ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Januari 1910. Eerste Blad. (Z ierikzeesclie C o u r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending een» per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8881 Ultgever-Hoofdredaoteup i A. FRANKEL. Radaoteupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A„ I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een koralen-halssnoer met gouden slootje. omslagdoek. zakmes. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Instructie Waagmeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is af gekondigd de door den Raad, in zfjne op den 24 dezer gehouden vergadering, vastgestelde Instructie voor den Waagmeester dezer gemeente. Zierikzee, den 27 Januari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Frankrijk wordt door de omvangrijke ramp eener toenemende overstrooming ge teisterd. Tengevolge van veel sneeuw en lellen storm zijn de rivieren gezwollen, en het stijgende water, voortgestuwd door den hevlgen Noordwesten wind, stroomt met geweldige kracht over wegen, straten en pleinen, dringt kelders en huizen binnen, en verjaagt de menschen uit hun woningen. Is de toestand op het platteland verschrik kelijk, In de steden, ook in het levendig Parijs, ziet het er niet minder angstwekkend uit. Wij behoeven de ellende eener over- strooming onzen lezers en lezeressen niet te schetsen. De meesten onzer kennen die uit eigen aanschouwen, uit persoonlijke ervaring. Wat is bestand tegen het woe dend element van het water? Ook in Frankrijk staan geheele gemeenten onder water. Met moeite werd vaak de bevolking gered. Weinig afgevaardigden komen op ter Nationale Vergadering, omdat zij door den vloed zijn afgesneden. Zelfs het Palais Bourbon, waarin de Kamerzittingen ge houden worden, Is met water omgeven, zoodat de Kamerknechts de afgevaardigden op hun schouders door het waier dragen. Waar moet dat heen, wanneer de wind niet gaat [liggen, en de groote rivieren niet zakken De verkiezingen in Engeland voor het Lagerhuis naderen thans haar einde. De liberalen hebben vele zetels verloren, wat zeker door allen, die den vooruitgang lief hebben, ernstig betreurd zal worden. En wat de liberalen bij de slembus verspeelden, dat wonnen de conservatieven, die gesteund werden door de suffragettes, de stemrecht vrouwen. Deze namelijk zijn verbolgen op Asquith en de andere liberale ministers, omdat zij het tijdstip tot invoering van vrouwenkiesrecht nog niet gekomen achtten, en de strijdlustige dames, wanneer zij hen molesteerden, heten gevangen nemen. Zij zwoeren wraak aan de liberalen, wanneer de verkiezingen zouden komen. En zij hebben hun eed gestand gedaan. Waar zij konden, hebben zij de conservatieve candidaten met alle kracht gesteund. De sland der partijen Is na het laatste bericht, dat wij ontvingen, aldus. Gekozen zijn: 258 unionisten (conservatieven), 249 libe ralen, 40 arbeiders en 74 leren. De keizer van Duitschland vierde Donderdag zijn Sisten geboortedag en verleende bij die gelegenheid aan den nieuwen rijks-kanselier de orde van den Zwarten Adelaar. Naar aanleiding van 's keizers verjaardag hadden de groote toongevende bladen hoofdartikelen, waarin de voortreffelijke hoedanigheden van den vorst in het licht werden gesteld. Gewezen werd daarin, dat hij nieuwe afzet-terrelnen voor de Duitsche Industrie geopend had dat hij het land In een geduchten eerbied afdwlngenden staat van weerbaarheid gebracht had, en dat hij veel had verricht tot bevordering van onderwijs, wetenschap en kunst. In Berlijn en in vele andere steden van Pruisen zijn Zondag talrijk bezochte propagandameetings voor Invoering van algemeen kiesrecht gehouden. Al deze meetings