Dinsdag 15 Februari 1910. Tweede Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANS. No. 8888 Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ZWEDEN. Volgens een telegram uit Stockholm Is er in Norrland in het Noorden van Zweden over een groote uitgestrektheid land zwarte sneeuw gevallen. De gewone sneeuw Is vermengd met fpe zwarte stofdeeltjes, die men houdt voor uitwerpselen van een vulcaan op IJsland, door den wind naar Zweden gedreven. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 594 tegen 34 stemmen een voorstel aangenomen om een medaille In te stellen voor de over gebleven strijders van 1870 en '71, hoewel de minister vae oorlog verklaard had, dat 't scheppen van zulk een medaille slechts herinneringen aan nederlagen zou oproepen. Bij de legerleveranties voor de cava lerie te Reims blijkt al langen tijd leelijk te zijn geknoeid. Een controleur en zijn helper zouden een reeks van jaren allerlei trucs hebben gebruikt om het leger In gewicht en kwaliteit tekort te doen. Men spreekt van een benadeeling van 100,000 francs. De milllonnalr Vanderbilt is door de Parijsche rechtbank tot 20,000 fr. schade vergoeding veroordeeldomdat hij in Februari met zijn auto bij een reis door Frankrijk een paardenhandelaar had over reden. Volgens den Petit Parisien zijn in Frankrijk 110.000 arbeiders door den watersnood werkeloos gewörden, waarvan alleen te Parijs 25 000. DUITSCHLAND. Hoe de vastenavonddagen over onze grenzen gevierd worden en tot welke excessen zij daar somtijds aanleiding geven, blijkt wel uit het feit, dat op het oogen- blik in de ziekenhuizen van Keulen meer dan honderd personen verpleegd worden, die gedurende den vastenavond door mes steken gewond werden. NEDERLAND. Roermond, 12 Febr. Verdacht van diefstal bij dokter S. alhier zijn gisteren alhier gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht de 25-jarlge kapper S. en de 23-jarlge Maria van B dienstmeid ten huize van genoemden dokter. De verdachte Sdie den dokter steeds aan huls kwam scheren, had met de meid kennis weten aan te knoopen; hij dreef tenslotte de brutaliteit zóó ver, dat hij telkens van de afwezigheid van den dokter partij trok, om zijn meisje op te zoeken. BIJ die gelegenheid werd hij door het meisje onthaald op wijn en lekkernijen, natuurlijk uit des dokters kelder. Thans Is geconstateerd, dat uit een lessenaar, voorzien van letterslot, een groot bedrag aan geld ontvreemd Is. De verdachte heeft dit slot met hulp van de dienstmeid los weten te krijgen. Bij nader onderzoek Is gebleken, dat de diefstal op vier verschillende tijdstippen gepleegd Is. Het gestolen bedrag, dat zeer hoog Is, Is nog niet juist vastgesteld kunnen worden. In verband met een brand In de magazijnen van den danstenthouder De Smet alhier heeft de justitie een streng onderzoek Ingesteld. De eigenaar en twee zijner bedienden zijn heden aangehouden en In verhoor genomen. Hoek van Holland, 11 Febr. Gisteren avond nam een omstreeks 25-jarlg Dultsch heer zijn Intrek In „Hotel Amerika". Hij was dien avond aldaar aangekomen. Vanmorgen werd hij dood in zijn kamer gevonden. Door revolverschoten had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Nader vernemen wij dat de ongelukkige Rheinbrecht heet, de zoon van den directeur van den in den Duitschen Mailtrein rijden den spijswagen. Dordrecht, 12 Febr. Heden had alhier de openstelling plaats van de brug over het Wantij, waarover men komt op het nieuwe In exploitatie genomen terrein „De Staart". Dit stuk land, voor enkele jaren nog een uitgestrekt gors, is opgespoten en verder ln gereedheid gebracht, zoodat de zich steeds meer uitbreidende industrie In deze gemeente nu gelegenheid Is gegeven om zich verder te ontwikkelen. Prins Hendrik had te kennen gegeven de opening der brug zelf te willen uit voeren en vergezeld van zijn adjudant en den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Patljn, arriveerde de Prins te 10 u. 40 m. en werd aan