ZIERlkZEESCHE S i. Donderdag 10 Februari 1910. Tweede Blad. (2j i e r i Is. zeesoh Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN WT ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6ANG. Nn. 8886. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur s i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Te New-York wordt, in Broadway, een restaurant gebouwd, dat, naar men ver wacht, het grootste restaurant ter wereld zal zijn. Er worden zeventien groote huizen af gebroken om plaats te maken voor dat reusachtige gebouw, hetwelk ook twee schouwburgen zal omvatten, die door een fraaie bovengang met het restaurant ver bonden zijn. Er zal plaats zijn voor 6000 gasten, die door tien keukens verzorgd worden, tegen matigen prijs, niet tegen millionnairstarief. Op het dak wordt een groote, met glas overdekte ijsbaan Ingericht, die ook dienst zal kunnen doen als balzaal of voor het geven van tooneelvoorstellingen en con certen. In Augustus zal het groote restaurant vermoedelijk al worden geopend. Oud-president Roosevelt is met zijn jachtstoet op den terugweg. Den bult voert hij In groote wagens mee. Onder de geschoten dieren bevindt zlcb een witte rhinoceros. ENGELAND. Londen, 7 Febr. De Zweedsche schei kundige dr. Ekenberg, die wegens bommen-aanslagen op eenlge industriëelen in zijn vaderland zou worden uitgeleverd, is In de gevangenis aan een beroerte ge storven. FRANKRIJK. Bij een huiszoeking, Zaterdagochtend In de rue des Postes te Rljssel gehouden, heeft men op den zolder onder twee kisten het lijk gevonden van den onlangs ver dwenen bankbeambte Thain. Het lijk was in linnen, papier en zakken gewikkeld. Een groote kist stond er bij, blijkbaar om er het lijk in weg te moffelen. Men denkt dat de misdaad gepleegd is op de volgende wijze: De beambte heeft zich Maandag half drie aangemeld in de woning van Favler, 22, rue de la Poste, en Is ontvangen In de keuken op de eerste verdieping. Daar werd hem de keel afge sneden mei een groot keukenmes van 20 centimeters lengte, dat men bebloed en gedeeltelijk gereinigd vond. De moordenaar heeft het ongelukkige slachtoffer willen verbergen. In den zak van een ouden overjas van Favler heeft men de wissels gevonden, die de beambte wilde aanbieden: die wissels zijn met bloed bevlekt geweest en daarna gewasschen. Het lijk Is daarna door den moordenaar op de schouders naar boven gedragen. Men heeft sporen van bloedige handen gevonden op de muren en op den rand van een venster. Favier is op reis gegaan naar Kamerrijk. Zijn vrouw weet niet waar hij is. De ontroering is groot in de stad; een groote menigte stroomt naar de wijk waar de misdaad is gepeegd. De rechter van Instructie is met dokters naar den zolder gegaan, waar men het lijk heeft gevonden. De dokters onderzochten de wonden en vonden ook een schedelbreuk. Een later bericht meldt: Thain is getroffen aan den slaap en aan den nek. De vermoedens rusten op den handelsreiziger Favler, die op de tweede verdieping woont. Deze is verdwenen en heeft niets meer van zich laten hooren. De rechter begaf zich vervolgens naar de tweede verdieping, waar hij de vrouw van Favler eenlge vragen stelde. Deze laatste loochende eerst hardnekkig, maar door vragen in het nauw gebracht, vroeg zij den rechter, om hem alleen te spreken. De rechter ging met haar In de eetkamer. Alvorens te vertrekken, had Favler zijn bediende, een jongen van 15 jaar, geraden, niet op den zolder te gaan, omdat hij er een kat opgesloten had. De moord op den kaslooper te Rljssel, die reeds verscheidene dagen geleden moet zijn begaan, maar eerst Zaterdag is ontdekt, verwekt In genoemde plaats des te grooter opzien, daar een aanzienlijk Rijssetsch koopman onder ernstige verdenking staat, de dader te zijn. Op den zolder, behoorende tot de woning van den 30-jarigen, uitnemend bekend staanden wijnhandelaar Favier, werd Zater dag de sinds verscheidene dagen vermiste kaslooper van het Rijsselsche filiaal der Bank van Frankrijk, Thain geheeien, ver moord