Ingezonden Mededeelingen. BKGHAM'S P1UEN TuiD-ïereeDiQingJ^ol8n_en Omslreken. wetenschap mag men niet kalmpjes de handen In den schoot leggen. Men houde toch goed. In het oog, dat de Statenverkiezing daarom ook van groot gewicht is, omdat wij uit het op onze can- dldaten uitgebrachte stemmencljfer leeren de zuivere getalsterkte van onze partij In deze streek, wat bij een aanstaande Kamer verkiezing van groot nut voor ons Is. Bovendien, hoe sterker onze partij op deze eilanden wordt, des te vaster wordt ook voor haar de door mr. Patijn inge nomen Kamerzetel. Daarom ga men In alle gemeenten van dit eiland van vooruitstrevende zijde in dezen tijd, die aan de vaststelling van de kiezerslijsten op 15 Februari voorafgaat, Ijverig aan den arbeid, en trachtte men zooveel mogelijk partljgenooten en geest verwanten op de kiezerslijsten te brengen en te behouden. Het getal kiezers voor de Provinciale Staten bedraagt thans 4383. Als ingenieur aan de „N. V. Wern- nlk's Betonfabriek te Leiden, is met ingang van 15 Februari e.k. benoemd de heer J. T. Bethe, civ.-ingenieur, tijdelijk ge plaatst den Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage. Bij kon. besluit Is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oramsbergen, de heer F. K. C. Timmerhaus van Abcoude, thans te Colljns- plaat. Jhr. mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, kantonrechter te Middelburg, heeft eervol ontslag aangevraagd. Kerkwerve. Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 31 December 1909, totaal 837 personen, zijnde 436 manne lijke en 401 vrouwelijke. Het aantal Ingeschrevenen voor de militie bedraagt dit jaar voor deze ge meente 13. Colljnsplaat, 24 jan. Heden werd in het calé „Juliana" gehouden de vergadering van den kolenbond „Onderlinge Hulp". Aanwezig met het bestuur 101 leden; afwezig 79. Na lezing der notulen van de vorige bijeenkomst werd overgegaan tot het doen van rekening over het afgeloopen jaar. Uit deze rekening bleek dat was ontvangen f 4857,50', uitgegeven f 4373,88', alzoo een goed slot van f 483.62. De voorraad kolen op de bergplaats nog aanwezig, maakt een bedrag uit van f 172,25 zoodat het eigendom der ver- eenlglng bedraagt f 655,87. In 1909 werden aangeschaft: 3670 H L. kachelkolen; 700 H.L. nooljeskolen23000 K.O. stukken. Aan de beurt van aftreding waren de boekhouder C. M. Douw, die met 93 stemmen werd herkozen, de commissaris M. A. Schikker, die 92 stemmen verwierf. Oekozen in de plaats van den aftredenden commissaris J. de Looff, P. van der Weele Az., en wegens vertrek van T. O. Schikker naar elders P. Baaldoef. Hansweert, 24 Jan. Hedenmorgen is het Belgische pleizlerjacht „Marlsette", thulsbehoorende te Oent, even beneden de haven alhier, op de Westerschelde gezonken. De eigenaar en de schipper redden zich In de sloep, die door de hoogaars „Havik" van de vlsscherlj-polltie, werd opgepikt en In de haven binnengebracht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bij de op 21 Januari door de landbouw- vereeniglng te Burgh gehouden aanbe steding. werd de levering gegund van super aan W. <S J. C. Ribbens te Zierlkzee, voor f 2,10; van kaïniet, voor f 2,14, aan dezelfden; van chili-salpeter, voor f 10,64, aan dezelfden; van guano aan de Maat schappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 8 75; van patenlkall aan dezelfde, voor f6,48; van katoenmeel aan M. Verheul te Rotterdam, voor f 10,75; van lijnschllfers aan H. T. Landegent te Haamstede, voor f 11, en van lljnmeel aan A. Blom Pz. te Haamstede, voor f 11,15. Landbouw en Veeteelt. De afkoopprljs van de tienden in het kroondomein In Zeeland heeft, blilkens opgave in de St. Crt. no. 19, f 575 452 65' bedragen. St.