Raadszilliog tan 11 Februari j.l. Ie Wisseakerke. Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENT! EH. T komst ter vergadering, had het bestuur aanleiding gevonden voortaan viermalen In het jaar een algemeene vergadering te houden. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer L. Koopman Cz., werd door den penningmeester, den heer J. E. van den Bout, rekening en verantwoor ding gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren J. W. Van Oeveren en Houtkamp, werd gevormd tot het nazien der rekening en bescheiden. Deze adviseerde bij monde van eerstgenoemde tot goedkeuring der rekening In ontvang tot een bedrag van f 230,11 en In uitgaaf tot een som van f 130,52. alzoo sluitend met een batig slot van f 99,59. Conform het advies werd besloten. De Voorzitter bracht den pen ningmeester lof voor zijn goed beheer, en aan de commissie voor de vervulling van de haar opgedragen taak. Besloten werd in de maand Mei een verloting te houden tot verdeeling van het batig slot. Tevens werd besloten om voor rekening van de kas een door het bestuur aanbevolen boekje over den tuinbouw aan te schaffen en dit aan al de leden kosteloos aan te bieden. Het ledental bedroeg nu 108. Vijf nieuwe leden hadden zich aangemeld, en werden na ballotage als zoodanig aange nomen. De aftredende bestuursleden, de heeren De Boer en Koopman, werden herkozen en namen hun herbenoeming aan. Na behandeling nog van eenige zaken van huishoudelijken aard werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Stavenisse. Door eenige Invloedrijke Ingezetenen dezer gemeente is besloten tot de oprichting van een afdeeling .Boerenleenbank". RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Breda stond terecht een 20-jarige koopman uit Halsteren, be klaagd ter zake dat hij In den avond van 19 Dec. j.l. te Bergen-op-Zoom Jacobus Franken heeft mishandeld, waardoor de getroffene na enkele minuten aan ver bloeding is overleden. Beklaagde legde een volledige bekentenis af. In een twist wilde hij den verslagene te lijf, doch niet met het doel hem te dooden. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 4 jaren. Naar men aan de Stand, mededeelt, zal de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam cassatie aanteekenen tegen het arrest van genoemd rechtscollege, waarbij de eedsweigeraar C. Kriller van alle rechtsvervolging is ontslagen. De rechtbank te Rotterdam heeft op nieuw uitspraak gedaan omtrent de ont eigening van eene smederij te Delfshaven en wees den eigenaar opnieuw f 20,844,40 toe. Verleden jaar was hem ook dat bedrag toegewezen. De gemeente Rotterdam had f 13,000 geboden. Zij ging daarop in cassatie. De Hooge Raad vernietigde daarop het vonnis, doch wees de zaak terug naar dezelfde rechtbank. KERKNIEUWS. Predikbeurten Scberpenlssse. Qeref. Kerk: 16 Februari, 's avonds 6 uur, ds. Roelofsen van Brutnlsae; 17 Februari, 's avonds 6 uur, Idem. Predikbeurt te St.-Annaland. Herv. Kerk. Woensdagavond 6 ure: ds. Van Paddenburgh. De classis Dordrecht der Chr. Oeref. Kerken In Nederland heeft ook besloten adhaesle te verleenen aan het voorstel der classis Apeldoorn, om een adres te zenden aan H. M. de Koningin, tot wederinvoering der doodstraf. De kerkeraden der Oeref. Kerken A en B te Zaamslag zijn het eens geworden over plannen tot Ineensmelting en 't bouwen van een nieuwe kerk met 800 zitplaatsen. Post en Telegrafie. Zierikzee. Aan het postkantoor alhier Is een brief verzonden aan de Compagnie d'assurances la Belgique i Bruxelles. De brief is niet aan het adres terecht gekomen. Er waren in 5 bankbiljetten van f 100, f 60 en f 40. In de heden gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren Van Nleuwen- huyzen, Nleuwdorp