Dinsdag 15 Februari 1910. Eerste Blad. NIEUWSTIJDIN6EN. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESCHE (Z i e r i Is. z e e s c h e NIEUWSBODE. C o ur an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8888. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. AD VERT.NTIEN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels IC ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ura. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oiractauri A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NEDERLAND. Mvppel, 12 Febr. Aan het station alhier geraakte gisterenmiddag een jongedame, die hare zuster In den trein op het oogen- blik van vertrekken, nog even de hand wilde reiken, bij ongeluk tusschen den trein en het perron en werd zij nog een eindweegs medegesleepl. Men riep luidkeels om hulp; gelukkig hoorde de machinist de noodkreten; hij stopte zóó krachtig, dat de rem brak, maar de trein hield stil, waardoor erger - voorkomen werd en de jongedame uit haar benarde positie gered kon worden. Naar wij vernemen, heeft zij slechts weinig letsei gekregen en is haar toestand vrij gunstig. De trein had door het ongeval natuur lijk eenlge vertraging. Amsterdam, 12 Febr. Sedert eenlge maanden duurt de staking der metselaars en opperlieden In de bouwvakken alhier nu reeds onafgebroken voort. De patroons willen van geen toegeven weten, zij zullen aan de staking vooreerst geen einde maken. Doch ook de arbeiders zeggen sterk genoeg te zijn, om den strijd vol te houdenzij zullen niet toegeven. Vol gens hun beweringen Is de ondersteunfng voldoende en de geest onder de stakers eenparig vóór volhouden. Bovendien ver dienen vele vrouwen gedeeltelijk den kost door ult-werken-gaan enz. Briquetten uit straatvull. De ge meente Amsterdam wil met de vernietiging van haar huisvuilnis den weg van het crushlng-systeem (Engelsche vinding) op. 1 f Het vuil wordt dan fijngemalen, door F verhitting tot 130 gr. gesteriliseerd en door vermenging met teer tot briquetten geperst. Met het verbranden van dergelijke briquetten, door een Parijsche fabriek geleverd, is in één der gasfabrieken te Amsterdam een proef genomen, die boven verwachting Is geslaagd. De gemeente heelt nu de vraag, in hoeverre de ver werking van het vuil tot briquetten op loonende wijze kan geschieden, nog in studie. Dat de bevolking der hoofdstad van ons land over het algemeen nog niet tot de vegetarische leefwijze bekeerd is, maar nog steeds tot 't vleeschverorberende deel der menschheld behoort, blfkt wel uit het volgend staatje. Geconsumeerd werden In hel afgeloopen jaar 39.073 vette runderen, 16 308 vette en graskalveren, 14 319 nuchtere kalveren, 61.342 varkens, 7925 schapen en lammeren, 377 geiten en bokken, 5609 paarden en twee ezels. Wij twijfelen er niet aan, of ook het pluimvee en het gevogelte, de j visschen en het wildgedlerte, zullen in grooten getale de vereerende belangstelling der Amsterdammers, zoo al niet gewaar deerd, dan toch aan den lijve ondervonden hebben. De Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer Marcellin Pellet, heeft van het comité, dat zich te Amsterdam gevormd heeft om bijdragen in te zamelen ten bate van de noodlijdenden door de overstroo mingen In Frankrijk, 50,000 francs ont vangen. De gezant heeft den voorzitter van het comité, den heer Van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, hartelijken dank betuigd voor deze zeer belangrijke bijdrage. 