verliepen ordelijk, met ultzonde- - ring van die, welke Ie Essen aan de Roer gehouden werd. Daar ontstond tusschen betoogers en politie een ernstig Conflict, waarvan, volgens het oordeel van be zadigde burgers, de schuld aan het hardhandig optreden der politie geweten moet worden. De dichte, opdringende volksmassa werd met het blank van de sabel uiteengeslagen. Petrof, die Karpof, den chef van de ;ehelme politie te Petersburg, door een Dom had omgebracht, Is door den krijgs raad tot den dood door den strop ver oordeeld geworden. Petrof, die zonder omwegen zijn daad voor den krijgsraad bekende, weigerde gratie aan den Czaar te vragen, en is dientengevolge onmid dellijk terechtgesteld. Hij is er in elk geval beter aan toe dan de politieke gevangenen, die in de gevangenissen van Rusland allerlei gruwelijke mishandelingen hebben te verduren. Voor schelmen en schurken is trouwens Rusland een gezegend land. Dat blijkt opnieuw uit een rapport, dat door een commissie van enquête naar zekere gepleegde onregelmatigheden bij een spoorwegdienst werd uitgebracht. BIJ den Jenaterina-spoorweg hebben namelijk eenige hoofdambtenaren In eenige jaren tljds zeven millioen roebels verduisterd. En welke straf zullen deze heeren nu wel krijgen In het ergste geval worden zij verplaatst. De afgezette kroonprins George van Servië Is een groote deugniet. Hij meent, dat hij als piins het recht heeft alles te mogen doen wat verboden is, en wat ieder fat soenlijk mensch zou nalaten. Zoo ziet hij er geen been In Iemand, hoog- of laagge plaatst, in het openbaar te beleedigen. Op het jongste hofbal dreef hij zijn overmoed zoover, dat hij den polltle-prefect voor een hond uitschold. Deze diende hierop bij den Minister zijn ontslag In. De Minister, een rechtvaardig man, weigerde dat ontslag aan te nemen, en verzocht den Koning dat prinselijk jonge mensch naar het buiten land te zenden. Dit verzoek weigerde de Koning In te willigen, omdat hij vreesde, dat zijn eerstgeborene in het buitenland tegen hem zou kuipen. Hierop werd, ten einde den prins de gelegenheid te ontnemen In de hoofdstad meer handelingen te ver richten, die de algemeene verontwaardiging zouden gaande maken, op last van den Minister van Oorlog de veelbelovende prins geplaatst bij het Infanterle-garnlzoen te Milanovits, hetgeen voorzeker dit garnizoen op hoogen prijs zal stellen. In Barcelona werd verstreken Zondag een indrukwekkende betooging gehouden. Een verzoekschrift werd bij den Qouver- neur Ingediend, waarin gratie voor de ver oordeelden en loslating der gevangenen gevraagd worden, die wegens de Junl- gebeurtenlssen In het fort van Montjulchzijn opgesloten. ■EDERLAND. Zaltbommel, 26 jan. Door den sneeuw storm moest het scheepvaartverkeer heden middag worden geslaakt. De veerboot kon de haven niet verlaten, zoodat het verkeer met de Tielerwaard eenige uren werd verbroken. Alle uiterwaarden staan diep onder water. De peilschaal teekende 5.80 M. N. A. P. Rotterdam, 27 Jan. De scheepstimmer man C. U., uit de Dellstraat alhier, werd gisteren met messteken aan het achterhoofd en in den hals naar het Ziekenhuis ge bracht, welke wonden hem door den roeier A. R., uit de Hillestraat, waren toegebracht. Eergisteren was C. U., naar de N. Roti. Crt. meldt, In de terechtzitting van de rechtbank te Dordrecht getuige in een zaak, in welke A. R. als verdachte ver scheen. De officier van justitie'elschte 6 maanden gevangenisstraf tegen A R., die nu be weert, dat hl] deze siraf te wijten heeft aan een valschen eed door den scheeps timmerman afgelegd. Thuis gekomen liep de roeier met wraakplannen rond. Tever geefs zocht hij gisterenmorgen, gewapend met zijn scheemes, C. U. te ontmoeten. Hjj