gevonden. Men vond het lijk onder het dak, achter twee groote kisten verstopt, in een met bloed gedrenkten zak. Thain had bij Favier een wissel, ten bedrage van 2800 francs, moeten Incas- seeren. De wijnhandelaar had zijn plan zonder twijfel zorgvuldig voorbereid, en zijn vrouw 's morgens vroeg het huis uit gezonden, om klanten te bezoeken. Favler bevindt zich sinds eenige dagen op reis. Zijn vrouw verklaarde den politie beambten, dat zij niet weet. waar haar man op het oogenbllk verblijf houdt. Hij zou overigens van het verdwijnen van den kasbode niets hebben geweten. Op de dringende vragen van den rechter van instructie verklaarde de vrouw zich ten slotte bereid, hem onder vier oogen zekere mededeelingen te doen. Een som van 4000 francs, die de ver moorde bij zich droeg, is verdwenen. Favier Is de zoon van een mijn-Ingenieur en pas een jaar gehuwd. Het signalement van den vermoedelljken moordenaar is naar alle richtingen per telegraaf verzonden. Er bestaan zeer ernstige gronden, om den wijnhandelaar als schuldig aan den moord te verklaren. In zijn woning werden b.v. talrijke bloedsporen gevonden, hetgeen aanleiding geeft tot het vermoeden, dat ook de vrouw kennis droeg van den moord. De ongelukkige kaslooper werd met een zwaren hamer neergeslagen. Te Parijs heeft een Russische revo- lutlonnaire, de weduwe Effron, dochter van den gewezen gouverneur van Moskou en nicht van den oud-mlnlster Doernuwo, zich door ophanging van 't leven beroofd. Zij heeft indertijd druk geijverd voor de revolutionnaire partij en in Rusland her haaldelijk gevangenisstraf ondergaan. Zij woonde nu sinds gerulmen lijd te Parijs met haren zoon. Die knaap, een gym nasiast, moet zich, mistroostig over een strenge berisping, die hij op school ont ving, hebben opgehangen, en zijn moeder maakte toen op dezelfde wijze een eind aan haar leven. Parijs, 7 Febr. In de heden gehouden zitting der Kamer Interpelleerde de af gevaardigde Dallmier over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om superieuren eerbied voor hun onder geschikten in te prenten. Het betreft een Incident, dat heden morgen in de wandelgangen der Kamer heeft plaats gehad tusschen generaal Tautée, directeur van het kabinet van den minister van oorlog, en kapitein Savoureau, ge attacheerd bij dienzelfden minister, en aan wien door generaal Tautée verweten werd direct met den minister te hebben ge sproken, zonder van zijn, Tautée's tusschen- komst gebruik te hebben gemaakt. De generaal gaf den kapitein zelfs last zich te verw^deren, en gaf hem met de hand een duw, om hem spoedig te doen vertrekken. Dallmier nu eischte voor de afgevaar digden het recht op, direct met den minister te onderhandelen. Oeneraal Brun antwoordde en zelde, het Incident aangaande den offiicler en den generaal te betreuren. Hij eerbiedigde echter te zeer de voorrechten der ver gadering, om toe te laten, dat een incident als dal, hetwelk des morgens had plaats gehad, In de Kamer wordt gemeld, daar generaal Tautée deel uitmaakt van zijn kabinet. Een motie van vertrouwen (in de regee ring) werd hierop met handopsteken aan genomen. DUITSCHLAND. Volgens een bericht uit Berlijn aan een Miinchener blad, heeft keizer Wilhelm zijn oudsten zoon, den kroonprins, ver oordeeld tot 48 uur opsluiting in zijn eigen paleis. Deze straf is In Duitschland bekend als ..Stadium-arrest". Het „misdrijf", dat de aanslaande keizer had begaan, bestond in een vrij onschuldige vergissing, die echter beschouwd werd als de eer en waardigheid der keizerlijke familie te hebben aangerand. Als een personage van een Dultsch hof naar den schouwburg wenscht te gaan, dan is het gewoonte, dat van te voren de komst van den hoogen bezoeker aan de directie wordt getelefoneerd, met verzoek om de koninklijke loge te reserveeren. Wanneer dit bericht niet tijdig komt, dan wordt ook die loge in de meeste schouw burgen verkocht aan den eerstkomende. De kroonprins nu verscheen dezer dagen In het Theater des Westens te Berlijn, zonder zijn plan