ZIERIKZEESCHEÉH NIEUWSBODE. Donderdag 10 Februari 1910. Eerste Blad (Z ier i li. zeesche Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8886. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur d J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 8 Febr. Naar wij vernemen houdt het intormatle-bureau van de Vrij zinnige Propaganda-Club alhier, Donderdag avond 10 Februari, van 8 tot 10 uur, nogmaals zitting in 't .Huls van Nassau" tot het geven van inlichtingen aan hen, die op de kiezerslijst wenschen geplaatst te worden. Ingang tweede deur Lange Nobelstraat. In de koffiekamer der Concertzaal sprak Maandagavond voor de vereeniging .Algemeene Ontwikkeling" de heer G. K. A. Nonhebei, scheikundige te Middelburg, over .Een blik in het boevenleven of ge- rechteiqk scheikundig onderzoek naar bedrog, misdaad en boevenstreken". De voorzitter, de heer mr. D. van der Vliet, opende de goed bezochte vergadering van deze nieuwe vereeniging, die In de plaats is gekomen van bet opgeheven Departement .Zierikzee" der Maatschappij van Nijverheid. Hij riep In de eerste vergadering, die genoemde vereeniging hield, allen een hartelijk welkom toe, deelde mede, dat de vereeniging begon met 49 leden, en drukte de hoop uit, dat zij vele aangename avonden hier zouden doorbrengen. Hij gaf vervolgens het woord aan den geachten spreker. Deze gaf ons na een keurige Inleiding een Interessanten kijk In het leven der misdadigers, liet ons tal van middelen zien, welke zij voor hun boevenstukken aanwenden, en maakte ons bekend met hetgeen de scheikunde vermocht tot op sporing van die middelen, waardoor de rechter een aanwijzing of bewijs In handen kreeg van gepleegd bedrog of begane misdaad. Hij behandelde in zijn causerie eerst de brandstichting, waarbij twee rubrieken van brandstichters te onder scheiden vallen: I. zij, die met overleg en scherpzinnigheid te werk gaan; II. zij, die met een dollen kop hun huls aan steken. Spreker deelde voorbeelden van belde rubrieken mede, waarvan vooral die van de eerste zeer belangwekkend waren. Hij verhaalde ons, hoe Iemand, die in het buitenland toefde, zijn eigen huls zonder behulp van een handlanger In brand stak, zoodat het tot den grond toe afbrandde. De misdaad kwam niet uit, maar de brandstichter bekende, door gewetenswroe ging gefolterd, op zyn sterfbed de misdaad. Hij liet ons verder zien, hoe letters, stukken authentieke akten vervalscht werden, hoe aangeteekende brieven geopend konden worden, maar hoe de scheikunde In staat was die vervalschlngen en die briefopeningen aan te toonen. Spreker legde ons uit, wat men onder dactyloscopie verstond, en toonde aan, hoe de vingerafdrukken dienst baar werden gemaakt aan het herkennen van misdadigers. Na de pauze besprak spreker het geheim schrift, dat reeds de Romeinsche vrouwen voor haar blljets-doux gebruikten. Ook de misdadigers bedienen er zich van. Vooral zij, die in voorarrest zitten, hebben bij geheimschrift veel belang. Het éuvel, dat uit het geheimschrift der preventief ge vangenen kan voortvloeienzou elke officier van justitie kunnen opheffen, door te bevelen, dat alle brieven gecopieëerd worden. Ten slotte behandelde spreker de verschillende teekenen, waaraan de boeven elkander herkennen, en de vermommingen, die zij aannemen. Met den voorzitter, die spreker onder applaus der vergadering bedankte, zijn wij het eens, dat deze een luguber onderwerp niet luguber, maar op aangename, humo ristische wijze behandeld heeft. 8 Febr. In de heden gehouden ver gadering van den polder Sas of Kleln- Bettewaerde werden benoemdtot Dijkgraaf de heer F. Koopman Cz., tot plaatsver vangend Dijkgraaf de heer A. Koopman Lz. