ZIERIKZEESCHËMIEUWSBODE. Zaterdag 12 Februari 1910. BLOQKER'S HAAIJER-Banden. Eerste Blad. HAAIJER. (Z ierikzeesohe Cour an t). RECLAMES. Ju km pntatrn nl je wil, Herhalingsoefeningen van de Militie. Ongevallenverzekering bij den Tuin- en Landbouw. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. 66ste JAARGANG. No. 8887. ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hoofdredacteurg A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar bij vooruitbetaling. Redacteur i 1. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. doch zal er niet in slagen een Band te vinden, die evengoed is als de Wenscht gij onbekommerd en goedkoop te rijden vraagt dan aan Uw leveran cier om BEKENDMAKING. Door den Minister van Oorlog is bepaald ge worden dat in het jaar 1910 bij wijze van próef bij de Infanterie, bij de Vesting-Artillerie en bij 'de Genietroepen aan de verlofgangers van de militie, voor zoover deze voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefening onder de wapenen zullen komen, alsmede aan de milicien- sergeanten der lichting 1909, voor zoover zij zulks zullen verlangen, zal kunnen worden vergund, om buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) In of nabij de gar nizoensplaats gelegen is, en de vergunning geen aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanlgê afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De onmiddellijke Chef (Compagnies-Comman dant of de als zoodanig optredende Officier) zal, voor elk geval afzonderlijk, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, bepalen, wie voor de hlerbe- doelde gunst in aanmerking komt. De verleende gunst stelt niemand van eenigen dienst vrij, terwijl de vergunning, wanneer dit den betrokken Chef gewenscht voorkomt, kan worden ingetrokken. ZQ die voor de genoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan, uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst, schriftelijk kennis geven aan hun onmlddellijken Chef (zie hiervóór). Opgemerkt zij: 1°. dat aan den milicien, die eenmaal gevraagd heeft buiten de kazerne te mogen overnachten, daarin geen logies meer wordt verstrekt, dan in gevallen waarin de betrokken Chefs dit als straf of om andere redenen, noodlg mochten achten 2". dat niet dan bij hooge uitzondering ter be oordeeling van den commandeerenden Officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich na het hiervoren aangegeven tijdstip (2 maanden vóór de opkomst) daarvoor aan melden. De Commissaris der Koningin in Zeeland, DIJCKMEESTER. KENNISGEVING. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfsbelasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de verelschte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van het geen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonder lijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburo, 4 Februari 1910. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De heer Slork, lid der Eerste Kamer, verklaarde in dit hooge staatscollege, dat zonder dwang van staatswege van een ongevallenverzekering bij den land- en tuinbouw weinig terecht zou komen. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Hij zeide o. a.„Indien de verplichting „tot ongevallenverzekering voor land- en „tuinbouw ik stel uiterlijk binnen 1 ol „2 jaar niet binnenkomt, dan zal „hoogstwaarschijnlijk de particuliere ver zekering zoo niet te niet gaan, dan toch „een kwijnend bestaan gaan leiden, want „dan zal de aandrang, die lot nu toe op „de tuin- en landbouwers kon worden „uitgeoefend, niet meer werken, omdat zij „niet meer gelooven, dat werkelijk die „verplichte verzekering zal worden inge voerd". Het is zoo, de landbouwers, die zich tegen ongevallen van hun arbeiders ver zekerden, deden dit uit vrees voor erger. Zij vreesden namelijk, en niet ten onrechte, dat het zwaard van Damocles In den vorm van het eertijds door dr. Kuyper Ingediend en sedert nog niet ingetrokken ongevallen-wetsontwerp op de landarbei ders hun dreigend boven het hoofd hing. Maar nu er zich kenteekenen voordoen, dat Minister Talma genoemd wetsontwerp In de eerste jaren althans in portefeuille zal houden, nu nemen vele landbouwers een afwachtende houding aan. Wij mogen ons niet mengen in de kwestie, bij wie de landbouwers zich tegen de ongevallen hunner arbeiders ver zekeren moeten, maar wel kunnen wij hun op de noodzakelijkheid tot verzekering wijzen, omdat wanneer bewaarheid mocht worden, wat