Zaterdag 12 Februari 1910. (Z ier ik.ze©soh.e O o u r a n t). NIEUWSTIJDINQEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, la voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8887. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur; J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. INDIË. Diefstal in den kraton te Solo. 1 15,000 is er gestolen, en wel uit de particuliere vertrekken van den Soesoe- hoenan, waartoe slechts enkele vertrouwden toegang hebben. De regent van politie heeft reeds huiszoekingen gedaan. Zoo ging het gerucht bij de Inlandsche ge meente. De N. Vorstenlanden toog op Informatie en vernam, dat het gerucht waarheid was. De diefstal is gepleegd tijdens de Soesoe- hoenan en de toean ratoe op Paras waren en ontdekt werd het natuurlijk eerst na terugkeer van het uitstapje. Onder die i, f 15,000 waren 10 bankbiljetten van f 1000. Dit, benevens de omstandigheid dat het geld bewaard was In een vertrek, zooals gezegd, waar niet iedereen komen kan, maakt het geval mysterieus. Zóó boos was Z. H. over zooveel brutaliteit, dat hij niet tevreden was met het onderzoek alleen van den regent van politie en diens ondergeschikten, maar dat ook de schout ontboden werd. Persoonlijk legde de Soe- soehoenan den schout de omstandigheden uit en stelde hem in de gelegenheid de kamer met de naaste omgeving op te nemen om een plattegrond te maken. AMERIKA. Te Wltham In Essex heeft op een vergadering ten bate van de erwtenplukkers In Essex een Anglikaansche geestelijke verteld, hoe John Burns, de minister van plaatselijk bestuur, verleden jaar zomer, toen hem klachten bereikten over het leven van de arme Londenaars, die jaarlijks bij duizenden In Essex erwten gaan plukken, zich als arbeider vermomde en eenige dagen lang met dat volk mee erwten - plukte. Na dien is er een rapport van zijn depattement over de zaak verschenen. Burns is van oordeel, dat eerst de open bare meening wakker geschud moet worden voor men de wet te hulp kan roepen, teneinde de boeren en de erwten- koopers te dwingen, beter voor de plukkers te zorgen. De menschen moeten tegen woordig 's nachts op het veld doorbrengen en worden minder behandeld dan vee. De bisschop van St.-Albans, die de ver gadering leidde, stak den lof van minister Burns. c De bemanning der Amerikaansche pakketboot „Kentucky", die op den Stillen Oceaan ln een storm zoodanig ontredderd werd, dat zij ten slotte zonk, heeft hare redding te danken aan de draadlooze telegraphie. De beambte, die de draadlooze sein toestellen aan boord bediende, verhaalt: „De seintoestellen waren aan boord van de „Kentucky" aangebracht kort vóór ons vertrek voor een reis waarop wij om Kaap Hom zouden varen, „Vrijdagsmorgens, In een hevlgen storm kwam de le machinist mij zeggen, dat het schip verloren was. Een uur later was Ik In gemeenschap met het schip „Alamo", dat ongeveer 90 mijlen van ons verwijderd was, maar eerst tegen 12 uur kon de kapitein met juistheid de plaats bepalen waar het schip zich bevond. „Tegen half 12 kwam de electriclen ml] zeggen, dat het water snel aan 't rijzen was in het ruim en dat wij niet heel lang meer eleclrlcilelt zouden hebben. „Toen werd aan alle mannen bevel gegeven hun andere werk te laten varen en aan de pompen te gaan, om het water te beletten, hooger te komen. Zoo gelukte het ons het nood-telegram te herhalen, tot het opgevangen werd. „Toen de „Alamo" kwam om ons te halen, was het half vier. Het dek van ons schip lag bijna gelijk met het water. Het was dus hoog tijd". De veiligheid op de Amerikaansche sporen laat nog steeds wel het een en ander te wenschen over. Zoo werd Zondag weer eens een snel trein van den Missourl-Paclfic-spoorweg In de buurt van het station Eureka door vier bandieten aangehouden en beroofd. Twee der roovers hadden den trein op een negen mijlen terug gelegen station beslegen, terwijl de belde anderen een mijl