Zaterdag 22 Januari 1910. Tweede Blad. (Z i e r i Is. zeesch.© C o u r a, n t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8878. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-' Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de eerste helft der maand Januari 1910: Willemse, zonder adres. F. Haas, Rotterdam. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 24 Januari e.k., des namiddags te 2 uur, ,op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van Men Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Resumtie notulen; Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending van de door hen goedgekeurde gemeentebegroo- tlng voor 1910; Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche ver pachting van gemeentegrond, voor standplaats eener danstent Mededeellng van den uitslag der openbare aanbesteding der jaarlljksche onderhoudswerken der gemeente voor 1910; Mededeeling van de opbrengst van enkele middelen dezer gemeente, over 1909 Brief van den heer mr. J. M. Isebree Moens, houdende bericht dat hij zijne herbenoemingen tot regent en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; Brieven van de heeren A. G. KIJn e. a., houdende bericht, dat zij hunne herbenoeming tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim aan nemen; Brief van den heer P. J. Dobbelaar, houdende bericht, dat hij de kennisgeving van de aan neming zijner benoeming tot onderwijzer aan school C intrekt; Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelljken omslag; Adres van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding, om eene subsidie voor 1910, voor deelnemende onderwijzers uit deze gemeente aan een cursus met betrekking tot leiding van openluchtspel, met voorstel van Burgem. en Weth.; Adres van den heer mr. H. J. Wervelman, houdende verzoek om ontslag als Ud der Plaatselijke Schoolcommissie; Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der begrooting van het Burgerweeshuis voor 1910; Voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van boomen; Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der Instructie van den waagmeestcr; Onderzoek der geloofsbrieven van het ver kozen raadslid, den heer L. Doeleman Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter be noeming van onderwijzend personeel aan de Avondschool voor Vakonderwijs Voordracht van Burgem. en Weth. ter be noeming van een onder wij zer(es) met acte Fransch aan school C Voo/dracht van Burgem. en Weth. ter benoeming van een onderwijzer aan school C Voordracht van Burgem. en Weth. ter benoeming van eene onderwijzeres aan school B. Enz. Zierikzee, den 20 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. GRIEKENLAND. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Belgrado gemeld, dat koning Peter weigert het besluit van den ministerraad om prins George naar het buitenland te sturen, te bekrachtigen. De koning vreest, dat de prins Servië dan nog meer zal compro- mitteeren. Wel Is de koning bereid, de hofhouding van Qeorge te ontbinden, zijn apanage te verminderen en hem als olficler bij den troep in te deelen. De regeering wil voorshands dit voorstel niet aannemen. Zelfs de regeeringsorganen Samouprawa en Odjek trekken tegen prins George te velde en verlangen, dat de regeering maat regelen zal nemen om ambtenaren tegen onhebbelijkheden van leden van het konink lijke huis te vrijwaren. SPANJE. Een zonderlinge begrafenis Is in de straten van Barcelona gezien. Daar was een kreupele dame overleden, die In haar testament had bepaald, dat aan iedere kreupele of verminkte, die haar lijkstoet volgde, door hare erfgenamen een zeker bedrag in geld moest worden uitgekeerd. Die bepaling werd veel meer bekend dan de erfgenamen wel hadden bedoeld en op den morgen der begrafenis hinkten, strompelden en waggelden er niet minder dan 250 manken en misvormden mede in den stoet, die niet door alle