en Abrahamse. Na opening worden door een commissie, bestaande uit de heeren De Regt, Marcusse en De Looff, de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden, A. van Hee en W. de Jonge, onderzocht en in orde bevonden, waarna met algemeene stemmen wordt besloten tot toelating en daarvan kennis te geven aan Oedep. Staten. Onder de ingekomen stukken komen voor: Procesverbaal kasopneming, waaruit blijkt, dat in kas aanwezig is een bedrag van f 172628. Missive's Oedep. Staten, houdende goedkeuring der gemeenterekening 1908, met een goed slot van f 2069.49. Verhooging Hoofdelljken Omslag tot f 6000, en gemeentebegrooting 1910. Verder mededeeling, dat de Rijksvergoe ding in de tractementen van burgemeester en secretaris bedraagt f 475, dat volgens de rekening van het post- en telegraaf kantoor te Kortgene de bijdrage dezer gemeente over 1909 bedraagt 103,61 en dat het aantal vervoerde passagiers met den omnibusdienst van Van Overbeeke tusschen Wolphd.-veer—Goes over 1909 is geweest 5448. Vervolgens worden overgelegd verslagen der 3 commissiën tot wering van school verzuim en kennisgeving, dat in die commissie te Wissenkerke zijn benoemd respectievelijk als voorzitter en secretaris, de heeren C. N. v. d. Heijde en A. T. C. Swenne. Deze verslagen zullen bij de raadsleden worden rondgezonden. Daarna geschiedt voorlezing van een verzoek van Mar.s de Looff Mz. en 26 andere bewoners van Campersnieuwland, om verbetering van den weg op den Camperlandschendijk en een verbindings voetpad met Kamperland. Voorzitter deelt, op advies van B. en W. mee, dat hieraan weinig te doen is, daar in deze sprake is van particulier eigendom, doch dat zij niettemin besloten hebben tot het doen aanleggen en onderhouden van een voetpad langs de huizen; daartoe zou dan kunnen dienen de puin uit het eerstdaags op te breken slop. Hij zou den landbouwer Scheele, die als eigenaar verplicht is deze wegen in goeden staatje houden, verzoeken of hij de noodige puin of grind wil ver voeren voor zijn rekening. Voor een verbindingsvoetpad moesten ze dan zelf maar zorgen. Na nog eenig over en weer praten wordt met het voorstel van B. en W. accoord gegaan. Vervolgens komt aan de orde een ver zoekschrift van Qeersdijk, om een uurwerk in de openbare school, welk verzoek wordt bewilligd en waarin tegelijk met de ver bouwing dier school zal worden voorzien. Een tweede verzoekschrift van den heer P. Wiliemsen en 13 andere ingezetenen van Qeersdijk, waarin de wenschelijkheld wordt uitgesproken den rijksveldwachter Tierloos, met het oog op een eventueel vertrek naar Kamperland, zijn tegenwoordige standplaats te doen behouden, door hem een jaarlijksche vergoeding in de huishuur toe te kennen. De voorzitter meent, dat de inspecteur der rijkspolitie bepaalt, waar Tierloos zijn standplaats heeft, en dat de gemeente daaraan dus niets doen kan. B. en W. willen echter wel aan den heer Tierloos, als deze zich bij eventueel voor komende baldadigheden verdienstelijk toont, een jaarlijksche gratificatie schenken, wat met algemeene instemming wordt goed gevonden. Daarop wordt door den voorzitter meege deeld, dat door den heer M. H. van Hee een nieuw verbouwingsplan der Qeersdijksche school is ontworpen, dat geheel in over eenstemming is met de strengste eischen der Wet en waarvan de kosten zijn beraamd op f 2278, terwijl een vernieuwing op 5 f 6000 zou komen te staan. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden dit plan ter goedkeuring aan den district-schoolopziener te zenden. Daarna worden, wegens periodieke af tredingen en ter voorziening in de vacatures in de 3 commissiën tot wering van school verzuim herbenoemd of benoemd voor 't dorp Wissenkerke: de heeren A. T. C. Swenne, C. N. v. d. Heijde, P. den Boer en A. de Oussinklo; voor Kamperland: de heeren A. Heule, A. Heiboer, C. Janse en F. Kipperman en voor Qeersdijk: de heeren J. J. Verhulst, M. C. Mol, P. WlllemSen, P. C. Heljboer en N. Filius. Ten slotte wordt voorlezing gedaan van het door het hoofd der openbare school ingediend adres, waarbij in een breed voerige toelichting wordt bepleit de wenschelijkheld van een 4e onderwijs kracht. Dit zou vooral noodig zijn voor kinderen die langer dan 6 leerjaren van het lager onderwijs genieten, daar de kinderen in de 5e en 6e klasse, wier aantal nu 61 bedraagt, door slechts één leerkracht worden geholpen, waardoor het onderwijs niet vruchtbaar kan zijn. Daarbij komt nog dat één onderwijskracht meer de gemeente slechts op een meerdere uitgaaf van f 190 zou komen. En dan advlseeren B. en W. dat een school van 120 kinderen geen vierde onderwijskracht behoeft. Eerst als het aantal tot 145 is gestegen, wordt de aanstelling van een vierden onderwijzer verplichtend. B. en W. stellen daarom den leden van den raad voor, om geen overcompleeten onderwijzer aan te stellen en de raads leden, die allen zwijgen, behalve het lid De Regt, „die een vierden onderwijzer ook wel wat sterk vindt", zij stemmen allen vóór het voorstel van B. en W. (De raads- beslissing wordt algemeen betreurd). Moest men niet bedenken le. dat er slechts een klein aantal kin deren te weinig is, om verplicht te worden tot een 4e onderwijskracht; 2e. dat zij moeten vertegenwoordigen ook de ouders van ter openbare school gaande kinderen; 3e. dat het onderwijs in 't algemeen de gewichtigste factor is in het maatschappelijk leven en dat het kind van heden de man van morgen zal zijn; 4e. dat zij een groot deel der Wlssen- kerksche bevolking en nog wel in hoofdzaak het bestdenkende deel een groot genoegen zouden doen met een 4en onderwijzer. Bij de rondvraag geeft het lid De Regt als zijn meening te kennen, dat de hoeveel heid aangekochte grind voor 1909 evenveel bedraagt als voorheen, toen de Kamper- landsche veerweg nog niet bekend was Dit verwondert hem te meer, daar tusschen Geerrdijk en Wissenkerke dit jaar 40 M.3 grind minder is gebruikt dan op andere jaren. De Voorzitter zegt, dat de toevoer van grind geheel vrij is. Het lid Maris vraagt of op Qeerdijk langs de huizen geen grind noodig zijn zou, waarop de voorzitter zegt, dat de heer Marcusse daar wel voor zal zorgen. Het lid Schippers herinnert den voorzitter aan zijn beloofde informaties, betreffende te groote schepen, waarop de voorzitter meedeelt, dat dienaangaande door hem nog nader zal worden geïnformeerd en dan een verordening samengesteld zal worden ter beperking van den tonmaat der schepen, die tusschen Sept. en Jan. de haven binnen komen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. TfiLËURAMMBIN. 's-Gravenhage, 14 Februari. De Hooge Raad verwierp de cassatie beroepen van J. van Schendel, arbeider te Zierikzee, tegen de veroordeeling wegens het zonder vergunning visschen In den aan het Waterschap Schouwen toebehoo- rend vischwaterboezem onder Kerkwerve, en~ wegens de overtreding der Leerplicht wet bij herhaling. Rotterdam, 14 Februari. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Mais, f 2 hooger. Meel, f 13,75, zeer stil. Binnenlandsche Tarwe, f 7,75 k f 10. Haver, f 5,50 k f 7. Bruine Boonen, f 10 a f 15. Erwten, f 9 k f 13,50. Mais, f 144; overigens stil, geen noteeringen. Vlas. Op het land regelmatige handel. Aanvoer op de markt 12352 steen blauw, 38 k 53 stuivers; 2300 steen Groninger, 44 a 48 stuivers; 4110 steen wit, 36 k 45 stuivers; handel gedrukt, alles opgeruimd. Lijnzaad, f 15,50 a f 16,50; Koolzaad, f 10,80 af 11; Karwijzaad, f 15,75. Aardappelen. Tamelijke aanvoer, weinig vraag. Zeeuwsche blauwe f 2,20 k f 2.50; bonte f 1,60 k f2; Geldersche f 2,50 k f 2,70; Brielsche f 3,25 k f 3,50. Ajuin. Aanvoer 6500 balen, groote f 1,50, kleine f 2,20, stroogele f 1,40; handel traag wegens inferieure kwaliteit, alles de 60 kilogram, voor puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche f 5,30 k f 5,50; Overmaassche f 5,60 k f 5,80. VEE. Aanvoer 382 Runderen2S\ k 34 ct., traag. 