Ingezonden Mededeelingen. Pink Pillen. Gemeenleraadsvergaderiog Ie Scherpeolsse In den wintertijd op stal zeer veel gemest en met succes, want Belgische kooplieden voornamelijk lieten tegen goede prijzen veel vee opkoopenIn den loop van dezen winter schijnen de prijzen, vooral in den laatsten tijd, meer gedrukt, zoodat men over de uitkomsten niet zoo tevreden is. Mogelijk, dat nog verbetering komt; de voeder-artikelen zijn hoog In prijs, en de hooivoorraad Is niet groot, zoodat goede prijzen van het vee zeer gewenscht zijn. Oud-Vossemeer, In de Woensdag l.l. gehouden vergadering, waarin de heer P. Theunisse van Amsterdam optrad met de aangekondigde rede over de Inrichting en de werking van de Landbouw-onder- llnge, zijn 10 deelnemers uit deze gemeente als deelnemers toegetreden. In de laatste jaren zijn zeer veel gronden gedraineerd, en thans, nu al de tienden zijn afgekocht, zullen nog veel meer gronden dezelfde bewerking onder gaan. Men berekent, dat minstens één bunder bouwgrond op de twaalf worden uitgewonnen, die anders in greppels en slootkanten kweeknesten van onkruid en ongedierte verloren gaat; waardoor aan den akker een gelijkmatige vochtigheid en mulheid bezorgd wordt, terwijl hij op deze wijze voor overvloed van water of voor gebrek daaraan, beide even schadelijk voor den plantengroei, bewaard wordt. Anna-Jacobapolder. Door den heer J. Aarnoudse alhier zijn dit jaar te Anna- Jacobapolder en St.-Phllipsland niet minder dan dertig H.A. bouwland gehuurd, voor den teelt van zilver-ajuin, bloemkool en aardbeien. Zeer zeker zal dit aan vele handen een goed beloonenden arbeid ver schaffen. Dreiscbor. De Vereeniglng .Ons Be lang" (Vereenlging van varkenshouders) alhier hield hare jaarvergadering, welke vergadering vrij goed bezocht was. Nadat de voorzitter, die voor de eerste maal deze functie waarnam, met een korte toespraak de vergadering geopend had, werden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, door een commissie van drie leden nage zien, werd In orde bevonden. Was de vorige rekening minder gunstig, omdat In 1908 nog al sterfte onder jonge varkens was voorgekomen, deze rekening sloot met een batig saldo. Negen leden ontvingen het vorige jaar ultkeerlngen, tot een gezamenlijk bedrag van f 112,07. Door overlijden, vertrek enz. verloor de Vereeniglng 13 leden, doch 15 nieuwe traden toe. Het ledental bedroeg alzoo 112. Aangekocht werd dit jaar aan voeder artikelen voor f 6943, ongeveer f 1000 meer dan het vorige jaar. Alle artikelen worden geleverd onder contrOle, zoodat men zeker is onvervalschte waar te ont vangen. Uit de analyses bleek, dat naast zuiverheid ook het gehalte van eiwit en vet boven het gemiddelde was. Alles bij elkaar genomen blQkt het, dat de Vereeniglng in een gunstigen toestand verkeert en een zeer nuttige instelling is. Stavenisse. Namens de vereeniglng van gediplomeerde oud-leerlingen van den landbouwwlntercursus alhier werd in het afgeloopen jaar door den heer L. J. Qroenewege een proefveld met een varië- teitsproef van Sva'öffhaver gehouden. De zaden waren afkomstig van den heer Wlersum te Meslngeweer. De 4 soorten werden 21 April met de hand op rijen gezaaid. De grondsoort was lichte klei, met tarwe als voorvrucht en wikken als groenbemestlng. Schadelijke dieren of ziekten kwamen niet voor. Qezaald werd 4 K.O. per A. De chlllglft was tegen 125 K.Q. per H.A., 14 dagen na het zaaien. De oogst werd bij gunstig weer in de laatste helft van Augustus binnengehaald en daarna met de hand gedorschen. De variëteiten waren Qouden Regen, Zege- haver, Shlrtllng en Llgowo II. De belde eersten leverden lang en stijf stroo, dat goed tegen stortregen bestand was. Dat der belde andere soorten was slap. De opbrengst was als volgt: Qouden Regen 3137.5 K.O. graan, 4950 K.Q. stroo, 43 K.Q. gewicht; Zegehaver 3187 5 K.O. graan, 5012.5 K.O. stroo, 43 K.Q. gewicht; Shlrtllng 2995 K.Q. graan, 4805 K.Q. stroo, 42 K.O. gewichtLlgowo II 3012 K.O. graan, 4837 5 K.O. stroo, 41 K.Q. gewicht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Brouwershaven, 28 Jan. Ten over staan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht de volgende gebouwen alhier, als: 1. Een woonhuis en erf, In den Dril- hoek, voor f 360. 2. Een woonhuis en erf, in de Molen straat, voor f 332. 