ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 Februari 1910. (ZS ier i Is. z e e s c b. o Cour an t). Halfvastenmarkt. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8892. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters Worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlQksche Halfvastenmarkt op Donderdag den 3 Maart e.k. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaatsen voor kramen zullen zqn op het Kraanplein en het Havenpleln. Zierikzee, den 23 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURQH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De koning van Engeland heeft het par lement in persoon met een troonrede geopend, waarvan de inhoud met ver klaarbare spanning door de bevolking van Groot-Brlttannië verbeid werd. Vergezeld van zijn gemalin Alexandra, reed zijn Majesteit, opgewacht door een onafzienbare volksmenigte, van het Bucking- hampalels naar Westminster, waar het Hoogerhuis vergadert. Toen het koninklijk Paar met zijn hofstoet de vergaderzaal binnentrad, rezen al de Lords van hunne zetels op, en bleven in staande houding, totdat de koning hen verzocht plaats te nemen. Hierop werd naar het Lagerhuis een boodschap gezonden, dat de koning de heeren afgevaardigden wachtte. Deze met hun speaker (voorzitter) aan de spits, verschenen onmlddellQk, waarop de koning de troonrede voorlas, waarin vooral de volgende passage de algemeene aandacht trok: .Daar in de ontvangsten, noodlg tot dekking van de uitgaven, door het vorige parlement goedgekeurd, nog niet is voor zien door de heffing van belastingen, heeft de regeering, behoudens goedkeuring van het parlement, haar toevlucht moeten nemen tot een tijdelijke leening. Er zullen nu ten spoedigste schikkingen getroffen moeten worden tot regeling van den daardoor ontstanen financieelen toestand. Omtrent "de moeilijkheden, ontstaan tengevolge van voortdurende ernstige meeningsverschillen tusschen het Hooger- en het Lagerhuis, zullen voorstellen worden Ingediend tot regeling der betrekkingen tusschen de twee Huizen, teneinde de onverdeelde autoriteit van het Lagerhuis In financleele zaken en zijn overwicht op wetgevend gebied te ver zekeren. Deze maatregelen zullen, volgens de meening van des konings raadslieden, tengevolge moeten hebben, dat het Hoo gerhuis op zoodanige wijze samengesteld en zijn bevoegdheden dusdanig vastgesteld - worden, dat het onpartijdig nieuw voor gestelde weiten kan herzien en zij zullen waarborgen moeten Inhouden, dat de in voering dier wetten niet vertraagd zal worden". Verder werd In de troonrede gewag gemaakt van de stichting der Zuid-Afrl- kaansche Unie, en van de opdracht aan den Prins van Wales om het nieuwe par lement der Unie te openen. De openings plechtigheid werd door prins Heinrlch van Pruisen, een broeder van den Duitschen keizer, bijgewoond. In het Lagerhuis hield minister Asquith een rede, waaruit bleek, dat het ministerie plan heeft om ten opzichte van het veto van het Hoogerhuis eerst een verklaring van het Lagerhuis uit te lokken, vervol gens de begrooting te behandelen, en dan die In een motie of besluit vervatte verklaring vast te leggen in een wet. De lersche nationalisten zijn met deze volgorde niet tevreden. Bij monde van hun leider, John Redmond, verlangen zij, dat de wet op het veto nog in dit zittingsjaar zal tot stand komen. Zij vreezen namelijk, dat het ministerie wel wil, maar niet kan tegen het Huls der Lords krachtig optreden, omdat dit Staats lichaam 's konings sleun heeft. Zij vreezen, dat in verband hiermede de gewenschte wet er niet zal komen. De positie der regeering, die de medewerking der Ieren niet missen kan, is geen benijdenswaardige Zij staat blijkbaar tusschen twee vuren eenerzljds de koning, die het Hoogerhuis uit een dynastiek oogpunt krachtig wil houdenanderzijds de leren, die de macht van het Hoogerhuis gebroken willen zien. De Berlljnsche gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten een verzoek schrift tot den Pruisischen