ongeveer vóór het station Eureka, met roode lantaarn tusschen de rails gingen zwaaien. De machinist, meenende met een waarschuwlngssein te doen te hebben, minderde de vaart van zijn trein. Maar nu sprongen de twee kerels op de locomotief en bonden den machinist en den stoker. Ondertusschcn waren de belde andere roovers ook aan het werk gegaan Zij haakten de personenwaggons van den trein en reden met de locomotief, den post- en den bagagewaggon een eind verder. De treinbeambten hadden zich, daar ze met den dood werden bedreigd, kalm laten knevelen. Één hunner, die trachtte te vluchten, kreeg een kogel door den voet. Toen reden de schelmen kalm verder. Één hunner bediende de locomotief, terwijl de anderen snel de postzakken nazochten. Daarna hielden zij stil, lieten het water uit den locomotiefketel loopen en verdwenen in het woud. Men weet nog niet precies hoe hoog de waarde is van de gestolen buit. Te Boston kwam Dinsdag de Duit- sche stoomboot „Erika" aanmet een andere Dultsche stoomboot, de „Barzin", op sleeptouw. Laatstgenoemd vaartuig kwam van Australië en was met fijne houtsoorten en andere lading, ter ge zamenlijke waarde van meer dan 3millloen dollar, geladen. Vóór de „Barzin" nog een derde ge deelte van haar reis naar Boston had volbracht, werd zij midden in den Stillen Oceaan door een storm overvallen, tijdens welken de schroefas brak, zoodat het vaartuig niet verder kon. Volgens telegrammen uit Boston nu heeft de „Erika" met het opbrengen der Barzin" het hoogste bergloon verdiend, dat nog ooit werd uitbetaald, te weten een millioen dollar. Uit New-York wordt gemeld, dat volgens berichten uit verschillende deelen van Noord-Amerlka de vleesch-boycot als volkomen mislukt kan worden beschouwd. De groote vleeschfabrieken, in een trust vereenlgd, hebben hardnekkig de prijzen hoog gehouden en ten slotte het spel gewonnen. De kleine kooplieden, die door den boycot en de tegenmaatregelen van de groote fabrieken ernstig hebben geleden, z|jn voornamelijk de slachtoffers geworden. In de Oostelijke slalen van de Vereenigde Staten is het weer fel koud geworden. Te New-York wees de thermo meter (Fahrenheit) Maandag 2 graden boven 0; in den omtrek 10 graden onder 0. Daarbij woel er een storm. In New-York alleen was er bericht van 8 menschen, die door de kou bezweken waren. De binnen vallende schepen hebben een kleed van zes duim Ijs. ITALIË. In de kerk te Vlllafranca is een priester bij het bedienen van de mis, even nadat hij den kelk aan de lippen bracht, bewusteloos neergestort. BI] onderzoek Is gebleken, dat de wijn in den kelk vergift bevatte. De voornaamste schuldige aan dien moordaanslag, waarin men een politieke wraakoefening ziet, is nog niet ontdekt; maar drie geestelijken zijn in hechtenis genomen onder verdenking van mede plichtigheid. TURKIJE. Oud-Sultan Abdul Hamld moet een aan val van razernij gehad hebben. Hij heeft getracht zich te wurgen met een halsdoek, en toen een dienaar hem dat wilde be letten, heeft hij den man tegen den grond gegooid en hem een vinger afgebeten. Op het geschreeuw kwamen anderen toeloopen en toen heeft men den oud-monarch in een dwangbuis gesloten. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche gravin Torek von Zendes staat op het punt, den harem van den Khedive van Egypte binnen te treden zoo wordt uit Caïro aan de Londensche Morning Leader geseind. Sedert jaren bewoonde de gravin een mooie villa, vlak tegenover het paleis van den Khedive te Koubbeh, in de buurt van Caïro. Oedurende den pelgrimstocht naar Mekka van haar vorstelijken buur en „vriend" Is zij tot den Islam overgegaan, om hem bij zijn terugkeer te kunnen trouwen. Volgens de Mohammedaansche wet is een trouwplechtigheid niet noodig. Alleen werd door beide partijen een soort huwelijkscontract onderteekend. De gravin bewoont thans het aan den Khedive toebehoorende slot „Matarle". Zij moet een zeer