-Annaland, 25 Jan. Verleden Vrijdag vergaderde de vereeniglng „Landbouw belang" ten huize van den heer J. W. van Luljk. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. van Luljk Az., bleek, dat in den loop van 1909 het ledental was ge stegen van 108 tot 113, waarvan er 111 aan de gezamenlijke Inkoopen deelnamen. Aangekocht werden 528700 K.O. ver schillende meststoffen tot een bedrag van f 29922 72 en 68050 K.O. verschillende voederstoffen tot een bedrag van f 4768 62, samen dus 596750 K.O. voor f 34691.34'. Evenals vorige jaren verleende het bestuur zijn bemiddeling tot het doen Irënten van varkens tegen de vlekziekte. Het resultaat hiervan was, dat door den heer De Qraaff, V eearts te Scherpen'sse, 203 varkens werden ingeënt tegen 70 cent per varken. De huishoudelijke ontvangsten der ver- eenlging bedroegen In 1909 f 339 34', de uitgaven f 268 40', zoodat er een goed slot Is van f 7094. Aan de beurt van aftreding was de voorzitter, de heer N. Kodde, die met 54 van de 58 geldige stemmen werd herkozen en zijn herbenoeming aannam. Op voorstel van het bestuur werd het salaris van den secretaris, met het oog op de voortdurende toeneming der werkzaam heden, verhoogd van f 75 tot f 100. Kortgene, 24 Jan. Heden hield de Onderlinge Veeverzekering-Maatschappij „Noord-Beveland" eene algemeene ver gadering, onder presidium van den heer O. P. N. Moerland, bij den heer C. J. van Damme te Kortgene. Van de 92 deelnemers waren er 54 op gekomen. Uit de rekening over het afgeloopen dienstjaar bleek, dat er is betaald aan premie 2 pCt. van het verzekerd kapitaal. Er is uitgekeerd aan 18 deelnemers voor 19 paarden f,5220. De rekening sloot met een goed slot van f 730 14, terwijl de reservekas bedraagt f 1839,61'. Het leden tal bedraagt thans 92, tegen 83 in 't vorig jaar, met 669 paarden, voor f 256 885, Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren G. P. N. Moerland te Kortgene en C. v. d. Maas te Kats, en in plaats van den heer J. P. van der Weele te Kolljnsplaat, die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen, de heer H. van der Maas te Kats. Als taxateur werd herbenoemd de heer M. de Regt te Kats en benoemd in plaats van den heer P. Verburg, die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen, de heer J. A. Oaanderse te Wlssenkerke. Onder meer andere besluiten was ook dat, om de taxateurs te bezoldigen en wel met f 25 per jaar voor elk. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels Cts.elke regel meer 15 Cts. 0m lang te LEVEN P en ALTIJD GEZOND te blijven gebruike men g RECHTSZAKEN. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Ledeboer, concludeerde Maandag I I. tot verwerping van het cassatie-beroep van baron Van Heeckeren van Brar.tsen- borg, te Utrecht, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens oplichting door een postcommies te doen bewegen tot af gifte van een rei;u voor een aangeteekenden brief met f 2000 aan mr. Rink, te 's-Qra- venhage, terwijl dat bedrag zich niet In den brief bevond. Uitspraak 21 Februari. KERKNIEUWS. Tweetal bij de Qeref. Oem. te lerseke: ds. T. Sap te Gouda en ds. O. H. de Jonge te Dwingeloo. Bedankt voor het beroep naar de Oeref. Oem. te Hendrik-ldo-Ambacht, door ds. J. B. Netelenbos te Oostkapelle. Oosterland. Binnenkort zal alhier een nieuwe kerk verrijzen voor de Oud-Gere formeerde Gemeente. Het lokaal, waar de bijeenkomsten sedert vele jaren worden gehouden, blijkt te klein om de belang stellenden te kunnen bevatten, doordat veel leden van de Oereformeerde Kerk naar hen overkomen. Renesse. Tot bestuursleden van de groep Renesse van den Protestantenbond zijn gekozen de heeren ds. D. A. Vorster (secretaris) en M. H. Hubregtse (pen ningmeester). Dinteloord, 23 Jan. Bij de heden ge houden stemming voor een diaken bij de Oeref. Kerk alhier, werd uit het tweetal, door den kerkeraad den mannelijke lid maten ter keuze aangeboden, benoemd de heer J, Marls Cz. O N D E R W IJ S. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft beschikt op het adres d.d. 19 De cember 1909, waarbij ouders van school gaande kinderen te Middelburg verzoeken de aldaar gevestigde rijksnormaallessen niet naar Vlisslngen te verplaatsen. De Minister heeft aan adressanten te kennen gegeven dat, aangezien zoowel om paedagogische overwegingen, als om rede nen van billijkheid de verplaatsing ge- wenscht moet worden geacht, aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Vergadering, gehouden Maandag 24 Jan. De voorzitter jhr. Van Vredenburch heet het bestuur, de tamelijk goed aanwezige leden en belangstellenden en inzonderheid den heer J. P. M. Camman als spreker voor dezen avond hartelijk welkom, en stelt daarna den secretaris voor de notulen der laatst gehouden vergadering te lezen, waar aan deze voldoet. Dezelve worden onver anderd goedgekeurd. Daarop werd het reglement der vereenlgingodoor den voor zitter, zooals het door het bestuur gewijzigd Is, arlikelsgewijze voorgelezen en daarna in zijn geheel goedgekeurd. Hierop neemt de heer Camman, op verzoek des voorzitters, het woord, en houdt een keurige, voor iedereen zeer bevattelijke en op heldere wijze een rede over het nut der Veilings-vereenigingen. Hierbij toont de geachte spreker zeer duidelijk aan, de bezwaren van een Veillng-vereenlging, die zich bij de oprichting en bij den eersten voortgang voordoen. Met voorbeelden van door op zijn initiatief opgerichte vereenigin- gen gaat de spreker door, en verklaart bij eventueele oprichting zich gaarne bereid, het bestuur met raad en daad ter zijde te staan. Doch, zegt spreker, wil de vereeni glng levensvatbaarheid hebben, zoo moet er op eendrachtig samenwerken der tuin lieden en houders van boomgaarden worden aangehouden, daar eendracht macht maakt. Want van de zijde des koopmans vormt men ook vaak een trust om zoo mogelijk één persoon te laten koopen, diejater ook weer tegen zeer geringe winst aan zijn concurrenten alzet, en zoo houdt men de markt gedrukt. Het zijn, zegt spreker, twee tegen elkander staande factoren, die in scherp_contrast tot elkander staan, en toch elkander niet kunnen missen. Met al deze bezwaren diende men dus degelijk rekening te houden en wel te overwegen, vooral eer men overgaat tot de stichting. En ook diende men goed na te gaan, of men zich bevindt in een streek, waar voldoende cultuur is of tot levensvatbaarheid kan gebracht worden. Hierop liet de spreker door middel van lichtbeelden verschillende Veilings-gebouwen zien, de ouderwetsche manier van het marktwezen, om ons eindelijk te voeren op de „Batavier" over de Noord zee, de aankomst te Londen, voorstellende het drukke verkeer, ons de opslagplaatsen te zien gaf op de kaden, en eindelijk de keurings- en veilingsplaatsen, waarna de geachte spreker ons weer terugvoerde naar ons eigen land naar de verschillende kweekerijen in het Westland, Inzonderheid de komkommerkassen. Hierop ontspon zich een aangename, leerrijke discussie. Naar aanleiding eener gehouden rede merkte de heer W: Potter op, dat men zich hier in deze streek bevindt in zeer ongunstige omstandigheden, daar we hier verstoken zitten van het spoor en de vlugge verzending, en de meeste verkoopers afleveren met een schrale maat, en wij als verkoopers moeten af leveren per K.O. Zijns inziens ziet hij geen levensvatbaarheid