ZIEIUKZEESGHE Zaterdag 5 Februari 1910. Tweede Blad. (Z i e r i Isl z e e s c h. e Cour an t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8884 Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur; J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur; A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De COMMISSARIS DER KONINGIN In Zeeland, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 28 Januari 1910, No. 135; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); maakt bekend, dat In het jaar 1910: 1°. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2". het weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3". de kooieenden door den koolman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4". de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den heng<fl, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtQd, sub 5°. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, zal mogen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkorven en aalfuiken, waaronder verstaan worden fuiken, waarvan de grootste hoepel een middellijn heeft van ten hoogste 60 c.M. en de mazen, over hare grootste lengte gemeten, eene afmeting hebben van: aan de vleugels 25—40 m.M., het lichaam 25—32 m.M., de kuil en kruik 20—28 m.M. Middelburg, 28 Januari 1910. De Commissaris der Koningin voornoemd, D1JCKMEESTER. PERZIË Te Teheran heelt een afschuwelijke terechtstelling plaats gehad. Een aanzienlijke Pers, die vroeger be hoord had tol de vertrouwden van den verjaagden Sjah Mohammed All, In de kritieke dagen gevlucht was en het nu waagde terug te keeren, werd te Teheran gegrepen en na kort proces ter dood ver oordeeld. De terechtstelling heeft op het grootste openbare plein der stad plaats gehad, en wel met stuitende barbaarschheld. De veroordeelde werd naar een ruw-getimmerd schavot geleid, nadat eerst door drie gezaghebbende geestelijken vaderlands lievende redevoeringen waren uitgesproken. Toen werd hem een strop om den nek geslagen en de man werd langzaam opge- heschen. Maar het koord brak, en de ongelukkige viel op zijn rug. Na een pauze van een paar minuten was een touw gereed en werd de terechtstelling hervat. De veroordeelde werd weer lang zaam opgeheschen en onderwijl door soldaten bewerkt met de kolven van hun geweren. Het was een afschuwelijk schouwspel, en dat te meer, omdat de strop niet goed om den nek van den ongelukkige was bevestigd, en de man trachtte, door zich aan het koord op te hijschen, aan zijn noodlot te ontkomen. Volle vijf minuten duurde het, vóór de terechtstelling was afgeloopen. AMERIKA. De prijs van het vleesch is tengevolge van den boycot wel wat verlaagd door de kleinhandelaars, die van twee lot vijf dollarcenten per pond hebben laten vallen, maar de packers en de agenten der koel- pakhulzen vragen nog altijd evenveel. Naast de packers zijn het vooral deze agenten, die de prijzen hoog houden en daardoor reusachtige winsten maken. Zij slaan hun waar in, In den goedkoopen lijd, bergen die In de koelpakhuizen en brengen ze eerst aan de markt, als de prijzen hoog genoeg naar hun zin zijn opgedreven. Zij handelen niet alleen aldus met vleesch, maar ook met andere voedingsmiddelen, die aan bederf onder hevig zijn: eieren, boter, kaas, spek, vlsch, enz. Eieren bijvoorbeeld koopen zij des zomers op voor 6 en 7 stuivers per dozijn, des winters maken ze f 1.20 voor dezelfde hoeveelheid. Zij zijn daartoe weder in staat door de hooge invoerrechten, die in Amerika van deze levensbehoeften worden geheven. Daar geen ander middel baat, breidt de boycot zich dus nog steeds uil. De New- Yorksche burger-restaurants hebben alle vleeschen van hun spijslijsten geschrapt; indien hei publiek hen blijft sleunen en eenlgen tijd vegetarisch wil leven, zullen de prljsopdrijvers spoedig eieren voor hun geld moeten kiezen. Cook, de Poolreiziger, bevindt zich In een herstellingsoord