Zaterdag 26 Februari 1910. Eerste Blad. NIEUWSBODE. O o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66tte JAARGANG. No. 8893. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Oproeping tot den werkelijken dienst van verlofgangers. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de brieven van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 10 en 11 Februari j I. en op den brief van den Burgemeester van Bergeu-op-Zoom van 18 Februari j.l. Roept bij deze op: WILLEM HENDRIKUS OPPERMAN, lotellng dezer gemeente van de lichting 1909, om op 11 Maart 1910, vóór des namiddags 4 uur, bi] het 4e regiment vesting-artillerie te Neuzen onder de wapenen te komen; BASTIAAN JACOBUS DE VOS, lotellng der gemeente Bergen-op-Zoom van de lichting 1909, om op 11 Maart 1910, vóór des namiddags 4 uur, bij het 4e regiment vesting artillerie te Den Helder onder de wapenen te komen JAN VERMEULE, loteling dezer gemeente van de lichting 1909, om op 25 Maart 1910, vóór des namiddags 4 uur, bij het korps torpedisten te Brlelle onder de wapenen te komen. Zierikzee, den 24 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de Circulaire van de Gedepteerde Staten dezer Provincie van 8 Augustus 1879, No. 5 (Prov. blad No. 73). Brengen ter algemecne kennis, dat bQ hen het voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van het terrein aan de Westzijde van de Houtloods tusschen den Provincialen Straatweg en den Visschersdijk aan den openbaren dienst te onttrekken voor het uit geven van dien grond in erfpacht. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 6 Maart a.s. Zierikzee, den 25 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 24 Febr. Gisterenavond trad in het Evangelisatie-lokaal alhier voor een talrijk publiek op, de WelEerw. heer ds. j. H. Donner, voorzitter der Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen In Zeeland en geestelijk verzorger aan het krankzinnigengesticht „Vrederust" bij Bergen-op-Zoom. Na het zingen van Psalm 89 7 en het gebed, begon de geachte spreker zijn rede, naar aanleiding van Hebr. 13 3a. „De deugd der Christelijke barmhartigheid" In toepassing le brengen, ook op de kranken van geest, was de grondtoon van spreker's betoog. Dat was ook gevoeld en begrepen door de oprichters dezer Vereeniging, toen zij vóór ongeveer 6 jaar hun arbeid aan vingen. Zij mochten hierin veel steun onder vinden en reeds in Mei van het vorig jaar kon de stichting worden geopend. Thans zijn reeds alle lokalen bezet en wel door 76 mannelijke en 79 vrouwelijke patiënten, terwijl 40 aanvragen om plaatsing moesten worden afgewezen. Er moeten daarom twee nieuwe afdeelingen bijgebouwd worden; zoodal op het eind van dit jaar 327 personen zullen kunnen worden op genomen. Het verpleglngspersoneel bestaat thans uit 15 broeders en 22 zusters; 12 patiënten zijn tot nog toe hersteld ont slagen. De geachte spreker deed voorts eenige mededeellngen omtrent de patiënten en zijn arbeid onder hen, waarbij uit alles bleek, dat de Christelijke liefde hier In ruime mate wordt toegepast. Hij eindigde zijn toespraak, die met onverdeelde aan dacht gevolgd was, met een beroep op de voortdurende medewerking tot het instand houden dezer Vereeniging. De heer D. Ochtman, lid van het bestuur dezer vereeniging, herinnerde aan hare oprichting, de medewerking die zij mocht ondervinden en beval haar bij voorlduring In de krachtige hulp van alle weidenkenden aan. Na dankzegging aan den spreker van dezen avond, verzocht hij de aanwezigen uit den Avondzang te zingen het 5de en 6de vers. Hierna werd de vergadering door ds. Donner met dankgebed gesloten. aa_aagngMaHV Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van den heer A. Jongmans, coiffeur, Korte St.