toeschouwers op straat met gepasten ernst werd gadegeslagen. Volgens de Spaansche bladen Is te Madrid een lid der hooge aristocratie, de hertog van Benavente, Maandagnacht in hechtenis genomen, onder verdenking van een valschen munter te zijn. Op een landgoed, dat de hertog in de provincie Cadix bezit, moet een fabriek van valsche munten ztjn ontdekt. ITALIË. De koning van Italië had onlangs door een ongeval met zijn auto een oogenblik vertoefd in een kleine herberg In de Romeinsche Campagna. Hij kwam van de jacht en had een mooi everzwijn vóór In zijn auto liggen, en de koning had gehoord hoe de herbergier fluisterend maar toch verstaanbaar tot den chauffeur had gezegd „Wat een prachtig beest! Als ik er Zondag zoo een had, was mijn fortuin gemaakt". De koning onthield die woorden, en de vorige week hield de koninklijke auto weer bij het herbergje stil, en kwam de koning den verbaasden waard een ever zwijn voor den eerstvolgenden Zondag brengen. Het gebeurde werd spoedig te Rome bekend en Zondag j.l. had de kastelein uit de Campagna-herberg geen handen genoeg om zijn gasten te bedienen en geen vleesch genoeg voor de velen, die van het wilde zwijn van den koning wilden smullen. De zoo plotseling algemeen bekend geworden herberg heeft nu opk een anderen naam gekregen. Zij heet voortaan niet meer „de Campagnaherberg" maar „Res tauratie De Koningsever". ZWEDEN. Te Kopenhagen is een nieuw schandaal In de kringen van de regeering aan het licht gekomen. Munch, dc minister van binnenlandsche zaken, is er achlet gekomen, dat Kiörboe, de direcleur-generaal van de Deensche posterijen, die sedert 1904 dit ambt bekleedt, elk jaar zijn vrijkaart voor het spoor voor 900 kronen aan een vroe- geren minister van binnenlandsche zaken verkwanseld heeft. De directeur-generaal van de post is met langdurig verlof vertrokken. Er wordt een uitgebreid onderzoek Ingesteld. ENGELAND. In het ziekenhuis te Swainsthorpe, een Engelsch dorp, dicht bij Norwich, wordt een zonderling man verpleegd, wiens spieren tot been verharden. Hij heet Alban Rustebrook, is 42 jaar oud, en voelde op zijn achste jaar die beenvorming het eerst in zijn schouders aankomen. Thans is hij totaal machteloos, over heel zijn lijf en ledematen verhard en teêr als kraak porselein. Een correspondent van de Daily Mail bracht hem een bezoek en vertelt, dat zijn gelaat bleek en strak is, zonder eenige uitdrukking, terwijl zijn huid er als perka ment uitziet. Hij Is gedoemd om te staan of te liggen. Zitten kan hij niet. Met behulp van een paar stokken kan hij over den vloer schuiven, maar moet dat voorzichtig doen, om niet te breken. Op het bed kan hij slechts rechtuit liggen, zijn linkerarm alleen beneden den elleboog bewegen, de vingers van zijn rechterhand even buigen, een kleine zij beweging met zijn hoofd maken en zijn kaken wel even openen, maar niet ver genoeg om te eten. Door verwijdering van eenige tanden werd hem dat mogelijk gemaakt. Hij heeft heldere gedachten, eet met smaak, rookt gaarne een pijp, houdt van lezen, doch kan alleen met behulp van een tangetje zijn bril op den neus zetten. Bij hel damspel met andere verpleegden maakt hij ook gebruik van 't tangetje. En op z'n rug liggend kan hij in 't bed schrijven op een voor hem geplaatst blad papier. Hij voelt de spieren van zijn gelaat verharden, doch is er welgemoed onder. FRANKRIJK. Het nieuws uit Parijs Is moord op moord. En steeds zijn jeugdige boos wichten van 18 5 20 jaren de daders. Een oude concierge is vermoord, de daders zijn 19 en 20 jaar oud. Een eind bulten Parijs zijn een boer en een boerin vermoord; daders twee Parlj- sche apachen van 20 en 22 jaar. Een derde was hun medeplichtige, die zijn oom en tante aan de twee had aangewezen als gemakkelijk te vermoorden en te berooven. Eiken dag wordt de lijst langer en steeds zijn de booswichten weinig meer dan jongens. Courtols, de moordenaar