Zaterdag 19 Februari 1910. Tweede Blad. (Z i e r i li. z e e s c b. e Cour an t). NIEU1IVSTIJD1NQEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor ZIerlkzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8890. Ultgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De Vereenlgde Staten mogen In sommige opzichten aan de spits gaan van den voor uitgang, In andere komen zij ver achteraan bij de werkelijk beschaafde landen. Tal van malen in deze laatste jaren Is in de kolommen der Amerikaansche bladen mel ding gemaakt van en geprotesteerd tegen het optreden van politiemannen, die door marteling aan verdachten of onwillige getuigen bekentenissen ontwringen. De New-Yorkers noemen dat „ondervraging In den derden graad". Van overheidswege wordt dat procédé weliswaar niet openlijk k goedgekeurd, maar dan toch oogluikend toegelaten. Nu dezer dagen weer geven de New- Yorksche bladen uitvoerige bizonderheden over zoo'n geval. Een Flnsch meisje, Emilia Sara, werd in hechtenis gesteld onder verdenking van medeplichtigheid aan den vermoedelljken moord, gepleegd op mevr. Johansen, uit New-York. Na 18 uur lang volgens het systeem-derde-graad te zijn bewerkt, gaf het meisje ophelde ringen aan de politie, welke er toe zullen kunnen lelden, dat de weduwnaar als moordenaar wordt vervolgd. Het meisje werd bewerkt op de volgende manier. Na in een cel te zijn gebracht, werd zij door de politie ondervraagd, achttien uren lang, waarbij de politie mannen elkaar natuurlijk aflosten. Het „verhoor" begon 's Maandagsmiddags om drie uur en duurde, zonder één oogenblik rust voor de ondervraagde, tot middernacht, 's Morgens 9 ure werd het „verhoor" voortgezet. Eenlg ontbijt was aan het meisje niet gegeven. Toen dat zoo geruimen tijd had geduurd, werd de vrouw meegenomen naar het lijkenhuis, waar haar de doode werd getoond. Maar nog altijd bleef zij volhouden, niets te weten van het gebeurde. Toen werd zij gebracht naar den rechter van Instructie, die haar dadelijk aan een zeer langdurlg'.verhoor onderwierp. Nog altijd had men haar niets laten ge bruiken en ten slotte waren haar lichaams kracht en geestkracht gebroken en bekende zij, dat Johansen haar had verteld zijn vrouw te hebben vermoord. Het spreekt vanzelf dat aan een bekentenis, op een dergelijke wijze verkregen, geen of weinig waarde kan worden gehecht. Tal van lieden, die werkelijk niets te bekennen hebben, zullen ten slotte maar ja en amen zeggen op al wat hun gevraagd wordt „om er maar van af te zijn". Natuurlijk heeft de politie met deze ondervraging-in-den-derden-graad dikwijls belangrijke mededeellngen weten af te dwingen; maar het stuitend en in alle op zichten verwerpelijk karakter van de toe gepaste middelen Is niet weg te redeneeren. De ondervraglng-onder-tortuur Is In onze dagen toch werkelijk niet meer toelaatbaar; althans dat zou men zoo zeggen! PORTUGAL. Gedurende de carnavalsoptochten te Lissabon, ln den nacht van Dinsdag op Woensdag, heeft een ongeluk plaats gehad, dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben, en toch reeds zeer ernstig is te noemen. Een hooge pronkwagen, versierd met wit katoen, watten en papier, dat sneeuw en glinsterend Ijs moest voorstellen, vloog plotseling In brand, tot ontzetting der om ringende volksmenigte. De 13 dochters van een bekende, rijke familie uit Lissabon, die zich In maskerade-costumes op den door vijf paarden getrokken wagen bevon den, konden slechts met moeite haar leven redden. Alle dertien werden meer of minder zwaar gekwetst, daar de vlammen de llcht- brandbare stof met ontzettende snelheid verslonden. Ondanks de onmiddellijk geboden hulp der omstanders, kregen drie der jonge meisjes zware brandwonden in het gelaat, terwijl heur prachtig haar geheel en al wegbrandde. Het heet dat de brand werd aangestoken door een jongen man, omdat één der dertien meisjes doof bleef voor zijn lief desverklaringen. ITALIË. Passanante, de man, die In het jaar van de troonsbestijging van Humbert I een aanslag op den