Ingezonden Mededeelingen. Jong Bloed. B££GHAM'S P1UEN Uit Stad en Provincie. Telegrafisch Weerbericht, hofdame systematisch het handje in be weging bracht, het snoeperig handje van onze Prinses, toen steeg er een jubelkreet op, die langs den geheelen weg niet alleen echode, doch telkens feller en luider her haald werd. Het was aandoenlijk te zien met welk een oprechte vreugde de vele Zondag wandelaars hef verschijnen der Prinses op den openbaren weg begroetten. Oedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het Haagsch gemeenteraadsbesluit, waarbij op de gemeentebegrooting voor dit jaar een post werd gebracht van I 2500 voor het toekennen van presentiegeld aan de leden voor het bijwonen der vergaderingen van raadscommlssiën en afdeellngen. Uitvoerig zetten Qedeput. Staten uiteen, dat het toekennen van bedoelde presentie gelden in strijd zou zijn met art. 58 der Gemeentewet. De storm van gisternacht heeft op een plek in Duinoord alhier een ver woesting aangericht, welke de omwonenden, ai was 't alleen om het angstaanjagende van 't onhells-moment, lang zal heugen. In een driehoek, waarvan de Morse straat de basis, en Groothertoglnnelaan en Beeklaan de opstaande zijden vormen, is aan de Beeklaan een rij hulzen in aan bouw. Die hulzen stonden juist onder de kap, en beslaan bijna geheel het gedeelte Beeklaan, dat één der driehoekszijden vormt. Van die 8 huizen zijn gisternacht, toen een geweldige windhoos ongeveer 3 uur aanstormde, uit het Zuid-Westen, op 2 na alle kappen afgerukt, opgenomen en in de In dien driehoek liggende tuinen neer gekomen. Onbeschrijfelijk Is het geraas en geweld, waarmee deze balken- en planken- massa, nadat ze eerst nog hoog gezweefd had (telefoondraden zijn afgeknapt en zelfs op een dak waren balken neergekomen) op de schuttingen, schuurtjes en muurtjes neerstortte. Doodelijk verschrikt verschenen de om wonenden van den driehoek aan hun vensters, maar het nachtelijk donker, slechts even verhelderd door de bleek- starende maan, belette hun, de verwoesting In oogenschouw te nemen. Maar te grooter was dan ook de ver bazing," toen ongeveer 7 uur de werklui het werk hunner handen zagen weggevaagd, en neergekomen als een vernielende planken- chaos op de vele in den driehoek gelegen tuinen. En inderdaad, men staat versteld over de kracht van zulk een windhoos. Twee der dak-kappen zijn fn hun ge heel neergewaaid; versplinterde schuttingen en vernielde boompjes en planten zijn er de zegeteekenen van. Dit van weinig be moediging voor degenen, die juist met liefderijke zorgzaamheid hun tuintjes hadden geprepareerd voor de komende lente. Tegenover de Beeklaan-zijde zijn eenige balken met zooveel geweld tegen een bovenhuis aangekomen, dat de muur ontzet werd, de dakgoot en kozijnen versplinterd, en de ruiten in scherven vielen, zoodat de gordijnen als treurende wimpels te wapperen hingen over het tooneel der verwoesting. Weer in een ander huis is een gat in den muur geslagen. Het aantal gebroken ruiten is, zoo niet legio, dan toch zeer respectabel. Hoe enorm krachtig de wind hoos was, blijkt wel uit het feit, dat eenige balken en planken de gansche lengte der Morsestraat zijn Iangsgewaaid, en tegen één der huizen van de Groolhertoginne- laan zijn opgeworpen. Van een kolenschuur werd het dak door aanwaaiende planken letterlijk afgezaagd en een daarin staande ijzeren bak verpletterd. Om nu maar te zwijgen van de schade, die op de in aan bouw zijnde huizen is aangericht door het losrukken der balken en planken; tal van tusschenmuren