Dinsdag I Februari 1910. BLOOKER'S Eerste Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO; ZIEÜIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschgnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66«te JAARGANG. No. 8882. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterigk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De COMMISSARIS VAN POLITIE te Zierikzee waarschuwt tegen een man en een vrouw, zich thans op het eiland bevindende, en bij winkeliers naar stuivertjes vragende, vermoedelijk met niet al te beste bedoelingen. L Zierikzee, 31 Jan. Vrijdagavond trad in de goed bezette Concertzaal als spreker op de heer Albert Vogel, die met het oog op den hoofdpersoon, dien hg zou voor stellen, gekleed was In oud-Romeinsch gewaad, de tunica. Zij, die op de hoogte van de Engelsche letterkunde zijn, weten, dat Shakespeare o. a. een drama geschreven heeft, geheeten Corlolanus, aldus genoemd naar den Ro- meinschen palricier, Cajus Marcius, bijge naamd Corlolanus, die voor den Engelschen heros op tooneelgebled tot onderwerp van een dramatische behandeling gediend heeft. Op den voorgrond zeggen wij, dat men dit stuk van te voren moet gelezen hebben, wil men de voordracht eenigszins kunnen volgen. Het stuk Is te zware kost, om zonder voorafgaande lectuur begrepen te worden. En al kent men ook zelfs den Inhoud, dan nog moet men zich ter dege inspannen, om het voorgedragene te be grijpen, zoodat dan ook de vraag gerecht vaardigd is, of In het algemeen zulke stukken voor Nutsavonden wel aanbevelingswaardig zgn. Wat de voordracht zelve betreft, hiervoor hebben wij niets dan lof. Vooral de scène der verkiezing van een consul was meesterlijk weergegeven. Men hoorde als het ware het volk zich op zijn wijze uitspreken. De heer Huvers dankte namens de aan wezigen den heer Vogel voor zfln artistieke voordracht, en riep hem onder toejuiching der vergadering een tot weerziens toe. 31 Jan. Qisterenavond gaf de Rede- rtjkers-Vereeniglng „Advendo" een uitvoe ring In de Concertzaal alhier. Opgevoerd werd „De Pleegdochters", blijspel In 4 bedrijven. Het stuk heeft weinig aan trekkelijks: na de twee eerste bedrijven kan men nog nauwelijks eenig verband in de geschiedenis vinden; de onlknooping ln het 41e bedrijf was niet onaardig. De vertooners deden hun best en de hoofd rollen werden zelfs zeer goed vervuld. Het naslukje „Op het Postkantoor" gaf door allerlei vergissingen veel stof tot lachen en bracht de aanwezigen in een goede stemming voor het bal, dat zeer geanimeerd was en de deelnemers nog in ,v den morgenstond naar de „staartster" deed zoeken. De geschriften van den heer mr. A. J. F. Fokker volgen elkander snel op. Nauweigks Is het belangrijke werk, be trekking hebbende op de geschiedenis van het Waterschap Schouwen, voltooid, of van de hand van hem, den voorzitter van het Bestuur der Vlsscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, verschijnt een hoogst Interessante brochure over „De Kreeften in Zeeland", voorzeker geen allerdaagsch onderwerp. In die brochure wordt door den geachten schaver, aan de hand van verschillende auteurs, veel wetens waardigs medegedeeld over de kreeften, hun voortplanting en wasdom, terwijl aan het slot er van de bepalingen worden aangegeven, die naar zijn meening, ten aanzien van dezen tak van vlsscherlj, wettelijk dienden vastgesteld te worden. Want de kreeftenvangst Is in de laatste jaren In deze provincie voor velen een bron van verdiensten geworden. Vroeger werden, gelijk in de brochure verhaald wordt, door de vlsschers van Zierikzee de kreeften uit Noorwegen gehaald. Wel werd af en toe In deze provincie een kreeft gevangen, maar dit werd meer als een merkwaardigheid beschouwd. In het district Brulnlsse