of één der moordenaars van den heer Rémy, was nog geen 18 jaar. Boeven tusschen de 16 en 20 jaar zfln te Parijs geen zeldzaamheid meer. Het is nog geen jr rr geleden, dat in één van de uithoeken van Montmartre zelf een dievenbende ontdekt werd van jongens tusschen de tien cn vijftien jaar, die onder aanvoering stonden van een meisje van veertien, die tegelijk hoofd der bende, heelster en minnares van al de leden was. In de laatste twintig jaren Is In Frankrijk het aantal moorden verdrie-, ja In sommige streken verviervoudigd. De oorzaak Men werpt allerlei stellingen op. Hier ziet men de oorzaak in een ontaard humanitarisme, een ziekelijk medelijdende zachtmoedigheid tegenover booswichten, daar in de suggestie door het uilrafelen van afschuwelijke misdaden, dat mode is geworden in sommige bladen. Misschien werkt het een met het ander er wel toe mee. BELGIË. In de Antwerpsche haven had Zaterdag middag, naar één der Belgische bladen meldt, bij het laden van de stoomboot „Schösfels" een ernstig ongeluk plaats, dat niet alleen groote materiëele schade aanrichtte, maar aan den ploegbaas Lod. Cools het leven kostte. De stoomboot „Schönfels" lag gemeerd voor het afdak 14, de lading was bijna volledig, enkel moest nog een zware kas, een automobiel Inhoudende, aan boord gebracht worden. De gewone stadskraan werd daarvoor gebezigd, die slechts een hefvermogen heeft van 2000 kilo's, alhoewel de kas, volgens de bewering van verschillenden, minstens 2500 kilo's woög Met de meeste voorzichtigheid werd de kas van de kaai opgehaald. Twee werklieden bleven boven op de kas staan, om het evenwicht der kas ln 't oog te houden. Alles ging zeer wel, totdat de kraan gezwenkt had, en de zware last over het schip hing. De kas raakte toen eventjes den mast en het geheele gevaarte, de kraan met ke kas, zag men voorover komen en op het schip neerstorten, een lawaai en gekraak veroorzakende, dat hooren en zien verging. Het was dan ook niet te verwonderen, dat elkeen op de vlucht ging, vreczende door het gevaarte, dat ongeveer 31,000 kilo's woog, te worden getroffen. Wanneer de eerste schrik voorbij was, kwam een ieder weer teruggesneld, om hulp te bieden, waar deze noodlg was. Geheel de kraan lag boven op het schip, de laadboom van het schip was gebroken en had veel schade aan het dek aan gericht. Ongelukkig bepaalde het ongeluk zich niet alleen bij stoffelijke schade. Één der werklieden, die boven op de kas stond, de ploegbaas Lod. Cools, 25 jaar, woon achtig Langstraat te Borgerhout, was het hoofd vermorzeld onder den laadboom der kraan, en was op slag gedood. Het lijk werd naar 't doodenhuis overgebracht. De andere werkman, die op de kas stond, kwam er heel wat beter van af. Deze kwam In het ruim terecht en werd enkel licht aan den voet gekwetst. De kraanman J. Oeenaert, uit de Mon- tignystraat, die in zijne kablen zat en natuurlijk met de kraan mee op het. dek is neergekomen, werd met een kwetsuur aan het hoofd opgenomen, doch was zóó danig getroffen door den schrik, dat het zeer langen tijd duurde, vooraleer hij een woord heeft kunnen uitbrengen. Ter plaatse waren M. van Sprengel, adjunct der kaden, die dadelijk met het onderzoek begon, de stadsingenieur Lepalge en de stouwer Stocker. Meer dan honderd werklieden hebben gepoogd de zware massa te verplaatsen, doch vruchteloos. De kraan werd toen goed vastgesjord op het dek en daarna heeft men het schip verplaatst naar de Ledeganckkaai, waar met de kraan van 50 ton, de omgevallen kraan weer terug aan de kaai werd gebracht. Het parket Is verwittigd, om de noodige verantwoordelijkheid vast te stellen. Prinses Louise van België heeft Maandag weer een onderhoud gehad met haar advocaat en deze heeft haar ver zekerd, dat prins Philip van Coburg's Inmiddels ingetrokken verzet tegen de verdeeling der koninklijke nalatenschap waarschijnlijk niet geldig verklaard zou worden. Daarop