daartoe te hebben kenbaar gemaakt. Toen hij kwam waren echter Iedere loge en de geheele stalles uit verkocht. En daar het niet ging andere schouwburgbezoekers van hun gekochte plaatsen te verdrijven, zoo kon de prins niet anders doen dan zijn voornemen op te geven en weer heen te gaan. Het was een gebeurtenis zonder voor beeld In de historie der Hohenzollern-famllie. Er werd over gepraat, de keizer kreeg het te hooren, en hij wa3 zóó verstoord over de gedachteloosheid van zijn oudsten spruit, die tot het Incident aanleiding had gegeven, dat hij hem twee dagen kamer arrest oplegde. BELGIË. Vrijdagnamiddag kwam in een kantoor van een wisselagent op de Antwerpsche baan te Brussel een fatsoenlijk gekleed persoon, die in de laatste dagen meer malen om Inlichtingen was gekomen, en zoo gelegenheid had gehad om de in richtingen en gebruiken van het huis te leeren kennen. Vrijdagnamiddag was de chef zelf uit en zijn 23-jarige bediende alleen^ln het kantoor. Na eenige onbeduidende vragen te hebben gesteld, vroeg hij het adresboek om den naam van een koopman te zoeken. Maar op het oogenbllk dat de klerk hem het boek overhandigde, lostle hij een revolverschot op den jongeling en deze werd in de borst getroffen. De klerk riep, voor zooveel hij de macht daartoe had, om hulp. Een voorbijganger riep den nab^wonenden broer van den wissel agent en deze kwam met zijn twee klerken toegesneld. Zij vonden de deur open en den jongen klerk bewusteloos op den vloer. De bandiet was gevlucht; hij had zijn doel echter niet bereikt, want hij had niets kunnen stelen. De toestand van den klerk Is zeer ernstig. Zoo luidde althans het eerste verhaal. Maar er zijn omstandigheden, die de politie sterk doen twijfelen aan de juist heid. De daad zou gepleegd zijn te half twee, en zfl werd eerst Ie half vijf ge waarschuwd. Men vermoedt, dat de dader een vrouw in mannekleeren is geweest, en geen persoon die diefstal wilde plegen. De kogel, waardoor de klerk getroffen werd, Is ook afkomstig uit een revolver van zeer klein kaliber, zooals vrouwen ze soms wel hebben. Vrijdagnamiddag werd de Batavia- straat, te Antwerpen, aldus verhaalt één der Belgische bladen, in opschudding ge bracht, door verschillende revolverschoten, die bij de aanhouding van één der gevaar lijkste booswichten gelost werden en waarbij twee agenten werden getroffen. Het was bij de aanhouding van zekeren Ferdinand Blockeel, een timmerman, wonende te Mechelen. Deze Blockeel was de overste eener bende trelndieven, die een menigte dief stallen gedaan heeft in de staties van Mechelen en Muysen. Verschillende dier treindieven zitten reeds achter slot, toch tot hiertoe had het hoofd der bende steeds kunnen ontsnappen, alhoewel men hem reeds verscheidene malen bijna in handen heeft gehad. De bandiet bracht telken male zijn wapens voor den dag en schoot maar op ieder, die hem durfde benaderen. Men vermoedde, dat hij zich te Ant werpen schuil hield. En zoo was het ook. De matroos Van der Bril vertelde Donderdagavond aan den agent Janssens der eerste wijk, dat een onbekende kerel hem had gevraagd, vandaag in zijn plaats en onder zijn naam te mogen verhekken met de „Lapland". Hij wilde het land verlaten onder een valschen naam. De onbekende verborg hem daarbij geenszins, dat hij een treinroover was en dat hij op een polltie-agent en een veldwachter ge schoten had. De zeeman Van der Bril zou zich op het iaatste oogenblik van het vertrek maar moeten ziek houden en zou daarvoor 30 fr. ontvangen. Nu wilde he<. juist, dat de agent Jans sens, een Mechelenaar zelf, denopgezochten Blockeel zeer wel kende en ook dadelijk vermoedde van wie er sprake was. Dit kon niemand anders zijn dan Blockeel. Ook werd besloten, den volgenden dag naar den gevaarlijken bandiet op zoek te gaan, natuurlijk de meeste voorzorgen nemend, daar men wist, dat hij altoos gewap-nd was. Den ganschen morgen had men hem opgezocht, en rond den middag zag men hem In de herberg Balaviastraat 4, binnen gaan. Spoedig werden al de