werden voor het eerst In 1901 2 kreeften gevangen, en in het daarop volgend jaar In het district Zierikzee voor het eerst 32 stuks. Merkwaardig is de vlucht, die de kreeflenvangst sedert hisr MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. SUB genomen heeft. Jaar op jaar neemt in deze streek de kreeltenvangst verbazend toe. Werden in het district Ooster-Schelde Oostelijk deel In 1903 27 stuks gevangen, in 1908 was dit cijfer reeds tot 1509 ge slegen, terwijl In hetzelfde jaar in het district Zierikzee 7858 K.Q werd gevangen, tegen 32 stuks In 1902. De totale opbrengst over 1908 beliep met Inbegrip van de 10 stuks, die ln Brulnlsse gevangen waren, f 12,397,80, voorzeker een aanzienlijk bedrag. Wie meer over dezen tak van vlsscherlj weten wil, leze de uitgebreide brochure van mr. A. J. F. Fokker over dat onderwerp. Zij Is gedrukt op de drukkerij der Naam- looze Vennootschap Stoomdrukkerij voor heen Lakenman Ochtman alhier. De indtyking van gronden aan de noordzijde van den spoorwegdam door de Oosterschelde en langs den Caters- polder in de gemeenten Woensdrecht en Rllland-Bath zal geschieden vanwege het rijk en de weduwe van baron A. P. M. de Caters te Berchem en P. H. M. A. baron de Caters. De kosten worden begroot op f 290.800. Het op de Wester-Schelde bg Hans- weert gezonken motorjacht „Marlsette" zal worden gelicht door den lichter „Redder" van de firma Oerllng te Antwerpen. Er staat 18 vadem water. De sterkte van het b'ijvend gedeelte der najaarsploeg, lichting 1909, bedraagt voor het 2e bataljon 3e regiment Infanterie te Middelburg 97 man. Serooskerke (S.) Zondagavond om half zes ure ontstond brand in de schuur van den vlasser M. van den Berge, die 's mor gens op reis was gegaan voor zaken. De vrouw lag ziek te bed. In een oogwenk stond het gebouw met het daarin aan wezige vlas in lichte laaie. Niets kon gered worden. Het belendende huls bleef gespaard. De schuur en het vlas waren door assurantie gedekt. Oorzaak onbekend. Dreischor. Vrijdag l.l. gaf de Rede rijkerskamer „Kunst na den Arbeid" in de zaal van den heer Van der Linde hare jaarltjksche uitvoering. Voor een stamp volle zaal traden de leden van bovenge noemde Vereeniging op, die niet alleen toonden rolvast te zijn, doch in verschillende rollen de karakkers aardig wisten weer te geven. Het is dan voor het publiek weer een aangename en gezellige avond geweest, die met een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde, werd besloten. Alleen was het storend, ja zelfs hinder lijk èn voor het publiek èn voor de spelers, het gepraat en gelach onder de opvoering van het „Bedlende-Personeel". Nieuwerkerk. De belde concertavonden, door het fanfarecorps „O. en U." op Woensdag en Donderdag j.l. gegeven, werden ondanks het ongunstige weder druk bezocht. De soirée op Vrijdag werd geopend door den voorzitter, den heer R. A. Oaanderse, met een woord van welkom aan de aanwezigen; tevens deelde hij mede, dat de directeur, de heer Jongmans, door een ongeval verhinderd was op tijd aanwezig te zijn, doch dat de heer M. v. d. Have zoolang als dirigent zou fungeeren. De verschillende muzieknummers werden goed uitgevoerd; de maatvastheid en de overgangen van plano In forto waren loffelijk, de geheele voordracht getuigde weder van ernstige studie en goede leiding; vooral de Volkspotpourri van P. Ooms oogstte veel bijval. Tot afwisseling werden door heeren en dames dilettanten opgevoerd een too- neelspel in 2 bedrijven met een voorspel In twee afdeeilngen, getiteld „Doove Stoffel" en een blljspelleije „De Assistent van den Dokter". Over 't algemeen werd er goed gespeeld; de rollen waren In goede handen en werden dan ook goed weer gegeven. Een dankbaar applaus beloonde de spelers en speelsters voor hun