Donderdag 27 Januari 1910. (35 i o r i li z e e s c la e Cour an t). KOLENMETER. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. C£L&mr- Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8880 Illtgever-Hoofdredaoteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een koralen halssnoer met gouden slootje. Twee zakmessen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door hen op heden tot kolenmeter is benoemd: HENDRIK NOLET. Zierikzee, den 24 Januari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en tiendrente dezer gemeente, over het jaar 1910, dat op heden aan den heer Ont vanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Januari 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het uurwerk in den toren der Kleine Kerk van heden af bulten werking is gesteld. Zierikzee, den 26 Januari 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Zaterdag greep zeven mijlen len westen van de Kanadeesche slad Sudbury, op een brug over de Spanish-rlver, een spoor wegramp plaats. Van de twee honderd reizigers, die zich in een sneltrein der Canadian Pacific bevonden, kwamen 63 personen om het leven, terwijl er 70 meer of minder zwaar gewond werden. Toen de trein het station Sudbury ver liet, was hij samengesteld uit zeven waggons, waaronder een eerste- en tweede-klas restauratie-wagen. Juist was het teeken voor het diner gegeven, toen men de brug over de Spanlsh-river passeerde. Waarschijnlijk tengevolge van een breuk in de rails, sprong op dit oogenbllk de tweede klas-restauratie-wagen uit het spoor en kwam dwars over de brug te staan. De wagen brak middendoor, en de ééne helft van den wagen, gevolgd door een personenwagen, stortte van de brug op het ijs dat de rivier bedekte. Krakend week de Ijskorst, en langzaam verdwenen de wagens in het water. Vruchteloos be proefden de reizigers, die zich in de zinkende wagens bevonden, zich te redden. Vóór zij zich buiten de vensters konden werken, verdwenen de wagens In de diepte. De andere helft van den restauratie wagen was Intusschen in brand geraakt, en zij, die niet In de rivier waren gestort, kwamen in de vlammen om. Het vuur, dat den restauratie-wagen had aangetast, deelde zich ook aan de eerste wagens mede en maakte ook hier ver scheidene slachtoffers. Eerst uren nadat de ramp had plaats gehad, kwam de eerste hulp opdagen. De Daily Chronicle meldt, dat president Taft te kennen heeft gegeven, dat zij, die het vleesch boycotten (het moeten er nu al 3 millioen zijn) de sympathie hebben van de regeering. Er zal door den staatssecretaris van het departement van landbouw een communiqué worden uitgegeven over den toestand van de levensmiddelenmarkt, waarin wordt uiteengezet, dat de aanwezige voorraad nooit zoo groot is geweest als thans en dat de boeren daarentegen niet meer krijgen voor hun vee dan vroeger, terwijl de fabrikanten van vleeschconserven de prijzen blijven opdrijven. Bovendien wijst de secretaris er op, dat - de vleeschtrust zich schuldig maakt aan het vormen van verboden „ringen". De regeering hoopt echter een einde te maken aan het noodlottig optreden der „tingen" in het levensmiddelenbedrljf. SPANJE. Eenigen lijd geleden deelde men mede, dat de politie te Madrid een onvervalschten hertog in den kraag had gevat, die zijn vrijen tijd aangenaam maar strafbaar vulde met het aanmaken van valsche geldstukken, waarvoor hij in zijn fraaie villa een ge regelde werkplaats had geïnstalleerd. Thans is op een tweede landgoed van den hertog De Benavente een dergelijke