Zaterdag 22 Januari 1910. Derde Blad. (25 ierikz e.e ache Cour an t). WiEUWSTIJDIWCEW/ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8878 Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur t J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. RECHTHEBBENDEN op 215 balken, lang 2,75 M„ zwaar 25 X 25 C.M.; 16 platen, lang 2,75 M., zwaar 13 X 25 c.M.gevlscht bij den Zuidelijken zeedijk van Schouwen, alsmede op een Ijzeren anker, lang ongeveer IJM, met rechten lossen stok, gevlscht op de slikken vóór de gemeente Ouwerkerk, worden voor de derde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. AMERIKA. Nu ongeveer anderhalf jaar geleden in Mei 1908 werden heel de Vereenigde Staten In opschudding gebracht door de spanning over een gruwelijk geheim: het geheim der weduwe. Er was aan het licht gekomen dat een weduwe, juffrouw Qunness, die eigenares was van een hoeve te Laporte, in den staat Indiana, gewoon was geweest, huwelijksadvertenties te plaatsen, waarop dan gegadigden afkwamen. Indien deze lieden wat veel geld meebrachten bij hun bezoek aan de hoeve en de weduwe wist het in haar correspondentie met de v hnwelijkscandldaten gewoonlijk wel zoover te krijgen werden zij daar vermoord en ergens op het erf begraven. De hoeve lag wel afgelegen en eenzaam, maar andere Inwoners van Laporte kwamen er toch achter dat daar vreemde dingen gebeurden. Er werd echter niet gedacht aan Ingrijpen, totdat op zekeren nacht de hoeve afbrandde en de weduwe met haar drie kinderen omkwamen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw waarschijnlijk vermoord was en dat pas daarna de brand was aan gekomen. De politie bemoeide zich nu met het geval, en de knecht, zekere Roy Lam- r phere, werd in hechtenis genomen, op vermoeden van den moord te hebben gepleegd. De politie was intusscheu eens hier en daar op het erf aan het zoeken gegaanal spoedig kwam de schop er bij te pas en na dagen van naarstig delven waren zeventien lyken opgegraven. Enkelen van de slachtoffers konden worden geïden tificeerd, o. w. de belde vroegere echt- genooten van de weduwe. Vreeseltjke dingen waren gebeurd met de trouwlustige bezoekers der nog heel knappe weduwe, maar wit er precies gebeurd was bleef v- onopgehelderd. Nu dezer dagen Is Roy Lamphere in de gevangenis overleden en kort vóór zijn verscheiden heeft hij aan den gevangenis- geestelijke een bekentenis afgelegd. Ver scheidene malen had hij de weduwe geholpen bij het begraven van slachtoffers. Driemaal had hij voor juffrouw Ouness chloroform gekocht. Eens had hij een kuil op het erf gegraven en haar daarin Iemand helpen begraven, van wien zij vertelde .dat hij 's nachts plotseling was over- leden". De weduwe had toen gezegd dat het maar het gemakkelijkst was, het lichaam onder den grond te stoppen en verder niets te zeggen. Op een nacht had Lamphere de weduwe bij haar arbeid bespied. Hij had een gat geboord In een muur en zag door dat gat hoe juffrouw Gunness een man bedwelmde met chloro form en hem toen met bijlslagen afmaakte. Later had Lamphere verschelden malen geld van de weduwe gekregen. Ten slotte deed de gedetineerde mede- v deelingen over de wijze, waarop juffrouw Gunness zelf den dood had gevonden. Lamphere had haar niet willen vermoorden, enkel maar bestelen. In een donkeren nacht was hij, geholpen door een negerin, bij de weduwe binnengeslopen en had hij haar In den slaap gechloroformeerd. Toen hadden zij haar bestolen; maar In de opwinding moet vertelde Lamphere een lamp zijn omgevallen, want toen hij weer bulten was, zag hij, dat de hoeve In brand stond. De door Lamphere als medeplichtige genoemde negerin Is In hechtenis genomen ITALlE. Naar uit Llvorno gemeld wordt, zal Musollno, de beruchte bandiet, die eenlge jaren geleden zooveel van zich deed spreken, eerstdaags uit de gevangenis te Porto Longone naar een krankzinnigengesticht voor misdadigers worden overgebracht. De celstraf heeft