's-Gravenhage, 12 Febr. De Haagsche correspondent van De Telegraaf schrijft: Heden gaat de minister van Justitie, mr. Nellssen, met twee maanden verlof, teneinde genezing te zoeken voor zijn geschokte gezondheid, die geleden heeft onder een Inspannenden arbeid en de hooge eischen, die deze bewindsman zichzelf steeds heeft gesteld. Het ministerie heeft wel met ziekte te kampen. Eerst het overlijden van minister Bevers, vervolgens het ontslagnemen om gezondheidsredenen van generaal Sabron, dan ongesteldheden door overspanning van de ministers Talma en Nelissen, waarbij van den eerste nog een oogontsteking kwam, en nu Is minister Regout weer ziek. Intusschen kunnen wij met beslistheid het gerucht tegenspreken, als zou het bij den heer Nelissen reeds vaststaan, dat hij ontslag zal nemen. Dat Is ten eenenmale onjuist. Met leedwezen zien zeer velen echter de noodzakelijkheid van 's minister's verlof In. Hij heeft zich In z'n tweejarige ambtsvervulling zulk een uitstekende reputatie verworven, deze bescheiden, eenvoudige man geniet zóó aller sympathie, dat we hem van harte een spoedig herstel toewenschen. De heer Heemskerk, die ook reeds waarnemend minister van Koloniën is geweest, zal tot 11 April het departement van Justitie beheeren en In de Kamer verschillende ontwerpen van den heer Nelissen moeten verdedigen. Deze laatste gaat Zondag de stad ver laten. De Minister van Waterstaat denkt Maandag zfn bezigheden aan zijn depar tement te hervatten. Rotterdam. Het huls, Korte Hoogstraat 36 alhier, waarin vroeger werd uitgeoefend de heeren- en kinder-kleedlngzaak M. Oost- meijer, Is met Ingang van 1 Februari over gegaan aan de firma A. Kreymborg Co eigenaresse van het nieuwe groote pand aan den Binnenweg, hoek Eendrachtstraat. Het winkelhuis, Korte Hoogstraat, zal na verbouwing, nog dit voorjaar, door genoemde firma worden betrokken. Oisterennamiddag viel de 51-jarige voerman J. B., aan den Haringvliet N.-Z., plotseling van den bok van zijn wagen. Een geneesheer, die in de buurt was, constateerde den dood door hartverlamming. In de Jan Porcellisstraat ontmoette Vrijdagnacht de agent van politie 3e kl-, S. Visser, 2 verdachte personen. Hij vond het raadzaam, in verband met de ver schillende inbraken, de laatste dagen in het Weslelfk stadsdeel gepleegd, de belde heeren mee te nemen naar den politie post Duivenvoordestraat. Één van de kerels echter maakte zich uit de voeten, terwijl de ander werd meegenomen. Nauwelijks echter was hij binnen of, toen hij zijn kans schoon zag, droste hij ook. Hij zette het op een loopen en snelde de Aleldis- straat in. Het werd een wedloop met hindernissen, want aan het einde van de korte Aleidlsstraat bevindt zich een hek, waarachter een sloot, die de grens vormt met de wellanden aan Beukelsdljk. De vluchteling klom snel het hek over, maar kwam toen in de sloot terecht, weldra door Visser gevolgd, terwijl ook de agent D. v. d. Linden zich bij het tweetal voegde In de niet bijster frissche sloot. In weerwil van het weinig verkwikkende waterballet hielden de agenten hun mannetje nu ter dege vast en brachten hem weer over naar den politiepost. Het bleek, dat de vluchte ling een bekende van de politie was, B. J. Str. Op hem werden bevonden een bos met valsche sleutels, een boor en een eind kaars. Men meldt uit Rotterdam: De vorige week zond de machine- fabrikant C. B zaken doende aan de Zuidblaak alhier, den 15-jarlgen kantoor bediende uit met een check groot 3800 kronen, om deze naar Stokholm te ver zenden. De bediende opende onderweg het couvert, nam de check er uit en stopte een waardeloos papier In de plaats hier van in het couvert. Bij aankomst van de check te Stokholm bleek het de firma, dat de check waarde loos was en werd de Rotterdamsche firma dadelijk daarmede in kennis gesteld. Al spoedig viel de verdenking op den kantoor bediende, die eenlge dagen later de goede check, welke hl) Intusschen nog in zijn bezit had, aan het adres nazond. De politie heeft zich in deze zaak gemengd. Den Bommel, 12 Febr. Op de boot naar deze gemeente, die gisterenmiddag om half twee van de Maaskade vertrok, heeft een passagier 2de klasse, zonder aanleiding, tegenover den Schledamschen wal, drie revolverschoten gelost op den conducteur v. O. Met moeite hebben het personeel en de passagiers den razenden man overrompeld en gebonden om hem zoo te Schiedam aan de politie over te leveren. De conducteur bleef ongedeerd. Een later bericht meldt: De 57-jarlge L. V., wagenmaker alhier, verdacht van den moordaanslag op den conducteur J. W. v. O. van de Bommelsche boot, is hedenmorgen na opgemaakt proces verbaal naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht ter beschikking der justitie. Hedenmorgen zijn de kogelijes van de patronen op de boot nog in beslag genomen. Nadat de man was aangehouden en met de tram van het Hoofd vervoerd werd naar het politiebureau, liet 1-ij onderweg nog een lucifersdoosje met zeven scherpe pa tronen uit zijn hand op straat vallen. Tot lid van den raad der gemeente Mellssant Is in de plaats van wijlen den heer D. Slellng gekozen de heer L. Slellng Dzn. met 93 stemmen. Op den heer J. A. v. Nleuwenhulzen waren 89 stemmen ver- eenigd. Zierikzee, 14 Febr. Professor dr. Eerd- mans van Leiden zal voor den Neder- landschen Protestantenbond alhier In de Concertzaal een drietal voordrachten houden over „De hedendaagscne godsdienstige richtingen in de politiek". Aanstaanden Vrijdagavond den 18den dezer, zal deze spreken over „De antithese. De christelijk- historischen". Bij kon. besl. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zierikzee mr. Th. L. Prins, oud-Indisch rechterlijk ambte naar, thans kantonrechter-plaatsvervanger te Eist, onder toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Van de De Ruylerschool te Vlissingen Is geslaagd voor derden stuurman voor de groote stoomvaart de heer L W. IJzerman. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de prijzen der wol hun maximum nog niet hebben bereikt. De sajetfabrikanten te Lelden hebben hunne noteeringen alweder moeten verhoogen, tengevolge van de stijgende wolmarkt; ook in katoen Is vooreerst van geen verlaging sprake, integendeel lulden de berichten ook van verhoogde prijzen. Er is wijziging gebracht in den eed voor doodschouw, die door de doctoren moet worden afgelegd vóór zij met de doodschouw worden belast. Thans Is be slist voorgeschreven, dat zij door persoon lijke schouwing zich van het overlijden moeten overtuigen. Nieuwerkerk. Vrijdagavond gaf de Rederijkersvcreeniglng van Oosterland In de zaal van de „Meebaal" alhier een tooneelultvoeringhetzelfde stuk, dat ze onlangs te Oosterland gaf, „Hef Verloren Document of Twee Arme Vlsschersklnde- ren", kwam ook hier voor 't voetlicht. Het tamelijk zware tooneelspel In 4 be drijven werd door deze dilettanten ver dienstelijk gespeeld. De hoofdrollen waren in goede handen en werden con amore vervuld; maar ook de andere meer ondergeschikte figuren werden goed weer gegeven. Zooals ons reeds bij vroeger door ons bezochte uitvoeringen was op gevallen, toonen de leden dezer vereenlglng met veel ernst hun taak op te vatten en te streven naar een hooger peil van kunst, dan men bij dilettanten op het platteland gewoonlijk verwacht. Bruinisse. Woensdag en Vrijdag werd alhier door den gemeenteraad vergaderd. Deze vergaderingen waren belden van langen duur, daar de behandeling van de vaststelling van den hoofdelljken omslag veel tijd In beslag nam. Ingekomen was een brief van Gedep. Staten, verzoekende wijziging van art. 47 van het nieuwe polltie-reglemcnt (brand weer). Bij dit artikel was bepaald, dat inwoners bulten de kom der gemeente wonende vrij zouden gesteld zijn van de loting voor de brandweer. In overeen stemming met den wensch van Gedep. Staten is dat art. zoo gewijzigd, dat thans voor de loting in aanmerking komen de bewoners der wijken A en B. Ingediend was een bouwplan van den heer Goudzwaard, met verzoek een stoepje te mogen aanleggen. Dit werd toegestaan onder bepaling dat breedte en hoogte van den stoep zullen moeten goedgekeurd worden. Ingediend was de begrooting voor de bestrating van een gedeelte Weststraat, de rloleerlng in de Verl. Molenstraat, trottoir Verl. Molenstraat en rloleerlng Braampadje. Deze werd goedgekeurd en besloten de werken aan te besteden gelijktijdig met de aanbesteding van de andere uit te voeren gemeentewerken. Door