bf Heidelberg. Nu heefi de Amerlkaansche regeering, door bemiddeling van den Amerikaanschen consul te Mannheim, Cook's inhechtenis neming en uitlevering gevraagd. Dat Is een bittere pil voor den .eere burger van Grooter-New-York". Drakesboro (Kentuckie), 2 Febr. Het is thans vastgesteld, dat bij de m^nramp 35 menschen den dood gevonden hebben. Een twintigtal mijnwerkers wordt nog vermist en velen zijn ernstig gekwetst. Er zijn negentien lijken van slachtoffers naar de oppervlakte gebracht. NOORWEGEN. Christiania, 2 Febr. Van de Noorsche kust komen berichten van hevige stormen. Negen vlsschersvaartuigen met veertig man worden vermist. Op de Lofoden zijn de lijken van tien visschers aan land gespoeld. ENGELAND. Omtrent het in ons vorig no. kortelijk gemelde spoorweg-ongeluk bij Londen, deelt één der geredden, dr. Kellett, die met zijn vrouw in den trein zat en van zijn huwelqksreis terugkeerde, het volgende mede: „Wij zaten in den wagen onmiddellijk achter het verbrijzelde rijtuig. Toen we de korte tunnel bij Cane Hill naderden, scheen de snelheid van den trein aan merkelijk toe te nemen. Hij moet toen met een vaart van tachtig a negentig kilometer in het uur hebben gereden. Wetende, dat wij dicht bij de kruispunten van Stoat's Nest waren, merkte ik tegen mijne vrouw op: „We gaan veel Ie snel voor die punten". En nauwelijks had ik dat gezegd, of we voelden den wagen overhellen, ter wijl een knarsen werd gehoord, alsof de remmen hevig waren aangezet. Ik riep tot alle andere passagiers in onzen wagen „Houdt in godsnaam uw beenen van den vloer". „Mijne vrouw werd op den vloer ge worpen, terwijl Ik naar de overzijde van den coupé werd geworpen. Vlug tot be zinning gekomen, hielp ik mijne bezwijmd geworden vrouw op de bank. De vaart van den wagen voelden we verminderen, terwijl splinters en glasscherven om ons heen vlogen. Met horten en stooten kwamen we tot stilstand. Ik opende fluks de deur van onzen coupé, hielp mijne vrouw en twee andere dames daaruit, waarop ik hulp ging verleenen aan gewonden, die jammerlijk kreunden. Ik zag verschillende personen in de wagens en eenlgen gekneld in den verbrijzelden wagen, doch reeds buiten alle hulp". Één der zwaarst gewonde passagiers was de 23-jarige miss Evelyn Gay, van Kingston-aan-de-Theems. Dr. Kellett brengt hulde aan haar koelbloedigheid. Niet alleen was één harer beenen verpletterd, maar zij lag tevens onder één der dooden. Toch behield zij haar bewustzijn. Terwijl dr. Kellett met behulp van een collega, met afgebroken latten en zakdoeken, haar been spalkte, vroeg zij naar den toestand van andere slachtoffers en verzocht een telegram te zenden aan haar beminde en ouders. Nadat zij voorlooplg was geholpen, gaf een dame een mof, waarop zij haar hoofd kon leggen. En onder het vervoer naar het hospitaal vroeg zij, vooral te zorgen, dat die mof terug werd gezonden. Vannacht moest het verpletterde been van het arme meisje geamputeerd worden. Doch zelfs dat verstoorde haar merk waardige koelbloedigheid niet. Het blpt nu, dat beide mannen, die bij het ongeluk omkwamen, geen passagiers waren en door den omgevallen spoorwagen op het perron werden gedood. Alleen de vijf omgekomen vrouwen zaten daarin. De jonge vrouw van dr. Kellett verloor het licht van haar linkeroog door den ontvangen schok, terwijl het rechteroog ook ernstig is aangedaan. FRANKRIJK. Denkt de heer Falllières aan heengaan De correspondent van den Brusselschen Petit Bleu meldt, dat president Fallières om redenen van gezondheid, nog vóór de zeven jaar van zijn presidentschap om zijn, zijn ambt zal neerleggen en wel dadelijk na de algemeene verkiezingen In .dit voorjaar. De heer Fallières, die zeer gezet Is, zou, volgens den berichtgever van het Belgische blad, den laatsten tijd zeer veel last ondervinden van bloedop- slljglngen naar het hoofd. Reeds vroeger zou de geneesheer van den president aan gedrongen