153 Kalveren, 45 k 57ct., traag. 313 Schapen of Lammeren, 20 k 25 ct., Lammeren, 25 a 30 ct., stil. 660 Varkens25 k 26| ct., lichte 2A\ k 25£ ct., vlugge handel. Ingezonden Stukken. Geachte Heer Redacteur l Mag ik U beleefd 'verzoeken voor het onder staande een plaatsje in uw blad af te staan? Nog slechts veertien dagen en we schrijven 1 Maart, en de contracten voor melkleverlng bq „Van den Bergh's Limited" zijn weer geëindigd. Opnieuw moeten contracten gesloten worden. Nu doet de koopster alle moeite, om den leveranciers zooveel mogelijk uit te betalen, men mag dat In haar prijzen. Als men tevreden Is, ja waarlijk dan gaat het goed. Vooral tegenwoordig, wanneer men een vetgehalte heeft van 3,5 pCt. tot 4 pCt. en men levert bovendien nog zooveel liter boven het maximum, dan komt men soms boven de 7 cent per liter. Maar 11 dit is ook bijna de beste tijd van levering, en een goed zicht om opnieuw te contracteeren. Het komt echter nog al vaak voor, dat er bussen met melk worden teruggezonden, die de alcoholproef niet kunnen doorstaan, en ik meen ln den tijd, wanneer de meeste melk wordt geleverd. Bovendien, men kan zoo nauwkeurig zijn in het meten als men wil, toch meet men aan de fabriek in een tijdvak van veertien dagen één, twee of meer liter melk minder, en wanneer er al eens een bus zoek is, of er wordt gestort, dan krijgt men bericht van de fabriek om er goede nota van te nemen, dat er dien datum van de 49 liter maar 34 zijn aangekomen. 15 liter x 6 cent f 0,90??? Nu is er naar mijn meening, een oplossing tot verbetering, en die ligt in coöperatie. Zeker, velen schrikken bij dat woord op. Dit behoeft toch waarlijk niet, de voorbeelden in het algemeen zijn gunstig. Men lette slechts op „De Duif". In de eerste plaats wordt ook bij coöperatie bij een hoog vetgehalte ook het meest uitbetaald, en in de tweede plaats, men ontvangt de onder- melk terug voor opfok van kalveren. Juist dit is één van de voornaamste bezwaren van „Van den Bergh's Limited". Ik weet zeer goed. dat er velen zijn, die zeggen, men kan beter het vee koopen om te mesten dan zelf fokken. Ik geef dezulken echter geen gelijk, *igeit gefokt vee l* en blijft beter. Eigen gefokt vee brengt doorgaans op 2'/a- k 3-jarlgen leeftijd (gemest) f 50 meer op. Ik zou nog zeer veel hieraan kunnen toevoegen, maar onze zuivelconsulent, de heer Zwagerman, die alle moeite doet in Zeeland, om stieren- en fokvereenlglngen tot verbetering van ons rundvee daar te stellen, zal dat veel beter doen dan Ik. Ik eindig met een opwekking, om eens goed over de zaak na te dénken. Hartelijk dank voor de plaatsing, N. V. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij ook een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor bq voorbaat mijn dank. Het was mi] aangenaam, dat er critlek op het stuk van IJ. was gekomen, mogelijk opent zich nu een vruchtbaar debat, zoodat uit geheel deze serie ingezonden stukken, een meer levendige belangstelling moge blijken, en de wrijving der verschillende gedachten daarin geuit tot een vreedzame oplossing eerlang moge gebracht worden. Op zlchzelven diende het ook nooit tot hatelijkheden of harde waarheden te lelden, tenminste dan wordt de critiek niet meer be- heerscht door de vaste leiding der gedachten, maar