In deze zaak. De heer M. Chrisliaanse zegt, dat de gulden spreuk van zijn vader, beding zooveel ge kunt, maar tracht zoo goed mogelijk ook best goed te leveren. Bij eenlgszins samengaan van verschillende tuinbouwkrachten met goeden wil, Is er zijns inziens wel levensvatbaarheid te vinden, doch enkel in den weg van eendracht. De heer Van den Berge brengt in het midden, dat hem gebleken is uit enkele gevallen dat bij minderwaardige levering en knoeierijen, de marktmeester zoo een geheel onafhankelijk péksoon 4s-, om bij ge schillen tusschenbeide te treden. Dat stemt zoo tot den Indruk, dat men zich geheel op hem verlaten kan, daar hij Iemand Is, die bulten belde partijen staat. De heer Camman beantwoordt de sprekers en stemt in met den heer Christlaanse, dat men zacht aan moet beginnen. Verder deelt hij nog eenige staaltjes mede van de knoeierijen, die er kunnen plaats vinden door bovenop le kwaliteit te doen, en onderin minderwaardig goed te doen. Doch, zegt spreker, met zulke handelaren moeten wij ook rekening houden, door af en toe hun manden na te zien. Overigens beroept spreker zich op het zooeven ge sprokene door den heer Van den Berge. Niemand hierop meer hel woord ver langende, sluit de voorzitter deze ver gadering, nadat hij den heer Camman hartelijk dank zegt voor zijn rede en de leden voor hunne opkomst. SCHUTTEVAER. in „Irene" te Hoogeveen heeft Dinsdag j I. om zes uur de voorzitter, mr. H. Smeenge, de huishoudelijke vergadering van afge vaardigden en leden van Schultevaer ge opend met de volgende toespraak: Mijne heeren, ik heet u allen welkom In deze vergadering, waar de statutenwijziging zal worden behandeld, zooals de concept- statuten z^n vastgesteld In de hoofd bestuursvergadering van 13 Jan. j.l. Er was een Commissie van drie personen benoemd, bestaande uit de herren mr. J. A. van Hamel, mr. R. J. H. Patijn en G. S. Vlieger, aan wie was opgedragen, concept-statuten samen te stellen. Deze statuten zijn na hoor en wederhoor met de afdeelingen zoo vastgesteld als ze nu zullen worden behandeld. In de eerste plaats spreekt spr. zijn spijt uit, dat hij onmogelijk eerder kon komen, waardoor hij zijn taak als voorzitter niet kon waar nemen bij de monumentonlhulling, hij brengt een woord van dank aan den 2den voorzitter, die zijn taak heeft overgenomen. Art. 3 wordt gewijzigd en wordt aldus vastgesteld. De officiëele ontvangst ten gemeentehuize werd bijgewoond door alle afgevaardigden, gemeentebestuur en enkele verslaggevers. De burgemeester heette allen welkom en sprak de beste wenschen uit voor Schut- tevaer. Terwijl de eerewijn werd rondge diend sprak de heer Smeenge als voorzitter der vereeniging zijn harteltjken dank uit voor de ontvangst, en sprak zijn beste wenschen uit voor den raad en de ge meente Hoogeveen. De heer Bool, voor zitter der afdeellng Hoogeveen, bedankte namens de afd. Burgem. en Weth. voor de gulle ontvangst en zeide dat dit door de afdeellng zeer op prijs wordt gesteld. Het verdere gedeelte van den avond werd door de afgevaardigden gezellig doorge bracht in 't bötel „Thomas" en de feest avond aangeboden door de Ver. van Volksvermaken slaagde uitstekend. EERSTE KAMER. Door de Provinciale Staten van Noord- Holland Is tot lid van de Eerste Kamer gekozen jhr. mr. J. Röell, oud-voorzitter der Tweede Kamer. tflj vereenlgde 38 stemmen op zich, terwijl op de heeren mr. S. de Vries, K de Boer, H. van Kol en C. van Deventer resp. 23, 4, 4 en 2 stemmen waren uitgebracht. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag 31 dezer, 's avonds 84 ure. De overstroomingen in Frankrijk. „Half Frankrijk staat onder water", zegt de Matin, en van alle kanten komen be richten van vernieling, verwoesting en ongelukken. Weggeslagen bruggen, inge storte huizen, boomen bij honderdtallen omvergerukt, alle verkeer gestremd, velden verwoest, menschen dagenlang in hunne hulzen Ingesloten, op hunne daken gevlucht wachtende op hulp, en helaas meiden de berichten ook verlies van menschenlevens, hoewel niet zóó groot als gevreesd had kunnen worden bij de uilgestrektheid van 't overstroomingsgebled en de plotselinge komst der vernielende waterstroomen op verscheidene plaatsen. De stad Montbéliard stond Vrijdag plot seling geheel onder water en tienduizend menschen waren daar geheel van de overige wereld afgezonderd. Besar^on werd door de Doubs tot een waterstad, een soort van Venetië, gemaakt. Vooral te Montbéliard, waar men plot seling In den nacht door een watervloed werd overvallen en waar de verschrikte inwoners In de duisternis uit de huizen moesten vluchten want alle gaslichten waren uitgegaan Is de verwoesting groot. In de overstroomde streken voeren overal schuitjes rond door de In meeren her schapen vlakten, om voedsel te brengen naar de bewoners der door het water ingesloten huizen. Men zag er treffende tooneelen. Bij Auxerre o. a. dreef een kraamvrouw rond op haar bed; zij kon gelukkig gered worden. Vele menschen durfden In hun angst hunne schuilplaats op dak of zolder niet verlaten om zich in de reddende booten te wagen. In vele gevallen moest men zieken met geweld vervoeren van hun bed. Het gehucht Larroy, niet ver van Nemours, dat vernield werd door een bergstorting, waartoe de overstrooming den laatsten stoot gaf, levert een treffend tooneel van verwoesting op. Het vriendelijke plaatsje, waar een dag te voren nog vroolijk leven heerschte, Is nu een puinhoop, overspoeld door modderig water. Tusschen de stations Noallles en Chatteau is een spoortrein van Toulouse naar Parijs ontspoord door het inzakken van den weg, tengevolge der overstrooming. Zeven waggons derailleerdenmaar gelukkig bleven de reizigers ongedeerd. Ook te Parijs, waar de Seine voort durend wies en Zaterdag al het hoogste peil van den watervloed van 1896 had bereikt, heeft men veel last van de over strooming. Een gedeelte van den onder- grondschen spoorweg is ondergeloopen. Op tram- en spoorweglijnen In het Oosten Is het verkeer geslaakL De pneumatische klokken staan stil, daar de fabriek van Popp is overstroomd. Aan de Seinekade is het water de kel ders van vele gebouwen binnengedrongen, o. a. van het Palals d'Orsay en het minis terie van bultenlandsche zaken. Ook de pneumatische dienst tusschen de Kamer gebouwen en het Journal Officie! moest worden gestaakt. De Rue Feilden David te Auteuil is geheel overstroomd met modderig water, dat er tot de tweede verdieping der huizen staat. Al de restaurants aan de Seine-oevers zijn in allerijl ontruimd. De watersnood in Frankrijk neemt buitengewone afmetingen aan. Verschillende straten te Parijs staan blank en nog steeds wast het water. Een gedeelte van den boulevard de St.-Oermain is Ingezaktin sommige stadswijken slaat het trein- en tramverkeer stil en in verschillende be drijven heeft men den arbeid moeten staken, daar het water de fabrieken is binnen gedrongen. Ten gevolge van de overstroomingen van een machine-gebouw konden de riolen in de rue Féllcien David niet worden ge ledigd, deze liepen over en binnen enkele oogenbllkken was de straat bedekt met een vuile, brijachtige vloeistof. Het water drong ook door in de kelders der electrlciteitsfabriek van het Ctï'etet, zoodat in deze geheele wijk het eleclrische licht uitging. Zaterdagmorgen waren de toegangen tot den Eifeltoren door de politie afgezet. Er waren