3. Een woonhuis, schuur en erf, aan den Stadswal, voor f 476. St.-MaartensdIJk, 26 Jan. Bij de heden gehoudene aanbesteding van kunstmest stoffen door de vereenlging .Landbouw belang" alhier, werd de levering gegund: van Superphosphaat aan J. Kostense te Krulnlngen voor f 2.05, van Ammoniak Superphospaat aan denzelfden voor f 6.31s, van Zwavelzure Ammoniak aan denzelfden voor f 13 83, van Kaïniet aan P. j. van Ardenne te Dordrecht voor f 2 15, van Chill-Salpeter aan W. Boller te Poortvliet voor f 10 26, van Kali aan de Dordtsche Maatschappij te Dordrecht voor f 6.19, van Peru-Quano aan J. Kostense te Krui- nlngen voor f 10.16, van Slakkenmeel aan de Maatschappij „Dordrecht" voor f 2 50. Stavenisse. Door de dorpsvereeniging I alhier is gegund de levering van guano aan wed. L. Qroosman te IJzendijke f 7 22, superphosphaat aan J. Kostense te Krui- nlngen (bij loting) f 2.11, zwavelzure ammoniak aan de Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht 4 f 14 25 en de kluitkalk aan L. B. van Pagée alhier 4 f 0.97. De prijzen van eerste en tweede levering chili en amm.-superphosphaat bleven geheim. Door de dorpsvereeniging II alhier is gegund de levering van superphosphaat aan de firma Krijger te Krabbendijke 4 f 2.06, zwavelzure ammoniak aan de Maatschappty te Dordrecht 4 f 14.25, kalnlet 4 f 2.12 aan A. Q. van IJseldijk alhier, kluitkalk a f 0.97 aan L. B. van Pagée alhier, patent-kali aan W. Boller Lz. te Poortvliet 4 f 6.37 en de paardeboonen per 80 K.Q. netto 4 f 7.49s aan H. Hen- drikse alhier. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer IS Cts. Een sterk vergroote bloeddruppel. Wat aan het bloed zijn roode kleur geeft, Is die massa kleine microscopische lichaampjes, .roode bolletjes" geheeten. Die roode bolletjes nemen de zuurstof op, dat groote levenselement, dat noodig, onmisbaar is voor het leven van leder orgaan van ons lichaam. Bij den bloedarmoedige is het aantal dier roode bolletjes belangrijk verminderd en de zieke wordt bleek en zwak. Het is de zuurstof, door de roode bolletjes ge leverd, die de maag in staat stelt het voedsel te verteren. Verminder de hoeveelheid roode bolletjes en de spijsvertering heeft niet meer plaats. Ér is ook verband tusschen het aantal der roode bloedbolletjes en den gezondheidstoestand van het zenuwstelsel. De Pink Pillen vermeerderen onte genzeggelijk het aantal der roode bolletjes en vermeerderen dus de opname der zuurstof. Het is om deze redenen dat zij onmiddellijk de bloedarmoede genezen, het is daarom dat zQ kleur en krachten geven, dat zij de maagpijnen en de rheumatische pijnen doen verdwijnen, en dat zij het bewijs geven van een onschatbare waarde bij de behandeling van zenuwstoringen. Er wordt niets over de Pink PUien verkondigd dat niet ruimschoots bewezen wordt door duizende genezingen. Indien gij ziek zijt en geen voldoening hebt door de gevolgde behandeling, moet gij het eens beproeven met de Zc zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— de zes doozen. bq Snabillé, hoofddepöt, Qroole Markt No. 7, te Rotterdam; voor Zierikzee en Omstreken bq de firma F. P. j. Bal, Dam; Joh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterq Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaafstraat, Steenbergen; J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bq verschillende apothekers en goede drogisten. RECHTSZAKEN. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam eischte Woensdag, in hooger beroep, tegen den bekenden eeds weigeraar Kriller uit Haarlem vernietiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank te Amsterdam en veroordeeling tot 7 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Leeuwarden veroor deelde Woensdag de twee gegageerde O.-I. militairen, beklaagden In de bekende afpersingszaak, Ieder tot vijf jaren en de belde in deze zaak betrokken vrouwen tot twee en één jaar gevangenisstraf. De eisch was voor de mannen 6 en voor de vrouwen 2 jaar. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) niet minder dan negen personen wegens mishandeling van - en wederspannlgheld tegen de politie ver oordeeld. Van het viertal jonge mannen, die op St.