-Janstraat, betreffende de nieuw ingerichte salon voor scheren en haarsnijden. De nieuwe salon geeft een gezelligen aanblik, terwijl de bediening van den heer Jongmans geen aanbeveling behoeft, daar deze reeds ge noegzaam onder alle standen bekend Is. Naar wij vernemen, zijn in den afgeloopen nacht, omstreeks half 12 ure, door verschillende personen alhier schokken van aardbeving waargenomen. Als iets merkwaardigs mag het volgende wel vermeld worden; Simon Bezuyen Pz. en Kaatje Bezuyen Kd. hebben eenlgen tijd In Nederland vertoefd en mocht de eerste, na een verblijf in het buitenland van bijna twintig jaren, zijn grootvader Simon Bezuyen le Ouddorp nog In goeden welstand ontmoeten in den ouderdom van 93 jaar, evenals Kaatje Bezuyen, na een buitenlandsch verblijf van 13 jaar, en deze mocht ook tevens nog in goeden welstand ontmoeten haar groot vader van moederszijde, Frans Witte te Ouddorp, in den ouderdom van 88 jaar, samen dus tellende 181 jaren. De Volkswil, het weekblad van den heer Van Dalsum te Hulst, Is door den bisschop van Breda in den ban gedaan. De Maatschappij tot bevordering van Nijverheid heeft f 5000 Ier beschikking gesteld van de departementen, om kleln- nijveren in staal te stellen een studie-reis le maken naar de Brusselsche tentoonstelling. Noordgouwe, 24 Febr. Heden avond vergaderde in het café Coomans de af- deellng van den Bond voor Staatspension- neering. De voorzitter, de heer Akkerdaas, opende de vergadering', het betreurend dat het slechte weer velen weerhouden had te komen. Hij gaf hierop het woord aan den heer Frankel, die een pleidooi hield voor het beginsel van Staatspension- neerlng zonder premiebetaling. Van de gelegenheid lot debat werd door niemand gebruik gemaakt, waarop de voorzitter onder dankbetuiging aan den spreker, en met een opwekkend woord toe te treden tot de Afdeellng, de vergadering sloot. Serooskerke. Dank zij vooral de krachtige werkzaamheid der Liberale Kiesvereeniging alhier, Is het aantal kiezers In deze gemeente met 22 ver meerderd. Westelijk Schouwen. De bloembollen, die nog steeds onder bedekking liggen, ontwikkelen zich wel Is waar en zijn reeds boven den grond, doch het is opmerkelijk dat bij een open winter als dezen, de ontwikkeling niet zoo groot is als men wel zou verwachten. Koude en vocht zijn daarvan zeker wel de oorzaken. Oosterland. Den 4 en 5 Maart hoopt „Oosterlands Fanfare", onder leiding van den Ijverlgen directeur, den heer N. A. Hottinga van Zierikzee, haar laatste concert te geven in dit seizoen. Bij deze gelegenheid zullen 2 operetten worden opgevoerd, n.l. „Valsch Alarm" en „Oost West, thuis best". Aan dit concert zullen 45 executanten hun medewerking verleenen. Het programma, waaraan de noodlge afwisseling als naar gewoonte niet ontbreekt, belooft een paar genotvolle avonden. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het contra-rapport voorgelezen, opgemaakt door den waterbouwkundige, den heer Bolier, met betrekking lot de suatie-sluls. Besloten werd afschriften daarvan te zenden aan de Ingelanden, den dijkraad, den minister van finanllë. en Gedep. Staten. Medegedeeld werd de voorloopige staat der gemeente-rekening 1909. Er werd f 525,275 minder ontvangen dan geraamd was, en f 2669,44 minder uitgegeven dan de raming bedroeg. Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin deze het wenschelijk achtte het Iraclement van den te benoemen gemeente-veldwachter ten minste te bepalen op f 600. Besloten werd, bij de thans geldende jaarwedde het genot van vrije woning te voegen, en daartoe te bestemmen de woning aan het oude telegraafkantoor. Werd In een vorige vergadering besloten voor de suatie-sluls grondboringen le doen, thans wetd nog nader besloten aan Gedep. Staten te vragen, hoe diep deze moeten zijn. De heer Nic. Leeuwe L.Jz. van Nleuwerkerk heett in de Nulsvereenlging „Eloquentla" alhier o. a. voorgedragen „Opoe zonder Staaipensioen en Opa zonder Staatspensioen". Deze voordracht Is zeer In den geest gevallen, zoodat ver wacht mag worden, dat men weldra ook in deze gemeente tot de vorming van een Afdeellng van den Bond voor Staats- pensionneerlng zal overgaan. St.-Filipsland, 24 Febr. Naar verluidt heeft de Staat weer een accoord gekregen met de Rotlerdamsche Tramweg-Maat schappij over 't vervoer der post, zoodat, behoudens enkele kleine wijzigingen wel licht, de treinenloop op 't traject Steen bergen—Brouwershaven, met den a.s. zomerdienst 't zelfde blijft. Poortvliet. Alhier doet zich In een hulsgezin een geval van roodvonk voor. Oud-Vossenieer. In een gezin van een landbouwer onder deze gemeente deden zich In den loop dezer week een drietal gevallen van roodvonk voor. in de laatste twintig jaren zijn in deze gemeente minstens een 60-tal nieuwe woningen bijgebouwdongerekend die welke in de plaats kwamen van gesloopte. Telkens wanneer een huis ledig koml, bieden zich direct gegadigden aan, terwijl anderen zich nog moeilijk moeien behelpen. De bevolking Is dan ook in genoemden tijd sterk toegenomen en met ongeveer 45 vermeerderdte verwonderen Is het dus niet dat de gemeente door bijbouw van woningen steeds wordt vergroot. Op de kiezerslijst van 1909 kwamen voor 302 kiezers voor de Tweede Kamer; dit getal zal voor 1910 waarschijnlijk be- loopen 305; daarbij zijn dan 48 kiezers, welke op de lijst zijn gebracht wegens aangifte als spaarbank-, woning- en Ioon- klezers. Colijnsplaat, 23 Febr. Ultgenoodigd door hel bestuur der afdeeling „Colijns plaat" van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen In Zeeland trad hedenavond in hel kerkgebouw der Ned. Herv. Oemecnle alhier de heer ds. H. Smelt van Wlssekerke voor een talrijke schare van verschillende richting op. Naar aanleiding van psalm 146 midden gedeelte, „De Heere richt de gebogenen of gebondenen op", hield hij een krachtige opwekkende rede, waarbij hij eerst schelste, hoe drankmisbruik, ontucht, zucht naar weelde en diefstal, veel de oorzaken van krankzinnigheid zijn, daarna de onmensche lijke behandeling dier ongelukkigen in vorige eeuwen, toen de behandeling door Christenen van de bezetenen, daarna sedert de derde eeuw na Christus de werkzaam heden der exorcisten of duivelbanners, tot hij kwam aan het begin der vorige eeuw, toen in Frankrijk en Engeland, en ook later In Duitschtand en ons land men begreep, dat deze ongelukkigen zieken waren, die goed verpleegd moesten worden en dan veel meer hoop op herstel gaven. In 1855 werd de Vereeniging lot Chrlste lijke verzorging In ons land opgericht en verrees het eerste gesticht; thans zijn er reeds 4 dier Vereeniging. In 1905 werd zulk een Vereeniging voor Zeeland opgericht, en nu reeds heeft deze een fraai gesticht „Vrederust" met het doeltreffend paviljoenstelsel, waar thans 158 verpleegden zijn, en waar men door de vele aanvragen uit Zeeland, waarvan vele door plaatsgebrek moesten afgewezen worden, genoodzaakt Is, nog eenlg pavil joen er bij te bouwen, waardoor ten slotte nog 130 patiënten meer kunnen opgenomen worden. Met een krachtig beroep op de offer vaardigheid dezer gemeente en een sterke aanmaning tot de aanwezige ntet-leden o! niet-begunstlgers, om na afloop dezer rede de Inteekenlijst In de consistoriekamer voor het lidmaatschap te teekenen, eindigde de bekwame spreker zijn hoogst belangrijke rede. In de j.l. gehouden raadsvergadering alhier, waarin de eersle wethouder, de heer P. Tazelaar, fungeerde als voorzitter, werd o. a. vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor 1910 met 48 luxe- en 6 karnhonden, benevens het kohier van den hoofdeüjken omslag, mede voor het zelfde jaar, lot een bedrag van f 4422,25 met 365 contrlbualen. 