het slation ontvangen door den burgemeester van Dordrecht, den heer H. J. Wlchers. Daarna werd in gestrekten draf gereden naar „De Staart", waar eerebogen prijkten, de Prinsenvlag was geheschen en vroolijk de wimpels en driekleur alom wapperden. Bij de brug werd de directeur van ge meentewerken, de heer D. N. van Ruljven, aan de hooge gasten voorgesteld en waren verder aanwezig Burgem. en Weth., de raadsleden en verdere autoriteiten. De Prins werd toegesproken door den burgemeester, waarna hij het omhulsel van een ijzeren bord wegnam, waarop de naam prijkte „Prins Hendrik-brug". Met fanfares en hoera's werd deze plechtigheid begroet. Van de brug ging het naar het terrein der firma A. Bos Pzn., waar de Prins een bezoek bracht aan den reusachtigen „bak- kenzulger" dezer firma, de „Weser", welke in volle werking was. Vervolgens werden op de scheepswerf „Dordrecht", directeur de heer J. Bijvoet, de nieuw gebouwde fabrieken en hellingen bezichtigd. De Prins legde hier de kiel voor het eerste schip, dat op deze werf wordt gebouwd en dat den naam van „Prins Hendrik" zal ontvangen. Daarna werd met het luxe stoomjacht van den heer L. Smit, de „Nepos", een boottocht gemaakt. Ten stadhulze werd het noenmaal gebruikt, waarbij de Prins een dronk in- slelde op de toekomst van de bloeiende gemeente Dordrecht en het geluk van hare Ingezetenen. Daarna werden bezocht de Groote Kerk, de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de bekende brandkastenfabriek der firma J. Llps Bzn., waar de hooge gasten ge- rulmen lijd vertoefden. Te half vijf vertrok de Prins weer naar de Residentie. Middelharnis, 11 Febr. Omtrent de vermiste vischsloep „Luclor et Emergo", M D No. 1, bevaren door schipper W. van den Hoek en toebehoorende aan de firma P. L. Slis Zoon alhier, kan nader worden gemeld, dat deze sloep, den 15 Januari j.l. uit IJmuiden uitgevaren, het laatst Is gepraald op 22 Januari j.l. door schipper Jac. van den Hoek, bevarende de visch sloep „Prinses Juliana", van hier. Sedert is niets meer vernomen. Over dit lang uitblijven maakt men zich hier hoogst ernstig ongerust. Breda, 12 Febr. De vereenlging Bonus Eventus alhier, die reeds meermalen den naam van Breda als „stadje van pleizier" heeft hooggehouden, heeft voor den aan komenden zomer weer grootsche plannen. Zij Is voornemens op een perceel domein grond in het Wilhelmlnapark een „Oud- Breda" te bouwen, waaraan een kermesse d'été zal worden verbonden. De toestem ming van den minister van Financiën en het gemeentebestuur is reeds verkregen. De technische leiding berust bij de heeren Joh. v. Dongen, architect, en B. Klunne, versieringskunstenaar alhier, terwijl het geheel zal worden uitgevoerd In „papier stiick". Op het terrein van Oud-Breda zal verrijzen de oude St. Joost-kapel, waarin een museum zal worden gevestigd, de oude „'s Heeren gevangenhuls", die als restaurant zal worden ingericht, terwijl men verder de wallen zal oprichten, waar onder verschillende winkels zullen worden gevestigd. Natuurlijk wordt het geheele terrein eleclrlsch verlicht. Alle bedienden en employé's zullen in oud-HoIlandsch kostuum moeten worden gekleed. De opening is voorlooplg vastgesteld op Zaterdag 18 Juni, en de duur op 14 dagen. Voorts zullen verschillende wedstrijden worden gehoudenals kegelconcours, schietwedstrijden, enz. De Westkapelsche dijk. De laatste weken is weer meer dan anders de Westkapelsche dijk het onder werp geweest van vele gesprekken, zoowel op Walcheren als daar bulten. Waar In deze gesprekken veelal onware voorstellingen gegeven worden, hebben wij de olficiëele gegevens daaromtrent eens doorgezocht en willen thans hetgeen wij daarin vonden in het kort mededeelen. Allereerst willen wij wijzen op een eigenaardige meening, die nog steeds op Walcheren door velen, zoowel meer als minder ontwikkelden, wordt gedeeld, en wel, dat de kruin van dezen dijk waterpas zou zijn met de uurwljzerplalen van den Middelburgschen