zijn neergeworpen. Voor den aannemer Vos is deze cata strophe een allesbehalve prettige gewaar wording; niet alleen de achteruitzetting van het werk treft hem, maar ook de schade in de tuinen (waarvan enkele schuttingen behooren bij buizen, waarvan hij eigenaar is) komt op hem neer. Het was vanmorgen een wondere drukte In den driehoek bovenvermeld. Alle werk lieden, bij de ontdakte huizen werkzaam, klommen en sprongen diverse tuinen binnen, om de planken- en balkenmassa op te ruimen. Dit vergde hier en daar heel wat moeite, want een dak laat zich wel wegwaaien, maar niet compleet op beuren. Zoo moest er dus heel wat ge timmerd en gehakt worden, aleer het terrein der verwoesting van den houtregen ontdaan was. Maar nu bleek dan ook te duide lijker, hoeveel schade er aangericht is. Ruïnes van schuttingen, kapotte ruiten, ingedeukte kozijnen, verpletterde struiken en planten, in één woord, een driehoek van misère, aanschouwd door de nu uit vele ramen hangende omwonenden, druk pratend over de verschrikkingen van den nacht en over nog veel meer. Overigens werden nieuwe kennismakingen aange knoopt; buren, die elkaar nog niet kenden, kwamen langs den weg van hun vernielde schutting tot elkaar, gevoelden zich één in de ellende, kortom we mochten zoo zien, wat In het slotkoor van Beethoven's negende gezongen wordtAlle Menschen werden Briider. Dat Is bi) allen rampspoed, de lichtzijde der nachtelijke verwoesting. Rotterdam, 19 Febr. Na een jacht door tal van straten Is gisterenvoormiddag in de Nieuwe Kerkstraat nabij de Kruis kade alhier gegrepen de losse werkman J. W. H., te 's-Hage woonachtig. Deze man wordt verdacht van poging tot op lichting, gepleegd door middel van in- teekenlijsten van het comité voor werkloozen uit Den Haag. De plaats van herkomst Is op de lijsten, die hij ter Inteekening aan biedt, door beplakking onleesbaar gemaakt, Ten kantore van de firma 1. de B. op de Leuvehaven alhier, waar een lijst werd aangeboden, liep hij in de val, nam de vlucht maar werd achterhaald. De recherche op het hoofdbureau van politie alhier had vernomen, dat een tapper uit de Van der Takstraat alhier sedert eenige dagen een flinke partij Amerikaansch grenenhout te koop aanbood. Dit hout, bestaande uit 550 zware planken van verschillende afmetingen, 120 breede latten en een vieital binten, was opge slagen en te zien in een pakhuis in de Walsfraat. De tapper, wien een bezoek gebracht werd, vertoonde een kwitantie, in Dor drecht afgegeven, voor den verkoop van dit hout en beweerde, dat twee mannen uit Dordrecht, die hij niet kent, het hout aan de Rijnhaven N.Z. alhier hadden aangevoerd. Niet alleen bleek deze ver klaring geheel bezijden de waarheid, maar de recherche wist ook de sleepers, die het hout vervoerden, op te sporen en vernam, dat een schipper het in den laten avond van den 9en dezer aan den Wolfs- ltoek voor de Korte Wijnstraat loste. Deze schipper handelde op last van een scheepsbevrachter en haalde het hout af aan boord van het stoomschip „Javorlna", destijds liggende aan paal 10 in de Maashaven. Dit stoomschip was met een lading Amerikaansch hout uit Port-Arthur in Texas aangekomen. Het hout was bestemd om door middel van verschillende expediteurs, te komen in handen van Duitsche afnemers. Toen de recherche een en ander wist, werden de merken, voorkomende op het hout opgeslagen In de Walsfraat, verge leken met het hout van de „Javorina" gelost en deze merken kwamen geheel overeen. De planken hadden deel uitge maakt van de deklading. Een en