moeite. Een paar luimige voordrachten met zang werden ook zeer toegejuicht. Voordat er een aanvang werd gemaakt met het bal, dat onder leiding van den heer Schouten uit Zierikzee goed slaagde, nam de burgemeester het woord, die aller eerst den heer v. d. Have bedankte voor zijn flink optreden als dirigent tijdens de afwezigheid van den directeur, den heer Jongmans, wlen hij hulde bracht voor zijn degelijk onderricht; dan sprak hij een woord van lof tol de leden van het fan- farencorps en de dames en heeren, die de tooneelstukken hadden opgevoerd, en ein digde met een beroep te doen op de aanwezigen voor steun der vereeniging, waarop hij trotsch Is. Zaterdag 29 Januari werd door de afdeeling van Volksweerbaarheid „Johan Willem Friso" en de schietvereenlging „draaf Adolf van Nassau" een algemeene vergadering gehouden, waarin uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het ledental der afd. op 31 December 1939 bedroeg 102 en dat der schletvereeniging 58, en uit 't verslag van den penningmeester, dat het jaar sloot met een batig saldo van 1.32. Vervolgens werd besloten voor de atdeeling een vaandel aan te schaffen, dat door eenige dames In de gemeente gemaakt zou worden, die zich daartoe bereid ver klaard hadden. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Zeeuwschen Schietbond op 12 Febr. te Middelburg, werd benoemd de voorzitter en als plaatsvervanger de heer N. Leeuwe. Oosterland. Vrijdagavond j.l. gaf de Tooneelvereeniglng „Onderling Genoegen" in het conferentiegebouw, voor een schaars bezette zaal, haar jaarlijksche uitvoering. Oorzaak van de minder goede opkomst was het slechte weer. Opgevoerd werd „Het verloren document of de twee vlsschersklnderen", door P. K. de Vries, tooneelspel in 4 bedrijven. Het eenigszins langdradige stuk Is van den volgenden inhoud: Peter Stelnveld, een arme visscher, redde het leven van een rijken Engelschmanwaarvoor hem een jaargeld werd toegekend. De familie Steln veld, eenvoudige vlsschers als zij waren, kon het Engelsche document niet ont cijferen, zoodat een zaakgelastigde, met name Olders, in den arm werd genomen, die hun jaarlijks f 300 uitkeerde. Op zekeren dag verliest Olders het docu ment, dat in handen komt van een matroos, die naar Amerika vertrekt. Olders deelt het ongeval aan Stelnveld en zijn vrouw mee, die hem smeeken toch te doen wat mogeltyk ls, opdat zij jaarlijks In het bezit mochten blijven van het geld, hun in het document toegekend. Olders, aan wlen de hand van Stelnveld's dochter was geweigerd, acht het onmogeigk een duplicaat van het document In handen te krijgen, en zegt dat het jaargeld zal ophouden, maar schijnt zoo met de arme lieden begaan te zijn, dat hij het bedrag zelf zal betalen, en tevens ook zal zorgen voor hunne kinderen Elsje en Barend. Belde klrtderen komen, hoewel met tegenzin, In dienst bij Olders, die directeur was van een gesticht tot opvoeding van jeugdige losbollen. Vreeselljk worden ze door hem mishandeld. Elsje blijft weigeren hem hare hand te geven. Barend, die hem op zekeren dag aanvalt met een mes, omdat hg zoo werd afge ranseld werd door een inspecteur van politie die juist bij Olders was, Ingerekend en door de rechtbank wegens moordaanslag veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Elsje veranderde van dienst, terwgi den genoemden inspecteur een onderzoek werd opgedragen naar het verloren document. Barend, wiens straftijd was verkort, kwam na zgn ontslag uit de gevangenis terecht onder spitsboeven. Zgn zuster, die in het buitenland vertoefde, en er niets van afwist dat haar broer uit de gevangenis was ont slagen, bemerkte bg haar terugkeer, dat hij ln de herberg van Vader Bernard verbigf hield. Zij snelde er heen, maar door den her bergier