ZIGRIKZEESCHE NIEUWSBOD Dinsdag 8 Februari 1910. Eerste Blad. Vloed plan ken. (5ö x o x* i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAG verschat, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8885. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur) I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 7 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift Is Ingekomen van P1ETER HACK, ingezeten dezer gemeente, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de benedenkamer van het huis, grenzende aan de Zuidhavenpoort, wijk D no. 501- Blnnen twee weken na dagteekenlng dezer bekendmaking kan leder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 7 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoek schrift is ingekomen van ANTHONY ADRIAANSE, ingezeten dezer gemeente, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, In de Wachtkamer van het station der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, staande aan den Grachtweg, wijk A no. 510, met aanhoorlg- heden. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan leder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders Inbrengen. Zierikzee, den 7 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wegens de zoo veel besproken lintjes- kwestie, is op verzoek van den vroegeren Minister van Blnnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper, een eere-raad Ingesteld, ge vormd uit eerlijke en onpartijdige mannen. Oewezen wordt er op, dat die eere-raad, hoe uitnemend ook samengesteld, de kwestie tot geen oplossing kan brengen, om de een voudige reden, dat hij de taak, waarvoor hij moet dienen, niet naar behooren kan vervullen, zoodat het zelfs verwondering baart, dat de heeren, die er deel van uit maken, zich er voor lieten vinden. Immers om te weten te komen, of er verband bestaat tusschen het decoreeren van een man, die naar veler meening zich geen onderscheiding heeft waardig gemaakt, en het storten van aanzienlijke gelden in de antirevolutionaire partijkas, is het noodig dat zekere getuigen opgeroepen, beëedlgd en ondervraagd worden, en dat Inzage gegeven wordt van al de noodige regeerlngs- bescheiden. En nu behoeft niemand, die door den eere-raad wordt ultgenoodigd voor hem te verschijnen, aan die uit- noodiglng gevolg te geven. Hij kan zelfs, zonder opgaaf van redenen, gewoon weg blijven. En zoo hij al beleefdheidshalve verschijnt, dan behoeft hij nog niet Ie antwoorden. Maar gesteld dat hij op de al hem gedane vragen antwoordt, dan hebben die antwoorden van een onbeëedigde nog niet de kracht van een beëdigde ge tuigenverklaring. Ook behoeft de regeering aan den eere-raad geen inzage Ie geven van al de door dezen noodig geoordeelde stukken. Zij kan dit beslist weigeren. Booze tongen beweren dan ook, dat de geheele eere-raad, zoo al geen wassen neus, dan toch In hoofdzaak dient om te bewerk stelligen, dat door de Tweede Kamer het bij haar Ingekomen voorstel tot vorming van een Commissie van Enquête verworpen wordt. Nu, wanneer de Instelling van den eere-raad dat doel mocht hebben, dan behoeft men geen propheet te wezen, om te kunnen voorspellen, dat dit doel met het oog op de samenstelling van de Kamer schitterend zal bereikt worden. In den Duitschen Rijksdag is bij de behandeling der ooriogsbegrooting baron Von Oldenburg auf Janutschau, Rilterguts- besltzer, op een wijze opgetreden, die een licht werpt op het schaamteloos drijven der Pruisische Jonkerpartij. Hij besprak namelijk de grieven der heeren officieren, die, zooals men weet, in Duitsch- land den hoogsten toon voeren. De offi cieren namelijk zijn op den Rijksdag verstoord, omdat hunne verkeerde hande