Dinsdag 8 Februari 1910. Tweede Blad. de heer D. J. Ochtman, (Zi ier i Is. zeesctie C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. BKGHAM'S P1UEN Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. B ADVERTEHTIE— 3e aankoop Veevoeder. ZIERIKZEESBHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8885 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Een gouden oorbelletje. haarkam. paar kousen. kinderhandschoentjes. sleutel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BROtfS. indië. Onlangs bevatten de Indische bladen een bericht, dat een ondercollecteur, die f 10.000 overbracht naar 's lands kas te Djombang, onderweg door drie roovers was overvallen, verwond en beroofd. Thans meldt men, dat de f 4000, die den ondercollecteur heetten te zijn ontroofd, teruggevonden werden op het Inlandsch kerkhof. De dader, de zwager van den ondercollecteur, handelde met dezen in overleg. De ondercollecteur is eveneeens gearresteerd. amerika. Indiana (Pennsylvania), 5 Febr. Een ontploffing, welke naar men veronderstelt te wijten is aan de ontbranding van gas door dynamiet, heeft een afdeeling van de kolenmijn te Earnest, 8 K.M. van Indiana, verwoest. Ambtelijk wordt gemeld, dat 12 mijnwerkers in gevaar verkeeren. Een In de mijn afgedaalde reddingsafdeeling Is nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat ook deze lieden omgekomen zijn. Er zijn elf personen gedood door de mijnontplofflng. Alle lijken zijn boven gebracht. Uit de mijn Ie Prlmero, in Colorado, waar door een ontploffing vermoedelijk 149 arbeiders om het leven zijn gekomen, worden nog steeds dooden bovengebracht. Telkens als er weder kwamen, snelden vrouwen en kinderen, die bij den Ingang in angstige spanning stonden te wachten, er op toe. Maar de dooden waren zoozeer verminkt en verbrand, dat zij niet te her kennen waren. Intusschen wordt er alweder een nieuw ml|nongeluk uit Amerika bericht. In de mijn Les Esperanzas, in Mexico, zijn volgens een telegram uit Laredo, 68 ar beiders gedood en vele anderen gewond door een ontploffing welke veroorzaakt werd door een arbeider, die, ondanks het verbod, een sigaret rookte. italle. Te Venetië Is een gondel, waarin een Amerikaansch echtpaar, de heer en mevrouw Marks, uit Newark, gezeten was, dicht bij het Dogepaleis door een stoomboot aan gevaren en gezonken. De dame sprong uit het vaartuig; maar de man werd onder de kap van de gondel meegesleept naar beneden. Hij wist echter door een opening in de kap er uit te geraken en aan de oppervlakte te komen, en beiden werden door spoedig, toeschietende helpers gered. Het Is een groote zeldzaamheid dat Iemand, die onder de kap van een gondel onder water werd getrokken, het er levend afbracht. zwitserland. Een diep tragisch bericht komt uit Ziirich. Nadat alle reddings-expedltles, uitgegaan ter opsporing van den op een skitour vermisten ingenieur Spohr uit Leipzig en den student Koslau, onver richter zake zijn teruggekeerd, kan met zekerheid worden aangenomen, dat de beide mannen zijn verongelukt. Eenige dagen hebben ze In een noodhut een onderkomen gezocht tegen den sneeuw storm, doch door gebrek aan levensmiddelen waren ze gedwongen neder te dalen. En bij deze wanhopige onderneming moeten ze zijn omgekomen. De laatste expeditie bracht slechts eenige aanteekenlngen mede, die de tourlsten In de hut hadden achtergelaten voor ze hun laatsten tocht ondernamen. In een bericht, gedateerd 17/18 Januari, deelcn ze mede, dal ze aanvankelijk heerlijk weder genoten. Toen volgde een hevige sneeuwstorm. Ze besloten vroeg bij het aanbreken van den dag neder te dalen ondanks het groote gevaar voor lawines, wegens gebrek aan proviand. De hevige sneeuwstorm dreef hen naar de hut terug en ze besloten nog één dag te wachten. 