Abdijtoren, de lange Jan. Dit is een sprookje, want officlëele water passing heeft 160 jaar geleden reeds aangetoond, dat de voet van den toren ongeveer drie el boven hoogwaterpell verheven Is. „De kruin van den zeedijk ligt aldus schrijft F. Nagiglas in zijn „De Zeedijk te Westkapelle In Januari 1863" vijf el boven dat peil en ruim vijftig el lager dan de genoemde uur wljzerplalen". Als men nu weet, dat de voet van den Abdijtoren In de verste verte niet het hoogste punt der stad Is, blijkt wel, dat de Middelburgers voorlooplg nog niet bang behoeven te zijn, zooals onlangs velen, dat de Noordzee hun have en goed zal wegslepen. Wat den ouderdom van den dijk betreft, vinden wij, dat de dijk is aangelegd in 1540, maar toen slechts met de bedoeling hem als inlegdljk Ie gebruiken, daar destijds het eiland Walcheren aan die zijde veel grooter was, maar de duinen hadden zich bij het Oude-West-Capple meermalen begeven, en ook de aangebrachte dijk en andere versterkingen schenen het niet tegen de woedende elementen te zullen kunnen uithouden, hetgeen ook later het geval bleek te zijn. Het gedeelte van Westkapel bulten den inlaagdijk ver- dween In'zee, en ook"nu"is het 'de vraag of men ter plaatse, waar nu de dijk Is, zal kunnen stand houden. In 1889 schreef K. Baart In zijn „West kapelle, Hare Bevolking, Westkapelsche Dijk" het volgende: „Ten spijt van al de tonnen gouds aan dezen dijk verwerkt, wint de zee al meer en meer veld en heeft In de jongste 50 jaren ten minste 50 M. vóórgrond bedorven". En dit werd ons ook verzekerd door een ouden Westkapelaar, die als jongen geregeld op het strand speelde, terwijl nu, zelfs bij den laagsten waterstand, geen strand meer zichtbaar Is. Bovengenoemde schrijver acht de vrees niet ongegrond, dat Ie eeniger tijd de tegenwoordige dijk, ten spijt van de krachtigste kunstwerken, zich zal begeven en door een nieuwe moeten vervangen worden. Dat in deze omstandigheden heel wat kennis en uithoudingsvermogen noodig is om den strijd tegen de golven vol te houden is duidelijk, en het is dan ook steeds het voornaamste punt van bespreking tusschen de betrokken autoriteiten van rijk, provincie en polder. Zeer eigenaardig is zeker, dat de polder, en dus de ingelanden, geheel voor hel herstel en onderhoud moet zorgen, terwijl toch ook provincie en rijk groot belang hebben bij het In goeden staat verkeeren van den dijk. Want al Is men het niet eens met M. Smallegange, die in zijn beroemde „Cronyk van Zeeland" zegt, dat het verlies van den Westkapelschen dijk tengevolge zou hebben, dat binnen 25 jaar heel Nederland een prooi der golven zou zijn, toch is zeker niet te betwisten, dat het voor de achtergelegen landen van groot belang is, als Walcheren hen blijft beschermen tegen de kracht van Neptunus. Gemengd Nieuws. Herkend. Sedert 7 jaren was Klaas reeds in dienst bij den aannemer van de groote kanaalwerken op Weslerwolde (Groningen) en steeds onderscheidde hij zich van zijn metgezellen door zijn be schaafde manieren. Iedereen mocht hem en gaarne namen hooger geplaatsten hem In hun kring op. De man verdiende goed geld en was den laatsten tijd voor de kanaalwerken op Weslerwolde te Nieuwe Schans woonachtig. Zóó nabij de Duitsche grens, wilde één der opzichters van het kanaal graag eens 'n uilstapje doen naar Duitschland en Klaas, als vriend en als Dultscher, werd gevraagd om mee te gaan. Deze wilde dit wel graag en dezer dagen werd dan een reisje naar Oldenburg ge maakt. Na aankomst werd het stadje bekeken en eindelijk 'n hötel bezocht. Daar zaten om een tafeltje vier nette heeren druk te praten. Één hunner, die Klaas reeds eenige malen zeer nauwkeurig had opgenomen, stond plotseling op en met de woorden, gericht tot Klaas: Slnd sle dasz, Johan", verliet hij het café. Klaas bleek dus 'n valsche naam te zijn en kort er op kwam de pas vertrokken Dultscher met twee gendarmes terug en Klaas werd gearresteerd. Zijn reisgenoot ontstelde hevig en ver nam