Itallaanschen koning deed, is ln het krankzinnigengesticht voor mis dadigers te Montelupo-Tiorentlno overleden. Toen koning Humbert zijn intocht in Napels hield, vloog Giovanni Passanante op hem toe en trachtte hem met een dolk te treffen. De koning wist den stoot af te weren, die den minister Calroll lichtelijk aan het dijbeen verwondde. De moordenaar werd ter dood veroordeeld, doch deze doodstraf werd veranderd ln levenslangen dwangarbeid. Het was bij gelegenheid van dezen aanslag, dat koning Humbert de bekende woorden sprak: „Ja, dat Is de risico van 't baantje I" RUSLAND. Tot leden van den Flnschen Landdag zijn gekozen 15 vrouwen, van welke 9 tot de sociaal-democratische partij behooren. ENGELAND. De Engelsche admiraliteit is het slacht offer geworden van een mystificatie. Vijf jongelieden en een jong meisje uit de „hooge kringen" wilden de „Dreadnougth" bezichtigen en om dat doel te bereiken vermomden drie van de heeren en het meisje zich als Abessynlsche prinsen. De vermomming schijnt zoo mooi geweest te zijndat niemand aan hun echtheid twijfelde. De twee overblljvenden gaven zich uit voor tolk en attaché aan het departement van bultenlandsche zaken. Zij schreven een brief aan den commandant van de „Dreadnougth" en teekenden dien met den naam van een hooggeplaatst ministerieel ambtenaar. De officieren en de commandant van het schip twijfelden geen oogenblik en de Abessynlërs werden schitterend ontvangen met champagne en met het Abessynlsche volkslied. Later kwam het bedrog uit. De admi raliteit heeft de zaak geheim willen houden, maar tevergeefs. FRANKRIJK. Parijs, 15 Febr. In het zestiende arron dissement zQn verschillende straten over stroomd. Te Saint Maur Is 'n algemeene stijging waargenomen van 25 tot 30 centi meter. Tal van kaden slaan onder water. Te Varennes, Nogent en Bary aan de Marne, te Champigny en Perreux zijn een aantal straten ondergeloopen. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Om de kleine luiden, die door de overstroomingen In Frankrijk getroffen zijn, aan een billijk krediet te helpen, wil de Fransche regeering een leenbank oprichten. Naar de Temps meent te weten, zal de Bank van Frankrijk voor dit doel 100 mlllloen francs voorschieten, zoodat de boeren, de kleinhandelaars enz. tegen een zeer billijke rente, zoo noodlg ook zonder rente, voorschotten kunnen bekomen. Verschillende Partjsche Banken, de Kamer van Koophandel te Parijs en de Staat blijven borg voor de verstrekte bedragen. De bekende Fransche socialistische partijleider Jaurès heeft verklaard, dat de socialistische partij in de volgende zitting periode van de Fransche Kamer zal voor stellen alle Internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak te doen be slechten, het leger in te richten op de wijze als in Zwitserland en alle nationale rijkdommen tot staatseigendom te verklaren. DUITSCHLAND. Te Berlijn zou een vrouw van 42 jaar zich Maandagmiddag bij een tandarts drie kiezen laten trekken. De tandarts haalde er een dokter bij om haar weg te maken. Uit de verdooving is zij niet meer ont waakt, hoewel de dokter alle mogelijke moeite deed. Het lijk Is in beslag genomen en zal op de snijtafel onderzocht worden. Op het groote kerkhof te Frankfort a/d. M. reed Maandag een automobiel voor. Eruit stapte Fritz Binding, directeur van een bierbrouwerij, een te Frankfort zeer bekend man. ln zijn handen droeg hij een grooten ruiker viooltjes. Bij het graf van zijn moeder knielde hij neer en schoot zich een kogel door het hoofd. Hij was dadelijk dood. De Russische deserteur Kozinskl Is dezer dagen ln hechtenis genomen als de dader van den achtvoudlgen moord In het dorp Boguslawlce. Na de acht leden van het gezin Was- sillewitch, waar hij In betrekking was, vermoord te hebben, ging de moordenaar naar Posen en vervolgens naar Krakau. Hij kwam In het begin van Februari in Pruisen terug, werkte eenlge dagen bij een slager te Beulhen en nam vervolgens, toen hij merkte, dat de politie zijn gangen naging, de wijk naar