ZIERIKZEESCHEétè NIEUWSBODE. Donderdag 17 Februari 1910. (23 ier ik.zeesoh.e Cour an "t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8889. Uitgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De verkiezingen In Engeland voor het Lagerhuis zijn nu geheel afgeloopen, zoodat het eindresultaat er van Is, dat gekozen zijn 275 liberalen, 273 unionisten, waarvan 225 conservatieve en 48 liberale unionisten zijn, 41 arbeiders en 82 leden der Iersche partij. Na de verkiezingen is er kwestie gerezen over de vraag, of de regeering het eerst de behandeling der Begrooting aan de orde zal stellen, dan wel de prioriteit zal schenken aan een hervorming van het Hoogerhuls, zoodat dit conservatieve staats lichaam niet langer door zijn veto een remtoeslel is voor de zaak van den vooruit gang. De Iersche partij heeft bij monde van haar leider, John Redmond, die te Dublin een politieke rede hield, uitdruk kelijk verklaard, dat de Iersche partij er zich niet mee vereenigen kon, wanneer de E regeering de Begrooting aan de Hoogerhuis- kweslie vooraf liet gaan. Deze belangrflke verklaring is voor de regeering, die zonder den steun der Ieren niet veel vermag, een zeer duldelQke wenk, die beteekent, dat zij tegen de Begrooting zullen stemmen. En de Engelsche ministers zullen voor dien wenk vermoedelflk niet doof blijven. De houding der Iersche partij in deze is alleszins verklaarbaar. Terecht vreezen namelijk de Ieren, dat wanneer het Hoo gerhuls behoudt de macht, die het thans nog bezit, en wanneer het niet gereorgani seerd wordt, dat dan een eventueel regeerlngsvoorslel tot toekenning van zelf bestuur (Home Rule) aan Ierland, daar dit staatslichaam zeer zeker zal verworpen worden. De Minister-President van Pruisen, die tevens rijkskanselier Is, Von Bethmann Hollweg, een conservatief in merg en been, een man volkomen naar het hartje van de Jonkerpartij, die in Pruisen nog altijd het heft In handen heeft en houdt, iieeft bij den Pruislschen Landdag en ontwerp tot wijziging van de kieswet Ingediend. Men - kan zich levendig voorstellen, hoe die wijziging er uitziet, wanneer zij uit de handen van zulk een man komt. Nu, de werkelijkheid is dan ook in volmaakte overeenstemming met hetgeen van hem verwacht werd. Het ontwerp verscherpt het klassenkarakter, handhaaft de openbare stemming en de partijdige indeeling der kiesdistricten, zoodat het platteland een groot overwicht op de steden behoudt, en voert alleen in het dlstrlcts-klesrecht, ter vervanging van het getrapte, dat thans nog geldt. E Het is Ie begrijpen, dat een dergelpe wplglng bij alle voorultstrevenden een kreet van verontwaardiging deed opgaan. Toen de Minister-President de tribune beklom om het door hem Ingediend wets ontwerp te verdedigen, stonden de zes socialisten van hun banken op en riepen: „foei". De conservatieven Helen dezen uitroep niet onbeantwoord, en riepen op hun beurt „eraus" (er uil). De Minister zeide, dat het ontwerp tegen de socialisten gericht was. Met een dergelijk argument k zou men eiken reactlonnalren maatregel kunnen verdedigen. Verbeeld u, dat onze regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indiende tot Inkrimping van het kiesrecht, en die Indiening motiveerde met den grond om de socialisten uit de Kamer te weren. Dan zou er toch door hel gansche land bij al wat vrijzinnig denkt, een een parige kreet van verontwaardiging opgaan. En In Pruisen is nu dit ook het geval. Met een dergelijk wetsontwerp speelt de re geering In de kaart der socialisten, die hunne rijen bij duizenden thans zien ver sterken en die door hunne groole volks vergaderingen en protestmeetings, die zij overal In Pruisen op getouw hebben gezet, uit de onkundigheid der regeering zooveel mogelijk trachten munt te slaan. Zondag werden dan ook In tal van steden kies rechtmeetings, gevolgd door straatbetoo- glngen, gehouden. De nieuwe Berlijnsche politiechef, die in tegenstelling