en de spitsboeven, die Barend voor hun bedrijf noodlg hadden, moest zij van hen vernemen, dat haar broer was ver dronken. Elsje viel In zwijm en werd bestolen van het goud en zilver wat ze aan had. Het geval kwam dadelijk aan het licht en Elsje en Barend kwamen weder bij elkaar. Intusschen was de geheele geschiedenis van het document opgehelderd. Olders werd ontmaskerd in de woning van Stein- veld, in tegenwoordigheid van dien matroos die uit Amerika was teruggekeerd, en die het document aan Steinveld overhandigde. Olders, die enkele jaren de arme visschers f 300 had uitgekeerd en later niets meer, had zich nu voor zgn lage daad te ver antwoorden, daar hg in plaats van het genoemde bedrag f 4000 jaarlijks door hem aan de familie Stelnveld had moeten ult- keeren. Een welverdiende straf opgelegd aan Olders was het slot van deze leerrijke opvoering. De rollen waren in goede handen en werden, op een paar kleine aanmerkingen na, voortreffelijk weergegeven. Een daverend applaus bewees duidelijk, hoe zeer het auditorium genoot. Jammer dat de noodlge stilte gedurende de opvoering wel wat te wenschen over liet. Zaterdagavond werd een volksvoor stelling gegeven, die goed bezocht werd. „Onderling Genoegen" hoopt binnenkort hetzelfde stuk te Nieuwerkerk op te voeren. Bruinisse, 29 Jan. De hoogaars Y. E. 57, schipper Andr. Verschure, is heden bg het uitvaren uit de Tramhaven te Zgpe op den lagen steiger van Zgpe geloopen. Hierdoor bekwam zg een groot gat aan stuurboordzgde. De schade Is aanzlenigk, doch persoonigke ongelukken hadden niet plaats. St.-Fifipsland, 29 Jan. Overzicht van den loop der bevolking over 1909. 31 Dec. 1908 bestond de bevolking uit 1050 m. en 988 vr., totaal 2038 Inw. Vermeerdering in 1909 door geboorte met 36 m. en 24 vr., samen 60 personen; door vestiging met 30 m. en 39 vr., samen 69 personen, totaal 66 m. en 63 vr. of 129 personen. Vermindering door overlijden 11 m. en 6 vr., samen 17 personen, door vertrek 48 m. en 42 vr. of 90 personen, samen 59 m. en 48 vr. of 107 personen. De werkeigke bevolking Is dus ver meerderd met 7 m. en 15 vr., samen 22 personen en bedroeg 31 Dec. 1909 1057 m. en 1003 vr., samen 2060 personen. Qesloten 16 huwelijken. Levenloos aan gegeven 2 m. en 4 vr., samen 6 personen. De heer C. de Braber van hier, tgdeigk verificateur bg 's Rijksbelastingen te Rotterdam, is thans dtfinltlef aangesteld. Stavenisse. In de l.l. Zaterdag alhier gehouden vergadering van den Dljkraad der waterkeerlng van den cal. Oud-Kem- penshofstedepolder, werd voor den dienst 1910/11 het dljkgeschot vastgesteld op f 7C47.675 en de bijdragen der aangrenzende polders op f 1617,99s, n.l. Moggershil f 50,89, Anna-Vosdljk f 367,08, Breede- Vllet f 43,01s en het waterschap Stavenisse f 1157,01. Vastgesteld de omschrijving van de gewone en buitengewone werken, respectievelijk tot een bedrag van f 1012,10 en f 9604,24s. in die laatste is begrepen een oppervlakte van 948 M!. steenglooiing. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst op f 10005,67 en In uitgaaf op f 1628284s, dus met een tekort van f 6277,17s, wat door rijk en provincie moet worden betaald. Op een verzoek van N. Potappel en C. Dorst Az., belden dijkwerkers alhier, ter verkrgglng van een pensioentje, werd gunstig beschikt, door ieder hunner jaarigks f 50 te geven. St.-Annaland, 31 Jan. De bevolking alhier bestond op 31 Dec. 1909 uit 1212 mannen en 1269 vrouwen, totaal 2481 personen, zijnde 5 personen minder dan op 31 Dec. 1908. Werden het vorig jaar 24 huwelijken gesloten, het laat zich aanzien, dat In 1910 cat getal wel overtroffen zal worden, want men spreekt op 't oogenbllk van niet minder dan 12 paartjes, die 't plan hebben het huweigksbootje in te stappen. Goed maar, dat er ook plannen bestaan om aan veel van die trouwlustigen een „onderdak" te bezorgen. Sedert de vorige week Donderdag Is onze gemeente weer een vereeniging rijker geworden, een Weerbaarheidscorps, waar aan men den naam heeft gegeven vin „Prinses Juliana". Na door den heer J. Polderman Nz. van St.