Donderdag 3 Februari 1910. (Z x e x* i lx z e e s c h e O o u r a n t). lliabetlsche lijst van de ie deze gemeente eigenaars AFKONDIGING. NIEUWSTIIDINOEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, In voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ite JAARGANG. No. 8883. Ultgaver-Hoofdredaoteur a A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den .Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; Brengen ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (SLbl. no. 222) opgemaakte alfabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder cut de Secretarie dezer gemeente ter inzage Is nedergelegd. Zierikzee, den 31 Januari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrljfs- en andere Inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1909/10, no. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Februari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. AMERIKA. De vleeschverkoop in de Vereenlgde Staten Is In enkele dagen 2 millioen pond achteruitgegaan, tengevolge van den boycot die steeds meer aanhangers wint. Primero (Colorado), 1 Febr. Door een ontploffing In de voornaamste galerij van de mijn der Colorado Iron en Fuel Company zijn gisterenavond meer dan honderd werklieden, meest slaven en Hongaren, bedolven; men gelooft, dat zij allen den dood gevonden hebben. Reeds zijn 15 lijken gevonden. Er zijn thans 79 lijken gevonden, die opgestapeld lagen beneden in de schacht, die voor luchttoevoer dient, waar de menschen blijkbaar heengesneld zijn om zich In veiligheid te brengen. Zoo vechtende om hun behoud zijn zij den verstikkingsdood gestorven. Officieel Is vastgesteld, dat er 149 menschen In de mijn werkten, toen de ontploffing plaats had. SPANJE. Madrid, 31 jan. De Gaceta meldt, dat de koningin over vier maanden vermeer dering van haar gezin tegemoet ziet. DENEMARKEN. Het voor-onderzoek In de zaak van den gewezen minister van justitie, Albertl, die op 8 September 1908 zich In handen der politie stelde en de zelfbeschuldiging be- driegerljen en valschheld In geschrifte te hebben gepleegd, Is ten einde gebracht. De acten zullen naar de Kamer voor Strafzaken worden gezonden. Uit het uitgebreid onderzoek is gebleken, dat Albertl een bedrag van 15 millioen kronen heeft verduisterd. ENGELAND. Londen, 29 Jan. Oekozen271 unionisten, 273 liberalen, 41 arbeiders en 80 Iersche nationalisten. Een onbeteekenend brandje te Londen heeft al een zeer noodlottlgen afloop ge had. In een huisje aan den City Road woonde een echtpaar met drie kinderen en een ouden vader twee kinderen van een ander echtpaar waren daar op bezoek. De man was aan zijn bezigheden, de moeder ging omstreeks het middaguur boodschappen doen en liet de kleinen, de oudste der vijf was vier jaar, de jongste acht maanden, achter onder toezicht van den grootvader. De kinderen bevonden zich op de bovenverdieping, de oude man was beneden in het huisje en duchtte geen kwaad, totdat eenlge voorbijgangers hem kwamen waarschuwen, dat er boven brand was. Ze poogden nog de kinderen te bereiken, maar de rook en de vlammen dreven hen terug. Toen de brandweer kwam, waren drie kinderen dood en hadden de twee anderen zulke hevige brandwonden bekomen, dat ze wel niet In het leven zullen blijven. De Engelsche torpedojager .Eden" had het Vrijdag In de haven van Dover zwaar te verantwoorden In den sneeuw storm. Het schip sloeg los van de ankers en dreef de zee In, verloor zijn schroeven en liep binnen enkele oogenbllkken vol waler. De bemanning, 53 man sterk, verzamelde zich op het dek. Juist op het oogenblik, dat de reddingsbooten uitgezet zouden worden, sloeg het schip om. De bemanning werd echter gered door de krachtdadige medewerking van de In de haven liggende oorlogsschepen. Bij hel reddingswerk liepen 14 man van het