lingen daarin werden gekritiseerd. Vroeger, zelde de jonker, had een luitenant er maling aan, wat de Rijksdag van hem zelde. En het kon hem, toen hij nog luitenant was, dan ook geen zier schelen, wat er in den Rijksdag van de officieren gezegd werd. Hij vroeg slechts, of zijn eskadronchef met hem tevreden was. Maar nu. Als een luitenant wat hard hoest, dan moet hij bang zijn, dat het in den Rijksdag ter tafel komt. Maar, zeide de jonker, wij moeten zorgen, dat hij niet meer bang behoeft te zijn. De officieren stand heeft slechts met den Keizer te maken, en voor de rest gaat hem de publieke opinie niets aan. (Teekenen van afkeuring). Ja, dat is de oude Pruisische traditie, die u, mijne heeren, niet aanstaat. Maar de Koning van Pruisen en Duitsche Keizer moet elk oogenbllk in staat zijn tot een luitenant te kunnen zeggen: neem tien man en sluit den Rijksdag (van de rechter zijde uitroepen van: zeer juist; van de linkerzijde een hevig tumult). Wij hier aan de rechterzyde hopen, dat de Minister van Oorlog deze traditie, de oude konink lijke, de Pruisische traditie zal hooghouden. Adieu, mijne heeren I (Levendig applaus van de rechterzijde, heftige teekenen van afkeuring aan de linkerzijde). Één der afgevaardigden, Ledeboer, snelt naar den voorzittersstoel, en vraagt: .wat zegt de president er van". De waarnemende voor zitter, Prins Hohenlohe, antwoordt, dat hij geen kritiek op zijn beleid kan dulden, en roept Ledeboer tot de orde. Singer ziet in de woorden van den jonker een recht- streeksche uitdaging tot schennis der Orondwet, en hij vraagt den president, of deze die woorden wel gehoord heeft, en zoo ja, waarom hij den Rijksdag tegen een dergelijke beschimping niet In bescherming neemt. De voorzitter zegt, dat het door Oldenburg gesprokene de bedoeling heeft te doen uitkomen, dat de soldaat tot het uiterste aan het bevel van den Keizer gevolg moet geven. Jonker Oldenburg be vestigt de woorden van den president. Maar de hoofden der verschillende partij- groepen, met uitzondering van die der rechterzijde, beschouwen dezen uitleg als een laffe uitvlucht van Oldenburg. Ledeboer kwam In hooger beroep bij de vergadering, omdat de voorzitter hem onrechtvaardig tot de orde had geroepen, maar de Rijks dag verwierp zijn protest. Het Dagelljksch Bestuur van Berlijn had voorgesteld zeker bedrag aan het Leger des Heils toe te kennen als ondersteuning voor de Inrichting van een nieuw toe vluchtsoord. De commissie, in wier handen deze zaak gesteld was, adviseerde tot afwijzing van het verzoek, omdat vele bedragen van het Leger des Hells naar het buitenland gezonden worden. Bovendien had een aanvoerder van het Heilsleger In de naaste toekomst den ondergang der wereld voorspeld. En als nu toch eerst daags de wereld verging, dan had ook het Heilsleger geen verdere hulp meer noodig. Uit het voorloopig gerechtelijk onder zoek tegen den gewezen Deenschen Minister van Justitie, A berti, die zooals men zich herinneren zazich zeiven bij de politie heeft aangegéven wegens be driegerij en vervalschin en in oorkonden blijkt, dat deze meneer niet minder dan vijftien millioenen kronen verduisterd heeft. Griekenland heeft in naam een Koning schap, maar staat feitelijk onder een militaire dictatuur. De heeren militairen hebben het ministerie tot aftreden ge dwongen, en den Koning genoodzaakt een nieuwe Nationale Vergadering bijeen te roepen, die tot taak zal hebben de grond wet te herzien. Kreta wil ook naar die Nationale Vergadering vertegenwoordigers zenden, maar Turkije, dat nog steeds souvereiniteltsrechten op dat eiland heeft, en die ook iaat gelden, omdat het Kreta evenmin kan missen, als Engeland Maltha, heeft