Polen. Maar een uur nadat hij de grens over was gekomen, werd hij, daar hij geen paspoort kon vertoonen, gevat. Te Bendzin herkende men hem aan een vlinder, die op zijn rechter voorarm ge tatoeëerd was. Den vorigen dag was de Russische politie van dit belangrijke ken- teeken pas door de Pruisische In kennis gesteld. Koszlnski loochende zijn schuld, maar de bewijzen tegen hem moeten afdoende zijn. Het heet, dat Koszlnski niet uitgeleverd zal worden. Dat zal echter slechts een wijziging in de voltrekking van de dood straf brengen. In plaats van hem te ont hoofden, zal men hem ophangen. De belooning van 8C30 m.k., die voor zfln Inhechtenisneming was uitgeloofd, zal aan de Russische politie uitbetaald worden. In een dorp bij Stade (Hannover) zijn drie jongens, tusschen de zes en acht jaar oud, door het Ijs van een wetering gezakt en verdronken. BELGIË. Te Antwerpen maakt men zich zeer ongerust over het aldaar thuisbehoorende stoomschip „Bulgarle", gezagvoerder Piette, der firma Deppe. Dat vaartuig, hetwelk daar al 5 dagen geleden moest binnen zijn, Is het laatst gezien den 5 Februari nabij de Portugeesche kust. Sedert dien heelt het niets meer van zich doen hooren. Het Is mogelijk, dat het met ontredderde machine op den oceaan ronddrijft of dat het door storm opgehouden wordt in de golf van Biscsye. De boot is op weg van Hustenje naar Antwerpen met een lading graan. De plannen van den tunnel, die onder de Schelde voor Antwerpen zal aangelegd worden, zijn bijna voltooid. De kosten worden geschat op 20 mlllloen frank. NEDERLAND. Amsterdam, 16 Febr. Naar aanleiding van de huiszoekingen, die te 's-Hertogen- bosch plaats vonden in verband met de uitgifte van valsche bankbiljetten, vernemen wij het volgende: Maandag 7 Febr. werd door de politie hier ter stede bij de Nederl. Bank een valsch bankbiljet van f 100 In beslag ge nomen, evenals andere valsche bankbiljetten bij de Incassobank en bij den commissi- onnair Lopes Suasso. Uit het uitgebreide onderzoek bleek, dat de commlsslonnalr het valsche biljet ontvangen had van een distillateur H., die het biljet weer had gekregen van een vrouw van verdachte reputatie. Op haar beurt had deze vrouw het weer ontvangen van een persoon, zich I. M. noemende. Deze laatste is Vrijdag met een vriend aan het slation Weesper- poort gezien. Onder leiding van den Inspecteur Versteeg achtervolgde de politie I. M. en zfln vriend langs verschillende wegen, zelfs tot in het Theater Flora, waar zij zonder iets te vermoeden de voorstelling bijwoonden. Na afloop der voorstelling begon de vervolging weer opnieuw, totdat zij op het Damrak aangehouden werden onder verdenking van de uitgevers te zijn van de valsche bankbiljetten. Inmiddels was nog gebleken, dat een valsch biljet door een vrouw was uitgegeven In het magazijn van de firma Huff in de Kalver- straat. Een en ander had dan ook ten gevolge, dat er termen werden gevonden om te 's-Hertogenbosch een huiszoeking In te stellen bij twee Ingezetenen aldaar, welke echter geen resultaat opleverde. Men vermoedde n.L, dat de vervaardiging, althans de verspreiding van de valsche biljetten van uit Den Bosch geschiedde. Nog vernemen wij, dat ook aan het station te 's-Hertogenbosch een valsch bank biljet van f 60 in beslag genomen werd. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. is een bewoner der tweede verdieping van perceel Raamstraat 3 door gasverstik- klng om het leven gekomen. De man, die samen woonde met zijn zoon en dochter, heeft zich vermoedelijk, toen hij reeds In bed lag, herinnerd, dat de kraan van zijn muntgasmeter nog open stond en Is opgestaan, om haar te sluiten. De kraan had echter een gebrekals men den sleutel een weinig optilde, ging hij over den nok en kon er gas ontsnappen. In zijn slaapdronken toestand en tastende in de duisternis, schijnt nu de man den sleutel te hebben opgetild, en door het ontsnappende gas bedwelmd, is hij blijkbaar bij den gasmeter op den grond gevallen. Althans toen de kinderen tegen den vroegen