Zaterdag 19 Februari 1910. Eerste Blad. (Z ierikzeesoh Cour an t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. De wellelijke erkenning en regeling van den ïin Uit Stad en Provincie. ZIEltlKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8890. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. .Bescherming tegen roof en namaxk Is geen protectionisme". Aldus ls het motto, dat op den omslag van een door de Maatschappij .Twente' tot exploitatie van octrooien uitgegeven boekje prijkt, dat een verzameling afdrukken bevat van instemmlngsbetulgingen, ont vangen naar aanleiding van haar oproeping tot voorstanders der wederinvoering van het Octrooi-Recht in ons land. Wie Iets nieuws uitgevonden heeft, en zijn vernuft en zijn geld gegeven heeft aan de voorbereiding en beproeving van zijn inventie, heeft ons Inziens een zede lijke aanspraak op vergoeding van zijn aan de maatschappij voorgeschoten onkosten, en op de betaling van het loon, hetwelk zijn schepping verdient. Het Is dan ook naar onze bescheldene meening staatspllcht die aanspraak te erkennen, te beschermen en te regelen. De meeste staten van Europa en ook de Vereenlgde staten van Noord-Amerlka kwijten zich van dien plicht. Nederland verzaakt dien thans. Thans. Vroeger niet. Want van 1817 tot 1869 was de zaak bij de wet geregeld, zij het dan ook gebrekkig. In 1869 schafte men die wet af. Dat was niet goed. Rechtvaardiger had men gehandeld haar te verbeteren en de leemten, die haar aan kleefden, weg te nemen. Niet alleen uit een rechtsoogpunt ware - dit beter geweest, maar ook omdat Neder land deel uitmaakt van de Internationale Unie tot bescherming van den Industrleelen eigendom, waardoor onze landgenooten in alle tot bedoelde Unie toegetreden staten aanspraak kunnen doen gelden op de bescherming van hunne uitvindingen, en van hunne fabrieks- en handelsmerken als de Inwoners van die landen zelve. Op de In den loop der jaren gehoudene Internationale congressen ter behandeling der vraagstukken op het gebied der be scherming van den industrleelen eigendom werden door de vertegenwoordigers van onze regeering steeds weder mededeelingen en toezeggingen gedaan met de strekking dat de regeling van het octrooi-recht In ons land In voorbereiding was. Mocht nu bij de te verwachten aan staande behandeling in de Kamer het aanhangig wetsontwerp niet tot wet ver heven worden, dan spruit hieruit natuur lijk voort, dat Nederland willens of onwillens niet langer deel zal kunnen uitmaken van de Unie. Het gevolg er van zal zijn, niet alleen dat dan onze landgenooten niet langer bescherming zullen kunnen verkrijgen voor hunne uitvindingen, doch dat ook hunne handels- en fabrieksmerken een gelijk lot zal treffen. Dat zou op onze nijverheid en handel een noodlottlgen, althans hoogst schade lijken Invloed uitoefenen. Vandaar dat een wettelijke regeling van den Industriëlen eigendom een dringende noodzakelijkheid is. Een wetsontwerp tot regeling van het octrooirecht van uitvindingen werd In 1908 bij de Tweede Kamer ingediend. In het Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs, inzake genoemd wets ontwerp, komen de volgende zinsneden voor .Van de zijde der leden, die zich met .een herstel der octrooirechten minder „Ingenomen verklaarden, werd o.a. betoogd, „dat hier te lande een behoefte aan weder invoering der octrooien kwalijk bestaat, V „en uit niets blijkt, dat In de kringen der „Industrleelen en handswerklleden die „wederinvoering ernstig wordt verlangd". Deze zinsneden hebben aanleiding ge geven tot het begin van een krachtige beweging ten gunste der wederinvoering van het octrooirecht In Nederland. Wie met deze beweging instemt, geve hiervan blijk door zijn naam, beroep en woonplaats te