is ze meer geworden een hatende en tergende en afbrekende critiek, en dat zal broeder IJ., evenmin broeder X., bedoeld hebben. We zijn allen burgers, en meenen ieder voor zich een eigene overtuiging te hebben, en van zelf zouden we gaarne menschen ontmoeten, die precies de zelfde opinie huldigden als wij zeiven. Doch dat is nooit voor ons zoo geweest, en zal ook na ons nog niet plaats hebben. En ook X. heeft zijn eigen opinie, en houdt zich wel dom, maar ik voor mij geloof niet, dat X. zoo dom is als hij zich wel houdt. Ik geloof, dat we in X. ont moet hebben, een vurig aanhanger der Thoolsche Bouwveieenlglng, die veel meer weet van haar plannen, dan hij wel loslaat. Het ware te wenschen, dat hij de plannen wat meer ontvouwd had, dan had men beter kijk op de geheele onderneming. Maar ook hQ houdt de trom stil en breekt in 't einde van zijn betoog een zóó weldadige lans voor de arme drommels, dat men zou gaan denken, dat de geheele onder neming enkel en alleen voor de arme huurders op getouw wordt gezet. En werkelijk mijnheer X., ik vind het aardig, dat u het zoo opneemt, maar hebt u wel goed doorgedacht, toen ge dat neerschreeft. Denkt u als u over t algemeen ten behoeve van de armen zoo zorgt voor een goede woning, zij dit in u zullen waardeeren? Mogelijk dat ge dat ook later zelf beter zult inzien, als u zelf eens het groote voorrecht hebben moogt om eenige naar de eischen des tijds gebouwde woningen te ver huren hebt. Als u dan eens zien moogt, hoe meestal (de goede niet te na gesproken) uwe woning wordt behandeld door hamer en spijkers en zaag, want iedere huurder Is op een vrijen dag zijn eigen timmerman, d3n zult u de handen ineenslaan, en tot den uitroep komen, dat de meeste huurders geen verbeteraars zijn uwer woning, maar jaar op jaar uw woning trachten af te takelen, zoodat werkelijk behang van 9 cent nog te veel is voor die menschen, omreden u het vandaag netjes zult geplakt hebben, terwijl ze morgen er met 2 h 3 stoelen tegelijk doorvallen. Weer anderen beoefenen zich gedurig in het spijkeren van zware ijzers of krammen, op plaatsen, daar u het gemoed over vol schiet als u ze ziet zitten. En probeer dan maar eens om ze er op attent te maken. Zouden ze niet praten van te vertrekken denkt u? En u kunt dat de menschen niet kwalijk nemen, want het is er van vader af ingegroeid. Ze herinneren zich nog wel den tijd, hoe vader met een paar stoven op een stoel stond, om de zware draadnagels in de zolderbalken te drijven, en dan ten slotte hijgend en zweetend van zijn verhevenheid afdaalde, met den uitroep: „Ze zit er in gelukkig". Weer anderen zijn eerste meesters in het timmeren van kribben of bedsteden boven op zolder. Al moeten er zonder uw weten gaten in de bedstede ge slagen worden, en al moeten er boven nog zooveel planken van het beschoten dak ontzet worden, een kribbe en een bedstede boven moet er komen, want het huis is Immers van een ander, en ze betalen Immers hun huur er voor? Dus mijnheer X., denkt ook niet dat de huurder volmaakt is, hij heeft ook zijn menigvuldige ge breken, en tracht in den regel uw huis zoo ge riefelijk mogelijk voor zijn gemak, en dat meestal niet ten voordeele voor u en uw kapitaal. Ge moet dus de huisjesverhuurders niet te zeer be rispen, dat ze weinig doen, want werkelijk man, als u alles doet, wat ze vragen, wordt ge van kapitalist gewoon middenstander, en nog steeds gaan uw huisjes met al de gedane verbeteringen achteruit, om de eenvoudige reden, dat de meeste huurders de grootste domheden aan uw woning begaan, door hun onovertrefbare kennis, die ze meenen te bezitten in de beoefening van het timmervak. Ik wenschte u dit maar in 't kort mede te deelen, opdat ge, naar ik