Intelligente en ontwikkelde vrouw zijn. Van haar man, graaf Torek von Zendes, leefl zij gescheiden, en zij krijgt bij haar intreden in den harem den titel van prinses Zobeida. De correspondent van het Londensche blad voegt hieraan toe, dat het te Caïro algemeen bekend Is, dat tusschen den Khedive en de gravin inde laatste maan den een zeer gespannen verhouding bestond, en dal de gravin zelve heeft aangedrongen op haar erkenning als echtgenoote van den Khedive, om zoo doende weder In het intact bezit van haar eenigszins geknauwde eer te komen. RUSLAND. De leden der tweede Doema, die ver oordeeld zijn wegens samenzwering, zijn Vrijdag te St.-Petersburg zwaar geboeid naar het station gebracht om naar de Siberische mijnen te worden vervoerd. De socialistische leden der huidige Doema trachtten vergeefs den vertrekkenden een ovatie le brengen. In den laatslen tijd zijn weer velen In hechtenis genomen. De couranten mogen er geen melding van maken en mogen ook geen berichten openbaar maken over de revolutionnaire beweging. ENGELAND. In de. Engelsche „groote wereld" is groot opzien gewekt door een liefdes geschiedenis. De dochler van Lord Knollys, particulier secretaris van Koning Edward, Is gevlucht met een jonkman, wlen zij haar liefde schonk; volgens sommigen een jongen officier, volgens anderen een gewezen koetsier harer familie. De gelieven kwamen te Marseille aan en begaven zich vandaar naar Gibraltar. Zij willen naar Amerika gaan. De geheime deteclive Arrow is hun achterna gezonden. FRANKRIJK. Het water van verscheidene rivieren: de Yonne, de Loing, de Grand Marin, Is wéér gewassen en dientengevolge werd verwacht, dat de Seine te Parijs weder wat zou slijgen. De Doubs is weder 5 meter gerezen boven den laagsten waterstand en van alle kanten, zoo meldt een telegram uit Besargon, wordt bericht, dat het water onrustbarend wast. 't Is te hopen, dat het niet weder zoo erg zal worden als het geweest is. De Matin geelt een beschrijving van den toestand te Draveil Vlgneux Veertien dagen lang Is het laaggelegen deel der stad, de zoogenaamde „Ville Draveil", geheel afge zonderd geweest, verlaten door zijn 800 inwoners en overstroomd door een water vloed, die tot aan het dak der huisjes reikte. Het water is nog niet geheel verdwenen; maar waar het droog werd ziet men treurige verwoesting. Toen het water kwam, trachtten de manschappen der genie, met groot geduld, bruggetjes te leggenmaar die werden als stroohalmen weggeslagen door den stroom. Toen voeren zij, dikwijls met levensgevaar, in schuiten naar de hulzen om de bewoners te redden, die van de eene verdieping naar de andere vluchtten voor het water en aanhoudend met noodschoten hulp Inriepen. De vluchtelingen, die toen naar het hooger gedeelte van Draveil werden ge bracht, waar veel gebrek is geleden, keeren nu vandaar terug naar hunne huizen, hunne villa's, die er kort te voren zoo keurig en vroolijk uitzagen en waar nu alles vernield Is en gebroken, vol modder en slijk en de muren op Instorten staan Na den vernielenden watervloed, voor welks onreinheden men vreesde, komen nu stroom-onlsmettende vloeistoffen, om de schadelijke gevolgen te weren. Te Javel o. a., de wijk der Parljsche vodden rapers, vloeiden Maandag stroomen creosoot, karbol, chloorkalkwater enz., die wel geen aangename lucht verspreidden, maar zeker het pleit zullen winnen tegen schadelijke miasmen, bacillen en microben. En zoo gaat het overal, waar het mogelijk is. De Parijsche wijk St.