Landdag te richten, waarin wordt aangedrongen om het aanhangig klesrechtontwerp öf aanmer kelijk Ie wijzigen, 61, zoo dit niet mogelijk is, af te stemmen. Een politle-lultenant met tien agenten had zich In de raadszaal geposteerd, teneinde de raadsleden te Intlmideeren, maar deze weigerden onder politie-toezlcht te beraadslagen, zoodat de voorzitter de politie verzocht zich te verwijderen, waaraan deze schoorvoetend voldeed. Toen hel klesrechtontwerp In den Pruisischen Landdag door den minister president, Von Benthmann Hollweg, zou verdedigd worden, werd hq van socialis tische ztyde met den kreet .foei, foei, volksverrader" begroet. Dat was Iets ongehoords In den deftlgen, arlstokratlschen Pruisischen Landdag. Zoo iets had men in dit aarts-conservatieve Staatslichaam nog niet beleefd. De heeren waren er verstomd van. Toen zij hun bezinning herkregen, namen zij zich terstond voor een dergelijke hoogst ongepaste vertooning in het vervolg te voorkomen. Aan hun voornemen hebben zij thans gevolg ge geven. Zij hebben namelijk een ontwerp Ingediend tot herziening van het reglement van orde. Met dit mullkorf-ontwerp zullen zij beproeven de zes socialisten klein te krijgen. De commissie, in wier handen het klesrechtontwerp gesteld is, heeft besloten de indirecte verkiezingen te behouden, en het stelsel van geheime stemming in te voeren. Het gebouw van den Duitschen Rijksdag was van buiten en van binnen In rouw gehuld, omdat zijn president, graaf Udo Zu Stolberg-Wernlgerode, overleden is. De vice-president, Spahn, plaatste zich naast den met rouwfloers omhangen presidents zetel, en hield, terwijl allen zich van hunne plaatsen verhieven, de volgende toespraak .Ik heb het hooge huls een treurige mededeeling te doen. Met bange zorg hebben wij de berichten gevolgd, die sedert weken over den toestand van onzen pre sident tot ons kwamen. Diep geroerd heeft ons de mededeeling, dat onze president ons ontvallen is. Dr. Udo, graaf zu Stol berg-Wernigerode, de door ons allen hoog vereerde, die tot de Kerstvacantie het ambt van president waarnam, leeft niet meer. De Heer van leven en dood heeft Zaterdagavond aan zijn rijkelijken arbeid een einde gemaakt. Voor de eerste maal heeft de dood den president van dit hooge huls midden uit zijn werkzaamheid gerukt. .Op de slagvelden in Bohemen en Frankrijk heeft de ontslapene, ln den bloe- digen strijd, medegestreden om het Dultsche volk de heerlijkheid van het nieuwe Rijk te schenken. Bij Königgratz werd hij zwaar gewond. Met liefde voor keizer en rijk heeft hij zfln volle kracht In het openbare leven en In den bestuursdienst, met de zelfde geestdrift als daarbuiten aan de eer en de grootheid van het vaderland, daar binnen aan het welzijn en het heil des volks gewijd. In den Rijksdag vertegenwoordigde hij het district Oletzko-Lyck-Johannesburg. Oedurende zijn bijna dertigjarig lidmaat schap van ons huls hebben wij, bij den gemeenschappelljken arbeid voor het Rijk, de edele gezindheid van den overledene leeren waardeeren. De Rijksdag erkende die eigenschappen door zijn verkiezing tot president, en heeft hem daarmede een bewijs van waardeering gebracht. Zijn ambt heeft hij met trouw, beminnelijkheid en onpartijdigheid, met zaakkennis en toewij ding waargenomen. Onder zijn leiding heeft de Rijksdag besluiten genomen, die voor het lot van het Dultsche volk van groote beteekenls zullen zijn. De dood heeft hem ons, en aan zijn familie, naar menschelijke berekening te vroeg ontrukt. Niet eens zijn 70sten verjaardag heeft hij mogen her denken. Doch de waarde van het mensche- lljk leven wordt niet door de lengte bepaald. Goede arbeid geeft heerlijk loon. Voor de moeiten, de arbeid, de zorg, die de over ledene getoond heeft voor dit huis en het Dultsche volk, zal het Dultsche volk hem, met ons, een duurzame, warme herinnering bewaren. Aan het onherstelbare verlies, dat de familie Stolberg lijdt, nemen wij hartelflk deel. Onze oprechte deelneming moge er toe bijdragen de smart der familie