Z1ERIKZEESCHE MEI» SHORE. Zaterdag 5 Februari 1910. Eerste Blad. eo mm (525 ierikzeesch© Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling.' 66ste JAARGANG. - No. 8884. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKE!.. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift Is ingekomen van HENDRIK JACOBUS BEVELANDER, wonende te Noordwelle, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voormalige tolhuis onder Schuddebeurs, wijk A No. 515, en daarbij behoorende omgeving, naast en vóór dit perceel. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 3 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van HENDRIK VAN LOON, Ingezeten dezer gemeente, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, krachtens artikel I, 2e lid a der Drankwet, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden zalen van het perceel staande in de Meelstraat, plaatselijk gemerkt wijk B No. 78, kadastraal bekend Sectie A No. 1676, welke localiteiten eene oppervlakte hebben van c a. 181 M1-, en zulks onder overlegging van schriftelijke verklaringen van J. J. de Weerd en van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, waarbij deze van de te hunnen name verleende vergunningen respec tievelijk voor het perceel wijk B No. 78 en dat wijk A No. 510 alhier afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van die vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 4 Februari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870, (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting, maakt bekend: dat de Staten no. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1910, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter Inzage zijn nedrrgelegd; en dat ingevolge artikel 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, In een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzot kschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 4 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 4 Febr. In het .Huls van Nassau" alhier vergaderde de .Vereeniglng Volksweerbaarheid", afd. Zierikzee. De voorzitter, de heer J. Davldse, opende de flink bezochte vergadering, heette den leden welkom, en bracht zijn hartelijken dank aan de aanwezige dames-leden voor haar belangstelling. Hierop herdacht hij in gevoelvolle woor den het verlies, dat Volksweerbaarheid heeft geleden door het overlijden van den emlnenten secretaris van het hoofdbestuur, generaal Seyffardt. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental statlonnalr bleef, evenals dat der donateurs, terwijl bij zekere gele genheid onderscheidene notabelen van hun belangstelling krachtig blijk hadden gegeven, zoodat ook de penningmeester reden had tot tevredenheid. Door de commissie tot aanschaffing van een vaandel werd rapport uitgebracht over den stand van zaken, waarop besloten werd te trachten nog een klein bedrag bijeen te brengen, en alsdan aan haar onderafdeeling, de schletvereenlglng .Prins Frederlk Hendrik", een passend vaandel uit te reiken, als blijk van waardeering voor haar kranige houding op de ver schillende wedstrijden. Door de aanwezige dames werd het denkbeeld geopperd, een onderafdeeling op te richten van het Roode Kruis (ver pleging van gewonden te velde). Na breedvoerige besprekingen werd In beginsel hiertoe besloten. De aftredende bestuursleden, de heeren z«r Jan Brouwer en H. Landman, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Niets meer aan de orde zijnde, werd deze zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. Geslaagd voor chauffeur-electricien, Vereeniglng van Ned. Automobielfabrikanten te Den Haag, de heer Johan Verton J.A.Mz. van Zierikzee. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de uitvoering der mannenzangvereeni- ging .Luctor et Emerg'o", die op 6 dezer in het .Huls van Nassau" zal worden gehouden. Dit gezelschap, waarin zich goede krachten bevinden, verdient steun en wij vertrouwen, dat dit ook by deze uitvoering zal blijken. De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Tholen, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. E. Bonn; mr. H. Kuipers; mr. N. G. Servatlus, allen griffier, respec tievelijk bij het kantongerecht te Middel burg, Bolsward en Gorinchem. Een proponent uit Utrecht zou Zondag te Kamperland een predikbeurt waarnemen en begaf zich daartoe, na tot Middelburg gespoord te zijn, per rijtuig naar Veere, om zich daar te laten over zetten. Op verzoek van den knecht begaf hij zich vooruit naar de boot en