moet de prinses besloten hebben van haar kant een proces te be ginnen tegen haar vroegeren echtgenoot, omdat deze haar het jaargeld, waartoe hij bij het scheidingsvonnis veroordeeld werd, niet heeft uitgekeerd, maar het gestort heeft in handen harer crediteuren. Boven dien wil zij schadevergoeding eischen, omdat prins Philip druk op de artsen heeft uitgeoefend, die de prinses krank zinnig hebben verklaard. Over een zelfmoord, die Zondagnacht te Antwerpen plaats had, schrijft men het volgende De 29-jarlge Emma A een winkeljuffrouw in een magazijn der Meir, leefde met een gepensionneerden kapitein-bevelhebber van het 3e lanclers te Brugge, geboortig In Amerika, en die ook reeds In Congo een diensttijd heeft volbracht. Zondagavond waren beiden uitgegaan en hadden in het Café Métropole verschil lende glazen gedronken, zoodanig, dat ze belden min of meer aangeschoten waren. Rond half twaalf kwamen zij thuis en gingen met den broer van den gepen sionneerden kapitein nog eerst avond malen. Om een nietigheid ontstond 's nachts 1 uur ruzie tusschen belden. Zij gaf hem plotseling een slag in het aangezicht, en hij, vreezende voor zijn kunstmatig oog, ontstak in woede en antwoordde eveneens met klinkende bewijzen, zoodanig, dat zijn gezellin ter aarde viel. Zij stond weer op, ging naar boven en van op de trap riep zij nog om vergiffenis, zoo ze hem eenlg kwaad had gedaan. Daarna hoorde men een revolverschot. Het meisje had met haar eigen revolver van klein kaliber een kogel in den rechter slaap gelost, en was reeds dood, toen een gebuur, dr. Ilolcmana, ter plaatse kwam. De gepensionneerde kapitein was zóó wanhopig, dat htj naar zijn „Browning" greep. Dokter Holemans had juist zijn bedoe lingen begrepen en slaagde er In, de uitvoering van zijn wanhopig besluit te voorkomen. Landbouw en Veeteelt. Wij ontleenen aan het verslag van de Centrale Vereenlging „Duiveland", geves tigd te NIeuwerkerk, het volgende: In het geheel werden 2953 monsters onderzocht. De Centrale heeft op nieuw bewezen, dat er In de meikopbrengst en In het vetgehalte van koeien van één eigenaar en ook bij koeien van verschil lende eigenaars een verbazend groot ver schil valt waar te nemen. Aangehaald werden een paar voorbeelden van twee koeien van één eigenaar, die hetzelfde voeder en dezelfde behandeling hadden gehad, en op denzelfden tijd ge kalfd en drooggezet zijn. Koe I is gemolken 301 dagen. Deze gaf gemiddeld per dag 24 2 kg. melk, totale opbrengst 7294 k g. melk, met een gemiddeld vetgehalte van 3.10 pet. en boterdeelen 251.T'0'0 k.g. Deze boterdeelen werden berekend tegen f 1.30 per k.g., zijnde gemiddeld de prijs, die door de stoomzuivelfabriek „de Duif" over 1909 is uitbetaald. Deze gaf een geldelijke opbrengst van f 327.30. Koe II is gemolken 305 dagen, dus slechts 4 dagen meer, en deze gaf 14.8 k.g. melk per dag; totale opbrengst aan melk 5536 k.g., met een gemiddeld vetgehalte van slechts 2 71 pet. en aan boterdeelen 161.11 k.g. Ook deze boterdeelen werden tegen f 1.30 per k.g. berekend, en dus gaf deze koe een opbrengst van f 216, zoodat deze twee koelen onder dezelfde omstandig heden in de geldelijke opbrengsten f 111,30 verschillen. De aandacht werd nog gevestigd op twee koelen van twee eigenaars. Koe III Is gemolken 289 dagen en gaf gemiddeld per dag 10 k.g. melk; totale opbrengst aan melk 2901 k.g. Ook de boterdeelen werden tegen f 1.30 per kg. berekend, en gaf dus een geldelijke op brengst ven f 166.66. Wanneer men nu deze koe lil vergelijkt met koe I, die een geldelijke opbrengst gaf van f 327 30, terwijl zij slechts 12 dagen langer Is gemolken, dan heeft men hier een geldelijk voordeel van f 160 64, ongeveer de opbrengst van een middel matige koe. Uit het verslag bleek, dat 20 stallen koeien onderzocht waren, waar«an '11 stallen koelen slaan boven de 3 20 pet. vet en 3 stallen beneden de 3 pet. vet. ln stal 1 met 6 