de heer Stork In de Eerste Kamer zeide, minister Talma na den op hem geoefenden drang zeker niet stil zitten zal. Zierikzee, 11 Febr. Aanstaande Zondag avond zal onder leiding van Qebr. Feijrn een Bal-Masqué in de bovenzaal van het „Huls van Nassau" worden gegeven. Aan hem of haar, die het schoonste of grappigste costuum draagt, zullen gratis prijzen wór den toegekend. De toewijzing der prijzen zal geschieden door een jury van vijf per sonen die uit de belangstellenden zal gevormd worden. Wij vernemen, dat wellicht nog deze maand in de Concertzaal zal opgevoerd worden „Die lustige Wittwe". Wij vernemen, dat de tooneelclub „Vriendenkring" alhier, het verstreken Zondag in de Concertzaal ten tooneele gebrachte stuk „Een van beide wegen", ook zal opvoeren te Goes, en wel op den 2den Paaschdag. Tot directeur der onlangs te Londen opgerichte maatschappij tot het exploiteeren van de uitvindingen van den ingenieur jhr. R. R. L. de Muralt, te Zierikzee, In zake de toepassing van gewapend beton voor zee- en rivierdijk-bescherming, is benoemd de heer A. E. Carey, C. E. te Londen. Het maatschappelijk kapitaal Is bijeen gebracht in Engeland en Nederland. De nieuwe maatschappij heeft werken aangenomen, uit te voeren aan de Theems in den zomer van dit jaar. Onze vroegere gewestgenoot, de heer C. P. Vijverberg van Ouwerkerk (D.), voorheen hoofd-lngenleur bi] het Royal Irrigation Departement in Siam, is thans bevorderd tot assistent directeur-generaal bij dat departement aldaar. Vanwege de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij is aan Jb. Koper, die 18 jaar als matroos en 22 jaar als schipper aan de reddingboot verbonden is geweest, een pensioen van f 100 verleend en aan Willem Drager, die daaraan 46 jaren dienst had als matroos, viel een pensioen van f 60 ten deel. Beiden werden tevens een zilveren penning toegekend. De nieuwe sluis te Ter-Neuzen zal den 15en Febr. voor de scheepvaart worden opengesteld. Waarschij nlijk zullen dan ook de werken voltooid zijn voor de eiectrische verlichting van het kanaal naar Gent en voor de beweging van de sluisdeuren en de bruggen. Den 1 Mei hoopt de heer C. Snoep, brigade-commandant der Rijksveldwacht te Sommelsdijk, na een diensttijd van ruim 40 jaren (waarvan 12 jaren bij de Kon. Nederl. Marine) met pensioen den dienst Ie verlaten. Zonoemarre. Het armhuis van het Burg. Armbestuur alhier is door den gemeenteraad onbewoonbaar verklaard. Bij het bestuur zijn plannen aanhangig om op een aangekocht terrein een nieuw, doeltreffend armhuis te stichten. Oosterland. Benoemd tot jachtopziener te Bellen (Dr.) de heer P. Roks alhier. St.-Filipsland, 9 Febr. Een echtpaar, dat deze week onze gemeente afliep met een harmonica, bracht ook een bezoek aan een woning, waar 2 meisjes op visite waren, die haar beslijkte schoenen op de voordeurmat gezet hadden. Toen het muzikale 2-tal, na een aalmoes ontvangen te hebben, vertrokken was, kwam men weldra tot de minder prettige ontdekking, dat ook de 4 schoenen der visite verdwenen waren. Ofschoon men de lui nog achtervolgd heeft, kwam men te laat, want ze waren het Zljpe al over. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Henrlëltepolder de heer J. A. Stols te St.-Phllipsland. Stavenisse. In het afgeloopen jaar zijn alhier door de Volksbibliotheek „Elk wat Wils" 1029 boeken ter lezing uitgegeven. Omtrent het nieuwe koloniehuis, dat van wege het C. G. voor Kinderheistellings- en Vacantlekolonies (waarvan wij ook op het eiland Tholen een afdeellng met ruim 200 leden hebben) gebouwd zal worden, vernemen wij het volgende: Ten Oosten van het koloniehuls „Ker- dijk" verheft zich een schoone, breede duinrug. Daarop wordt het nieuwe tehuis gebouwd. Een heerlijk duinlandschap breidt zxh uit naar het N„ het O. en het Z. Een beschutte vallei, Zuidwaarts van het geprojecteerde kinderhuis, behoort bij den grond en vormt een niet genoeg te waar- deeren speelterrein van meer dan 12000 M2. Het nieuwe koloniehuls zal, als het straks hoog op het duinplateau trotsch oprijst uit de vlakte, een blijvend gedenkteeken zijn van de liefde van het Nederl. volk voor het zwakke kind, een schoone her innering aan het volijverige en onvermoeide dames-comilé, een sieraad voor Egmond, welks bewoners de keuze van het hoofd bestuur zeer op prijs stellen. Vóór 20 Juli moet het gebouw gereed zijn, om de kinderen te kunnen ontvangen. Personen, die nog een steentje mochten willen bij brengen aan genoemde inrichting, gelieven zulks te zenden aan mej. Odlnk of den heer Buljze te Stavenisse. Tholen, 10 Febr. Alhier Is door 100 burgers van den middenstand, waaronder zeer vele gegoede landbouwers een request gericht tot den Gemeenteraad, waarin ge vraagd wordt de plannen der Thoolsche Bouwvereeniglng, die eerlang in openbare behandeling zullen komenniet aan te nemen. (Niet van onzen gewonen correspondent). Oud-Vossemcer. In een vergadering van de vrijzinnige vereenlging „Eendracht en Vrijheid" werd met ongeveer een vierde der aanwezige leden tegen, besloten zich af te scheiden van de centrale vrijzinnige kiesvereenlglng te Goes. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een kwaad slot was van circa f 7. De aftredende bestuursleden, de heeren F. J. Ampt, A. de Rijke en M. den Engelsman, werden her kozen, terwijl In de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. L. van Oorsel, die de benoeming aannam. Het aantal leden vermeerderde met eenige toetredenden. Gedurende het najaar 1909 hebben de grintwegen bij het drukke bietenvervoer zeer veel geleden; de voorraad grint, die langs de wegen In reserve wordt gehouden, Is dan ook bij het herstel geheel verbruikt en er zal dus wel een groote hoeveelheid moeten aangekocht worden, om de zaak weer in orde te hebben. Een goed onder houd eischt natuurlijk van hen, die tot het onderhoud verplicht zijn, aanzienlijke offers. Middelburg. Door den Commissaris der Koningin is tot zetter voor 's rijks directe belastingen In de gemeente Koude- kerke benoemd de heer J. F. Koeleman, ter vervanging van den heer P. Verhage Sr, Door het bestuur van de IJsclub „Middelburg" is aan de Algemeene Ver gadering het voorstel gedaan de Vereenlging te ontbinden. In de Donderdagavond gehouden vergadering der afdeellng Middelburg der Schippersvereenlglng „Schuttevaer" werd de rekening over 1909, in ontvangst en uitgaaf f 33, met een goed slot van f 8,90 aanwijzend, goedgekeurd. Door enkele der leden werden klachten en wenschen uitgesproken. O. a. werd geklaagd over de plaatsing van de palen vóór de eiectrische tram bij de brug aan de keersluis te Vllssingen, waardoor het onmogelijk ls, dat er daar ter plaatse gejaagd wordt. Ook werd de vrees te kennen gegeven voor het over brengen van electricltelt, Indien de stalen trossen, waarmede gejaagd wordt, de eiec trische geleidingen raken. Verder werd geklaagd over de slechte bediening der sluizen en bruggen te Am sterdam en over dc bemoeilijking van de vaart aan den Overtoom aldaar, door de vlotten van een houtzaagmolen. Ten slotte werd ook nog geklaagd over de slechte regeling van het opdraaien der Kanaalbrug te Middelburg, daar steeds ge- ruimen tijd vóór de aankomst van een trein het openen geweigerd wordt en ook nog over telefoonpalen op den Korendijk te Middelburg, die te dicht bij het water staan. De wenschelljkheld werd betoogd van het aanbrengen van een vast licht aan den Kampveerschen toren te Veere, van het herplaatsen van een rood licht bij Rilland, om het binnenloopen van de reede van Bath te vergemakkelijken in verband met het blusschen van daar ter plaatse bran dende geleiden-lichten; van het aanbrengen van een vast licht aan den Relgersbergschen polder; van een dito licht aan het Katsche veer, en ten slotte van hel herplaatsen van een baken op een berm in een schaar onder Ossenlsse, en van drie bakens op een plaat In die buurt. Van al deze klachten en wenschen zal het bestuur ter bevoegde plaatse kennis geven. Men schrijft ons: Door een comité, waarbij zijn aangesloten de meeste broodbakkers te Middelburg, Vllssingen en Souburg, Is eenigen tijd ge leden een circulaire gericht aan de ver schillende leveranciers van bloem, gist en andere benoodigdheden, waarin het comité verzocht niet meer te leveren aan een tweetal bakkers te Middelburg, die volgens de meening der aangeslotenen oneerlijke concurrentie voeren, en waarin tevens gedreigd werd met boycot van de firma's, die aan dezen wensch geen gehoor zout ;n geven. Door vele firma's werd aan den wensch gevolg gegeven en de leverantie aan beide bedoelde bakkers gestaakt. Twee leveran ciers meenden echter zich niet te moeten laten dwingen en bleven aan de beide door hun gezamenlijke concurrenten be streden personen, leveren. Zij ondervinden echter reeds, dat het 't comité ernst is, want belden zijn reeds geboycot. De aan gesloten bakkers verkiezen zelfs een buitenlandsche