met zijn voorganger In zi|n optreden zich kenmerkt door kazernemanieren, heeft aan de muren der stad de volgende, In kazernetaal ge stelde kennisgeving laten aanplakken: Recht op de straat". „Er wordt hel „recht op de straat" ver kondigd. De straat dient slechts voor het verkeer. Bij verzet tegen de staatsmacht wordt gebruik gemaakt van de wapens. Ik waarschuw de nieuwsgierigen". De geheele politiemacht was Zondag te Berlijn op de been en met revolvers gewapend. En de troepen waren In de kazernes geconsigneerd. En wat gebeurde er? Niets. De socialisten hielden in al de hoeken der stad hun talrijk bezochte protest vergaderingen, één zelfs in het Humbold- park, die door 50.000 menschen werd bijgewoond. Aan wanorde maakte zich niemand schuldig, De weg naar het keizer lijk paleis en de straten in de nabijheid er van waren door drommen polltle-agenten afgezet, zoodat het verkeer er door ge stremd was. Een optocht, waaraan naar raming honderd vijftig duizend menschen deelnamen, trok door het niet afgezette deel der stad met vaandels, waarop ge schreven stond: „Hoch das allgemelne, gleiche und direkte Wahlrecht". Bismarck, die waarlijk niet kon verdacht worden van socialistische neigingen, zeide eens, dat een onzinniger, ellendiger kieswet In geen enkelen staat is uitgedacht. HIJ vond het ongemotiveerd om Iemand, wijl hij niet zooveel belasting betaalde als zijn rijke buurman, daarom tot een polilieken doode in den staat te maken. Het wetsontwerp Is door den Landdag naar een commissie van 28 leden verwezen, die met 15 tegen 13 stemmen zich vóór het beginsel der geheime stemming heeft verklaard, en met 15 tegen 12 stemmen het beginsel van gell|k kiesrecht verwor pen heeft. AMERIKA. Santiago de Chili, 12 Febr. De stoom boot „Lima" van de Pacific Stoomvaart- Maatschappij strandde bij de doorvaart van Huamblin bij Straat Magelhaen. Het schip Is als verloren te beschouwen. De Engel sche stoomboot „Hathumer" nam 205 schipbreukelingen op. Aan boord bleven 88 man, die men niet te hulp kon komen. De eerste stuurman en 50 passagiers ver dronken. Een tragische moord had Dinsdag nacht in de Broadway te New-York plaats. Een groot aantal theaterbezoekers keer den door de Broadway naar huis terug, toen zich plotseling een om hulp roepende jonge vrouw onder de menschenmenigte wierp. Zij trachtte zich Ie verbergen voor een geheel uitgeleerden man, die haar, met een revolver In de hand, achtervolgde. Voordat de vrouw aan haar vervolger kon ontkomen, klonken twee revolverschoten en zij viel dood op het plaveisel neer. Eer iemand lusschenbeide kon komen, richtte de moordenaar zijn wapen ook tegen zichzelf en maakte op hetzelfde oogenbtlk aan zijn eigen leven een einde. In een brief, dien men op het lp van den moordenaar vond, gaf deze de redenen op, die hem tot zijn bloedige daad ge bracht hadden. Daar hij lijdende was aan tering, en hij zich in het laatste stadium van zijn ziekte bevond, hadden de ge- neesheeren zijn vrouw aangeraden haar man te verlaten, zoo zij ook zelf niet aangetast wilde worden. De vrouw was van plan, tegen den zin van haar echtge noot, deze raadgeving op te volgen. Om nu te voorkomen, dat zijn vrouw hem verliet, wist de zieke geen beter middel dan aan hun beider leven een einde te maken. Drie brutale juweelendlefstallen, waarbij de waarde van het gestolene in de millloenen loopt, verwekken op het oogenblik verbazend opzien in de hoogere kringen van Philadelphia. Toen mevrouw Frederic Courlland Penfield Woensdag haar hotel verliet, miste zij op een gegeven oogenblik haar juweelen, ter waarde van niet minder dan bpa een mlllioen dollar. Ondanks het dadelijk ingestelde onder zoek, mocht het niet gelukken, de ver miste juweelen terug te vinden. Thans heeft mevrouw Penfield den vinder der juweelen of den ontdekker van den dief een zeer hooge belooning toegezegd. Een andere dame uit de hooge kringen van Philadelphia, mevrouw