vertrouw, niet al te veel schuld op den verhuurder zoudt blijven werpen, maar ook evenmin met den huurder zoudt wegvliegen, want beiden hebben in dezen, mijns Inziens, wel of te veel op elkander ver trouwd of te weinig met elkander geraadpleegd. EEN OPMERKER. Tholen, den 14 Februari 1910. Mijnheer de Redacteur! Uw particuliere correspondent zond U een on juist bericht. Honderd burgers van den midden stand zouden den raad dezer gemeente hebben verzocht de plannen der Thoolsche bouwver- eeniging niet aan te nemen. Dat is niet zoo. Men verzocht bij request, die vereeniglng toch geen subsidie uit de gemeentekas te geven en geen besluit tot onteigening, die aangevraagd werd, te nemen. De bouwvereeniging nu vroeg om een voor schot (geld dat door het Rijk aan de gemeente wordt verstrekt) groot f 38,300. Daar tegenin gaat dus het verzoekschrift niet, het rept er zelfs geen woord over. Dat moet uwen buitengewonen correspondent toch wel bekend zijn I Maar en u weet dat toch stellig wel, mijnheer de buiten gewone correspondent men liep hier rond met een request, nadat men eerst schandaal had gemaakt met ingezonden stukken, en men ver telde, toen dat de gemeente was verzocht om f 500 subsidie (per jaar) 't Had immers ook in de courant gestaan, de raadsleden gingen hun zakken spekken I Zoo loog men er op los. Men moet maar durven. Maar men durft nog veel meer. Het ontbreekt menschen als uw buitengewone correspondent en zijn aanhang niet aan den treurigen moed te lasteren, de meest achtbare personen met vuil te gooien, onwaarheid te spreken, de waarheid te verzwijgen en onjuiste berichten te zenden. En men verwijt den bestuurders der bouwver eeniging, dat ze niet netjes zijn, dat ze den vorlgen eigenaar van den bouwgrond bedrogen. Weet „men" nu inderdaad niets beters te zeggen? Dit zijn de feiten De bouwvereeniging wenschte bouwgrond te bekomen. Men zond een commis- slonnalr. Sedert wanneer is het koopen met last geving niet netjes meer? Dat zoodoende de grondeigenaar minder vroeg, dan hl], volgens eigen zeggen, aan de vereeniging zou hebben gevraagd, spreekt alleen voor 't goede inzicht van de vereeniging. Dat wijst er op, dat haar het beheer is toe te vertrouwen van de gelden, welke de rijkswet haar wenscht te verstrekken, doch later van haar terugvraagt. Neen, de bouwvereeniging wenscht de waarde te betalen, maar ze kan woekerwinsten niet verantwoorden. Daarover straks. Of de commissionnair met bedrog omging weet ik niet. Hoe hij te werk ging is zijn zaak en behoeft hij niet op te biechten. Maar dit weet ik welhij voerde de opdracht met nauwgezetheid uit. Elk commissionnair kan daaraan gerust een voorbeeld nemen. Dat hij het hem toevertrouwde geheim niet schond, strekt hem tot eer. Maar „men", die brave „men", vergt, dat als eene vereeniging, die grond noodig heeft om te werken, koopt, vooraf bekend moet maken, voor welk doel grond wordt gekocht. Waarom? Wie motiveert dat ons? Kan één uwer buitengewone correspondenten, waaronder commissionnair8 in landbouwproducten zijn (of uw eenige buitengewone correspondent, die aardappel-commissionnair is) de bouwvereeniging op dat punt soms in uw blad uit den droom helpen Ik houd er van, dat ieder van bevoegde zijde wordt ingelicht. Nu moet men weten, dat daarna over grond werd onderhandeld met een persoon, die op de hoogte kwam van de bedoelingen der bouwver eeniging. Drze verklaarde te weten, dat zijn grond voor die vereenigine onmisbaar was. Wat hem zelf pl.m. f 1000 kostte, daarvoor vroeg hij wie zal het minder netjes durven noemen f 2500. Zaken zijn nu eenmaal zaken. Later werd het f 2000. Wat leert men hieruit Een vraag aan de lezers van uw blad, mijnheer de redacteur: had de