firma boven een binnen- landsche, die weigerde aan den gestelden elsch te voldoen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Burgh. Bij de op 10 Febr. j.l. door de Landbouwvereenlglng C. et C. alhier gehouden aanbesteding van Chillsalpeter, Klaver- en Lucernezadcn, werd de levering van Chillsalpeter gegur.d aan de firma Glerum Co. te Hansweert f 10,80 per 100 K.O.die van Roozendaalsch rood Klaverzaad, aan den heer A. J. Hofman te Veendam S f 1,08 per KG.; die van Pro- vencer Lucernezaad. aan den heer A. Poort man te Rotterdam i f 1,10 per K G. Vllssingen. Het bouwen van een Be waarschool voor het departement Vllssingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Is opgedragen aan den heer J. Loois Hz. alhier, voor f 11863. Bij de Inschrijving aan het Departe ment van Marine Is de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vllssingen, aanneemster geworden van den bouw van twee stoom schepen voor de gouvernements-marlne in Oost-Indlë. Landbouw cn Veeteelt. St-Annaland, 10 Febr. Verleden Dins dagavond werd ten huize van den heer W. Rijnberg de jaarvergadering gehouden van de vereeniglng „Onderlinge hulp bij het verliezen van varkens", welke door 32 leden werd bijgewoond. Uit de mede- deeling door den voorzitter, den heer A. J. Bierens, bleek, dat het vorige jaar geen enkel varken was gestorven aan de vlekziekte. Wel waren 2 slachtvarkens en 4 biggen gestorven, zooals uil het verslag van den secretaris, den heer J. Polderman, bleek, doch niet aan de gevreesde ziekte. Aan de eigenaars er van was 80 pCt. vergoed van de geschatte waarde, tot een gezamenlijk bedrag van f 228,20. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. Bergers, bleek, dat er ontvangen was de som van f 214,96, en uitgegeven de som van f 385,24, zoodat er een nadeelig saldo is van f 170,28. 't Goed slot van het vorig jaar bedroeg f 1191,98, de interest hiervan was f 31,74, samen f 1223,72, en dit verminderd met f 170,28, geeft tot goed slot f 1053,44. Besloten werd de gratificatie aan den hoofd-commissaris te verhoogen tot f 25, en de te lijden verliezen te vergoeden tot een bedrag van 80 pCt. De heeren A. J. Bierens, J. Polderman en Chr. van 't Hof, respectievelijk voorzitter, secretaris en commissaris, werden btj acclamatie als zoodanig herbenoemd, en namen hun herbenoeming aan. Het bodeloon werd bepaald op f 25 en als bode opnieuw benoemd de heer J. v. d. Male. Doordat er 3 nieuwe leden toetraden tot de Vereeniglng, bedraagt het aantal nu juist 50. Het bestuur deed het voorstel om In het vervolg geen ullkeering meer te doen, zoo de dood van een varken het gevolg is van verwaarloozlng, welk voorstel werd aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Visscher Ij - Berichte a. Men meldt ons uit Zeeland: Er Is een adres aan den betrokken minister gezonden door garnaienvlsschers in de Wester-Schelde, waarin verzocht is, dat in den vervolge niet wordt toegestaan de afpaling van perceelen voor de mossel cultuur, waar de garnaienvlsschers vroeger hun vischlerrein hadden. Door anderen is tot denzelfden minister een verzoek gericht om binnen de 500 M. in de Wester-Schelde de mosselvlsscherij en -kweekerij uit te oefenen. KERKNIEUWS. In een vergadering van kerkvoogden en notabelen der Herv. Qemeente te Deventer Is besloten de stemgerechtigde leden voor te stellen ook aan vrouwen het stemrecht te verieenen en tevens de mogelijkheid te openen om vrouwen in de colleges op het beheer der kerkelijke fondsen en eigendommen te benoemen. Indien dit voontel wordt aangenomen, dan zal Deventer de eerste Herv. Gemeente in ons land zijn waar de vrouw als kerk voogd, notabel of als lid van het college van toezicht zitting zal kunnen nemen. Oud-Vossemeer. Nog steeds schijnt maar niet vast uitgemaakt, of men het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier zal sloopen, dan wel of men alsnog het advies van de rijks-deskundigen zal volgen om n.l. tot restauratie over te gaan; wel is al eens In eene vergadering van de betrokken kerkelijke colleges alhier tot het eerste besloten, maar van maatregelen tot definitieve uitvoering van dat besluit hoorden wij tot heden niets Intusschen is óf het een óf het ander noodzakelijk, wa-.t zooals te begrijpen, verbetert de toestand van het gebouw met al die bespreking! n niet en zal ten slotte wel eenigszlns spoedig afdoend de zaak moeten aangepakt worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1