John White, miste een kostbaren, rijk met diamanten bezetten armband, toen zij van een partij kwam, gegeven len huize van de vrouw van den voormallgen Amerlkaanschen ge zant Ie Berlp, Charlemagne Tower. En ten slotte werd aan de dochter van den multlmllllonair Charles Wain een zeldzaam kostbaar versiersel van saffieren ontstolen, van buitengewoon hooge waarde. De recherche, die belast Is met het onder zoek in de drie diefstallen, meent, dat de dief moet gezocht worden in de aller hoogste maatschappelijke kringen der slad. ITALIË. Dezen winter vertocnen zich voor de eerste maal sinds vele jaren wolven in de bewoonde streken van de Itallaansche provincie Placenta. De honger drijft hen tot rooftochten en de schapen en gelten moeten het ontgelden. Telkens en telkens vinden de boeren hun schapen of geiten verscheurd op het land liggen. Een week geleden werden van een kudde van twintig schapen vijf door een wolf gedood. De landlieden hebben benden gevormd elk van vljf-en-twlntig man, om op de wolven jacht te maken. Er zijn al heel wat ver- geefsche pogingen aangewend om de roofdieren onschadelp te maken. RUSLAND. In de kringen van het Russische hof Is er, volgens den Sl.-Pelersburgschen corres pondent van de Dally Mall, die nu niet al te betrouwbaar is, groote opschudding over het geheime huwelijk van grootvorst Michael Alexandrowilsj. den eenigen broer van den tsaar, met een vrouw, die een veelbewogen levensloop achter den rug heeft en niet minder dan drie malen ge- schelden is. De grootvorst, die overste van een rulter- regiment te Orel Is, zou zich met zp morganatische vrouw In verschillende deftige cetgelegenheden te Moskou hebben ver toond. Te St.-Pelersburg wist men, dat de grootvorst de vrouw zeer genegen was, maar pas de vorige week Maandag werd bekend, dat hij metterdaad met haar ge trouwd is. De tsaar moet woedend zijn, en keizerin Marie heeft, toen zij onlangs uit Kopen hagen terugkwam, haar zoon niet willen ontmoeten. De grootvorst Is 32 jaar. FRANKRIJK. Favier, de moordenaar van den Rijssel- schen kaslooper Thaln, die, zooals bericht werd, Dinsdag te Nancey is gearresteerd, is naar Rpsel overgebracht. Om vijandige beloogingen van de woedende volksmenigte Ie voorkomen, liet men den trein, waarin Favier lusschen twee rechercheurs had plaats genomen, 500 meier vóór het station stoppen. Favier slapie uit en werd In een rijtuig gebracht, terwijl de Inmiddels aangekomen rechter van instructie, Delalé, en de offi cier van justitie In een tweede rijtuig volgden. Het voertuig, waarin Favier zat, werd door acht bereden gendarmen omringd. Toch trachtte de menigte, die zich vóór het gebouw van justitie had verzameld, om daar de aankomst van den misdadiger af te wachten, den moordenaar uit het rijtuig te sleuren, om hem te lynchen. Hij was, ofschoon hij tijdens de reis vrij kalm met zijn bewakers had zitten praten, door de woedende kreten van het tot 't uiterste verbitterde volk dermate ge schokt, dat hij, In de kamer van den rechter van instructie gekomen, meer op een ver schrikt dier geleek, opgejaagd en vervolgd, dan op een mensch. De rechter van Instructie moest hem twee uren rust gunnen om tot zichzelf te komen, alvorens tot het verhoor te kunnen overgaan. Reeds in den trein had Favier zp moord uitvoerig verleid, maar als Iets, dat geheel en al buiten hem omging, hemzelf niet betrof, maar een ander; de rechercheurs waren verbaasd over zijn kalme, soms zelfs onverschillige houding. Overigens zeide hij, de misdaad te hebben gepleegd uit liefde voor zp vrouw, wie hij een leven zonder geldzorgen wilde doen lelden. Parijs, 13 Febr. Te Saint Maur les Fossés sleeg de Marne 20 centimeter in 24 uren. In het 16e arrondissement is de Qual d'Auteull over bpa de geheele lengte weder ondergeloopen. De Seine blijft sedert vanmiddag twaalf uur op dezelfde hoogte. Men ver wacht, dat er tot morgen toe geen ver andering in den