24 Febr. Heden werd In het gemeente hui» alhier een buitengewone algemeene vergadering van Ingelanden van den polder Nieuw-Noord-Beveland gehouden, ter op making eener voordracht voor Dijkgraaf wegens periodieke aftreding van den heer Looff, met 1 April a.s. Op genoemde voordracht werden na gehouden stemmingen geplaatst de aftre dende dijkgraaf de heer J. de Looff als eersten candidaat, A. D. Snoep als tweeden candldaat en P. K. Boone als derden can didaat. Middelburg. In tegenstelling met het geen men uit de meeste andere plaatsen verneemt, is men hier dikwijls zoo ge lukkig Iels nieuws te vinden ter opluiste ring van de feestviering op den jaardag van onze Koningin. In 1905 was het de Marcia Castagnole (kleppermarsch)dieuitgevoerd door ongeveer 1400 jongens en meisjes, hier zoo'n grooten bijval vond en die na dien tijd in verschillende andere plaatsen met enorm succes Is opgevoerd. Voor de populariteit van dien marsch spreekt ook het feit, dat van de uitgave voor plano dezer dagen reeds de 18e druk Is verschenen. In 1907 bij het bezoek van de Koningin en den Prins aan Zeeland was het de „Marche des petits tamburs" (Irommel- marsch), die werd uitgevoerd door een 90-tal jongens en die zoowel bij de Vorstelijke bezoekers als bij het publiek, zéér in den smaak viel. Thans heeft de welbekende componist van beiden bovengenoemde marschen en van zoovele andere werken, de heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, zich wederom zéér verdien stelijk gemaakt door voor den aan staanden Koninginnedag te componeeren een „Trompetinenmarsch". Deze marsch zal worden uitgevoerd door een honderdtal jongens op daarvoor speciaal vervaardigde, vlerlonige trompetten, met begeleiding van hel Middelburgsch Muziekkorps. De Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk", de organisatie van de nationale feesten, heefl thans aan ouders van jongens van 8 tot 12 jaar circulaires gezonden om tot deelneming aan de uitvoering uit te noodigen. Wij twijfelen niet of het aantal liefhebbers voor dat jongensmuziekkorps zal groot en de keuze van hen die deel mogen nemen, niet makkelijk zijn. Is die keure gedaan, dan zullen de repetities onder leiding van den componist in Maart aanvangen. Voor dezen laatste zeker weder een buitengewoon zware laak. In een Donderdagavond gehouden vergadering van de IJsclub „Middelburg" is besloten tot ontbinding der vereeniging over te gaan. De electrische tram Vlissingen Middelburg zal waarschijnlijk tegen Pink steren definitief In exploitatie komen. Voor de vacante betrekking van bode ter provinciale griffie van Zeeland hebben zich 163 sollicitanten aangemeld Vlissingen. De arrestatie en overbrenging naar het huis van bewaring te Middelburg van den assuradeur S. heeft hier groot op zien gebaard. Zooals gemeld, staat deze arrestatie in verband met diefstal of ver duistering van Engelsche postal-orders. Naar wij vernemen, trad de verdachte hier op als vertegenwoordiger van een Engelsch bookmakerskantoor te Londen en kwamen de brieven voor bedoeld kantoor bestemd, In zijn bezit. Op welke wijze hij zich poslalorders heelt toegeëigend ol verduisterd, daarvan doen verschillende geruchten de ronde; het gerechtelijk onder zoek zal wel uitmaken, hoe deze diefstallen of verduisteringen In zijn werk gingen. Nu kort geleden ook te Middelburg dergelijke diefstallen aan het licht zijn gekomen, laat het zich wel begrijpen, dat de aanhouding van S. daarmede in ver band wordt gebracht. Wij vernemen even wel, dat dit In het geheel niet het geval Is. De plannen voor den bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor moeten zoover gevorderd zijn, dat de besteding in Augustus tegemoet kan worden gezien. 