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op achterstaande advertentie van de Firma Corn, van Fraeijenhove éi Co., waarin wordt mede gedeeld, dat zij de Importeurs zijn van de ,Olso"-Spaarbranders met btjbehoorende kousjes, die In het gasverbruik 40 pCt. gasbesparing geeft. Genoemde heer, die te Breda woont, heeft de vorige maand in het Departement Middelburg van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid een lezing over genoemde branders gehouden. Hij heeft toen aangetoond, dat deze brander, die met een speciale kous gebruikt wordt, meer licht geeft dan de gewone, en bovendien veel gas bespaart. De gasrekenlng van de cantlne te Breda wees aan, dat in September 1908 met gewone branders verbruikt was f 103,03. en In September 1909 met den „Olso"- brander slechts f 62,42. Verkoopers te dezer stede van deze branders zijn Gebr. Koevoets op de Breestraat. Met ingang van 16 Februari a.s. Is de kommies 2e klasse H. Wessels te Hansweert verplaatst naar Apeldoorn (tijd.). De voorzieningen, die ten opzichte van den Westkappelschen zeedijk zijn ge troffen, zijn, naar ons gemeld wordt, van dien aard, dat er geen gevaar bestaat, dat de afschuiving van 29 Januari schadelijke gevolgen zal hebbende toestand is thans zoo, dat gerust een storm kan worden afgewacht. In de duinen onder Vrouwepolder waren in den nacht van Zaterdag op Zondag een drietal personen met een lichtbak aan het jagen. Door de jacht opzieners Oslé te Vrouwepolder, Jansen te Serooskerke en Louwerse te Oostkapelle werden twee hunner aangehouden, n.l. de gebroeders P. K. en A. K., belden wonende te Domburg. Een geweer, lichtbak, een bus carbid en nog 17 scherpe patronen werden in beslag genomen. Bruinisse, 8 Febr. De blazerschuit Ouddorp 5" is gisterenavond op de Kabeljauwsplaat op een zerkenpaal ge- loopen. Hierdoor ontstond een gat in het vlak aan bakboordzij. De opvarenden hebben het gat voorlooplg met dekens gestopt. De biazerschuit is op de slikken gezet om te worden gerepareerd. Bruinisse. Vrijdag a.s. zal door de gymnastlek-vereeniglng „Olympla", onder leiding van den heer A. C. Kivlet, in de Conferentiekamer alhier eene propaganda- uitvoering gegeven worden, 't Is te ver wachten, dat velen deze zullen willen bijwonen, vooral daar de geringe entrée- prijs, f 0,25, geen beletsel zal zijn. Het doel dezer uitvoering Is zoowel werkende als ondersteunende leden te werven. St.-Maartensdijk. Door een hier ge vormd Verlotlngs-Comité is de Kon. goedkeuring verkregen, om bij gelegenheid van de jaarlljksche paardenmarkt een verloting te houden. Bereids is het aantal loten bepaald op tienduizend en de prijs per lot op f 1. Het comité bestaat uit de heeren J. W. Roskes, voorzitter; G. Polderman, secre taris; W. M. Rijnberg, penningmeester; J. Meulenberg; J. C. Westerweel Johz.; A. L. Hage; M. J. Hoek Qz.J. van Damme; Jac. Hage Jacz.Z. de Ruiter; M. Polderman en P. Kodde. Vlissingen, 7 Febr. Zooals reeds vroeger gemeld Is, bestaat bij de directie der stoomvaartmaatschappij .Zeeland" het plan, om in April de drie nieuwe mail booten ln de vaart te brengen. Waarschijnlijk zal de eerste van Vlissingen afvaren in den avond van Zaterdag 2 April en zullen op elk der twee volgende Zaterdagen de twee anderen In dienst worden gesteld. De tegenwoordige nachtbooten zullen dan later geleidelik In den dagdienst overgaan. De minister van justitie zond aan de Tweede Kamer extra inlichtingen op het adres van C. van der Bliek alhier nopens een klacht, over niet-vervolglng van een gepleegd misdrijf, beweerde verduistering eener nalatenschap. Waar adressant's beweringen, zegt de minister, In enkele opzichten onwaar schijnlijk en In de meeste gevallen beslist onzeker zijn, bestaat geen aanleiding op de voorstellen der inmiddels toegezonden adressen nader In te gaan. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 9 Febr. Gisterennamiddag werd in het „Huls van Nassau" een talrijk -bezochte Landbouwvergadering gehouden uitgeschreven door de Aldeellng Zierikzee van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij De voorzitter, de heer C. J. Hocke Hoogenboom, opende de vergadering, zijn Ingenomenheid betuigend met de groote opkomst. Hij gaf het woord aan den heer P. Teunissen, secretaris van de Centrale Landbouw Onderlinge. Deze spreker wees in zijn Inleiding er op, dat in de Ongevallen wet niet waren opgenomen de 400,000 arbeiders in den land- en '.uinbouw, zoodat voor hen niets wordt gedaan, noch voor de weduwen en weezen van deze, wanneer zij door een ongeval kwamen te