Musollno krankzinnig gemaakt, Zes jaren heeft hij in een donkere cel doorgebracht. Hij mocht niemand spreken. Hij mocht niet zingen en zelfs niet in zichzelf praten. De verstandeiyke ver mogens van Musollno hebben die zware proef niet kunnen doorstaan. De eens zoo gevatte bandiet is allengs stomzlnnlg geworden en moet thans volslagen krank zinnig zijn. ENGELAND. Londen, 20 Jan. Oekozen zijn 155 unionisten, 130 liberalen, 25 arbeiders. Oewonnen zijn door de nationalisten 46 zetels, de unionisten 66, de liberalen 9 en de arbeiders 1. BELGIË. Brussel, 20 Jan. De wereldtentoon stelling alhier zal Zaterdag 23 April geopend worden. Het gebeurt maar zelden, dat een erfenis zoo meevalt als die van Koning Leopold. Men heeft nu weder onder zijn nalaten schap een aanzienlijk* bedrag aan Kongo- aandeelen en Belgische Staatsfondsen en kostbaarheden ontdekt, die de overleden Koning had bestemd voor de Koburger- stlchtlng, waartoe hij het plan had gevormd. Met die nieuwe aanwinst wordt het bedrag, dat onder zijne dochters' verdeeld moet worden, op 90 mlllioen francs geschat, zoodat leder der Prinsessen 30 mlllioen francs erft. Dr. Lepage moet voor het opereeren van den stervenden koning een operatie van 10 minuten een rekening hebben inge diend van 100000 francs. NEDERLAND. Amsterdam, 19 Jan. Een viertal maanden geleden stond aan 't Paleis op den Dam alhier een gehuwde milicien op wacht, toen er een opstootje plaats had en het publiek zich op de bekende kleine steentjes verdrong. De sergeant van de wacht maakte den schildwacht opmerkzaam, dat hij ervoor moest zorgen, dat de kleine steentjes vrij" moesten blijven. De schildwacht maakte schoon baan, zelfs toen een agent van politie de .steentjes" overstak, kwam de schildwacht met geveld geweer op hem af en dwong hem tot retourneeren. De agent maakte rapport en toen een Inspecteur van politie zijn beklag bij den sergeant van de hoofd wacht wilde doen, werd hij op dezelfde wtyze tot terugkeeren gedwongen. Daarop volgde een aanklacht bij den luü-koionel, die den schildwacht in de provoost deed opsluiten, in afwachting van nadere be slissing. Kort daarna klaagde de arrestant over rheumatlek in de beenen, waarvoor hl) In 't hospitaal werd opgenomen. Daar stelde zich de man zeer onhandelbaar aan en beloofde zelfs den officier van gezondheid een pak slaag. Vóór hij voor den krijgs raad gebracht werd, stelde men een onderzoek in naar zijn verstandelijke ver mogens; thans Is de man voor den militairen dienst afgekeurd en wordt geen vervolging tegen hem Ingesteld. De heer D. Rodrlgues, winkelier In Ijzerwaren, wonende Prinsengracht 202 alhier, ging Zondagmiddag omstreeks half drie met zijn familie uit wandelen. Eerst te half zeven keerden zij huiswaarts en al dien tijd was er niemand thuis geweest. Of liever, er was, helaas, wel iemand thuis geweest, zooals de familie aldra tot haar grooten schrik bespeurde. Een dief had n.l. van de gelegenheid gebruik ge maakt om den winkel open te sluiten en zijn slag te slaan. Uit een lade van het buffet, die ongesloten was, had hij alle aanwezige waarde, een bankbiljet van f 40 en eenlge gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van ongeveer f200, meegenomen De politie, die onmlddeliyk een onder zoek instelde, heeft nog geen spoor van den dief ontdekt. Een soortgelijke diefstal had Zondag in de Van Woustraat alhier plaats. De heer Lansdorp, die In perceel 12 een winkel van verduurzaamde vleeschwaren heeft, had des middags om één uur met zijn echtgenoote de woning verlaten. Toen hy tegen elf uur terugkeerde en den sleutel in het slot wilde steken, bleek de deur open te staan. De heer Lansdorp trad den winkel binnen en zag toen, dat het groote kasregister op de toonbank geheel vernield op den grond lag. De bewoner vond het raadzamer, alvorens het huls verder binnen te gaan, eerst de politie te waarschuwen. Hij deed dus de buitendeur weer op slot en haalde een