van den Dultscher, dat Klaas was geboren te Cassel en daar nu 'n 7-tal jaren geleden een meisje had dood geschoten dat eerst met hem en later met dezen Dultscher liefdesbetrekking had aangeknoopt. De schurkenstreek van een Russisch beambte. Dit krasse opschrift zet de Berl. Lok. Anz. boven een brief van haar Petersburgschen correspondent, die weder een frlsch kijkje geeft op de ongehoorde toestanden, die nog steeds hier en daar in het rijk van vadertje Tsaar bestaan. Slechts met groote moeite is het gelukt, zoo luidt het schrijven in kwestie, de onschuld aan te toonen van een aantal Duitsche kolonisten in Zuid-Rusland, die, dank zij de gewetenloosheid van een Russisch politie-beambte, bijna waren opgehangen. In April 1908 werd de politie-beambte Van Quldigiol, dicht bij Odessa, naar de naastbljgelegen Duitsche kolonie gezonden, om belastingen te gaan Innen. SIjezak, zoo heette de man, begon zijn taak met een overvloedig maal, besproeid met de noodige hoeveelheid wodka. Nadat hij zich meer dan voldoende had gesterkt, stelde hij nog slechts belang In „een vrouw", weshalve hij bevel gaf, hem dadelijk een Duitsche, maar vooral jong en mooi, Ie brengen. Maar niemand der kolonisten betoonde lust de „overheid" dit kleine genoegen te doen, en „de vrouw" kwam niet. Maar nu werd SIjezak woedend. Hij wilde zijn voornemen niet laten varen, en werd nu zeer vrijpostig tegen de vrouw van den caféhouder. Daarop sloeg hij, toen hij geen gehoor kreeg, alles In het café kort en klein. Toen hij uitgeraasd was, beval hij, het café te sluiten, ging het dorp In, en trachtte de hulzen der „Duitsche revolutionnalren" binnen te dringen. Ten slotte gaf hij bevel, eenlgen der kolonisten naar de gevangenis te brengen. De totaal onschuldige dorpe lingen, tot het uiterste getergd, ranselden nu den politieman danig af. Maar het ergste moest nog komen, want, toen SIjezak den volgenden dag met een zwaar hoofd en pijnlijken rug ontwaakte, beschouwde hij het voorgevallene als een „revolutionnalren opstand", en bracht dienovereenkomstig rapport uit aan zijn meerderen. Er kwam een proces van, en daar toentertijd de staat van beleg over het gouvernement was uitgeroepen, kwam de zaak voor een krijgsraad, die alle zestien beklaagden tot den dood door den strop veroordeelde. Maar nu kwamen eenige moedige Duit sche kolonisten met de waarheid voor den dagzij verklaarden hun rasgenooten voor onschuldig en dreigden de zaak tot in de hoogste instantie te zullen vervolgen. Sljezak's schurkerij kwam aan het licht, het vonnis van den krijgsraad werd ver nietigd, en de kolonisten kwamen er af met 14 dagen arrest. Dezer dagen nu, bijna twee jaren later, werd SIjezak door de rechtbank te Odessa wegens zijn schandelijk gedrag tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Veel te weinig, meent de Berl. Lok. Anz. voor een beambte, door wiens schuld 16 menschen bijna om het leven waren gekomen. Misdaad gestraft. In het Russische dorp Porwenltsjek nam onlangs op een nacht een uit Amerika terugkeerende land- verhulster intrek bij een landbouwer, die familie van haar was. Zij vertelde, dat ze nog 200 roebel bezat. De boer besloot haar te dooden en te berooven. Zooals dat in kleine plaatsen in Rusland de gewoonte Is, werd aan de vrouw een nachtverblijf aangewezen boven de stook plaats. De man haalde intusschen een bijl. Terwijl de man weg was, was de in de wieg liggende zuigeling beginnen te hullen en de landverhuister had daarop de moeder voorgesteld voor haar bij het kind te waken, terwijl de vrouw des huizes zoo lang de slaapgelegenheid boven de stook plaats zou betrekken. Spoedig daarop trad de man met de bijl binnen en hij sloeg de boven de stookplaats liggende vrouw dood. Toen hij zijn vergissing bemerkte hing hij zich uit wanhoop op. Komeet-fopperij. In Salzburg hebben vindingrijke lui den volgenden streek uitgehaald in verband met de komeet, die zoozeer aller belangstelling trekt. Een jonge man plaatste