werkplaats ontdekt, in een stevig afgesloten vertrek. De pachters en verdere bewoners van het landgoed houden stijf en strak vol, dat zij van het voorhanden zijn der valsche munterswerktuigen niet het minste of geringste afwisten, daar de hertog ten strengste verboden had het vertrek In kwestie binnen te gaan. Deze nieuwe ontdekking heeft te Madrid buitengewoon groot opzien verwekt. Er had zich aldaar reeds een „party" gevormd, die opkwam en streed voor de onschuld van den hertog. Het blijkt thans wel, dat die partij aan het kortste eind trekt. De hertog De Benavente Is naar Cadix overgebracht en aan den rechter van in structie overgeleverd. ITALIË. Rome, 25 Jan. Een hevige storm Is losgebroken over Zuid-Italië. De dom te Napels Is ingestort. Er zijn vele personen In verschillende plaatsen gewond. ENGELAND. Londen, 24 Jan. Na een behandeling van verscheidene maanden heeft de rechter van het tribunaal In Bowstreet vandaag de uitlevering toegestaan van den Zweed- schen geleerde dr. Ekenberg, die beklaagd wordt van poging tot moord, gepleegd door het zenden van bommen aan ver schillende personen In Zweden. Ekenberg kreeg verlof in hooger beroep te gaan. FRANKRIJK. Parijs, 24 Jan. Het wassen der Seine houdt aan. Het verkeer tusschen Charenton en Iviy is gestremd. 25 Jan. Het trottotr by het paleis d'Orsay Is onder den waterdruk Ingezakt. De telegrafische gemeenschap met Oos- tenryk, Spanje en Portugal Is verbroken. De electrlsche treinenloop Is gestaakt. De petroteum-entrepóts te Ivry staan In brand; bizonderheden ontbreken wegens storing van telefoon en telegraaf. Te Tours- sur-Marne zijn 8 huizen ingestort. DUITSCHLAND. Na ontzagiyke inspanning is men er in geslaagd zes mijnwerkers, die In den nacht van Dinsdag op Woensdag In de mijn „Holland" te Gelsenklrchen bedolven wer den door een aardstorting, weer levend voor den dag te brengen. Men had gehoord dat zy nog in leven waren, maar om hen te bereiken moest men door een dikke laag neergestorte massa aarde en stcenen heen graven. Men heeft daardoor een tunnel gemaakt van één meter breedte, zoodat slechts 2 arbeiders gelijk konden werken; en bovendien moest die tunnel stevig voorzien worden om nieuwe Instor tingen te voorkomen. Maar eindelijk Zaterdagmiddag te kwart vóór twee konden de geredden, met wie men reeds te voren had kunnen spreken, levend te voorschyn gebracht worden. Ze vertelden dat de Instorting zonder voorafgaande waarschuwing plaats had en dat eenige planken toevallig een bescher mend dak boven hen vormden. De lampen waren uit hun handen geslagen, zoodat ze In volslagen duisternis verkeerden. Voedsel en drinken hadden ze niet bij zich. Klopseinen durfden ze niet geven uit vrees voor nieuwe instortingen. Daarom riepen ze en dat Is'gehoord. Ze beweren den heelen tijd geen minuut hun oogen gesloten te hebben voor slaap. Hun dorst leschten ze door hun tong nat te maken met het doorsijpelende water van de rotsen. Hun redding wordt door deskundigen als een buitengewoon geluk beschouwd. BELGIË. Ondanks alle moeilijkheden, die zy te doorspartelen heefl, en het weinige dat zy tot hiertoe van haar vaders nalatenschap heeft getrokken, vergat prinses Louise de armen niet, schrijft de Nieuwe Gazet. Van 't weinige dat zij In handen kreeg, heeft zij dadelijk eene som van 10,000 fr. af genomen, die ze aldus verdeelde: 5000 fr. aan de armen van Brussel, 2000 fr. aan de armen van Laken, 1000 fr. aan de armen van Spa, 1000 fr. voor het werk der gezonde lucht voor de kleinen, 1000 fr. aan het werk