-Lambert wordt sedert het laatst van Januari onveilig gemaakt door een steker. Hij heeft al verscheiden jonge meisjes en jonge mannen 's avonds op straat met een mes gestoken. Bij twee jonge mannen is het raak geweest, de één heeft een steek in de borst, de ander In het onderlijf gekregen. Het is een baardelooze man met gladgeschoren gezicht, goed gekleed, met een'pet op. Dezer dagen maakten wij melding van een moordaanslag te Rljssel, waaraan een kaslooper, Thaln genaamd, ten offer is gevallen, die met verpletterd hoofd op den zolder van 't huis van den wijnhan delaar Favier werd gevonden. Deze, die gevlucht was, is Dinsdag te Nancy gearresteerd. Brieven, die Favier gedurende de laatste drie dagen uit ver schillende plaatsen naar Rljssel zond, brachten de politie op het spoor van den moordenaar. Favler's vrouw bevindt zich nog steeds In hechtenis, en het zal bij de confron tatie met haar man, die naar Rljssel getransporteerd wordt, wel blijken, in hoeverre zij kennis heeft gedragen van zijn bloedig voornemen. Te Rij ssel heeft de arrestatie van den moordenaar ontzaglijke opschudding ver wekt, daar de familie Favier daar, als één der oudst-ingezetene, zeer goed stond aangeschreven. Favler's oude vader Is één der hoogste beambten der mijnonderneming „Casimir- Perier" te Rljssel. De grijsaard Is totaal gebroken door de afschuwelijke misdaad van z^n zoon, die hij nog steeds niet kan verklaren, daar de jonge Favier, indien hij zoo dringend geld had noodig gehad, het stellig van zijn vader had gekregen, Indien hij er om had verzocht, zooals reeds vroeger was geschied. Parijs, 9 Febr. De Seine rees 21 centi meter. Een nieuwe stijging van 30 centi meter wordt voor morgen verwacht. 80 Meter van den rijweg der lvty-kade zijn ondergeloopen. DUITSCHLAND. Twee werklieden bij Dusseldorp hebben een schandelijk misdrijf gepleegd. Vrijdag werd onder de overblijfselen van een 's nachts afgebrande schuur een werkman dood gevonden en Zaterdag bleek, dat hij het slachtoffer van een misdaad was ge worden. De werkman Klingen had met zijn broer In de schuur overnacht. Twee andere werklui begoten hen met petroleum en staken de schuur in brand. De ééne broer verbrandde levend, de andere kon zich nog bijtijds redden. Te Schönbrunn, in Beieren, kon men sedert den vorlgen zomer een sneeuwwltten reebok, gewoonlijk In gezelschap van vijf reeën, zien rondspringen. De een of andere strooper moet het dier afgemaakt hebben. In een melkerij te O. afenort, in Silezië, Is een melkster met heur haar in het centrifugeertoestel geraakt. De vlecht werd door de as gegrepen, en de vrouw de heele hoofdhuid met al het haar met de wenkbrauwen mee afgerukt. De arme ge scalpeerde bood een afgrijselijken aanblik. De dokter, die het bloed hielp stelpen en de wond verbond, hoopt haar In het leven te kunnen houden. Te Essen hebben twee jonge beulen terecht gestaan, twee knapen van 14 jaar, die een negenjarigen knaap ergerlijk hadden mishandeld. De rechtbank veroordeelde den voor- naamsten schuldige tot 8 maanden en den anderen knaap, zijn helper, tot 3 maanden gevangenisstraf, en de president betuigde, bij het voorlezen van het vonnis, zijn leed wezen, dat hij dergelijke wreedheden niet met stokslagen kon straffen. Op het station Hennersdorp wilde een moeder haar dochtertje van acht jaar, dat gevaar liep onder een rangeerende locomotief te komen, van de spoorslaven redden. Zij trok daarbij haar andere kind van een jaar mee en alle drie werden door de locomotief gegrepen. De moeder en het oudste meisje waren op slag dood; het andere kindje verloor een been. BELGIË. De verbreeding der vaart van Brussel naar Charleroi, die zeer belangrflk Is voor het kolenvervoer uit de Z.-Belglsche bekkens, zal weldra onder handen ge nomen worden. Zaterdag zijn de werken tusschen de sluizen nos. 30 en 40, d. w. z. tot aan de grens der provincie Brabant, aanbesteed. Men schat de kosten voor dat gedeelte op 3.030.214 fr. 66. De werken in hun geheel van Brussel naar Charleroi zullen 53 millioen vorderen. Te Laeken bij Brussel had eenlgen lijd geleden een opzienbarende diefstal van 500 fr. plaats met geweldpleging In vereeniglng. Het Is Dinsdag de Brussel- sche recherche, geholpen door de Amsterdamsche, gelukt te Amsterdam den vermoedelljken dader, zekeren D., een Nederlander, aan te