waterstand zal komen, of dat er een geringe neiging tot dalen zal zijn waar te nemen. Te Sens Is de Yonne belangrijk gedaald. Men blijft voortgaan met het herstel der telefoonlijnen. Charenton, 12 Febr. De Marne is te Malsons Alfort een weinig bulten haar oevers getreden. Tengevolge van het In vallen van een muur is een vrouw le Alfortvllle te water geraakt en verdronken. Te Iviy is de Seine bulten haar oevers getreden. BELGIË. Volgens de Belgische bladen zal de regeering voor de verdediging der Schelde verscheidene booten met torpedowerpers laten bouwen; de plannen zijn reeds op gemaakt. NEDERLAND. Enschedé, 13 Febr. In het Volkspark alhier ontdekte men gisteren dat ongeveer dertig rozenstruiken waren ontvreemd. Met behulp van den politiehond Tommy, die het spoor aanwees, werd de dief zekere T. die meer dan een kwartier ver van het Volkspark wooni opge spoord. De struiken, welke reeds Donder dagnacht waren gestolen, werden In beslag genomen. Nljkerk, 13 Febr. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, ongeveer half 6, is Ingebroken In de woning van J. v. d. Brink In het Veen (bij deze gemeente). Door verbreking van de afsluiting der achterdeur wist men binnen te komen. Brutaalweg werd de lamp ontstoken en plaatsten de drie inbrekers, waarvan twee gewapend met lange messen, de derde met een stevlgen knuppel, zich vóór het bed van het reeds bejaarde echtpaar, onder den uitroep: „Je geld of je levenI" V. d. Brink en zijn vrouw moesten aanzien dat het kabinet werd opengebroken, dat alles door elkander werd geworpen en de voorwerpen van waarde werden bult verklaard. Daar hiermede de hebzucht niet bevredigd was, werden de menschen gedwongen hun bed te verlaten en hun zakken leeg te schudden, daarbij maakten de brutale indringers f 62 bult, maar een portefeuille met f 1100 hield v. d. B. In zijn jaszak. De vrouw, die even aan de aandacht wist te ontsnappen, sloop de deur uit en riep de buren, waarna de onverlaten de vlucht namen. De politie meent de daders reeds op het spoor te zijn. Tiel, 14 Febr. Langs de Maas Is het treurig gesteld: Niet alleen, dat een algeheele staat van afsluiting wederom is ingetreden, maar ook wordt de grond zóó nat, dat er weken over heen zullen gaan, eer de grond weder bewerkt kan worden. Het te veld staande winterkoren Is In de geïnun deerde streken totaal weg. De hooge waterstand, die nu reeds drie en een halve maand duurt, brengt zóóveel kwelwater binnenvelde, dat het een zee gelijkt. Te Balgooi moet men In het dorp van schuitjes gebruik maken. Vrijdag arriveerde een detachement veld-artillerle en verkondigde een sein schot het werken van de Beersche Over laat en wel over een lengte van 900 meier. Elflweg en Gasselterweg zijn over stroomd. 's-Gravenhage, 14 Febr. Op één der bureaux van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel wordt uit een brandkast een bedrag van ruim f 400 vermist. Korten tijd nadat de ambtenaar, die het geld onder zich had, de vermissing bemerkte, werd aangiLe gedaan bij de justitie, die een uitgebreid onderzoek deed Instellen, dat echter niet tot ontdekking van den vermoedelljken dader heeft kunnen lelden. Rotterdam, 14 Febr. Het bezoek van generaal Booth aan deze stad heeft weer heel wat beweging veroorzaakt. Van heinde en verre waren de Heilsoldaten toege stroomd. Zaterdagavond trok het muziekkorps de stad door en bracht op verschillende punten der slad muzieknummers len gehoore, het geen echter door de politie op de drukste punten verboden werd. Alles liep In de beste orde af. Des Zondags was, zooals vanzelf spreekt, de zaal van den Doele, waar de generaal de samenkomsten leidde, te klein om de menigte belangstellenden te bevatten. Dinteloord, 15 Febr. Daartoe ultgenoo- dlgd door den heer A.v. Nleuwenhuljzen Az., hielden alle landbouwers uit den Anna- en Marlapolder, gezamenlijk hun bedrijf uitoefenende over pl, m. 1700 gemeten, op de bovenzaal van