-NIcolaasavond den commissaris en een paar agenten te Middelburg sloegen en zich bij hun arrestatie hevig verzetten, werd één tot 4 maanden en de overigen tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De twee gebroeders Van E., die het op 18 December j.l. eveneens te Middelburg met een agent aan den stok kregen en waarvan één den agent met een mes eenlge steken op beide armen toebracht, werden veroordeeld, de laatstbedoelde tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, en zijn broeder tot 14 dagen gevangenisstraf. Ten slotte werden drie personen uit Vllssingen voor een dergelijk geval ver oordeeld leder tot 6 weken gevangenisstraf. Dezelfde rechtbank veroordeelde een werkman uit Vlissingen wegens diefstal van goederen (bontwerk) op één der booten der Maatschappij „Zeeland" tot één maand gevangenisstraf en een collega van hem wegens heling eveneens tot dezelfde straf. Zooals destijds gemeld werd, ont stond den 6 Januari j.l. In een herberg te Middelburg een twist, waarbij een persoon uit 's-Heer-Arendskerke met een biljart- queue op het hoofd werd geslagen, ten gevolge waarvan hij 6 dagen later overleed. Thans is de vermoedelijke dader, de 24-jarlge landbouwersknecht A. M. uit Koudekerke, die zich te Middelburg in voorarrest bevindt, naar de openbare terechtzitting der rechtbank aldaar ver wezen. KERKNIEUWS. Ds. H. C. Hogerzellpredikant bij de Ned. Herv. Qemeente te Vorden, heelt het beroep naar Vllssingen aangenomen. Het 35e Zulder-Zendlngsfeest zal worden gehouden op 20 Juli a.s. in het Liesbosch bij Prlnsenhage. PRED IK BE U R TEM. Zondag. ZO Januari 1910. Zlerlkzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half zes ureds. Laman. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Wisse. (Bediening H. Avondmaal): 'snam. twee ure: Leeskerk; 'savonds zes ure: Wisse. (Dank- zegging) Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie Jerufil II. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linde. (Doops- bediening). Dinsdagavond zeven ure: Idem. (Bijbellezing). Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorstpr. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. Hen ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Doekens van Nleuwdorp. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Leur. (Doops- bedlenlng). Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdiajft. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half Hen ure: ds. Van de Griend. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Van der Linden van Nleuwerkerk. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda. (Bediening H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Nabetrachting). Geref. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Doops- bediening en Orgelcollecte). Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half Hen ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure: ds. Roelof sen. (Bediening H. Avondmaal); 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Idem. Oud-Geref. Kerk. 'a Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: ds. Geerts. Evangelisatie, 's Voorm. half Hen ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. St.-MaartensdIJk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Prtns. (Doopsbedienlng). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en '8 avonds half zes ure: de heer v. d. Garde, oefenaar te Opheusden. Scherpenlsae. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Steenbeek. (Beide beurten collecte voor hét Ziekenfonds). Geref. Kerk. 's Voorm. hall tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. s Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Vliet. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Tholen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Bascio van Moerdqk. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Pol; 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Bruijn; 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Woensdag 2 Febr. 's Avonds half zeven ure: ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. St.-Annalaod. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Van Paddenburgh. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vqf ure: Leeskerk. St.-Flllpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bal. Oud-Geref. Kerk (Achterweg). '8 Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. O N D E R W IJ S. Noordwelle. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier, mej. H. Prins te lerseke. Met de benoemde stonden op de voordracht de dames J. Corbeel te Elsloo, P. H. Plansoen te lerseke en A. W. Schuiling te Zierikzee. Scherpenisse. Bedankt voor de benoe ming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer I. M. v. d. Weele. Voordeeltje voor schoolhoofden. Maanden geleden werden door den Raad der gemeente Valburg de salarissen der onderwijzers opnieuw geregeld. Men vergat daarbij echter, dat die der hoofden reeds vroeger geregeld waren. Eerst toen de nieuwe regeling door Qedeputeerde Staten was goedgekeurd bleek, dat het salaris der hoofden op f 1270 gesteld was, hoewel de bedoeling was f 1150. Daarom maakte de raad een nieuwe verordening, waarbij het salaris der vier hoofden weer met f 120 werd verminderd. Qedeputeerde Staten weigerden echter de goedkeuring en nu ging het gemeentebestuur in hoogt r beroep bij den Raad van State. Thans is het kon. besluit verschenen, waarbij aan de hoofden het salaris van f 1270 bleef verzekerd. Voor den Raad een tegenvaller, voor de heeren schoolhoofden een buiten kansje. Post en Telegrafie. Het post-radicaal is o. a. toegekend aan den klerk der posterijen en telegrafie S. Ochtman, werkzaam aan het post- en telegraafkantoor te Zierikzee. Benoemd tot directeur van 't post- en telegraafkantoor te Qeerlruidenberg O. Bos, thans te Yerseke. Eervol ontslagen, op verzoek, met I Maart a.s., de brievengaarster E. T. A. de Kok te Nleuwvliet. Visscher Ij- Berichten. Door het Bestuur der Visscherljen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen zijn de volgende verplaatsingen gedaan: De knechts: H. Verlinde, van de „Valk", gestationeerd te Bruinisse, a/b. „Sphlnx" te Zierikzee; T. Muller van de „Sphlnx" op de „Ibis" en J. Visser van de „Ibis" op de „Valk". De schippers: J. M. Verkamman, van de „Ibis" op de „Zwaluw", gestationeerd te Veere en A. Vermaat van de „Zwaluw" op de „Ibis". De opzieners: A. Schipper, tijdelijk op de „Ibis", naar de „Albatros" te Tholen, en J. Q. Haeck van de „Albatros" op de „Ibis", die standplaats Moerdijk heeft ge kregen. De opziener Ph. Theuns Is definitief geplaatst op de „Sphlnx" te Zierikzee. Met 1 Februari a.s. worden verplaatst de opzieners J. Cornellssen van Terneuzen naar lerseke en M. J. P. Mansbergen van lerseke naar Terneuzen. Bruinisse. In de vorige week werden van hier verzonden naar België en Frank rijk 1980 ton mosselen. De verzending naar Engeland, Holland en Duitschland bedroeg 560 balen mosselen. - Aangevoerd werden 200 ton mosselzaad. op 24 januari 1910, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Opening der vergadering met een hartelijk woord van welkom In dit nieuw Ingetreden jaar. Voor kennisgeving werd aangenomen lo. een missive tot naleving van art. 51 der gemeentewet; 2o. een schrijven betreffende jaarwed den van gemeente-ambtenaren 3o. een schrijven van den heer Chr. Hartog, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen; 4o. dat de heer V. C. P. voor zijn benoeming als zoodanig heeft bedankt; 5o. een schrijven van den heer W. v. d. Qraaff, dat hij instemt met zijn ver hoogd salaris, verbonden aan de meerdere werkzaamheden van den Intercommunalen telephoondienst. Aan de orde was te benoemen een lid der commissie tot wering van schoolver zuim. Oekozen werd I. M. v. d. Weele. Mede stond op de aanbeveling H. Quaak. Op een verzoek van de onderwijzeressen alhier, om een billijke vergoeding voor het geven van handwerkenleswerd afwijzend beschikt. Op een verzoek van den telephonist alhier, om zijn zoon als zoodanig te be noemen, wordt besloten dit aan te houden tot het kantoor alhier aan het intercom munaal telephoonverkeer zal zijn aange sloten. Van den Dlrecteur-Qeneraal der Post en Telegraphie was een schrijven ont vangen, dat het verhoogd salaris van den kantoorhouder eerst over een jaar kon worden bepaald. De raad bleef echter bij zijn genomen besluit, waarvan kennis zou worden gegeven aan den Dlrecteur- Qeneraal. Qoedkeuring wordt verleend aan een besluit van het burgerlijk armbestuur, tot wijziging der begrooting van 1909. Tevens wordt besloten aan genoemde administratie voor den dienst 1909 een verhoogde subsidie toe te kennen van f 186,30s. Hierna geschiedt aanbieding van het verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet over 1909. Aan Burgem. en Weth. wordt machti ging verleend om uit hoofdstuk XV, art. 2, der begrooting over 1909 overschrijving te doen tot een bedrag van f 1030. Tevens wordt nog besloten In dezelfde begrooting af- en overschrijving te doen tot een bedrag van f 238,77. Vastgesteld wordt het kohier van de hondenbelasting over 1910 op f 70. Daarna wordt behandeld de verbouwing van het telephoonkantoor. Met de schets- teekenlng werd bij eventueele totstand koming van de aansluiting van het Interc. telephoonverkeer genoegen genomen. Na de gewone rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. Een nieuwe Cacaofabriek. Amsterdam heeft er een cacaofabriek bij gekregen. Cacaofabrikanten ztjn over het algemeen, zoowel hier als in het buitenland, geheimzinnig met hun artikel, omdat zij, hoe goed de qualitelt van hunne soorlen ook is, toch liever vreemden niet gaarne tot de fabricatie toelaten. De eigenaar der nieuwe fabriek noodigdc ons echter uit eens een kijkje te nemen in zijn bedrijf, omdat hij er minder bevreesd voor was, dat wij met het „geheim van den smid" aan den haal zouden gaan. De nieuwe cacaofabriek is „The American Cacoa <S Chocolate Cy.", van Gebr. Slckesz, Brou wersgracht aldaar. De firma heeft daar door aankoop van een gang met bouw vallige perceeltjes, die afgebroken werden, een groote ruimte gekregen en er een flink gebouw laten zetten. De fabriek ziet er keurig uit. In alle vertrekken zijn licht en lucht in overvloed. Wie er binnen komt, zal getroffen worden door een blzondere reinheid in alle lokalen, waar gewerkt wordt. De firma heeft zich de nieuwste machines aangeschaft, die door electricltelt gedreven worden. De machines zijn van dien aard, dat het fabrikaat zoo min mogelijk door de arbeiders met de handen aangeraakt wordt, uit een hygiënisch oogpunt wel een groot voordeel. Wij zagen in de fabriek op welke wijze de cacaoboonen van uit het pakhuis haar loop maken door het bedrijf om ten slotte In de expeditiezaal te lande te komen als tabletten chocolade of als poederchocolade in blikken. De firma Qebr. Slckesz legt zich uitsluitend toe op het fabrlceeren van eerste qualitelt cacao en chocolade. Men zie voor nadere bizonderheden het lste blad, blz. 4, onder de advertentlën. N. v. d. D. Esperniito. Het Vie Internationaal Esperanto-Congres zal dit jaar gehouden worden van 14—20 Aug. In Washington. Gedurende de Paaschvacantle zal te Parijs een Internationaal congres van katholieken worden gehoudenwaarbij uitsluitend Esperanto als taal zal gebruikt worden. De groole fabriek van foto-artikelen, R. Hülting <S Zoon, In Dresden ver tegenwoordigers voor ons land Ivens Co. gaf een geïllustreerde catalogus uit, geheel In Esperanto gedrukt. De Koningin van Rumenlë, de bekende Carmen Sylva, stelt veel belang in het Esperanto. De Amerikaansche vleeschboycot. De boycot der groolslachterljen in New- York en andere groote steden in Amerika heeft, blijkens de laatste Reuter- en andere telegrammen, een ontzaglijken omvang gekregen. Honderdduizenden menschen, voorname lijk te New-York, en In de centrale staten der Unie, dragen thans een kenteeken In het knoopsgat, met het veelzeggende, hoewel korte opschrift„weg met de koe 1" De onschuldige, zachtmoedige herkauw- ster Is geworden tot symbool der „bloed zuigende trusts". De „Anll-Food-Trust Liga" heeft den strijd tegen de monster- slachterijen opgenomen en verzendt dagelijks mlllloenen oproepen aan het volk, om zich één maand, één enkele maand voorlooplg maar, het genot van vleesch te ontzeggen; daarna zouden de „packers", die in overdrachtelijken zin met duizenden geslachte beesten In de maag zouden blijven zitten, wel een paar toontjes lager zingen. Volgens de uit alle deelen van Amerika binnenkomende berichten hebben inder daad mlllioenen menschen al sinds btyna een week geen draad vleesch gegeten en hebben zij zich tot noeste vegetariërs ontpopt. En reeds begint deze boycot zich, naar het schijnt, voelbaar te maken. In de meeste groote steden des lands worden reuzenmeetings gehouden, waarop plechtig het verderf van de koe, wat dus wil zeggen: haar zalig, natuurlijk uiteinde werd gezworen. Te Milwaukee en verscheidene andire plaatsen hebben een aantal slagers, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2