24 Febr. F'^-'middag Is de tjalk van R. uit Mlddelbu behn'oza-n bij de lossing van de „Marl ..ure", f op het slrand te •Vlissingen vastgeloopen schoere- schlp, van de ankers geslagen en op het strand vóór het Grand-Hotel geworpen. De mast en een zwaard gingen verloren. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Oravenhage ver minderde de straf van een maand, door de Zlerikzeesche rechtbank, wegens diefstal te Ouwerkerk, opgelegd aan J. K. Mz. te Zierikzee, tot veertien dagen. Voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam werd Donderdag behandeld de bekende groote oplichtingszaak van de beide Hagenaars: den 23-jarlgen adminis trateur J. C. D.geboren te Gouda, en den 39-jarigen G. J. van der W., assuradeur van beroep en geboren te Amsterdam, belden In Den Haag woonachtig, thans gedetineerd. Den 17en December 1909 kwamen de beklaagden bij den notaris J. A. Rtlman op de Heerengracht te Amsterdam ten kantore met den praktlzfln L. A. de Vries. Daar stelde D. zijn kameraad aan de heeren bedrieglijk voor als A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn uil 's-Gravenhage. Vervolgens werd ten overstaan van genoemden notaris een akte van geldleening met hypothecair verband op de woning van genoemden heer, perceel Bezuidenhout 11, tot een bedrag van f 9000 gepasseerd, waarbij de gewaande baron als teener en De Vries als geldschieter optrad. De Vries betaalde toen f 7000 aan den „baron". Vooral had D. den zaakwaarnemer De V'les bedriegelijk medegedeelJ v( T.eg) *o- i van den baron te zijn, en hem de gelegei - heid verschaft de credietwaardigheid a dien heer te onderzoeken. Ten huize van De Vries aan het Amstel- veld hadden beklaagden toen 23 Dec. d. a. v. door hetzelfde samenweefsel van verdichtselen en listige kunstgrepen, ge noemden practlzijn bewogen tot afgifte van nog f 1350 op een valschelijk met den naam Van Haersolte v. d. Doorn onderteekenden wisselbrief. In Januari 1910 waagden de beklaagden gezamenlijk en in gemeen overleg weder een poging om f 20.000 los te krijgen, mededeelende, dat de hypotheek tot f 34 0C3 verhoogd moest worden. Zij waren reeds weder als „baron" en „vertegenwoordiger" op het nolarlskantoor de valsche onderteekening werd gesteld doch inmiddels was T bedrog aan 't licht gekomen en arresteerden rechercheurs de oplichters. Voor oplichting en poging daartoe stonden zij thans terecht. Er waren 9 getuigen. Als verdedigers traden respectie velijk opmrs. Mouthaan Jr. en Oeesink. Het openbaar ministerie elschte tegen D. 2.J jaar en tegen V. d. W. 2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Assen heelt den armvader te Smilde, wegens ontuchtige handelingen met aan zijn zorgen toever trouwde minderjarigen, tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Landbouw Vc-.eel Men meldt ons uil hef eiland Tholen: Nauwelijks is Februari in het land of de Duitsche paardenhandelaars gaan de stallen af om de tweejarige paarden, die de landbouwers op verkoop hebben ge kweekt, weg te halen en was het vorige jaar over het algemeen niet zoo levendig als In de daaraan voorafgaande jaren, thans is, vooral naar goede kwaliteit, vraag en worden exzmplaren verkocht voor meer dan f 400 per sluk en dat is werkeiqk toch niet een minne prijs. Het kweeken van veulens wordt in het boerenbedrijf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1