ander heeft geleid tot de aan houding van een baas en twee krassen in dienst van een stuwadoorsfirma, van drie controleurs in dienst van een cargadoors firma, van een beëedlgd voorman en een paar beëedigde tellers van een daar bestaande corporatie en van den tapper, in het geheel tien personen, tegen wie als schuldig of medeplichtig aan dezen diefstal van hout, proces-verbaal is opge maakt. De meeste van deze lieden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Één van de krassen verkocht met medeweten van de anderen hel hout aan den tapper. Noch de kapitein, noch iemand anders van de opvarenden van het stoomschip „Javorina", hebben met den diefstal Iets te maken. Op het gestolen hout Is beslag gelegd. Fijnaart, 21 Febr. De gemeenteraad heeft besloten, in het aandeelenkapitaal, benoodigd voor den aanleg door de Zuid- Nederlandsche Tramweg-Maatschappij van een t'am Steenbergen—Fijnaart—Breda, voor f 5000 deel te nemen. Breda, 19 Febr. Een 18-jarig meisje alhier, dat zich niet langer bemind zag door haar matroos, heeft zich een blinddoek voor de oogen gebonden en is toen uit een raam der eerste verdieping gesprongen. Ernstig gekwetst werd zij opgenomen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels Cts.; elke regel meer l*"> Cts. Zorg voor toevoer van frisch, jong bloed. Zoo bewaart gij uw kracht en jeugd. Bewaar het voor bederf. Regel de bloeds-omloop; vermijd congestie en daardoor hoofdpijn. Dit geschiedt door EKfsna '/////''/'/a Schud eens een pak Quaker Oats op de tafel leeg. De verrassend groote hoeveelheid levert het beste bewijs hoe goed koop dit krachtig voedsel is. Eene hoofdeigen schap van Quaker Oats is, dat 't zoo voordeelig in het gebruik is. Zierikzee, 23 Febr. Zaterdag zal he. 35 jaar geleclen zijn, dat de heer J. v. d. Kreke als beëedlgd klerk werkzaam werd gesteld aan de griffie van de rechtbank alhier. De aanstaande jubilaris is nog steeds In functie en heeft gedurende dat tijdperk tal van rechterlijke leden bij dat college zien komen en gaan. De Christelijke Jongelings-Vereeniging „Samuël" alhier, herdacht hedenavond, in de Concertzaal, feestelijk haar 20-jarig bestaan. Aan de uitnoodiglng hadden zeer velen gehoor gegeven. Na gezamenlijk gezongen Ie hebben het 5de vers van Psalm 119, sprak de Voorzitter der Jongelings-Vereeni ging de aanwezigen een kort welkomswoord toe, en opende de vergadering met gebed. Het Verbondslied der Jongelings-Vereeni- glngen werd thans gezongen, waarna de WelEerw. Heer ds. P. F. v. d. Berg een feestrede hield. Uit de verslagen van den Secretaris en Penningmeester bleek, dat de Vereeniging, hoewel niet veel leden tellende, dit jaar toch vooruit is gegaan. Zij sloot 't jaar 1909 af met een batig saldo van f 38,24 Verschillende sprekers voerden nog het woord; afgevaardigden van elders en van Zierikzee brachten, namens hunne Ver eeniging, de hartelijke gelukwenschen over. Muziek en zang wisselden elkander af; de samenspraken door de leden der Jongelings- en Jongedochters-Vereeniging liepen zeer goed van stapel, terwijl de aanwezigen den geheelen avond werden onthaald op chocolademelk, beschuitjes, broodjes en taartjes. Zeer laat in den avond sloot de Eere- Vcorzitter der Jongelings-Vereeniging dit zeer gezellig samenzijn met dankzegging. Aanstaanden Vrijdagavond zal in de Concertzaal alhier door het zoo gunstig bekende Nederlandschc Operette-Ensemble worden op gevoerd ,,'t Lustige Weeuwtje", een Weener Succes-Operette in 3 bedrijven. Deze Operette heeft om haar aantrekkelijke muziek