oorlogsschip „Albemarle" gedurende korten tijd groot gevaar. De „Eden" is gezonken en men vreest, dat het schip totaal verloren Is. Bij een spoorwegongeluk, dat Zater dagavond plaats had aan het station Stoatsnest van de lijn Brighton—Londen, kwamen 10 menschen om het leven en werden er ongeveer 20 gewond. De trein, die een snelheid had van 40 myien per uur, sprong uit de rails, waardoor twee wagens over het perron werden geworpen, zoodat een gedeelte van het station werd vernield. FRANKRIJK. Parijs, 29 Jan. Met het oog op de onrustbarende geruchten, die In de provincie en In het buitenland verspreid worden, heeft minister-president Briand aan de prefecten geseind, dat het water daalt, dat de slachtoffers ondersteund'of naar elders overgebracht worden en dat er weinig persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen. De bevolking blijft volkomen rustig. In verschillende straten, meer speciaal In de rue Bonaparte en de rue Jacob, stygt het water nog steeds. Het water blijft het station van den Métro In de rue Danton binnenstroomen. De minister van financiën heeft aan minister-president Briand de verzekering gegeven, dat er geen enkele dwangmaat regel zal worden toegepast op de be lastingschuldigen, die van de overstrooming hebben geleden. Minister-president Briand heeft maat regelen genomen om te zorgen, dat de meelhandelaars In verschillende streken van Frankrijk aanzienlijke hoeveelheden meel naar Parijs kunnen zenden. Voor het geval er personen mochten zijn, die In aardappelen zouden speculeeren, zullen dezen vervolgd worden. De politie houdt streng toezicht op de ontruimde 'woningen. De Amerlkaansche Kamer van Koop handel schonk 200.000 francs voor de slachtoffers. Volgens te middernacht verstrekte officieele Inlichtingen, daalde de Seine gisteren 13 c.M.de waarnemingen stroom opwaarts van Parijs gedaan, zijn gerust stellend. Oeen enkele brug van Parijs loopt gevaar. Door de storing In de electrlsche ge leidingen hadden de bladen gisterenavond vertraging bij het afdrukken; niettemin zullen ze hedenmorgen als gewoonlijk verschijnen. Stroomafwaarts van Parijs is de toestand ontzettend. Te Suresnes heeft het water de eerste verdiepingen der hulzen bereikt. De schade In het Bois de Boulogne is enorm. Te Orenelle is de toestand beter. DUITSCHLAND. Sedert 16 Jan. j.l. waren twee Duitsche bergbeklimmers, een Ingenieur uit Leipzig en een jonge student uit Welsswasser, In Saksen, vermist, die den Claridenstock als doel hadden gekozen. Verscheidene reddlngskolonnes zijn dagen lang bezig geweest, om hen te zoeken en hun hulp te brengen. Maar men heeft hen in geen enkele schuilhut kunnen ont dekken. In de Hüfi-hut vond men een aanteekenlng van hen, waaruit bleek, dat zij op 22 Jan. reeds drie dagen niets te eten hadden gehad. Bij een poging om van die hut de bewoonde wereld te be reiken, moeten de twee toeristen In een sneeuwstorm omgekomen zijn. Er Is geen sprake van, dat men hunne lijken vooreerst zal kunnen vinden. BELGIË. Uit Namen wordt gemeld, dat de Maas aan 't vallen is. Ook In de zijrivieren daalt het water, de Sambre baart voor het oogenblik niet langer zorg. In de Ardennen is zeer veel sneeuw gevallen en nog sneeuwt het er bij buien. Men vreest nieuwen was der rivieren als de sneeuw gaat smelten. Ook uit het land van Luik komen voor het oogenblik ge ruststellende berichten, maar in West- Vlaanderen blijft de toestand ernstig. Bij Waerdamme staat aljes blank, de scholen zijn ontvolkt, want tal van hulzen staan er In het water, evenals te Eerneghem. Een bakkerswagen stortte daar van den weg in het water, dat de velden bedekt. Van de drie menschen op den wagen, die met groote moeite gered werden, Is er één zwaar gewond. Het paard verdronk. Uit Harlebeke werd gemeld, dat er voor het oogenblik stilstand