te verzachten". De afgevaardigde Oalllni heeft In de Itallaansche Kamer het voorstel gedaan om aan vrouwen boven de 25 jaar het kies recht voor den gemeenteraad toe te kennen en haar tevens het recht te geven openbare ambten te bekleeden, zonder dat zij daarvoor een voorafgaande machtiging van haar echtgenooten noodig hebben. Het ministerie schijnt fiiet tegen de aan neming van het voorstel gekant te wezen. Ibrahim Wardany, een apotheker en chemicus te Cairo, heeft den Egyptischen minister Bautros-Pasja doodgeschoten. De dader werd terstond na het plegen van de misdaad In hechtenis genomen, en verklaarde bij de ondervraging, dat hij daartoe gedreven Is geworden door de zucht wraak te nemen over tal van regeeringsdaden, waarvoor de minister president door hem aansprakelijk werd gesteld. Ibrahim, die Mohamedaan Is, be hoort tot de nationalistische partij, en Is lid van een geheime vereenlging, die in zijn huls vergaderde. amerika. Een nieuw strijdmiddel der suffragettes I Mevrouw Alma Webster Powell heeft In een redevoering te New-York het volgende gezegd .Er Is geen man In Amerika, wiens slem niet gewonnen kan worden door een kus. Indien de voorstandsters van vrouwen kiesrecht slechts een mooi meisje wilden afvaardigen om te trachten ieder lid der wetgevende vergadering te bekeeren, dan zullen de vrouwen van New-York het kiesrecht zonder verdere moeite verwerven. Ik bedoel niet zoo heel ernstigs. Op zijn ergst zou het een weinig beteekenend offer van de persoonlijke waardigheid wezen. Kussen Is trouwens geen misdaad. Als er meisjes In de partij dapper genoeg zijn om dit te doen, dan kunnen zij heel de wetgevende vergadering om haar vinger winden. Want er bestaat geen man, die tegen vrouwenkiesrecht zou stemmen, wan neer een aardig suffragettelje haar lippen aanbood en zeide: .Als het u belieft". Philadelphia, 21 Febr. Er hebben zich hier ernstige ongeregeldheden voorgedaan In verband met een staking van tramweg personeel. De woelmakers wierpen een aantal tramwagens uit de rails en staken die In brand, terwijl zij de beambten der trammaatschappij aanvielen. Honderden zijn er gearresteerd. De stakers vernielden 297 tram wagens. De burgemeester kondigde een verordening, op de onlusten betrekking hebbend, af. Er zijn 3000 man aangenomen om dienst te doen als hulp-agenten van politie. 22 Febr. Bij de ongeregeldheden, naar aanleiding der staking, werd gisteren avond verder nog een persoon gedood en één In hechtenis genomen. Daarover werden de stakers hoogst verontwaardigd. In de kringen der tramwerklieden voorspelt men, dat een algemeene staking zal uitbreken onder de vakvereenlglngen vdór het einde dezer week. Daardoor zouden 100,000 man In staking komen. italle. De ziekenverplegers van 't gemeentelijk krankzinnigengesticht te Rome, die de door hen geëlschte salarlsverhooglng niet hadden gekregen, hebben een ongehoorde daad van z.g. .sabotage" bedreven: zij deelden onder de rampzalige verpleegden brood uit, waarin zij spijkers hadden gestopt, en soep, waarin zij overblt|fselen van lang doode ratten hadden gedaan. De directeur der Inrichting heeft alle oppassers op staanden voet ontslagen. rusland. De trelndleven in Rusland zijn weer bezig. In de buurt van Jekaterinoslau hebben 5 bandieten een trein aangehouden en 11,000 roebels geroofd, na een ver woed gevecht, waarbij een spoorweg beambte en één der roovers sneuvelden. Op een andere lijn heeft een bende van 15 roovers een bomaanslag op een trein gedaan, waarin zich een koerier van een groote bankinstelling met een aanzienlijk bedrag bij zich bevond. Zij slaagden er in, zich van de som meester te maken. enseland. Londen, 21 Febr. De storm, die sedert vier dagen over Engeland raast, bereikte gisteren de kracht van een woedenden orkaan, en de schade, te Londen aangericht, Is grooter dan sedert lange jaren werd waargenomen. Van vele hulzen werden de daken afge rukt, en talrijke winkelpuien werden ver nield. Ook In de parken richtte de cycloon groote