hebben op zijn ontslag en dat de president nog aaa blijft tot einde Mei, dat is tot na de verkiezingen, zou alleen zijn op aandringen van Briand en de andere ministers. In April zou Fallières echter reeds naar zijn landgoed Louplllon gaan. Als toekomstlgen president noemt de man van den Petit Bleu den voorzitter van den Senaat, Antonln Dubost. DUITSCHLAND. In een meisjesschool te Frledenau, Berlijn, is een treurig ongeluk gebeurd. Een on derwijzer, die daar les gaf in scheikunde, was bezig den meisjes de samenstelling van kruit te verklaren en stampte in een vijzel chloorzure kalk en zwavel dooreen, toen de vijzel opeens met een lulden knal ontplofte en uiteenvloog. De linkerhand van den onderwijzer werd geheel afgerukt en de rechterhand werd ernstig verwond. Van de meisjes werden er vijf licht gekwetst. Al de kinderen van de klasse vluchtten, bulten zichzelve van schrik, en al de school kinderen werden naar huis gezonden. Men weet nog niet recht, hoe het on geluk Is kunnen gebeuren. In de openbare scholen van Berlijn zijn alle proeven, die eenlg gevaar voor de kinderen kunnen opleveren, verboden en dat verbod wordt streng gehandhaafd. Marietje Jarethl, een kind van tien jaar te Berlijn, heeft Zondagochtend een poging tot zelfmoord gedaan, door zich uit de vierde verdieping te werpen. Zaterdag had hare moeder haar opgedragen het huis schoon te maken. In plaats van dit te doen, had zij 's rriddags op straat ge speeld. Toen de moeder het kind een standje gaf en met een pak slaag dreigde, schoof het plotseling een raam open en sprong naar beneden. Het kind viel op een gras veldje op de binnenplaats. Bewusteloos en In hopeloozen toestand werd het in een gasthuis opgenomen. BELGIË. Een week geleden arriveerden te Brussel twee Nederlanders, Louis D. en Victor M., om er werk te zoeken. Zij huurden samen In een logement In de Degenstraat een zuinig gemeubeld kamertje. Maar daar ze geen geld hadden, schreven ze naar een filantropischen advocaat te Utrecht, die zich haastte hun een som van f 20 te zenden. Toen Louis D. Dinsdagmorgen ontwaakte, ontdekte hij, dat zijn vriend er van door was. Behalve het geld, had hij ook mee genomende kleeren en de schoenen van D„ zoodat deze zich en négligé en op bloote voeten naar het commissariaat In de Regentschapstraat begaf om er een klacht tegen zijn vriend in te dienen. NEDERLAND. Amsterdam, 2 Febr. Reeds langer dan een inaand duurt in deze stad een conflict In de bouwbedrijven, dat, uitgelokt door een staking van enkele metselaars en opperlieden, zich elke week uitbreidde, en tengevolge waarvan nu reeds bijna allen, die Iets met het bouwbedrijf hebben uit te staan, rondloopen. In tegenstelling met andere jaren is er dezen winter werk genoeg In het bouwvak. Maar de staking en uitsluiting doen nu velen het loon derven. Gisterennacht omstreeks 2 uur heeft een brutale inbraak plaats gehad bij den caféhouder C. Hoogenhout, Linnaeusstraat alhier. De heer Hoogenhout moest Maandag de huur ophalen van eenige hemtoebehoorende huisjes. Twee personen, die vroeger vaak bij den caféhouder verleringen maakten, waren ook Maandag toevallig bij hem en vergezelden hem vriendschappelijk. Nadat de huur opgehaald was, dronken zij in het café een glas bier en verwijderden zich. De caféhouder vond naderhand een lantaarn in de gang, doch had niet de minste vermoedens. Des nachts omstreeks 2 uur werd de oudste dochter van den caféhouder wakker en riep: „Moeder, Ik ben zoo bang, Ik vermoed dat er dieven in huls zijn!" Na deze woorden sprongen vader en moeder direct het bed uit en keken in den tuin, waar zij eenlg geritsel hoorden. Bij nader onderzoek bleek, dat een ruit In het achterhuis verbrijzeld en dat het gordijn opgetrokken was. De vader verliet 't huis, nam de achter gelaten electrische lantaarn mede en waarschuwde een polltle-agent. Over den spoordijk gingen nu de agent en de caféhouder