paar agenten. In gezelschap van de ge wapende macht, werd toen de woning doorgeloopsn. In de hulskamer heerschte een vreeselijke chaos. Het schrijfbureau was opengebroken en de Inhoud der verschillende laden over den grond uitgestrooid Postpapier, kwitan ties, enveloppen, kleinigheden, het lag alles door en over elkaar. Ook het buffet had men opengebroken. Uit het bureau wordt een som van f 300 gemist; ook het kleingeld uit het kasregister is verdwenen. Eigenaardig Is het, dat de dief, of dieven, de gouden en zilveren voorwerpen, alsook de byouteriën, die In hun bereik waren, onaangeroerd lieten. - Naar aan Het Volk wordt bericht, heeft de directeur-generaal van den Arbeid, de heer Van Ijselstein, aan het Bureau voor Arbeidsrecht te Amsterdam meege deeld, dat het voornemen bestaat, van rijkswege voorschriften met het oog op de veiligheid van de bouwvakarbeiders te ontwerpen en dat daarin waarschijnlijk ook voorschriften vervat zullen worden, be trekking hebbende op meerdere veiligheid voor de glazenwasschers. 20 Jan. Gisterenavond ongeveer zeven uur klonken van het Museumterrein Inde nabijheid van de brandweerkazerne plotse ling schoten. Een oogenblik daarna stormde een politie-agent de kazerne binnen om den Geneeskundigen Dienst op te bellen. De agent, over het donkere terrein zijn ronde doende, had de schoten ook ge hoord en loopende In de richting vanwaar zij kwamen, had hij nabij het terrein van de voormalige Waskaarsenfabriek twee lichamen kruiselings over elkaar zien liggen. Het ééne was dat van een nog zeer jong meisje, het andere van een jongeman. Deze laatste hield een revolver in de hand geklemd. Op het gerucht waren nog eenlge voorbijgangers komen aan- loopen, die in de verte het schieten ge hoord hadden. De belde lichamen werden, in afwachting van de komst van brancards, voorzichtig in de Brandweerkazerne binnengedragen. Aldaar bleek dat het meisje dood was. Twee kogels In het hoofd hadden bijna dadelijk een einde aan haar nog zoo jong leven gemaakt; zij bleek nog niet ouder dan 17 jaren te zijn. De man leefde nog; hij had een schot in den linkerschouder, dat hem slechts zijn bewustzijn had doen verliezen. Na eenlge oogenblikken in de kazerne ver toefd te hebben kwam hl) bij. Hem werd door de brandweer een snelverband aan gelegd. Inmiddels was een geneesheer van den geneeskundigen dienst, vergezeld van twee fietsbrancards, aangekomen. Het lijk van het meisje werd in den eene en de ver wonde jonge man in den andere gelegd, waarna belden naar het Wllhelmlna-Gast- huis werden vervoerd. De verwonding van den laatste, hoewel niet levensgevaarlijk, was toch van dien aard, dat de doctoren een verhoor door de politie verboden. Ook dezen geheelen dag mocht hij niet verhoord worden. Omtrent hetgeen op die donkere plek van het Museumterrein is voorgevallen, heeft men dus op het oogenblik nog niet anders dan vermoedens. Er is niemand die iets gezien heeft. Toen de agent op het geraas toeschoot, had zich het geheele drama reeds afgespeeld. Uit een onderzoek, van polltlewege Ingesteld, is echter het volgende gebleken. Het meisje, J. M. v. D. geheelen, was werkzaam op de corsettenfabrlek van de firma De Waal Co., op de Keizersgracht b^ het Molenpad. Zij had omgang met den 21-jarigen loopknecht J. J. Vlootman, niet geheel overeenkomstig den wensch van hare ouders, die V., op wien zij het een en ander meenden te moeten aan merken, In verband ook met minder goede geruchten, die hun omtrent hem ter oore waren gekomen, geen goeden, toekomstlgen echtgenoot voor hun eenig kind achtten. Weldra begon het meisje ook in te zien dat er grond voor de waarschuwingen harer ouders waren en brak zij den omgang met het jongmensch af. Zooals dat door gaans het geval Is bleef hij er op aan dringen dat de vroegere verhouding zou blijven doorgaan, zoodat zij elkander nog wel eens zagen. Het meisje bleef echter van haar kant bij haar besluit en moet dit V. reeds