verwoestingen aan. Telegraaf en telefoon zijn gestoord. Te Brixton stortte een muur van een huis In. Ook wordt melding gemaakt van een aantal kleine scheepsrampen. ln Ierland Is Zaterdagavond een snel trein, die uit Belfast naar Larne vertrok, bij Briggs Loop ingereden op een aard- lawine, die storm en regen op den spoor weg hadden geworpen. De trein had op dat oogenbiik een vaart van 80 K.M. in het uur. De machinist remde nog, maar de locomotief, na zich diep In de klei gewerkt te hebben, kantelde, toen een wiel een grooten steen ontmoette, om; een groote wagen ontspoorde en viel van den spoordijk In zee, onderste boven. Gelukkig was het water daar niet diep en de wagen zonk slechts eenige voeten onder water. Een volgende wagen ont spoorde ook. Wonder boven wonder werd er niemand gedood, en kregen slechts weinig reizigers verwondingen. Londen, 21 Febr. De koning opende heden het parlement met 'een toespraak, waarin Z. M. o. a. verklaarde, dat zijn be trekkingen met alle vreemde mogendheden steeds vriendschappelijk zijn. Voorts deelde de koning mede, dat de instelling van de Zuld-Afrlkaansche Unie op het einde van Mei a.s. In werking treedt. De prins van Wales werd uitge zonden, om In den afgeloopen herfst een uitgestrekte reis door de Zuld-Afrikaansche bezittingen te maken, alvorens In 's konings naam het nieuwe Unie-parlement te Kaap stad te openen. De koning zelde, dit bezoek met blzon- dere belangstelling en blijdschap te zien immers, zijn zoon zal dan het voorrecht hebben, het parlementaire leven in te lelden van een groot, vereenlgd rijk, en naar Zuid-Afrika des konings en 's rijks vurige gebeden voor de welvaart en den toekomsligen vooruitgang van zijn bevol king te gaan brengen. Na te hebben stilgestaan bij de onlangs plaats gehad hebbende instelling van meer uitgebreide wetgevende raden In Indië, vervolgde de koning zijn redevoering aldus: .BIJ 'I uitweiken der begrootingen voor het komende jaar, die u ter zijner tijd zullen worden voorgelegd, is gestreefd naar de meest mogelijke zuinigheid, maar de elschen der maritieme verdediging van het rijk maakten het noodzakelijk, een aan merkelijke vermeerdering der vlootuitgaven voor te stellen. Tevens zal aan het parlement verzocht worden, de bij de marinebegrooting van het afgeloopen jaar tijdens de laatste zit ting voorziene uitgaven aan te vullen, waaraan tot dusverre nog geen gevolg is gegeven. Daar de Inkomsten, noodlg om de door het laatste parlement toegestane uitgaven te bestrijden, niet konden worden verkregen uit het opleggen eener verhoogde belas ting, zal men, met goedkeuring van het parlement, zijn toevlucht moeten nemen tot een voorlooplge leening, en zullen er zoo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden getroffen, om ln den financieelen toestand te voorzien". Sprekende over de ernstige moeilijk heden, ontsproten uit de telkens terug- keerende verschillen van hechtgevestlgde meeningen tusschen het Lager- en het Hoogerhuis, zeide de koning, dat er voor stellen zullen worden Ingediend, strekkende om de betrekkingen tusschen de belde Huizen te bepalen, teneinde aldus het onverdeeld gezag van 't Lagerhuis inzake de financiën, en zijn overwicht inzake wetgeving te verzekeren. Deze maatregelen zouden, naar de mee ning van 's konings raadslieden, daartoe lelden, dat het Hoogerhuis zoodanig zou Ingericht en van volmacht voorzien worden, dat het, onpariqdig ten aanzien van de voorgestelde wetsontwerpen, zijn inleidende en herzlenende functies zou uitoefenen, en, tot zijn eigen bescherming, aan schor sing zou kunnen blootstaan. duitschland. Voor den krijgsraad te Metz verscheen Zaterdag een voormalig artillerist van het 12e Saksische regiment, die 28 jaar ge leden gedeserteerd was. De beklaagde, een zekere Paul, had zijn regiment In 1882 verlaten, ten gevolge van de slechte behandeling, die hij had te verduren. Wetende, dat Paul een aangeboren vrees had om het water in te gaan, dwongen de onderolficieren hem o. a., lederen dag zwemles