vermelden op een biljet, dat op ons redactie-bureau ter teekening ligt. Ck7 Zierikzee, 18 Febr. Qisterenavond ver gaderde in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" de propagandaclub „De Jonge Vrijzinnigen". Na opening der ver gadering en lezing der notulen, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereenlglng 89 leden telde en 70 donateurs. Hierop werd de rekening, na door een commissie uit de leden onderzocht te zijn, goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken kwam ook een schrijven van mr. R. J. H. Patljn voor, waarin deze verklaart eveneens overtuigd te zijn, dat, zoo allen, die het goed meenen met de liberale beginselen, daarvoor, zonder zich te laten ontmoedigen, bleven strijden, op den duur de ovei winning van die beginselen niet kan uitblijven. Een staatkundige partij die zonder geestesdrijver!] opkomt voor een regelmatige ontwikkeling onzer nationale Instellingen en voor voldoening aan billijke verlangens van ons volk, moet een toekomst hebben. Aan het slot van het schrijven kwam een toezegging van mr. Patljn voor, de herdenking van het 5-jarig bestaan der vereeniglng te zullen bijwonen. Na voor lezing van dit schrijven, dat met een daverend applaus begroet werd, ging men over tot de verkiezing van een voorzitter. Met bijkans algemeene stemmen werd de huidige functionnarls herkozen. Nadat een paar leden geballoteerd waren, en de feest commissies tot viering van het 5-jarlg bestaan der vereenlglng waren samen gesteld, werd de vergadering, na afdoening nog van eenlge huishoudelijke zaken, door den voorzitter gesloten. In den vorlgen nacht heeft een 86-jarlge dame alhier, in een koortsaanvat, een sprong gemaakt uit de tweede ver dieping van hare achterkamer. Zij viel daarbij op den rand van een welput en bleef, daar niemand het had opgemerkt, tot den volgenden morgen liggen. Zwaar gekwetst aan verschillende lichaamsdeelen, Is zij naar het R.-Kath. Liefdehuis overgebracht. Bij kon. besluit is aan Mr. J. M. Isebree Moens, eervol ontslagen kanton rechter alhier, een pensioen verleend ten bedrage van f 2500 's jaars. De heer F. J. Ooethart, teekenaar van het kadaster te Eindhoven, vroeger te Middelburg, wordt met 1 Mei a.s. over geplaatst naar Ooes. Tot gemeente-secretaris te Den Bommel Is benoemd de heer H. Quast uit Qouderak. Vanwege de Zuld-Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen, Is aan de bemanning van de blazerschuit „O. O. 7" f 1C0 ter hand gesteld voor de redding van de bemanning van het gestrande Engelsche driemast- schoenerschip „Renown", op 27 Januari j.l. Het Roomsch-Kathollek Bakkers vaksecretariaat heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het met klem aandringt op goedkeuring van het ontwerp-wet tot afschaffing van den bakkersnachtarbeld, met inachtneming van enkele technische verbeteringen. Eikerzee, 17 Febr. Maandagavond om 7 ure, zullen in een godsdienstoefening, te houden In de Ned. Herv. Kerk alhier, door ds. Reus ook een aantal lichtbeelden worden vertoond, voornamelijk betrekking hebbende op het Heilige Land. Ter tegemoetkoming in de kosten wordt 10 cent als entrée gevraagd. Duivendljke, 18 Febr. Wij vernemen dat de heer W. Ringelberg alhier ontslag heeft genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Westelijk Schouwen. Één van de voorboden der lente, namelijk de kieviten, zijn reeds aangekomen en vliegen weer, al Is het nu wel niet In groot aantal, over de uitgestrekte polderwelden van Westelijk Schouwen. Dit jaar vertoonpn zij zich vroeger dan op .andere jaren. Bruinisse. Dinsdagavond hield de Chris telijke Jongedochtersvereenlging „Lydia" in de Conferentiekamer alhier haar jaar feest. Tal van genoodigden hadden van de ultnoodlglng, om dit samenzijn bij te wonen, gebruik gemaakt, zoodat de zaal een recht gezelligen aanblik aanbood. Door de presidente, mej. N. Okkerse, werd het feest met een hartelijk woord van welkom geopend, waarna de leiding van den avond overgedragen werd aan den heer Iz. Jumelet Wz., die zich daar van op uitstekende wijze kweet. Na In gebed te zijn voorgegaan, werden de aanwezigen door hem toegesproken in een zeer schoone rede, naar aanleiding van Luk. 17 vers 10, 2e ged.