houden. Het Handelsblad van Antwerpen is ten hoogste ontsticht over de wijze, waarop de Carnavals-Maandag daar gevierd is. Het schrijft: Wij zijn geen kwezelaars, die voor een grove klucht de ooren stoppen; maar ais men die menigte vrouwen, meisjes en minderjarige kinderen In jongens verkleed ziet, met ergerniswekkende gebaren zich In open rijtuigen laten rondvoeren, zwijne rijen uitkramend, waarvoor een gendarm beschaamd zou worden, dan mogen wij ons wel afvragen waar toch de politie zat, die de wetten en gemeente-reglementen moest doen eerbiedigen en toepassen. En als men dan mannen ziet, die vuilnis vergezellend en aanmoedigend, of in costumen rond loopend waarvan me:t let terlijk vies moet worden, dan moet men op den duur de Gentsche socialisten gelijk geven, welke de afschaffing van den „slonsendag" vragen. De Gentsche slonsen- stoet kan, dunkt ons, niet zoo laag, zoo gemeen zijn als dit jaar de nachten en de avond van Carnavalsmaandag te Antwerpen waren. NEDERLAND. Amsterdam, 10 Febr. Mevr. de wed. P. W. Janssen alhier, werschende, dat het werk van wijlen haar echtgenoot met kracht zal worden voortgezet, heelt f 25,000 beschikbaar gesteld voor uitbreiding van de werkverschaffing „De Vlijt", manden en stoelenfabriek te Wijk (bij Heusden). Zaandam, 9 Febr. Een 20-jarig jufje, zekere Mina van D., doet hier op 'toogen- blik veel van zich spreken. Voornamelijk hebben de winkeliers den mond vol over deze schoone. In de laatste weken toch heelt Mina een groot aantal winkels be zocht en daar voor belangrijke bedragen Inkoopen gedaan. De juffrouw vertelde overal, dat z ij verloofd was mei een zekeren B., uit Wormerveer, die wel f 30 in de week verdiende. En nu zouden ze gaan trouwen. Natuurlijk was er dus van alles noodig, allereerst een uitzet en een trouw japon. Voor de laatste viel haar keuze op een stof van f 1 75 de el. Men moest haar maar tegelijk de maat nemen en de japon op 't atelier vervaardigen. Dan waren er noodig meubelen, welke le Am sterdam schijnen gekocht te ztyn, matlen, kleeden en gordijnen, glas-, aarde-, blik- en koperwerk, enz. enz. Tal van winkeliers verheugden zich reeds in de prachtige leverantie. De juffrouw had een huls gehuurd, waarheen alles gebracht kon worden, terwijl de heer B. van Wormerveer goed voor de betaling was. Van dit laatste bleek echter weinig en toen werd een onderzoek ingesteld. De vriendinnen verklaarden, dat zij Mina nog nooit met een vrijer hadden gezien en te Wormerveer bleek geen jongmensch van den opgegeven naam te wonen. Dat kon de dame zich niet begrijpen. Precies uitduiden, waar de woning stond, kon zij niet, maar zij zou het huis wel aanwijzen. Te Wormerveer liep zij zoolang, tot zij een woning vond. die te huur stond. Daar was het: haar vrijer was dus ver huisd. Nadere informaties bewezen echter, dat dit huis al eenige jaren onbewoond stond. Toch houdt de juffrouw vol, dat zij de volle waarheid spreekt. Inmiddels gaven de ouders reeds enkelen leveranciers gelegenheid de geleverde goe deren terug te halen. Met eenige onder- klcederen ging dat nl^> omdat Mina ze „aan" had. Men vraagt zich af, of men hier met een krankzinnige, dan wel met een brutale oplichtster te doen heeft. Utrecht, 8 Febr. De politie alhier kreeg Vrijdagavond van een advocaat te dezer slede de mededeellng, dat hem bij het inwisselen van geld, valsche kwartjes waren ter hand gesteld. De muntstukken werden in beslag genomen en een onder zoek Ingesteld. Het bleek toen, dat er Zaterdag In de stad bij vele kleine winke liers eveneens valsche kwartjes waren aangeboden. De politie is thans, naar wij vernemen, In het bezit van een aantal valsche kwartjes. Ze zijn met zorg nage maakt en haast niet van de goede munt te onderschelden. Ook op het postkantoor bleken deze kwartjes In betaling te zijn gegeven. Ook werden Maandag op het agentschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5