koelen, genomen uit de 11 stallen boven 3 20 pet. vet, werden deze gemiddeld 338 dagen gemolken, die gemiddeld 5612 k.g. melk gaven, met een gemiddeld vetgehalte van 3 20 pet., aan boterdeelen 214 26 k.g. Ook de boter deelen zijn berekend tegen f 130 de kg. Deze stal gaf een opbrengst van f 278 54 Dit is de grootste geldelijke opbrengst per stal. In stal II, ook met 6 koeien, genomen uit de 3 stallen beneden de 3 pet. vet, die gemiddeld 306 dagen gemolken zijn, dus 32 dagen minder dan die tp stal I, was de gemiddelde opbrengst van melk 3665 k g., met een gemiddeld velgehalte van 2 97 pet., aan boterdeelen 127 65 kg., berekend f 1.30 per k g. De geldelijke opbrengst was f 165.94 per koe, en dit is de laagste geldelijke opbrengst per stal. Bij deze twee stallen is nu een verschil waar te nemen van f 112 60 per stal en per koe. Wtj ontvingen deze gegevens van den heer D. Koopman Pz„ secretaris van het Bestuur der Centrale Vereeniging „Duive land", gevestigd te Nieuwerkerk. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat men geen lid van de Stoomzuivelfabriek „de Duif" behoeft te wezen, om de melk ge durende de geheele lactatle-periode te doen controleeren. De heer D. Koopman Pz. Is desgevraagd gaarne tot het geven van Inlichtingen bereid. Voorzichtig met nieuws Meststoffen. I. Ons heugt de tijd nog, dat de landbouwers hu.t ljnrt hernpsli-n met stalmest en niets dan stalmest, dat er van kunstmest geen sprake was. Toen is er een periode ge komen, dat ge geen dorp, geen gehucht kondt binnentreden, of de naam Peru-guano viel u van alle zijden In 't oog. Ook die reuzenletters der guano verdwenen en de tijd van het Chili-salpeter, van het super- phosphaat kwam. Die belde meststoffen werden gelukkig weldra aangevuld met het kaïniet en de andere kalizouten en het superphosphaat kreeg het Thomas- slakkenmeel naast zich. Behalve de ge noemde kunstmeststoffen zijn er nog andere in den handel, als zwavelzure ammoniak, beendermeel, en in den laatsten tijd kali stikstof, kalksalpeter, agricultuurfoslaat enz. Het allernieuwste snuifje Is kalimeel. Het spreekt van zelf, dat zij, die een nieuw artikel aan de markt brengen, hun uiterste best doen, hun waar ingang te doen vinden. Dat zij daarbij de goede eigenschappen wel eens wat overdrijven en de slechte over het hoofd zien of trachten te vergoelijken, ook dat is te beg ij pen En zoo heel erg is dat niet, als de kooper slechts met oordeel te werk gaat en zijn ervaringen laat gelden bjven den groolen lof van den verkooper. Dat Intusschen daarbij de zucht om voor weinig geld, voor niets, goede waar te koopen, menigeen parten speelt, wie zal het ontkennen? Denken wij er echter aan, dat het goedkoope vaak de vijand is van het deugdelijke en de goedkoopheid dan slechts in schijn bestaat Het kalimeel, de naam zegt het reeds, is een kalimeslstnf. In zooverre heeft ze recht van bestaan. Want sedert de Stassfurter- kallzouten onder het bereik van eiken landbouwer gekomen zijn, Is de weten schap, dat kali op bijna alle grondsoorten, een onontbeerlijke mes stof van bijna alle gewassen Ir, door duizenden en nog eens duizenden proeven bevestigd. De S assfurter- kallzouten zijn het, die het mogelijk maken op lichtere gronden natuurlijk in ver eenlging mi t andere meststoffen gewassen te telen en oogsten te winnen, zooals dat tegenwoordig gebeurt, en zooals we dat vóór het gebruik dier zouten nooit zagen. Het is aan de Stassfurter-kallzouten te danken, dat men tegenwoordig op de klei vaker terug kan komen met een zelfde gewas, iets wat men vroeger roofbouw noemde. Hoe meer kallmeststr ffen dus, hoe beter. Als ze goed zijn en goedkooper dan de thans in gebruik zijnde. Ieder landbouwer, ook hij, die graag alles voor niets heeft, zal moeten bekennen, dat de kalizouten, als kaïniet en patentkali, om nu maar bij de meest gebruikte te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5