langs de achtergelegen perceelen den tuin in van het huls van H. De lantaarn werd nu gebruikt en tot hun verbazing vonden zij de twee personen, die den caféhouder Maandag vergezeld hadden, In het prlëel zitten. De agent, bijgestaan door den café houder, arresteerde deze twee heeren en bracht hen geboeid naar het politiebureau bij de Mulderpoort. De één Is Amster dammer, de ander Dullscher. Zij hadden blijkbaar het plan de opge haalde huurgelden te stelen, doch werden in hun arbeid gestoord. De-heer L. J. J. Wehmann, die in de te Oosterparkstraat 28 alhier een winkel In gouden en zilveren voorwerpen drijft, is hedennacht de dupe van een belangrijken diefstal geworden: Tusschen 2 en 5 uur moet de diefstal gepleegd zijn, althans de vrouw des huizes, die te halftwee nog op was en eenige huiselijke bezigheden verrichtte, had, al vorens naar bed te gaan, zooals gewoonlijk nog even In den winkel rondgekeken en daarbij niets verdachts bespeurd. Hoe groot was dus de ontsteltenis van het echtpaar Wehmann, toen zij heden ochtend omstreeks 6 uur gewekt werden door een buurmeisje met de mededeeling, dat men het paneel van de winkeldeur had uitgebroken of uitgezaagd! Alras bleek, dat de inbrekers zich hierdoor toegang tot den winkel hadden verschaft. De vitrine had men opengeschoven, waaruit een groot aantal ringen waren ontvreemd. Totaal bedraagt het aantal gestolen ringen 263, te weten 98 damesrlngen, 96 heeren- rlngen, 37 gladde ringen, 7 zegelringen, 16 gekartelde ringen en 9 doublé ringen, te zamen een waarde van ruim f 1300 vertegenwoordigend. De vier pluche standaards, waarop de ringen waren bevestigd, waren eveneens verdwenen; twee daarvan werden terug gevonden in het trapportaal van het twee huizen verder gelegen perceel en een ander In een put; de vierde standaard is nog niet terecht. Hieruit blijkt, dat de inbrekers zich met ringen en standaards uit den winkel ver wijderd hebben en in het bewuste trap portaal verscholen, de ringen op hun gemak uit de standaards gehaald te hebben. De zeven kussentjes, waarop de zegel ringen waren bevestigd, worden eveneens vermist. Het paneel hadden de ongenoode gasten eveneens bij de buren gedeponeerd, althans het werd In het trapportaal van perceel 30 hedenmorgen teruggevonden. Het echtpaar Wehmann dat in een alkoof slaapt, welke door een kamer van den winkel Is gescheiden, heeft niets verdachts gehoord, de hond evenmin, doch deze wordt nooit, ook des nachts niet, In den winkel gelaten, daar het dier bizonder woest en voor vriend en vijand gevaarlijk Is. Het mag zeker brutaal heeten, dat men in een tamelijk drukke straat als de 1ste Oosterparkstraat Is, ongestoord een paneel heeft kunnen verwijderen en een diefstal heeft kunnen plegen, temeer waar in de nabijheid van perceel 28 een werk In aanbouw is en zich 's nachts daarbij een waker bevindt. Deze heeft hedennacht echter niets verdachts opgemerkt. Natuurlijk Is de politie van den diefstal In kennis gesteld en stelt een Ijverig on derzoek in; van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. De heer Wehmann is tegen inbraak verzekerd. Utrecht, 3 Febr. Een bekend recidivist, v. d. K., die al ettelijke jaren van zijn leven achter de tralies heeft doorgebracht, was van Den Haag naar hier overgebracht, om in 't Paleis van Justitie in Instructie gehoord te worden. Zoo zat hij dan gisterennamiddag om een uur of twee In de wachtkamer der rijksveldwachters, die zich boven in 't ge bouw naast het parket bevindt, en praatte gemoedelijk over bizoneerheden van zijn vroeger leven allemaal mémoires van de talrijke transporten, die hij in zijn leven heeft meegemaakt. Vóór hl] naar den rechter commissaris ging, verzocht v. d. K. even aan een natuurlijke behoefte te mogen voldoen. Daar was geen bezwaar tegen; rijksveldwachter Vermeulen bracht den arrestant naar beneden. Die klaagde over moeilijk kreupel loopen, zoodat de