allerwege, In Oostenrijk, Duitsch- land en ook in Nederland, verbazend veel opgang gemaakt, zoodat het niet te ver wonderen is, dat vaak menigeen teleur gesteld huiswaarts keerde, omdat de zaal was uitverkocht en geen plaats meer te bekomen was, en daarentegen allen, die de opvoering hadden bijgewoond, niet genoeg konden spreken van het genot, dat zij hadden gesmaakt. De avond was voor hen als omgevlogen. Men voorzie (dit raden wij een ieder aan, die de voor stelling wil bijwonen), zich tijdig van een plaats. Bij kon. besl. Is benoemd tot kanton rechter te Tholen, ,mr. E. Bonn, griffier bij het kantongerecht te Middelburg. C. Schipper, brugknecht aan de Schorebrug te Schore, is benoemd tot sluisknecht te Wemeldinge, en in zijn plaats J. Heijstek, thans kantonnier aan den postweg te 's-Heer-Arendskerke. In afwijking van den thans gevolgden regel kan aan de militairen In plaats van koffie ook thee worden verstrekt. Op de Staatsspoor zullen dezen zomer weder, zoowel de gewone als de bizondere vacantlekaarten worden uitgegeven. Oosterland. Benoemd tot agent van politic te Breda de heer J. Barendse alhier. Stavenisse. In de heden (Dinsdag) alhier gehouden gemeenteraadszitting is besloten, In verband met de aangenomen uitbreiding van het Havenplein, tot het aangaan van een geldleenlng, maximum f 15000, in obligaties van f 250, rentende hoogstens 4 pCt.. 's jaars en met een jaarlljksche aflossing van minstens f 500. De hoofdelijke omslag werd vastgesteld in totaal op f 2500. Goes, 22 Febr. Gisterenmiddag werd hier, onder voorzitterschap van den heer H. A Hanken, de algemeene jaarlljksche vergadering der Vellings-vereenlging „Zuid- Beveland" gehouden. De voorzitter wees er op, dat de toestand niet ongunstig was, doch drong er op aan dat de leden al hun fruit op dc veilingen zouden brengen, hij meende dat dit niet het geval was, wat hij betreurde, daar door grootere aanvoeren de beteekenis der vellingen zou toenemen, de concurrentie grooter zou worden en het alzoo In het belang der vereeniging zou zijn. De finantleele toestand der vereeniging Is gunstig te noemen: de ontvangsten bedroegen f 26.694.47 en de uitgaven f 26.497.39. De percenten voor te betalen provisie op de kleine veiling werden op 5 pCt., die voor de groote op 3 pCt. bepaald. Middelburg, 23 Febr. In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd mededeellng gedaan van een inge komen adres van de vereeniging „Handels belang", waarin verzocht wordt een verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond, om over te gaan tot invoering van een wettelijk geregelde winkelsluiting, af te wijzen. De vereeniging „Handelsbelang" raadt aan het verzoek af te wijzen, omdat reeds het grootste deel der winkeliers, die met personeel werken, om 9 uur sluiten, en zij ernstig bezwaar heeft om de kleine winkeliers, die zonder bedienden werken, wettelijk te dwingen ter wille van een doel, dat reeds bijna geheel bereikt is. Stoppeldijk, 22 Febr. De gemeenteraad heeft In zijn hedenmiddag gehouden ver gadering tot gemeente-secretaris benoemd de heer H. F. van Leeuwen, ambtenaar ter secretarie te Steenbergen. Landbouw en Veeteelt. Eikerzee, 19 Febr. De landbouwver- eenlgtng alhier had succes van haar uit noodiglng om den heer Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar, voor haar te doen optredende zaal was goed gevuld en de klare, schoone, leerzame en gehaltvolle rede boeide tot het einde. De geachte spreker had het over „Bemesting" en deed ons hooren, hoe in den loop der tijden van 't