slaagde hierin niet. Daarop zond hij een kameraad naar de woning van den scheepstimmerman, met verzoek om In een koffiehuis aan den Sumatraweg aldaar te komen, teneinde over zaken te spreken. De man gaf aan de uitnoodiging gevolg, verscheen In het koffiehuis en ontmoette daar den roeier. Deze verzocht hem om ter bespreking van de zaak de straat op te gaan. Ook dit deed de niets kwaads vermoedende man, maar nauwelijks buiten gekomen, greep de roeier hem beet en stootte hem het mes een paar malen In den hals. Een bootwerker, die den moordaanslag zag plegen, schoot toe en had de tegen woordigheid van geest zijn hand op de grootste wond te leggen, deze dicht te drukken en zoo te houden, totdat dr. D. j. A. Wolfson, die geroepen was, verscheen. Dit was een geluk voor den verwonde, want een slagader bleek doorgesneden. Zoodra mogelijk is toen de scheepstimmer man, die ook roelbooten verhuurt en daardoor bij den roeier bekend was, naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is voorlooplg niet levensgevaarlijk. De dader meldde zich uit eigen beweging op het politie-bureau n de Tolhuislaan en Is In bewaring gesteld. Door de zware sneeuwbuien en storm is van het In de Waalhaven alhier geborgen gemeentelijk zwembassin de dames-afdeellng afgebroken en gezonken. In de electrische wasch-inrlchting alhier zijn hedennacht dieven door middel van valsche sleutels binnengekomen. Op het kantoor vond men sleutels van de lessenaar en de brandkast, die daarmee geopend werden. Er wordt f 300 vermist. Zierikzee, 28 Jan. Toen wij de opvoe ring van de „Dollarprinses" in ons blad aankondigden, schreven wij, als dat niet pakt, pakt niemendal. Genoemde operette toch Is zóó gunstig bekend, trekt overal, waar zij opgevoerd wordt, steeds zulke slampvolle zalen, brengt de toehoorders allerwefee zóó in verrukking, dat wij ons moeilijk in het geval konden indenken, dat ons kunstminnend publiek onverschillig te huis zoude blijven, waar de Directie der Concertzaal het in de gelegenheid stelde een dergelijke operette te zien en te hooien En wij hebben ons niet vergist. Het was dan ook gisterenavond in de Concertzaal stampvol. Alle rangen waren dlchtbezet. De volle, helder verlichte en goed ver warmde zaal bood eenaangenamen aanblik. En wat de opvoering betreft van de „Dollarprinses" door het Nederlandsch Operetten-Ensembleonder dlreclie van A. Janmart Jr., zij heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Spel en muziek waren eenlg mooi. Er Is dan ook slechts één roep, over hetgeen men gezien en gehoord heeft. Welke liefelijke muziek, en hoe goed kwam zij tot haar rechtI Welke prachtige stemgeluiden! Niet te verwonderen Is het, dat de solo's, duetten en kwartelten dave rende toejuichingen aan 't met ingespannen adem luisterend auditorium ontlokten. Hoe aardig speelde niet mevr. Samethlnl voor de dartele Daisy, en hoe uitstekend de heer Van Beem voor den vroolljken Hans' Wat mooi klonk hun duet: En als de zandman komt Met zijn slaap zoo goed, Dan zingen alle eng'len O, wat zijn die zoet. En Vlgeveno, die den fieren Fredy weer gaf, die wel uil liefde, maar niet om het geld de Dollarprinses huwen wilde, hoe goed heeft hij zich niet In zijn rol Ingewerkt en hoe fraai zong hij niet zijn partijl En wat Allee de Dollarprinses betreft, kon deze rol wel In betere handen zijn dan in die van mej. Grela Jonkers. Ook de papa van Allee, de Amerikaansche mllliardalr, werd uitstekend door den heer Orootveld getypeerd. En onbetaalbaar was mej Heil bron In haar voorstelling van de oude jonge-juffrouw Miss Thomson, die in de waan verkeerde, dat Hans op haar verliefd was. De vertolking van het op Amerikaansche leest geschoeide stuk werd algemeen