-Maartensdgk, waar een dergelijke vereeniging bestaat, op de hoogte gebracht te zgn van doel en Inrich ting, verklaarden 32 personen, daartoe samengekomen In „ln den Handel", lid van die vereeniging te willen worden en ging men over tot de verkiezing van een bestuur, waarvan de heer J. Polderman Jz. voorzitter werd. Kortgene, 27 Jan. Heden werd In de algemeene vergadering van het fanfare gezelschap „E. M. M." alhier besloten, pogingen In het werk te stellen om op den 2en Pinksterdag een festival te houden. VlissingeD, 29 Jan. Door den storm van Vrijdag was de Fransche schoener Marie Laure", geladen met phosphaat, komende van Qent en bestemd naar Caen, verplicht uit zee terug te keeren met het doel op de reede als bgiegger ten anker te komen. De schoener evenwel strandde dicht onder deze gemeente bij het fort De Nolle. Daar de noodvlag werd geheschen spoed den zeer velen zich naar de strandingsplaats en een sleepboot stoomde derwaarts. Voor de equipage bestond geen gevaar, daar de schoener op de glooiing was ge loopen en zoo dicht onder den wal zat, dat de opvarenden het schip elk oogenbllk met de sloep konden verlaten. Met hoog water werd met hulp van een sleepboot getracht de „Marie Laure" af te sleepen, doch de pogingen daartoe waren te vergeefs. Men meldt nog nader: De positie van den bg het fort de Nolle gestrande Fransche schoener „Marie Laura" Is thans zoodanig, dat het schip geheel verloren is. Met laag water kan men rond het schip wandelen, terwgi tg hoog water de golven in het schip slaan. Gisteren (Zondag) kwamen ook hon derden een kgkje nemen. De Belgische loodsschoener No. 9, schipper E. Blondé, heeft Vrgdagraorgen, tgdens een hevlgen storm, de uit vQf personen bestaande bemanning gered van de Belgische vlschsloep No. 59 van de Panne, schipper Vlaene. Dit vaartuig, geladen met schardgn, werd ter hoogte van Ostende ln zinkenden toe stand aangetroffen. Het was door de zee op zij geworpen, waardoor de lading ver schoof en het schip vol liep. De geredden zgn Vrgdagnamlddag alhier aan wal gezet. Terneuzen, 29 Jan. Door den hoogen waterstand In België is men, op verzoek der Belgische regeering, door 3 spulgaten begonnen dag en nacht te spuien. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Het maken van een drgvende aanleg plaats met toeleldende brug en landhoofd te Terneuzen en het maken en inhangen van twee paar vloeigzeren ebdeuren aan de Oostsluis te Terneuzen, Is door den minister van waterstaat opgedragen aan de firma Van Egmond Co. te Zoeter- woude voor f 34200. - Uitslag van de aanbesteding der Landbouwvereeniging „O. V. D". te Noord- welle op 29 Januari 1910. Aannemers waren Super (33200 K.O.), L. Everdgk, Bleze- llnge, voor f 2,17s. Kaïniet (4000 K.Q.), W. <S J. C. Rlbbens, Zierikzee, voor f 2,18. Chill-salpeter (1200 K.O.), W. J. C. Ribbens, Zierikzee, voor f 10,49. Patent-kali (1000 K.O.), Iman J. v. d. Have, Rotterdam, voor f 6,45. Amm.-super (500 K.G.) W. <S J. C. Ribbens, Zierikzee, voor f 6,59. Katoenmeel (11400 K.Q.), Verheul, Rotter dam, voor f 10,75. Schilfers (4000 K.O.). H. T. Landegent, Burghsluls, voor f 11,15. Klaverzaad (266s K.O.), De Jcnge, Drei schor, voor f 1,10s per K.O. Lucernzaad (100 K.O.), A. Poortman, Rotterdam, voor f 1,10s per K.O. Zwavelzure Ammoniak niet gegund. Landbouw en Veeteelt. De St. Ct. No. 24 bevat de oprichtings akte van de „Coöperatieve Boerenleenbank" te Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1