daalde In dikke duisternis de trap af, die naar het bootje voert. Plotseling gleed hij door den vochtlgen toestand der trap uit en tuimelde naar omlaag, in het water. In zijn val wist hij evenwel nog de leuning te grijpen, waaraan hij zich uit alle macht vastklampte. Zoo slaagde hij erin het hoofd boven water te houden en zich kletsnat naar boven te werken. Meer zorg van den veerman tegenover de passagiers, vooral als het vreemden zijn, die het terrein niet kennen, zou toch wel wenschelijk wezen, zegt de Goesche Courant, waaraan wij dit ontleenen. Nu de nieuwe tarieven dit jaar nog niet worden ingevoerd, zal de Staatsspoor gedurende de maanden Juli, Augustus en September, wederom vacantiekaarten ver krijgbaar doen stellen. Stavenisse. De 24-jarige werkman J. de B. alhier, bezig zijnde aan de oever- werken voor den polder Oud-Kempens- hofstede, had het ongeluk door de gladheid op de glooiing uit te glijden, te vallen en daardoor 2 ribben te breken. Anna-Jacoba-Pofder, 3 Febr. Treurig. De 60-jarige echtgenoote van den heer A., wonende aan den Noordweg, die gis terenmiddag een bloedverwant een bezoek wilde brengen, werd eenige minuten van haar woning verwijderd, plotseling onge steld en stierf binnen weinige oogenblikken. Scherpenisse. Iemand aan de grens der gemeente had zijn kippen verkocht. Bij het vatten der beestjes, geraakte er één vrij en ging er van door. Na lang zoeken kwam men te weten dat het bewuste dier bij iemand in de gemeente op een stoel achter de kachel zat. Wissekerke. J.l. Woensdagavond trad in het café .De Kroon" alhier de heer Reijngoudt van lerseke op. voor de leden van ons zanggezelschap .Zang en Vriend schap" en geïntroduceerden. De zes nummers van het programma, begeleid en afgewisseld met pianomuziek, werden verdienstelijk uitgevoerd en beloond met een daverend applaus van het talrijk auditorium. Na afloop van het programma werd den heer Reijngoudt door den heer C. Fllpse een wootd van dank toegebracht, waarna deze avond met een zeer geanimeerd bal werd besloten. J.l. Dinsdagavond hield de schlet vereenlglng .Koningin Wtlhelmlna" hare jaarlijksche algemeene vergadering in de openbare school alhier. De rekening over het afgeloopen jaar w'erd vastgesteld in ontvang op f 121.II5 en in uitgaaf, na aflossing van 10 aandeelen van f 2,50 renteloos voorschot, op f 102,64, alzoo met een goed slot van f 18 475. In de vacature, wegens periodieke af treding van den penningmeester, den heer Ch. Heijboer, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschle te komen, werd benoemd de heer P. den Boer Jz. en in de vacatures van commissarissen werden herbehoemd en benoemd de heeren Th. Wolse en H. J. Hubreglse. Besloten werd nog, om in het laatst dezer maand een onderlinge schietwedstrijd te houden. Colijnsplaat, 2 Febr. In de consistorie kamer der Ned. Herv. Oemeente werd heden een bijeenkomst der Christelijke Jongelingsvereenlging „Samuël" gehouden. Behalve de leden der vereeniglng (10) en die der Meisjesvereenlging, waren ook een 10-tal begunstigers aanwezig, benevens de leden der onlangs door de Jongelings vereenlging opgerichte Knapenvereenlging. waarvoor een 12-tal jongens te vinden waren. Het was derhalve een gemengd gezelschap, dat van het begin af tot het einde In een aangename stemming was. Ds. Feijkes opende de vergadering met een woord van welkom, waarna hij den dank uitsprak aan Hem, die allen spaarde in het afgeloopen jaar. Vooraf was ge zongen Psalm 138 vers 1, en na het gebed een gedeelte uit den Bijbel gelezen, n.l. uit de Spreuken van Salomo. Uit het daarna uitgebracht verslag van den toestand der Vereeniglng door den secretaris-penningmeester bleek, dat het ledental der Veteeniging 11 bedroeg. Omtrent den toestand der kas kan worden medegedeeld, dat was ontvangen f 63,50, uitgegeven f 61,24, alzoo een goed slot van f 2,26, waarbij gevoegd kon worden het goed slot van het vorige jaar ad f 8,82, samen f 11,08. Met het oog op de schrale kas en de omstandigheid, dat reeds de uitgaven aan vangen met het te geven feest, werd onder de aanwezigen een collecte gehouden. De bibliotheek bevindt zich In goeden staat. 130 boeken kunnen thans door de leden en begunstigers gratis gelezen worden. De bijeenkomst ging verder in gezellig heid vlug om; het programma bood een rijke afwisseling, terwijl alles best van stapel liep. In de pauze werd gezongen, begeleid door orgelmuziek. Ongetwijfeld maakte het geheel een goeden indruk. Op de gebruikelijke wijze werd de ver gadering met dankzegging gesloten. Omtrent de gehouden jaarvergadering der Antirevolutionaire Klesvereeniging kan het volgende worden gemeld Tegenwoordig waren 46 leden. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter, ds. F. Staal, met gebed, werden alleerst gelezen de notulen der vorige vergadering, die werden goedgekeurd. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen, In begrepen het goed slot over 1908 ad f 26,93, f 58,93 Uitgegeven werd f 56,66, zoodat het goed slot bedraagt f 2.27. Vervolgens had een bespreking plaats om kiesgerechtigde personen op de kiezers lijst over dit jaar te plaatsen, of hen daar toe aan te sporen. Het resultaat daarvan was, dat een tiental personen genoemd werden, die waarschijnlijk in aanmerking konden komen. De aan de beurt zijnde aftredende secretaris, de heer J. Tazelaar, werd met 41 stemmen herkozen; deze nam zijn herbenoeming aan. Ten slotte werden nog enkele vragen, die in de vorige vergadering werden ge daan, beantwoord, waarna de voorzitter de bijeenkomst, op verzoek van den heer J. Slotema (vice-voorzitter), met gebed sloot. Middelburg, 4 Febr. Heden had ter openbare zitting van de rechtbank alhier de Installatie als rechter-plaatsvervanger plaats van de heeren mrs. A. C. A. Jacobse Bou- dewijnse, G. J. Sprenger en A. A. de Veer. Alhier is een Vrijdenkersvereniging opgericht, waartoe aanvankelijk 23 personen als lid zijn toegetreden. Benoemd tot cipier van de straf gevangenis te Ooes de heer J. A. de Hondt, thans cipier In het huis van bewaring te Middelburg. Viissingeo4 Febr. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad alhier werd medegedeeld.dat ingevolge de beschikking van den Minister van Blnnen- landsche Zaken de rijksnormaallessen thans gevestigd te Middelburg, met 1 Mei 1910 zullen worden verplaatst naar hier. De gemeenteraad alhier heeft besloten tot het aangaan van een tijdelijke geld- leenlng, ter voorziening In de behoefte van kasgeld, tot een bedrag van hoogstens f 100,000hetzij onderhands tegen een rente van hoogstens 4 pCt., hetzij door beleening bij de Nederlandsche Bank van de aan de gemeente in eigendom toe- behoorende obligation der stedelijke ge vestigde schuldvolgens den koers van genoemde Bank. De aflossing dezer geld- leening zal plaats hebben vóór of uiterlijk op 31 December 1910. De gemeenteraad hield heden (Vrijdag middag) zijn eerste zitting in dit jaar. De burgemeester, de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, opende deze zitting met een toespraak, waarin hij een terug blik wierp op het afgeloopen jaar. Hij herinnerde aan de geboorte van Prinses Juliana en aan het bezoek van Prins Hendrik ter gelegenheid van de opening van de De Ruyter-school. Verder aan de demping der Pottekade, waardoor de ge meente thans de beschikking heeft over een ruim bouwterrein in het midden der stad. In het geheel werd aan bouwgrond ver kocht voor f 69510 ten behoeve van 32 perceelen tegen In 1908 voor f 40300 voor 40 perceelen. Den gezondheidstoestand noemde de burgemeester goed. De rloleerlng, die in 1906 begonnen werd, Is thans gereed, en een woord van hulde wordt gebracht aan den gemeente bouwmeester, die door doeltreffende maat regelen de gemeente wist te vrijwaren voor ernstige onheilen. Ten slotte wees de voorzitter nog op de concessie-verleening voor electriciteit en op hetgeen in hel belang van het onder wijs is gedaan. Donderdag werd hier een vergadering gehouden van het provinciaal comité van den Chr. Nat. Werkmansbond, in welke vergadering door een lid een lezing werd gehouden, waarin hij een pleidooi hield voor staatspensionneering zonder verplichte premiebetaling. Terneuzen, 2 Febr. Omtrent de poging tot brandstichting te Sluiskil en den zelfmoord van den dader. De K., waarvan in ons vorig nummer melding gemaakt werd, wordt nog het volgende medegedeeld. De K. stond In intieme relatie met een dochter van den landbouwer G., ten wiens huize het voorval plaats had. De ouders van het meisje hadden te kennen gegeven In een huwelijk te zullen toestemmen, na afloop van zekere gebeur tenis, In verband waarmede het mei9je naar elders zou vertrekken. De K. wilde het meisje vóór haar ver trek spreken en kwam daartoe Zondagnacht met behulp van een ladder bij het venster van haar slaapkamer. Na een kort gesprek ging hij weg, doch kwam later weer op de kamer terug, terwijl het meisje zich in een ander vertrek verscholen had. De K. bleef een uur of drie. Toen hij weg was waarschuwde het meisje haar vader, die naar boven