in den was van het water der Lele gekomen is, maar dat nieuwe sieging verwacht wordt. De telegrafische verbindingen met Parijs zijn nog altijd onvoldoende ten gevolge van de talrijke storingen In Frankrijk. Voor telegrammen naar en van Parijs Is nog steeds groole vertraging te vreezen. Brussel, 1 Febr. Volgens de Métropole verklaarden de prinsessen Stefanle en Clementine in een schrijven aan de regee ring, dat zij aan de regeering de beslissing overlaten, welke goederen en inrichtingen, opgericht door koning Leopold, aan de kroon behooren, enVwelke particulier bezit zijn. De advocaat van prinses Louise wacht het einde der parlementaire Interpellaties af, om haar aanspraken op te stellen. NEDERLAND. Qroningen, 31 Jan. Zaterdag had alhier een droevig ongeluk plaats. De 65-jarlge vrouw van den heer K. v. Zaaljen, die reeds 5 jaren blind was, viel van de trap, tengevolge waarvan zij een schedelbreuk bekwam. Haar borstkas werd ingedrukt. Zij werd naar herziekenhuis gebracht, waar zij overleed. De 69-jarlge gepenslonneerde tele grambesteller N. Lakenberg, wonende In de Popkenstraat alhier, werd Zondagmorgen nog door de buren gezien, doch later op den dag zag men hem niet meer uit zijn woning komen. Dit wekte de ongerustheid der buren op, die het geval ter kennis van de politie brachten. Bij onderzoek bleek, dat de man dood op een stoel In de kamer zat. Winschoten, 31 Jan. Ten vervolge van het in ons vorig nommer vermeldde, dlene het volgende: J. H. Zijlker, klerk ter griffie bij de arrondissements-rechtbank alhier, was be last met de uitbetaling der dagvaardingen aan getuigen, waarvoor de getuigen leder gaarne een dubbeltje betaalden, omdat ze dan niet naar den ontvanger van registratie behoefden te gaan, om hun getulgengeld te halen. Verdachte heeft nu voorgegeven, dat hij In Sept. j.l. aan een boekhouder te Rotterdam een bedrag van f 27 heeft uit betaald. Bij een onderzoek bleek, dat er op den op de dagvaarding van den onbekenden boekhouder vermelden datum geen Rotter- damsche boekhouder te Winschoten ge tuigenis der waarheid heeft afgelegd. De door den klerk opgestelde dagvaarding, zoowel als het bedrag van f 27, was valsch, en van dat valsche stuk, door Zijlker zelf opgemaakt, heeft deze gebruik gemaakt. De jonge man heeft zyn misdrijf bekend. 's-Gravenhage, 31 Jan. Naar wy ver nemen, Is de recherche alhier op ernstige moeilijkheden gestuit by het willen ver- wyderen van de vreemde employé's In de Dell-club, aan het Korte Voorhout alhier werkzaam. Evenals in verschillende rou letle-clubs te Schevenlngen geschiedde, werd den muzikanten en chanteuses dezer Inrichting eveneens gelast voor zoover zy vreemdelingen waren over de grenzen te trekken. De ondernemers dezer in Den Haag door de wereld die uitgaat zeer veel bezochte inrichting, protesteerde tegen dezen maatregel. En de vreemde employé's gingen by hun diverse ambas sades en consuls klagen, dat zy geënga geerd waren op een regelmatig contract, dat zy optraden in een cabaret, niets te maken hadden met het cabaret-spel boven, kortom, door de politie verhinderd werden een behooriyk stuk brood te verdienen, Inderdaad vernamen wy, dat toen onder handelingen zijn gevoerd, met het gevolg, dat de door deze club geëngageerde artlsten konden werkzaam blijven en dus geen contractbreuk behoefden te plegen. Wanneer men nu de Dell-club bezoekt, wy lieten ons daarheen geleiden, dan wordt men op de stoep verwelkomd door drie polltle-agenten, die tot taak hebben te constateeren, of een bezoeker wel Hol lander Is en meerderjarig. Drie agenten worden gerequlreerd, om, by wijze van scheidsgerecht te beslissen, of je naar binnen mag. Dat dit tot allerzotste Inci denten heeft geleid, laat zich begrijpen. Een getrouwd man, vader van 3 kinderen, die een rijkspositie bekleedt, zag