der kinderen-martelaars. Zij heeft ook 2000 fr. geschonken voor de slachtoffers van de overstrooming in Frankryk. Men weet dat prinses Louise een gouden hart heeft en niets kan weigeren. Dit ver klaart ook, hoe zij door haar omgeving soms is uitgebuit geworden op alle wyzen. Om daaraan voortaan een einde te stellen en haar een gerust bestaan te laten voeren is voorgesteld, haar onder rechteriyke voogdij te plaatsen, zoodat zy zich tot geene buitensporige uitgaven meer zal laten meeslepen, zonder dat haar rechter lijke raadsheer er tusschen komt. Het is de schoonzoon var, 'de prinses, hertog Gunther von Sleeswljk-Holsteln, die het Initiatief van deze daad heeft genomen. Het Is In de laatste paar jaren al een paar maal gebeurd, dat een groot gebouw, van gewapend beton opgetrokken, kort vóór of na de voltooiing instortte, waarbij menschenlevens verloren gingen. Te Char leroi Is dat nu weer zoo gegaan. Het gebouw daar was bestemd voor de bureelen van het spoorwegbestuur. Het bevatte twee verdiepingen, die elk een zaal uit één stuk hadden, van 35 M. lang by 12 M. breed. Het gebouw, In gewapend beton, was zoo goed als voltooid, en er werkten nog slechts eenige glazenmakers en timmer lieden, om er de laatste hand aan te leggen. Veertien dagen later zou het ge bouw door de bureelbedienden betrokken worden, toen eensklaps het heele blok, bij het gedaver van een voorbljrljdenden trein, in elkaar zakte. De bouwmeester, Henneblcq, van Parys, is een specialiteit in dergelijke bouwwerken. De ondernemer had last gegeven, denzelfden dag de schoren weg te nemen, die de ontzagiyke zalen steunden. Met dit werk waren zij bezig, toen de ramp gebeurde. De aardwerkers, die beneden arbeidden, konden bij het hooren van het gekraak vluchten; die van de eerste verdieping werden verpletterd onder de instortende massa en die van de tweede werden door diezelfde massa meegesleept. En het zijn deze laatsten, die er het leven afbrachten, en, hoewel zwaar gekwetst, toch nog hoop op redding laten. NEDERLAND. Leeuwarden, 24 Jan. Een gedeelte van Friesland lijkt thans op een zee. Tusschen Eernewoude en Oldeboorn, met aan weerszyden Grouw en Warlena, Is de watervlakte byna onafzienbaar. Eerne woude is feitelijk geïsoleerd; de eenige weg die er heen leidt slaat op sommige plaatsen 20 centimeter onder water. Een drietal kleine boerenhofstedenonderWartena hebben het hard te verantwoorden. Twee er van hebben het water op den vloer der woonkamer, in de andere woont men reeds gerulmen tijd op zolder en de bewoner kan alleen met waterlaarzen aan in zijn voormalig woonvertrek komen. Weer een ander heeft om zijn huisje een dyk gelegd en tracht door aanhoudend waterputten „de kolk" droog te houden. De veehouder H. B. onder Grouw over kwam het ongeluk, dat zijn watermolen stuk raakte. Zijn buren konden geen hulp verleenen tot malen, het land stond er dientengevolge een meter onder water. En het laat zich aanzien dat wij er nog niet zyn. Komt er geen verandering binnen kort, dan zullen tal van polders het niet kunnen houden, want tegen zulk een ongekenden waterstand, ongeveer 75 c.M. boven zomerpeil, zyn de meeste dyken niet bestand. Arnhem, 24 Jan. Het water in den Rijn stijgt In de laatste dagen onrustbarend. In een paar dagen zyn alle weilanden In het Arnhemsch en Velperbroek onderge- loopen. Maandagmiddag stond het water tot aan den spoordyk en tot nabij de Duilert- en Spijkerstraat. De Vosdyk en de weg door het Broek naar Westervoort zijn ondergeloopen, zoodat langs deze wegen