grijze verleden af de menschen met hun grond handelden, tot er door de scheikunde nieuwe Inzichten werden ge opend op 't gebied der bemesting. Uit voerig werd gesproken over de onder zoekingen en iheoriën van den Duitschen scheikundige Liebig en vervolgens over de voorwaarden, waaraan de samen stelling van den grond moet voldoen ten opzichte van den plantengroei, waarop een breede beschouwing van de stoffen, die wij, door natuur- en kunstmest in den grond te brengen hebben, volgden. Wij hoorden de groote waarde van den stal mest bepleiten, en dat, van hoeveel ge wicht de kunstmest ook moge zijn, deze laatste toch steeds hulpmest moet blijven. Van de tegenwoordig nogal veel aange boden nieuwe kunstmeststoffen bleek de spreker min of meer afkeerig. De tot nu toe beproefde stoffen, o. a. kaïniet, patentkali, superphosphaat, chili- salpeter, werden sterk aanbevolen, terwijl op de nieuwe stikstofmest, de kalk-salpeter, zeer bizonder de aandacht werd gevestigd. De groote waarde van kalkbemesting werd in het licht gesteld, vooral wijl de kalk neiging heeft om naar den ondergrond te spoelen. Na de lezing volgden eenige vragen, die gereedelijk naar genoegen werden be antwoord. Bijv.: is een chill-bemesting bij de zaai van invloed op de opkomst? Anlw.Ja, zoo'n bemesting is aan te raden, (bijv. J der chlli-bemestlng). Kunnen we nu reeds, hoewel onze weiden drassig zijn. super er op zaaien? Zonder bezwaar. Turfstrooisel is goed te gebruiken het dure stroo kan verkocht. De kalk bij gedeelten te geven vóór den winter. Superphosphaat is van Invloed op het gaar koken der erwten, enz. De voorzitter, de heer S. J. Gast, sloot, onder applaus, met een woord van dank deze bijeenkomst. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 22 Febr. Door de arron- dissements-rechtbank Is op 11 Februari j.l. J. L. de W., oud 14 jaar, veldarbeidcr, wonende te Scherpenlsse, wegens diefstal, waarbij de schuldige het weg te nemen goed onder zijn bereik heeft gebracht door middel van braak en verbreking, gepleegd door een minderjarige, die tijdens de uit spraak van het eindvonnis in eersten aanleg den leeftijd van 18 jaren niet, doch dien van 14 jaren wel heeft bereikt, ver oordeeld tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van drie maanden. Door voornoemde rechtbank zijn heden veroordeeld wegens: lo. Eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner be diening: M. P. van S., 25 jaar, schildersknecht te St-Phllipsland, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis 2o. Twee misdrijven van diefstal, ter wijl tijdens het plegen van die misdrijven nog geen 5 jaren zijn verloopen sedert de schuldige een tegen hem wegens diefstal uitge sproken gevangenisstraf heeft onder gaan J. L22 jaar, veldarbelder te Zierikzee, bij verstek, tot 4 maanden gevangenisstraf 3 Eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner be diening J. C. van der W„ 22 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 10 boete, subs. 2 weken hechtenis; 4o. Mishandeling J. B., 20 jaar, visschersknecht te Tholen, bij verstek, tot f 10 boete, subs. 2 weken hechtenis 5o. Mishandeling: L. B36 jaar, koetsier en bediende, en J. C. W„ 26 jaar, landbouwer, beiden te St-Maartensdijk, no. 1 tot f 10 boete, subs. 2 weken hechtenis, no. 2 tot f 5 boete, subs 1 week hechtenis 6o. Mishandeling M. van V., 22 jaar, en M. van V., 25 jaar, belden veehandelaar te Oud-Vosse- meer na gedaan verzet tegen een tegen hen bij verstek gewezen vonnis leder tot 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank te Winschoten heeft een 25-jarlgen arbeider, wegens beleedi ging van de Koningin, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van baron V. H. v. B. te Utrecht, door het hof te Amsterdam veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, wegens oplichting door de verze aangeteekenden brief, waar gegeven waarde van f 20( KERKNIEi. Bedankt voor het beroep Gem. te Ierseke door ds. Tj O N D B R~W Benoemd tot hoofd aan di voor lager onderwijs in de Middelburg de heer A. Blijd Llndt. Middelburg, 23 Febr. De heeft heden eervol ontslag den heer D. van Oostveen de Nederlandsche en Frans het gymnasium. Een brug over de Eer Men zal trachten op alle gr het eiland Tholen sub-commiss van het comi dat pogingen stelt een brug over de Eendraq ter verbinding van Tholen Brabant. In een te Bergen-op-Zoon] vergadering Is het voorloopig veranderd in een definitief conl De redactie van het „Drama boek" stelt een lijst samen verschillende liefhebberijtooneelg pen in Nederland eu zoekt daan medewerking. Zij verzoekt dei H.H. bestuurderen aan haar adn 510 Amsterdam, naam en adres eeniging op te geven, waarop d haar een vragenlijst zal doen l De redactie verzoekt haar dit zo mogelijk te melden, daar van bei 15 Maart ontvangen, geen nota i worden genomen. De storm Evenals boven Schouwen-L land, echter zonder, Voor zo< weten, In onze omgeving ongev veroorzaken, is het ook boven Frl Maandagnacht noodweer gewees hevige storm ging gepaard met h en bliksemflitsen. Tal van boomen ontworteld enz. De toestand is d zeer verergerd. De omgeving van Sneek ziet er uit. De toestand aldaar is zeer Vele landbouwers hebben hun hoe! laten en zoeken een onderkomen te TBLBORAMMEN, Middelburg, 23 Februari. Heden is gevankelijk uit VlissingerJ gebracht en voor den officier van j geleld en tot diens beschikking g A. B 32 jaar oud, assuradeur te Vllss verdacht van diefstal of verduistering Engelsche postalorders. Na verhoor den rechter-commissarls werd de verd naar het huls van bewaring overgebi 's-Gravenhage, 23 Februari. De alphabetlsche aanbeveling voor fier bij de rechtbank te Zierikzee be uit: mr. Tj. Dijkstra, Indisch rechtr ambtenaar, met verlof te Apeldoorn A. A. van Oven, ambtenaar bij het ho bestuur van de Hollandsche Sociëteit Levensverzekering te Amsterdam, en H. Pleyle, substituut-griffier bij de re bank te Zierikzee. Geslaagd bij 'I examen in de nut: handwerken, de dames: P. J. de Jong Zierikzee; J. Zoeter van Bruinisse; A. Evertse van Kerkwerve. (Allen van rijksnormaallessen te Zierikzee). naar waarnemingen verricht In den morg van 23 Februari 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nede Meteorologisch instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.6 te Hort laagste barometerstand 741.4 te Seydisfjor Verwachting (van den avond van 2 Februari 1910totdenavond van24Februarl Meest matigen Zuldwesteltjken tot Westc lijken wind zwaar bewolkt waar schijnlljknogregenbuien.Zelfdetemperatuut ZIERIKZEE. T|d van Hoogwater en van Laagwater. Maane- Febr.-Maart ortderdomi H. W. L. W. u. m. u. m. 23. 14 voorm. 2.30 8. 5 24. D. 3.55 v. nam. 2.56 8.13 voorm. 3.14 8.47 25. nam. 3 39 8.52 16 voorm. 3.51 9.22 nam. 4.18 9.26 26. 17 voorm. 4.20 9 55 27. Zo. 18 nam. 448 10. 0 voorm. 4 52 10.26 28. 19 nam. 5.16 10.30 voorm. 5.21 10.57 20 nam. 5 46 11. 0 1. voorm. 5 51 11.27 nam. 6.10 11.36 2. 21 voorm. 6 18 nam. 6 38 0 5 TJd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur latei L. W. 5.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2