ochtend wakker werden met hoofdpijn tengevolge van de gasbedwelming, vonden zij hem daar liggen. Hij lag te snorken en meenende, dat hij rustig sliep, wilden zij hem niet wakker maken, maar lieten hem liggen. Zelf gingen zij weer naar bed, maar konden den slaap niet vatten. Toen ze 's ochtends misselijk en met hoofdpijn opstonden vonden zij hun vader nog altijd op dezelfde plaats liggende. Zij wilden hem nu wekken, maar hoe ze ook aan hem trokken of schudden, hij gaf taal noch teeken. Ongerust geworden, riepen zij nu de hulp In van een geneesheer, die den dood door gasverstlkklng constateerde. Utrecht, 16 Febr. Dat er onder de planostemmers nog lieden zijn, die voor andere klanken een gehoor hebben, blijkt uit het feit, dat één dier heeren zijn werk schijnt gemaakt te hebben, om bij zijn klanten diefstal te plegen. De vorige week kwam hij bij een dame in de Nachtegaal straat alhier, waar In den laatsten tijd meermalen zilveren lepeltjes vermist werden. Men schreef de verdwijning der lepeltjes toe aan slordigheid van de dienstboden en meende dat er bij abuis wel eens lepeltjes In de aschbak verzeild zouden zijn geraakt. Maar op een goeden dag vermiste mevrouw weer een lepeltje, juist nadat de pianostemmer er was geweest. Toen werd de politie gewaarschuwd; en een rechercheur zorgde er voor, dat hij den volgenden keer dat er weer gestemd zou moeten worden, In de aangrenzende kamer was, om den verdachte zoo mogelijk op heeterdaad te betrappen. Mevrouw deed vijf lepeltjes in het lepelvaasje op het theeblad. Terwijl de pianostemmer bez'g was met stemmen, kwam zij onder eenig voorwendsel in de kamer en zag, dat er van de vijf lepeltjes al twee waren ver dwenen. Maar ze deed alsof ze niets bemerkte, waarschuwde alleen den recher cheur. En toen de stemmer klaar was en de woning verliet, liep hij In de armen van den polltie-beambte, die bij fouilleering 2 lepeltjes in 's mans zak terugvond. De planostemmer beweerde geen diefstal te hebben bedoeld; hij wilde z'n vrouw nieuwe theelepeltjes geven en zou haar nu deze lepeltjes als model laten zien. Was een keuze gedaan, dan had hij de twee lepeltjes een volgende maal weer in het bewuste vaasje gedeponeerd. Van dat ver haal geloofde de politie geen steek. Intusschen ging de recherche eens aan het zoeken, omdat men vermoedde dat de man méér op z'n kerfstok had dan den diefstal van deze lepeltjes. En toen kwam aan den dag dat hij ook vorken en lepels had ontvreemd bij een familie aan den Wlttevrouwenslngel en bij eene familie aan den Koningsweg, bij welke beide hij eveneens geregeld kwam stemmen. De recherche ging nog verder en stelde een onderzoek In bij lal van zilversmeden en winkeliers; bij de meesten hunner bleek onze planostemmer een goede bekende te zijn, omdat hij nog al eens, onder allerlei voorwendsels, lepels en vorken kwam verkoopen als oud-zilver. Ook bulten de stad speurde de politie en wel in Culemborg, waar de plano stemmer o. a. in de pastorie van den R.-K. geestelijke kwam stemmen. Bij navraag kwam aan het licht, dat de pastoor al langen tijd vorken en lepels vermiste, maar met den besten wil ter wereld die verdwijning niet kon verklaren. De planostemmer, die eerst op vrfle voeten was gelaten, Is nu gisterenmiddag opnieuw aangehouden en zal thans wel In bewaring blijven. De man werkte vroeger in Amsterdamook daar zal nu worden geïnformeerd, want naar alle waarschijn lijkheid zal de planostemmer ook in de hoofdstad wel een en ander hebben uit gevoerd, wat tot heden onontdekt bleef. Zonderlinge vindplaatsen. Langs den zeedijk van den Eendracht- polder te Nleuw-Vossemeer werd eenlge dagen geleden een steen gevonden, waarop 't jaartal 1618 en het wapen der Vereenlgde Oewesten; men giste waar die steen van daan kwam, zonder dat men een antwoord kon vinden. Het Is echter gebleken, dat In de omgeving een fort heeft gelegen, Maurltz geheeten, dat In die dagen daar gesticht werd en later weder geslecht. Na de overstrooming van 1906 werden de gronden van het fort voor