„wij hebben gedaan hetgeen wij schuldig waren te doen". Hij wees er daarbij de jonge- dochlers en de begunstigers op, dat wat zij deden zeer zeker goed en prijzens waardig was, maar dat het toch niets anders was, dan wat zij verplicht waren te doen. Immers zij volbrachten slechts het bevel van den Heer, die de armen In Zijne plaats achtergelaten had om die In hunne noodd.uft te helpen. Na deze rede deed de secretaresse ver slag van den toestand der Vereenlglng. Daaruit bleek, dat deze 17 leden telt en sinds het laatste jaarfeest 192 kleeding- stukken vervaardigd waren, waarmede een groot aantal minder bedeelden verblijd waren. In 1908 96 sluks en In 1909 het zelfde aantal over 72 hulsgezinnen. Daarna deed de penningmeesteres ver slag, waaruit bleek, dar er een batig saldo was van f 31,78. Het aantal begunstigers bedroeg 64, die f 45 contribueerden. De avond werd verder aangenaam door gebracht met verschillende samenspraken en voordrachten, die den tijd deden om vliegen. De leider sloot de bijeenkomst met een toepasselijk woord. HQ dankte daarbij de aanwezigen voor hunne belangstelling, en wekte op tot verderen steun, terwijl hij de jongedochters dank zelde voor den ge- noegelijken avond, dien zij hadden aan geboden, en den wensch uitsprak, dat „Lydla" steeds in bloei mocht toenemen. Met dankgebed en het laten zingen van Oez. 180 vers I, werd de avond door den heer Jumelet gesloten. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad alhier werd mededeeling gedaan, dat eene aanbieding was Ingekomen van cementbuizen groot soort, h f 3 per strekkenden M., en idem voor kleiner soort voor f 1,10 per str. M. Ingekomen was het rapport van den Provincialen Hoofd-lngenieur aangaande de verlegging van de suatlesluis. Verschil lende wijzigingen werden door dezen voorgesteld. Hij achtte het wenschelljker de sluis, hetzij benoorden den zoogenaamden Uitslag, of anders bij Zoelersbout te doen aanleggen. Tevens stelde hij voor, de sluis nog 32 duim dieper te leggen als voorgesteld is en de sluisdeuren te maken met veerslultlng. De raad besluit om de legging van de sluis vast te stellen op de plaats, waar die thans geprojecteerd Is. Besloten wordt, ook volgens voorstel van den Ingenieur, grondboringen te laten doen. Nog werd besloten den bestekmaker een contra-rapport te laten maken en dit met het rapport van den Hoofd-Ingenleur ter beoordeeling te zenden aan Ingelanden en dijkbestuur. St.-Filipsland, 17 Febr. Door het ge meentel: jstuur Is het kohier der honden belasting vastgesteld tot een bedrag van f 137,25. Uit deze gemeente zal de eerste In leving van miliciens voor de lichting 1910 plaats hebben op 11 Maart. Het aantal is 4. Scherpenisse. Dinsdagavond werd in het logement van C. Rljstenbil alhier een voorstelling gegeven met de electrlsche bioscoop van den heer Huljgens van Bergen-op-Zoom. Al wat de opgekomenen te zien kregen was zeer schoon, terwijl de heer Huljgens alles zeer goed ulllegde. Jammer echter voor den ondernemer dat er niet meer belangstelling was. Oud-Vossemeer. De Raad dezer ge meente heeft besloten de Woningver ordening, die sedert een viertal jaren In werking is getreden, te wijzigen en wel in die artikelen en bepalingen, welke bij de toepassing gedurende dien tijd bleken noodzakelijk