be wonderd, zoodat tengevolge van het aan houdend applaus, het gordijn vaak meer malen gehaald moest worden. Het gezelschap van Janmart heeft een uitstekenden indruk achtergelaten. Gaarne roepen wij het een .tot weerziens" toe. - Aan den heer J. Risseeuw Is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van 's-GravenpoIder. Het bestuur van het waterschap s-GravenpoIder benoemde den heer D. Schouten aldaar tot waarnemend ontvanger-grllfier, zulks naar aanleiding van het tegen 1 Februari e.k. door den tegenwoordigen titularis, den heer J. Ris seeuw, gevraagd ontslag. Met ingang van 16 Februari a.s li de kommies te water 2e klasse J. W. Struy- laard te Delfzijl verplaatst naar Neuzen. - Volgens een statistiek wordt in Zee land f 299,463 provinciale belasting be taald of f 1,31 per hoofd. Het meest wordt betaald in de provincie Groningen, en wel f 698,325 of f2,18 per hoofd; het minst in de provincie Gelder land, en wel f 198.080 of f 0,32 per hoofd. Onze provincie neemt op het staatje de vierde plaats In. Scharendljke, 27 Jan. Naar men ver neemt, is hier heden een groote hoeveel heid hout komen aanspoelen, waarbij ook een roef en een stuk van een roeiboot. Men vraagt zich af, of er tijdens den storm ook een schip op deze kust is vergaan. Noordwelle. Op 1 Januari 1909 be droeg het aantal Inwoners 459 Door vestiging en geboorte vermeerderde hel aantal met 53 Door vertrek en overlijden verminderde het met 46. Totale vermeer dering alzoo 7 personen, zoodat op 31 December 1909 het aantal inwoners be droeg 466. Renesse. Het Fanfarecorps „Luctor et Emergo" gaf Donderdagavond voor de leden een uitvoering. Het achttal muziek nummers werd zeer verdienstelijk afge speeld. De nummets 2 (Réver Mignonne), 3 (Caprise sur l'opera Norma), 6 (Pot pourri populaire) en 7 (V.'ndange et Mois- son), waarin de overgangen vrij moeilijk waren, behooren lot de allerbest geslaagde. De uitvoering gaf blijk, dat het corps Intellectueel flink vooruitgaat door de goede leiding van den directeur en het ernstig streven van de leden naar hooger en beter in de schoone kunst. Ter afwisseling werden verschillende voordrachten ge houden. De leden, die zich door hun spel en luimige voordrachten verdienstelijk maakten, oogstten voor hun niet geringe moeite een daverend applaus in. De leden van het Fanfarecorps hebben weer getoond het publiek een genotvollen avond te kunnen verschaffen en het nuttige aan het aangename te paren. Bruinisse. Zaterdag 29 Januari wordt van wege de afdeeling van het Oroene Kruis alhier aan allen de gelegenheid ge gegeven de materialen der afdeeling, die zich in het magazijn onder den toren bevinden, te bezichtigen. Men hoopt daar door nog meerdere belangstelling voor het goede doel van het Groene Kruis op te wekken en velen aan te sporen als lid der afdeeling toe te treden. Stavenisse. In deze gemeente doet zich weder een geval van roodvonk voor. St.-Filipsland, 26 Jan. Zijn de geruch ten juist, dan zou de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij niet voornemens zijn, om, bij 'I eindigen van 't contract met den staat over 't postvervoer, dit op dezelfde voorwaarden te hernieuwen. Het gevolg zou dan zijn, dat de vroeg trein naar Steenbergen en de nachttrein naar Zierikzee uitvielen. Hierdoor zou een groot deel van onze goede communicatie met Holland en omgekeerd verdwijnen en zouden we zoo zachljesaan tot ons vroeger Isolement terugkeeren. Hopenlljk blijft 't maar bij geruchten. St.