Westervoort niet meer is te bereiken. Ook de Weslervoortsche weg Is op sommige plaatsen ondergeloopen. Mocht de stijging nog een paar dagen zoo aan houden, dan zullen vele sous-terreins en pakhuizen onderloopen. Amsterdam, 24 Jan. Ten huize van jhr. mr. v. Bop de Keizersgracht by de Utrechtschestraat, Is een droevig ongeluk gebeurd. Terwyi de ouders afwezig waren, Is een wiegje, waarin een kindje van elf maanden lag, in brand geraakt, waarschynlijk door een zoogenaamd stoomtoestel. Toen het ongeluk ontdekt werd, had het kind reeds erge brandwonden gekregen. De brandweer werd nog gewaarschuwd, die de vlammen in de kamer doofde. De arme kleine ls 's nachts om twee uur gestorven. De kinderjuffrouw, die het kind uit de brandende wieg greep, heeft zich daarbij deerlijk gebrand. 25 Jan. Onder zeer groote belang stelling werd heden de vermoorde achttien jarige corsettenmaakster Van Driest op het Oosterkerkhof begraven. Vele kransen deklen de lijkkist. De stoet trok voorbij de woning der ouders van den moordenaar, waar de gordynen waren neergelaten. Aan het graf zongen meisjes der fabriek een afscheldszang. De vader van het slachtoffer dankte ontroerd voor de belangstelling en de eer zyn dochter bewezen. 25 Jan. Olstermiddag had de 25- jarlge K., die in de Llnnaeusstraat als voerman naast een kar met heipalen liep, het ongeluk te struikelen, met het nood lottige gevolg, dat hij beklemd geraakte tusschen den wagen en een aan den weg staanden paal. Den ongelukkige werd de borstkas ingedrukt, zoodat hij, naar het Burgerziekenhuis overgebracht, spoedig den geest gaf. Vianeo, 24 Jan. Het twaalfjarig zoontje van zekeren Van Zanten, aan den Hoogen- dijk alhier woonachtig, ging Zaterdagmiddag 1 uur met zijn hondje mollen vangen. Zondagmorgen 5 uur kwam het hondje alleen thuis. In den loop van dien dag werd het lyk van zyn kleinen meester gevonden in een sloot op de uiterwaarden. De kleederen waren verscheurd, zoodat het trouwe dier waarschyniyk moeite ge daan heeft, om den jongen te redden. Baarn, 24 Jan. Alhier heeft de 20-jarlge zoon van den timmerman Jansen Zaterdag avond een revolverschot op zyn meisje gelost, zonder haar evenwel te raken. De jonge man, die als zeer oppassend bekend slaat, Is gearresteerd en Zondag gevankelijk naar Utrecht gebracht. Oudewater, 25 Jan. Een ongeveer 6-jarlg knaapje begaf zich in de bergplaats van gedistilleerd van den heer W. J v. d. M. alhier, en opende daar, onnadenkend, de kraan van een vat jenever. Spoedig stroomde het vocht langs den vloer in een kelder en door een gat In de haven. Na verloop van eenigen tijd ontdekte een buurman In zyn woning, dat sterke drank lucht uit de haven opsteeg, waarop hij zich naar de bergplaats van v. d. M. begaf en de kraan weder afsloot. Echter had v. d. M. Intusschen een schade van ruim f 150 beloopen. Gorinchem, 24 Jan. Vrydag werd de visscher A. alhier, die netten herstelde, lastig gevallen door eenige opgeschoten knapen, die met kluiten aarde enz. naar hem wierpen. De man waarschuwde her haaldelijk, doch wyi men niet ophield en hem aanhoudend raakte, werd hij boos en gaf één der jongens een draal om de ooren. Deze jongen, de 16-jarige De Goeij, zeide, dat zal Ik je betaald zetten, ging naar huls, haalde daar een mes, dat hij in z'n broekzak borg, ging daarop naar den visscher, waarmede hy gemoedeiyk een praatje maakle en gaf toen plotseling den man een steek In den hals. Dr. S. Biegel, die geneeskundige hulp verleende, constateerde een wond van 7 c.M. en een weinig dieper