overlijden. Bij de behandeling van de Ongevallenwet was een motie Ingediend om ook de arbeiders bij den land- en tuinbouw in de Ongevallenwet op te nemen, maar deze motie werd met 33 tegen 37 stemmen verworpen. Men vond het wenschelljk met de opneming van deze Ie wachten, totdat de Ongevallenwet een paar jaar In werking was geweest. Men koesterde namelijk de vrees, dat, nam men bij de 600,000 arbeiders, die In de Industrie werkzaam zijn, nog op de 400.000 arbeiders uit den land- en tuinbouw, dat de Onge vallenverzekering in den- beginne In het honderd zou loopen. In 1903 werd door dr. Kuyper een ontwerp Ongevallenverzekering op den landbouw by de Tweede Kamer Ingediend. Dit ontwerp werd door zijn opvolgers Veegens en Talma niet Ingetrokken. Over dit ontwerp heeft spreker nog geen enkel gunstig woord vernomen. In Utrecht werd hierop een vergadering van afgevaardigden der Hoofdbesturen van alle Landbouw-Maatschappyen uit Neder land gehouden. De voormannen op landbouwgebied waren op die vergadering aanwezig. Een Comité van Verweer werd gevormd, waarvan het gewezen Kamerlid K. de Boer Cz. voorzitter, en spreker secretaris was. Men was in die vergade ring van gevoelen, dat aan het nog niet Ingetrokken regeeringsontwerp drie cardi- nale fouten kleefden. Ie. In genoemd ontwerp werd de landbouwer zelf ook verplicht zich te verzekeren. Van dwang Is een vrije Nederlander afkeerlg. Die dwang bestaat ook niet by de industrlëele Ongevallenwet. 2e. De verzekering is geheel en al ge schoeid op dezelfde leest als de Indus- trieële Ongevallenwet, die zeer omslachtig is. Zij is gemaaakt door ambtenaren, die buiten het bedrijf staan. 3e. De uitvoering van de wet Is ver bazend duur. Aan de landbouwers zou zy jaarlijks kosten 10 12 millloen gulden. Daarvoor deinsde men terecht terug. Boven dien hangt een ziekte-, ouderdoms- en een Invaliditeits-verzekering nog in de lucht, hetgeen ook groote offers zoude vorderen. De onkosten, verbonden aan de uitvoering dezer wet, zouden op de landbouwers neerkomen. Slechts een klein deel der administratiekosten zou door de regeering bestreden worden. Het resultaat der besprekingen op die vergadering was, dat de landbouwers zelve de zaak ter hand moesten nemen. Zy moesten een regeling maken, aanpassend aan het bedrijf, en die tevens goedkoop was. Spreker wijst op de nadeelen van een verplichte verzekering. Wij krygen dan een leger van ambtenaren. Op de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam zijn 900 ambtenaren, ln de Industrie zyn 80,000 bedrijven. De landbouwbedrijven kunnen op 180,000 gesteld worden, zoodat daar voor ten minste 1500 ambtenaren zullen noodlg zijn, als de zaak wetteiyk geregeld wordt. Voor den tuinbouw is door het comité een regeling ln het leven geroepen, die sedert Juni van het vorig jaar in werking Is getreden. De Tuinbouw-Onderlinge werd door toedoen van Lovlnk, den voorzitter van den Tulnbouwraad, gesticht. Indien de landbouwers aan de regeering kunnen toonen, dat hunne knechts op af doende wijze by ongeval gesteund worden dan mist de regeering een motief voor de indiening van het in portefeuille liggend ontwerp. Spreker wijst er op, dat bij de Industrie de bazen niets voor hun knechts deden. Vandaar dat de Ongevallenwet werd Ingediend. Coöperatie Is het beginsel, waarvan wy uitgaan. In den landbouw wordt dat be ginsel op verschillend gebied toegepast. Zoo bij de aanschaffing van kunstmest stoffen en by de verwerking van suiker bieten. 12 Juli 1909 werd de Centrale Landbouw- Onderlinge te Utrecht gesticht. Zij bestaat uit louter landbouwers, die nu baas zyn in eigen huis. De bedoeling is de Landbouw- Ongevallen-Verzekering zoo goedkoop mogeiyk In te richten. Wij zyn geen premie-maatschappij, die gesticht wordt om geld te verdienen. Onze organisatie bestaat bijkans in ai provinciën. Een onder-afdeeling er van werd In Zeeland in het leven geroepen onder den naam van Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge. Aanstaanden Maandag zal in Middelburg een bestuur gekozen worden, waarin landbouwers uit Zeeland zitting moeten hebben. Wij hebben in onze