eenige avonden geleden, toen de maan nog niet op, doch de hemel onbewolkt en helder was, op de groote markt van de stad een grooten sterrenkijker, dien hij zorgvuldig naar het firmament richtte, gewend naar den weste lijken hemel. En na even getuurd en gezocht te hebben, begon hij opgewonden te doen en riep en juichte dat hij de komeet In den kijker had. Er was niet eens zooveel noodig geweest om een aantal Salzburgers om zijn toestel te ver zamelen. Want toen de sterrenkljkende man daar zoo te keer ging, liep het volk te hoop; er waren er een aantal die het relletje aanwakkerden dat waren zijn handlangers en haastig de om de markt gelegen koffiehuizen en kroegen waren blnnengeloopen om de bezoekers daarvan naar buiten te roepen. Natuurlijk bleven er slechts weinigen rustig achter hun biertje zitten, want bijna Iedereen stormde naar buiten, om vlug zijn beurt te krijgen bij den sterrenkijker. De man op de markt wist zp publiek bezig te houden; gelp onze Kokadorus stond hij te praten en terwijl hij niemand aan de beurt Het komen om zelf door zijn toestel naar de komeet te turen, draalde hij zijn astronomische verhandeling met zulk een smljlgheid af, dat niemand er aan dacht, zijn stamtafel zoo gauw weer op te zoeken. Maar eindelijk was zijn theoretische voordracht afgeloopen en nu werden de Salzburger burgers In de gelegenheid gesteld zelf voor den kijker plaats te nemen. Men hoeft niet te vragen welk een gedrang daar op die markt ontstond 1 De burgerij zag evenwel niet veel, want het toestel was een blikken bus en de lens was van gewoon vensterglas al was er niemand, die dat zoo vlug merkte. En toen zij het merkten, was het reeds te laat: want als zij teruggekeerd waren In koffiehuis en kroeg, bleken daar hun pelzen en jassen en wandelstokken en alles wat ze er in het ook door kellners en kastelein verlaten café achter hadden gelaten, verdwenen. Het Salzburger polltie-rapport vermeldde den volgenden ochtend 283 gestolen kle dingstukken, doch wat het officieele rapport niet vermeldde, was, dat de dieven overal gedrukte kaartjes hadden achtergelaten, waarop meegedeeld werd, dat In verband met de nabpeid van de komeet de damp- krlngswarmte zooveel aan het stijgen was, dat niemand in Salzburg meer een overjas noodig zou hebben. Kometen en overstroomingen. Hoe de geleerden ook anders praten, merk waardig blijft het, dat de verschijning van kometen valt ln tijden, dat er groote water- overstroomlngen gemeld worden. De watersnood, die nu de omstreken van Parijs teisterde en samenvalt met het verschpen van twee kometen, Is een nieuw voorbeeld. Toen in 1531 de komeet van Halley In de sterren ongeveer dezelfde plaats innam als nu, werd ons land geteisterd door een overstrooming, waarbij 400.000 menschen om het leven kwamen. In 1607 volgde op het opnieuw verschijnen van dezelfde komeet een overstrooming van de Severn; het water kwam tot de daken der hulzen en honderden menschen verdronken. Met het verschijnen van de Bielasche komeet in 1771 viel samen de watersnood in Yorkshire; weinige maanden na het weder opduiken van deze komeet in 1883 kwam de watersnood in China, die meer dan 10.000 hulzen verwoestte. Ook Frankrijk weet mee te pralen over deze komeet: in 1839 werden honderden huizen verwoest, ln 1845 werd een schade aangericht van 100 millloen francs alles door over stroomingen. In 1852 verloren bij een stortvloed van de Holmfirth bij het voor de laatste maal verschijnen van deze komeet 90 menschen hun leven. Oelukklg maar splitste deze komeet zich toen In tweeën en Is sedert niet meer gezien. De zaak Steinhell zal, volgens den Londenschen berichtgever van de Petit Bleu, eerlang weder aan de orde komen. Mevr. Steinhell, zoo verzekert die be richtgever, Is te Londen, waar zij zich In een voorstad schuil houdt, druk bezig met het opstellen van hare „gedenkschriften". Die zullen echter niet In druk verschijnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5