verbetering der zeedijken geheel vergraven en het laat zich begrijpen, dat de gevonden steen uit die gronden ls gekomen. Dat men overigens langs de zeedijken steenen vindt, die oorspronkelijk daar niet thulsbehooren en daar zelfs een zonder lingen indruk maken, ondervonden wij eenlgen tijd geleden, toen wij langs de voetingen van één der zeedijken op het eiland Tholen stukken steen aantroffen, waarop gegrift gedeelte van grafschriften, als: „Hier leyl begraven" „Bid voor de ziel", enz. Het bleek bij Informatie, hoe bij aankoop van steen voor oever- verdedlglng gebruik was gemaakt van afbraak eener Zeeuwsche kerk en dat de steenen der bevloering natuurlijk In stukken mede werden gebezigd als materiaal voor de zeedijken. Zoo vonden wij verder aangeleekend, hoe men ook elders zulke zonderlinge steenen op den zeebodem nog kan vinden en dat een nu geheel verdwenen dorp ln Zuid-Beveland, eenmaal een kerk had, die een gelijk lot onderging. De kerk en de toren van Coudorpe werd In de 18e eeuw gesloopt om het afkomend materiaal te doen dienen voor ballast op bezinkingswerken aan de watering van genoemd eiland. Met zorg bewerkte gevelsteen, kunstig gebeitelde raamtraceerlngen en eerbiedwaardige graf gesteenten met oude inscriptiën, alles werd op last van dijk- en polderbesturen aan zijn bestemming onttrokken. De oude kerk, In welke zoo dikwijls de Missen en de plechtige Requiems voor de overledenen waren aangehoord, doch onder welker gewelven men ook nog de Psalmen van Datheen heeft gezongen, werd afgebroken op een wijze, waarbij niets voor het na geslacht bleef gespaard. Zelfs de gedenk- teekenen op de graven, in de gewijde aarde aan de zonzflde der kerk, verdwenen. Geen wonder, dat men soms zonderlinge vindplaatsen van steenen aantreft. Adspirant-milltie-officier. Nog korten lijd en het oogenblik Is weer aangebroken, waarop een aantal jonge lingen hun diensttijd als milicien by het Nederlandsche leger zullen aanvangen. Al moge het, helaas, meer en meer regel zijn geworden, dat de meer ontwikkelden op de voor hen meest aangename wijze, en wel als z.g, vlermaander, hun dienst plicht trachten te volbrengen, toch zullen er ook zeker onder hen, die in Maart a.s. onder de wapenen worden geroepen, jonge lingen gevonden worden, die door opvoe ding en verworven kennis niet aangewezen schijnen, om als gewoon soldaat hun geheele verblijf onder de wapenen mede te maken. Voor hen toch bestaat sinds eenlgen tijd de gelegenheid, zich als adsplrant- militle-officler te verbinden, voorloopig bij de Infanterie en de vesting-artillerie. Hiertoe Is noodlg aflegging van een wetenschappelijk examen in meetkunde, stelkunde, rekenkunde, aardrijkskunde, geschiedenis, Nederlandsch, Fransch, en, naar keuze van den adsplrant, in de Engel sche of Dultsche taal. Vrijstelling van het examen wordt ver leend aan hen, die met goed gevolg eind examen H. B. S. met 3-jarlgen cursus hebben afgelegd of een daarmede gelijkstaand examen. Aan de verbintenis zijn eenlge opofferin gen verbonden, maar als eerste voordeel mag zeker genoemd worden de omstandig heid, dat de a.s. militie-officier, na zijn opleiding, gedurende zijn verder verblijf onder de wapenen, zal verkeeren onder officieren, een omgeving, waarin de ont wikkelde jonge man van goeden huize zich ongetwijfeld beter thuis zal gevoelen, dan dat hij dagelijks zoude verkeeren onder hen, die èn door stand èn door opvoeding en kennis te zeer met hem verschillen. Door zijn belangstelling In het leger te toonen, door een verbintenis als adspirant- mllltle-officler, zal de a.s. dienstplichtige voorkomen, dat hij, na eenlge jaren, in het burgerlijke leven tot aanzien gekomen, ge durende herhalings- en landweeroefeningen wordt gecommandeerd door kader, dat In dat burgerlijke leven zijn ondergeschikte Is, althans waar hij door positie en aanzien verre boven zal zijn gekomen. De aan melding staat geheel vrij, maar wie ge durende vele jaren van de gemeenschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5