zich den toegang geweigerd, omdat hy „onder de jaren was". De bezoekers dezer Inrich ting laten zich biykbaar niet intimideeren. Althans vernamen wy, dat verschillenden hunner zich op 't polltie-bureau Nieuwe Haven zyn gaan beklagen, dat hun de toegang werd geweigerd tot een club, waarvan zy lid waren. Anderen weer werden by den Inval der politie gelast, te biyven en dezen denken er over een klacht wegens vryheidsberoovlng in te dienen. lederen nacht komen een tweetal inspec teurs in de Inrichting een kijkje nemen, alleeniyk om te constateeren, niet, of er gespeeld wordt dat is juist het zonder linge maar of er geen vreemdelingen of minderjarigen aanwezig zijn. Er is In andere bladen over geklaagd, dat door de Haagsche politie wel wat al te ijverig In dezen wordt opgetreden, ja, dat zelfs op onwettige wijze vreemdelingen verzocht werden te vertrekken, die wel degelijk hier te lande een middel van bestaan hadden en geld Inbrachten. Vooral de winkeliers en hotelliers moeten zich over dit optreden ernstig beklaagd hebben. Wy hebben Zaterdagavond gezien, hoe heeren leden der Deli-club In rok per auto of rijtuig kwamen aanryden, om maar niet lastig gevallen te worden en een afschrift hunner geboorteakte bij zich droegen. Hoe anderen weer met bewijzen konden staven, dat zy meerderjarig waren en toen zy toch ge weigerd werden, de bemiddeling van den commissaris of hoofd-inspecteur gingen inroepen, waarna zy toch toegang kregen. Wanneer men nu weet, dal voor Iedere club drie agenten tot vier uur In den morgen de wacht moeten biyven houden, dan vragen we ons af, of dat politiekorps niet tot betere doeleinden zou kunnen worden gebezigd. Deze bewaking belet den leden toch niet hun baccaraatje te tailleeren. Het ligt In de bedoeling van eenlge Haagsche gemeenteraadsleden, In één der volgende zittingen van den ge meenteraad eens een hartig woordje te zeggen over de zonderlinge wijze, waarop het kwaad wordt bestreden. (Tel Een inzender schrijft in de N. Cl. van Donderdag: „Hedenmiddag was Ik er getuige van, dat H. M. de Koningin In het Haagsche Bosch uit een rytuig in een arreslede overstapte, om hiermede een rit te maken. Bij het vertrek plaatste zich iemand met een camera vlak by de slede, teneinde van H. M. een kiekje te nemen. De Koningin bemerkte dit en zeer duldeiyk hoorde Ik, dat H. M. toen, terwyi Zy haar bont voor het gelaat bracht, tot de Haar vergezellende Holdame zeide„Allervervelendst toch I" 1 Febr. Het is nog niet zeker of de Tweede Kamer tegen de helft van Febru ari, zooals in uitzicht was gesteld, dan wel een week later zal worden byeen geroepen. Schiedam, 31 Jan. In den afgeloopen nacht bleek den meesterknecht in de brandery van de firma Blankenhelm en Nolet, aan de Nieuwehaven 243, dat men tusschen gisterenmorgen en zyn komst in de brandery daarin een bezoek had ge bracht, door de op de plaats uitkomende deur open te breken en daarna met behulp van de zich in een lade van een lafel in de branderij bevindende sleutels zich toe gang tot 't kantoor heeft verschaft, waar een lessenaar is opengebroken. Er werd daar echter niets van hun gading gevonden waarom men zich tevreden stelde met het medenemen van 54 sigaren, ter waarde van f 1,20, van den 2en meesterknecht, en een ring met sleutels. De brandkast liet men onaangeroerd Om aan hun gemoed lucht te geven over hun slechte vondst, stond op een lel ge schreven „Krygt de pest". Rotterdam, 31 Jan. Op den Qoudschen- singel hoek Qoudscheweg werd Zaterdag- avond mej. J. K., wonende Laanzichtstraat 10, door een flauwte bevangen, waardoor ze het bewustzyn verloor. Toen ze byge- komen was, werd ze door een onbekend persoon naar huis geleid. Thuisgekomen vermiste zy haar taschje met f 16. Aan den Qoudschen Ryweg naby de Hugo de Grootstraat bemerkte Zaterdag nacht