19 januari: „Daar de proviand bijna geheel Is verbruikt blijft ons ondanks den hevlgen storm niets anders over dan de nederdaling te beproeven. Na twee uur keerden we weder terug, daar we een verkeerden weg hebben ge nomen. In een kast, voor de gidsen hoopten we nog wat eetbaars te vinden, doch bemachtigden slechts een bus koffie. Wij slapen den geheelen dag om hout te sparen. We hopen op hulp uit het dal". 20 Januari: „Het sneeuwt hevig. De lawinen donderen zonder ophouden, zoo dat we op hulp niet behoeven te rekenen. Alle In de hut aangebrachle"schade wordt vergoed (volgen eenige namen). Voor het aanbrengen van onze eigendommen, eventueel van onze lijken hebben we flinke sommen uitgeloofd". 21 Januari: „De nacht was rustig. Het sneeuwen begint op te houden, en de nevel zakt langzaam naar het dal. We hebben opnieuw hoop, de nederdaling te kunnen beproeven. We eten slechts het allernoodlgste en verkeeren nog in.tamelljk goede conditie. Na eenige uren zijn we weder"terug- gekeerd, daar de nevel ons het uitzicht belet, om 3 uur gaan we slapen en hopen dat het weer morgen helder Is. Ons pro viand gaat morgen ondanks het; matig gebruik op". 22 Januari„Wij zijn genoodzaakt heden te vertrekken naar de Clarldenhut, hoewel de sneeuwtoestanden steeds treu riger worden. Voor zoover we wetenjls daar nog eenig proviand". engeland. in de afgeloopen maand hebben erf laters In Engeland weer 12 millloen gulden voor doeleinden van algemeen nut besproken. Het geheele bedrag van derge lijke legaten In de vier laatste jaren wordt op 222 millloen gulden geschat. duitschland. Donderdag Is te Berlijn in het kanaal van Rixdorf een toegebonden pak op het ijs gevonden, dat een linker-dljbeen van een mensch bevatte. De moordcommlssie, die er aanstonds bij geroepen werd, maakte uit, dat het van een vrouw afkomstig was, vermoedelijk van het In December vermoorde meisje Anna Arnholz. Aan haar lijk ontbreken nu nog het hoofd, het llnker-onderbeen en het heele rechterbeen. belgiE. Een taxi-auto heeft te Brussel een boef aan de politie verraden. Een politle-agent aldaar zag 's nachts een taxi staan vdór een koffiehuis In de Zespennlngenstraat, waar het voertuig wachtte op een klant, die daarbinnen lustig de champagne-kurken liet knallen. De agent was nieuwsgierig, hoeveel het tarief van die lang wachtende taxi wel zou aangeven. Het was fr. 28.80. Dat verhoogde zijn belangstelling en toen hij den taxi-chauffeur vroeg, wie zijn klant was, kreeg hij ten antwoord„Een schoelje In Zondagskleeren, die veel geld verteert". Dat zal wel een dief zijn, dacht de agent. Hij ging naar binnen, verzocht den vroo- lljken fuiver In zijn auto met hem mee te gaan naar het bureau, en daar herkende men In den arrestant een langgezochten boef, die verscheidene diefstallen had gepleegd. De man is nu voor de rechtbank ver schenen en deze heeft hem veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf wegens dief stal, viermaal 3 maanden wegens het dragen van een valschen naam en 1 jaar voor valschheid in geschrifte. De minister-president heeft in de Kamer een brief voorgelezen, door de advocaten van de prinsessen Clementine en Stephanie gericht aan de advocaten der regeering, waarin wordt verklaard, dat de prinsessen geen aanspraken zullen doen gelden op de gelden van den over leden koning, belegd