eenlge malen met nadruk hebben kenbaar gemaakt. Nu en dan vertelde zij wel eens aan hare ouders dat V. haar weder had opgezocht, ontmoetingen, die doorgaans bij het uitgaan van de corsetten fabrlek plaats hadden, maar daarbij bleef 't. Gisterenmiddag nu was het meisje, dat te zes uur de fabriek verlaat, te halfzeven nog niet In de ouderlijke woning In de Saenredamstraat thuis gekomen. Daar dit iets zeer ongewoons was en 't zelfs half- acht werd, begreep men er niets van, toen op ongeveer dat uur een politie-agent de boodschap kwam brengen of de vader eens op het bureau Leidscheplein wilde komen, waar hem door den commissaris, den heer Dusser de Barenne, ten slotte het vreeselljk nieuws moest worden mede gedeeld I Men kan zich de verslagenheid ook van de arme moeder van het lieve, vermoorde kind voorstellen I Utrecht, 19 Jan. In zeker straatje, ergens achteraf alhier, woont een familie die 't niet al te breed heelt. Er Is een zoontje, dreu mes van 11 jaar, dat op een goelen dag dorst thuis te komen met een hondje, vondelingetje uit de buurt. Vader en moeder wilden er eerst niet van hooren, maar na lang bidden en smeeken van 't jongske, werd 't hondje in huis geduld. De jongen over-gelukkig. Komt de vorige week een aanslagbiljet voor de hondenbelasting thuis. Moet f 4 betaald worden voor den kleinen huisgenoot. Vader en moeder wilden er niets van hooren, hadden ook trouwens geen geld voor f 4 extra belasting. Er hielp niets aan, Fanny werd het langer verblijf in huis opgezegd. Kleine jan radeloos. Hoe kwam hij aan vier gulden? Fanny missen? Nooit. Jan wist raad; Nam papier en pen en schreef „Aan Hare Generaliteit de Koningin I" Jan had wel eens Iets gehoord van Hare Majesteit, wist 't zich niet precies te her inneren en dichtte in zijn jeugdige onwetendheid „Hare Generaliteit", die allervriendelijkst werd verzocht om Jan z'n hondenbelasting kwijt te schelden. Jan wachtte sedert met kloppend hart op antwoord. Er kwam antwoord. Het geval kwam ter kennis van de Utrechtsche Dierenbe scherming. En die heeft aan Jan f 4 gegeven voor zijn hondenbelasting. Jan In de wolken. Fanny en hij worden niet gescheiden. Vader en moeder hebben voor een jaar de gastvrijheid verlengd. Jan is „Hare Generaliteit" ziels dankbaar. De electrische tramlijn alhier moet een nieuwe aansluiting hebben over de Willemsbrug. Daar wordt aan gewerkt rails zijn reeds per wagen aangevoerd In 't Moreelsepark. Een aantal werklieden waren gisteren middag om een uur of vier bezig, die rails af te laden, toen één van hen, de 50jarige J. N., die al een paar maal gewaarschuwd was een minder gevaarlijke plaats in te nemen, plotseling één der zware 9 M. rails, die honderden kilo's wegen, op de borst kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk is per brancard naar het hoofd bureau van politie vervoerd. 's-Oravenhage, 20 Jan. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal van 21 dezer tot 2 Februari In het buitenland vertoeven en wel; van 21 tot 24 Januari te Welmar, daarna tot 26 dezer te Berlijn, vervolgens te Dobbin (Mecklenburg) tot 30 dezer en zal daarna over Berlijn naar 's-Gravenhage terugkeeren. Door de politie alhier wordt behalve ten aanzien van verdachte sociëteiten- speelhuizen, het afdoend gebleken middel van het plaatsen van politieposten thans ook toegepast op perceelen, welker bewo ners onder sterke verdenking staan van chantage. Zoo wordt thans een berucht huls In de Zeeheldenwijk waar personen door allerlei middelen worden binnengelokt en dan later, blijkens Ingekomen klachten, blootstaan aan afdreiging op die wijze door een politiepost bewaakt. Rotterdam, 19 Jan. Bij een goudsmid te Dordrecht vervoegde zich de vorige week een aldaar woonachtig persoon, die enkele gouden sieraden op zicht vroeg. Daar hij wel eerder in deze zaak inkoopen had gedaan werd het gevraagde hem mee gegeven. De echtgenoote van den goudsmid ver trouwde den klant, die