of wenschelljk te zijn. Hier mede zal de verordening zeker in het gebruik verbeterd zijn. Werd in 1906 de wildstand in de meeste polders als het ware vernietigd, het is thans reeds gebleken, dat hij weder vrij normaal Is geworden; niet alleen dat weder tal van hazen, zooals voorheen het veld bevolken, maar het blijkt, dat er ook een groot aantal konijnen zijn gekomen en dit zijn, vooral met het oog op de holen, die zij In de zeedijken maken minder gewenschle gasten. Er werden er de vorige week een aantal gevangen. In de laatste jaren hebben een groot aantal arbeiders werk gevonden gedurende eenlge weken met het rooien van boomen aan dijken, zoowel hier als te Nleuw- Vossemeer; langzamerhand zijn evenwel bijna alle volwassen boomen verdwenen, zoodat te verwachten Is, dat volgende jaren In dit opzicht minder werk zal zijn. Het aanzien der dijken is door het ver dwijnen der boomen ook minder mooi geworden. Colijnsplaat. Mej. J. Heljboer, geboortig van Kats, thans verloskundige te Noord- gouwe, is als zoodanig met Ingang van 1 Maart a.s. benoemd te Oud-Beierland. Middelburg. Door het lid van den raad, den heer mr. A. A. de Veer, Is aan den raad een voorstel gedaan om niet mede te gaan met een voorstel van Burgem. en Weth. om alle progressie uit de ge meentelijke Inkomstenbelasting weg te laten, maar om een matige progressie In te voeren. De voorsteller zou een progressie van 4 tot 6 pCt. willen Invoeren en wel zoo, dat van elk belastbaar Inkomen, gerekend naar het mlddencljfer van de klasse waarin het valt, wordt betaald 4 pCt. van de eerste f 5CD, 4) pCt. van de daaropvol gende f IC30, 5 pCt. van de daaropvol gende f 1500 en 6 pCt. van de meerdere. Is meer noodig dan het op deze wijze In totaal verkregen bedrag, dan wordt het meerdere gevonden door eiken aanslag met een gelijk percentage te verhoogen. Volgens mr. De Veer zal op deze wijze tot de 34e klasse minder betaald worden, dan thans, en zullen dus al degenen, die een Inkomen hebben van ten hoogste f 45CD, profileeren van de voorgestelde regeling. Burgem. en Weth. teekenen bij dit voor stel aan, dat zij van meening blijven, dat progressie voor Middelburg niet aanbeve lenswaard Is, door het ontbreken van een doorloopende reeks van aangeslagenen In de hoogste klassen en door het gevaar dat meergegoeden de stad zullen verlaten. Door een commissie van financiën uit den raad Is rapport uitgebracht over de Inrichting van een keuringsdienst van levensmiddelen enz., waarin zij mededeelt te blijven bij haar reeds vroeger uitgedrukt gevoelen, dat de Inrichting van een keu ringsdienst in deze gemeente onnoodlg Is. Mocht echter toch besloten worden tot het instellen van zulk een dienst, dan zou de commissie het onderzoek willen opdragen aan den stads-apotheker. De onkosten, die op deze wijze op den keuringsdienst zouden vallen, bedragen volgens de commissie f I6C0. Burgem. en Weth. zijn het eens met de commissie, dat een goede keuringsdienst de financlëele krachten der gemeente te boven gaat. Zi] blijven bij hun reeds vroeger gedaan voorstel om het onderzoek aan één of meer deskundigen op te dragen, waarvan zij de kosten ramen op f 1COO. Het stationsterrein te Middelburg zal worden beplant. Van de petroleumtanks tot aan den overweg zullen sleroesters worden geplant, terwijl aan de andere zijde (richting Vllsslngen) 5000 rozestammen en 6000 rozestruiken zullen komen. In verband met het door den heer D. van Oostveen tegen 1 September a.s. gevraagd eervol ontslag als leeraar In de Ne ferlandsche en Fransche taal aan het gymnasium, stellen Burgem. en Weth. voor, het ontslag op de meest eervolle wijze Ie verleenen met Ingang van genoemden datum. In verband met een te doene oproeping voor een nieuwen leeraar