar de bewoners van de Paulinastraat een en ander maal een verzoek bQ den Raad hebben ingediend om verlichting, zou deze door de verplaatsing van deze lantaarn van slechts '/a °f 1 M. zoo danig komen te staan, dat de geheele Paulina straat er door verlicht was. HQ beveelt deze zaak ter onderzoek aan. De heer Noske vraagt, of door Burgem. en Weth. al Is geconfereerd met de wed. Haaijer over de urine, die nog steeds van onder de hei ning doorsQpelt. De voorzitter belooft zich ter plaatse te zullen overtuigen. De heer Quist vraagt, of er geen verbetering kan gebracht worden aan het schoft in de sluis aan de haven. Hem Is medegedeelddat het paardenarbeld is om de sluis open te doen. Naar hem is medegedeeld, bezit de gemeente nog een dubbele win; die daar geplaatst te krQgen, zou dat niet gaan De voorzitter zegt, dat de meeste schoften ln sluizen zwaar opgaan, en dat het ook als 'tware een vereischte Is, daar ze anders te veel door lekken. De heer Wagtho vraagt of er van Burgem. en Weth. nog geen voorstel is betreffende de schade, die de motor van Verstraate heeft gekregen ln de haven. De voorzitter zegt, dienaangaande de volgende vergadering met een voorstel te zullen komen. Hierop sluit de voorzitter de vergadering- TWEEDE KAMER. Enquête-voorstel. Bij het afdeelingsverslag over het enquête-voorstel van den heer Troelstra, betrekkelijk de decoratie-zaak, zal worden gevoegd een nota van den heer De Savornln Lohmanuiteenzettendedat tegen het voorstel zelf en den opzet daarvan gewichtige bezwaren van for- meelen aard bestaan. De Tweede Kamer komt Dinsdag I Maart bijeen. Dan komt ln behandeling de interpellatle-Marchant betreffende het pen sioenfonds der beambten van de Hol- landsche Spoor. Gemengd Nieuws. Het weder, de kometen en de zon. De Matin heeft aan één der geleerdste astronomen te Parijs, Charles Nordmatin, gevraagd, In hoeverre het onnatuurlijke weder van dezen zomer en winter In ver band kan staan met het veelvuldig verschijnen van kometen. De sterrekundige ontkende dit verband ten sterkste. De toestand van ons weder is altijd In de eerste plaats afhankelijk van de zon. Maar men heeft met het observeeren daarvan nog geen enkel verklarend resultaat kunnen bereiken. Het best is 't altijd, zegt hij, de gegevens te bestudeerendie de tropische streken opleveren, maar daar Is het weder juist heel normaal geweest. De staart van de komeet van Hatley op' flesschen getrokken t Prof. H. H. Turner, van de universiteit van Oxford, die den leerstoel bezet, dien Halley innam toen hl) de naar hem genoemde komeet „wetenschappelijk ontdekte", hield In de Royal Institution in Albemarle-street te Londen een voordracht over de komeet met name over den doorgang van haar staart door den aardschen dampkring. Prof. Turner verklaarde met groote beslistheid, dat wij ons den 18en Mei in den staart der komeet zullen bevinden. „Wanneer gij aldus sprak hij tot zijn auditorium ln den nacht van 18 Mei een vat gereed houdt en daarmee naar buiten gaat om een hoeveelheid atmosfeer van dien nacht er in op te vangen en luchtdicht te bewaren, zult gij in dat vat nog aan uw kleinkinderen een deel van den slaart van de Halley'sche komeet van 1910 kunnen nalaten. Ik hoop zoo ging prof. Turner voort dat de Royal Insti tution het zich als plicht zal rékenen,' In dien nacht een zoo groot mogelijk kwan tum van de atmosfeer In flesschen te ver zamelen, waardoor nauwkeurig onderzocht zal kunnen worden uit welke bestanddeelen de groote nevelstaart van de komeet beslaat". Prof. Turner verklaarde, dat voor de aarde geenerlei gevaar b|j 't passeeren van den slaart beslaat, daar 100.000 deelen van onze aardsche atmosfeer In den nacht van 18 Mei slechts één deel van het gas van den kometenstaart zullen bevatten. Het Is derhalve uilgesloten, dat wij eenlg nadeel van deze aanraking met de komeet zullen ondervinden. De wetenschappelijke medewerker van Hamburger Nachrichten teekent hierbij aan, dat de berekening van 1 IC3 000 niet juist kan zijn en men bij de IC3C00 ge rust nog een paar dozijn nullen kan bijvoegen. Bovendien dringt de slaart slechts In de buitenste lagen van onze atmosfeer door, zoodat prof. Turner zich met zijn vat in den nacht van 18 Mel op den top van den hoogsten berg zou moeten begeven en dan wellicht nog onverrichterzake in zijn laboratorium zou terugkeeren. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Bevat het gerucht waarheid dat thans op Schouwen—Dulveland de ronde doet, dan zullen wij binnen korten tijd weer eens in volle glorie moeten ondervinden, dat wij nog steeds eiland-bewoners zijn, In den volsten zin des woords. Er wordt namelijk beweerd, dat het contract, dat indertijd gesloten tusschen onze Postadministratie en de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappijen dat binnen enkele weken afloopt, alsdan niet op dezelfde wijze zal worden vernieuwd. Wat toch is het geval! Een ieder weet, dat volgens den beslaanden toestand wij onze correspondentie reeds des morgens 7 uur bestetd krijgen; wij kunnen dan werk maken van hetgeen ons daarin wordt opgegeven, en een ieder kan' zijn doen en laten zoodanig regelen, dat met de tram, die des voormiddags van ons eiland vertrekt, de antwoorden enz. kunnen verzonden worden, dus een regeling zoo als die behoort, en die dan ook sedert tal van jaren, ook toen ons postverkeer nog over Vlanen—Stavenisse liep met de verouderde postkar, reeds heeft bestaan. Doch wat zal nu gebeuren Het juiste Is nog niet bekend, doch men beweert nu, dat de nachttram, die thans ten 12 uur te Zljpe arriveert, en de post voor de hier boven genoemde ochtendbestelling voor het geheele eiland aanvoert, „eenvoudig er van tussdten valt", en men de post In Roosen daal of Steenbergen kalm laat wachten tot de eerstvolgende tram, den volgenden morgen. Om met de avondtreinen, thans 8.30 van Rotterdam, ongeveer dezelfde tijd uit Antwerpeniets vroeger uit Brussel Zlerlkzee en Omstreken nog te bereiken, behoort tot het verleden. De gevolgen zijn dus: Stagnatie In het verkeer; de post arriveert 8.37, moet dan nog worden behandeld en gesorteerd, zoodat de bestelling zal geschiedenals ieder zijn werk voor dien dag reeds heeft geregeld, de kooplui naar bulten zijn ver trokken, en er geen tijd meer over Is zijn antwoord gereed te hebben voor de eerstvolgende posttram. Het doel van dit schrijven is, om niet te wachten tot het te laat Is, doch met den meesten spoed en met vereenlgde krachten tegen deze manier van handelen op te treden, waardoor in plaats van vooruitgang een achteruitgang In ons verkeerwezen zou zijn te conslateeren. Wij vertrouwen dan ook, dat, Indien het gerucht geen loos alarm Is, doch waarheid bevat, hiertegen zullen opkomen vooral die gemeentebesturen, die subsidie gaven aan de Tramweg-Maatschappij (onder reserve en toebeding), alle autori teiten, alsmede alle mogelijke landbouw- en andere vereenlgingen, opdat de bewoners van onze eilanden zullen worden gevrij waard voor vertraging en schade. En U, Mijnheer de Redacteur, allereerst dank voor de ruimte, doch ook ver zoeken wij om de noodige medewerking, opdat het woord .Excelsior", dat steeds uit Uw fljnbesneden pen vloeit, geen IJdele klank worde op onze eilanden, doch dat door algemeene samenwerking het daarheen worde gelelddat ons Isolement, zoo min mogelijk, door de be volking van Schouwen—Dulveland worde gevoeld. De Vereeniglng van Graanhandelaren en Voederarlikelen in Schouwen—Dulveland. Wij hebben ons met de Directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij In contact gesteld, die ons niets kon mede- deelen, maar alleen dit losliet, dat de onderhandelingen nog gaande zijn. De Redactie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2