zou de man oogenblikkeiyk een lijk zyn geweest. De dader, die ge arresteerd werd, is uit een gezin, waaruit de vader indertyd zijn vrouw vermoordde. Rotterdam, 25 Jan. Op den West- zeedijk alhier, ter hoogte van het Park, is Zondagnacht een politie-agent door twee ljslandsche zeelieden aangevallen. De agent verdedigde zich met de gummistok, waarop één der zeelieden een mes trok en hem een geduchte snede over den linkerschouder gaf, welke door zyn kleeding heendrong, doch gelukkig geen verwonding veroor zaakte. De aanvallers gingen toen op de vlucht. Een agent uit een naastbyzynden politie post, die op het gerucht ter hulp kwam, gaf één der vluchtenden een sabelhouw over het hoofd, waardoor deze zyn hoed verloor. Laat In den nacht werden de twee zeelieden, de één zonder hoed, op den Nieuwen Binnenweg by Delfshaven aangehouden en In bewaring gesteld. Dordrecht, 24 Jan. Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden zal Zaterdag 12 Febr. a.s. hier komen tot bywonlng van de opening voor het verkeer van de brug over het Wantij. 's-Hertogenbosch, 24 Jan. Op goeden grond kunnen wy mededeelen, dat de buitengewone hevige aardbeving, die Zaterdag op verschillende observatoria werd waargenomen, ook alhier is gevoeld. Door verschillende personen en ook door geestelijken Is onder de negen-uursche mis het uur waarop ook de observa toria de aardbeving berichtten in de St.-Jan de schok waargenomen, die zóó groot was, dat de zware koperen luchters, die In de kerk hangen, er door ln beweging werden gebracht. Een werkman, die zich beneden In een kolenhok bevond, heeft ook duldeiyk ondergrondsch gerom mel gehoord, 't Staat vast, dat een en ander niet is veroorzaakt door eenige dreuning van bulten, doch dat men hier werkeiyk met een aardbeving te doen had. Zierikzee, 25 Jan. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondlssements-rechtbank van heden, heeft de heer mr. S. R. Bakker den eed afgelegd als kantonrechter alhier. 26 Jan. Verwyzend naar de publicatie van den burgemeester dezer gemeente, voorkomend aan het hoofd van ons vorig nummer, vestigen wy de aandacht van belanghebbenden op de kiezersiysten, die de volgende maand zullen vastgesteld worden. Allen, die prysstellen op het bezit van het kiesrecht, en meenen In de termen te vallen, hetzy tot behoud, hetzy tot ver- kryglng er van, raden wij aan óf by den ambtenaar ter secretarie van hun gemeente Inlichtingen In te winnen, die deze voor zeker welwillend zal verstrekken, óf zich tot den secretaris der plaatselijke klesver- eeniglng te wenden, waarby zij zyn aan gesloten, of waartoe zij zonder aangesloten te zyn krachtens hun beginselen behooren. De propaganda-comilé's kunnen zich in dezen tyd bizonder verdlensteiyk maken, wanneer zy in hun gemeente de kiezers iysten behooriyk nagaan, en die vergeiyken met het bevolkingsregister, teneinde te zien, wie er alsnog op gebracht kunnen worden, die er niet op staan, en wie tot het doen van aangifte moeten aangespoord worden, teneinde er op te biyven. Van belang is dit in het algemeen, en nu in 't bizonder, omdat wy dit jaar voor de Statenverkiezingen staan. Van Zierikzee moeten immers als staten leden aftreden de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. Giljam en mr. H. C. Moolenburgh. Nu zegge men niet, o, die heeren zullen er met vlag en wimpel komen, want Schouwen-Duiveland Is beslist liberaal. Dat weten wij ook wel, daaraan twyfelen wij zelfs geen oogenbllk, maar met die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1