in de stichting In Coburg, de Soclélé des sites en de Soclélé du Cöte d'Azur, daar zij van meening zijn, dat een groot gedeelte dier bezittingen aan België toekomt. Voor het geval uitge maakt mocht worden, dat een gedeelte van die bezittingen niet aan België toe komt, verzoeken de prinsessen, dat de advocaten van de regeering haar advocaten van raad zullen dienen. Deze medcdeellng werd met algemeene instemming ontvangen. {Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 'T'G Cts.; elke regel meer l<5 Cts. Er worden geene getuigschriften j I gepubliceerd voor de I Gebruikers bevelen ze aan hunne I vrienden. ZIJ BEVELEN ZICH ZELF AAN. nederland. Assen, 4 Febr. Voor enkele dagen arriveerde te Donkerbroek een scheepje. Men meende opgemerkt te hebben, dat het door een ouden man bewoond werd. In een paar dagen had men hem echter niet opgemerkt. Hierop viel de aandacht. De politie werd met dit feit In kennis gesteld, die een onderzoek ter plaatse Instelde. Zij vond den man in een ergen vullen en beklagenswaardlgen toestand In zijn ver trekje liggen, meer dood dan levend. Hulp vaardige handen boden bijstand zoo goed ze konden, 'n Bed was er niet. Op wat stroo legde men hem voorloopig neder. Geneeskundige hulp werd Ingeroepen en zijn familie, die In zeer goeden doen Is, ge telegrafeerd. Dinsdagnacht is hij gestorven. Arnhem, 5 Febr. Door het Provinciaal Bestuur zijn In de maand Januari 440 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven aan personen, die In Dultschland gaan werken. Enschedé, 5 Febr. Een arbeidersvrouw in het naburige Ahaus had de onvoor zichtigheid, een flesch petroleum op het heete fornuis te zetten. De bodem sprong door de hitte, en de petroleum verspreidde zich over de heete plaat, vatte vlam en ook de vrouw, die bij het fornuis aan het werk was, was weldra één vlam. Wel gelukte het, de vlammen te dooven, maar de vrouw had toch zulke zware brand wonden bekomen, dat zij naar het Zieken huls moest worden overgebracht. Men vreest voor haar leven. Amsterdam. Door de recherche alhier is in zijn betrekking aangehouden een marinier, die 6 jaren geleden deserteerde en .zich gedurende dien tijd onder een valschen naam bi) zijn familie te Haarlem en te Schoten heeft opgehouden. De historische allegorische optocht, welke bij het bezoek der Koninklijke Fa milie, alhier waarschijnlijk Mei te brengen, zal gehouden worden, belooft grootsch te worden. Vele dames en heeren zegden reeds medewerking toe. De hoofdrollen stellen voor de prinsen en prinsessen uit het Oranjehuis. De stoet zal uit ongeveer 500 gecostumeerden, 7 muziekkorpsen, 100 paarden en 10 groote praalwagens bestaan. 5 Febr. Gisteravond werd door een beambte van de Hydraulische Inrichting op het IJ-eiland (IJkade) een damesfiets onbeheerd gevonden, daarnevens lag een taschje. De beambte deed hiervan direct aangifte aan het politieposthuls Ertskade, waarna een onderzoek werd Ingesteld. Uit brieven, welke zich In het taschje bevonden, bleek, dat het meisje, wie het rijwiel toe behoorde, moest zijn de dochter van een familie uit de Von Zesenstraat. Uit ingewonnen informaties kwam aan het licht dat deze familie inderdaad haar dochter, een 17-jarig meisje, vermiste. Aangezien het vermoeden voor de hand ligt, dat het meisje In het IJ verdronken is, wordt door de politie op dit gedeelte van het IJ Ijverig gedregd. Tot heden middag echter nog zonder resultaat. Nader vernemen wij, dat hedenmiddag door de politie het lijk van het vermiste meisje uit het IJ opgedregd Is. Het lijk is naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. Gisteravond is een 21-jarige persoon aangehouden, die in den winkel van den heer Spanner, aan de Weesperstraat 6 komende, om gouden horloges te zien, den winkelier, toen deze aan dat verzoek voldeed, onverhoeds een slag met den vuist in het aangezicht gaf, waardoor deze een neusbloeding opliep en van die ge legenheid gebruik maakte, om zich te verwijderen met medeneming van een gouden horloge. De winkelier achter volgde hem echter en wist hem in het Hortusplantsoen te grijpen. Het ontvreemde horloge, aanvankelijk weggeworpen, is later door een jongen gevonden, die het aan den benadeelde ter hand stelde. In de Bulten Singelgracht, ter hoogte van het Frederlk Hendrikplantsoen alhier, geraakten gisterenavond twee menschen te water. Één der drenkelingen, een 21-jarig jongmensch, werd met behulp van de dreg door een agent van politie, en de tweede, een 16-jarlg meisje, door een voorbijganger, belden in bewusteloozen toestand er uit gehaald. In een tapperij In die buurt binnengedra gen, mocht het gelukken bij het jongmensch de levensgeesten weder op te wekken, doch bleek het meisje, bij wie eveneens alles werd aangewend tot opwekking der levensgessten, zelfs met behulp van een zuurstofapparaat, bij aankomst In het Wilhelmlnagasthuis, waarheen belden per automobiel-ziekenwagen werden vervoerd, overleden te zijn. Leiden, 5 Febr. Eenlgen tijd geleden vermiste een onderofficier In de Morsch- kazerne alhier een bedrag van f 50. Later werd hem een gouden horloge met ketting ontvreemd. De Leldsche recherche vond gisteren het horloge bij de familie van een anderen onderofficier uit genoemde kazerne te Delft, die den diefstal reeds bekend heeft. 's-Gravenhage, 2 Febr. De hulp van een politiehond werd gisteren Ingeroepen voor de opsporing van een meisje, dat In een zenuwlijders-Inrichting te Scheveningen verpleegd werd en daaruit den vorigen dag had weten te ontsnappen. Het kon worden vastgesteld, dat zij den dag van hare vlucht 't laatst was gezien In de Rijklof van Ooensstraat. Den politiehond „Marre" werd door zijn geleider, den polltle-agent Sjoorda, aan 'n kleedingsluk van de vermiste lucht ge geven in die straat en niettegenstaande het spoor meer dan 24 uur oud was, scheen de hond dadelijk het spoor van de vermiste te hebben gevonden, althans hij bracht zQn geleider over 't Bezuidenhout en door 't Bosch naar de uitspanning het Roomhuis, waar hij staan bleef. Bij Infor matie bleek, dat de vermiste daar den vorigen dag even had vertoefd en weder was doorgegaan. Opnieuw werd „zoeken" gecommandeerd en het schrandere dier bracht nu zijn ge leider door een warmoezerlj en over een weide naar de Bezuidenhoutsche sloot, waar hij aan den waterkant bleef rond snuffelen. De politie ving nu aan te dreggen en kort daarna werd het vermiste meisje levenloos opgehaald. De bejaarde trouwe huisbediende van den heer v. L. alhier, is gisteren op een treurige wijze om het leven gekomen. Hij had op weg van Voorburg naar Den Haag een aanbod van één zijner kennissen, een chauffeur, aangenomen om met de auto mede te rijden. Ter hoogte van het Huls De Werve botste de auto ver ondersteld wordt door een beweging van den mede-passagier, waardoor het hand- stuur afweek geweldig tegen een boom, waardoor den ouden man het hoofd te pletter werd geslagen. In deernlswaardigen toestand werd hl] naar Voorburg teruggebracht en later naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig aan de gevolgen zijner ernstige verwondingen bezweek. 