even 12 uur een onbekende vrouw dat zich inbrekers ophielden naby de vleeschwarenfabriek van den heer P. J. v. d. Burg, aan den Ooudschen Ryweg 131b. De vrouw ontmoette kort daarna den inspecteur van politie, den heer H. J. M. M. v. Nleuwland, en maakte hem op haar bevinding opmerkzaam. Onverwyid begaf de inspecteur zich, vergezeld van de agenten M. v. Zijl en P. S. Sybrandl, naar het fabrlekspakhuis en trof daar inderdaad 2 Inbrekers aan. Het bleken te zyn J. H. en L. P. Door de 3 politle-mannen werden zy overgebracht naar het bureau Meermans straat, doch gekomen ter hoogte van de Generaal v. d. Heydenslraat, ging de inbreker H. den agent Sybrandi te lyf, beet hem In de rechterhand en wist zich los te rukken. Met behulp van zyn sabel >af de agent den kerel een geduchten ïouw over het hoofd, doch de getroffene wist zich nog uit de voeten te maken. Het mocht hem echter niet baten, want de inspecteur achterhaalde den vluchteling en kreeg hem te pakken. De verwonding bleek van dien aard, dat H. onder sterk geleide per politle-wagen moest worden overgebracht naar het Ziekenhuis. Ter plaatse van de worsteling werd door een vrouw, v. D. genaamd, een bos valsche sleutels gevonden, waarvan er één paste op het pakhuis van v. d. Burg. Bovendien werden op P. eveneens eenlge sleutels en een dievenlantaarn gevonden. Toen de arrestanten in het arrestanten lokaal waren aangekomen, werd door de politie het onderzoek In het pand van v. d. Burg voortgezet. In het vleesch- pakhuls werd een zak gevonden, gevuld met vleesch, klaargezet om meegenomen te worden. De agent Sybrandl Is zoodanig mis handeld, dat hy buiten dienst gesteld is moeten worden. Dordrecht, 1 Febr. Zondagavond tus schen 6 en 8 uur Is er een brutale diefstal gepleegd in de woning van den heer B. Hello, alhier. Terwyi genoemde heer met zyn vrouw ter kerk was, heeft een ongenood bezoeker zich biykbaar met een valschen sleutel toegang verschaft tot zyn woning en uit een nachtkastje in de bulskamer den sleutel der brandkast genomen, deze geopend en zich den inhoud toegeëigend van een blikken trommel, bestaande in een waarde van ongeveer f 17,000 aan effecten, benevens een aantal andere gelds waardige papleren. De ledige trommel werd In de kast achtergelaten. Voorts werd uit een kast In de voorkamer, waar de sleutel op stak, een bedrag van circa f 60 aan zilvergeld, benevens een aantal gouden en zilveren sieraden meegenomen. Sporen van braak zyn niet gevonden, zoodat de dief wel goed ter plaatse bekend moet zijn geweest. Vermoedeiyk voor het geval hy mocht worden overvallen, had hy de deur der serre geopend om langs dien weg te kunnen ontvluchten. Eerst gisteren tegen den middag werd de diefstal ontdekt, doordien de vrouw des huizes de brandkast, welke In een kast In de gang geplaatst was, vond openstaan. De politie Is toen dadeiyk van het geval in kennis gesteld en heeft een onderzoek ingesteld. By de plaatseiyke autoriteiten alhier Is officieel bericht ontvangen van Z. K. Hoogheid Prins Hendrik, inhoudende de mededeeling, dat Z. K. H., hoewel waar- deerende de goede bedoeling, den wensch uitspreekt, dat men zich van alle open bare huldebetooging zal onthouden. Op tochten enz. zullen dus niet plaats hebben. Iemand uit deze stad maakte dezer dagen een reisje naar Duitschland. Hy had by zich drie kistjes sigaren, leder van 50 4 3 ets. per stuk. Te Ooch wachtten de douanen op de reizigers. Nu moeten o. m. voor tabak en sigaren Inkomende rechten betaald worden. Stelt u echter de ver wondering van onzen Dordtenaar voor, toen hem 6 mark 88 penning (ongeveer f 4.12) als verschuldigd recht In rekening werd gebracht. En of hy nu al beweerde dat er één kistje aangebroken was, het hielp niets, betalen moest hy en vlug ook.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1