opgaf Bayens te heeten en te wonen Toulonschelaan, echter niet al te zeer, daar hij in den winkel erg zenuwachtig had gedaan. Maar omdat hij vorige keeren de voor zich of zijn meisje gekochte voorwerpen steeds prompt had betaald, en hy, ook toen hij vroeger by de pontonniers diende, steeds een zeer goeden indruk had gemaakt, scheen achterdocht toch niet gemotiveerd. Toen echter het dienstmeisje zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek, dat de zaak toch niet zuiver was, want een handelsreiziger Bayens hij had gezegd tegenwoordig handelsreiziger te zyn was aldaar niet bekend. By de politie werd toen onmlddeliyk van het voorgevallene aangifte gedaan en deze heeft natuurlijk een onderzoek in gesteld. In het Algemeen Politieblad werd nu vermeld, dat by bedoelden goudsmid door zekeren Joseph B., zonder beroep, geb. te Maastricht, laatstelijk woonachtig te Dordrecht, op zicht gehaald en ver moedelijk verduisterd zyn: 2 gouden gourmetarmbanden, bestaande uit kleine schakels, aan het eind een gouden veilig heidshaakje, waarde f 36 en f 31,75; 1 gouden gourmetarmband met tusschenstuk, waarop een opaal en drie groene steentjes, eveneens bestaande uit kleine schakels, aan het eind een gouden kettinkje be vestigd, waarde f 38. Toevallig ontmoette nu gistermiddag op den Noordsingel alhier een schoenmaker uit Dordt, wiens zuster met den verdachte geëngageerd was geweest en die hem dus kende, den gesignaleerde, die op de komst van een agent van politie de vlucht nam in hetGerechtsgebouw, alwaar hy in de koffiekamer gearresteerd werd. Hy bleek Inderdaad de 33-jarige J. B. te zyn en te wonen Molenwaterweg alhier, alwaar één der gouden armbanden werd In beslag genomen. De belde andere waren beleend voor 17 en 12 gld. aan de Delftschevaart alhier. B. is gevankeiyk naar Dordt ge bracht. 20 Jan. Een achtenswaardige familie aan den Bergweg heeft een zware slag getroffen. Één harer dochters Is ontvoerd en tot nu toe weet men niet waar het meisje zich bevindt. Reeds in het vorig jaar had bedoelde jongedame, toen 20 jaar oud, kennis aan een theologisch candldaat. De ouders van het meisje keurden die verhouding niet goed en verboden hun dochter den omgang met hem. Niettegen staande dat verbod, werd zy voortdurend door hem gevolgd, wat tengevolge had, dat hy weieens op straat In hardhandige aanraking was [gekomen met de broeders van het meisje. Bepaald aanzoek had hy nooit gedaan, wel poogde hy aanraking te krijgen en zoo gebeurde het eenmaal, dat hij by avond, met behulp van een roeiboot, over den Plas aan den tuin achter het huis van het meisje aanlegde en een onderhoud met de jonge dame had. Die manier van handelen van den candldaat «af der moeder van het meisje aanleiding een klacht in te dienen bij het classicaal be stuur van de Ned. Herv. Kerk en het gevolg van die klacht was, dat de oude dame, de jonge dame en de candidaat door het kerkbestuur gehoord werden en de jonge man met schorsing werd be dreigd. Op verzoek van de oude dame is zulks niet geschied, maar heeft men zich tevreden gesteld met zyn verklaring, dat hij het meisje niet meer lastig zou vallen. In den laatsten lijd hoorde men niets meer van hem en men dacht al, dat de zaak ten goede geschikt was en de relatie werkeiyk geheel verbroken was, totdat gisteren het onverwachte gebeurde. De oude dame was met twee harer dochters, onder wie het bewuste meisje, de stad In gegaan om een huis te bezichtigen aan den Walenburgerweg. Terwijl nu de oude dame met één harer dochters boven was en bedoelde jongedame beneden was ge bleven, nam zy de gelegenheid waar, om te ontvluchten, want toen de andere dames weer beneden kwamen, was het meisje verdwenen. Onmlddeliyk gingen de twee dames met het rytuig, dat vóór de deur stond te wachten, naar het station der Z. H. E. S. M., maar de informatie bracht niets aan het licht; men had haar niet gezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9