politiemannen meegebracht, die men onderweg ontmoette. Toen men de herberg binnen viel zat Blockeel aan tafel een brief te schrijven. Zonder hem een oogenbllk tijd te gunnen, sprong de agent Janssens op hem. Beiden rolden over den grond onder tafel. Jans sens kreeg toch de bovenhand, alhoewel Blockeel een zeer sterke is, en gelukte er In, hem bij de keel te grijpen en hem zoo In bedwang te houden, terwijl hij met de andere hand Blockeel bij den arm greep. Dit alles en hetgeen gaat volgen ge beurden in veel minder tijd dan noodig Is om het te verhalen. Blockeel gelukte de hand, die nog vrij was, In zijn broekzak te steken, een revolver te grijpen en hem geheel af te schieten. Van de zes schoten troffen twee kogels den agent Janssens in de linker knie en den toezlchter Van Loon In de linker braai. Inmiddels hadden de andere agenten zich meester gemaakt van den bandiet en bonden hem zoo stevig als ze maar konden. Nadat hij door M. Collard, overste der opsporingsbrigade, was onderhoord, is de moordenaar dadelijk naar de gevangenis der Begijnenstraat gevoerd. in het bezit van den misdadiger vond men in zijn binnenzak nog een grooten revolver, geladen met zes kogels, terwijl hij nog 11 kardoezen In den zak had. Verder vond men nog 300 fr. op hem. NEDERLAND. Apeldoorn, 7 Febr. Iemand, voorgevende uit Parijs te komen, trachtte hier ver schillende ingezetenen over te halen met hem zaken te doen. Hij wilde een kuiken- broederfl oprichten en voorts strekten zijn plannen tot het bouwen van talrijke villa's, een en ander zeer winstgevend. Van een dame hier ter plaatse huurde hij een huis, gemeubileerd en wel, doch toen hij geen geld kon loskrijgen op z|jn eerlijk gezicht, vertrok hij van hier, nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt. Het bleek, dat hij geen geld had om zijn pension in een hotel alhier te betalen, ook dat hij 12 jaar geleden reeds met de justitie in aan raking was geweest. Nijmegen7 Febr. Zaterdagmiddag zond een bakkerspatroon alhier zijn knecht uit, om met een goed gevulden brood wagen de klanten te bedienen; toen hij Zaterdagavond nog niet was teruggekeerd, werd de patroon ongerust en ging hij op onderzoek uit. Voor alle zekerheid nam hij de politie in den arm en nu bleek weldra, dat zijn knecht, na de klanten te hebben bediend, met het ontvangen geld er van door was gegaan, vermoedelijk naar Duitschland. De ledige bakkerswagen is later teruggevonden bij een bierhuis houder. Amsterdam, 7 Febr. Reeds sedert ge rulmen tijd stonden in een stal op Zeeburg drie olifanten, 't eigendom der firma Hagen beek te Hamburg. Dezer dagen kwam één der dieren te sterven en de groote vraag was nu, wat met het reusachtige lijk te beginnen, 't Anatomisch laboratorium wilde er zich over ontfermen, informeerde bij de firma Hagenbeek naar den prijs en deze verklaarde grootmoedig, In 't belang der wetenschap, het stoffelijk overschot gratis tc willen afslaan. Tot zoover liep alles uitmuntend. Thans kwam echter de ver voerskwestie aan de orde. Het dier In zijn geheel te transporleeren bleek een on mogelijkheid, vooral ook omdat de kelders van het laboratorium op de berging van zoo'n geweldig lichaam niet waren ingericht. Na rijp beraad, werd dus besloten het ollfantslijk in den stal, volgens alle regelen der kunst, te ontleden en de „stukken en brokken" alsdan te doen overbrengen. Er werd voor dat doel met een firma hier ter stede onderhandeld, de gevraagde prijs wa3 niet in overeenstemming te brengen met hetgeen de hooggeleerde heeren voor 't doel beschikbaar stelden en het ollfantslijk bleef waar het was, tot eindelijk het abattoir er zich heden over ontfermde. De olifant werd gevild: de huid naar de zouterlj gebracht, de beenderen naar de gemeentelijke slachtplaats en alleen de kop komt ten slotte In 't ontleedkundig laboratorium, waar onze aanstaande medici zich ongetwijfeld in zijn hersenkronkels en wat dies meer zij zullen verlustigen. Woerden, 7 Febr. Een sergeant uit de kazerne alhier vond Vrijdagmorgen