statuten de eischen, die de regeering stelt, overgenomen. Zoo krijgt iemand, die invalide Is, 70 pCt. van zyn loon. Verdient Iemand nu f 10 in de week, dan wordt hem, als hij invalide wordt, f 7 uitgekeerd. Komt hij tengevolge van 't ongeval te overiyden, dan krijgt zyn vrouw f 3 en zyn kinderen elk t 1,50, maar te zamen niet meer dan f 3, tot hun 16e jaar. Bovendien hebben zy genees kundige behandeling en geneesmiddelen. Ook de kinderen boven de 12 jaar, werk zaam in het bedrijf, de dienstboden, die In 't landbouwbedrijf diensten praesteeren, vallen er onder. De uitkeering, die wy geven, beantwoordt aan de eischen der regeering. De knechts hebben precies dezelfde rechten als bij haar. Er Is een Commisle van Beroep, bestaande uit 2 landbouwers, 2 knechten en één onpartydigen advokaat als voor zitter. Voor den tuinbouw bestaat die Commissie reeds. Alleen hierin verschillen wy van de regeering, dat wij plet by den 4en dag na het ongeval uitkeeren. Wy houden onge vallen, die korter duren dan tien dagen er buiten. Spreker wyst er op, dat ongeveer 60 pCt. van de ongevallen korter duren dan 10 dagen. Die ongevallen hebben blijkens de ervaring een groote adminis tratie na zich gesleept. Duurt echter het ongeval langer dan 10 dagen, dan begint de uitkeering van den eersten dag af van 't ongeval. Bij de industrie, waar veel simulatie voorkomt, wordt te veel uitge keerd. De toestand daar deugt niet. By ons is dit beter geregeld. 3) millloen wordt bij de Ryksverzekerlngsbank aan de knechts uitgekeerd, en U millloen slokt de administratie op. Laat ons zorgen, zeide spreker, dat de heeren van de Tweede Kamer uit de boerdery blijven. De huidige Minister Talma heeft ver klaard, dat als het lukt wat de landbouw in navolging van dtn tuinbouw doet, dat dan de regeering naar een middel zou zoeken om de zaak te steunen, m. a. w., dan blijft het ontwerp weg. Hierop weidt spreker uit over de samenstelling en den werkkring van de plaatselijke Ongevallen-Commissie, die uit drie leden bestaat. Zeeland betaalt zijn eigen ongevallen, die korter dan 2 maanden duren. Groote onkosten worden door het geheele land gedragen. De regeering vroeg In haar ontwerp f 4,70 premie van de f 100 loon, van eiken landbouwer. By ons betaalr men f 1,50 per f 100 loon, ten behoeve van het voorschot, dat er wezen moet voor 't geval er Iets gebeurt. Van de gelegenheid vragen te stellen en inlichtingen In te winnen werd door onderscheidene landbouwers op ruime wyze gebruik gemaakt. Uit de antwi .r- den, die spreker gaf, bleek o. a. dit, dat de Landbouw Onderlinge volkomen in den geest is van dr. Kuyper's inzichten. Als bewijs hiervan haalde spreker een driestar aan, voorkomend In de Standaard van 24 Januari 1910. De driestar luidt woordelijk: Eigen Landbouwverzekering in zake ongevallen. te ontkomen, dan uit drang van het christelijk beginsel, om aan zijn arbeiders recht te doen. Immers vooral bi] de ongevallen is geen sprake van barmhartigheid, maar wel terdege van recht. Ais een werkman bi] werk, dat hij voor mQ ver richt, een ongeluk krijgt, is het elsch van recht, dat niet hij, maar ik er de gevolgen van zal dragen. Dit hooge beginsel moge thans bij de besten meespreken, maar de actie zelve ging niet bi] allen van dit hoogere beginsel uit. Beoogd werd in de eerste plaats, te voorkomen de meerdere lasten, die een wettelijke regeling zou opleggen. Doch zl] dit zoo. Staagt men er in, zij 't al onder drang van dit meer egoïstisch motief, om op vrijen voet een ln elk opzicht voldoende regeling tot stand te brengen, waarom zouden we het niet toejuichen. Alleen maar, juist met het oog op dit motief is het zaak, hier niet over één nacht ijs te gaan, maar zich wel terdege af te vragen, of wat men scheppen wil, ter zake genoegzaam dienende is. En wel met name, te of de nieuwe vereeniging een genoegzaam algemeen karakter draagt, om te kunnen zeggen, dat de landarbeiders er door geholpen zijn2e of de schadevergoedingen, die men uitlooft, voldoende zullen zijn3e of bi] verschil de arbeiders uitspraak van een onpar tijdig rechter zullen kunnen uitlokken4e of het