-Maartensdljk, 27 Jan. Met ingang van 1 Maart a.s. is tijdelijk geplaatst als klerk ter Inspectie van de directe belastingen enz. te Hilversum de heer P. van Dienst, thans volontair op het kantoor van den Rijks-ontvanger alhier. Scherpenisse, 27 Jan. leder, die wel eens In onze kerk geweest is, zal op gemerkt hebben dat recht over den ingang een groote marmeren grafzerk aan den muur bevestigd Is en dagteekent uit het jaar 1814. Daar het grafschrift in het Engelsch ge schilderd Is, konden velen er niets van maken, waarom de vertaling hier volgt: Hier is het graf van William Brydge Champion, Eerste luitenant van Z. M. Engelsch fregatschip „Amphion" (onder commando van Kapitein James Pattison Stewart), één der Engelsche esquadrons, die dienden om mede te werken tot de bevrijding van ons land van de Fransche over- heersching. Voor dit heerlijk doel stierf hjj aan de wonden, die hij bekwam toen hij de booten van dat schip tot op vijf brugge van den vijand leidde van fort Llllo, den 6e n Maart 1814. De overledene was 27 jaar oud en werd diep betreurd en in hooge nagedachtenis gehouden om zijn moedig gedrag. Ook zijn op dit kerkhof begraven Andrew Todd, kwartiermeester, William Swan, bekwaam zeeman en Robert Tlm- stall, oppasser bij de marine, allen van hetzelfde schip, die met hun edelen leids man in dezen grootschen, hevigen en ongclljken strijd omkwamen. Tot herdenking van het moedig gedrag van deze dappere mannen hebben de Kapitein, officieren en ondergeschikten, dit teeken van eerbied opgericht. Tot hun nagedachtenis, J. Malleoli, Londen. Naar men verneemt zullen door eenige jongens alhier pogingen in 't werk gesteld worden om een gymnastiekvereenl- ging op te richten. Het is te hopen, dat die pogingen mogen gelukken, want in onze gemeente is er niets, waarmede de jongelui den vrijen tijd kunnen verdrijven. Was er in vroeger dagen een zang- en muziekvereeniglng, „Weerbaarheid" enz., thans is dat alles verdwenen. Verleden jaar zijn nog pogingen in 't werk gesteld om een muziekvereeniging op te richten, maar die stuitten af, omdat men de noodige financiën niet bij elkaar wist te krijgen. Oud-Vossemeer. Door den watervloed van 1906 werd o. m. de prachtige beuken haag langs de algemeene begraafplaats geheel vernield; een vorig jaar heeft men beproefd een nieuwe zoodanige haag te planten, maar dat Is tengevolge van den treurigen toestand van den grond geheel mislukt. Eerstdaags zal men weer tot herbeplanting overgaan, maar thans een houtsoort nemen, die kans heeft In den vat te komen en wel een liguster-haag. In den loop van dit jaar zal het 500 jaar geleden zijn, dat Vossemeer bij brief van hertog Willem van Beieren voor 2000 gouden Geldersche guldens werd verkocht aan heer Philips van Dorp en enkele andere heeren; de bedijking der gronden heeft echter later plaats gehad, daar uit een brief In het bezit der Heerlijk heid blijkt, dat Gillis van Wlssenkerke den 17 Juli 1433 uit naam der Heerschappen van Vossemeer heeft uitgegeven te be dijken, de gorzen bij de uitgifte van 1410 bedoeld. Middelburg, 26 Jan. Heden is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht L. de R., 51 jaren oud, schoenmaker, ge boren en laatst wonende te Vllssingen, verdacht van verduistering eener naai machine ten nadeelederSInger-Maatschapplj. Ook werd overgebracht C. O., 25 jaar, schippersknecht, geboren te Yerseke, zonder bekende woonplaats, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad wegens eene maand gevangenisstraf hem opgelegd voor ge pleegde wederspannlgheid. Er worden pogingen aangewend een gedenkteeken te plaatsen op het graf van wijlen ds. A. Llttooy, In leven predikant der Oeref. Kerk A te Middelburg. Tot dat doel worden bij de vrienden van den overledene gelden Ingezameld. Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons uit Tholen: In de laatste jaren werd in ons eiland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1