's-Gravenhage, 5 Febr. Doordien de waterschuiver van het gasornament was drooggeloopen, tengevolge waarvan gas- ontsnapping plaats had, Is In den afgeloopen nacht een bewoonster aan het Harstenhoek- plein alhier door gasverstikking om het leven gekomen. Toen haar echtgenoot, beambte bij de Tram-Mplj., van nachtdienst thuis kwam, bemerkte hij het ongeval. De kinderen, die In een bovenvertrek sliepen, hadden geen letsel bekomen. De minister van Justitie, mr. Nelissen, Is voornemens Zaterdag 12 dezer zijn verblijf In het buitenland, in het belang zijner gezondheid, aan te vangen. Zijn afwezigheid zal een paar maanden duren, en gedurende dien tyd wenscht de minister volstrekte rust te nemen. Vandaar dat, gelijk bekend, het beheer van zijn Departement door één van 's ministers ambtgenooten zal worden gevoerd. Hoek van Holland, 2 Febr. Binnen gekomen Is de sleepboot „Oostzee". Op reis van Huil naar Cuxhaven zijnde, met een baggermachine achter zich, sloeg deze machine om. Van de belde opvarenden werd één gered, doch ook deze bezweek spoedig. Zijn lijk werd door de boot hier aangebracht. De verongelukte is de Neder lander Joh. Hak. Goedereede, 2 Febr. Het wrak van den b^ Ouddorp gestranden Belgischen visch- logger „Lette Panne" no. 59, heeft by verkoop opgebracht f 50,00.J. Kooper Is de heer P. Bakelaar, aldaar. Het In het Bokkegat tegen de zandbank „Hinder" gezonken Engelsche driemast- schoenerschip „Renown" zal met de lading eerstdaags uit de hand aan den meestbiedende worden verkocht. Ooltgensplaat, 2 Febr. De Raad dezer gemeente heeft zich in beginsel éénstemmig uitgesproken vóór de totstandkoming eener gezameniyke gasfabriek voor Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat. 's-Hertogenbosch5 Febr. Gisteren reed de locomotief, bestemd voor den Paryschen sneltrein, op het emplacement alhier, met groote snelheid In den voor ontvangst niet gereedstaanden draalschyf- kuil. De locomotief werd nagenoeg vernield, de draaischyf onbruikbaar gemaakt. De machinist en de stoker, die van de machine waren afgesprongen, bleven on gedeerd. De sneltrein vertrok met vertraging. Het spoorwegverkeer werd niet verstoord. De Ingenieurs, uit Tilburg overgekomen, vertrouwen, dat de locomotief heden nog verwyderd zal worden. naar waarnemingen verricht In den morgen van 7 Februari 1910, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.9 te Horta; laagste barometerstand 723.8 te Bodo. Verwachting (van den avond van 7 Februari 1910 tot den avond van 8 Februari): Meest krachtlgen Zuldwesteiyken wind, be trokken regenbuien. Zelfde temperatuur. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". FEBRUARI. Van Zierikzee: Dlnsd. 8'smorg.lO,- Van Rotterdam: Woens. 9 Dond. 10 Vrfldagll Zaterd. 12 Zondag 13 Maand. 14 Dinsd. 15 10,30 10,30 6,30 7,- 7,30 8,- 8,30 Dinsd. 8 's morg. 10,30 Woens. 9 10- Dond. 10 10,30 Vrjdagll 10- Zaterd. 12 10,- Zondagl3 10,— Maand. 14 11,— Dlnsd. 15 m 11.— Myn oprechten dank aan alle Ingelanden van het Waterschap ,Poortvlief', die op 4 dezer hunne stem op my uit brachten voor eersten candldaat voor Gezworen by dat Waterschap. Poortvliet, 5 Februari 1910. C. TH. DE RIJKE Lz. De DIRECTIE der Arnhemsche Verzekering- en Brand-Waarborg- Maatschappijen te Arnhem bericht hiermede, dat door het overlijden van den heer LOEWER, als Agent voor Zierikzee en omstreken is benoemd bij wien alle inlichtingen totjhefsluiten van verzekeringen zijn te bekomen. De Directie, ANDRÉ DE LA PORTE. f. Opgaaf tot 15 Fobruapi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5