den heer Onderdijk was eervol ontslag verzocht als klokkenist der ge meente en ontslag als huurder van het door hem bewoonde gemeente-gebouw tegen 1 Mei a s. Belde werd verleend. Goedgekeurd werd een post van af- en overschrijving op de begroollng van 1910 en een Idem op die van 1909. Op voorstel van den burgemeester werd besloten de cijns, die op verschillende eigendommen ten opzichte der gemeente rust, afkoopbaar te stellen onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten. Nog werd besloten een kast aan te schaffen tot berging van het oud-gemeente archief, hetwelk door den secretaris be langeloos in orde zal gebracht wor Vastgesteld werd het kohier der hon belasting, met 39 honden, ad f 117, het kohier van den hoofdelljken om: De propaganda-uitvoering, Vrijdag avond alhier door de Gymnastiekvereeni- ging „Olympia", onder leiding van den heer A. C. Klvlet, gegeven, was zeer goed bezocht. Door den voorzitter, dr. De Koek, werden de leden voorgesteld en werd een korte rede gehouden, waarin de belangrijkheid der beoefening van de gymnastiek aan de aanwezigen duidelijk gemaakt werd. Daarna werd met de oefeningen een aanvang gemaakt, die uitstekend tot haar recht kwamen. Men was er algemeen verbaasd over, dat de leden der Vereenlglng, die pas In Maart van het vorige jaar werd opgericht, reeds zoo uitstekend geoefend waren en zulke flinke turners bleken te zijn. Ook de oefeningen der adsplranten maakten een uitstekenden indruk. Enkele leden der Gymnastlekvnreenlging „Rust Roest" had den de beleefdheid gehad uit Zierikzee over te komen en verleenden bij enkele oefeningen hunne medewerking. Na afloop der oefeningen betuigden dan ook de heeren Bolt, voorzitter der Gewestelijke Gymnastiekvereenlging, Steyns, leeraar in de gymnastiek te Zierikzee, en de eere voorzitter van „Olympia", den heer Hage, burgemeester dezer gemeente, hunne groote voldoening over hetgeen de Gymnastlek- vereeniging „Olympia" had te zien gegeven. Groote lof werd gebracht aan den heer Klvlet, den bekwamen leider der Vereeniging, voor de uitnemende wijze, waarop hij de leden had geoefend. Met het zingen van het Bondslied „Vrank, Vrij, Vroom, Vroed", werd deze goedgeslaagde avond besloten. Hopen we, dat het doel der Vereeniging propaganda te maken voor het gymnastiek onderwijs zal zijn bereikt en dat velen zich als werkend lid of adsplrant-lid zullen aansluiten. Doch is 't wenscheltjk, dat het aantal werkende leden vermeerdert, niet minder te wenschen is het, dat velen toetreden als donateur of begunstiger der Vereenlglng, daar deze uit den aard der zaak voor toestellen, onderwijs enz., vele uitgaven heeft, die door de werkende leden alleen moeilijk te dragen zijn. Mogen dus velen den penningmeester met toe treding als ondersteunend lid verblijden. Stavenisse. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd op verzoek van Joh. L. Polappel c.s. (In hoofdzaak suikerbietenagenten en koop lieden) besloten, in verband met de in de vorige raadszitting aangenomen verlenging van het havenplein, deze verlenging niet te doen plaats hebben tot 9 M. breedte, maar ook het bestaande nieuwe gedeelte, tot 12 M. breedte. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van J. Dane Dz. en anderen om voor de binnenkomende schepen In het regle ment op de havenpolitie een bepaling op te nemen omtrent de grootte dier schepen. De jaarwedde van de telefoniste werd gebracht van f 150 op f 200, terwijl ook de vergoeding voor kantoorhuur enz. nader geregeld werd. Als leden der commissie tot werii. tn schoolverzuim werden herbenoem le heeren C. Steendljk, J. van Oost en A. P. W. Hanssens, die met 1 Maart perio diek moeten aftreden. St.-Filipsland, 12 Febr. De stoker v. Brusselaar, die een 5-tal weken geleden zoo deerlijk verminkt werd bij 't te vroeg afspringen van de locomotief, heeft gisteren hersteld het ziekenhuis te Steenbergen kunnen verlaten. Hij mist echter den rechter arm en 2 vingers der linkerhand. Door aandeelhouders is benoemd tot beëedlgd weger aan de weegbrug op de kade J. Geense. St.