veldwachter zei: „nu, dan zullen we 't wel kalm aan doen". Op de trap en beneden in de gang liep de arrestant langzaam en moeilijk voort, tot de bedoelde deur bereikt was. Toen greep de man plotseling naar zijn jaszak, bracht een zakje te voorschfln en gooide den inhoud daarvan den rijksveld wachter in 't gelaat. Plots kreeg die een bijtend poeder In de oogen, dat hem belette Iets te zien. Hij hoorde wel, dat v. d. K. door de achterdeur van 't rechtsgebouw, die In de Hoofdpoort uitkomt, wegliep. Ofschoon hij niets kon zien, vloog de politieman zijn arrestant achterna, sprong In den blinde op goed geluk van de hooge achterstoep af en greep den man, die nog vlak onderaan was. Wel liep Vermeulen enkele klappen op, maar hfl liet nu niet meer los, en een paar van zijn collega's, Ijlings toegeschoten, grepen v. d. K. voor goed en brachten hem In veiligheid. Op hem werd nog een groote hoeveel heid van dat poeder gevonden, hetwelk opgezonden Is ter onderzoek naar het laboratorium. De veldwachter stelde zich toen onder geneeskundige behandeling van dr. Van Wijngaarden. Men vreest, dat htj zijn gezichtsvermogen niet meer geheel zal terugkrijgen. Bij een voorloopig onderzoek moet ge bleken zijn, dat zich In het zakje bevond een grove poedersubslantie van lichtgroene tint. In water opgelost en aangemengd met kaliloog, werd een blauwe neerslag geconstateerd, wat er sterk voor pielt dat de poeder een koperverbinding inhield, vermoedelijk een viezige soort kopervitriool. Dordrecht, 3 Febr. Ten huize van een z.g. deskundige alhier is door de politie in beslag genomen het lijk van een 21-jarig boerenmeisje, Marie L. genaamd, woon achtig te Zegwaard, en dienende te Zoeter- woude. Bedoeld meisje moet, reeds eenigen tijd geleden, hulp hebben gezocht bij de vrouw en toen zij daar geen baat vond, zich onder haar persoonlijke behandeling hebben gesteld. Vrijdag j.L, toen het meisje reeds stervende was, werd de hulp ingeroepen van een geneesheer, wlen een valsche voorstelling werd gegeven van de oorzaak der ongesteldheid van het meisje en die een verklaring van haar overlijden tenge volge van hersenvlies-ontsteking afgaf. De stiefvader van het meisje stelde echter de politie in kennis met zijn ver moeden van de ware doodsoorzaak, waarop deze een ernstig onderzoek instelde, hetgeen tengevolge had, dat de bedoelde vrouw Zondagvoormiddag in haar woning gearresteerd en naar het parket van den officier van justitie overgebracht werd, waar zij terstond in verhoor genomen en ook verschillende geneesheeren als getuigen gehoord werden. Den ganschen dag Is de justitie daarmee bezig geweest. De gearresteerde vrouw Is Iemand met een heel verleden, die onder verschillende namen haar bedrijf uitoefent. Zij Is weduwe, later opnieuw gehuwd, maar van haar man verlaten, moet een slechte reputatie hebben, was linnenmeid aan boord eener Transatlantische boot, ver pleegster en oefende den laatsten tijd het beroep van deskundige uit, waarmee zij handel dreef In geheime middelen. Ook heeft zij reeds 2 jaar gevangenisstraf ondergaan, haar door de rechtbank te Arnhem opgelegd ter zake van overtreding van art. 297 eerste lid van het Wetboek van Strafrecht. Bij een In haar woning gehouden huis zoeking werden de briefwisseling tusschen haar en het nu overleden meisje benevens een aantal voorwerpen in beslag genomen. Naar meer overtuigende bewijzen voor haar schuld wordt nog gezoch' maar ver moedelijk zijn die reeds ver: .tigd. De justitie heelt evenwel voldoende termen gevonden om haar in hechtenis te houden. Het lijk is Ier gerechterlljke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. De Papendrechtsche strafzaak. In de memorie van antwoord op de afdeelings-verslagen der Eerste Kamer zet de minister Inzake de Papendrechtsche strafzaak nader uiteen, het standpunt door hem Ingenomen ten opzichte van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5