ging en bemerkte, dat de kamer vol rook was. Er bleek, dat De K. de petroleum uit het nachtlampje op het bed had uitgestort en daarna getracht het in brand te steken. Het heeft echter niet willen doorbranden, waardoor erger voorkomen Is. Wel was er bij het smeulen veel rook verwekt, waarom het zeker een groot geluk mag worden genoemd, dat twee andere kinderen van G., 7 en 12 jaar oud, die ook in die kamer sliepen, en niets hebben bemerkt, er geen hinder van ondervonden. Het lijk van De K., van wien men natuurlijk vermoedt dat hij in den ge moedstoestand waarin hij verkeerde en uit vrees voor de gevolgen van zijn daad, zelfmoord heeft gepleegd, Is naar het lijkenhuls te Sluiskil overgebracht. Hulst. Daar uit de officieele volks telling is gebleken dat het aanlal inwoners meer dan 3000 bedraagt, zal In 1911 het aantal raadsleden van 7 tot 11 vermeerderd moeten worden. Aanbestedingen,.Verkoopingen, enz. Te Oud-Vossemeer werd door de land- bouwvereenlglng aanbesteed het leveren van superph., amm. superph., kaïniet en patentkall, respectievelijk aangenomen door O. Dees te Terneuzen 4 f 2,09sK. Schip pers te Oud-Vossemeer 4 f6,42; Handels vereniging Roosendaal 4 f 2,13 en M. Cornellsse te Tholen 4 f 6,15. Noordgouwe. De levering van ruim 7000 K G. katoenmeel aan de Landbouw- socletelt alhier Is gegund aan den heer C. van Blools te Drelschor, voor f 10,45 de 100 K.G., vrij vóór den wal. Scherpenisse. Maandag had alhier op het gemeentehuis de aanbesteding plaats, voor de werkzaamheden verbonden aan de rloleerlng van den Achterweg, bij M. L. Duinhouwer. Ingekomen waren 10 biljetten, t. w.: K. v. d. Wetff f 13, L. Bynagte f 12.94, A. de Graaf f 11.75, H.v.d. Werff f 11.45, J. Jasperse f 10.50, A. Deurloo Az. f 10 G. Suurland f 9,75, M. v. d. Werff f 0 24s per M, J. v. d. Jagt f 7.50, J. Boller Mz. f 6,40. Den laagsten Inschrijver werd het werk gegund. Dat door het rloleeren van dien weg, een groote ver betering tot stand komt, zal leder wel begrijpen, want by veel regen, vooral by onweersbuien, staat geheel de Achterweg onder water, waardoor de bewoners veel last wordt veroorzaakt. Landbouw an Veeteelt. Wij vestigen er de aandacht van belanghebbenden op de vergadering, die a s. Dinsdag, 's namiddags om 3 uur, In het .Huis van Nassau" alhier, zal gehouden worden. In die vergadering, uitgaande van de afdeellng Zierikzee der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappq, zal de heer P. Teunlsse uit Amsterdam een lezing houden over de Onderlinge Landbouw-Ongevallenverzeke- ring. Alle landbouwers, ook zij, die geen leden van de afdeellng zijn, hebben vryen toegang tot deze vergadering. Door Gedep. Staten van Zeeland is de heer V. M. Krepel te Nleuwerkerk benoemd tot lid der Provinciale Regelings commissie voor de paardenfokkerij In Zeeland, ter vervanging van den heer J. J. van Weel. Door Gedep. Staten van Zeeland Is aan den heer M. Kostense te Kruiningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. In een te Rotterdam gehouden ver gadering van beetwortel-suikerfabrikanten In ons land is besloten, met het uitkomen van de bietenpryzen te wachten tot aan staanden Maandag 7 Februari. Noordgouwe. Aan de aandeelhouders van de weegbrug .Ons belang" is een dividend van 10 pCt. uitgekeerd. Oud-Vossemeer. Uit de rekening van den Varkenshond .Draagt elkanders las ten" alhier, over 1909, blijkt, dat slechts uitgekeerd werd f 27,60 voor 4 gestorven biggen. Geënt werden 71 varkens, wat f 46,15 kostte. De totale uitgaven beliepen f 113,85s. Er werd ontvangen aan contri butie f 225,17 en aan interest f 10,58. Het goed slot beliep f 121,89s. Dit, gevoegd by het vorige goed slot, maakt dat de vereeniglng in kas heeft f 523. Het aantal leden was op 1 Jan. 1.1. 64. Als bestuurs leden zijn herkozen J. Rijstenbll, voorzitter P. Ph. Engelvaart, secretaris en E. Verhees, commissaris. De afkoop der tienden wordt In het algemeen voor de landbouwers als een groote zegen beschouwd; de voordeelen er van op te sommen, is natuuriyk niet noodig. Voor de bezitters van het tiend recht Is die afkoop waarschynlijk niet zoo voordeelig; men zegt althans, dat het fonds Huljssen van Kattendijke, dat uit zyn inkomsten versterkende middelen aan zieken en herstellenden verschaft, en die Inkomsten voor een groot deel uit tiendopbrengst erlangde, over heel wat geringer bedrag zal te beschikken hebben, nu alleen de rente van het kapitaal wordt geïnd, dat door den afkoop Is verkregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1