-Annaland, 14 Febr. Vrijdagavond gaf „Accelerando" In het „Café Rijnberg" zijn 39ste uitvoering, welke .erd bijge woond door een niet zeer talrijk publiek, dar voor een gede' 'te nog bewijzen gaf de noodige eigenschappen te missen, die een goed toehoorder behoort te bezitten. Geen wonder dus, dat deze uitvoering niet de voldoening heeft geschonken van de vorige, toen het bezoek grooter was, en alles met de noodige aandacht gevolgd werd. Het gezelschap had zich anders veel moeite getroost en was opgetreden met een geheel nieuw programma, be vattende 8 muziek- en twee tooneelstukjes: „Een half uurtje In doodsangst" en „Een leuke mop". Het oord el over de uitvoering was zeer gunsti de stemming was goed en de teekens werden heel goed In acht genomen, zoodat de muziek schoon Hork terwijl de opvoering d> t beid. vooral van 't eerste, gmot ge'.., schaft heeft door de vele aardige zetten en grappen, waarom telkens hartelijk ge lachen werd. Een woord van lof mag aan de spelers niet onthouden worden. Moge de volgende uitvoering weer drukker bezocht worden, vooral door hen, die als gewone bezoekers nu gemist werden. Middelburg, 12 Febr. Het laat zich wel begrijpen, dat de verduistering van Engel sche postal-orders, welke thans weer aan het licht is gekomen, druk besproken wordt en doet terugdenken aan de nu 8 jaar geleden gepleegde groote verduistering op het kantoor der firma Stoddaert, waarvoor toen verschillende personen zijn veroordeeld. Als men weet, dat vooral des Zaterdags, duizenden en duizenden brieven worden ontvangen, laat het zich wel begrijpen, dat het niet zoo gemakkelijk gaat van te kunnen vaststellen, waar de diefstallen plaatshebben. Immers als de daders niet op heeterdaad betrapt worden, mag niet vergeten worden, dat tusschen het ter post bezorgen van de brieven In Engeland en de aankomst te Mid delburg, zij door verschillende handen gaan. Op het postkantoor worden de brieven behandeld door een groot aantal bestellers, welke daarvoor des Zaterdags geregeld exlra-dienst hebben. In verband met den diefstal van postal- orders, worden door de politie voortdurend nog personen in verhoor genomen. Arresta ties hebben evenwel niet plaats gehad. Veel licht wordt dan ook In deze duistere zaak niet ontstoken. De electrlsche tram Vlissingen— Middelburg (de eerste electrlsche tram in Zeeland) zal uiterlijk 1 Mei In exploitatie komen. De heer mr. J. Adrlaanse alhier Is met ingang van 1 Mel a s. bf oemd tot hoofdredacteur van het Weekblad van Deurwaarders. De vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg ontving van een dame f 300. Door Gedep. Staten werd aan J. H. W. van Meetendonk als bode ter Provinciale Griffie van Zeeland, met Ingang van 16 Maart a.s., eervol ontslag verleend. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Op Woensdag 9 Maart zal aan het ge bouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteedhet wegruimen van de overblijfselen van het wrak van het op den Banjaard onder Haamstede gezonken stoomschip Alverton", met bijkomende werkzaamheden. Dreischor. Ten gemeentehuize werd j.l. Vrijdag alhier aanbesteed het maken eener beschoeiing aan de haven. De uitvoering van het werk werd gegund aan den laagsten Inschrijver, zijnde de heer J. J. Geluk te Tholen, voor 1 1720. Tevens werd aanbesteed het maken van een oestr.-'lng. Het werk werd gegund aau den heer V Wandel te Nieuwerkerk, voor f 954 Landbouw pn Veeteelt. Zierikzee, 14 Febr. Zarerdag ve „aJ.rae ten huize van den heer Verwer de ver eenlglng „Vooruitgang zij ons Streven". De heer De Boer opende en leidde btj ontstentenis van den Voorzitter, den heer Koofman, de vergadering. Het deed hem genoegen, zeide hij in zijn openingswoord, dat de vergadering evenals de vorige, zoo talrijk bezocht was, en In de betere op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1