aan de groote mogendheden verklaard, dat het een afvaardiging van Kreta naar de Orieksche volksvertegenwoordiging als een casus belli zal beschouwen. En met het Turksche leger valt niet te spotten. Dit weten de Orleken uit ervaring. NEDERLAND. Dinteloord, 2 Febr. Hedenavond gaf de Qeref. Jongedochtersvereeniging „Dorcas" een jaarfeest voor hare begunstlgsters. De bijeenkomst werd door ds. Ruljs met gebed geopend, die verder in een passende Inleiding het doel der Vereenlglng aan wees. In den loop der avonduren werden ter afwisseling psalmen gezongen en gaven de werkende leden eenlge samenspraken ten beste; ook werd '-en oogenblik de aandacht gewijd aan de vele en velerlei gemaakte kleedingstukken, welke ter u'.t- deeling gereed en van de noodige adressen voorzien, lagen uitgestald. Om den avond een eenigszins feestelijk karakter te geven, werd aan de belangstellenden een kopje chocolademet een daarbij passende versnapering, aangeboden. Nadat de blj- eenlro.iist met dankzegging was geëindigd, gingen allen te half twaalf voldaan huiswaarts. 5 Febr. Op de algemeene vergadering, gehouden door de Vereenlging .Draagt elkanders lasten", bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dat In het afgeloopen jaar was ontvangen f 267,59 en uitgegeven f 171,15, zoodat er een goed slot was van f 96,44. De aftredende bestuursleden, n.l. de heeren F. Beun, A. van Est en W. Sulkers, werden met bijna algemeene stemmen her kozen. Vóór het sluiten der vergadering wees de voorzitter op hel groote nut der vereeni- glng en spoorde de aanwezigen aan anderen tot toetreden te bewegen. In de hoop, dat in het vereenlgingsjaar 1910 een aan merkelijke uitbreiding was te verwachten, sloot de voorzitter de vergadering. Zierikzee, 7 Febr. Er was gisterenavond aan amusement geen gebrek in ons stadje. Een uitvoering in de Concertzaal, en een In het .Huis van Nassau". Beginnen wij met de uitvoering in de Concertzaal, die door de r.-k. tooneelclub .Vriendenkring" gegeven werd. Zij speelde .Een van beide wegen", een oorspronkelijk anti-alcoholisch drama in vier bedrijven, geschreven door P. Servatius van Enschedé. Het stuk, dat een avond van te voren eveneens in de Concertzaal door dezelfde club voor .Volks belang" met succes was opgevoerd, heeft de strekking afkeer in te boezemen voor het gebruik van sterken drank, omdat uit het gebruik zooveel misbruik ontstaat. En wij weten het allen, hoeveel ellende uit dat misbruik Is voortgesproten, en nog dagelijks voortspruit, hoeveel menschen, die aan den drank verslaafd waren geraakt, zich zelve en hunne gezinnen in het diepste verderf hebben gestort, hoe zij, door den drank beneveld, hunne zaken niet behoor lijk konden behartigen, zoodat deze schromelijk achteruitgingen, en hoevelen zelfs, omdat zij in hun dronkenschap zich geen rekenschap konden geven van hunne handelingen, misdadigers zyn geworden. Wij weten ook allen, dat als vader of moeder gewoon is zich te bedrinken, de kinderen erfelijk belast zijn. Vandaar, dat in elk geval niet genoeg tegen het mis bruik gestreden kan worden. En al deeien wij de opvatting ook niet, dat op grond van het misbruik, dien maatschappelijken kanker, ook het gebruik moet afgekeurd, moet bestreden worden, wij kunnen ons indenken in den gedachtengang van hen, die ter wille van het voorbeeld voor de dronkaards geheelonthouders worden. In het gespeelde stuk nu, dat een greep Is uit het leven, wordt een man ten tooneele gevoerd, die zoodanig aan den drank Is verslaafd, dat hij zijn verdiend loon, in plaats van naar moeder de vrouw te brengen, in de kroeg verdrinkt, zoodat echt- genoote en kinderen honger en gebrek lijden. Tengevolge