ZIERIKZEESCHE i\IEWSBODE. Dinsdag 25 Januari 1910. Eerste Blad. (25 ierikzeesohe Cour an t). Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG No. 8879 Uit ga ver-Hoofd red acteur: A. FRANKEL. Redacteurs I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee; Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt bij dezen uitde hieronder genoemde mannelijke Inwoners dezer gemeente, Nederlanders zijnde, die vóór of op den 15 Mei 1885 zijn ge boren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hieronder vermelde groepen, aangegeven gronden te doen blijken of aangifte te doen tot staving van hun recht tot het uitoefenen der kiesver- richtingen volgens de In het hoofd dezer genoemde Wet, voor zoover dat recht niet bij nadere be palingen dier Wet is ontzegd of geschorst, en wel: A. de personen, die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der rijks belastingen zijn aangeslagen wat de grond belasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslagbiljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of één of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen blijken; B. de personen, die als mede-eigenaar In dc on roerende goederen eener onverdeelde nalaten schap, in de grondbelasting zijn aangeslagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van ten minste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secretarie verkrijgbaar model; C de personen, die: 1°. als hoofden van gezinnen of als alleen- wonenden tusschen den 1 Augustus 1909 en den 31 Januari 1910 hebben bewoond: a. krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste eene som heeft bedragen, zooals in de bij de Wet behoorende tabel is genoemd {dat is voor de gemeente Zlerikzee eene som van één gulden) of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van hulzen, of b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een en hetzelfde vaartuig van ten minsie 24 Kubieken Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers lijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huls of hetzelfde vaar tuig bewonen; bij verhuizing echter na de in 1909 gedane aangifte, is hernieuwde aangifte wel noodig) 2n. op den 31 Januari 1910 sedert den 1 Januari 1909 (dat is dus gedurende 13 maanden) achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar (voor zoo veel Zierlkzee betreft) een inkomen hebben genoten van 325 of dat zij op den 1 Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van (even eens voor zooveel Zierikzee betreft) 325 met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente mogen worden samengesteld. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen en vallen onder het le en 3de lid hierbovengenoemd, is hernieuwde aangifte noodig, waartoe hun door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling zal worden toegezonden 3°. op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Natio nale Schuld of van ten minste f 50 In gelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- glng, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereenlglng of van eene stichting, voor zoover de genoemde bijzondere spaarbanken aan den elsch der Kieswet hebben voldaan; 4° met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenlge betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De hierboven sub C bedoelde aangiften, waar van de modellen zijn vastgesteld en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zijn, moeten behelzen eene opgaaf van naam, voornamen en woonplaats van den belanghebbende e- eene door hem ender- teekende verklaring betu.fende de verelschten hierboven omschreven, waarop hij zijne aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het bovenstaande opgemerkt: De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man; die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Door den aanslag In de grondbelasting, sub A bedoeld, worden de hoofdsom en de rijks- opcenten verstaan. Bij de berekening van den werkelQken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereni ging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs Is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld sub C 2\, eerste lid, worden vrije woning of in woning en vrije kost en inwoning, voor zooveel Zierlkzee betreft, gerekend respectievelijk op 50 en 225; enkel vrije kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cijfers uitmaakt, zijnde voor Zierikzee f 175. Ten aanzien van vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag, algemeen erkenden Christelijken feestdag of Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorlg^rtikel in dienst betrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedu rende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst Is, hebben