ernstige grondverzakkin gen waargenomen nabij de fundamenten van den toren en door de overheid werd terstond een onderzoek ingesteld om te zien of er ook gevaar voor instorting dreigde. De toestand werd bedenkelijk geacht. Later hebben de ingenieurs even wel verklaard, dat er geen gevaar voor Instorting bestaat. Niet alleen Parijs heeft van het hoog water te lijden, in andere streken des lands is de toestand nog erger. Te Lonroy, nabij Fontainebleau zijn zelfs menschenlevens te betreuren. Een groot aantal, door het water uit hun huizen verdreven menschen, had een toevlucht gezocht in een fabriek, toen deze instortte en 15 menschen onder haar puin bedolf, waarvan er 5 gedood werden. De andere zijn ernstig gewond. In het oostelijk gedeelte van de vlakte van Lyon staat 't water tot aan de vierde verdieping der huizen. Tusschen Vienne en St.-Rambert-d'Albon is de geheele vallei één meer, waaruit hier en daar slechts de daken van huizen omhoog steken, naar welke zich met snellen riemslag roei schuitjes spoeden, om de ongelukkige inwoners van 't allernoodigste te voorzien. De spoorwegbrug over de Aube bij Arsonvllle Is weggeslagen, gelukkig eenlgen rijd vóór de sneltrein aankwam. Een troostelooze lectuur vormt het relaas In de Fransche bladen van de aangerichte verwoestingen, want uit alle streken komen dezelfde eentonig treurige berichten over het ijselijk onheil door het water ver oorzaakt. Zondag heeft het te Parijs van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's middags gesneeuwd, waarna 't begon te regenen. Verscheidene huizen te Auteuil dreigen in te storten. Ook uit den omtrek van ChSlon-sur-Saóne komen onrustbarende berichten, in de Marne daarentegen valt het water weer. In het Marne-departement heeft het Zon dag eveneens gesneeuwd. Uit verscheidene plaatsen aan den Duit- schen Rijn en Moezel gelegen, komen berichten, dat het water voortdurend wast en overstroomingen heeft aangericht. De Moezel heeft een langs den oever loopen den spoorweg ondergeloopen, zoodat de dienst gestaakt moest worden. De berichten omtrent de overstroo ming te Parijs en omstreken worden steeds ongunstiger; het blijkt, dat de geheele stad door het hooge water In wanorde wordt gebracht en dat In de omgeving onheilen van allerlei aard ztyn aangericht. De electrlsche installatie van het minis terie van buitenlandsche zaken is door de overstrooming onbruikbaar geworden en achter dat gebouw heeft zich een waar meer gevormd. De renbaan van Long- champs staat onder water. Het rijtulgenverkeer tusschen 't Havre- en Trinlté-pleln Is verboden. Alle treinen komen aan het Lyon-statlon met groote vertraging aan. Twee duizend personen uit de buiten wijken, wier woningen zijn ondergeloopen, zijn naar Parijs gekomen om een onder dak te zoeken; velen hunner heeft men In scholen moeten huisvesten. De werk plaatsen van den ondergrondschen spoor weg zijn overstroomd. De motorbooten van de prefectuur van politie, die naar Alfort- vllle zouden vertrekken, waar een groot aantal personen door het water zijn Inge sloten, konden niet uit de schuitenhuizen naar buiten worden gebracht. De plaats Is geheel en al ingesloten. Het water staat 1 M. 50 hoog in de kelders. Wegens de overstrooming moesten de leerlingen van de veeartsenljkundige school te Alfort naar huis worden gezonden. De brug te Suresnes Is stukgeslagen. De prefect van lie Salnt-Plerre heeft de noodlge maatregelen genomen. De vrede rechter van het 13de arrondissement heeft met een veerschultje een 60-tal personen gered, die ingesloten waren aan de qual Valmy. De Patljsche prefect van politie vertrok

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2