onder I één der kribben een ventje van 6 jaar liggen slapen. Het bleek, dat de jongen Donderdag uit de ouderlijke woning te Bussum was weggeloopen, 's avonds stilletjes de kazerne was binnengekomen en toen onder de krib den nacht had doorgebracht. De politie bracht den jeugdigen avonturier naar huls. IJmuiden, 7 Febr. Drie weken geleden is van hier vertrokken de Mlddelharnisser beugsloep „M. D. 1". Na dien tijd Is van dit visschersvaartulg niets meer vernomen. Oeen wonder, dat men zich thans onge rust gaat maken over 't lot der bemanning, te meer, daar er „om den Noord" hevige stormen hebben gewoed. De equipage telt dertien koppen, negen volwassenen en 4 jongens. Utrecht, 7 Febr. De werkman J. v. d. V., die de vorige week bij het smeren eener machine met den linkerarm tusschen de kamraderen kwam op de Stichtsche olle- en lljnkoekenfabriek, waardoor zijn arm verbrijzeld werd, is Vrijdag j.l. overleden. De ongelukkige laat een vrouw met 5 kinderen achter. Een broeder van den ongelukkige, die bij het ongeluk tegenwoordig was, Is tengevolge van den schrik, krankzinnig geworden. Vlaardingen, 7 Febr. Dezer dagen waren een 3-tal huzaren uit Den Haag er tusschen uitgegaan, verdacht van in de kazerne te hebben ingebroken en f 200 medegenomen te hebben. De drie heeren hadden In Rotterdam en Amsterdam daarvan goeden sier gemaakt. Gisteren Is nu één hunner hier ter stede aangehouden en op transport gesteld naar Rotterdam. Rotterdam, 6 Febr. In den trein Ara sterdam—Rotterdam maakte gistermiddag 4 uur de heer A. Zwanlken, wonende alhier, kennis met een viertal mede-reizigers, van wie er enkele zaten te kaarten. De heer Z. liet zich overhalen om deel te nemen aan het spel en het duurde niet lang of het bankpapier vloog hem uit den zak. Vijf honderd gulden verloor hij in korten tijd en toen volgde zijn gouden horloge. Nu vielen hem de schellen van de oogen en aan het station D. P. riep hij de hulp in van een agent van politie, die er In mocht slagen één der kaartspelers aan te houden. Deze bleek te zijn Jacobus B., wonende te Amsterdam. Het gouden horloge met ketting was in diens bezit en werd hem door de politie weer ontnomen. Maar, weg zijn de duiten I Door eenlge burgers werd heden middag halfdrie aan de Scheepmakershaven een 20-jarige Insluiper betrapt, toen hij bezig was aan een kantoor aldaar de brievenbus open te breken. Hij zette het op een loopen, doch werd op den Zuid- blaak nabij de Molsteeg achterhaald en gegrepen. Ongeveer 30 valsche sleutels had hij bij zich. Door zijn achtervolgers werd hij naar den politiepost aan de Beurs gebracht. Hedenmorgen kwart over negenen had een noodlottig ongeluk plaats. Twee loodgieters, in dienst van de firma N. v. d. Vloedt, hadden herstellingen gedaan In de dakgoot der Passage, aan den zijgevel, die naar den kant van de St.-Laurensstr. Is gekeerd. Toen zij hun werk voltooid hadden en door een zolderraam naar binnen klommen, verloor de 17-jarlge J. Vest, wonende Burgemeester De Roosstraat no. 5, het evenwicht en viel van een hoogte van 20 meter. Zijn kameraad, die hem nog had willen grijpen, verloor van den schrik het bewustzijn en werd later op den zolder gevonden. De ongelukkige jongen viel door het glazen dak van de machinekamer, kwam neer op den stoomketel en was terstond dood. De machinist, die een doffen slag hoorde, was de eerste die het ongeluk ontdekte. Het lijk Is per transportwagen naar Crooswijk vervoerd. De bekende Rotlerdamsche margarine- firma Van den Bergh, die ook een fabriek te Cleve heeft, waarin 'n 80-tal kuipers- gezellen, meest Hollanders, werkzaam zijn, duldt geen arbeiders, die tot den een of anderen werklledenbond behooren. Blijkt iemand van het personeel lid te zijn van een organisatie, dan wordt hij op staanden voet ontslagen. De Dultsche Kulpers- gezellenbond wil nu de firma den oorlog verklaren en dreigt haar met boycot. Hel partijorgaan schrijft: „Dagelijks gaan er heele waggonladlnger

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5