stilgestaan, ook indien ge durende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het Inkomen, bedoeld sub C 2°., als vast week-, veertlendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding, gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het Inkomen, bedoeld sub C 2"., eene tijdelijke ongevallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen pensioen en lijfrente, bedoeld als boven, der vrouw, geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Overgelegde aanslagbiljetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaat sing op de kiezerslijsten, worden na de vast stelling dier lijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, als mede de personen en de bestuurders van onder nemingen of instellingen, bedoeld In de artikelen 15, 16 en 17 der Kieswet, zijn, op verzoek van den Burgemeester, verplicht binnen 14 dagen de noodige inlichtingen te verschaffen, be treffende het hierboven sub C vermelde, in straffe bij de Wet bepaald. Zierikzee, den 20 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. NEDERLAND. Harderwijk, 21 Jan. Bij het militair garnizoen alhier doet zich een eigenaardig geval voor Er Is hier een hospitaal, een officier van gezondheid met den geheelen nasleep van personeel, dat noodig is; doch de zieken moeten ter verpleging worden ge zonden naar Amersfoort, omdat.... er geen bedden zijn I Deze toestand duurt reeds sinds de komst van het garnizoen, op 2 Nov. j I. Harmeien, 21 Jan. Gisterenavond bracht de politie voor den burgemeester alhier, den in het Algemeen Politieblad gesigna- leerden Jacobus Streefland, verdacht van diverse diefstallen met inbraak en brand stichting (laatst nog eergisterennachl bij de wed. Verbree). De politie had hem gevonden op een hooizolder. Door den burgemeester ondervraagd, weigerde hij alle Inlichtingen en gelastte deze zijn aan houding. Op weg naar 't arrestantenlokaal wist hij den rijksveldwachter Oosterdljk te ontsnappen en sprong pardoes In den Leidschen Rijn, waaruit hij na een kwar tier dreggens levenloos werd opgehaald. Amsterdam, 22 Jan. Het lijk van het vermoorde meisje zal a.s. Maandag worden ter aarde besteld. De toestand van den dader Is zoodanig verbeterd, dat hij door den commissaris van politie kon worden gehoord. Naar de Tel. verneemt, bestaat ten sladhaize alhier het plan bepalingen te ontwerpen, strekkende, om het verdunnen van melk, voor den verkoop bestemd, te verbieden. Het doel is, den verbruiker te be schermen tegen bedrog van de zijde van den slijter. De moeilijkheid zal natuurlijk zijn een formuleering te vinden, waardoor rekening wordt gehouden met de uitzonderingen, welke toegelaten moeten worden, b.v. ten aanzien van kindermelk en tevens ont duikingen voorkomen worden. 's-Gravenhage22 Jan. De politle- recherche heeft in tien qfgeloopen nacht een inval gedaan in de zoogenaamde „Sportingclub Internationaal" aan den Gevers Deynoolweg te Scheveningen. Tegen een 30-tal mannelijke en vrouwe lijke gasten, onder wie vreemdelingen, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het na bezetten lijd aanwezig zijn in een huis waar gelagen gezet worden. De gasten werden verwijderd. Een dubbele politic-post bewaakt het huis. Verscheidene van deze vreemdelingen worden heden over de grenzen gezet. Naar de Avp. verneemt, worden dezer dagen enkele olficieren uit 's-Gravenhage overgeplaatst wegens hunne relaties met speelhuizen. Rotterdam, 22 Jan. In een bestuursver gadering der Graan-Elevator-Maatschapplj alhier, is besloten nog twee machines met een lossingscapaciteit van 180 ton graan per uur te bestellen. De Graan-Elevator-iMaatschappij zal daar door op 15 September a.s. beschikken over 12 elevators, Gisterenavond ontstond brand In de woning van den directeur van het Casino aan den Coolsingel. De brand was juist tijdens de pauze. Er kwam een klein panlekje, doch de vrees was spoedig geweken, omdat de brand niets te betee- kenen had en met een „Mlntmax" spoedig gebluscht was. Dinteloord, 22 Jan. Hedenavond hield de kiesvereeniging „Burgerplicht" haar jaarlljksche algemeene vergadering. Na openingswoord van den voorzllter, ging de secretaris over tot dc lezing der notulen over de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Als derde punt kwam in behandeling rekening en verantwoording van den penningmeester. Uit het een en ander bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van f 43 80. Volgens rooster waren aan de beurt van aftreding de heeren bestuursleden C. P. Vogelaar, L. Laven, R. Blerens en J. L. Vogelaar, terwijl er tevens In eene vacature moest worden voorzien. Na ge houden stemming werden de aftredenden herbenoemd, terwijl voor de bestaande vacature is benoemd de heer P. van Nieuwerihuijzen