wordt door cura toren voorgesteld In overeenstemming met 't aantal lesuren per week (24) de jaarwedde te bepalen op f 2400, dus een vermeerdering van f 2CD, waarvan f 100 ten laste der gemeente komt. Burgem. en Weth. stellen aan den raad voor, dienovereenkomstig te besluiten. De commissie van financiën verklaart dat zij zich met het voorstel wel vereenigt, zonder evenwel geacht te worden in te stemmen met het denkbeeld, om de jaar wedden der leeraren aan het gymnasium te bepalen op I 100 per wekelljksch lesuur, hetgeen aanleiding zou kunnen geven tot verhooging der jaarwedden van verschei dene leeraren. In de Dinsdag te Domburg gehouden Raadszitting werd besloten grond beschik baar te stellen voor het dr. Joh. O. Mezger- comilé voor het plaatsen van een monument te zijner gedachtenis. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdijk, 17 Febr. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond alhier in tweede velling publiek verkocht Een huls, schuur en erf, staande aan den Hoogenweg te St.-Maartensdijk, groot 3 A. 25 c.A, voor de som van f 1385. Kooper A. Priem Anthz., alhier. Landbouw en Veeteelt. St.-Maartensdijk, 17 Febr. Bij de jaar- lljksche rekening der Fairbank „Algemeen Belang", deze week alhier gehouden, bleek, dat in 't jaar 1909 aan verschillende pro ducten was gewogen een totaal gewicht van 7.538070 K.O. plus 32 stuks vee. De ontvangsten bedroegen f 623,10, de uit gaven met inbegrip van reparatie der weegbrug f 402,09s, zoodat er een batig saldo te constateeren valt van f 221,C35. Het dividend over aandeel bedraagt derhalve f 9,20. Met algemeene stemmen werden de weger en hulpweger herbe noemd; tevens werd éénparlg vastgesteld een door het bestuur gewijzigd reglement, en met groote meerderheid van stemmen besloten in het weeghuisje een afscheiding te plaatsen tot meerdere vrijheid van den weger. Door de leden der weegbrug „Land bouwbelang" werd gisterenavond de jaar- lljksche algemeene vergadering gehouden. De ontvangsten In 19C9 bedroegen f 638,94, waarvan aan den weger 33J pCt. werd uitgekeerd en aan de leden 21 pCt. per aandeel met een batig restant van ruim f 13. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, en in plaats van wijlen den heer L. A. B. Knook werd gekozen de heer C. Gaakeer. De weger C. G. Noom werd met bijna algemeene stemmen her kozen en een extra-belooning toegekend van f 2,50 voor het ophalen der gelden. In plaats van den hulpweger W. Carol werd als zoodanig benoemd de vrouw van den weger C. O. Noom. Het salaris, dat vroeger hiervoor f 20 bedroeg, werd op voorstel van den heer W. de Wilde met f 10 verhoogd en alzoo gebracht op f 30. Het salaris van den secr.-pennlngm. werd op voorstel van den heer C. Oroenewege gebracht van f 7 op f 10. Colijnsplaat. Het contracteeren van suikerbleten Is alhier sedert een paar dagen In vollen gang. Besleed wordt als normaal-prijs f 12,50; voor de le levering f 14, voor de 2e f 13,50 en voor de 3e levering f 13,25, onder voorwaarde dat voor de drie laatste leveringen telkens 5000 K G. per hectare moet aangebracht worden. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden (Vrijdag) terecht A. M., 24 jaar, landbouwersknecht, geboren en wo nende te Koudekerke, thans in voorlooplge hechtenis te Middelburg, beklaagd dat hij op 6 januari 1910 te Middelburg opzettelijk Gilles Vermeulen een zoodanlgen slag met een blljartqueue op 't hoofd heeft toegebracht, dat deze op 12 Januari daaraanvolgende aan de gevolgen van dien slag is overleden. In deze zaak werden 9 getuigen, waar onder 2 als deskundigen, gehoord, terwijl als verdediger optrad mr. J. Adrlaanse te Middelburg. De rechtszaak is tot 11 Maart geschorst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1