bouwvereeniging, achteraf bezien, niet ver standiger gedaan, ook bij de onderhandelingen van dien koop, zich van een tusschenpersoon te bedienen Het bericht meldt, dat 100 middenstanders het request hebben geteekend. Inderdaad hebben ook achtenswaardige personen hunne handteekening geplaatst. Jammer echter voor hen, dat er onder hen zijn (wie zal zeggen hoeveel!) die hebben geteekend, zonder aandachtig het request te lezen, en dat één der achtenswaardigen, tevens één der meest gegoede burgers, heeft verklaard, dat hij niet zou hebben geteekend, wanneer hem alles naar waarheid was meegedeeld geworden. Dan spreekt men van den „middenstand". Dat woord is van rekbare beteekenls. Behooren daartoe dan die onderteekenaars, die gerekend worden tot de meest gefortuneerden Zoo ja, zoo slaagt men er bitter slecht in, het te doen voorkomen alsof men met het request |het welbe grepen belang op het oog had van een verdrukt deel van 't menschelijk geslacht. Dan wordt het zelfs potsierlijk, de dravers voor de beweging te zien poseeren als redders in den algemeenen nood. M. i. laat het gebruik van dat woord zien, dat men te maken heeft wat ieder in Tholen trouwens weet met dezelfde personen, die om politieke redenen bij de laatste verk'ezing tegen de zitting hebbende raadsleden ageerden. Dat het schrijven en stoken tegen de bouw vereeniging niets is dan het najagen van politieke doeleinden. „Middenstand" is uwe politieke leus. Men haalt dat paard weer eens van stal, maar men vergeet het algemeen belang. Daarover wel eens nader. X X. MARKTBERICHTEN. Tholen, 12 Febr. Aan de weekmarkt «a-en de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f A f nieuwe f 6,50 a f 8; rogge f 5,50 A f 6.—, nieuwe f A f zomergerst f 4 a f 4.50; wlntergerst f 5 A t 5,60; haver f 3,40 A 14,60; bruine boonen f 13 Af 15; witte f 7 A f 12,50; voererwten f 7,50 A f 8; kookerwten f 14 A f 15; wikken f 10 A t 11paardeboonen f 7 A f 7,80 per H.L.; koolzaad f 9,50 A 110.75; karwijzaad f 15 70 A 115,80 per 50 K.O.uien f 1,30 A 1 1,50 per 50 K.G.; kipeieren f 3,60 A f4 per 100 stuks; hoolboter f 0,60 A f 0,65 per J K G. naar waarnemingen verricht In den morgen van 14 Februari 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.0 te Horta; laagste barometerstand 731.3 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 14 Februari 1910 tot den avond van 15Februarl): Meest matige aanvankelijk Zuid-Oostelijke later Westelijke tot Zuid-Westelijke wind toenemende bewolking; later waarschijnlijk regen. Zelfde temperatuur. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 14 Febr. De barge „Garesbroke Caslle", kapt. J. Coleman, van Dieppe v naar Duitschland. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" „Stad Zierikzee". FEBRUARI. en Van Zierikzee: Dln8d. 15'smorg. 8,30 Woens. 16 8,30 Dond. 17 9,- Vrljdag 18 8,30 Zaterd. 19 8,30 Zondag 20 9,— Maand. 21 10,— Dinsd. 22 10,— Van Rotterdam: Dinsd. 15'smorg. 11, Woens. 16 10,— Dond. 17 10,30 VrfdaglS 11,— Zaterd. 19 8,— Zondag20 9,— Maand. 21 10,— Dinsd. 22 10,30 18 Februari 1910 hopen onze Ouders en Grootouders: JOB VAN DER WEIJDE en JANNA OOLE, hunne 25-jarigeEchtvereeniging 1 te herdenken. Dreischor, 14 Febr. 1910. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. De Heer en Mevrouw DE HAAS— Bergsma geven hierbij kennis van de geboorte van hun Zoon /OHANNES /ACOBUS. Zierikzee, 14 Februari 1910. Te 's-Gravenhage overleed heden, In den ouderdom van 83 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de HoogEd. Oestr. Heer J. W. J. ZEGERS RIJSER, gepenslonneerd Generaal-Majoor der Artillerie. Den Haag, 13 Februari 1910. C. P. VAN DER LEK DE CLERCQ— Zegers Rijser. J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2