te nemen. De artillerist vluchtte naar Luxemburg en trouwde daar. Hij heeft thans zes kinderen. Maar dezer dagen was hij zoo dom de grens over te steken. Hij viel in handen der gendarmen, moest zich nolens volens identificeeren, en Zater dag werd de man tot 10 maanden gevan genisstraf veroordeeld. En ofschoon hij 50 jaar is, zal hij daarna dienst moeten doen als eenvoudig soldaat. In de Erasmusslrasse te Berlijn woonde sinds eenige maanden het echtpaar Hermann, sedert een vijftal jaren gehuwd, met hun twee kinderen, een meisje van twee, en een jongetje van drie jaar. Het gezin leek in de meest volmaakte eendracht te leven. En toch liep de man, een 28-jarige metaaldraaier, al sedert gerulmen tijd rond met zelfmoordplannen, die hun oorzaak vonden in een zwaar longlijden, dat hem een jaar geleden had aangetast. Herhaal delijk had de zieke Inrichtingen bezocht, zonder Intusschen genezing te vinden. Toen nu zijn vrouw zich Zaterdagavond met een paar familieleden naar een uit spanningsplaats had begeven, kwam de man tot het noodlottige besluit, met de kinderen gezamenlijk in den dood te gaan. Nadat hij de kleintjes naar bed had gebracht en In slaap had gesust, opende hij alle gaskranen. Daarop ging de ongelukkige zelf op zijn bed liggen, om zoo den dood af te wachten. Niemand ln het huls merkte Iels. Eerst toen de vrouw thuis kwam, werd de vreeselljke daad ontdekt. De belde kleintjes waren reeds dood, gestikt door de inademing van het giftige gas, de vader gaf nog zwakke teekenen van leven. Op het hulpgeroep der vrouw, die geheel gebroken was van smart, kwamen de buren toesnellen, die een geneesheer haalden. Deze kon echter geen redding meer brengen, evenmin als het zuurstof toestel, door de brandweer gezonden. Alleen de man kon worden bijgebracht. HQ ligt In een ziekenhuis op het uiterste. belsiE. Donderdagnacht heeft een ongeluk plaats gehad In de mijn du Corbeau te Orflce- Berleur, een dorpje op 5 K.M. bulten Luik. In de schacht Mucivay, ter diepte van 350 M., deed het nnee-al z'ch F^n mijngang, hoewel rn-t h L c begaf zich en st arbeiders, die er aan 't werk warei,, konden slechts twee ontsnappen; de vijf anderen werden onder het Invallend ge steente begraven. De mijnwerkers, die in de buurt werkten, gaven dadelijk het alarmsignaal. Onmid dellijk daalden ingenieurs met een reddings ploeg neer, en waren de mijn-directie en de Inspecteur van den arbeid ter plaatse. De begravenen waren: Ignace Haegel- tens, 51 jaar; Pierre H., zoon van dezen, 24 jaar; Gerard Joris, 16 jaar; Jos. Krein, 15 jaar; Jos. Kraywlncken, 20 jaar, (een werkman van elders). De opgraving geschiedde snel. Eerst werd de oudste arbeider gevonden, dood. Toen Kraywincken, levend, maar versuft, hij had onder houtwerk beklemd gezeten als In een kooi en was zoo den verstikkingsdood ontkomen; hij had slechts een kneuzing aan den voet. Kort daarna werden de drie andere jongelieden gevonden, allen als lijk. De herkenning door de ouders gaf tot hartverscheurende tooneelen aanleiding. nederland. 's-Gravenhage, 21 Febr. Zondagochtend was 't druk op den Ouden Scheveningsche- weg. Aangetrokken door het heerlijke voor jaarsweer waren de wandelaars legio. Eensklaps werd de kalme Zondagsstemming verbroken door een jubelkreet, die uit de Anna Pauwlonastraat scheen te komen en langs tol en verder den weg op zijn echo vond. Wat was het geval? Toen even half twaalf schier onopge merkt een hofrijtulg een zij-uitgang der Koninklijke stallen verliet, werd daaraan geen aandacht geschonken. Doch toen In de Zeestraat aan het rechter portierraampje het baby-kopje van Prinses Juliana werd waargenomen, toen verloren tal van deftige Haagschc dames en heeren de hun aan geboren deftigheid. Met moffen, zakdoeken, handen, hoeden, stokken en alle andere voorwerpen werd H. K. H. toegewuifd. De twee groote, blauwe kijkers stonden verrast over al hetgeen er daar bulten zoo al voorviel. Doch toen de Haar begeleidende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1