kapitaal verzekerd zal zijn waaruit de rente moet komen, ook als de boer sterft of zQn zaak aan kant doet; en 5e of er genoegzame waarborg bestaat, dat de vereeniging niet straks weer zal verdwijnen of ook haar statuten niet ln ongunstiger zin wijzigen zal. Ons wil het nog altoos voorkomen, dat vooraf diende te gaan een wettelijke regeling van wat aan hen wien een ongeval overkwam, te ver goeden was, hoe de kapitaalszekerheid te waar borgen zou zijn en op wat wijs een geschil ware te beslechten. Verder kon dan bepaald, dat de verzekering zelve geheel aan de bedtijfsvereenl- glng zou worden overgelaten, juist zooals dit ln het groote amendement van dr. Kuyper in het licht werd gesteld. Toch staan we hier niet op. Acht men de zaak geheel zelf te kunnen regelen, ons wel, maar dan nroet geheel de zaak ook zóó In het publiek worden behandeld, dat de overtuiging vast staat: Onze landarbeiders op afdoende wijze geholpen. Doch voor alles dient vast te staan, dat de landbouwers, en niet enkele landbouwers, de zaak op dezen voet ondernemen willen. Hoe slaat 't nu hiermee Hoeveel landbouwers zijn toegetreden De voorzitter dankte den spreker onder toejuiching der vergadering voor zyn be- vatteiyke, populaire, aangename voordracht. Vijftig landbouwers sloten zich by de Centrale Landbouw-Onderllnge aan. In de Haarlemmermeer zyn gevallen van een blijkbaar besmetieiyke ket(ziekte onder de paarden geconstateerd. Er zijn stallen, waar 4 en meer dieren er aan lijden. Oosterland, 8 Febr. Gisterenavond ver gaderde ten huize van Fonteine de Ver eeniging tot aankoop van varkensvoer „T. O. A. V. V." Uit het jaarverslag bleek, dat in 1909 werd verbruikt 64400 K.O. gerstemeel, 6950 K.G. maïsmeel, 440 K.O. vleeschmeel, tot een gezameniyk bedrag van f 6328,66\ Het ledental steeg tot 100. Tot commissaris werd gekozen de heer J. By de Vate, In de plaats van den heer A. Llndhout, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Op zichzelf moet de poging, die wordt aan gewend, om de verzekering in zake ongevallen van den landbouw langs particulieren weg tot stand te brengen, van harle worden toegejuicht. Het slagen van die poging zou metterdaad een schoone triomf ztjn voor een beginsel, dat ook door ons steeds bepleit is. Toch mag niet uit het oog worden verloren, dat deze poging eerst aan de orde is gekomen, toen een wettelijke regeling aanhangig was ge maakt. Vroeger, toen toch lang reeds In andere landen zulk een wettelijke regeling was ingevoerd en de aandacht alzoo reeds op de zaak gevestigd was, hield men zich stil en deed men niets. Thans nu wettelijke regeling dreigde, begon men. Maar juist dit doet het vermoeden rijzen, dat menigeen aan het werk toog, meer om aan erger RECHTSZAKEN. Maandag I I. Is voor den Hoogen Raad behandeld het cassatie-beroep van den ambtenaar van het openbaar ministerie by het kantongerecht te Zierikzee tegen een vonnis, waarby een koopman te Haamstede was vrijgesproken ter zake van het rijden met een met een hit bespannen wagen over een weg, loopende over een perceel dulngrond, waarvan de toegang was ver boden namens den tegenwoordlgen recht hebbende op dat perceel, den heer H. J. de Lange te Middelburg. De kantonrechter had overwogen, dat de bedoelde weg is een buurweg, en dat dus de gemachtigde van den heer De Lange niet gerechtigd was, den toegang daartoe te verbieden. De ambtenaar van het openbaarministerie voerde nu tegen deze beslissing aan, dat zy een bedekt ontslag van rechtsvervolging was, en dat de eigenaar of pachter van den grond wel degelijk rechthebbende is In den zin van art. 461 strafwetboek, rwijl ook overigens over een buurweg alleen voor de geburen, maar niet voor derden vryheid van verkeer beslaat. Conclusie O. M. 21 Februari. De Hooge Raad verwees naar de rechtbank te Middelburg de zaak van Ch. L. v. d. Aonbezoldigd rijks-veld wachter te St.-Kruls, door het kantonge recht te Oostburg met een mede-beklaagde, F. Th. de J., uit IJzendyke, veroordeeld tot een geldboete wegens openbare dronkenschap. Door de rechtbank te TIel werd Don-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1