van zijn voortdurende dronken schap verliest hij zijn betrekking, besteelt hij zijn patroon, laadt den schijn de dief stal gepleegd te hebben op den zoon van den meesterknecht, en pleegt een moord aanslag op een polltie-agent, die hem in beschonken toestand opbrengt, zoodat hij In de gevangenis terechtkomt, waar hij in een vlaag van delirium sterft. Wat het spel van het stuk betreft, er bleek uit, dat de verschillende rollen goed waren Ingestudeerd, zoodat men rolvast was, en dat de voor te stellen personen op uitnemende wijze getypeerd werden. Dit geldt niet slechts voor de hoofdrollen uit het drama, den fabrikant, die door den heer Fr. Ideler, den meesterknecht, die door den heer F. Wijsman, en den dronkaard, Scheeie Hein, die door den heer O. Koevoets werd voorgesteld, maar dit geldt ook voor de overige rollen, die allen in goede handen waren, zoodat het samenspel niets te wenschen overliet. Een bizonder pluimpje komt toe aan de jongeheeren W. Gudde en A. Schoenmakers, die de zoontjes van den dronkaard op voortreffelijke en aan grijpende wijze voorstelde. Met een daverend, dikwerf herhaald applaus beloonde het talrijk publiek, dat de Concertzaal vulde, de spelers. Vermelden wij nog, dat de regie van het stuk de heer J. W. Gudde had, die zich op een verdienstelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Na de pauze werden wij op eenlge komische voordrachten onthaald, die tot gezelligheid van den avond het hare bijdroegen. De uitvoering, die opgeluisterd werd door de mooie muziek van de heeren Joh. F. A. Theewis en L. J. Schouten, werd met een geanimeerd bal besloten. De uitvoering, die door de bekende Mannen-Zangvereen. .Luctor et Emergo" In het Huis van Nassau, onder leiding van den heer A. van den Houten J.Jz. ge geven werd, was niet minder talrijk bezocht dan de voorstelling in de Con certzaal. De bovenzaal was eivol. De voorzitter, de heer F. Verbeke, opende de uitvoering met een toespraak, waarin hy allen welkom heetteen Inzonderheid dit toeriep aan den vroegeren directeur van deze Zangvereenlglng, den heer J. H. Letzer, die opzettelijk tot bijwoning van dezen avond uit Utrecht was overgekomen. Spreker wees In zijn toe spraak er op, dat door de leden reeds lang de wensch was te kennen gegeven een vaandel te bezitten, en die wensch Is verwezenlijkt. Door de offervaardigheid der leden, en niet het minst ook door de welwillende medewerking van onzen hooggeachten algevaardigde naar de Tweede Kamer, mr. R. J. H. Patljn, Is het vaandel er gekomen. Een woord van lof zij hierbij gebracht aan mej. Phernambucq, die het vaandel op artistieke wijze ver vaardigd heeft. Levendig applaus. Het vaandel, van rood fluweel met afhangende vergulden franjes, maakt een aangenamen indruk. Op het vaandel prijkt In vergulden letters de naam der Vereenl glng. Na deze toespraak werd een begin gemaakt met de uitvoering van het met zorg samengesteld programma. Tengevolge van de omstandigheid, dat wij de voorstelling In de Concertzaal wenschten bij te wonen, waren wij tot ons leedwezen slechts In de gelegenheid eenige nummers te hooren, die op onberispelijke wijze werden voor gedragen. Ook de andere nummers werden, gelijk ons van bevoegde zijde verzekerd werd, vol gloed ten gehoore gebracht, zoodat donderende toejuichingen aan de zangers ten deel vielen. Met een geanimeerd bal werd deze welgeslaagde uitvoering besloten. WIJ vernemen, dat de heer Klaas de Vries, de algemeene secretaris van de Vereenlglng Volksonderwijs, een bekend man op onderwijsgebied, op den -12en Maart alhier in de Afdeeling Zierikzee van genoemde Vereenlging als spreker zal optreden. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op achterstaande advertentie van de Theehandel E. Brandsma, Amsterdam, waarin genoemde firma aan een leder, die het vraagt, gratis en franco toezendt een gids voor belastingplichtigen door het geheele rijk. Assuradeuren van het op de Vonde lingen gestrande sleepschip .Wilhelm" hebben aan den aannemer W. van der Tak te Rotterdam opgedragen, de lading ijzer erts te bergen en het geavarleerde schip af te brengen en te Dordrecht aan een werf te leveren. Men is nu bezig de lading In lichters te werken en hoopt men er In te slagen met behulp van een sleepboot en stoom pomp het schip, hetwelk op 3 of 4 plaatsen gebroken is, drijvende te houden. De Inventaris is door vlsschersvaartulgen hier aangebracht. Prov. blad no. 15 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin In Zee land, waarbij de aflevering van de man schappen, die bestemd zijn in dit jaar ter Inlijving bij de militie te worden opgeroepen, Is bepaald, zoo In het tijdvak van 1—15 Maart, als In dat van 16—31 Mei en van 16—30 September. De data zijn 10 Maart, 24 Mei en 27 September te Neuzen; 11 Maart, 25 Mei en 28 September te Tholen; 14 Maart, 27 Mei en 29 September te Middelburg; en 15 Maart, 28 Mei en 30 September te Vllssingen. Op Walcheren worden dit jaar meer malen wilde zwanen, zoogenaamde Denen, gezien De vorige week werd zulk een vogel geschoten, die een vlucht had van 2,45 M en 11 K G. woog. Uit een rapport van het comité voor het totstandbrengen van een waterleiding voor Zuid-Beveland, blijkt, dat het totaal der geraamde kosten f 1.350.000 bedraagt. De heeren dr. Brulnsma te Teteringen en J. Schuyleman te Klundert, resp. voor zitter en secretaris der commissie ter bevordering van den aanleg van water leidingen in noordwest Noord-Brabant, en de hoofd-inspecteur van de volksgezond heid voor Noord-Brabant, hebben in een onderhoud met den minister van blnnen landsche zaken van dezen de verzekering ontvangen, dat zooveel mogelijk op steun van regeerlngswege kan werden gerekend. Aan een particuliere correspondentie uit Chicago (N.-A.) d.d. 15 Januari 1.1. ont- leenen wij het volgende: .'t Is hier sedert zes weken winter; de sneeuw is nog niet weg geweest. Enkele dagen hadden we strenge vorst, tot 12 gr. beneden nul. In enkele Staten was 't nog veel erger. In 't Zuiden van Zuid-Dakota en Nebraska zijn weer duizenden runderen en schapen in een sneeuwstorm omgekomen. Inbraken en straatroovertjen zijn hier In Chicago aan de orde van den dag. In zeven weken tljds zijn hier door de politie reeds vflf .robbers" (straatroovers) dood geschoten. Te Summit (een dorp nabij Chicago) heeft zekere Schuurman, een boerenknecht, herkomstig uit de provincie Oronlngen, een anderen boerenknecht, met name Dirk Brouwer, eveneens een Oronlnger, dood geschoten. Zulks hoort men hier van Ne derlanders gelukkig niet dikwijls, 't Is meer Iets voor Italianen, die hier een zeer beruchten naam hebben. In den staat Ohio heeft de politie de hand gelegd op een troep van de beruchte bende .De zwarte Hand". Over deze bende en over de bommenwerpers zal ik later wel eens iets meer meedeeien". Zonnemaire, 5 Febr. Olsterenavond gaf de rederijkerskamer .A. V." alhier haar jaarlljksche uitvoering voor een zeer goed bezette zaal. Te oordeelen naar het applaus, dat den spelers telkens ten deel viel, genoot het publiek van het spel en den Inhoud der opgevoerde stukken. Ware het der zake dienstig, we zouden gaarne één der rollen noemen, die op meesterlijke wijze vervuld werd. Het publiek, dat tegenwoordig was, zal ook zonder dat te doen, begrijpen wie bedoeld wordt. We wenschen ,A. V." geluk met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1