Nz. Als laatste punt kwam in behandeling voorsteilen tot wijziging van art. 17 van het huishoude lijk reglement. Nadat de argumenten voor de voorgestelde wijzigingen waren aange geven, werd het oude artikel door den heer Sneep krachtig verdedigd. Bij stemming werd met bijna algemeene stemmen het oude gehandhaafd. Verder ontspon zich over verschillende onderwerpen, alle ter bevordering van het vereenigingsleven, een levendige discussie, waarna de voor zitter ten slotte de goed bezette vergade ring sloot. Onze dorpsgenoot, de heer C. Voge laar Pz., is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Mljnsheerenland. Bij den landbouwer M. V. doet zich een geval van roodvonk voor onder één zijner volwassen kinderen. Zierikzee, 24 Jan. Vóór de groote sociëteit verdrong zich gisterenavond reeds lang vóór het uur, waarop het aangekondigd bal-masqué in de Concertzaal een aanvang zou nemen, een groot aantal nieuwsgierigen, teneinde de gemaskerden bij het uitstappen uit de rijtuigen eens goed te kunnen op nemen. En er waren dit jaar, gelijk wij later opmerkten, zeer velen, die zich opge wekt hadden gevoeld aan het bal masqué deel te nemen. Door den voorzitter van het comité, dat het initiatief tot het houden van een bal- masqué genomen had, den heer Van de Ven, werd het bal-masqué met een toe passelijk woord geopend. Hierop werd het talrijk aanwezige publiek dooreen humorist op aangename wijze een poos bezigge houden, totdat op een gegeven oogenblik de deuren wijd geopend werden en op de maat van de muziek de gemaskerden paars gewijze de voor hen In de zaal gereser veerde groote ruimte binnentraden. Het was een lange, bonte, schitterende stoet. Om dien te vormen was men uit Dultsch- land, Turkije, ja zelfs uit China en Japan expresselijkovergekomen. Wijzagenrldders, jockeys, bloemenmeisjes, Sneeuwwitje, de Ijskoningin, clowns, en ontstel niet, lezer, twee echte aapmenschen, die van meening waren, dat ook het merkwaardige apen geslacht op een bal-masqué niet ontbreken mocht. Niet geringe vroolijkheld ontstond, toen een prikslee, waarop een bekoorlijk oud vrouwtje In al haar heerlijkheid troonde, de zaal binnenkwam. „Het zal wel gaan" stond op de prikslee geschreven, Nu, het ging heel goed. Maar wij verschrokken, en hielden stevig onze portemonnaie en ons horloge vast, toen zich onder de ge maskerden twee bandieten mengden, echte boeventronies, die sjovel gekleed naar rechts en links loerende blikken wierpen, teneinde hun slag te kunnen slaan. Gelukkig werden zij door een commissaris van politie die zich in de zaal bevond, goed in het oog gehouden, zoodat zij van een koude reis zouden zijn gekomen, Indien zij hun handwerk hadden uitgeoefend. Eindelijk kwam Prins Carnaval, wiens komst reeds algemeen verbreid werd, gezeten In het moderne voertuig, de automobiel, en met de muziek van „Kunst en Eer" voorop, de zaal binnengereden. De Prins werd met het> Wien Neerlands bloed, en het Wilhel mus van Nassauwen feestelijk begroet. Zijn Koninklijke Hoogheid onderhield zich minzaam met eenlge feeslgenooten en keerde, na een wijl nog ln de feestzaal vertoefd te hebben, naar zijn paleis terug. Één der clowns trok gedurende den geheelen avond door zijn kwinkslagen de algemeene aan dacht. Een ieder schier werd door hem in het ootje genomen. Dan was hij hier, dan daar. Hij droeg tot de gezelligheid van den feestavond niet weinig bij. Klokkeslag twaalf was het démasqué. Tableau. Verwonderde uitroepen, hé, was hij dat. of was zij het I Wat was je goed vermomd i Ik heb je heusch niet herkend, enz. Na het démasqué bedankte de heer Steyns het comité voor den aangenamen avond, dien het aan de deelnemers en bezoekers verschaft had. En hij maakte hierbij de opmerking, die ons inziens ook zeer juist Is, dat de gemaskerden wat meer moesten spreken. Het bal-masqué en démasqué werd door den heer Theewis gedirigeerd. Het comilé kan met voldoening op zijn taak terugzien, want het bal-ma: que Is ten volle geslaagd. Men heeft er zich uitstekend geamuseerd. Geen dissonant werd daarop vernomen. Tot dirigent der dameszangvereenlging „Mu3ica" alhier, is benoemd de heer A. de Vogel, leeraar aan de maatschappij tot bevordering van toonkunst, afd. Rotterdam. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om van deze zangvereenlging een gemengd koor te maken. Ingelanden van den polder Oud- Noord-Beveland hebben besloten tot het aangaan van een geldleenlng van f 48000 voor de uitvoering van oever-verdedlgings- werken. Tot tijdelijk Ingenieur van 's rijks waterstaat te Neuzen Is benoemd de heer F. P. G. van Loenen Martinet, electrotech- nlsch ingenieur, tijdelijk adjunct-Ingenieur van 's Rijkswaterstaat aldaar. De heer C. A. Baart, gemeente secretaris te Graauw (Z.), hoopt den 1 Maart a.s zijn 40-jarig jubileum als zoo danig te herdenken. Louis Bouwmeester trad 1 Januari voor het eerst weer te Batavia op. Als openingsstuk was gekozen „De Koop man van Venetië". Oedurende Januari en Februari blijft het gezelschap te Batavia, in Maart trekt het door het binnenland, om met April te Soerabaja te beginnen. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den Voorzitter in deze eerste zitting van dit jaar een toespraak gehouden, waarin onder meer den wensch werd uitgesproken, dat waar de toestand van vlsscherlj en landbouw in 1909 niet rooskleurig was, het jaar 1910 daarin verbetering zou mogen brengen. Ook hoopte de Voorzitter, dat bij de gewichtige zaken, die op behande ling door den raad wachten, steeds naar eendracht en onderlinge welwillendheid getracht zoude worden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de kas opname. Ontvangen was f 25011,86, uit gegeven f 23228,76 zoodat het batig saldo f 1783,09E Is. Op een verzoek van den havenmeester om een gratificatie over 1910, deden Burg. en Weth. het voorstel deze in Dec. uit te keeren; besloten werd echter deze zoo noodig in twee termijnen te betalen. Ingekomen was een verzoek van J. Uil en mede-onderteekenaars tot verbetering der Weststraat. In verband met dit verzoek wordt mede gedeeld, dat noodig zullen zijn bulzen voor de rioleerlng in een gedeelte van de Ver- leng'de Molenstraat, rioleerlng van de vroon het braampadje met gresbulzenen dat de enkele straten ook zullen aangelegd dienen te worden. Besloten wordt In beginsel: de West straat te bestraten tot voorbij de dreefin te trekken het besluit tot gedeeltelijke be strating der Verlengde Molenstraat en over de geheele lengte dier straat een trottoir aan te leggenln te trekken het besluit tot het leggen van een trottoir in de Ver lengde Poslstraat en deze bij gedeelten geheel te bestraten. Den opzichter zal opgedragen worden van een en ander een begrooting in te dienen. Goedgekeurd wordt een af- en over schrijving op de begrooting 1909 ad f 550,701 uil den post onvoorziene uitgaven en een af- en overschrijving op de begrootlg 1910 ad f 3,635. De vergadering gaat nu over in eene bestolene. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten voor de werken tot ver plaatsing der suatlesluis, gronden te onteigenen en deze voorwaardelijk aan te koopen voor de gevraagde sommen, met uitzondering van één perceel, waaromtrent eerst nog inlichtingen zullen worden inge wonnen. St.-Filipsland, 19 Jan. Donderdagavond hield de afdeeling St.-Filipsland der Vereeniging Volksweerbaarheid haar jaar vergadering. Uit 't door den secretaris- penningmeester uitgebracht verslag bleek, dat het ledenaantal, dat 1 Januari 1909 54 (waaronder 2 vrouwelijke) was, terugliep tot 32, 30 m. en 2 v. Het groote tekort over 1908 (f 23,375) werd gedekt door 2 bijdragen ad f 10. Dit tekort was ontstaan door meerdere uitgaven voor de schietoefeningenwijl die oefeningen toen geleid werden door een sergeant-Instructeur uit Bergen-op- Zoom. In 1909 was zoo'n Instructeur niet disponibel, vandaar een kleiner aantal leden. De heeren W. C. v. d. Sleyden en A. L. v. Eldik, respectievelijk voorzitter en secretaris-penningmeesterdie aan de beurt van aftreding waren, werden bij acclamatie herkozen. Een algemeen applaus ging er op, toen beide heeren bereid ge vonden werden hun functie te blijven waarnemen. Het aantal leden der onderafdeellng Schietvereenlging bedraagt 41. Door hen werd geschoten zoowel met oorlogsmunitie (8 maal) als met margapatronen (5 maal). De vereeniging beschikt over een schiet baan lang 500 M., opgericht op een terrein, daartoe kosteloos afgestaan door den ambachtsheer van St.-Filipsland en den dijkgraaf van de Henrlettepolder. 21 Jan. Voor rekening van den ambachtsheer dezer gemeente Is men bezig den buitenberm van den dijk van den Henrlettepolder, aan den kant. van den polder Prins Hendrik, met 2 rijen boomen te beplanten. Hebben ze zin om te groeien, dan zal veel van 't eentonig en verlaten aanzien van die omgeving verdwijnen. Hedenavond gaf 't fanfarecorps „Concordia" zijn gewone jaarlljksche uit voering in de school. Wijl 't gezelschap reeds 8 jaar bestaat, begint 'l publiek langzamerhand strenge elschen aan het uitvoeren der muziekstukken te stellen. De avond van Vrijdag heeft klaar be wezen, dat „Concordia" een eerlijke kritiek met glans kan doorstaan. Het program, dat een 10-tal stukken aanwees, werd keurig afgespeeld en bijvalsbetuigingen vielen de spelers dan ook in ruime mate ten deel. No. 3 (ouverture joyeuse) en 5 (La fille du regiment) gaven blijken van ernstige studie, maar bovenal een woord van lof voor de wijze, waarop no. 5 Les Cam-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1