den heer Blerens een bijeenkomst, teneinde door gemeenschap pelijk overleg tot een betere lossing van het overtollige water le komen. Reeds jaren loost eerstgenoemde polder op laatst genoemden en zoo vervolgens belde op de Sleenbergsche Vliet. Terwijl Annapolder tevens grenst aan Carollnapolder en deze door een zeesluis met het Volkerak In gemeenschap staat, hadden de besprekin gen ten doel een verbinding tot stand te brengen tusschen Carolina- en Annapolder, de kosten daartoe te beramen en een berekening te maken van hetgeen leder, naar gelang hij er belang bij heeft, zou moeten bijdragen. Ofschoon er zich een langdurige en leven dige discussie ontspon, viel 't plan, waarvan de opzet getuigde een open oog te hebben voor de groote schade, welke de water wolf vo -al gedurende de laatste maanden aanricht, In duigen, wijl een paar belang hebbenden uit Marlapolder zich alleen dan bereid verklaarden hunne medewerking te verleenen, zoo de gemeenschap tusschen laatstgenoemden polder en Annapolder werd prijsgegeven. Zeker Is het, dat de ondervinding In de naaste toekomst zal leeren, dat het wel aangaat onder water te vlsschen, maar niet te boeren. Bij den tweeden ommegang door de leden u"f „Wintercommlssle" bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ten behoeve der be- hoeftigen gehou^en' '8 8om van gecollecteerd. Wouw. De algemeene veigaderlng van de Wouwsche Brandwaarboi(7n,aa'8C'laPP'i alhier heeft het dividend over het afge loopen jaar bepaald op f 24,30 pi1' aan" deel van f 250, dus bijna 10 pCt. Zierikzee, 16 Febr. In ons nommer van Zaterdag I.l. meldden wij, dat Zondag d. a. v. onder leiding van Gebr. Feljen een Bal-Masqué zou gegeven worden in de bovenzaal van het „Huls van Nassau". Dit was onjuist, daar bedoeld bal eerst Zondag 20 dezer zal worden gegeven. Naar wij vernemen, Is de deelname zeer groot, wat ook niet le verwonderen Is, daar gratis horloges zullen worden uit gereikt aan hem of haar, die het schoonste of grappigste costuum draagt. De strengste geheimhouding wordt verzekerd, terwijl de jury uit het publiek zal gevormd worden. Vanwege de Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspenslonneerlng zal in de Concertzaal a.s. Zaterdagavond ten acht ure door de gunstig bekende rederljkers- vereenlglng „Concordia" een uitvoering gegeven worden. Vóór de pauze zal op gevoerd worden „'t Genadebrood", een pakkend tooneelspel in vier bedrijven, van mevrouw Kaastra—Bakker. Na de pauze zullen voordrachten van humor Istischen en muzikalen aard ten beste gegeven worden. Een nuttige en tevens aangename avond wacht allen, die deze uitvoering zullen bij wonen. 't Is te hopen, dat het velen zullen zijn. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Januari 1910. In deze maand viel alhier in 14 regen dagen 65,1 m.M. regenwater, tegen 7 regendagen met 25,9 m.M. water In dezelfde maand van het vorige jaar. Verder werd opgeleekend: 4 maal mist of nevel; 2 maal weerlicht; 8 maal sneeuw en 4 maal hagel. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken) 4 dagen licht bewolkt; 5 dagen half be wolkt; 11 dagen zwaar bewolkt en 11 dagen betrokken. De windrichting: 3 dagen N.1 dag N.-O.2 dagen Z.-O.3 dagen Z.; 5 dagen Z.-W.15 dagen W. en 5 dagen N.-W. Het stormsein stond 6 maal bij. Dinsdag 1.1. werden In eene.plechtige bijeenkomst In de getulgenzaal van het Palels v^n Justitie te 's-Gravenhage, door den Procureur-Generaal, directeur van rtjks-polltie, mr. Reltsema, de onder scheidingen uitgereikt, bij Kon. besluit van 7 April 1909 toegekend aan de rijksveld wachters voor 25-jarlgen trouwen dienst en langer. Van het 6e district kwamen daarvoor o. a. in aanmerking J. M. Verhoek, brigadier majoor le Goes, J. M. Slraub, idem te Groede, L. C. Straub, idem te Brouwers haven, J. W. van Loon, brigadier te Tholen, J. Verkerk, idem te Vlisslngen, A. Hoekstra,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1